Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

ZF - Problemi i diskusija

[es] :: PHP :: ZF - Problemi i diskusija

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

[ Pregleda: 33993 | Odgovora: 229 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nikola Poša
Backend (PHP) developer
Beograd

Član broj: 173839
Poruke: 1616
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+33 Profil

icon Re: ZF - Problemi i diskusija25.07.2010. u 20:03 - pre 167 meseci
Citat:
Tudfa: Dal mozete da kazete sta mislite o ovoj logici za kontroler, kad sam ga vec pomenuo.
Naime imam vise sadrzaja koje se mogu ocenjivati, sa vise razlicitih stranica,
pa sam sa one dve poslednje stavke to resio, interesuje me misljenje za onaj redirect ?

Ja mislim da je bolja ideja to ocenjivanje radiš samo AJAX-om, pošto cenim da je u pitanju neki rating sistem kojeg ćeš imati na više stranica tvog sajta. Verovatno imaš neki view helper kojim ispisuješ taj neki rating widget i kojeg reuse-uješ na stranicama tog tvog sajta, a onda samo na to treba da "nakačiš" neki JS/AJAX.

Ako nećeš da ideš sa AJAX-om, druga ideja bi bila da napraviš action helper, koji bi u nekom od hook-ova (npr. preDispatch) obavljao ceo taj proces glasanja, ako "primeti" da je POST-ovano nešto od onih podataka za koje je zadužen, npr.:
Code:
class My_Controller_Action_Helper_RatingHandler extends Zend_Controller_Action_Helper_Abstract
{    
    public function preDispatch()
    {
        if ($this->getRequest()->isPost() && ($ratingData = $this->getRequest()->getPost('contentid'))) { //Poslat je neki podatak iz rating forme?
                //Validacija, save-ovanje, itd.
        }
    }
}

Njega naravno moraš da dodaš helper broker-u.
 
Odgovor na temu

strutter.poison

Član broj: 264822
Poruke: 115
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: ZF - Problemi i diskusija25.07.2010. u 23:39 - pre 167 meseci
Izvinjavam se sto prekidam. :)
Da li je neko imao problema sa set_include_path na linux-u? Ubuntu 10.04, apache 2.2, php 5.3.2 ako to nesto znaci..
Pitanje bas i nema veze sa zend-om (sry) osim sto je u njemu radjena aplikacija.. :)

Kad sam vec prekinuo, da napisem i nesto vezano za trenutnu diskusiju.
Po meni dve opcije:
-kontroler prihvata podatke i takve kakvi su salje modelu na proveru i izvrsenje
-ajax svuda (manje piskaranja u kontroleru), kontroler proveri i model odradi

Generalno mislim da nije strasno da kontroler obavi po koju proveru/ispravku ali ono sto ima veze sa bazom ide u model. Trebalo bi sve u model.. ali to je na onome ko pise, ako misli da nije strasno 2-3 linije i da mu kasnije nece predstavljati problem - onda ok.
 
Odgovor na temu

strutter.poison

Član broj: 264822
Poruke: 115
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: ZF - Problemi i diskusija27.07.2010. u 00:28 - pre 167 meseci
Problem je kod setovanja ogovarajuceg layout-a. Postoje dva modula i potrebno je promeniti putanju do layout-a uz pomoc front controller plugin-a. Evo ovako je to izvedeno.

.....application\modules\admin\Bootstrap.php
Code (php):
class Admin_Bootstrap extends Zend_Application_Module_Bootstrap
{
     protected function  _initPlugins()
    {
        $bootstrap = $this->getApplication();
        $front = $bootstrap->getResource('frontcontroller');
        $front ->registerPlugin(new Admin_Plugin_LayoutInit());
    }
}



.....application\modules\admin\plugins\LayoutInit.php
Code (php):
class Admin_Plugin_LayoutInit extends Zend_Controller_Plugin_Abstract
{
     public function routeShutdown(Zend_Controller_Request_Abstract $request)
     {    
          if ($request->getModuleName() == 'admin') {
               $layoutPath =  APPLICATION_PATH . '/modules/admin/layouts/';
               Zend_Layout::getMvcInstance()->setLayoutPath($layoutPath);
          }
     }
}


application.ini
Code:
resources.layout.layoutPath = APPLICATION_PATH "/modules/public/layouts/"
resources.frontcontroller.defaultmodule = "public"
resources.frontcontroller.moduleDirectory = APPLICATION_PATH "/modules"
resources.modules[] = ""



