Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoc oko dizajna logickog dijela baze podataka...

[es] :: Baze podataka :: Pomoc oko dizajna logickog dijela baze podataka...

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8734 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

junkoba13
Ante Celic
student
Imotski, Hrvatska

Član broj: 223902
Poruke: 21
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Pomoc oko dizajna logickog dijela baze podataka...28.05.2009. u 15:38 - pre 181 meseci
Cilj projekta je naplata na autocestama. Svrha je da svaki korisnik autocesti bio neki preplatnik ili jednokratni korisnik može ući na nekoj ulaznoj naplatnoj postaji i nakraju izaći i naplati mu se korištenje na izlaznoj naplatnoj postaji. Jednokratni korisnik uzima karticu na ulaznoj naplatnoj postaji dok se preplatniku zabilježava ulazak i izlazak na autocestu. Preplatniku se šalje neki račun na kućnu adresu, a jednokratni korisnik odmah plaća pomoću gotovine ili kredinte kartice na izlaznoj naplatnoj postaji. Vodimo evidenciju zaposlenih na naplatnim postajama.
Osnovni set radnji:
- Uzimanje kartice na ulaznoj naplatnoj kućici za jednokratnog korisnika ili zabilježivanje ulaska preplatnika na ulaznoj postaji
- Plaćanje korištenja jednokratne usluge pomoću gotovine ili kreditne kartice i zabilježivanje izlaska za preplatnika
- Izdavanje računa

Tako nesto, ili ako ima neko druagciju ideju neka mi pomogne,Saljite mi na [email protected] dizajn, ako neko moze pomoci, novi sam u ovom podrucju pa mi treba svijet....



Znaci moze uci na autocestu jednokratni korisnik koji uzima karticu na ulaznoj postaji i preplatnik koji ima svoju karticu gdje zabilježi prolazak korz ulaznu postaju.
Jednokratni korisnik izlazlazi na izlaznoj postaji i na osnovu kartice (pomoću kategorije vozila i cijene km za odrecenu kategoriju vozila) plaća račun koji mu izdaje zaposlenik na izlaznoj postaji. Preplatnik zabilježi prolazak kroz izalaznu postaju i na kraju mejseca mu zaposelni šalje račun za preplatu. Zanima da li sam dobro zamislio ovaj ER dijagram, kako napraviti da dobivam cijenu na osnovu kategorije vozila i pređenih kilometra...
evo ispod runo sam poceo da radim ER digram, da li pravilno logiku ima, molim savijete, sugestije.

[Ovu poruku je menjao junkoba13 dana 29.05.2009. u 16:02 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

junkoba13
Ante Celic
student
Imotski, Hrvatska

Član broj: 223902
Poruke: 21
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Pomoc oko dizajna logickog dijela baze podataka...29.05.2009. u 20:20 - pre 181 meseci
Napravio sam neki logicki model, jeli mogu povezati da mi na racun ispisuje odmah cijenu na osnovu kategorije i cijene po kilometru za odeređu kategoriju puta neki porez, da se na njemu ispise ulazna postaja, izlazna postaja i vrijeme ulaska i vrijeme izlaska. Kako jos da stvavim nacin plaćanja, i da se bilježi kojim preplatnicima je zaposlenik poslao račun za naplatu na kućnu adresu i koji su platili a koji ne....... dali je ovaj ovo razmišljane na ovu temu ispravno....... ???????????
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Pomoc oko dizajna logickog dijela baze podataka...29.05.2009. u 22:20 - pre 181 meseci
Uhm... meni je ovo isuvishe komplikovano, gubim se ovde, 20ak minuta sam ovo citao i gledao model.
Mislim da imas previshe entiteta. One entitete koje bih ja imao su:
- Naplatne rampe (ime)
- Udaljenosti izmedju rampi (id_rampa1, id_rampa2, udaljenost)
- Dionica (attr: ulazna_rampa_id, izlazna_rampa_id, tip_korisnika, id_pretplanika (ukoliko postoji), tip_vozila, id_radnika)
- Pretplatnici (licni podaci, licni_ident_kod (ili tablica))
- Racuni (id_dionica, nacin_placanja, placenja)
- Tipovi vozila (naziv, koeficijent mnozenja)
- Radnici (licni podaci, id_rampe)

