Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gospodje sa dva prezimena

elitemadzone.org :: MadZone :: Gospodje sa dva prezimena

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 67692 | Odgovora: 346 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Pirossi

Član broj: 7692
Poruke: 234
*.dynamic.sbb.rs.



+968 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 18:21 - pre 170 meseci
^ ma opušteno.
problem je što na ovom topiku pitanje ljudskih prava i sloboda svode na nekakve lične pseudo-osobine (šonja, mlakonja i sl.)
ta nećemo se svi spuštati na venturin nivo.
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 18:23 - pre 170 meseci
Citat:
Lesli Eldridz:
Ima ono kad deci daju prezime po dedi, pa se sad recimo roditelji prezivaju Petrovic ili nesto, a detetu daju prezime Veljkovic po nekom deda Veljku. To je pa jos cudnije, ali sta sad, njihova stvar.

Ovde nešto škripi. Član 345 stav 1 Porodičnog zakona kaže:
Citat:
Prezime deteta određuju roditelji prema prezimenu jednog ili oba roditelja.

Dakle, dete može dobiti prezime bilo oca, bilo majke, bilo čak oba — ali ne može imati neko treće.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 18:35 - pre 170 meseci
Ma da. Meni je samo zasmetalo ono, srednji vek, zatucanost...

Pa jbt. premijerka najjace evropske drzave, one evrope kojoj mi tezimo, je "zatucana" jer je uzela muzevljevo prezime!?

A verovatno je nasa S. Djukic-Dejanovic tipican predstavnik moderne, napredne zemlje!?

Gluposti.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 18:39 - pre 170 meseci
Nije zatucanost u uzimanju muzevljevog prezimena vec u ideji da je to jedino normalno.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 18:45 - pre 170 meseci
^^Baš tako.
 
Odgovor na temu

Yoba
Projektant

Član broj: 240687
Poruke: 121
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 18:58 - pre 170 meseci
aaaahahah,

ali ova gospodja sa prosle strane, tacno se izvali da je duplo prezimenovana ;-)





//u malim sredinama kazu, mora da se zna ko nosi kais u kuci, pandan tome, moderna zena mora ostati verna svom prezimenu da dokaze/pokaze da nije seljanka tradicionalka o))) u periodu tranizicijie (ni moderno, ni seljaci;) imamo duplo prezimenovane, kojim niko ne sme da zucne rech za prezime, inace pegla u glavu, i jos ce da ostanu gladni o))))
kako kaze mujo, dva puta je dva puta :P
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 19:01 - pre 170 meseci
Hehe, ja zapravo imam celu knjigu sa istorijom mitrovica pocev od prvog mitra vasojevica, osnivaca "dinastije" lol. Nije bas da sam se priljezno time bavio, jedan od mojih deda striceva nije imao cime da popuni penzionerske dane pa se covek bavio time i objavio knjigu u 500 primeraka. Naravno, kao i u svakoj drugoj geneoloskoj knjizi u Srbiji postoji posebno poglavlje o povezanosti sa stablom nemanjica , kanda se cini da ne postoji glava u Srbiji koja nije u srodstvu sa nemanjicima (ma koliko to cool zvucalo to bi isto znacilo da smo jedna zeznuta incestoidna gomila). Kad sam prvo razmisljao o tome bilo mi je super, wow, duga familija, veliko drvo, svajineno na 16 listova, ali onda na drugu loptu uvidis dve stvari. Svaka njemu cast na istrazivanju i trudu ali od celog tog stabla na prste mogu da prebrojim koga poznajem, i jos vaznija cinjenica je da i drugi ljudi isto imaju askundjele i ostale pretke i svoja stabla, niko se nije materijalizovao iz vazduha, tako da imanje i poznavanje vrlog svog geneoloskog stabla ne sluzi nicemu sem nekom naduvavnju sopstvenog ega. Vreme kraljeva je proslo a sa njim i titulasko nasledno pravo, sve i da mi je askundjel askundjela Kralj Richard lavlje srce to na mene i moj zivot ima nulti uticaj, na moju suprugu jos manje.

