Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sumrak sw. industrije

[es] :: Advocacy :: Sumrak sw. industrije

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 13793 | Odgovora: 83 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2790 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije15.10.2009. u 15:36 - pre 177 meseci
Citat:
negyxo: Nedeljko, ali ako se nesto nakandano verifikuje zar to onda nije kao da je bilo isprva bilo verifikovano?


Nije, jer neverifikovan softver ima bagova koji će svi biti otkriveni i ispravljeni tokom verifikacije.

Citat:
negyxo: Ako ugradjujes nesto u tvoj program sto je neverifikovano u tom trenutku onda tvoj program ne moze imati kompletnu verifikaciju, ali mozes da kazes da je tvoj deo verifikovan ali onda dodjes do onoga sto je Bojan rekao, korisnike to ne zanima, ili sve ili nista.


Pa, neka korisnik nađe konkurenta koji će da mu garantuje ispravnost opreme onog drugog. Ako takav ne postoji, onda će morati da se zadpovolji onim što je dostupno.

To je kao da ja uđem u radnju da kupim komp i oni mi kažu "Ovaj model ima 4GB RAM-a". Šta, ograničena memorija? To mene ne zanima. Dajte mi računar sa neograničenom memorijom. Pa, toga nema. Dobro, onda ništa. Ajd' zdravo.

Korisnik može da cepe koliko hoće, ali ako je ozbiljan kupac, na kraju će se opredeliti za nešto što postoji u ponudi, a ne za nešto črega nema.

Dakle, neka nabavi garanciju za sve komponente od njihovih proizvođača i rešio je problem.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije15.10.2009. u 16:09 - pre 177 meseci
Odgovor je vec vise puta dat. Uglavnom je to zbog danasnjeg tempa rada i konkurencije. Sto vise konkurencije to zesca borba. Menadzere boli q. i oni tu najbolje prolaze, sve i da nije istina, ne interesuje me, to su njihove muke. Samo mislim da postoji izvesna povezanost izmedju proizvodjaca hardvera i softvera, i da bloatovanje sw-a nije tako slucajna i marginalna stvar, vec je veoma efikasan nacin da se obicni priuceni korisnik natera da redovno menja hardver.

A velike kompanije ko kompanije, lepo zapakuju sve to, usarene, i niko ne moze da bude ravnodusan prema tome, evo cak ni ja. Ja prvi kazem da je Acrobat lepsi od FoxIt readera. Ali kada pogledamo u task manageru 26096K vs 7280K bez otvaranja PDF-a 29112K vs 18056K kada otvorim fajl. Onda polako prestaje da me interesuje izgled, vec mi je na prvom mestu funkcionalnost. A tog softverskog smeca ce uvek biti i ko po automatizmu uvek ce biti plasirano od strane najjacih firmi samo jer je neki mentol u upper managementu malo jace zategao kravatu pa mu krv slabije dotice do mozga.

Naravno postoji i krivica programera nije da je nema, evo otvorio sam Firefox, par tabova napucao negde oko 60 000K, izgasio sve sem ovog u kojem kucam ovaj odgovor, ostalo isto i polako vremenom raste evo sada je 64600K, ko da je testo za strudlu a ne racunarski proces. Ocigledno i programere u Mozzilli treba malo poduciti sta je to memory leaking, i dealokacija memorijskog prostora, destruktori itd...
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
93.86.51.*



+2790 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije15.10.2009. u 16:19 - pre 177 meseci
Majstore, ne reče šta predlažeš. Da li ćeš sada sesti i napisati bolji PDF čitač od Adobe-a? Šta ako to nije baš tako lako?

Citat:
negyxo: ali mozes da kazes da je tvoj deo verifikovan ali onda dodjes do onoga sto je Bojan rekao, korisnike to ne zanima, ili sve ili nista.


Nije stvar u tome da samo kažeš da je tvoj deo dobar, već i da isporučiš okidač baga druge komponente nezavisan od tvog softvera. Sa druge strane, možeš ti i da prodaješ proizvod po sistemu "ključ u ruke" sa kompletnom garancijom, ali onda moraš ti sklopiti garantni ugovor sa proizvođačima ostalih komponenti. Kada ti stigne bug report, ti lepo napraviš okidač baga odgovarajuće komponente, proslediš ga njegovom proizvođaču, korisnik naplati štetu od tebe, a ti od proizvođača komponente. Može i tako.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije15.10.2009. u 16:27 - pre 177 meseci
Citat:
Nedeljko: Majstore, ne reče šta predlažeš. Da li ćeš sada sesti i napisati bolji PDF čitač od Adobe-a? Šta ako to nije baš tako lako?

Nemam pojma, nesto sam zauzet ovih dana... Kada nadjem 5min. slobodnog vremena otkinucu Adobe ima da bankrotiraju.