Mislim da je to to, naravno da sam tonu detalja tipa vrijeme_ulaza, vrijeme_izlaza, adresa_rampe i slicno ispustio, ali sam mislim napravio sve veze.
:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

junkoba13
Ante Celic
student
Imotski, Hrvatska

Član broj: 223902
Poruke: 21
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Pomoc oko dizajna logickog dijela baze podataka...30.05.2009. u 08:23 - pre 181 meseci
Da sada ću pokušati da naprvaim EER diagram za ove entitete što su poviš napisani, situacija je jasnija?? znao sam da sam ja previše komplicira model.....

[Ovu poruku je menjao junkoba13 dana 30.05.2009. u 13:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
62.48.103.*

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Pomoc oko dizajna logickog dijela baze podataka...30.05.2009. u 13:21 - pre 181 meseci
Jedan detalj koji sam izostavio - cijena dionice koja bi mogla da ide u tabelu Udaljenosti i veze se trasu izmedju rampe1 i rampe2 kao i udaljenost (u KM). Na taj nacin bi mogao da imas razlicite cijene za istu kilometrazu recimo (to je recimo u realnom svijetu potrebno - nisu svi putevi istog kvaliteta, sa i bez tunela, sa posebnim odrzavanjem, razlicito promjetni i slicno).

:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

junkoba13
Ante Celic
student
Imotski, Hrvatska

Član broj: 223902
Poruke: 21
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Pomoc oko dizajna logickog dijela baze podataka...30.05.2009. u 13:44 - pre 181 meseci
Da mogao bi, ali mislim cijena usluge koristenja dionice je jednaka udaljenosti između ulaza i izlaza puta cijena za određeni tip vozila(koeficijent množenja)... što se tiče veza između entiteta, UDALJENOST IZMEĐU RAMPI i DIONICA i NAPLATNE RAMPE sa UDALJENOST me buni, zanči u tablicu N.RAMPE stavljamo popis svih rampi recimo i njihovu adresu može još biti broj rampe, a u UDALJENOST ulaznu i izlaznu rampu i udaljenost u km, znači NAPLATNE RAMPE i UDALJENOST su povezani 1:n, a UDALJENOST i DIONICE 1:n?
 
Odgovor na temu

junkoba13
Ante Celic
student
Imotski, Hrvatska

Član broj: 223902
Poruke: 21
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Pomoc oko dizajna logickog dijela baze podataka...30.05.2009. u 14:02 - pre 181 meseci
a ostale veze znači jedan preplatnik može ući na jednu ili više dionica, a na jednu dionicu može ući jedna ili više preplatnika veza između PREPLATINKA I DIONICE je m:n, između TIPOVI VOZILA i DIONICE 1:n, RAČUN i DIONICE su tipa n:m, a RADNICI i NAPLATNA RAMPA n:1 da li je ovo u redu?? Pokušati ću sada napraviti EER diagram gdje ću još moći voditi vrijeme ulaska vrijeme izlaska, i da na računu vodim Ulaznu rampu i Izlaznu rampu i Vrijeme(Datum) ulaska i izlaska i cijenu....?
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
62.48.103.*

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Pomoc oko dizajna logickog dijela baze podataka...30.05.2009. u 21:10 - pre 181 meseci
Citat:
junkoba13: Da mogao bi, ali mislim cijena usluge koristenja dionice je jednaka udaljenosti između ulaza i izlaza puta cijena za određeni tip vozila(koeficijent množenja)...


Jap, ali u tom slucaju ti na putu koji je neprometan, sa 2 trake i na onom extra promentom, daleko kvalitetnijem sa 3 ili 4 trake naplacujes vozilu istu putarinu a mislim da to u realnom zivotu nije isto. P

Citat:

što se tiče veza između entiteta, UDALJENOST IZMEĐU RAMPI i DIONICA i NAPLATNE RAMPE sa UDALJENOST me buni, zanči u tablicu N.RAMPE stavljamo popis svih rampi recimo i njihovu adresu može još biti broj rampe, a u UDALJENOST ulaznu i izlaznu rampu i udaljenost u km, znači NAPLATNE RAMPE i UDALJENOST su povezani 1:n, a UDALJENOST i DIONICE 1:n?