Jbg, ja sam rodjen u Banatu, lala od malih nogu, da je deda ostao u Beranama mozda bi i ja slicno razmisljao ali ja generalno imam netradicionalne poglede na brak i bracna prava, a opet mozda se ne bi ni rodio. Ako samo jedna strana u braku ima prava a obe strane obaveze onda to i nije bas fer deal zar ne. Bezveze je danas zeniti se da bi imao ko da pere gace, nije 19 vek, postoje ves masine. U osnovi odabira prezimena je slicna stvar, pravo buduce supruge na izbor, pravo koje se uskracuje. Pricate o tome kako je izbor supruge da uzme spojeno ili svoje prezime indikaija buducih bracnih nevolja sto je opet jednostrano posmatranje iz muskog ugla. Sta je sa stanovista zene pretnja buduceg supruga da je nece ozeniti ako ne uzme njegovo prezime nego nagovestaj svog buduceg statusa u toj zajednici i svih "benefita" koje to donosi?

Iz nekog razloga ja sam ocekivao da ce zbog emancipacije prvo muskarci iz urbanih krajeva najvise da naje*u zbog macho stavova, ali je ispalo da su zapravo ruralni krajevi najvise nastradali. Sela po Srbiji su puna matorih zenika tvrdih stavova koji nemaju koga da ozene jer su devojke jos u mladosti skontale sta ih ceka i pobegle glavom bez obzira.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 19:12 - pre 170 meseci
Citat:
Yoba: aaaahahah,
ali ova gospodja sa prosle strane, tacno se izvali da je duplo prezimenovana ;-)

Sherloche, sama je napisala :D Nema potrebe da provaljujes ;)
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-199-117.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 19:13 - pre 170 meseci
^^ali lol :D
 
Odgovor na temu

stewuss je
Popić Stevan
Komercijalista
Agrimatco d.o.o.
Bečej

stewuss je
Član broj: 160397
Poruke: 201
*.dynamic.stcable.net.



+20 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 19:15 - pre 170 meseci
Hehehe, meni je najjaci bio odgovor sestre moje bivse devojke, na pitanje o duplom prezimenu: Hocu da diplomiram sa mojim devojackim prezimenom.. Sa insinuacijom da ce posle promeniti. Ja gledam "zeta" dok ona to govori. Tuga, ali sta ce, moral(-l)o je tako.
How yes no.
Em sto nije diplomirala sa devojackim prezimenom, vec sa duplim, em ga posle nije menjala.
Voleo bih da buduca zena uzme moje prezime, ali ako ne bude htela, onda cemo neko trece, vec ga jednom menjah, no big deal. A ako ne bude htela ni tu opciju, onda nece biti potrebe za daljim sirenjem te teme. Znam da necu duplo prezime. To je moje vidjenje stava i kompromisa.
Pozdrav



edit: typo
Slanina je najzdravija, jos ako se peče na ulju..

Manje su bitne cifre, bitniji su procenti.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 19:15 - pre 170 meseci
Citat:
mmix: Sela po Srbiji su puna matorih zenika tvrdih stavova koji nemaju koga da ozene jer su devojke jos u mladosti skontale sta ih ceka i pobegle glavom bez obzira.

Hahaha, jeste, tako je. Zato su gradovi(bar Beograd) puni emancipovanih, naprednih devojaka. Posvetile se karijeri... Naravno neudatih.

I sve se cesce cuje onaj odvratni izraz - BabaDevojka. :( Nece to da se vrati na selo. Nije to njen nivo. Eno i ona Radojka sto je pobegla za Nemacku nije htela da se vrati. Ali kada je Nemac promenio prezime... :D
 
