Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Statistika - broj preduzeca -is ERP

[es] :: IS i ERP :: Statistika - broj preduzeca -is ERP

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 47798 | Odgovora: 79 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Statistika - broj preduzeca -is ERP01.07.2008. u 14:30 - pre 191 meseci
Nisam baš siguran šta očekuješ. Ako ti treba prost spisak implementacija, onda evo:

Citat:
Umesto da čujete od SAP-a kako naša rešenja mogu da koriste Vašoj organizaciji, mi Vam nudimo da to čujete od samih korisnika.

SAP KORISNICI
(regija Zapadnog Balkana):

* NIS A.D.
* Hemofarm Koncern a.d.
* Zdravlje AD Leskovac, Actavis Company
* Bosnalijek d.d.
* ALKALOID a.d. Skopje
* Evropalek
* JP PTT saobracaja "Srbija"
* BH Telecom d.d. Sarajevo
* Crnogorski Telekom
* Telenor d.o.o.
* HT Mobilne komunikacije d.o.o. Mostar
* Makedonske Telekomunikacii
* Republika Srbija, Minstarstvo Finansija
* Republika Crna Gora, Ministarstvo Finansija
* Elektroprivreda Srbije
* Dijamant a.d. Zrenjanin
* Apatinska pivara A.D., Apatin
* Calsberg Srbija
* Financial Union Tirana
* Blic Press d.o.o.
* ATB Sever a.d.
* Direktna Trgovina
* Wiener Stadische osiguranje a.d.o. Beograd
* "Dunav Osiguranje" a.d.o.
* Coca - Cola Hellenic Bottling Company - Srbija
* Podravka d.o.o. Sarajevo
* OMV Jugoslavija d.o.o.
* General-Auto d.o.o.
* Komnenovic auto d.o.o.
* Politika a.d.
* Srpske Kablovske mreze - Serbia BroadBand (SBB) d.o.o.
* Sintelon - Tarkett d.o.o.
* Swisllion Takovo
* Tehnogas - Messer
* Tvornica cementa Kakanj d.d.
* Holcim (Srbija) a.d.
* Vegafruit d.o.o.
* Megan - YU
* EKO YU A.D., član Hellenic petroleum grupacije
* DELTA M


Nisam ostavio link jer se sajt trenutno menja, pa sam ovo morao da iskopam iz Google keša, inače je spisak od prošle godine valjda, tako nešto. Mrzi me da brišem kompanije koje nisu iz Srbije, ali nije ni bitno toliko, piše odakle je ko.
Što se tiče iskustva korisnika - obični korisnici čukaju podatke svaki dan i verujem da im je prilično svejedno kako to sve izgleda. Što se tiče iskustava iz implementacije - mislim da su dobar deo implementacija obavile firme koje nisu iz Srbije, tako da i to nije lako čuti. Mendžment sumnjam da ima vremena da svraća na forum.
 
Odgovor na temu

RadnaXelA
Alexandar
Student informacionih tehnologija
Belgrade

Član broj: 182542
Poruke: 112
*.static.beocity.net.



Profil

icon Re: Statistika - broj preduzeca -is ERP01.07.2008. u 15:56 - pre 191 meseci
Citat:
dsmr: ...vec polako dobijam utisak da je moje vreme provedeno na ovoj temi izgubljeno. Postoje samo 2 posta koja odgovaraju ovoj temi (UPIS 24 velikih i 30 srednjih, infosys 7 velikih i 55 srednjih)Da je postojao forum sa nazivom IS i poslovna primena mozda bi se izgubila potreba za ovoliko postova gde svako ubedjuje sebe kako je upravu. Odustajem od dalje rasprave. Ponekad cu baciti pogled ima li kakvih novih podataka po pitanju podele trzista i to je to. Ako neko ima neku analizu sa informacijam o ovom trzistu u Srbiji neka posalje privatnu poruku (na obostranu korist).


Covece po 55 put, infosys NIJE ERP SISTEM! aaaaaaa a ako zelis podelu trzista, ne verujem da ce iko to postaviti, jer svako zeli takvu podelu, da bi mogao da juri potencijalne kupce!

Takodje se nadam da neces vise komentarisati ovde, jer tebi covek ne moze objasniti neke stvari.

100 ljudi 100 cudi, 100 zena 200 grudi
<-- Loved by few, hated by many, respected by all
 
Odgovor na temu

RadnaXelA
Alexandar
Student informacionih tehnologija
Belgrade

Član broj: 182542
Poruke: 112
*.static.beocity.net.



Profil

icon Re: Statistika - broj preduzeca -is ERP01.07.2008. u 15:57 - pre 191 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić: Nisam ostavio link jer se sajt trenutno menja, pa sam ovo morao da iskopam iz Google keša, inače je spisak od prošle godine valjda, tako nešto. Mrzi me da brišem kompanije koje nisu iz Srbije, ali nije ni bitno toliko, piše odakle je ko.
Što se tiče iskustva korisnika - obični korisnici čukaju podatke svaki dan i verujem da im je prilično svejedno kako to sve izgleda. Što se tiče iskustava iz implementacije - mislim da su dobar deo implementacija obavile firme koje nisu iz Srbije, tako da i to nije lako čuti. Mendžment sumnjam da ima vremena da svraća na forum.


