Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)

[es] :: Advocacy :: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 25788 | Odgovora: 102 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

botunjac
Kragujevac

Član broj: 64556
Poruke: 54
91.150.125.*



+1 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)29.12.2007. u 14:28 - pre 198 meseci
Citat:
nkrgovic: Ma vala bas postaje smesno..... Ni u jednoj firmi od 500+ ljudi sekretarica koja ne moze da otstampa ugovor ne zove tehnicku podrsku prodavca. Zove svoj lokalni (firmin) help desk, koji resava problem. Ako ne zna, oni zovu admine, a ako ni oni ne znaju - e onda se zove prodavac. Pri tom prodavac obicno (zbog sebe) da i neku obuku tog help desk-a u ugovorou, da bi smanjio sebi glavobolje. :). Jeste, sad cemo da slusamo i kako ce u ministarstvu od 1000 zaposlenih tetkica da kuka kako ne zna da kompajlira kernel.... aman.

Jeste Linux malo grub po ivicama, ali preterujete ljudi. Thin clients i terminali se koriste u celom svetu za ovakve idiotke poslove, sa back-end-om na *nix sistemima, pa sve to jako lepo radi i pri tom stedi pare - ako je mreza dovoljno velika. A svi znamo da je drzavna uprava prevelika i da je treba i smanjiti - bar svi koji je placamo... :). O tome da li je bolje ulagati pare u domacu varijantu nekog OS-a, sa prenosom znanja na univerzitete i domacim firmama koje bi mogle da daju podrsku, u odnosu na davanje para MS-u, necu ni da pricam.... sta li je bolje za drzavu, a? Ulaganje u svoje ili Americke firme? Pitam se, pitam..... :(

Kvalitet Linux vs MS nema veze sa ovime. Ako Linux moze da obavi ono sto treba tim zaposlenima, onda je on podjednako dobar kao i MS. Dodatne mogucnosti MS Office-a i Windowsa, koje kostaju 500+ EUR za upgrade, a ne koriste se u radu su samo bacanje para. To sto Office moze 300 stvari koje OOo ne moze ne vredi nista, ako se te stvari ne koriste. Da ne spominjem da su svi vec rekli da za MS desktop upgrade treba para bar za RAM - da bi vista radila fino (ako se zeli upgrade, a MS ce ga isforsirati gasenjem podrske za XP iduce godine), a upgrade svih racunara u drzavnoj upravi kosta MNOGO. Pa eto jos jedne ustede.... Znaci licence + upgrade hardvera + ... vs. ulaganje u domaci razvoj. I jos pricamo sta se vise isplati...... Zbilja, previse MS fanova ovde... :


Tako je i potpuno se slazem.
Ne vidim zasto neki ljudi kada nesto ne koriste, ne mogu ni da shvate ni znacaj ni upotrebljivost istog. Cuju, nabave, probaju, vide da to ne pravi kolace i ne pece rakiju a uz to treba da procitaju kako da nameste dial-up konekciju a neznaju ni sta ce im i kazu kako ej, nesto bas i nije to tako lako i lepo kao sto su culi. I onda opletu, ma vi nemate pojma, ja ovo ne razumem zasto nekom treba (to im doduse verujem) itd.
 
Odgovor na temu

Džeronimo

Član broj: 101777
Poruke: 320
*.adsl-2.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)29.12.2007. u 17:44 - pre 198 meseci
Citat:
tdjokic: A ako bude htela da instalira neki novi hardver zao mi je, zovi administratora (jos nisam sreo sekretaricu koja bi htela sama da instalira novi hardver)

A šta je sa onim sekretaricama što na računar instaliraju džojstik i igraju Mortal Kombat 3?

Poznato je da ima i takvih sekretarica

Šta će takve sekretarice da rade? Ne može da zovu admina da im instalira igrice i džojstik


To je, naravno, prednost Linuxa jer će onda sekretarice morati da rade, a ne da igraju igrice u radno vreme.

