Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dobijanje nemacke boravisne vize

[es] :: Vodič za emigraciju :: Dobijanje nemacke boravisne vize

Strane: << < .. 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1188371 | Odgovora: 3980 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Dobijanje nemacke boravisne vize26.11.2012. u 12:40 - pre 139 meseci
uzimanje casova po meni je cist gubitak i oduzima puno vremena. Ceo semestar za jedan nivo ! Mislim ok ako imate puno vremena. Materijala danas ima toliko puuuno na internetu i youtube...

Znaci knjige, youtube, internet i obavezno neki nemacki TV program preko kablovske. Nije lose prijaviti se i na neki nemacki forum i neobavezno caskati da ucite pisanje i razvijate sposobnosti.

Posle u Nemackoj treba videti u kom kraju cete ziveti da malo poradite na dijalektu lokalnom.

Ako mislite da je dovoljno smo poloziti ono sto trazi imigraciono bicete veoma iznenadjeni kad dodjete u Nemacku.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.pool.mediaWays.net.



+768 Profil

icon Re: Dobijanje nemacke boravisne vize26.11.2012. u 13:52 - pre 139 meseci
Ako si ovo semestar po nivou replicirao na ovo sto je profin napisala onda to nije to. DSH je test koji se polaze kao prijemni za fakultet i ovo sto je profin napisala DSH1 i 2 nisu nivoi u smislu nivoa o kojima ovde pricamo(A1/2, B1/2, C1/2) vec obuhvataju vise nivoa zajedno. Verovatno ce neko znati da napise tacno, ali mislim da DSH1 je neka ekvivalencija B2 zajedno prihvacenog evropskog standarda.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Dobijanje nemacke boravisne vize26.11.2012. u 14:11 - pre 139 meseci
vid' sad tek vidim da nisam spomenuo a1a2b1b2c1c2, mislio sam da se podrazumeva.

No prica ostaje. Cak i kod mnogo ozbiljnijih testova tipa IELTS sve ali sve bukvalno ima na internetu. Sve do B1 i zakljucno je po meni smejurija i apsolutno nedovoljno za iole ozbiljniji posao. B2 je vec nesto.

Zato je B2=DHS1...C2=DHS3

http://de.wikipedia.org/wiki/D...g_f%C3%BCr_den_Hochschulzugang

sto se tice C2 to je tako visok nivo da mnogi kojima je to maternji jezik nece briljirati.
 
Odgovor na temu

homer.simpson
Nemacka

Član broj: 303937
Poruke: 9
*.sbs.de.



+1 Profil

icon Re: Dobijanje nemacke boravisne vize26.11.2012. u 14:18 - pre 139 meseci
Posto dobijam automatsku e-mail notifikaciju kada neko postavi neki komentar na ovu temu,
danima vec primam komentare tipa ovo ili ono u vezi nemackog jezika.

I ne mogu da ne iskomentarisem.

Moja situacija:
Godinu dana vec u Nemackoj. Radim u nemackoj firmi, okruzen nemcima 10 sati dnevno.
Ucim nemacki dva dana nedeljno, vecernji kurs po 90 minuta. Tek sam B1.2.
Dosao sam sa nula znanja nemackog, firma mi je internacionalna, ja sam Sales manager
pa nekako "prezivljavam" na engleskom.

Zena doktorka, zadnjih godinu dana uci nemacki, intenzivni kursevi, 4 puta nedeljno, po 4 sata,
plus domaci kod kuce. Do sada je presla A1.2, A2.1, B1.1, B1.2, B2.1, B2.2 deo 1 i trenutno je na B2.2 deo 2.
Tek planira polaganje za B2 sertifikat koji je neophodan doktorima za trazenje posla.

Zasto sve ovo pisem:

Za sve one koji mastaju da mogu da nauce nemacki za 6 meseci, pa makar ga ucili 10 sati dnevno !!!

