Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gospodje sa dva prezimena

elitemadzone.org :: MadZone :: Gospodje sa dva prezimena

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 67591 | Odgovora: 346 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nalickana

Član broj: 192749
Poruke: 88
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 13:42 - pre 170 meseci
smatraš da je stav o devojačkom prezimenu nametnut u detinjstvu, i s tim se ne slažem.
ne želim da menjam svoje prezime. kakvo je-takvo je, moje je. živim sa njim ceo život, sve me poznaju pod tim imenom, nije mi stalo do poštovanja tradicije po svaku cenu niti udovoljavanju okolini i ne želim da menjam dokumenta. :) roditelji mi nikad nisu pričali o udaji i ne iznose nikakve stavove. mislim da im je mnogo bitnije da živim sa normalnom osobom, nego pitanje prezimena.

i meni je čudno kad vidim dva prezimena kod nekih žena, jer se sigurno potpisuju čitav minut ako ništa drugo. mislim da je to prelazna faza i da će ubuduće biti mnogo više brakova sa dva prezimena jer se društvo menja, i menjaju se razlozi zašto se ljudi venčavaju, šta pružaju i šta očekuju od braka.

 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 13:50 - pre 170 meseci
Citat:
ventura: Nemam mnogo iskustva u bračnom životu, ali imam u poslu, pa odatle mogu da povučem neke paralele.

Postoji razlika između kompromisa i između stava. Ako ja ne volim toliko da jedem peršun a ona voli, mi možemo da se dogovorimo da ona stavi manje peršuna u hranu, i to je kompromis. A ako ja izričito ne želim da jedem peršun, onda tu nema kompromisa. Ja to ne želim i tačka. (ista stvar i za nešto što se tiče nje)
Stavovi mogu da budu suprotstavljeni, i to je onda to - suprotstavljeni stav je najnormalnija stvar, ima rešenje i za to, ali to nije kompromis. Ako jedna strana popušta u svojim stavovima zarad druge, onda to stvara nezadovoljstvo koje samo može da se gomila, a gomilanje nezadovoljstva nikad ne može izaći na dobro.

Mislim da je ovo sto si naveo samo gradacija u nekim kompromisnim procesima, ako to postoji :D
Samo sto jedno je sa velikom sansom za kompromis, a drugo sa malom.

Mislim da se kompromisom obe strane nalaze delimicno nezadovoljnim jer su se delom odrekli necega i ako tako nije, onda to nije kompromis.
Tako da je resenje, pravilna raspodela nezadovoljstva - sto ces vremenom i sam primetiti da je jako zjbna stvar :D
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 14:05 - pre 170 meseci
@nalickana

Citat:

ne želim da menjam svoje prezime. kakvo je-takvo je, moje je.


Da li bi ga promenila ako bi njemu znacilo da uzmes njegovo prezime ?
make love - !war
 
Odgovor na temu

Jagnjeca brigada

Član broj: 52969
Poruke: 311



+298 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 14:07 - pre 170 meseci
To da se uzime muzevo prezime je ostavstina iz starih vremena, sad dosla moderna vremena. Zene zaradjuju vise od muskarca, dosta muskaraca koji su se udali tj. postali PRIZETKO jer im je zena imucna i onda je tek glupo da zena uzme prezime od muza. Bio je is sajt www.prizetko.com :)


http://vukajlija.com/prizetko


Dete u svakom slucaju uzima prezime muza, tako da ne vidim sto bi nekome smetalo sto zena ima dva prezimena.
"Nikad ne raspravljaj sa budalom: Prvo ce da te spusti na svoj nivo, a onda ce da te
dobije na iskustvo!"
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 14:10 - pre 170 meseci
Citat:
ventura: Meni lično je pitanje prezimena bilo jako bitno. Ne da sam ja nešto specijalno vezan za svoje prezime i sl. već je jedini i isključivi razlog - mi venčanjem na najoficijalnij mogući način zasnivamo porodicu. Ako to već radimo na taj način, uradićemo to kako treba, a ne polovično. I tu je kraj priče.?