Nisam dao dovoljno objasnjenja. Pod Dionice smatram zapravo 'voznje' odnosno jednu uslugu koristenja autoputa. Znaci imas ulaznu rampu, izlaz, radnika, vrijeme i slicne podatke. Na osnovu toga izdajes racun, naplacujes na licu mjesta ili saljes postom. Tako da iz toag izlazi sledece:

Naplatne rampe - Udaljenosti = 1 : n

U sustini, Udaljenost i Dionice ne moraju biti direkt povezane. Jedina veza im je racun. Tj Racun se veze sa Dionicom - 1:1, a racun na osnovu ulazna_rampa i izlazna_rampa trazi taj par u Udaljenosti i uzima kilometrazu tj eventualno cijenu.

:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

junkoba13
Ante Celic
student
Imotski, Hrvatska

Član broj: 223902
Poruke: 21
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Pomoc oko dizajna logickog dijela baze podataka...30.05.2009. u 21:31 - pre 181 meseci
Pitanje vezano za preplatnika, preplatnik recimo može unutar mjesec dana imati više vožnja unutar različitih dionica, sada bi mora jednu tablicu gdje zapiujemo voznje preplatnika, pa nakraju mjesceca sve zbrojene cijene voznji šaljemo poštom?
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
62.48.103.*

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Pomoc oko dizajna logickog dijela baze podataka...30.05.2009. u 22:17 - pre 181 meseci
Citat:
junkoba13: gdje ću još moći voditi vrijeme ulaska vrijeme izlaska, i da na računu vodim Ulaznu rampu i Izlaznu rampu i Vrijeme(Datum) ulaska i izlaska i cijenu....?


Ajd probaj koristiti malo bolje tacku, zarez, veliko slovo za pocetak recenice i upitnik za pitanje. Po nekoliko puta citam tvoje postove da bih skontao da li konstatujes, pitas ili razmisljas.

Te podatke (ulazna_rampa, vrijeme ulaza, izlazna rampa, vrijeme izlaza) drzi u tabeli Dionice.
:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

junkoba13
Ante Celic
student
Imotski, Hrvatska

Član broj: 223902
Poruke: 21
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Pomoc oko dizajna logickog dijela baze podataka...30.05.2009. u 22:20 - pre 181 meseci
Oprostite na brzopletnosti i nemarnosti.....
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
62.48.103.*

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Pomoc oko dizajna logickog dijela baze podataka...30.05.2009. u 22:21 - pre 181 meseci
Citat:
junkoba13: Pitanje vezano za preplatnika, preplatnik recimo može unutar mjesec dana imati više vožnja unutar različitih dionica, sada bi mora jednu tablicu gdje zapiujemo voznje preplatnika, pa nakraju mjesceca sve zbrojene cijene voznji šaljemo poštom?


Pa Dionice su zapravo voznje tj koristenje ceste. Tu na osnovu tipa korisnika (recimo da je to polje ENUM jer imas samo 2 tipa pa ti ne treba entitet - tipovi su Pretplatnik i NePretplatnik) upisuje ID pretplatnika i na osnovu toga kreira racun. Sad, ti mozes na kraju mjeseca izvlaciti racune pa napraviti grupnu fakturu i poslati korisniku, za to ti treba eventualno jos jedan novi entitet zvan Fakture, ciji ces ID kad generishes fakturu dodijeliti stavki u tabeli Racuni.

:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

junkoba13
Ante Celic
student
Imotski, Hrvatska

Član broj: 223902
Poruke: 21
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Pomoc oko dizajna logickog dijela baze podataka...30.05.2009. u 22:51 - pre 181 meseci
Hvala do sada na svim savijetima, mozda bi moga jos moga napraviti entitet 'kazne', za ne-preplatnika kada dođe na izlaz a izgubi karticu koju dobije na ulazu (na karticu se zapisuju ovi podaci iz entiteta dionica koji su poterbni), nema kartice pa mora platiti neku kaznu. Naravno to mogu izvesti na racun ako zeli odmah platiti, ali ako ne onda recimo na temeju registracija auta mu se šalje poštom. Mogu slično izvesti kao frakturu na racun?
 