Ovo savrseno radi na windows-u, ali na linux-u nece. Za sada je ovo jedini problem jer klase iz zendove biblioteke pronalazi, modele koji imaju ili nemaju veze sa bazom isto pronalazi. Samo za ovo izbaci error da plugin (pa ime) nije pronadjen i ime fajla sa rednim brojem linije gde se poziva. Sad sam u win-u, nisam kopirao.. ali mislim da je jasno sta pise.

Ima li neko ideju sta je u pitanju?
 
Odgovor na temu

Nikola Poša
Backend (PHP) developer
Beograd

Član broj: 173839
Poruke: 1616
*.adsl-a-6.sezampro.rs.



+33 Profil

icon Re: ZF - Problemi i diskusija27.07.2010. u 09:46 - pre 167 meseci
Koju ti tačno grešku izbaci? Da nije pronađena ta klasa Admin_Plugin_LayoutInit ili nešto drugo? Napiši šta tačno izbacuje kao grešku...
 
Odgovor na temu

strutter.poison

Član broj: 264822
Poruke: 115
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: ZF - Problemi i diskusija27.07.2010. u 15:50 - pre 167 meseci
Evo:
Code:
Fatal error: Class 'Admin_Plugin_LayoutInit' not found in /var/www/*****/application/modules/admin/Bootstrap.php on line 10


Ovo je include path ehovan na isto mestu gde se plugin poziva:
Code:
/var/www/*****/application/../library:/var/www/*****/library:.:/usr/local/zend/share/ZendFramework/library:/usr/local/zend/share/pear


A ovo napise za require_once:
Code:
Warning: require_once(/var/www/*****/application/modules/admin/plugins/LayoutInit.php) [function.require-once]: failed to open stream: Permission denied in /var/www/*****/application/modules/admin/Bootstrap.php on line 11

Fatal error: require_once() [function.require]: Failed opening required '/var/www/*****/application/modules/admin/plugins/LayoutInit.php' (include_path='/var/www/*****/application/../library:/var/www/*****/library:.:/usr/local/zend/share/ZendFramework/library:/usr/local/zend/share/pear') in /var/www/*****/application/modules/admin/Bootstrap.php on line 11


Guglao sam i naso na jos par mesta slican problem, ali nema resenja.
 
Odgovor na temu

Nikola Poša
Backend (PHP) developer
Beograd

Član broj: 173839
Poruke: 1616
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+33 Profil

icon Re: ZF - Problemi i diskusija27.07.2010. u 17:01 - pre 167 meseci
A jesi Google-ao nešto tipa "require_once permission denied"? Ta greška koju ti izbacuje nije do ZF-a. Ja nisam neki Linux guru, ali proveri prava pristupa fajlova koje imaš u tom application/modules/admin/plugins folderu.
 
Odgovor na temu

strutter.poison

Član broj: 264822
Poruke: 115
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: ZF - Problemi i diskusija27.07.2010. u 17:40 - pre 167 meseci
To sam i ja pomislio i onda sam aktivirao root nalog i ista prica. A imao sam problema sa instalacijom servera jer nisam ni ja linux guru, pa sam uradio potpuno svezu instalaciju ubuntu-a i sa root nalogom instalirao mysql, phpmyadmin i zend server sto ce reci svi folderi i fajlovi pripadaju root-u i dok sam logovan kao root istu gresku prijavljuje.
Aplikacija koju sam radio pod win-om nije bas mala pa mi je bilo lakse da rekonstruisem pocetne korake kroz novu aplikaciju nego da trazim gde bi bio problem u postojecoj. Tako sam za par minuta dosao do greske da ne moze da pronadje klasu. Isto to na win-u radi normalno.
Kontam da ima veze sa include path ili dozvolama... ali i jedno i drugo je u redu.. pojma nemam.
 
Odgovor na temu

kazil
Robert Bašić
Full time PHP dev :)
Bačka Topola - Novi Sad

Član broj: 120044
Poruke: 686
*.mbb.telenor.rs.

