Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto koristimo polarne koordinate?

[es] :: Matematika :: Zasto koristimo polarne koordinate?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11200 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

miki069

Član broj: 161528
Poruke: 1951
212.62.55.*



+370 Profil

icon Re: Zasto koristimo polarne koordinate?16.09.2008. u 01:27 - pre 190 meseci
Zasto koristimo polarne koordinate?

Mislim da je Cabo svojim pitanjem "kada ih koristimo?" razjasnio da je to profesorovo pitanje nemoguce bez ovog njegovog "kada ih koristimo?".

Ako je podrucje integracije unutrasnjost: trougla, cetvorugla, elipse, deo od prave do parabole... mi ih uopste i ne koristimo.

Zasto nosimo naocare za sunce? Nocu ih uopste ne nosimo.
Zasto koristimo polarne koordinate? Sredom ih ne koristimo?

Na glupo pitanje ispravan je i glup odgovor.


Da li se iz pretpostavki:

1. ribe zive u vodi i
2. slonovi nisu ribe

moze izvuci zakljucak da:

slonovi ne zive u vodi.


Da podsetim:
- Konjukcija (i) 2 tacna iskaza je tacna.
- Implikacija (sledi) iz tacnog u tacan je tacna.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Zasto koristimo polarne koordinate?16.09.2008. u 11:14 - pre 189 meseci
Citat:
miki069: Ako je podrucje integracije unutrasnjost: trougla, cetvorugla, elipse, deo od prave do parabole... mi ih uopste i ne koristimo.


Da li si siguran za elipsu? Mogao bih da ti dam primere gde se integracija vrši po konveksnoj oblasti čiji je rub parabola, koji se lakše rešavaju polarnom smenom.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

miki069

Član broj: 161528
Poruke: 1951
212.62.55.*



+370 Profil

icon Re: Zasto koristimo polarne koordinate?17.09.2008. u 14:40 - pre 189 meseci
Za elipsu sam siguran. Onda se koriste elipticke koordinate. Njihov specijalan slucaj su polarne koordinate.

Za parabolu si u pravu da ima situacija kada je bolje koristiti polarne koordinate.

Imam problem vezan za polarne koordinate: Resavanjem linijskih intergrala po Stoksovoj formuli cesto dobijam da je projekcija elipse ili kruga u prostoru na koordinatnu ravan XoY elipsa, ali zeznuta:
- centar joj je izmesten iz koordinatnog pocetka (sto nije problem)
- poluose joj nisu paralelne sa X ili Y osom (zarotirana je).

Nije mi problem da joj nacrtam grafik. Ali problem mi je da joj odredim duzine poluosa a i b, jer mi treba samo povrsina elipse.

Primer: X^2 + Y^2 - X - Y - X*Y = 0 (mislim da je ona jedna od njih al pisem napamet bez papira...)

Kako da joj nadjem povrsinu???

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Rumpletstilskin

Član broj: 42454
Poruke: 297
195.229.242.*



+13 Profil

icon Re: Zasto koristimo polarne koordinate?17.09.2008. u 15:49 - pre 189 meseci
offtopik, ali...
Na svemocnoj vikipediji imas clanak (http://en.wikipedia.org/wiki/Ellipse#Equations) koji kazuje jednacinu zarotirane elipse
If there's ever a time when I've matured to the point that I don't want to look at camera-phone-titties, go ahead and bury me in a shallow grave by the railroad tracks.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2790 Profil

icon Re: Zasto koristimo polarne koordinate?17.09.2008. u 16:31 - pre 189 meseci
Neka je data elipsa

,

gde je . Uvodjenjem smene

jednacina elipse dobija oblik



za neku konstantu . Neka je bilo koje resenje jednacine (na prumer, ). Smenom , jednacina elipse dobija kanonski oblik.

Citat:
miki069: Za elipsu sam siguran. Onda se koriste elipticke koordinate. Njihov specijalan slucaj su polarne koordinate.


Sta mislis, u kojim koordinatama se resavaju jednacine kretanja planeta oko Sunca?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Zasto koristimo polarne koordinate?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11200 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.