Obicnim korisnicima je isto, on mora da uradi svoj deo posla ili ode iz firme

a sto se tice onih budza iz menadzmenta, kao sto ti rece, nemaju oni vremena da citaju forume
<-- Loved by few, hated by many, respected by all
 
Odgovor na temu

mirko.mirko
Mirko Markovic
Beograd

Član broj: 99731
Poruke: 51
..et.174.106.194.in-addr.arpa.



Profil

icon Re: Statistika - broj preduzeca -is ERP01.07.2008. u 16:12 - pre 191 meseci
Citat:
RadnaXelA: Covece po 55 put, infosys NIJE ERP SISTEM! aaaaaaa a ako zelis podelu trzista, ne verujem da ce iko to postaviti, jer svako zeli takvu podelu, da bi mogao da juri potencijalne kupce!

Takodje se nadam da neces vise komentarisati ovde, jer tebi covek ne moze objasniti neke stvari.

100 ljudi 100 cudi, 100 zena 200 grudi :D



A ti znaš da to nije ERP jer si ga
a) koristio
b) gledao
c) čitao reference
d) prepisao od drugih ?

Mislim da je takav ton neprihvatljiv i nadam se će moderator reagovati.

''Jedan mrtav čovek je tragedija. Milion mrtvih je statistika'' - J.V. Džugašvili
 
Odgovor na temu

RadnaXelA
Alexandar
Student informacionih tehnologija
Belgrade

Član broj: 182542
Poruke: 112
*.static.beocity.net.



Profil

icon Re: Statistika - broj preduzeca -is ERP02.07.2008. u 08:45 - pre 191 meseci
Citat:
mirko.mirko: A ti znaš da to nije ERP jer si ga
a) koristio
b) gledao
c) čitao reference
d) prepisao od drugih ?

Mislim da je takav ton neprihvatljiv i nadam se će moderator reagovati.


Trebao je da reaguje takodje, jos na reklamiranje ovog knjigovodjstvenog sistema.
Koristio HansaWorld, Pantheon, ...
Gledao
Citao refernce
ne prepisujem nikada od drugih, jer imam svoje znanje.
<-- Loved by few, hated by many, respected by all
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Statistika - broj preduzeca -is ERP03.07.2008. u 09:11 - pre 191 meseci
Tema je veoma zanimljiva, steta je sto je dsmr, verovatno zbog neiskustva, naleteo na minu koja na ES ceka svakoga ko zeli da postigne nesto konkretno medju onima koji love u mutnom. Nazalost, pitati nekoga ko "prodaje" ERP bilo sta konkretno nikada nije davalo rezultate, jer sve sto sam od njih uspeo da cujem, je vise licilo na prodavanje magle, pa je tako i sa ovom temom.

Da je dsmr obratio paznju na nek duge teme ovde koje su se doticale odnosa ERP i neERP resenja, verovatno bi vise razmislio da li ovu temu da pokrece, jer i tamo, kada je cilj tema bio da se napravi neko konkretno poredjenje, to nije uspelo - zagovornici ERP prosto nikad anece pristati da naprave konkretno poredjenje izmejdu ERP i neERP sistema, osim sto ce, bez argumenata, tvrditi da je ERP bolji. Kada god ih pitate u cemu je to konkretno bolji, necete dobiti odgovor.



Bas bi bilo zanimljiivo na neki nacin saznati statistiku o koriscenju informacionih sistema u Srbiji, ERP ili neERP svejedno, da se vidi kakva je struktura. Ne vidim problem zasto se na tom nivou ne bi mogao porediti cak i Excel a kamoli BlueSoft sa nekim ERP resenjem. Ako se stvar svede na to kakve firme koriste kakva resenja za svoje informacione sisteme, a istrazivanjem obuhvatiti i sve firme, i sva resenja koja su u primeni.

Cilj takve statistike ne bi trebalo da bude dokazivanje da li je ovo ili ono bolje resenje, ali nazalost, zagovornici ERP sistema tesko da ce na takvu statistiku da pristanu, jer pretpostavljaju bi previse egzaktno pokazala da stvari nisu bas onakve kakvim ih oni predstavljaju - izgubili bi argumentaciju pred svojim klijenetima.

Zbog toga je ova tema od ideje da se prosto sabere koliko je koje resenje informacionog sistema zastupljeno medju korisnicima i kakvi su ti korisnici, preokrenuto u pljuvacinu i to upravo od strane zagovornika ERP, jer kada zagovornika ERP pitas za rezultate u praksi to je kao da mu zabijes prst u oko, a najglasniji su upravo oni koji prakse i nemaju :(

Da se razumemo, ja nisqm protivnik ERP, bas naprotiv, samo mi smeta to sto od zagovornika ERP uglavnom mogu da se cuju superlativi o ERP, bez nekih konkretnih argumenata, i veoma maliciozan odnos prema bilo kakvom neERP resenju, koji se najcesce svodi na to da se neERP resenja tertiraju kao proste knjigovodstvene aplikacije.