Jabber: robertbasic@elitesecurity.org
ICQ: 446475288
Sajt: robertbasic.com


+2 Profil

icon Re: ZF - Problemi i diskusija27.07.2010. u 18:09 - pre 167 meseci
Ovo vec nije za ZF, al ajd :)

To sto si ti ulogovan kao root, ne znaci da je i web server root. Na debian based sistemima web server trci pod korisnikom www-data, koji pripada www-data grupi. Najverovatnije da i zato ne moze da setuje include path i da ti ucita potrebni file.

Idi na /path/to/app i uradi jedan ls -l. Fileovi moraju biti 644 (rw-r--r--) a direktorijumi 755 (rwxr-xr-x). Korisnik i grupa da budu ili tvoj licni nalog (kod mene na test masinama tako drzim, na produkcionom je drugacije - www/www-data) ili poseban korisnik za web stvari. Nikako ne sme da bude root. Nikako nikad ne smes nista da radis kao root. Ako ti trepaju vece privilegije za nesto, koristi sudo.

Probaj sledece:

Code:

$ sudo chown -R pera:pera /path/to/app
$ find /path/to/app -type d -exec chmod 755 '{}' \;
$ find /path/to/app -type f -exec chmod 644 '{}' \;


Gde ces pera zameniti sa svojim korisnickim imenom i grupom (prvo pera je ime, drugo pera je grupa). Ovo bi trebalo da iznamesta permisije.
 
Odgovor na temu

strutter.poison

Član broj: 264822
Poruke: 115
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: ZF - Problemi i diskusija27.07.2010. u 23:23 - pre 167 meseci
E to care, svaka cast. Hvala ti puno, ustedeo si mi mnogo zivaca. :)
Znam za to da se ne sme nista raditi kao root, trazeci kako da ga aktiviram procitao sam na njihovom sajtu da se ne preporucuje, a i postoji sudo pa nije ni potreban. Ali kad nisam znao sta vise da probam...
Ja kontao "root" i nema vise privilegija za ovo pa za ono.. moze sve. :)

Uglavnom radi korektno. Za bazu sam morao da promenim resources.db.adapter = "Mysqli" i resources.db.isdefaulttableadapter = true a bilo je PDO_MYSQL. To sam iskopao na google.
Jedino sto za index za lucene search koji je napravljen pod win-om prijavljuje application error (samo to). A na winu radi normalno. I ti fajlovi su pretrcani sa onim sto si napisao gore (nalaze se u istom diru gde i ostatak aplikacije). Include path sam echovao i u redu je skroz.
Da nemas mozda ideju sta je u pitanju?

Jos jedno pitanje i onda definitivno zavrsavam o linuxu :). Particija kreirana na winu, D particija, kada se mountuje u linuxu - koja je adresa nekog foldera sa te particije. Mislim da cu raditi malo na winu malo na linuxu bar u pocetku dok se skroz ne naviknem pa da ne bih stalno copy/paste sa particije na particiju mislio sam da isti folder koristim na oba sistema.
Evo recimo ovako neki folder: "D:\www\test.com\public". Na linuxu pise da je to "/media/ime_particije(D)/www/test.com/public" ali kad to unesem u site-available/test.com nece da radi.

Jos jednom sry za off i veliko hvala. :)
 
Odgovor na temu

vatri
Banja Luka, RS

Član broj: 68697
Poruke: 1006
*.static.stelkom.net.



+18 Profil

icon Re: ZF - Problemi i diskusija28.07.2010. u 07:06 - pre 167 meseci
Sta ti znaci: "....ali kad to unesem u site-available/test.com nece da radi...."?
Kako mislis "nece da radi" ?

Jesi li u 'httpd.conf' dodao pravu putanju '/media/{disk}/www' ?

Moguce da je problem to sto ti nije "mount-ovana" ta WIN particija, posto se pri paljenju Linux-a, to ne radi automatski - potrebne su root privilegije...
 
Odgovor na temu

kazil
Robert Bašić
Full time PHP dev :)
Bačka Topola - Novi Sad

Član broj: 120044
Poruke: 686
*.static.kdsinter.net.