Pa super, tebi je bitno i to je skroz ok. Ali, "uradicemo to kako treba" je isto tvoja licna zamisao da to tako treba. Kao sto je necija zamisao da treba da bude kako ona hoce i da to nije bitno.






Inace, meni deluje najlogicnije da oboje promene prezime u isto (Jankovic i Peric u Simic, npr). Jeste papiroloski najveci smor, ali takav postupak lepo pokazuje da ni ona ni on nisu vise mamini i tatini, da imaju svoju porodicu, imaju isto prezime pa tako pokazuju simertricnu, jednaku pripadnost toj porodici itd. itd.
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 14:12 - pre 170 meseci
Citat:
combuster
Da li bi ga promenila ako bi njemu znacilo da uzmes njegovo prezime ?


Da li bi svojoj zeni dozvolio da zadrzi "staro" prezime ako bi to njoj znacilo?
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 14:12 - pre 170 meseci
@ventura

Potpuno si u pravu. Svaka ti je na mestu. Kako si ono rekao...sonje!? Bas tako.

Ime je licno tvoje. Prezime je porodicno ime.

Ako zena ne zeli da menja prezime, zasto se udaje? Udajom, i promenom prezimena, zena napusta onu dosadasnju porodicu i stvara novu, svoju. Kakva ce ta nova porodica biti kada ona ne zeli da napusti staru? Pa makar i promenom prezimena ona pokazuje da je zrela za stvaranje svoje porodice.

Edit

Citat:
To da se uzime muzevo prezime je ostavstina iz starih vremena, sad dosla moderna vremena.

Iz kakvih starih vremena? Pa jel ti mislis da na zapadu ne menjaju prezime kada se udaju?
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 14:17 - pre 170 meseci
Citat:
ventura: A taj moj komentar za šonje je prouzrokovan time što znam da se uvek pokreće to pitanje prezimena pre venčanja. I ja sam imao više diskusija o tome, i svi moji prijatelji koje znam. Pitanje je samo da li ćeš popustiti, ili ćeš imati tvrd stav o tome. Ako bi ti bilo draže da je žena uzela tvoje prezime, a ti si ipak popustio i žena je ostavila svoje, onda si šonja. A ono što me nervira je kad takvi likovi počnu da pričaju kako im to nije bitno, i kako im je svejedno... Ja na to samo imam kontra pitanje - da li bi ti bilo draže da je uzela tvoje prezime?

Pazi u neku ruku imamo isto misljenje, i ja sam hteo da zena uzme moje prezime, i uzela ga je. Nikakvi specijalni razlozi zasto vec tako mi se vise svidja, jednostavno sam hteo.
Ali pored toga nijednog momenta mi nije palo na pamet da ljude koji pristanu da zena zadrzi svoje prezime okarakterisem kao sonje ili ne znam kako. To samo govori koliko si ti ustvari nesiguran kad moras to da napomenes kako si TI uradio. Big f*cking deal.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 14:21 - pre 170 meseci
Nije tu stvar do mene, nego do mog stila. Ako nekome popujem o nečemu onda to i ispratim ličnim primerom, ne ke**am u prazno...

Meni prezime jeste bitno, i mnogim drugima jeste bitno. Samo što neko to otvoreno kaže, a neko je popustljiv pa ima kojekakva opravdanja za to...

 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 14:21 - pre 170 meseci
Citat:
vilil1
Ako zena ne zeli da menja prezime, zasto se udaje? Udajom, i promenom prezimena, zena napusta onu dosadasnju porodicu i stvara novu, svoju. Kakva ce ta nova porodica biti kada ona ne zeli da napusti staru? Pa makar i promenom prezimena ona pokazuje da je zrela za stvaranje svoje porodice.


Ona napušta, a ti svoju ne napuštaš? Ostaješ kod mame?
 
