Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Interesantan zadatak (The Monty Hall Problem)

[es] :: Matematika :: Interesantan zadatak (The Monty Hall Problem)

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 13927 | Odgovora: 52 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gpreda
Goran Predovic
Kragujevac

Član broj: 19087
Poruke: 74
195.252.81.*

Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mr990..


Profil

icon Interesantan zadatak (The Monty Hall Problem)14.01.2004. u 10:25 - pre 246 meseci
Nalazite se na kvizu i ponudjenje su vam tri kutije, treba da pogodite u kojoj se nalazi kuglica da biste osvojili nagradu (ostale dve kutije su prazne). Kutije su obelezene sa A, B i C.
Vi ste izabrali kutiju A. Nakon toga voditelj, da bi kviz ucinio interesantnijim, otvara kutiju B i pokazuje da je prazna. Posle toga imate mogucnost da promenite vas izbor.
Sta cete uraditi?
 
Odgovor na temu

StratOS
Slovenija

Član broj: 2234
Poruke: 989
*.ce.sik.si



+1 Profil

icon Re: Interesantan zadatak (The Monty Hall Problem)14.01.2004. u 10:59 - pre 246 meseci
ovisi o voditelju !
Pozdrav StratOS
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"As a rule, software systems do not work well until they have been used, and have failed repeatedly, in real applications."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."
 
Odgovor na temu

noviKorisnik
Dejan Katašić
Novi Sad

Član broj: 13216
Poruke: 4533
*.bankmeridian.com

Sajt: www.novikorisnik.net


+5 Profil

icon Re: Interesantan zadatak (The Monty Hall Problem)14.01.2004. u 12:00 - pre 246 meseci
Odabrati kutiju B?
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
216.236.216.*

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Interesantan zadatak (The Monty Hall Problem)14.01.2004. u 14:05 - pre 246 meseci
Pre godinu dana sam se bavio ovim zadatkom, još uvek imam na kompu mnogo stvari o tome.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9497
217.26.79.*



+10253 Profil

icon Re: Interesantan zadatak (The Monty Hall Problem)14.01.2004. u 14:21 - pre 246 meseci
Interesantan zadatak, zaista.
Matematicki obracunato, uvek treba promeniti.
Naizgled bezveze, ali racunica je jasna.

Procitao sam na adresi: http://www.comedia.com/hot/monty.html
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.dip.t-dialin.net

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: Interesantan zadatak (The Monty Hall Problem)14.01.2004. u 14:27 - pre 246 meseci
Pa i u resenju ti kaze da jedino mozaes da povecas verovatnocu pogotka na 2/3, a to je logicno i bez one matrice, jer ti je smanjio mogucnost izbora, samim tim i broj mogucih kombinacija.

To je na onu foru: koja je verovatnoca da ti slon uleti kroz prozor?
50% - ili ce da uleti, ili nece...

Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

noviKorisnik
Dejan Katašić
Novi Sad

Član broj: 13216
Poruke: 4533
*.bankmeridian.com

Sajt: www.novikorisnik.net


+5 Profil

icon Re: Interesantan zadatak (The Monty Hall Problem)14.01.2004. u 15:05 - pre 246 meseci
Obratite pažnju da se razlikuju postavke zadatka. Tako ni odgovor ne mora da bude identičan.
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.dip.t-dialin.net

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: Interesantan zadatak (The Monty Hall Problem)14.01.2004. u 15:27 - pre 246 meseci
Sta mu znaci "which is a bogus prize" ?

Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

_owl_

Član broj: 318
Poruke: 1043
*.vdial.verat.net



+3 Profil

icon Re: Interesantan zadatak (The Monty Hall Problem)14.01.2004. u 16:52 - pre 246 meseci
Citat:
NikolaVeber:
Pa i u resenju ti kaze da jedino mozaes da povecas verovatnocu pogotka na 2/3, a to je logicno i bez one matrice, jer ti je smanjio mogucnost izbora, samim tim i broj mogucih kombinacija.

Ne nije logicno posto postoje dva nezavisna problema, kod prvog su sanse 1/3 a kod drugog 1/2.