Jabber: robertbasic@elitesecurity.org
ICQ: 446475288
Sajt: robertbasic.com


+2 Profil

icon Re: ZF - Problemi i diskusija28.07.2010. u 07:26 - pre 167 meseci
Za lucene... bem li ga, probaj nad tim fileovima da postavis www-data:www-data korisnika/grupu, isto sa chown -R (-R je da odradi rekurzivno).

A za ovo drugo, zamolio bih te da probas u recimo Linux/Unix serveri i servisi forumu ;) em ces tamo dobiti tacno resenje, a i ova tema ce ostati cistija. Hvala na razumevanju :)
 
Odgovor na temu

strutter.poison

Član broj: 264822
Poruke: 115
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: ZF - Problemi i diskusija28.07.2010. u 08:11 - pre 167 meseci
Ok, sry, jasno mi je. Nisam znao da su u pitanju dozvole ili nesto slicno do linuxa... u protivnom bih odmah otvorio temu na linux serveri forumu.
Ovo za lucene si isto resio, hvala na pomoci i na strpljenju. :) Necu vise o linuxu ovde. :)

Pozz
 
Odgovor na temu

kazil
Robert Bašić
Full time PHP dev :)
Bačka Topola - Novi Sad

Član broj: 120044
Poruke: 686
*.static.kdsinter.net.

Jabber: robertbasic@elitesecurity.org
ICQ: 446475288
Sajt: robertbasic.com


+2 Profil

icon Re: ZF - Problemi i diskusija28.07.2010. u 08:12 - pre 167 meseci
OK, nije problem ;) drago mi je da je reseno. Ovo za linux forume sam rekao cisto da ne odemo previse offtopic ;)

happy hackin' :)
 
Odgovor na temu

strutter.poison

Član broj: 264822
Poruke: 115
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: ZF - Problemi i diskusija07.08.2010. u 05:58 - pre 167 meseci
Citat:
kazil: Potrosi dan-dva na citanje ZF wikija http://framework.zend.com/wiki/display/ZFDEV/Home i coding standarda http://framework.zend.com/manual/en/coding-standard.html mnogo ces toga videti i pohvatati odatle.


Citat:
Zend: Variable names may only contain alphanumeric characters. Underscores are not permitted. Numbers are permitted in variable names but are discouraged in most cases.


U bazi sam neke kolone nazvao "nesto_nesto", jer mi je tako bilo lakse. Praktikujem da to uglavnom bude "nestoNesto", ali kada je to pocelo od baze bilo je logicno da u $insertData['nesto_nesto'] stigne $nesto_nesto. I na drugim mestima gde se pojavljuje $nesto_nesto definitivno je jasno gde to ide ili odakle dolazi (sql).

Da li oni savetuju samo slova i brojeve jer u protivnom moze doci do zavrzlame (iako donja crta nije na pocetku imena - to je jasno gde se koristi) ili samo zato sto izgleda lepse? Da li da menjam ili ne?

Pitao bih vas i ovo:

Code:
....extends Zend_Db_Table_Abstract

    protected $_name = 'table1';


nece
Code:
$select = $this ->select()
                ->from('table1')
                ->joinUsing('table2', 'column1');
$result = $select->query()->fetchAll();


hoce
Code:
$db = parent::getDefaultAdapter();
$select = $db    ->select()
                ->from('table1')
                ->joinUsing('table2', 'column1');
$result = $select->query()->fetchAll();


To getDefaultAdapter() sam stavio u init pa $this->_db = $db.. nisam siguran da li se to drugacije radi?

Jos nesto. Jel moze neki kratak, jednostavan primer kako vi saljete error i kako saljete obavestenje u view. Recimo neka greska koju nece sam prijaviti ali je bitna za normalno prikazivanje strane i obavestenje da se nesto uspesno obavilo ili sl.

[Ovu poruku je menjao strutter.poison dana 07.08.2010. u 07:15 GMT+1]
 
Odgovor na temu

kazil
Robert Bašić
Full time PHP dev :)
Bačka Topola - Novi Sad

Član broj: 120044
Poruke: 686
*.dynamic.stcable.net.