Pa ja i zena tek sada posle godinu dana mozemo da sklopimo neke lakse recenice, i da se manje - vise
snadjemo u dnevnom okruzenju, prodavnica, zakazivanje sastanaka, posta...

O bankama i nekim ozbiljnijim stvarima, koje vas cekaju po dolasku u nemacku... hehehehe
- sanjaj !!!

Da mogu samo da budem pored tih sto "nauce" nemacki za 6 meseci, dodju u nemacku, i onda
pravac u ured za strance da srede papire - sto je redovna procedura... i da im vidim lice,
kad im sluzbenik saspe sve instrukcije, i to sve na nemackom... :D

Zato, moj savet:

Kreni da ucis nemacki u Srbiji "jos juce".

Ali ne nadaj se da ces za 6 meseci da ga pricas.



 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
*.sonydadc.com.



+583 Profil

icon Re: Dobijanje nemacke boravisne vize26.11.2012. u 15:28 - pre 139 meseci
To je i moj neki utisak, da posle godinu dana mogu da se sporazumem sa domorocima ukoliko ne govore sa suvise jakim dijalektom.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Dobijanje nemacke boravisne vize26.11.2012. u 16:15 - pre 139 meseci
Citat:
homer.simpson:Za sve one koji mastaju da mogu da nauce nemacki za 6 meseci, pa makar ga ucili 10 sati dnevno !!!

Pa ja i zena tek sada posle godinu dana mozemo da sklopimo neke lakse recenice, i da se manje - vise
snadjemo u dnevnom okruzenju, prodavnica, zakazivanje sastanaka, posta...


eh sad, da ne preterujemo malo. Ako je to stvarno tako onda nesto nije u redu sa vama ili ucite iz bezveznih udzbenika.

Neko moje misljenje je da se danas prave odvratni udzbenici za strane jezike, a nekad su bili puno bolji i puno stroziji. Danas su udzbenici na nivou slikovnica, a nekad vam je udzbenik iz nemackog bio kao i knjiga iz algebre ili osnova elektrotehnike sto ucenje jezika i jeste dakle ozbiljna stvar.

Probaj nabaviti "Nemacki u 100 lekcija" od A. Smaus da vidis sta je knjiga.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.dip0.t-ipconnect.de.



+768 Profil

icon Re: Dobijanje nemacke boravisne vize26.11.2012. u 16:35 - pre 139 meseci
Citat:
Braksi: eh sad, da ne preterujemo malo. Ako je to stvarno tako onda nesto nije u redu sa vama ili ucite iz bezveznih udzbenika.

Ne bih rekao da je preterivanje. Predominantna su takva iskustva da bi se svelo na glup si, los ti profesor, los ti udzbenik. Naravno, svega toga ima, ali limiti jednostavno postoje. Ranije, neki se mozda i secaju, u gimnaziji je drustveni smer bio drugaciji nego sada i prvi jezik se ucio 10 casova nedeljno. Tada je vecina djaka izlazila iz gimnazije sa znanjem jezika koji je bio uporediv sa B2-C1 nivoom. Znaci, 8 godina ucenja od cega 4 sporadicno i 4 poluintenzivno je bilo potrebno stici do nivoa o kojem mi ovde diskutujemo. Mislim da je jasno zasto ljudi imaju problem da posle 12 meseci ucenja nemackog ne mogu da udju ravnopravno u svakodnevnu konverzaciju i zasto je potrebno vreme da se znanje "slegne".
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Dobijanje nemacke boravisne vize26.11.2012. u 16:45 - pre 139 meseci
pazi covek koji kaze ovo:

Citat:
homer.simpson
Godinu dana vec u Nemackoj. Radim u nemackoj firmi, okruzen nemcima 10 sati dnevno.
Ucim nemacki dva dana nedeljno, vecernji kurs po 90 minuta. Tek sam B1.2.
Dosao sam sa nula znanja nemackog, firma mi je internacionalna, ja sam Sales manager
pa nekako "prezivljavam" na engleskom.

