Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ex-Microsoftie: Free Software Will Kill Redmond

[es] :: Advocacy :: Ex-Microsoftie: Free Software Will Kill Redmond

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 13840 | Odgovora: 81 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Ex-Microsoftie: Free Software Will Kill Redmond05.06.2009. u 23:22 - pre 181 meseci
Hvala svevisnjem da si blagovremeno reagovao :)
 
Odgovor na temu

peejunk

Član broj: 50810
Poruke: 112
*.tel.net.ba.



Profil

icon Re: Ex-Microsoftie: Free Software Will Kill Redmond03.08.2009. u 12:20 - pre 179 meseci
A otkad je to MOSS vladar ECM segmenta? Documentum? Stellent? FileNet (sad dio IBM-a)?

To je samo kod nas (bivsa Juga) tipicno da se MS rijesenja u svakom segmentu po defaultu smatraju industrijskim standardom u enterprise sektoru. Ne kazem da MOSS nema vece sanse da to postane od Alfresca, ali to trenutno nisu ni jedan.

A inace, Alfresco je jednako lako/tesko samostalno podesiti i nudi 99% onoga sto nudi MOSS i gomilu toga sto MOSS ne nudi, naravno underlying tehnologije nemaju veze sa .NET-om i ASP-om nego se oslanjaju na Javu, JavaScript i uz dodatni API na PHP. Alfresco ima dva bitna problema zbog kojih nece (bar u skorije vrijeme) daleko dogurati: abnormalno visoke cijene izvornog supporta/konzaltinga (koje ce proizvesti gomilu undercut konzaltinga sto opet moze biti dobro) i nevjerovatno kompliciran sistem konfiguracije totalno atipican za linuxaski svijet gdje u jednom dva config fajla podesis sistem brze i jednostavnije nego sto iko moze point-and-clickat kod Redmonda.

I da kucam ovo na WinXP masini u firmi u kojoj nas 20 bez problema koristi Sambu, Alfresco ECM i Alfresco Share u kombinaciji sa Zimbrom sve hostano na par CentOS virtualnih masina na CentOS serveru (IBM x3650), za ono za sta bi se neko drugi naplacao CAL-ova Microsoftu i (prema onome sto sam dozivio podesavajuci piratske kopije M$ alata za vrijeme evaluacije rijesenja, a prije prebacivanja na OSS rijesenja) ja bih kao admin najebao jednako ili vise. Alfrescu pristupamo kao shareanom folderu za vecinu stvari, "Katice" iz racunovodstva bez problema koriste Zimbru i Alfresco za ono za sta trebaju i ja ne vidim sta bih dobio sa MS-om.

Da, inercija je glavni razlog, strah od OSS rijesenja bi bila bolja rijec. Nesto sto je besplatno ne moze biti dobro za biznis, zar ne? Ja se ne bavim advocacy-jem previse. Koristenje Linuxa tamo gdje drugi placaju M$ smatram cistom finansijskom prednoscu nad konkurencijom. Okruzenje u kojem zivim nazalost je takvo da od advocacy-ja i nekog stremljenja da nudim konzalting za ovo sto mi znamo raditi i koristimo ne bi bilo nista (niti ima trzista za ECM i groupware uopce, a oni koji ga koriste su ispostave firmi koje negdje drugo vec imaju ugovore sa, manje-vise uglavnom, MS partnerima za te i takve usluge). Naravno da svako rjesenje nije dobro za svakoga ali neki od M$ zealota na ovom forumu nisu nista "pragmaticniji" niti "prakticniji" od GNU ekipe sa kojom se svadjaju - fanboyizam i zealotizam su isti na obe strane. Kad imas cekic sve izgleda kao ekser, zar ne?
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Ex-Microsoftie: Free Software Will Kill Redmond

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 13840 | Odgovora: 81 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.