Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sumrak sw. industrije

[es] :: Advocacy :: Sumrak sw. industrije

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 13798 | Odgovora: 83 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Sumrak sw. industrije14.10.2009. u 07:32 - pre 177 meseci
Da smestim ovo u posebnu temu (kako bi onaj Apple OS X fijasko imao svoju temu)

Elem citam jutroz uz kaficu stvari,

http://www.theregister.co.uk/2...3/adobe_reader_updater_update/
http://www.theregister.co.uk/2...rosoft_patch_tuesday_oct_2009/


Sta reci?

* Kriticni bag u Windows-ovom media stack-u, omogucava, citiram: "booby-trapped audio and video files" koji omogucavaju preuzimanje sistema?!?!?!?! Sta je sledece? Pomahnitali .txt fajlovi?

* Hiljaditi SMB kriticni bag... koji pokazuje da u Microsoftu polako odumire svaki znak inteligentnog zivota

* Adobe izbacuje 30 sigurnosnih patcheva za glorifikovani pretrazivac dokumenata koji se pretvorio u over-bloatovano nesigurno djubre

* Adobe "empower-uje" korisnike tako sto im uvaljuje task osiguravanja Adobe Reader-a... tj. sada korisnici treba da se bave procenom sta Adobe Reader sme da izvrsava (how about... nothing?)

* + onaj Apple sigurnosni fijasko u Snow Leopard-u ... ali on ima posebnu temu.. Apple je stvarno sampion, od produkta parcijalno baziranog na BSD-u - jednom od najsigurnijih OS-eva, napraviti sminkeraj koji PONEKAD (da se Apple ekipa ne uvredi) brise korisnicke fajlove prilikom Guest log-ina... wow!


Mislim da smo svedoci lagane "Pinkovizacije" softvera - onog momenta kada je omoguceno polu-pismenim priucenim majmunima da pisu softver i isto tako polu-pismenim polu-dizelasima, kojima u glavi jedino ne manjka ambicije, da postanu softverski menadzeri, cela stvar je jednostavno osudjena na sporu i uzasnu smrt...

Predvidjam Adobe Reader koji trazi 2 GB prostora i koji se izvrsava u nekom najnovijem skriptovanom jeziku (ali, takodje, trazi sistemske privilegije) i Microsoft Notepad koji eksplodira nad "booby-trapped" TXT fajlovima otvarajuci backdoor u NT kernel... i, naravno, nasminkani BSD (Mac OS X) kome je Apple zaglupeo i onu najvazniju stvar - sigurnost... ko one Lego DUPLO kockice, za decu od 2-5 godina...

Uzas... totalni uzas.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije14.10.2009. u 07:51 - pre 177 meseci
Ne mislis da je malo bezveze pljuvati industriju u kojoj si? :) Do pre godinu si bio u Nero sf kompaniji koja je isto tako pravila trash software koji je rastao iz verzije u verziju bez ikakve kontrole. Heote taj software zauzima 1.5Gb na hardu a sama instalacija je 380Mb?!? Software koji je inicijalno zamisljen samo kao alat za rezanje diskova je dosao do toga da u sebi ima:


Citat:

Nero Burning ROM
Nero Express
Nero CoverDesigner
Nero BurnRights
Nero DiscSpeed
Nero DriveSpeed
Nero Info Tool
Nero DiscCopy Gadget
Nero RescueAgent
InCD
Nero Entertainment Applications
Nero ShowTime:
Nero Live
Nero Live Gadget, a Windows Vista gadget that allows a smart version of Nero Live to run in Windows Vista Sidebar.
Nero Video Authoring Tools
Nero Vision
Nero Recode
Nero Audio Editing Tools
Nero Wave Editor
Nero SoundTrax
Nero PhotoSnap
Nero PhotoSnap Viewer
Nero BackItUp
Nero ImageDrive



24!?!?! alata?! Blagi uzas...
Hebote sledeca verzija ce verovatno da ima i Nero Coffee Maker, Nero BlowJobMaker, Nero Dish Washer.... uzas :)



 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.telenor.co.yu.



+2790 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije14.10.2009. u 09:11 - pre 177 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Mislim da smo svedoci lagane "Pinkovizacije" softvera - onog momenta kada je omoguceno polu-pismenim priucenim majmunima da pisu softver i isto tako polu-pismenim polu-dizelasima, kojima u glavi jedino ne manjka ambicije, da postanu softverski menadzeri, cela stvar je jednostavno osudjena na sporu i uzasnu smrt...