Prema statistici u 2006. godini (nisam nasao novije podatke) je u Srbiji bilo:

velikih preduzeca: 665 (trend je opadanje)
srednjih preduzeca: 2.347 (trend je porast)
malih preduzeca: 73.382 (trend je porast)

Zaista bi bilo zanimljivo videti kakva je struktura informacionih sistema koja ona koriste. S obzirom da ovde ne mozemo da napravimo istrazivanje po samim tim preduzecima, logicno je da se istrazivanje napravi medju ljudima koji informacione sisteme implementiraju. Neka je to i nepotpuno opet je nekakvo istrazivanje.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Statistika - broj preduzeca -is ERP03.07.2008. u 09:45 - pre 191 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Tema je veoma zanimljiva, steta je sto je dsmr, verovatno zbog neiskustva, naleteo na minu koja na ES ceka svakoga ko zeli da postigne nesto konkretno medju onima koji love u mutnom. Nazalost, pitati nekoga ko "prodaje" ERP bilo sta konkretno nikada nije davalo rezultate, jer sve sto sam od njih uspeo da cujem, je vise licilo na prodavanje magle, pa je tako i sa ovom temom.

Da je dsmr obratio paznju na nek duge teme ovde koje su se doticale odnosa ERP i neERP resenja, verovatno bi vise razmislio da li ovu temu da pokrece, jer i tamo, kada je cilj tema bio da se napravi neko konkretno poredjenje, to nije uspelo - zagovornici ERP prosto nikad anece pristati da naprave konkretno poredjenje izmejdu ERP i neERP sistema, osim sto ce, bez argumenata, tvrditi da je ERP bolji. Kada god ih pitate u cemu je to konkretno bolji, necete dobiti odgovor.


Lično mislim da je najbolje porediti rešenje na primeru konkretnog preduzeća, a ne "na suvo". Odnosno koje su potrebe tog preduzeća/kompanije i koje rešenje može da ih ispuni. Ako neko nije sâm siguran šta mu treba, onda se lopta prebacuje na teren prodavca rešenja, tj. ko ima agresivniji marketing.
 
Odgovor na temu

totovic
Aleksandar Totovic
CEO, Editor in Chief
ERP Consulting
Beograd

Član broj: 25536
Poruke: 840
*.nps.co.yu.

Sajt: totovic.com


+1 Profil

icon Re: Statistika - broj preduzeca -is ERP03.07.2008. u 10:45 - pre 191 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: ...Nazalost, pitati nekoga ko "prodaje" ERP bilo sta konkretno nikada nije davalo rezultate, jer sve sto sam od njih uspeo da cujem, je vise licilo na prodavanje magle...

Stvarno nisam siguran koliko je ovde na forumu prodavaca rešenja. Ja lično nisam prodavac i nikakve dodirne tačke nemam sa tim delom posla. Konkretno, radim samo na postavljanju poslovnih procesa u ERP rešenjima. Budi malo konkretniji na koga misliš.

Citat:
Predrag Supurovic: ...zagovornici ERP prosto nikada nece pristati da naprave konkretno poredjenje izmejdu ERP i neERP sistema, osim sto ce, bez argumenata, tvrditi da je ERP bolji...

Zašto misliš da niko ne pristaje na poređenja. Ali poređenja gde svako hvali svoje, tvrdeći da je najbolje rešenje bez ikakvih argumentacija nigde ne vodi, bez obzira da li se hvali ERP ili neERP. Što se tiče argumentacije, pročitaj malo druge teme koje su već govorile o njima, pitanje je samo da li neko želi da shvati argumente ili ne.

Citat:
Predrag Supurovic: ...Ne vidim problem zasto se na tom nivou ne bi mogao porediti cak i Excel a kamoli BlueSoft sa nekim ERP resenjem...

Može da se poredi, ali na koji način? Broj implementacija sigurno nije način poređenja, pogotovo u Srbiji, gde je ERP iole ozbiljnije počeo da se implementira pre cca 3 godine. Ali, ako neko želi na osnovu toga da kaže da tu nema iskustava, i to je pogrešno; ovde su preneta iskustva iz država u okruženju koje se time bave dugi niz godina, a ima i dosta iskustva i iz drugih država. Veliki broj implementatora ERP rešenja se u prošlosti već bavilo knjigovodstvenim aplikacijama, organizacijom poslovanja i odlično poznaju materiju, kao i razlike između pomenutih rešenja i ERP-a. Nažalost, ima i drugih, koji nemaju skoro nikakvog iskustva u radu, bave se ovim poslom 2-3 meseca, i u stanju su da naprave negativnu reklamu. Tu je već do potencijalnog kupca, da odluči od koga će nabaviti rešenje (ne bih previše da ulazim u tu temu, jer sam već rekao da nisam prodavac).