Citat:
bojan_bozovic: A sta ce ta sekretarica van lokalne mreze, na poslu?

Kako će firma da komunicira sa poslovnim partnerima ako nemaju izlaz na Internet? Preko SMS-a?

Mnoge sekretarice i nemaju Internet, pa se opet dešava da im računar vrvi od razne gamadi jer dobijaju zaražene dokumente sa drugih računara u mreži, a i poznato je da ima i sekretarica koje na poso donose razne CD-ove od kuće.

Citat:
bojan_bozovic: Opet problem nije u Windowsu

Jeste, uvek je korisnik kriv za sve jer "ne zna" da koristi OS kako treba. Kako možete da hvalite tolko taj Win OS po forumima kako je "najlakši za korišćenje i najviše user-friendly", a kad se pojavi neki problem onda ispadne da korisnici ne znaju da ga koriste? A i da podsetimo da ima i kurseva i škola za korišćenje Win-a.

Citat:
botunjac: Oko toga da sekretarica ne moze "nesto" da koristi (stampa, mail, nije vazno sta), ako se pravilno izabere hardver i podesi kako treba, sve to radi dok se hardver ne pokvari.

Baš tako. Sekretarica samo dobije već sređen računar i to je to. Ni sekretarice koje koriste Win ne sastavljaju računare, ne menjaju hardver i ne održavaju sistem, nego za to zovu admine.
 
Odgovor na temu

Silencer
Mitrović Stevan
Smederevo

Član broj: 399
Poruke: 480
77.46.192.*

ICQ: 76958890


+72 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)29.12.2007. u 17:56 - pre 198 meseci
Malo ste ga preterali dokle ste dosli sa ovom temom.

Kolko ja kontam, a i dalje nema nigde zvanicnih informacija od ustanova koje rade prevod. Mislim da je teorija sledeca:
1. OpenOffice prevod (koji vec postoji), mozda nam daju spellcheck :) sa padezima kao i nasom serbskom gramatikom sto bi meni dobro doslo skroz, jer ja srpski ne znam.
2. Firefox Prevod (koji ne postoji) je skroz fino i svidja mi se ova ideja da se to uradi
3. Prevod linuxa? Prevesti Ubuntu / Fedora? Ovde imam utisak da se prevodi Gnome okruzenje sa naravno prevodom dokumentacije programa koji dolaze samo uz fedoru i ubuntu standardno, znaci samo ono osnovno.

Ne verujem da ce neko da se cima da prevede ceo linux komplet, tipa da krenemo od terminala (mada terminal je nebitan prevesti) pa do X okruzenja sto znaci KDE i Gnome. Hocu da kazem da se radi po meni vise prevod za Office okruzenje, znaci za korisnike koji hoce da koriste openoffice, calculator, firefox, program za e-mail sto je skroz ok za firme koje to koriste.

Firme koje se bave SQL bazama, Web administacijom, BIND Serveri, hosting serveri etc. Siguno njima nece trebati srpski prevod, jer kad bi dokumentaciju preveli komplet i komplet linux na srpski jezik, ja taj operativni sistem ne bi nista razumeo nit bi znao da ga podesim za moje potrebe. Dosli ste do supporta SQL baza ili sta vec? Kakve to veze ima sa klasicnim Ubuntu OS koji ce biti preveden na srpski jezik samo za openoffice firefox i klasicne kancelarijske funkcije. Koji support treba za to ? Hardware support ? Openoffice support ? Firefox Support ?

Ok onda ako je napravljena organizacija koja ce napraviti Fedora / Ubuntu na srpskom jeziku, i vlada to podrzava, gde je sajt koji se bavi tom tematikom, gde ce korisnik doci da pita za neki problem ? Gde moze da se vidi kolko para se ulaze za ovaj projekat, da li ce moci da se kupi / skine sa neta Ubuntu Serbian edition gde gurnem disk i sve mi je podeseno na srpski jezik ? Da li ce to samo da se prevede i da tako ostane? Da li ce se i dalje raditi na prevodima za buduce verzije ? Kako ce sve to funkcionisati ? Iskreno neka naprave tako nesto da ja mogu i call centar da okrenem da moze da se plati Support za tako nesto. Linux je besplatan, support se placa to je cinjenica, ali je opet jeftinije nego kad bi kupio M$ WIndows + M$ Office.