Odgovor na temu

junkoba13
Ante Celic
student
Imotski, Hrvatska

Član broj: 223902
Poruke: 21
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Pomoc oko dizajna logickog dijela baze podataka...30.05.2009. u 22:57 - pre 181 meseci
Dali ce ovi entiteti i atributi zadovoljavti prve tri normativne forme? Znam tek nakon sto napravim EER diagram cu to moci vidjeti?
ps
Moze li netko dati EER diagram ovog modela što smo ovdje pisali? Ja ću svoj uskoro da prikažem samo da ga napravim.
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
62.48.103.*

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Pomoc oko dizajna logickog dijela baze podataka...30.05.2009. u 23:26 - pre 181 meseci
Citat:
junkoba13: Hvala do sada na svim savijetima, mozda bi moga jos moga napraviti entitet 'kazne', za ne-preplatnika kada dođe na izlaz a izgubi karticu koju dobije na ulazu (na karticu se zapisuju ovi podaci iz entiteta dionica koji su poterbni), nema kartice pa mora platiti neku kaznu. Naravno to mogu izvesti na racun ako zeli odmah platiti, ali ako ne onda recimo na temeju registracija auta mu se šalje poštom. Mogu slično izvesti kao frakturu na racun?


Mozes, ali u tom slucaju moras nekako 'stornirati' stavku u Dionicama da ne bi imao repove (imas ulaz na cestu a nemas izlaz, sto je ne moguce).
Zasto bi mu slao postom ako nije pretplatnik? Imas li ti ta ovlastenja? Na kraju krajeva, imas li taj zahtjev igdje u dokumentaciji? Ako nemas i ako to radis za fax, nemoj sebi komplikovati zivot dodatnim zahtjevima. Placa na licu mjesta i tacka.

Citat:
junkoba13: Dali ce ovi entiteti i atributi zadovoljavti prve tri normativne forme? Znam tek nakon sto napravim EER diagram cu to moci vidjeti?
ps
Moze li netko dati EER diagram ovog modela što smo ovdje pisali? Ja ću svoj uskoro da prikažem samo da ga napravim.


Sam si sebi odgovorio. Znaces tek kad napravis model za koji ces se sam morati potruditi. Model nije konacan, napravices prvu verziju pa ces ga mjenjati par puta dok ne dodjes do finalne. Ne mozes iz prvog puta ubosti najbolju kombinaciju.

p.s. kad zelis postaviti jos dodatno pitanje, edituj poruku a nemoj pisati novu. I odvoji nekako pitanja, da se razumije, pliz.

:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

junkoba13
Ante Celic
student
Imotski, Hrvatska

Član broj: 223902
Poruke: 21
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Pomoc oko dizajna logickog dijela baze podataka...31.05.2009. u 11:40 - pre 181 meseci
"Mozes, ali u tom slucaju moras nekako 'stornirati' stavku u Dionicama da ne bi imao repove (imas ulaz na cestu a nemas izlaz, sto je ne moguce).
Zasto bi mu slao postom ako nije pretplatnik? Imas li ti ta ovlastenja? Na kraju krajeva, imas li taj zahtjev igdje u dokumentaciji? Ako nemas i ako to radis za fax, nemoj sebi komplikovati zivot dodatnim zahtjevima. Placa na licu mjesta i tacka."

Znam sto vi govorite, sam sam treba osmiliti od pocetka bazu na ovu temu, i vidim da se moze logicno izvesti na ove zahtjeve sto spominjali u prijašnjim postovima. Ali sjetio sam se tih nekih problema kod plaćanja, sto sam vec bio spomenio. Znam navedem da korisnik mora odmah platiti kaznu na izlazu i tako necu sebi komplicirati stvar. Ali koliko bi jos to kompliciralo stvar oko ovoga, cisto informativno?