Odgovor na temu

Yoba
Projektant

Član broj: 240687
Poruke: 121
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 19:52 - pre 170 meseci
>>Sherloche, sama je napisala :D Nema potrebe da provaljujes ;)


slabo je to, tek na kraju, jedva izusti, skoro pa da preskoci i ne kaze, ali se zato u uvodu vidi najava duplo prezimenovane ;)


l&m, gledao sam na tv-u jednom prilikom sociologa kako prica o novim naprednim damama [koje su u najavi duplo prezimenovane--edit by M] (koga smara neka preskochi:)
l&m2 objasnjava chovek kako je srbija postala ozbiljna zemlja za biznis i kako su dosle velike kompanije (telenor zon...) i kao takve, omogucile su zenama, da se ostvare profesionalno i da doguraju do viskokih plata, tipa 1200+ jura. naravno, za takve profesionalne planove potrebno je vreme, tako da te duploprezimenoane dodju u situaciji da jure karijeru, karijeru i na kraju dobiju tu top poziciji, tu dobru platu, ali na zalost naguraju 35+ god i obicno nemaju partenra.

sa druge strane, mogle su karijeru da shvate laganije, da nemaju toliko veliku platu i top poziciji ali da imaju supura, i decu. ne bi bila sam i imala 1200 jura koje ne bi imala na koga da potrosis, vec bi imao porodici i imali bi 2x600 jura pa ti sada vidi sta je tu bolje....





jasno je svakako da postoje ljudi kojima zasnivanje porodice nije bitno, da ima ljudi koji su kapacitet i mogu da se maksimalno ostvare i profesionalni i da zasnuju porodicu.


sve u svemu, pitanje prezimena deluje banalno, ali u stvari govori dosta toga :-)
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 20:01 - pre 170 meseci
Post je post, ako ga ne procitas celog, tvoj problem :) Nema favorizovanih delova.

Sve u svemu, stvar je licnih preferenci i svako ima neki svoj razlog. Bemisleno je generalizovati.
 
Odgovor na temu

razbarusenaBUVA

Član broj: 257585
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 20:02 - pre 170 meseci
Citat:
slabo je to, tek na kraju, jedva izusti, skoro pa da preskoci i ne kaze, ali se zato u uvodu vidi najava duplo prezimenovane ;)

Nije mene sramota ni mog, ni prezimena mog muza, a ni oba zajedno. Stvarno nema potrebe da me 'proucavas', pitaj sve sto ti nije jasno, a pasulj je za jelo, ne za vracanje. :o}
 
Odgovor na temu

Count Zero

Član broj: 32400
Poruke: 203



+406 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 20:02 - pre 170 meseci
@mmix Kako je moguće da ti se đed zvao Mitar?? A Član 345 stav 1 Porodičnog zakona??
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 20:07 - pre 170 meseci
@Yoba, Pa govori tebi jer polazis od stanovista da zenska osoba ne moze da realizuje sebe ako nema u kuci kuronju da joj naredjuje? Zapravo tu je zez koji previdjate i ti i vilil1, one nisu nesrecne i nerealizovane i taj sociolog je full of BS. Ja sam to godiste, dobar deo moje generacije nije udat (sa zneske strane) dok smo se mi muski uglavnom poozenili. Kriza malo udara oko bioloskog casovnika ali vise ni samohrane majke nisu retkost, ako je do oplodnje tu je epruveta i in-vitro. Jednostavno nece da se udaju "tradicionalno" i gotovo, uz podjednako obrazlozenje "radije cu da ostanem sama nego sa pogresnim". A tih 1200 jura se lako potrosi, sad sam skoro gledao slike sa hen-tripa na tajland. A vi koliko god ih prezirali ne mozete da ih naterate na silu da se udaju, pa samo tvrdo i bez kompromisa, kad muskima udari biloski sad zenice nepismene albanske seljancice da bi bar neko radjao decu i sirio stablo, ko sto je sad popularno na pesteru.


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 20:09 - pre 170 meseci
Kad uvedu obavezno cipovanje ljudi, onda ce se izgubiti razlog za sukob misljenja oko toga "kako se treba" sa prezimenima - lepo X768YA i Y89UH6 prijave vencanje i dalje posle toga ostanu to sto jesu i kako se zvase.

Niko ih ni ne pita za ime, nego kako su oni lepo zavedeni ;)
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 20:11 - pre 170 meseci
Zadrzavanje devojackog prezimena ne bi trebalo da ima takvu konotaciju da to vazi samo za emancipovane poslovne visokoobrazovane feministkinje - ali je na zalost tako. Praksa je pokazala tako. Vrlo malo je slucajeva gde zene (a da nije iz obesti) zadrzavaju devojacko prezime.