Owl
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: Interesantan zadatak (The Monty Hall Problem)14.01.2004. u 20:09 - pre 246 meseci
Mislis na dva problema - jedan kada sam biras sve 3 kutije, a drugi kada ti jedna bude otvorena, ili na razliku izmedju problema sa pocetka teme i onog sa linka.
A izvinjavam se, pogresio sam kod 2/3 - tu jeste 1/2 - jer imas 2 mogucnosti. Mozda je tu nesporazum.
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.beotel.net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Interesantan zadatak (The Monty Hall Problem)14.01.2004. u 20:14 - pre 246 meseci
hm.. ono objašnjenje rešenja mi jeste jasno, ali mi nešto ne da da poverujem u njega. nekako osećam da to tako ne može biti :-P

kako ja računam, to što mi je tip pokazao da u trećoj kutiji nema ništa, ne daje mi nikakvu informaciju o tome da li nešto ima u odabranoj kutiji, ili u onoj drugoj. jednostavno, zamislite ovako nešto:

ponuđene su tri kudije: A, B i C. ti treba da odabereš jednu, ali pre nego to uradiš, voditelj ti kaže da nije u C (i znaš da govori istinu).

znači, ti sad biraš između A i B, i imaš 50% šanse da pogodiš.


zašto se sve to menja, ako ti prvo odabereš A ili B, pa ti onda on kaže da nije C?
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.beg.sezampro.yu

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Interesantan zadatak (The Monty Hall Problem)14.01.2004. u 21:06 - pre 246 meseci
-zombie-, jedan zadatak za tebe:
Trojici zatvorenika A, B i C saopšteno je da će kroz dve nedelje jedan od njih biti pogubljen. Zatvorenik A je u privatnom razgovoru sa stražarem saznao da to neće biti zatvorenik C, i uplašio se jer je mislio da je sad veća verovatnoća da će on biti pogubljen. Da li je u pravu?



A što se tiče Monty Hall problema, pokušaću to ovako da objasnim (nisam siguran koliko ću jasan biti):
Ti odabereš kutiju A. Ako je predmet u njoj (33.33%) svejedno je koju će kutiju voditelj otvoriti, i preostala kutija je prazna. Ako predmet nije u kutiji A (66.67%), voditelj otvara jednu i ostavlja punu kutiju. Što znači: 66.67% šanse da je voditelj ostavio punu kutiju, i 33.33% da je preostala kutija prazna.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

_owl_

Član broj: 318
Poruke: 1043
*.vdial.verat.net



+3 Profil

icon Re: Interesantan zadatak (The Monty Hall Problem)14.01.2004. u 22:51 - pre 246 meseci
Citat:
NikolaVeber:
Mislis na dva problema - jedan kada sam biras sve 3 kutije, a drugi kada ti jedna bude otvorena.

Bas tako.
Prvi problem biras jednu kutiju od tri (sanse 1/3)
Drugi problem biras jednu kutiju od dve (sanse 1/2)
Gore navedeno vazi pod uslovima da se posle izbora saopstava koja je kutija prazna i da ta kutija ne sme biti ona koja je izabrana.



Owl
 
Odgovor na temu

noviKorisnik
Dejan Katašić
Novi Sad

Član broj: 13216
Poruke: 4533
*.bankmeridian.com

Sajt: www.novikorisnik.net


+5 Profil

icon Re: Interesantan zadatak (The Monty Hall Problem)15.01.2004. u 07:44 - pre 246 meseci
Citat:
gpreda:
Vi ste izabrali kutiju A. Nakon toga voditelj, da bi kviz ucinio interesantnijim, otvara kutiju B i pokazuje da je prazna...
Ovo je postavka zadatka. Otvorena je kutija B koja je prazna. Gledajući konkretan slučaj zna se da je kutija B prazna. Od moguća 3 slučaja raspodele kuglice po kutijama, otpada varijanta gde se kuglica nalazi u kutiji B, samo zato što se zna da je ta kutija prazna.

- Jedan od A, B ili C je pravi izbor.
- B nije pravi izbor.
- Da li je A pravi izbor?

 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.dip.t-dialin.net

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: Interesantan zadatak (The Monty Hall Problem)15.01.2004. u 12:08 - pre 246 meseci
Citat:

- Jedan od A, B ili C je pravi izbor.
- B nije pravi izbor.
- Da li je A pravi izbor?


To je isto kao da si na pocetku imao da biras izmedju A i C, tj imas 50% sanse da pogodis i nema nacina da saznas ispod koje od preostalih kutija je kuglica.
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.beg.sezampro.yu

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Interesantan zadatak (The Monty Hall Problem)15.01.2004. u 14:31 - pre 246 meseci
Citat:
noviKorisnik:
Ovo je postavka zadatka. Otvorena je kutija B koja je prazna. Gledajući konkretan slučaj zna se da je kutija B prazna. Od moguća 3 slučaja raspodele kuglice po kutijama, otpada varijanta gde se kuglica nalazi u kutiji B, samo zato što se zna da je ta kutija prazna.