[Ovu poruku je menjao junkoba13 dana 31.05.2009. u 12:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

junkoba13
Ante Celic
student
Imotski, Hrvatska

Član broj: 223902
Poruke: 21
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Pomoc oko dizajna logickog dijela baze podataka...31.05.2009. u 14:15 - pre 181 meseci
Da li je u redu modeliran ovaj dio oko naplatne postaje(rampe) i udaljenosti i da li je dobro normaliziran? Jer ulazna rampa moze biti i izlazna, a par tih postaja ima svoj naziv. Npr: Bisko Dugopolje udaljenost-10km naziv ceste A1, a moze biti i Dugopolje Bisko udaljenost-10 km naziv ceste A1, a moze biti recimo Beli Manastir Osjek 150 km naziv ceste A5, znaci ja radim primjer hravtskih autocesta.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Pomoc oko dizajna logickog dijela baze podataka...31.05.2009. u 14:57 - pre 181 meseci
Citat:
Znam sto vi govorite, sam sam treba osmiliti od pocetka bazu na ovu temu, i vidim da se moze logicno izvesti na ove zahtjeve sto spominjali u prijašnjim postovima. Ali sjetio sam se tih nekih problema kod plaćanja, sto sam vec bio spomenio. Znam navedem da korisnik mora odmah platiti kaznu na izlazu i tako necu sebi komplicirati stvar. Ali koliko bi jos to kompliciralo stvar oko ovoga, cisto informativno?


Ma ti mozes mogucnosti aplikacije prosirivati do beskonacnosti ali tako je neces nikad zavrsiti i izgubices se u brdu informacija. Ako imas konkretan zahtjev, pogledaj sta pishe tamo i uradi to sto pishe tamo. Nemoj raditi vishe od toga jer nije potrebno.


Citat:

Da li je u redu modeliran ovaj dio oko naplatne postaje(rampe) i udaljenosti i da li je dobro normaliziran? Jer ulazna rampa moze biti i izlazna, a par tih postaja ima svoj naziv. Npr: Bisko Dugopolje udaljenost-10km naziv ceste A1, a moze biti i Dugopolje Bisko udaljenost-10 km naziv ceste A1, a moze biti recimo Beli Manastir Osjek 150 km naziv ceste A5, znaci ja radim primjer hravtskih autocesta.


Naplatne_Postaje treba da vezes za ulazne i izlazne postaje entiteta Udaljenosti. Ne znam zasto ce ti ovi entiteti ulazna i izlazna odvojeni? Sta mislis tamo smjestati?
:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

junkoba13
Ante Celic
student
Imotski, Hrvatska

Član broj: 223902
Poruke: 21
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Pomoc oko dizajna logickog dijela baze podataka...31.05.2009. u 18:21 - pre 181 meseci
Dali je ovo sada ovako u redu? Kako mislim da bi tablice izgledale stavio u word dokument, dali mi treba ovi novi entitet Ime_Ceste ili da samo stavim atribut u udaljenosti, jer tako ispunjavam 1NF? Dali pravilno razmisljam?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

misk0
.: Lugano :. _.: CH :.

SuperModerator
Član broj: 634
Poruke: 2824
*.adsl.ticino.com.

ICQ: 46802502


+49 Profil

icon Re: Pomoc oko dizajna logickog dijela baze podataka...31.05.2009. u 23:27 - pre 181 meseci
Ovo je bolje ali ulazna i izlazna su zapravo ID od Naplatne_Postaje. Znaci svaka Udaljenost (trasa, relacija, dionica, zovi je kako hoces) ima ulaznu i izlaznu Naplatna_Postaja tako da ta oba ID-a moras cuvati u jednom slogu. Naplatna_Postaja_ID ti ne treba uopste, tj ne znam sta bi ti to oznacavalo?

Jap, Word doc je OK, samo sto u Udaljenostima ne pamtis nazive vec IDove Naplatne_Postaje.

:: Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku ::
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Pomoc oko dizajna logickog dijela baze podataka...

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8734 | Odgovora: 32 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.