Citat:
Predrag Supurovic: ...ali nazalost, zagovornici ERP sistema tesko da ce na takvu statistiku da pristanu, jer pretpostavljaju bi previse egzaktno pokazala da stvari nisu bas onakve kakvim ih oni predstavljaju - izgubili bi argumentaciju pred svojim klijenetima...

Kakvu argumentaciju??? Ja sam samo bio protiv jednostavne reklame od 900 refernci koje su nabacane u forumu. Forum ima drugu namenu, a ako neko i želi da postavi reference, može da postavi link za zainteresovane. Kao što si naveo, u ovoj zemlji ima oko 75.000 preduzeća i više stotina hiljada samostalnih radnji. Velika većina od njih ima neko rešenje; zamisli na šta bi ličio forum da se ovde postave reference za samo 10% od njih!

Citat:
Predrag Supurovic: ...preokrenuto u pljuvacinu i to upravo od strane zagovornika ERP, jer kada zagovornika ERP pitas za rezultate u praksi to je kao da mu zabijes prst u oko, a najglasniji su upravo oni koji prakse i nemaju :(...

Budi konkretan, na koga misliš? Na ovakav način vređaš i ljude sa puno iskustva i jakim referencama.

Citat:
Predrag Supurovic: ...koji se najcesce svodi na to da se neERP resenja tertiraju kao proste knjigovodstvene aplikacije...

Ne znam zašto si nazvao "proste", ja ih smatram kao "knjigovodstvene aplikacije"; ima i složenih, a ima i prostih. Pomenut softver Infosys, definitivno spada u složene knjigovodstvene aplikacije, i verovatno među najbolje u zemlji iz te oblasti. Ja sam samo rekao da spada u ERP rešenja, bez imalo želje da omaložavam konkretno rešenje, koje inače veoma dobro poznajem.
Cave ab homine unius libri

The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average
voter.
 
Odgovor na temu

dsmr
Desimir Ćirović
projektant IS,

Član broj: 102208
Poruke: 81
*.static.sbb.rs.

ICQ: 412217225


+1 Profil

icon Re: Statistika - broj preduzeca -is ERP03.07.2008. u 10:53 - pre 191 meseci

Mogu da pristanem na konstataciju da sam neiskusan (to mi nekako najbolje odgovara uz delimicno osedelu bradu), no moram da primetim da sam relativno dobro pratio teme o ERP i ovo je bila moja zelja (naivno neuspesan) da postoji napokon mesto gde se konkretno prica ( u brojevima) nadajuci se da onaj ko nema sta da ponudi nece hteti nista ni da kaze.

Citat:
Miroslav Jeftić: Nisam baš siguran šta očekuješ. :) Mendžment sumnjam da ima vremena da svraća na forum. :)

Malo me je iznenadilo omalovazavanje ovog foruma i to od strane supermoderatora. Tacno je da od 100 postova 3 se doticu teme a iz 1 se moze nesto nauciti, ali ostali nisu bas gubljenje vremena jer mogu dobro posluziti za opipavanje pulsa, proveru stanja mentaliteta, kako se konkurencija ponasa, koja im je filozaofija, kako reaguju nezadovoljni korisnici, sta muci nekoga ko se razume u posao, sta muci nekoga ko se ne razume u posao, kako se opravdavaju promasaji, koliko su IT pismeni oni koji se predstavljaju kao IT strucnajci, kakav je kadar, koji su najveci uspesi, sve to pise negde izmedju redova, a to sto se pojavljuju licno uvredljivi komentari to je vec malo i za psihologe- uvek se pitam da li bi se takvi pojedinci u razgovoru "oci u oci" smeli tako ponasati. Sada su da branim elitesecurity od njega samog (ponovno naivno)-na ovom forumu pratim par tema i spram provedenog vremena (u proseku sedmisno po 20-ak minuta -ne raunam ovu sedmicu) dosta stvari sam saznao koje bi bilo dobro da zna i Menadzment firme, pogotovu zato sto nemaju vremena ovo je laki uvid u realnost kakvu imamo .
Slabo koje drvo sam mogao videti, ali sam poznavao celu šumu koju. Moja lična
apstrakcija izmedju specifikacije i generalizacije.
 
Odgovor na temu

RadnaXelA
Alexandar
Student informacionih tehnologija
Belgrade

Član broj: 182542
Poruke: 112
*.static.beocity.net.



Profil

icon Re: Statistika - broj preduzeca -is ERP03.07.2008. u 10:57 - pre 191 meseci
Pre nego sto krenem da odgovaram.

Predrag Supurovic
DataVoyage, wireless.uzice.net
Užice

dsmr takodje iz Uzica.

Sada da li je to ista osoba, pa kuca sa 2-3 razlicita nicka, to neka moderatori otrkuju, ali tu je nesto mutno
<-- Loved by few, hated by many, respected by all
 
Odgovor na temu

RadnaXelA
Alexandar
Student informacionih tehnologija
Belgrade

Član broj: 182542
Poruke: 112
*.static.beocity.net.