Ta devojacko-bracna kombinacija zvuci poslovno i uzviseno i zato se danas zene sve cesce opredeljuju za takvu kombinaciju a iz pogresnih razloga. I non stop se govori o tim zenskim pravima, jbt kao da neko gleda na to... U fazonu neces ti meni sovinisto da zabranis da radim u rudniku :) To je po meni cist nedostatak samopouzdanja kod izvesnih zenskih osoba, komplex neke vrste itd...

Sto ja da uzmem tvoje prezime - sto ti ne uzmes moje. Sto ja da odrzavam kucu i kuvam - sto ti ne kuvas i ne peglas. Sto ja da... a sto ne ti ? A zasto ?

I muskarci su danas sposobni. Evo ja umem i da perem sudove i da kuvam (vise mi se svidjala moja klopa na faxu nego u menzi), ne umem da peglam bas vrsno al ajd sad, umem da ukljucim masinu i da citam znake na odeci (gace i carape na 90stepeni, farmerke na 40, osetljive stvarcice na 30, programi za predpranje, pranje, vunu, pamuk, svilu itd). I sta sad, po tome meni zena ne treba ? Eto nezavistan sam kao i neka feministkinja, sve znam ko starmali pa jel' poenta u tome ? A tom nezavisnoscu se mase pri vaspitanju dece danas i suvise sto je po meni skroz pogresno. Ja volim da zavisim od moje zene i njenih sposobnosti i ona od mojih i u tome je car svega. Ako se krece sa tim - sto ja a sto ne ti - najbolje da se par odmah razidje u samom startu.
make love - !war
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 20:17 - pre 170 meseci
Citat:
Count Zero: @mmix Kako je moguće da ti se đed zvao Mitar?? A Član 345 stav 1 Porodičnog zakona??

Nisi ispratio fabulu, deda stric je uradio geneolosku mapu, a mitar je osnivac familije, prvi mitrovic iz loze, to je neka crnogorska stvar o formiranju nove familije unutar plemena, nisam ni bas 100% siguran kako je to funkcionisalo 1700-ih kad je on ziveo i kako je to zasluzio (ili je ruadio da se sekrije od neke krvne osvete ) ali on je bio mitar a njegova deca su bili mitrovici i cisto sumnjam da je tad vazio clan 345 . Ja sam valjda 15. koleno, ne secam se, nisam pipnuo "knjigu" godinama. Moracu ponovo da je procitam, ima raznih zanimljivosti o tome kako su mi se preci "posecivali" i sibali sa turcima iz srbije. Inace tih geneoloskih knjiga ima gomila po srbiji, nisu ovako vezani za jednu porodicu vec su ih pravili pisari i pismeniji seljani za sve. Bas skoro kad sam bio u Kosjericu video sam jednu takvu knjigu iz 1901 i nasao tastovu familiju u popisu nekog sela u okolini uzica ispade plemicki brak, sunce mu staro I jos mi zena uzela moje prezime, i rodila mi sina, stari djedovi mora da sucu brke u raju
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Yoba
Projektant

Član broj: 240687
Poruke: 121
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 20:23 - pre 170 meseci
2mmix


skroz si pogresio u startu, moje je premisa da svakom bolje uz nekog <-obrati paznju, ne kazem "kur0n14"...dakle, skroz sam liberalan i nemam nista protiv gay brakova (ali ajd plz da ne sirimu temu na tu stranu, ocas bude vatre).

kada ostare ljudi bice im mnogo lakse da imaju nekoga, da li istog pola, da li vanbracno dete ili kako god...samo tesko da ce ostati srecni sami,,,,,jer f**k, sve to drustvo, zezanje, vremenom prodje, sto zbog kondicie sto zbog toga sto ce drugi naci nekoga....i onda kada ostanes sam bezis jos vise u posao da ne bi bio sam...



ajde ljudi, 5ak, 9.22 pravac grad :>
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Gospodje sa dva prezimena

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 67692 | Odgovora: 346 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.