Dimke, kako misliš da bi se dostigla ova složenost softvera za ovo vreme bez razvoja alata? Drugo, zašto bi neko kupio komplikovaniji alat, ako već ima prostiji? To je sve posledica tvog omiljenog ekonomskog modela - kapitalizma i ja mislim da je ovo prirodan i normalan tok stvari. Sve ostalo bi bila diktatura - šerijatski zakon za softver itd.

A ti majmuni o kojima pričaš sigurno nisu radili ni Windows Media Player, ni Adobe Reader, MS Windows, ni Mac OS X. E, sad, majmuni mogu da napišu možda meil klijent, editor i još ponešto, pa dobro.

Problem je što je softver previše usložnjen da bi se razvijao na način na koji se sada razvija. Potrebna je nova revolucija u načinu razvijanja softvera. Ispravnost kritičnog softvera ne treba više testirati na primerima, već dokazivati. E, sad, da bi se ta grana masovno dohvatila, potrebno je izvesno vreme. Kada softver bude toliko složen, da iole ozbiljnije stvari ne možeš da završiš u realnom vremenu bez dokazivanja korektnosti, onda će majmuni sami pootpadati i raditi samo boraniju, pa ko voli, nek izvoli da kupi od njih. Ali, dok drugi u nekoj većoj meri ne osvoje viši nivo, ne mogu se žaliti na majmune, kada su na kvalitativno istom nivou - razlika je isključivo kvantitativna.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije14.10.2009. u 09:36 - pre 177 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic
Mislim da smo svedoci lagane "Pinkovizacije" softvera - onog momenta kada je omoguceno polu-pismenim priucenim majmunima da pisu softver i isto tako polu-pismenim polu-dizelasima, kojima u glavi jedino ne manjka ambicije, da postanu softverski menadzeri, cela stvar je jednostavno osudjena na sporu i uzasnu smrt...

Ovo je ono sto je glavni problem. Softver se pravi onako kako zeli onaj ko placa. A vecina njih zeli brze pare, sarenis i gadgets/"new features"/shiny buttons za pinkovizovanu populaciju. Vecina te populacije, sve dok njima sve "radi" je zadovoljna. Oni hoce da gledaju ono sto ih zanima, to je sve. Jednostavno softver za debile o cijem pravljenju odlucuju debili. Prema svecu i tropar.

Ako hoces dobar softver pogledaj komercijalne Unixe. Takvih gluposti NEMA za AIX ili Solaris. Security problema ima, ali ono sto se desi se ispravi extra brzo. Ako imas dobar support contract ti dobijes ispravku PRE nego sto izadje vest o problemu, sistem update-ujes dok on i dalje radi.... Sve moze, ali kosta. Kosta hardver, kosta razvoj. Dobar softver postoji, samo je pitanje ko zeli da ga koristi/plati.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.web.vodafone.de.



+7177 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije14.10.2009. u 10:00 - pre 177 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic
Ne mislis da je malo bezveze pljuvati industriju u kojoj si? :) Do pre godinu si bio u Nero sf kompaniji koja je isto tako pravila trash software koji je rastao iz verzije u verziju bez ikakve kontrole. Heote taj software zauzima 1.5Gb na hardu a sama instalacija je 380Mb?!? Software koji je inicijalno zamisljen samo kao alat za rezanje diskova je dosao do toga da u sebi ima:


Ne, ne mislim da je bez veze - i potpuno se slazem za Nero. Istini za volju, ono za sta sam ja bio zaduzen u Neru (codeci i multimedia middleware) nema blage veze sa bloat-om. Trudim se da radim ono sto govorim - tako da neces naci ni jedan slucaj da sam ja odgovoran za nekakav bloat bilo gde.

A te price o kompleksnosti softvera su price za malu decu - po cemu je to trenutni Acrobat kompleksniji da zahteva 20x vise prostora nego rane verzije? Sta ce Adobe Flash-u privilegovani pristup sistemu (koriscen za upad na kompove)?!??!?! Pa to samo pokazuje koliko je kvalitet softvera otisao na dole.

A critical security bugovi u multimedia stack-u Microsofta ne da nemaju opravdanje, isto kao i ovaj Apple bug - to je sramota. Kako jebena multimedija moze da bude povezana sa sistemskim komponentama na nacin da los fajl moze da izazove eskalaciju privilegija?

Moze, samo ako su je somovi pisali i jos veci somovi dozvolili da jedna takva komponenta trci u privilegovanom okruzenju.