Profil

icon Re: Statistika - broj preduzeca -is ERP03.07.2008. u 11:13 - pre 191 meseci
Citat:
Predrag Supurovic : Tema je veoma zanimljiva, steta je sto je dsmr, verovatno zbog neiskustva, naleteo na minu koja na ES ceka svakoga ko zeli da postigne nesto konkretno medju onima koji love u mutnom. Nazalost, pitati nekoga ko "prodaje" ERP bilo sta konkretno nikada nije davalo rezultate, jer sve sto sam od njih uspeo da cujem, je vise licilo na prodavanje magle, pa je tako i sa ovom temom.


A mozes li citirati sta je to prodaja u mutnom, ili prodaja magle. Ili nekog od nas da je rekao tako nesto?

Citat:
Predrag Supurovic :Da je dsmr obratio paznju na nek duge teme ovde koje su se doticale odnosa ERP i neERP resenja, verovatno bi vise razmislio da li ovu temu da pokrece, jer i tamo, kada je cilj tema bio da se napravi neko konkretno poredjenje, to nije uspelo - zagovornici ERP prosto nikad anece pristati da naprave konkretno poredjenje izmejdu ERP i neERP sistema, osim sto ce, bez argumenata, tvrditi da je ERP bolji. Kada god ih pitate u cemu je to konkretno bolji, necete dobiti odgovor..


Sto se tice odgovora na ovo pitanje, da je dsmr nastavio da postavlja komentare, vezane za naslov teme, ovoga ne bi ni bilo.
Nego je decko(mislim da je ipak malo stariji, kaze da mu sedi brada :D )krenuo da reklamira svoj software...
A sto se tice poredjenja, pa ne uporedjujes jedan mali programcic od nekog drugog malog... Imas temu za ovo..


Citat:
Predrag Supurovic :Cilj takve statistike ne bi trebalo da bude dokazivanje da li je ovo ili ono bolje resenje, ali nazalost, zagovornici ERP sistema tesko da ce na takvu statistiku da pristanu, jer pretpostavljaju bi previse egzaktno pokazala da stvari nisu bas onakve kakvim ih oni predstavljaju - izgubili bi argumentaciju pred svojim klijenetima.


Naprotiv, ja sam cak siguran da bi svako od ERP implementatora dobio argumentaciju za svoje klijente, i za mednadzment tih firmi. Jer ce svako videti da se ne prodaje magla, nego se prodaje nesto veoma dobro.

Citat:
Predrag Supurovic :Zbog toga je ova tema od ideje da se prosto sabere koliko je koje resenje informacionog sistema zastupljeno medju korisnicima i kakvi su ti korisnici, preokrenuto u pljuvacinu i to upravo od strane zagovornika ERP, jer kada zagovornika ERP pitas za rezultate u praksi to je kao da mu zabijes prst u oko, a najglasniji su upravo oni koji prakse i nemaju :(


Istina je da ja nemam velike prakse za ERP (Ali to ce se uskoro promeniti), ali smem da se svakim od vas upustim u pricu, vezano za bilo sta.

Citat:
Predrag Supurovic :Da se razumemo, ja nisqm protivnik ERP, bas naprotiv, samo mi smeta to sto od zagovornika ERP uglavnom mogu da se cuju superlativi o ERP, bez nekih konkretnih argumenata, i veoma maliciozan odnos prema bilo kakvom neERP resenju, koji se najcesce svodi na to da se neERP resenja tertiraju kao proste knjigovodstvene aplikacije.


Nema argumenata? Pa molio bih te samo da procitas prethodne postove (podrazumevam da znas engleski) i da vidis o tome sto nemaju argumenata. Pa sto se tice ovoga, resenja koja nisu ERP su obicno knjigovodjstvene aplikacije, pa ovo jeste istinito.
Ako mislis drugacije, molio bih te za komentar vezan za to.


Citat:
Predrag Supurovic :Prema statistici u 2006. godini (nisam nasao novije podatke) je u Srbiji bilo:

velikih preduzeca: 665 (trend je opadanje)
srednjih preduzeca: 2.347 (trend je porast)
malih preduzeca: 73.382 (trend je porast)


E ovo je statistika a ne ono sto je stavio dsmr.

Citat:
Predrag Supurovic :Zaista bi bilo zanimljivo videti kakva je struktura informacionih sistema koja ona koriste. S obzirom da ovde ne mozemo da napravimo istrazivanje po samim tim preduzecima, logicno je da se istrazivanje napravi medju ljudima koji informacione sisteme implementiraju. Neka je to i nepotpuno opet je nekakvo istrazivanje.


Bilo bi zanimljivo, ali to je tesko ostvarljivo. To ne moze uraditi saka ljudi, to je jedan veci posao.
<-- Loved by few, hated by many, respected by all
 
Odgovor na temu

dsmr
Desimir Ćirović
projektant IS,

Član broj: 102208
Poruke: 81
*.static.sbb.rs.

ICQ: 412217225


+1 Profil

icon Re: Statistika - broj preduzeca -is ERP03.07.2008. u 11:21 - pre 191 meseci
Citat:
RadnaXelA: Pre nego sto krenem da odgovaram.

Predrag Supurovic
DataVoyage, wireless.uzice.net
Užice

dsmr takodje iz Uzica.