Jabber: robertbasic@elitesecurity.org
ICQ: 446475288
Sajt: robertbasic.com


+2 Profil

icon Re: ZF - Problemi i diskusija07.08.2010. u 09:06 - pre 167 meseci
Ovo za variable names se moras pridrzavati jedino ako radis na nekoj ZF komponenti. Ako ti je u tvom kodu lakse da imas underscore, koristi. Tvoj kod, tvoja odluka :)

Hoce ;)
Code:

$select = $this ->select()
                ->setIntegrityCheck(false)
                ->from('table1')
                ->joinUsing('table2', 'column1');
$result = $select->query()->fetchAll();


Za obavestenja koristim flashMessenger action/view helpere.
 
Odgovor na temu

kazil
Robert Bašić
Full time PHP dev :)
Bačka Topola - Novi Sad

Član broj: 120044
Poruke: 686
*.dynamic.stcable.net.

Jabber: robertbasic@elitesecurity.org
ICQ: 446475288
Sajt: robertbasic.com


+2 Profil

icon Re: ZF - Problemi i diskusija07.08.2010. u 12:11 - pre 167 meseci
Otimam malo thread :P

Zend Framework 2.0.0dev1 pusten u "divljinu"! \o/ http://devzone.zend.com/articl...t-Milestone-of-ZF-2.0-Released

Svidja mi se kako i u kom pravcu napreduju. Prosli vikend sam fork-ova na github-u source i jedan projekt prebacio da koristi zf2... I radi :D ok, neke bitne razlike nema, ali jednog dana ce biti. sav sam nestrpljiv da vidim koliko ce dobiti na performansama kada se odradi rewrite nekih stvari :)
 
Odgovor na temu

strutter.poison

Član broj: 264822
Poruke: 115
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: ZF - Problemi i diskusija08.08.2010. u 11:44 - pre 167 meseci
E super, to radi. Mnogo je lepse i prakticnije tako. Tnx. :)
 
Odgovor na temu

Nikola Poša
Backend (PHP) developer
Beograd

Član broj: 173839
Poruke: 1616
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+33 Profil

icon Re: ZF - Problemi i diskusija08.08.2010. u 15:55 - pre 167 meseci
Citat:
kazil:Zend Framework 2.0.0dev1 pusten u "divljinu"! \o/ http://devzone.zend.com/articl...t-Milestone-of-ZF-2.0-Released

Na brzinu sam pregledao kôd par komponenti (Zend\Form, Zend\Validate, Zend\Application, Zend\Controller\Front, Zend\View, itd.), i vidim da za sada uopšte nema promena u koncepciji tih komponenti. Cilj ovog release-a je bio da sve kompletno prebaci na namespace-ove, što je i učinjeno.

Priča se da će u ZF 2 biti integrisan Doctrine, a to će onda biti ubojit tandem.
 
Odgovor na temu

kazil
Robert Bašić
Full time PHP dev :)
Bačka Topola - Novi Sad

Član broj: 120044
Poruke: 686
*.dynamic.stcable.net.

Jabber: robertbasic@elitesecurity.org
ICQ: 446475288
Sajt: robertbasic.com


+2 Profil

icon Re: ZF - Problemi i diskusija08.08.2010. u 16:03 - pre 167 meseci
Otkud to za Doctrine? o.O gde si to cuo/procitao? To sto znam je da ce Zend\Db dobiti mozda najveci overhaul od svih komponenti, ali za Doctrine nisam nista cuo.

Zend\Session je potpuno prepisan od nule, ubacen je Zend\StdLib i Zend\SignalSlot.
 
Odgovor na temu

Nikola Poša
Backend (PHP) developer
Beograd

Član broj: 173839
Poruke: 1616
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+33 Profil

icon Re: ZF - Problemi i diskusija08.08.2010. u 17:35 - pre 167 meseci
E stvarno ne mogu da se setim gde sam čitao o tome, dal' na devzone-u, ili tako nešto, a više se ni ne sećam dal' je to bila samo nečija želja ili je to pomenuo neko od core developer-a...

Da, Zend\Db će biti potpuno refaktorisan, ima jedan lep članak u kome su opisano planovi za Zend Db 2.0: http://www.phparch.com/2010/06/25/zend-db-2-0-kicks-off/.

Eto, Session komponentu još nisam stigao da proučim. Sad tek vidim da su tu SessionManager, SessionStorage, itd.
 
Odgovor na temu

[es] :: PHP :: ZF - Problemi i diskusija

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

[ Pregleda: 33993 | Odgovora: 229 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.