Zena doktorka, zadnjih godinu dana uci nemacki, intenzivni kursevi, 4 puta nedeljno, po 4 sata,
plus domaci kod kuce. Do sada je presla A1.2, A2.1, B1.1, B1.2, B2.1, B2.2 deo 1 i trenutno je na B2.2 deo 2.
Tek planira polaganje za B2 sertifikat koji je neophodan doktorima za trazenje posla.


a zatim i ovo:

Citat:
homer.simpson:

Pa ja i zena tek sada posle godinu dana mozemo da sklopimo neke lakse recenice, i da se manje - vise
snadjemo u dnevnom okruzenju, prodavnica, zakazivanje sastanaka, posta...



ja ne znam sta drugo da mu kazem osim da mozda promeni metodu ucenja.
 
Odgovor na temu

uerceg
Software Developer
Berlin, Germany

Član broj: 267296
Poruke: 203
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+36 Profil

icon Re: Dobijanje nemacke boravisne vize26.11.2012. u 17:25 - pre 139 meseci
Citat:
bebac1311:
pozdrav,
ima li neko iskustva u vezi sa otvaranjem konta kod Post banke ?
predao sam sve papire pre skoro mesec dana i jos nista ne dolazi ,jel to uobicajeno vreme cekanja ili sam i ovde po nekom specijalnom postupku kao kod dobijanja vize ? da naglasim da mi je to prvi konto kiji otvarm ovde u DE .
hvala unapred


Ja sam otvorio svoj prvi konto u Postbank od kako sam došao u Nemačku. Zašto, nemam pojma. Imam poštu u blizini stana, ta banka je članica Cash Group, pa imam u blizini još dosta Deutsche Bank i Commerzbank ekspozitura gde mogu da dižem pare bez provizije. A i žuti su i sponzori Borusiji Mönchengladbach. Valjda su to bili razlozi zašto sam otvorio.

Do sada sam išao do njih jednom prilikom, jer sam slučajno pogrešno popunjen Dauerauftrag ubacio u sanduče, pa da se to ispravi i da bih poručio za devojku da se izdradi kartica. Nikakvih problema sa njima nisam imao što se tiče komunikacije ili bilo čega, ali nisam imao ni previše potrebe da sa njima komuniciram.

Što se tiče vremena potrebnog da se otvori račun, sećam se i mislim da sam se načekao. Ali, takođe mislim da ja njih nisam dobro razumeo bio. Naime, ja sam mislio da kad mi stignu PIN i kartica, da će mi tada aktivirati račun. Ali, dok sam bio u banci i otvarao račun (ja nisam to radio online, već lično u ekspozituri), oni su od mene tražili podatke o poslodavcu i firmi i Postbank je mojoj firmi poslala pismo u kojem ih je obavestila o mom broju tekućeg računa koji je odmah bio aktiviran. Samo što sam ja čekao jedno 15-ak dana da mi stigne pismo sa PIN kodom, pa nakon toga par dana i sama kartica. Sećam se da sam bio gnevan i hteo da menjam banku i otkažem to sve, ali se ispostavilo da sam bio neuk i da je sve bilo u najboljem redu.

To bi bila moja iskustva sa Postbankom gde i dalje imam konto.

@Tema o jeziku:
Ja sam nemački učio rekreativno tokom studija u Srbiji, ali bez prevelikog truda da naučim ili da idem brzo sa učenjem istog. A1-1 i A1-2 u školi jezika, A2 privatno kod prijateljice sa germanistike, B1 u školi jezika individualni časovi. Nikada nisam išao da polažem nikakav sertifikat, niti zvanični ispit jezika, više sam ga učio za sebe. Kod kuće sam ponekad slušao nemački radio, ali ništa preterano. Imao sam znanje dovoljno da se snalazim u osnovnim svakodnevnim situacijama (prodavnica, grad, susret sa komšijom i slično).