Za sada koritim FoxIt jer je zaista dobar programcic. Nije utegnut kao Acrobat, ali odlicno radi, za razliku od ove kante koja pojede brdo memorije, ucita onaj posr*ni update i jos koci sistem, kada hoces da otkazes skroz zabode, opciju za update disable su zakopali negde Bogu iza nogu, na kraju mi doqrcilo i lepo sam preimenovao ekstenziju u "3exe" i djubre se vise ne ucitava. I tako sa jos mali milion programa: GoogleUpdate, SkypePM....
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije15.10.2009. u 17:10 - pre 177 meseci
Jedino gde se danas vodi racuna kako ce program biti napisan
su mozda neke kriticne instalacije - recimo NASA programi, razni
programi za kontrolu skupih industrijskih procesa, itd, a ovo -
za kucnu upotrebu, za raju - tu iz totalnog djubreta samo po nekad
ispliva neki lepo napisan program vredan paznje.

Poenta je ovo sto je Ivan napisao - bitno je samo da se PRODA, ostalo
je sve ispod toga, i sigurnost i kvalitet.

Novac pokrece svet.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
93.86.51.*



+2790 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije15.10.2009. u 17:26 - pre 177 meseci
Novac pokreće i NASU, pa im je bitno da li će im vojadžer otkazati ili neće.

Yebyga, kvalitet je izgleda dostižan, ali treba da se plati, pa sad, korisnici znaju šta im je bitnije. Isto kao što imaš većinu kojoj tu i tamo neka rupa ne smeta, imaš i one kojima su sigurnost, stabilnost i pouzdanost važni. Bitno je da se podmire i jedni i drugi.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Majstor_Pućko

Član broj: 176794
Poruke: 513
*.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije15.10.2009. u 17:44 - pre 177 meseci
Citat:
Srđan Pavlović:  Poenta je ovo sto je Ivan napisao - bitno je samo da se PRODA, ostalo
je sve ispod toga, i sigurnost i kvalitet.

Exactly. Samo mislim da treba vise akcenta staviti na kvalitet. Autor softvera moze direktno da utice na kvalitet, dok na sigurnost i ne moze bas mnogo. Tu mnogo vise ucestvuje znanje samog korisnika. A i subjektivnog sam misljenja da su danasnji softveri dovoljno sigurni, ako se pazi. Do sada nijedan problem nisam imao zbog softvera vec iskljucivo sa tudjih diskova, flash-eva itd...
bolje je biti malo lud nego malo pametan
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
93.86.51.*



+2790 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije15.10.2009. u 18:10 - pre 177 meseci
Pa, ne stavlja akcenat razvijalac, već tržište, a postoje i razni korisnici sa raznim akcentima. Takođe, sigurnost takođe spada u kvalitet.

E, sad, tačno je da nikakva sigurnost softvera neće spasti korisnika od njega samog. Tu je neophodna edukacija.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije15.10.2009. u 18:44 - pre 177 meseci
Citat:

Jedino gde se danas vodi racuna kako ce program biti napisan
su mozda neke kriticne instalacije - recimo NASA programi, razni
programi za kontrolu skupih industrijskih procesa, itd, a ovo -
za kucnu upotrebu, za raju - tu iz totalnog djubreta samo po nekad
ispliva neki lepo napisan program vredan paznje.


Vodi se racuna i u automotive industriji i te kako :-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije15.10.2009. u 19:34 - pre 177 meseci
Zaista ne zelim da pokrecem flame, ali cini mi se da dosta manje bloat-a ima u OSS nego u komercijalnim paketima i programima.
?

To bi bilo povezano prilicno direktno sa "nenaplacivanjem" softvera?
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
93.86.242.*



+2790 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije15.10.2009. u 20:19 - pre 177 meseci
Na ovoj temi je zapravo izmišljen problem tamo gde ga nema.

Kupac ne mora da se razume u proces proizvodnje, ali treba da se razume u garanciju. Dobijam li uz ovaj softver garanciju? Ne. OK, ovo je smeće. Da li želim da koristim smeće? Da, ako nije skupo. Koliko želim da platim za smeće? Do toliko. Da li se ovo uklapa u tu cenu? Da, kupujem!

Dakle, stvar je potpuno ista kao i sa svom drugom robom odvajkada. Ničeg tu nema novog.