Primera radi firma gde ja radim ima stvarno nepismene ljude... Jeftinije mi da za Klasican racunar gde se radi u officu i otvori jedan dva sajta uzme lepo 10 Ubuntu serbian edition linuxa nego da za svaki racunar platim Windows licencu za neki smesan deo posla sto moze da prodje za dzabe. Uostalom koristimo linux i unix sisteme i UI je na srpskom i nema problema ljudi se snalaze na srpskom jeziku :) Snasli bi se i u windowsu ok, ali to su ljudi koji nisu imali ceo zivot kontakt sa racunarom, pa im je jednostavno naravno ako je na srpskom jeziku.

Ovo ako zazivi i ako ja dozivim i vidim da Srbi naprave ovako nesto. Onda stvarno super dosta ustede bice u kupovini Softvera, jer uglavnom ljudi linux izbegavaju jer cuju: Jaoj pa to je tesko cuo sam nesto ima da se kuca u terminalu bla bla bla .... Neka onda vlada malo i napravi kampanju koristite besplatan software... Kako su reklamirali windows, ajde malo reklama i za dz software koji oni podrzavaju. Cak i da zazivi sve ovo ljudi ce misliti da je to i dalje komplikovano i koristite piratski windows.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)29.12.2007. u 18:21 - pre 198 meseci
Citat:
Kako će firma da komunicira sa poslovnim partnerima ako nemaju izlaz na Internet? Preko SMS-a?

Mnoge sekretarice i nemaju Internet, pa se opet dešava da im računar vrvi od razne gamadi jer dobijaju zaražene dokumente sa drugih računara u mreži, a i poznato je da ima i sekretarica koje na poso donose razne CD-ove od kuće.


Treba poseban mail server i nista vise. A blokiras ostali saobracaj. To moze i pod UNIXom BTW.
 
Odgovor na temu

Silencer
Mitrović Stevan
Smederevo

Član broj: 399
Poruke: 480
77.46.192.*

ICQ: 76958890


+72 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)29.12.2007. u 18:26 - pre 198 meseci
Citat:
Kako će firma da komunicira sa poslovnim partnerima ako nemaju izlaz na Internet? Preko SMS-a?

Mnoge sekretarice i nemaju Internet, pa se opet dešava da im računar vrvi od razne gamadi jer dobijaju zaražene dokumente sa drugih računara u mreži, a i poznato je da ima i sekretarica koje na poso donose razne CD-ove od kuće.

Lokalni jabber server + client na svaki racunar i chatuj kolko oces.
And or Lokalni VoIP. Samo treba malo maste i za sve ima odgovor :)
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)29.12.2007. u 18:33 - pre 198 meseci
Ne silencer,da pustimo Dzeronima da navede jedan server sistem gde rutiranje po po portovima i po IP adresama (recimo 192.168.stogod moze, ostalo ne moze) ne moze da se podesi, individualno za svaku IP adresu,tj.komp.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)29.12.2007. u 18:42 - pre 198 meseci
Citat:
@tdjokic ne razumem sta si ono hteo da kazes oko one online prodavnice, kakve to veze ima sa Linux ili Windows, ako sam te dobro razumeo to vise zavisi od strucnosti tipa koji je pravio sajt. To sto ga je on ukomplikovao pa trazi tamo da mu ostavis i koja si krvna grupa da vidis sta oni imaju u ponudi to je njegov problem. ????????
Pa "drzavni OS" bi mogao dovesti do toga da je svaka stvar ne web-u, namenjena ljudima izvan neke firme, obavezno na programima koji rade i na Windows i Linux platformi, tako da ovi sto vec sami nisu presli na ta univerzalna resenja nece vise moci da muce (pojedine) jadne korisnike, a mozda i prodadu nesto vise robe, usluga, bilo cega cime trguju.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Džeronimo

Član broj: 101777
Poruke: 320
*.adsl-2.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)30.12.2007. u 10:04 - pre 198 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Ne silencer,da pustimo Dzeronima da navede jedan server sistem gde rutiranje po po portovima i po IP adresama (recimo 192.168.stogod moze, ostalo ne moze) ne moze da se podesi, individualno za svaku IP adresu,tj.komp.