Iako sam kao dogurao do kraja B1, pretpostavljao sam da ne znam nemački ni izbliza koliko taj nivo kaže da bih trebao. I kada sam došao ovamo, potvrdilo se to što sam i mislio. Sada sam 5 meseci ovde i tek se u poslednjih mesec dana oslobađam straha od toga da pričam nemački, pa kud puklo da puklo (a ne da mislim kako se blamiram time što ne znam ispravno napamet deklinacije ili rodove imenica). Svestan sam da ne pričam dobro i da grešim dosta, ali slušam polako kako ljudi govore jezik, pa usvajam polako reči.

Ovde nisam krenuo još uvek ni na kakav kurs jezika, predao sam BAMF-u zahtev za kurs jezika + integracioni kurs, pa me sada cimaju da im šaljem neke papire pre nego mi daju odgovor, tako da je procedura sa njima u toku. Ne učim kući jezik kad dođem sa posla, gledam nemačku televiziju, pričam sa kolegama na poslu nemački, batrgam se i gledam da što više usvojim pre nego aktivno krenem to sistematično da učim na kursu jezika. Ako negde nešto zapne, upalim Google Translate i vidim kako se šta kaže. Trenutno se bez problema snalazim i razumem šta mi govore u banci, kad nazovem za struju, grejanje, kad odem u Krankenkasse, itd. Daleko od toga da razumem sve, ali preko 70% stvari savršeno dobro razumem, i umem da sastavim kakav takav odgovor da mene razumeju, tako da mi je za sada dovoljno, a vremenom ću krenuti na kurs, pa će to sve da dobije na snazi kad tome priđem malo sistematičnije.

@Braksi: Nisu svi ljudi lingvisti i nadareni za jezike. Da imaju svi talenta za jezike, završavali bi lingvistiku o čas posla, verovatno je čovek sa razlogom inženjer, a njegova žena lekarka. Ne mogu svi ljudi sveta da usvajaju novi jezik toliko brzo, dosta ljudi ima strah od toga da priča novi jezik, i tako dalje i tako bliže.

[Ovu poruku je menjao uerceg dana 26.11.2012. u 20:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.unitymediagroup.de.



+99 Profil

icon Re: Dobijanje nemacke boravisne vize26.11.2012. u 17:30 - pre 139 meseci
To je upravo ono o cemu sam govorila. Nije sustina samo nauciti (ja sam znala da govorim ali ne mogu da ostvarim komunikaciju jer nisam svee razumela sta se meni govori), nego i razumeti i pisati. Okruzenje u Nemackoj je dinamicno i za mene je bilo veoma tesko da posle B2 nivoa govorim tecno, i posle godinu i po u Nemackoj. Dakle....svi smo negde razliciti, razlicite situacije nam se namecu, ali jezik trazi vreme i to je de facto.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Dobijanje nemacke boravisne vize26.11.2012. u 17:40 - pre 139 meseci
a taj problem u komunikaciji ste imali zato sto ovi pricaju slang, dijalekt ili nesto trece ?
 
Odgovor na temu

uerceg
Software Developer
Berlin, Germany

Član broj: 267296
Poruke: 203
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+36 Profil

icon Re: Dobijanje nemacke boravisne vize26.11.2012. u 19:50 - pre 139 meseci
Švabe u Baden-Württembergu pričaju drugačije od Hochdeutsch što se uči po školama i kojekakvim online tutorijalima. Što se mog kraja tiče, mogu da kažem da imaju svoj neki način pričanja koji nije tipičan i treba vremena da se navikne čovek na taj način izgovaranja reči i brzine govora. Sleng svi pričaju, mladi pogotovo, tako da ja neke fore na koje se u firmi smeju nekada ne razumem, jer ne stignem da shvatim šta je neko rekao.

[Ovu poruku je menjao uerceg dana 26.11.2012. u 21:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

cobbreti
cobbreti
Wernau

Član broj: 281159
Poruke: 54
*.pools.arcor-ip.net.