Sto bih ja to opravdavao? Zato sto smo u istoj industriji? Prvo, nismo vise - 'fala bogu. Drugo, cak i kada bi bili - mediokritete svakako treba nazivati pravim imenom. I nema tu pljuvanja - gole cinjenice bato. Nisam ja izmislio ove kriticne bagove.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
91.150.103.*



+2790 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije14.10.2009. u 10:11 - pre 177 meseci
I šta nam cenjeni Ivan Dimković predlaže kao rešenje? Diktaturu?

Citat:
Ivan Dimkovic: Ali to je valjda progres.. More, Drug Staljin je bio u pravu - na radne akcije sve to treba.

Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije14.10.2009. u 10:12 - pre 177 meseci
Voleo bih da cujem ko je i sta je radio to u Neru da od Nero Burning Rom-a od 20tak mb dobijemo montruma od 380Mb i 1.5Gb zauzeca na hdd-u. Onom, bio si u kontaktu sa tim ljudima, menadzerima i programerima sigurno pa znas. Ko je odobrio i na osnovu kakvih projekata stvaranje takvog monstruma (hej! program za obradu slika ima?!?). :)

Sve sto sada vidimo nije produkt trenutka vec se stvara vise od deceniju, korak po korak. Lako je utrvrditi problem, ajd da nadjemo uzrok? Losih programera je uvek bilo, oni nisu uzrok, vec sredstvo...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
91.150.103.*



+2790 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije14.10.2009. u 10:17 - pre 177 meseci
Što se majmuna tiče, svojevremeno tražeći posao u jednoj firmi nisam bio pozvan na intervju (ispavši u prvom krugu eliminacije pre toga) kao nekvalifikovan. Drugi put, kada sam im objasnio u čemu im je bila greška u zadatku, ponovo nisam bio pozvan na intervju, ali ovaj put kao "prekvalifikovan".
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

stex

Član broj: 718
Poruke: 374
*.static.zrlocal.net.

Sajt: stivi.on.neobee.net


+21 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije14.10.2009. u 10:20 - pre 177 meseci
Mozda ce vam zvucati cudno ali bas iz tog razloga na win-u instaliram samo programe sa licencom freeware i gpl. Skoro svaki komercijalni sw kad se instalira trazi vezu sa internetom pa pokrece neki update servis pa sta ja znam. Takodje ih napune glupostima koje bar 90% korisnika ne koristi. A o brzini pokretanja da i ne govorim, pa nemaju svi ultra giga mega hi-tech x-core racunare.
U vecini slucajeva, ko pravi GPL ili freeware program nece da se zamajava i trosi vreme na glupostima nego ce lepo da odradi samo ono najpotrebnije i najbitnije.
stivi.on.neobee.net
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.web.vodafone.de.



+7177 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije14.10.2009. u 10:25 - pre 177 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic
Voleo bih da cujem ko je i sta je radio to u Neru da od Nero Burning Rom-a od 20tak mb dobijemo montruma od 380Mb i 1.5Gb zauzeca na hdd-u. Onom, bio si u kontaktu sa tim ljudima, menadzerima i programerima sigurno pa znas. Ko je odobrio i na osnovu kakvih projekata stvaranje takvog monstruma (hej! program za obradu slika ima?!?). :)


Veruj mi, vrlo rado bih ti rekao, ali nemam obicaj da odajem interne stvari iz firme u kojoj sam radio. Ne samo da nije eticki nego je takodje i protiv ugovornih NDA obaveza koje ostaju i posle isteka ugovora.

Generalno - problem consumer sw. produkata je sto pre ili kasnije nove verzije prestaju da rastu uz pomoc inovacija, i onda se kompanije fokusiraju na besmislenu sminku i dodavanje gluposti kako bi nekako motivisale kupce da ponovo kupe isti produkt (u novoj verziji). Na zalost, to je inherentna osobina kapitalizma - firma mora da se siri, profit mora da skace - a, kada se iscrpi mogucnost za inovaciju imas 2 izbora:

1) Sarenis i reklama - sto se na srpskom kaze "isto njesra, novo pakovanje"
2) Sirenje u nova trzista

Pokazalo se da 1) na consumer PC trzistu radi posao i to je akcija daleko manjeg rizika od 2) - ljudi gutaju bez problema jedan PowerDVD od 200 MB koji radi isto kao i verzija koja je zauzimala N puta manje... Koliko puta sam video da je jedina "inovacija' novi stil toolbara kod raznih aplikacija i sl...