Odgovor na temu

nalickana

Član broj: 192749
Poruke: 88
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 14:22 - pre 170 meseci
Citat:
combuster: @nalickana

Da li bi ga promenila ako bi njemu znacilo da uzmes njegovo prezime ?


mislim da ne. ne želim da uđem u brak da bih ispoštovala društvene običaje i tradiciju, rodila decu zato što "tako treba" i sl. nadam se da će moj partner imati slične stavove i zato poštovati moju odluku da ne menjam prezime.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 14:24 - pre 170 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić: Ona napušta, a ti svoju ne napuštaš? Ostaješ kod mame? :p


Ja lično bi prihvatio i da uzmemo treće prezime, ni moje ni njeno, nego neko treće, ali da imamo isto.

 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 14:25 - pre 170 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić: Ona napušta, a ti svoju ne napuštaš? Ostaješ kod mame? :p

Khm, ovo je sta, duhovito? Ako malikice razmislis ona se UDAJE, dobro, mozda si se ti udao, i dosao na njeno, pa mogu da te razumem. Kao onaj Nemac, jel'!?
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 14:27 - pre 170 meseci
@Tyler

To sam od nalickane ocekivao da kaze, ne od tebe :) Nije bitno da li bih ja promenio, nije stvar u tome, niti mozemo da dodjemo u tu situaciju. Ja bih svasta pregrmeo i istrpeo za svoju zenu, kompromisi su sastavni deo zivota ljudi koji se vole.

@nalickana

Citat:

mislim da ne. ne želim da uđem u brak da bih ispoštovala društvene običaje i tradiciju, rodila decu zato što "tako treba" i sl. nadam se da će moj partner imati slične stavove i zato poštovati moju odluku da ne menjam prezime.


Ok i ja se nadam. Stvarno ti zelim srecu, jer naci normalnu i u dusi dobru osobu je dovoljno tesko samo po sebi a da jos i deli tvoje stavove, uf, opet cu reci i ja se nadam...

Nadam se da ces i naci nekog ko zasluzuje tvoju ljubav tako da ces za njega uraditi sve - a ne samo uzeti njegovo prezime. Kad si zaljubljen ne razmisljas o sebi toliko, makar znam da ja ne razmisljam...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
*.teletrader.com.



+10255 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 14:37 - pre 170 meseci
Citat:
Citat:
Miroslav Jeftić: Ona napušta, a ti svoju ne napuštaš? Ostaješ kod mame? :p

vilil1: Khm, ovo je sta, duhovito? Ako malikice razmislis ona se UDAJE, dobro, mozda si se ti udao, i dosao na njeno, pa mogu da te razumem. Kao onaj Nemac, jel'!?


Pa i jeste duhovito. Lepo te je čovek pitao da li i ti napuštaš svoju porodicu i zasnivaš novu, ili ostaješ kod mame i tate? Ostavi se tumačenja etimologije. I zašto ti niski komentari, da se on možda udao ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 14:38 - pre 170 meseci
Citat:
Count Zero: Lesli, ako nije tajna, je l' gospođa Eldridž zadržala i svoje prezime ili... ??
Nije ,uzela moje, al ja sam joj reko da je meni to glupo i da je obrnuta situacija nikad ne bih menjao prezime, mislim da sam sad ja zensko pa se udajem za nju. Bitno da je to bio njen izbor. Ponekad je i zezam kad ona mene zeza da sam "pravi Eldridz" a ja joj kazem kako je ona veci "Eldridz" od mene, jer ja nisam birao da budem "Eldridz" nego sam se tu slucajno rodio pa povukao nesto na "Eldridze" , a ona je to postala po svom izboru :-)
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-199-117.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 14:42 - pre 170 meseci
a da li biste se vi obrezali da vam zena to naredi
kaze ili obrezivanje ili nista od braka?
(naravno nije jednako prezime-kozica,ali je i jedno i drugo veoma licna stvar)

Citat:
vilil1: Khm, ovo je sta, duhovito? Ako malikice razmislis ona se UDAJE, dobro, mozda si se ti udao, i dosao na njeno, pa mogu da te razumem. Kao onaj Nemac, jel'!?


a sta ako kupujete zajednicki novi dom? ko se tu udaje?
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 14:44 - pre 170 meseci
Citat:
Java Beograd: Pa i jeste duhovito. Lepo te je čovek pitao da li i ti napuštaš svoju porodicu i zasnivaš novu, ili ostaješ kod mame i tate? Ostavi se tumačenja etimologije. I zašto ti niski komentari, da se on možda udao ?