+3 Profil

icon Re: Dobijanje nemacke boravisne vize26.11.2012. u 20:19 - pre 139 meseci
Citat:
Braksi: a taj problem u komunikaciji ste imali zato sto ovi pricaju slang, dijalekt ili nesto trece ?


Uključujem se u temu sa mojim iskustvom, u Nemačkoj sam od februara,
pre nego što sam došao , u Srbiji sam položio A2 Österreichische sprach diplom,a da pre toga nisam imao nikakvog kontakta sa nemačkim jezikom, to što sam dolazio kod supruge nekoliko puta u nemačku je bilo sve. Naravno i sam sam bio svestan da ta diploma nema nikakvu težinu , a kamoli da je nekakav odraz mog znanja jezika, jer naučiti za test je jedno, a znati i koristiti jezik u svakodnevnom životu je nešto sasvim drugo.
Nakon mog dolaska u nemačku, i dobijanja vize u uredu za strance, radni zavod me je poslao na integracijski intenzivan kurs (svaki dan 4 sata)koji obuhvata A1, A2 i B1 koji mi oni plaćaju. Pre polaska na kurs sam uradio test , koji oslikava moje znanje, a to je modul 3 u prevodu polovina A2.
Po dolasku na kurs, sam tek primetio i uvideo koliko ja u stvari nemam blage veze sa nemačkim jezikom!
Kada je glagol na poslednjem a kada na drugom mestu i zašto, imenice, brojevi, lomljenje jezika,
i naravno alfa i omega cele nemačke gramatike ARTIKLI DAS, DER, DIE, jednostavno zaboraviti na srpski i na engleski i celu logiku, i raditi tako kako je....
zaista ne znam kako je drugima sa foruma , ali meni nije lako.
Hoću reći sledeće, razumem prilično, možda nekih 80% pa i više, kada nešto treba da napišem ili pročitam nije mi veliki problem....ali kada treba da kažem neku dužu rečenicu....tada nastaje problem, jer moram prvo da razmislim kako da kažem, pa tek onda izgovorim , i to neretko pogrešno.
isto mi je na početku bilo neugodno da govorim, jer sam bio svestan toga da užasno puno grešim , ali sam se oslobodio u želji da naučim pa kud puklo da puklo..uči se a greškama, i vežbanjem.....pošto živim u manjem mestu u blizini stuttgarta, ljudi govore schwabisch deutsch, dok se u školi i po kursevima uči tzv. hochdeutsch.......svake subote idem na pijacu, i verujete mi taj nemački koji ljudi govore je meni 90% nerazumljiv! zato i izbegavam neki duži razgovor sa njima, da me ne bi nešto ne daj Bože pitali, jer znam da ih ne bih ništa razumeo :)
kada sam polagao erste hilfe kurs za vozačku, predavač je izgovarao 19 reči u sec. i to ŠVABSKI -SCHWABISH samo sam ga nemo gledao, sreća pa je pokazivao i neke slike pa sam par stvari pohvatao, komšija čovek 99, 5 godina extra dobar čovek, teški švaba, svako jutro me pozdravi i ubaci po nekoliko priča: moj odgovor se svodi na : " Ja, JA, so ist heute, Ja, Ja, hmmhmm, Ja JA"

Nije lako, ne bih da plašim ljude , ali objektivno je nemački težak jezik, ....italijanski i engleski su dečja pesmica naspram njega, bar za mene....
mišljenja sam da je potrebno bar nekih 3-4 godine, da može čovek da kaže, govorim nemački jezik bez većih problema...