Jednostavno - prodaje se. Isto kao sto se prodaje i Veliki Brat... Isto misljenje imam o tome kao i o velikom bratu. - PC korisnicima nije bas puno stalo do nekog veceg kvaliteta, pa dobijaju upravo ono sto su spremni da plate.

Resenje za to nije diktatura sto Nedeljko kaze - resenja, na zalost, nema. Nekada u nekom segmentu se pojavi neki inovator koji oduva druge sa kvalitetom i brzinom, ali to je retko. Za ostale kategorije, pa nista - imacemo softverski Idiocracy, jbg...

To svakako ne znaci da ne treba ukazivati na katastrofalno lose stvari - kao, recimo, media stack koji ima eskalaciju privilegija.



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
82.117.202.*



+171 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije14.10.2009. u 10:30 - pre 177 meseci
Jednom sam negde procitao, ali ne znam gde, da zahvaljujuci losim programerima softverska industrija ima samo vise posla, pa samim tim i vise para se obrce, sto na zalost ispada da je tacno ili na srecu ;)
Citat:
Nedeljko :
Problem je što je softver previše usložnjen da bi se razvijao na način na koji se sada razvija. Potrebna je nova revolucija u načinu razvijanja softvera. Ispravnost kritičnog softvera ne treba više testirati na primerima, već dokazivati


Jel mozes da pojasnis na sta mislis? Mada mislim da dobro mislis, nesto slicno ide iz MS kuhinje ali...

Citat:

E, sad, da bi se ta grana masovno dohvatila, potrebno je izvesno vreme. Kada softver bude toliko složen, da iole ozbiljnije stvari ne možeš da završiš u realnom vremenu bez dokazivanja korektnosti, onda će majmuni sami pootpadati i raditi samo boraniju, pa ko voli, nek izvoli da kupi od njih. Ali, dok drugi u nekoj većoj meri ne osvoje viši nivo, ne mogu se žaliti na majmune, kada su na kvalitativno istom nivou - razlika je isključivo kvantitativna.


... ali voleo bi da ovo bude ovako ali tesko, ja sam licno pristalica statickih jezica i par puta sam i ovde na ES-u ubedjivao kako su oni bolji, u smislu za vece projekte donose stabilnost a kasnije i brzinu, ali dzaba daleko je to od istine, znaci ni jedna tehnologija ne moze da zameni nacin na koji ljudi implementiraju/prave resenja, to je zid, dalje od toga nema, na kraju programer pise bas onako kako misli da je (ne)ispravno, ma kakav alat koristio.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije14.10.2009. u 10:41 - pre 177 meseci
Citat:
Veruj mi, vrlo rado bih ti rekao, ali nemam obicaj da odajem interne stvari iz firme u kojoj sam radio. Ne samo da nije eticki nego je takodje i protiv ugovornih NDA obaveza koje ostaju i posle isteka ugovora.


Nema potrebe za tim, nisam mislio nista detaljno i konkretno, ovo sto si napisao posle je sasvim odgovarajuce i poklapa se sa onim sto sam i sam mislio.

Problem su velike firme, one imaju para i mogu da guraju svasta jer do obicnog kupca dolazi samo ono sto se servira a da bi nesto servirao moras da iskesiras dobro :) Recimo cak i da neka mala firma napravi revolucionalrni proizvod on opet nece doci do velikog broja korisnika zbog skupog "servisiranja". Cak i da dodje do velikog broja korisnika i da se pokaze isplativom, aplikacija i cela firma bivaju kupljene od strane neke vece firme jer ona tu vidi prostor za sirenje...sve dok se ne izmuze osnovna verzija...i onda ide budzenje svega i svacega da bi se prodala naredna i tako u krug :(
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
91.150.103.*



+2790 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije14.10.2009. u 10:42 - pre 177 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Resenje za to nije diktatura sto Nedeljko kaze - resenja, na zalost, nema. Nekada u nekom segmentu se pojavi neki inovator koji oduva druge sa kvalitetom i brzinom, ali to je retko. Za ostale kategorije, pa nista - imacemo softverski Idiocracy, jbg...


Ja sam nešto predložio.

Citat:
negyxo: Jel mozes da pojasnis na sta mislis? Mada mislim da dobro mislis, nesto slicno ide iz MS kuhinje ali...