Sada da li je to ista osoba, pa kuca sa 2-3 razlicita nicka, to neka moderatori otrkuju, ali tu je nesto mutno :)

Napokon si me od srca nasmejao. Moj studente, studente ... zamisljm sebe kako otvaram dva nicka samo da bih tebi zavaroa trag i prisecam se scena iz filma balkanski spijun. Osnovna IT pismenost nalaze da na ovakvim forumima i sam mozes da proveris da li je ova "misterija" moguca. Iako mnogo volim Uzice ipak ne zivim u njemu, mada ne posedujem nikakve nadprirodne moci da druge sprecim kako me zamisljaju u istom.
Slabo koje drvo sam mogao videti, ali sam poznavao celu šumu koju. Moja lična
apstrakcija izmedju specifikacije i generalizacije.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Statistika - broj preduzeca -is ERP03.07.2008. u 11:27 - pre 191 meseci
Citat:
dsmr: Malo me je iznenadilo omalovazavanje ovog foruma i to od strane supermoderatora. .


Od kako se otvorio ovaj deo foruma, ne sećam se da je postovao neko od menadžera, tj. da se uključivao u diskusiju. Imamo zadovoljstvo da u diskusijama učestvuje nekoliko konsultanata/implementatora i par entuzijasta, ali (možda grešim) to je sve. Naravno, ne isključujem mogućnost da samo čitaju forum bez učestvovanja, ali nekako mi nije mnogo verovatno. I SuperModeratori valjda imaju pravo na lično mišljenje.
 
Odgovor na temu

totovic
Aleksandar Totovic
CEO, Editor in Chief
ERP Consulting
Beograd

Član broj: 25536
Poruke: 840
*.nps.co.yu.

Sajt: totovic.com


+1 Profil

icon Re: Statistika - broj preduzeca -is ERP03.07.2008. u 11:29 - pre 191 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: ...Neka je to i nepotpuno opet je nekakvo istrazivanje.

Da, to jeste istraživanje, ili pokušaj istraživanja. Ali na takav način dobijamo tačan zbir netačnih (ili nepotpunih) podataka.
Cave ab homine unius libri

The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average
voter.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Statistika - broj preduzeca -is ERP03.07.2008. u 11:37 - pre 191 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić: Lično mislim da je najbolje porediti rešenje na primeru konkretnog preduzeća, a ne "na suvo". :) Odnosno koje su potrebe tog preduzeća/kompanije i koje rešenje može da ih ispuni.


Naravno, ali mi ipak pricamo o nekomopstem trendu i sasvim je normlano da se dva pristupa za resavanje ako ne istih, ono bar veoma bliskih problema, mogu u neku ruku i porediti.


Citat:
totovic: Stvarno nisam siguran koliko je ovde na forumu prodavaca rešenja. Ja lično nisam prodavac i nikakve dodirne tačke nemam sa tim delom posla. Konkretno, radim samo na postavljanju poslovnih procesa u ERP rešenjima. Budi malo konkretniji na koga misliš.


1. Obrati paznju da rec prodavac u mojoj poruci pise pod navodnicima.

2. Naravno da sam govorio uopsteno. Svaka cast izuzecima, ali je takvih ocigledno malo jer je ova tema potpuno urnisana zato sto "prodavci" ERP-a ne zele konkretnu diskusiju, nego im je interes da cela prica o upotrebi ERP budfe u domenu "magle".

Citat:

Zašto misliš da niko ne pristaje na poređenja. Ali poređenja gde svako hvali svoje, tvrdeći da je najbolje rešenje bez ikakvih argumentacija nigde ne vodi, bez obzira da li se hvali ERP ili neERP. Što se tiče argumentacije, pročitaj malo druge teme koje su već govorile o njima, pitanje je samo da li neko želi da shvati argumente ili ne.


Priznaces ipak, da, na ovom forumu niko nije hvalio neERP, vec su samo navodjeni argumenti da se pokaze da se hvalospevi o ERP-u uglavnom bez podloge, a da argumenti u prilog ERP uglavnom mogu da stoje samo pod navodnicima.


Citat:
totovic:
Citat:
Predrag Supurovic: ...Ne vidim problem zasto se na tom nivou ne bi mogao porediti cak i Excel a kamoli BlueSoft sa nekim ERP resenjem...


Može da se poredi, ali na koji način? Broj implementacija sigurno nije način poređenja, pogotovo u Srbiji, gde je ERP iole ozbiljnije počeo da se implementira pre cca 3 godine. Ali, ako neko želi na osnovu toga da kaže da tu nema iskustava, i to je pogrešno; ovde su preneta iskustva iz država u okruženju koje se time bave dugi niz godina, a ima i dosta iskustva i iz drugih država.


Upravo o tome se i radi. Analiza apriori odbijena a tema minirana, upravo zato sto zagovornici ERP ocekuju da bi ona pokazala da ERP u stvari nije tako zastupljen u Srbiji kao sto se zeli predstaviti i da preduzecima to jos uvek nije ni toliko potrebno, osnosno da se o iskustvima govori bez osnova kada je u pitanju trziste Srbije.