 
Odgovor na temu

Nemanja
Informatiker

Član broj: 4663
Poruke: 1539
80.120.42.*



+583 Profil

icon Re: Dobijanje nemacke boravisne vize26.11.2012. u 20:22 - pre 139 meseci
i u Austriji je ista situacija.... prosto se cudim koliko se govorni jezik , na ulici, razlikuje od onoga koji se cuje na TV vestima, hoch-deutsch ... Posto u Srbiji, bar sto se tice Vojvodine i Beograda, govorni jezik se ne razlikuje puno od onoga na TV ... po tome ne mislim da sleng izraze, vec na drugacije akcentovanje, gutanje slogova... drugi jezik skoro.
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.adsl.alicedsl.de.



+768 Profil

icon Re: Dobijanje nemacke boravisne vize26.11.2012. u 20:54 - pre 139 meseci
Citat:
Braksi: a taj problem u komunikaciji ste imali zato sto ovi pricaju slang, dijalekt ili nesto trece ?

Pa ima svega po malo i nije trivijalno objasniti. Znanje i razumevanje jezika nije lako kvantifikovati, isto kao i ne razumevanje :). Evo ti na primer ovaj klip.



Sa jedne strane imas spikerku koja prica skolski i umerenim intenzitetom i nju je lako razumeti, a sa druge strane imas demonstrante koje su intervjuisali i koje nije tako lako razumeti jer pricaju dosta brze, malo i dijalektom, a malo i "nepravilno". Ja sam recimo ove druge poceo da razumem tek nakon par meseci zivota u njihovom okruzenju i dan danas ih ne razumem sve. E sad, da li ce ti nivo znanja razumevanja spikera na TV-u biti dovoljan to niko ne zna. Ako odes na razgovor za posao gde se zahteva dobro znanje nemackog vrlo je verovatno da ces sa druge strane imati nekog "demonstranta" koji ce ti lupiti minus ako bude morao da ponavlja sve po dva puta.
 
Odgovor na temu

uerceg
Software Developer
Berlin, Germany

Član broj: 267296
Poruke: 203
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+36 Profil

icon Re: Dobijanje nemacke boravisne vize26.11.2012. u 21:03 - pre 139 meseci
Citat:
cobbreti:
kada sam polagao erste hilfe kurs za vozačku, predavač je izgovarao 19 reči u sec. i to ŠVABSKI -SCHWABISH samo sam ga nemo gledao, sreća pa je pokazivao i neke slike pa sam par stvari pohvatao

Ja u subotu sad idem u Stuttgart da radim Erste Hilfe Kurs, taman si me lepo pripremio da znam šta mogu da očekujem. :)
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Dobijanje nemacke boravisne vize26.11.2012. u 21:58 - pre 139 meseci
koga ne mrzi:


[Ovu poruku je menjao Braksi dana 27.11.2012. u 10:33 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ocean
explorer
beograd

Član broj: 235909
Poruke: 44
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Dobijanje nemacke boravisne vize27.11.2012. u 01:24 - pre 139 meseci
da li mi neko moze napisati ovde ili u privatne poruke kada se dobije ulazna viza za spajanje porodice u austriji ide se u ured za strance,sta posle da li odmah udaraju vizu u pasos ili moraju opet da se podnose silna dokumenta kao u beogradu u ambasadi ?kakva je procedura posle dobijanja ulazne vize?
 
Odgovor na temu

profin
Frankfurt am Main

Član broj: 180922
Poruke: 491
*.unitymediagroup.de.



+99 Profil

icon Re: Dobijanje nemacke boravisne vize27.11.2012. u 08:02 - pre 139 meseci
Ocean odmah ti udaraju vizu u pasos, po dolasku i prijavljenoj adresi, u Uredu za strance. Bar je tako u DE.

Uerceg izgleda da smo u isto vreme poslali post. Moj odgovor nije bio replika na tvoj, nego na Braksijev. :)

Ja cu samo jos kratko o nemackom jeziku. Nemacki je za mene i vecinu nas nepoznanica. Mi nismo imali mogucnost da gledamo nemacke filmove, nismo ucili nemacki u osnovnim i srednjim skolama (generacija 81), nemacke televizije su bile dostupne jedino onima koji su imali satelitsku itd. Dakle, vecina nas se nikada nije susrela sa tim jezikom, u smislu slusanja, kapiranja i navikavanja uha na njega.
Dok to nije slucaj sa engleskim jezikom, gde je masa ljudi ucila jezik gledajuci titlove, slusajuci muziku itd.