Kupac je nakompetentniji za to šta mu treba, koliko mu je to važno i koliko je spreman da plati za to.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

s!c

Član broj: 42417
Poruke: 406
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije15.10.2009. u 23:23 - pre 177 meseci
Citat:
Srđan Pavlović: Jedino gde se danas vodi racuna kako ce program biti napisan
su mozda neke kriticne instalacije - recimo NASA programi, razni
programi za kontrolu skupih industrijskih procesa, itd, a ovo -
za kucnu upotrebu, za raju - tu iz totalnog djubreta samo po nekad
ispliva neki lepo napisan program vredan paznje.


http://www.infigo.hr/en/in_focus/advisories/INFIGO-2009-07-09 :D
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
82.117.202.*



+171 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije16.10.2009. u 09:02 - pre 177 meseci
Citat:
Nedeljko:
Nije stvar u tome da samo kažeš da je tvoj deo dobar, već i da isporučiš okidač baga druge komponente nezavisan od tvog softvera. Sa druge strane, možeš ti i da prodaješ proizvod po sistemu "ključ u ruke" sa kompletnom garancijom, ali onda moraš ti sklopiti garantni ugovor sa proizvođačima ostalih komponenti. Kada ti stigne bug report, ti lepo napraviš okidač baga odgovarajuće komponente, proslediš ga njegovom proizvođaču, korisnik naplati štetu od tebe, a ti od proizvođača komponente. Može i tako.


Koliko si siguran za ovo u praksi?

Da li je ovo odrzivo, da li su oni koji imaju neverifikovan softver spremni da potpisuju takav ugovor? Jer ako se ispostavi (a hoce :)) da se u 99% javlja greska kod njih, peneale koje bi placali bi ih odvratili da imaju takve ugovore i sve bi bilo po starom. Ne znam, tesko je naci resenje, ali to ne znaci da ne treba da postoji software za verifikaciju code-a, bar oni koji hoce moci ce sebi da olaksaju zivot.


 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
93.86.242.*



+2790 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije16.10.2009. u 09:12 - pre 177 meseci
E, zato u bolnicu ne može aparat bez pune garancije (da neko ide u zatvor ako neko rikne).
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
82.117.202.*



+171 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije16.10.2009. u 09:35 - pre 177 meseci
Nije svaki software "mission critical". To je problem - ako gledas na to kao problem...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
93.86.242.*



+2790 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije16.10.2009. u 12:04 - pre 177 meseci
Naravno, neće se konzola za igranje formalno verifikovati, ali rešenje za korisnike kojima takav kvalitet izrade treba, postoji.

Na kraju je kupac taj koji odlučuje. Već sam pisao o tome.

Citat:
Nedeljko: Na ovoj temi je zapravo izmišljen problem tamo gde ga nema.

Kupac ne mora da se razume u proces proizvodnje, ali treba da se razume u garanciju. Dobijam li uz ovaj softver garanciju? Ne. OK, ovo je smeće. Da li želim da koristim smeće? Da, ako nije skupo. Koliko želim da platim za smeće? Do toliko. Da li se ovo uklapa u tu cenu? Da, kupujem!

Dakle, stvar je potpuno ista kao i sa svom drugom robom odvajkada. Ničeg tu nema novog.

Kupac je nakompetentniji za to šta mu treba, koliko mu je to važno i koliko je spreman da plati za to.

Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

mr_pingvin
ZR

Član broj: 116462
Poruke: 58
*.adsl-a-3.sezampro.rs.

Jabber: mr_pingvin@elitesecurity.org


+6 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije16.10.2009. u 12:25 - pre 177 meseci
Ni bolnice nisu ko što su nekad bile.

http://boycottnovell.com/2009/01/21/death-by-microsoft-windows/
 
Odgovor na temu

negyxo
Aleksandar Perkuchin

Član broj: 29751
Poruke: 898
82.117.202.*



+171 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije16.10.2009. u 12:52 - pre 177 meseci
Citat:
Nedeljko: Naravno, neće se konzola za igranje formalno verifikovati, ali rešenje za korisnike kojima takav kvalitet izrade treba, postoji.

Na kraju je kupac taj koji odlučuje. Već sam pisao o tome.


Ma jasno je to sta si ti napisao, samo da usaglasimo procente

Jedino gde se moje misljenje po ovom pitanju razlikuje je po tome sto ja mislim da ce vecina odabrati cenu a ne kvalitet ali da je bitno da postoji izbor - bitno je, jer poverenje se stice vremenom, pa ce na taj nacin moci na kraju da se izdvoji kvalitet od nekvaliteta.

Samo ono sto me plasi je to sto takav nacin rada nikad nece moci da preovlada kao mainstream, mada ovo si i sam spomenuo, valjda mu to onda znaci da i nema nesuglasica
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
93.86.242.*



+2790 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije16.10.2009. u 13:40 - pre 177 meseci
Naravno da će sa ovakvim cenama softvera većina kupaca birati jeftiniju varijantu. Kao što rekoh, kupci su takvi kakvi jesu i imaju pravo da budu takvi.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7177 Profil

icon Re: Sumrak sw. industrije16.10.2009. u 13:53 - pre 177 meseci
Yep

Korisnicki softver oslikava trenutne zelje i ocekivanja kupaca. Ljudi tolerisu da im OS drlja disk par minuta pre pocetka korisnog rada, a onda i aplikacije da se zapljunu i razvlace se po desktopu...

I to je to... softver je dobar taman onoliko koliko prosecni ljudi ocekuju.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Sumrak sw. industrije

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 13793 | Odgovora: 83 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.