A zasto bi nekome smetala statistika koja bi pokazala strukturu preduzeca u Srbiji i strukturu IS koje koriste za svoje poslovanje, osim nekome ko misli da je ta statistika za njega nepovoljna? Radi se samo o tome da treba realno sagledati stvari. Ako bi statistika pokazala da je ERP zastupljen u nekoj meri (koja god da je mera) to je upravo samo to, podatak koliko je zastupljen. To ne govori da li je ERP bolji ili losji, nego koliko je preduzeca u ovom trenutku procenilo da je ERP resenje u koje treba investirati. S druge strane, statistika moze da pokaze i kakav je potencijal da se broj implementacija ERP poveca.

Citat:
totovic: Pomenut softver Infosys, definitivno spada u složene knjigovodstvene aplikacije, i verovatno među najbolje u zemlji iz te oblasti. Ja sam samo rekao da spada u ERP rešenja, bez imalo želje da omaložavam konkretno rešenje, koje inače veoma dobro poznajem.


To je bilo bespredmetno, zato sto je u temi upravo ideja bila da se napravi opsta analiza koaj obuhvate sve IS a ne samo ERP. Niej ti smetalo sto je za drugi IS navedena referentna lista, jer taj IS je ERP, ali cim se neko usudi da ostavi info o neERP IS eto ga problem. Upravo u tome i jeste stvar, sto se izbegava da se na bilo koji nacin egzaktno napravi poredenje izmedju ERP i neERP IS, jer zagovornici ERP pretpostavljaju da bi tu izvukli kraci kraj.

Citat:
dsmr: Mogu da pristanem na konstataciju da sam neiskusan (to mi nekako najbolje odgovara uz delimicno osedelu bradu), no moram da primetim da sam relativno dobro pratio teme o ERP i ovo je bila moja zelja (naivno neuspesan) da postoji napokon mesto gde se konkretno prica ( u brojevima) nadajuci se da onaj ko nema sta da ponudi nece hteti nista ni da kaze.


Nisam ni mislio da si neiskusan uopste, nego da si ovu temu pokrenuo neiskusno i tako uleteo u zamku. Ipak ti imas jedva pedesetak poruka na ovom forumu i jasno je da mozes da napravis locu procenu ili na neodgovarajuci nacin pokrenes diskusiju. Tvoje postavljanje cele referentne liste Infosys-a zaista jeste neodgovarajuci nacin, onog momenta kada si tu poruku postavio, bilo je jasno na koju ce stranu da se diskusija razvije.

Kvaka je u tome sto kada hoces da na forumu izvedes diskusiju koja drugima nije po volji, onda to moras da uradis tako da im ne das prostora da te efikasno osujete, a na forumu je najefikasnije da se tema skrene na nesto potpuno drugo, sto su oni upravo i ucinili.

Nekada je na ES postojao nizak nivo tolerancije moderatora na offtopic i da se ovako nesto desilo pre jedno 5 godina, tema bi vrlo brzo bila sredjena, a sav offtopic uklonjen (u ovoj temi bi verovatno prezivele mozda svega tri poruke). Sada je nazalost, najvaznije imati sto vise korisnika i sto vise poruka, a to se postize jedino niskom tolerancijom.

Citat:
RadnaXelA:
Sada da li je to ista osoba, pa kuca sa 2-3 razlicita nicka, to neka moderatori otrkuju


Ako ce ti i ostala argumentacija biti kao ova, onda bolje i nemoj da se ukljucujes u diskusiju trosis nam svima vreme.
Inace, koliko ja znam dsmr nije iz Uzica.

 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Statistika - broj preduzeca -is ERP03.07.2008. u 12:02 - pre 191 meseci
Samo da dodam - da ne bi bilo zabune, ne zato što je neko tvrdio suprotno - iako sam SuperModerator, nisam moderator na ovom delu foruma, tako da eventualne moderatorske akcije očekujte samo od zvaničnog moderatora foruma.
 
Odgovor na temu

totovic
Aleksandar Totovic
CEO, Editor in Chief
ERP Consulting
Beograd

Član broj: 25536
Poruke: 840
*.nps.co.yu.

Sajt: totovic.com


+1 Profil

icon Re: Statistika - broj preduzeca -is ERP03.07.2008. u 12:02 - pre 191 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: ...nego im je interes da cela prica o upotrebi ERP budfe u domenu "magle"...

I dalje ne razumem, šta smatraš pod maglom. Ne znam ko od implementatora ERP-a krije bilo šta od svojih poslova.

Citat:
Predrag Supurovic: ...Priznaces ipak, da, na ovom forumu niko nije hvalio neERP, vec su samo navodjeni argumenti da se pokaze da se hvalospevi o ERP-u uglavnom bez podloge, a da argumenti u prilog ERP uglavnom mogu da stoje samo pod navodnicima...