Ne, ja nisam ostao kod roditelja. Imao sam dovoljno da sam ziveo odvojen od njih, i moja zena je dosla kod mene da zasnujemo porodicu. A ti? Jesi li ti imao nesto tako, ili si se udao?
Niski komentari!? Prema svecu i tropar.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 14:46 - pre 170 meseci
Citat:
combuster: Po mom iskustvu, po onome sto cujem, vidim i koliko ljudi poznajem, najcesce se zenska deca kao mala uce da treba da zadrzavaju devojacko prezime jer je svet okrutan pun macho muskaraca koji ce im zagorcati zivot, da treba uvek da budu nezavisne i da iz braka treba da imaju koristi. Po meni je ovo skroz pogresno i radi se iz pogresnih razloga i zato imam odbojnost prema tome.
...
Kad si zaljubljen ne razmisljas o sebi toliko, makar znam da ja ne razmisljam...
Ovo je poenta tvog pisanja, to nekakvo pricanje o ljubavi, a to je opet zato sto si jos mlad, sto nista nije lose, svi su bili. Kakva more ljubav, nema tu leba. Ne kazem da ljubav ne postoji, postoji i lepo je sve to, alio kad covek prodje "lude i polulude godine" pa sazri (neki doduse nikad ne sazru) ukapira da ljubav nije dovoljna ni za uspesan brak, ni za uspesno roditeljstvo ni za neku zajednicu ni za nista slicno. Mozes ti da volios nekoga koliko hoces, i on tebe pa da zajednica ne valja. Po tebi je izdaja te vase "ljubavi" ako ona nece tvoje prezime. A to su apsolutno nevazne stvari.

Mada je tacno i da ima kompleksasica koje zadrzavanjem prezimena hoce nesto da dokazu, kao sad niko nji nije "pokorio" ali i to su kompleksasice, kao i ovi sto po svaku cenu zele da zena uzme njihovo prezime cak i ako njoj nije bas sve jedno.
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Gospodje sa dva prezimena16.04.2010. u 14:59 - pre 170 meseci
Citat:
ventura: To pita jer je danas politički ispravno da to pita.
Nije to danas, to je bilo i pre 50 godina, bar kod nas. Mozda u nekim zemljama nije bilo, sta znam. Recimo u Svajcarskoj su zene dobile pravo glasa tek sedamdesetih pa tamo mozda nije bilo, a ovde posto su bili zli komunisti pa su svi bili ravnopravni, i pre 50 godina su pitali zene da li zene da zadrze svoje prezime. Ili je mozda 40, nije vazna tacna brojka. U stvari kad ste pomenuli Velmar Jankovicku, njen muz je bio nesto u Nedicevoj vladi, jel tako bese, a ona se vlajda i tad isto zvala, nije valjda menjala ime posle rata, sto znaci da je to sa prezimenima ovde bilo i pre komunista.
Citat:
ventura:Da li bi vama bilo draže da je žena uzela vaše prezime, umesto što je ostavila svoje?
Meni svejedno, cak bi mi bilo draze da je zadzala svoje, vec sam napisao.
Citat:
ventura:i drugo pitanjeŠta je tačno svrha prolaska kroz tu formalnost zvanu venčanje?
Ne znam, ja nisam ni hteo da se vencavam, meni to glupo da potpisujem bilo sta u vezi bilo cega, nego zena htela pa eto.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Gospodje sa dva prezimena

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 67591 | Odgovora: 346 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.