I onda dolazim u situaciju da prvi put u zivotu ucim jezik, kao beba. Spance razumem sta pricaju zahvaljujuci serijama, Italane isto tako mogu da razumem, Portugalce tu i tamo, ali Nemce nista. Nula.

I kad se krene od nultog polozaja, veoma je tesko izgraditi vokabular. Ono sto kaze Cobretti, slazem se. Dvosmerna komunikacija zahteva mnogo toga. I snalazenje u novim situacijama je ucenje novih reci. Ja sam posle kurseva ostala u drugom stanju. To je tek drugi svet. Lekari, analize, casopisi, publikacije, porodjaj, beba, ishrana, nega, vaspitanje, pa polazak u vrtic, pa skola pa lalala. Sve je to samo po sebi jedna jezicka galaksija. Nije znati jezik samo otici u prodavnicu i kupiti nesto. To moze i onaj koji ne zna nemacki. Ali voditi razgovor, tipa Vorstellungsgespräch, iliti Intervju za posao, uspostaviti dijagnozu, razumeti pacijenta itd. je vec visa matematika.

Ponekad se pitam kako se snalaze oni ko ne znaju jezik i nemaju nikoga ko bi im preveo nesto na njihovom jeziku. Koliko li je njima komplikovan zivot? Kad dodju napomene, opomene, promene tarifa, cena, dodatni troskovi, komplikacije birokratije koja je teska u DE.
Stvarno ne znam.....

U Hessenu se ne govori slengom, samo ch pretvaraju u sch, ali kao i svuda, postoje ljudi koji ne pricaju razgovetno. Spikeri na tv-u i radiju su pesma u odnosu na to sa kakvim sam se ljudima susretala.

I posle 4 god. mogu da kazem da sam ukopcala jezik, da je tek sad ono pravo, osecam se sigurno dok govorim. Govorim, pisem, razumem i to 95%. Citam knjige na nemackom, gledam sihronizovane filmove, serije itd.
I dalje ucim, nema stajanja, ucim nove reci i glagole, susrecem se sa raznoraznim situacijama, a verovatno cu i u skolu uskoro, gde cu jos vise uciti i utvrditi svoje znanje.

Braksi ja ne mogu da otvorim video. Mozes da mi das naziv?



[Ovu poruku je menjao profin dana 27.11.2012. u 10:03 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao profin dana 27.11.2012. u 10:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1702
*.pool.mediaWays.net.



+768 Profil

icon Re: Dobijanje nemacke boravisne vize27.11.2012. u 09:02 - pre 139 meseci
Citat:
profin
I onda dolazim u situaciju da prvi put u zivotu ucim jezik, kao beba. Spance razumem sta pricaju zahvaljujuci serijama, Italane isto tako mogu da razumem, Portugalce tu i tamo, ali Nemce nista. Nula.

Nije to slucajno, neki jezici jesu de facto laksi za ucenje i lakse ulaze u usi, barem nama sa srpskim matarnjim. Nema boljeg primera od spanskog i italijanskog gde pola Srbije moze serije da gleda bez titla :). Sa druge strane, imas poslednjih godina intenzivno ispiranje mozga turskim i indijskim serijama gde su ljudi usvojili svega par reci i to one koje su iste kao u srpskom :). Slicna je prica sa francuskim. U skolama(osnovna i srednja) u koje sam ja isao, francuski i engleski su bili ravnopravni. Posle 8 godina ucenja, vecina je jedva mogla da se predstavi na fr. dok su samo retki imali upotrebljiv nivo znanja.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Dobijanje nemacke boravisne vize

Strane: << < .. 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1188371 | Odgovora: 3980 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.