Pa, dokazivati kao matematičku teoremu (uz podršku računara), a ne samo na test primerima.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
82.117.202.*



+171 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije14.10.2009. u 10:53 - pre 177 meseci
Ali da li mislis da to radi neki alat ili da sam programer mora da sedne i da napise tu teoremu, e vidis, tu ja mislim da je probelm, MS pravi neki alat koji ce da funkcionise tako ali to je alat, i onda ce isti ti koji i danas prave taj los softver da pokrenu jos jedan alat vise i ima da rade na identican nacin kao i pre, o da, samo sporije i jos losije. To je poenta, a ako programer mora sam da sedne i napise onda to znaci i da razume problem a samim tim i resenje koje pravi ali ne znam koliko je to onda izvodljivo u praksi, tj. koliko vremenski ce da kosta.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
91.150.103.*



+2790 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije14.10.2009. u 10:59 - pre 177 meseci
Pa, računar ne može da napiše specifikaciju, jer kad bi znao šta treba da radi, programiranje ne bi bilo potrebno. Čovek će svakako da daje formulaciju onoga što mašina treba da radi. Kako stvari stoje, moraće i da dokazuje, ali uz pomoć računara, da ne bi drvio najgluplje detalje. Ponešto će moći da dokaže mašina, ali formulacija naravno ostaje na čoveku.

Ovo oduzima dodatno vreme, ali zato u startu ubijaš vreme za debagovanje i testiranje, jer njih više nema budući da su nepotrebni. Uporedi vreme potrošeno na testiranje i debagovanje softvera sa ukupnom cenom razvoja. Glavni skok troška je u tome što ti treba kvalifikovanija radna snaga.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
82.117.202.*



+171 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije14.10.2009. u 11:11 - pre 177 meseci
Ma slazem se ja sa tobom ali ja mislim da je to u praksi neizvodljivo, programer donosi finalnu odluku, ti mozes da napises neku teoremu i da je dokazujes ali bice onih koji to nece raditi. Taj neko ce sutra prodavati softvare tako sto ce reci "ja imam feature A, B, C", ti se onda pojavis i kazes "ja imam A, B", sta mislis ko ce lakse prodati proizvod.

E da, onda tvoj predlog ima smisla, ali kada nebi imao side effect.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
91.150.103.*



+2790 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije14.10.2009. u 11:18 - pre 177 meseci
A ja ponudim bug free secure and stable software with following features by following conditions (including warranty) and price.

Neko će se opredeliti za njegov proizvod, a neko za moj. Možda mi je isplativije da se razlikujem od drugih.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije14.10.2009. u 11:23 - pre 177 meseci
To je moguce samo ako se sw samostalno izvrsave bez OS-a. Ovako je nemoguce napraviti tako nesto, ako sam dobro shvatio sta hoces da uradis...
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
82.117.202.*



+171 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije14.10.2009. u 11:24 - pre 177 meseci
I tu onda dodjes do realnosti koja te demantuje, da je tako onda ova tema ne bi postojala. Mozes reci da se software tako ne izradjuje danas (perko matematickih formula) ali to ne znaci da se ne moze da bude secure and stable, moze ali niko ne radi ili radi u malom broju. Na zalost.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
91.150.103.*



+2790 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije14.10.2009. u 11:36 - pre 177 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic: To je moguce samo ako se sw samostalno izvrsave bez OS-a. Ovako je nemoguce napraviti tako nesto, ako sam dobro shvatio sta hoces da uradis...


Pa, i OS je softver. A gde će OS-evi dalje da se razvijaju, nego pravcu sabilnosti, sigurnosti i pouzdanosti u onome što već rade? Eto ti antibloat rešenja za pravljenje novih verzija.

Čak i ako proizvođač OS-a neće tako da radi, onda ponudiš garanciju za ono što možeš garantovati. Znači, ne odgovaraš za neispravnost OS-a. Korisnik neka kupi garanciju za OS od njegovog proizvođača. Onda kada primiš od korisnika bug report, ti okineš bag OS-a, natovariš njegovom proizvođaču račun (korisnik će da prijavi bag njima) i svi zadovoljni.

Glavni problem je nedostatak radne snage sa potrebnim kvalifikacijama. Sa druge strane, korisnik ima pravo da izabere nesiguran softver koji je jeftiniji ili ima više mogućnosti. To je njegova stvar. Ali, takvi korisnici nisu tvoje tržište. Tvoje su tržište oni kojima je tvoja prednost bitna.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Sumrak sw. industrije

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 13798 | Odgovora: 83 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.