Što se tiče hvale za neERP, hvalio ga je jedan od autora, drugi očito ne vide šta ima da se pohvali. Tu bih da napomenem, da sam i ja dao nekoliko pozitivnih komentara. "Hvalospevi" o ERP-u nisu bez podloge, o prednostima je već pisano u nekoliko drugih tema; ja stvarno nemam volje da ponovo ulazim u detaljnu analizu. Ako je to na ovoj temi toliko potrebno, odvojiću vreme za vikend i napisati što detaljnije.

Citat:
Predrag Supurovic: ...Analiza apriori odbijena a tema minirana, upravo zato sto zagovornici ERP ocekuju da bi ona pokazala da ERP u stvari nije tako zastupljen u Srbiji kao sto se zeli predstaviti i da preduzecima to jos uvek nije ni toliko potrebno, osnosno da se o iskustvima govori bez osnova kada je u pitanju trziste Srbije...

Ne znam odakle ti ideja da implementatori ERP-a žele da prikažu kako sve firme u Srbiji koriste ERP. Već sam naveo da su iole ozbiljnije implementacije počele pre cca 3, možda 4 godine. U ovom trenutku, u Srbiji ima otprilike par stotina implementacija (možda 200-300) svih ovde zastupljenih ERP sistema (SAP, NAV, AX, JD, BAAN, UPIS, Perftech, Hansa...) Možda sam nekog i propustio, ali sam mislio na broj firmi koje stvarno koriste ERP, a ne rešenje nekog od autora koji ga tako sam naziva. To verovatno i nije veliki broj, ali treba imati u vidu da se te implementacije uglavnom odnose na veće ili srednje veće firme. Mali je broj manjih firmi koji su se odlučili za ERP rešenje, mada ima i takvih. Ne zahteva uvek samo veličina firme ERP, već je za to često zadužena i kompleksnost poslovnih procesa. Naravno, u Srbiji se tek očekuje veći broj ERP implementacija, ozbiljnijim razvoje tržišta. Treba biti pošten i reći da se sigurno 50% tih implementacija odnosi na ino-firme koje rade kod nas. To možemo shvatiti i na način da oni neznaju da se to isto može raditi i sa jeftinijim rešenjima, a može se shvatiti da su njihove firme već imale evoluciju prelaska sa jednostavnijih na složenija rešenja. U svakom slučaju, oni svoju poslovnu praksu prenose i na domaće firme. Naravno da je dobro da firma jasno shvati šta to dobija sa ERP rešenjem, a ne da ga uvodi zbog pomodarstva ili zato što misli da će tako sebi podići cenu. Tu su po pravilu i razlike između uspešne i neuspešne implementacije.
Cave ab homine unius libri

The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average
voter.
 
Odgovor na temu

RadnaXelA
Alexandar
Student informacionih tehnologija
Belgrade

Član broj: 182542
Poruke: 112
*.static.beocity.net.



Profil

icon Re: Statistika - broj preduzeca -is ERP04.07.2008. u 08:49 - pre 191 meseci
Citat:
dsmr: Napokon si me od srca nasmejao. Moj studente, studente ... zamisljm sebe kako otvaram dva nicka samo da bih tebi zavaroa trag i prisecam se scena iz filma balkanski spijun. Osnovna IT pismenost nalaze da na ovakvim forumima i sam mozes da proveris da li je ova "misterija" moguca. Iako mnogo volim Uzice ipak ne zivim u njemu, mada ne posedujem nikakve nadprirodne moci da druge sprecim kako me zamisljaju u istom.


I jedan i drugi ste ovde zaposeli isti stav, da su svi ERP softveri losi, i da samo taj info(sta god)je najbolji u Srbiji. E to je vec mnogo cudno. Niko nema nadprirodne moci...
<-- Loved by few, hated by many, respected by all
 
Odgovor na temu

RadnaXelA
Alexandar
Student informacionih tehnologija
Belgrade

Član broj: 182542
Poruke: 112
*.static.beocity.net.



Profil

icon Re: Statistika - broj preduzeca -is ERP04.07.2008. u 08:51 - pre 191 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Ako ce ti i ostala argumentacija biti kao ova, onda bolje i nemoj da se ukljucujes u diskusiju trosis nam svima vreme.
Inace, koliko ja znam dsmr nije iz Uzica.


Moja argumentacija je uvek na mestu, pogledaj ostale postove pa ces videti.
Mozda i nije iz Uzica, ali kao sto vec rekoh, i jedan i drugi imate potpuno isto stav o nekim stvarima, da je to nemoguce
Primenio bih neki drugi izraz, ali ipak necu.
<-- Loved by few, hated by many, respected by all
 
Odgovor na temu

Agnus Dei

Član broj: 100746
Poruke: 126



+29 Profil

icon Re: Statistika - broj preduzeca -is ERP16.08.2008. u 17:16 - pre 190 meseci
Samo da dodam, posto sam pratio samo deo foruma, da je, prema podacima iz finansijskih izvestaja iz 2007, u Srbiji u 922 velikih preduzeca i 3504 srednjih.
 
Odgovor na temu

[es] :: IS i ERP :: Statistika - broj preduzeca -is ERP

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 47798 | Odgovora: 79 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.