- Jedan od A, B ili C je pravi izbor.
- B nije pravi izbor.
- Da li je A pravi izbor?


Ovo nije korektna postavka zadatka. Tačno bi bilo:
- Jedan od A, B ili C je pravi izbor.
- Ako izabereš A, onda B nije pravi izbor.
- Da li je A pravi izbor?

Mislim da je rešenje koje sam predložio u prošlom postu prilično jasno, ako nekom nije slobodno pitajte.

Za sve Neverne Tome: http://www.cut-the-knot.org/hall.shtml

Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.dip.t-dialin.net

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: Interesantan zadatak (The Monty Hall Problem)15.01.2004. u 15:07 - pre 246 meseci
Da, ali bez obzira na proces, ti na kraju ostajes sa dve mogucnosti sto ti daje 50% sanse. (sve jedno je koliko si kutija imo na pocetku, ako ih domacin(voditelj) sve pootvara i ostanu ti samo 2). Mislim da postoji komentar (http://www.cut-the-knot.org/terry.shtml) koji kaze isto.
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Interesantan zadatak (The Monty Hall Problem)15.01.2004. u 16:46 - pre 246 meseci
Ne ne, gresis! Evo, zamisli da imas 100 000 kutija. I sada ti izaberes jednu kutiju. Naravno verovatnoca da si izabrao pravu kutiju je jako mala. E sada voditelj otvori sve kutije osim jedne. Verovatnoca da je nagrada u toj kutiji je mnogo veca nego da je nagrada u prvobitnoj kutiji, zar ne? Ili bi ti ipak ostao pri prvobitnom izboru?
Recimo ovde gde imas 100 000 kutija na kraju ti ostanu 2 ali nije 50% sansa da u svakoj kutiji bude nagrada nego je u prvoj kutiji 0,001% a u drugoj kutiji je sansa 99,999%

Ovde je samo umesto 100 000 kutija 3 kutije ali je isti princip. Znaci verovatnoca nije 50-50. To sto ti imas dve mogucnosti ne znaci da je ista verovatnoca za svaku mogucnost.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
217.26.66.*

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Interesantan zadatak (The Monty Hall Problem)15.01.2004. u 17:35 - pre 246 meseci
mislim da sam skapirao, zahvaljujući srkijevom slikovitom primeru ;) posle njega, bilo mi je potrebno samo još malo razmišljanja..

znači, poJenta je da ima više šanse da sam pri (prvom odabiru) promašio nego da sam pogodio, tj verovatnoća da sam pogodio je manja nego 50%, kolika bi bila da posle otvaranja ostalih kutija zaboravim koju sam izabrao i biram nasumično ponovo.

zato je bolje odabrati drugu ;)

uff, izgleda nisam baš toliko glup kao što sam se uplašio :-P

 
Odgovor na temu

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.rz.uni-karlsruhe.de

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: Interesantan zadatak (The Monty Hall Problem)15.01.2004. u 17:41 - pre 246 meseci
Ali predpostavka je da onaj ko otvara kutiju (kutije) zna ispod koje je kuglica, ili sta vec. Ti stavis ruku na jednu od 100 kutija. I imas jedan % sansu. Medjutim, kada onaj koji otvara ukine 98 mogucnosti - a pri tome ne otvori kutiju sa kuglicom, ti ostajes sa rukom na kutiji i jos jednom mogucnosti. To znaci da je kuglica ili ispod tvoje, ili ispod one druge kutije. Znaci da imas 2 mogucnosti. I na te 2 mogucnosti imas 2 kombinacije.
Pogledaj sledece:

A-0 <-
B-1
C-0
D-0
E-0
F-0
....

Ti izaberes A (ili bilo koju drugu). On ti otvori sve ostale, sem one ispod koje je kuglica i onda opet imas
A-0 <-
B-1
i isto ti je kao da si na pocetku imao samo 2 kutije, jer znas da je kuglica ispod jedne od tih dve.

//edit posle citanja zombijevog posta
Mozda se moze tako razumeti, ali ipak se radi o cistoj slucajnosti. Tj nema pravila po kojem se moze naci bilo kakva logicka sema.
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Interesantan zadatak (The Monty Hall Problem)

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 13927 | Odgovora: 52 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.