A kakve sad to veze ima sa onim što sam ja reko? Da l' sam negde pominjao da to ne može da se podesi? Naravno da može da se sekretarici onemogući pristup Interentu i da ima samo e-mail, al' šta ako firma treba da poruči nešto i da pre toga proveri neki cenovnik na sajtu neke druge firme? Pa da l' je jednostavnije da se jednostavno ode na neki sajt i da se pogledaju cene ili da se preko mail-a traži da im kažu pošto je nešto i da onda čekaju odgovor (jer ne proveravaju svi mail na svakih 15 min), a direktor da čeka?
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)30.12.2007. u 11:25 - pre 198 meseci
Aha, da, a zasto sekretarica ima i pristup administratorskom nalogu, zasto ne koristi limited account? Problem nije do Windowsa covece!
Surfujes li u linuxu kao root i pokreces li svasta ko zna odakle, da instaliras neki rootkit?
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.eunet.yu.



+73 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)30.12.2007. u 11:57 - pre 198 meseci
Opet se skrece sa teme u neke konkretne probleme, sto me ne cudi.

Ali da se vratimo na temu. Ne znam zasto je izabrana Fedora (jesam informaticar ali ne moze se sve pratiti) ali na mnogo mesta se moze procitati da je Ubuntu projekat iza koga stoje velike pare, pa zato i napreduje.

Tako ce biti i ovde, ko da vise za reklamu bice bolji. Dzaba sto je nesto dobro kad za to niko ne zna. Windows je takav kakav je, neki hvale, neki kude, ali iza njega stoje velike pare i reklama. Nije uzalud Microsoft dao hiljade licenci pre koju godinu. Ne zaboravite da se to uci u skoli, koriscenje windowsa i ofisa. Pa ima gomilu beta testera i novinara kojima daje da pogledaju. Pogledajte samo reklamu za Navision: na slici direktor velike firme i tekst koji glasi otprilike "...od kad smo uveli ne boli me glava, posao ide bolje...". A cena toga je da boli glava (pocinje valjda od 40k eur). Dobro de, inforacioni sistem jedne velike firme bez hadvera kosta stotine hiljada eur. Ali na osnovu ovakve reklame moze da se pomisli da je ovo dobro za svaku firmu. Sto bi se reklo, dzaba ti racunar koji radi milion operacija u sekundi kad knjigovodstvo kasni mesec dana.

Kod nas je inace sve strvar politike pa sam onda skeptican. Da su krenuli pre koji mesec sve bi bilo drugacije, ovako ce biti gadno. Vlada stoji na stanovistu da treba stititi (M$) intelektualnu svojinu, a sad neko ministarstvo kaze da je to skupo i da ima bolje resenje. A poreska krece u akciju provere legalnosti softvera. Bice vrlo interesantno kad nekom uzmu racunar u januaru/februaru na kome je knjigovodstvo i ne moze da se zavrsi godina i predaju izvestaji.

I za ovo kao i za fiskalne kase i pdv treba kampanja, koja se nekima nece svideti.

I na kraju, navijam za ove nove.

Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)30.12.2007. u 12:52 - pre 198 meseci
Citat:
dragancesu:
Ali da se vratimo na temu. Ne znam zasto je izabrana Fedora (jesam informaticar ali ne moze se sve pratiti) ali na mnogo mesta se moze procitati da je Ubuntu projekat iza koga stoje velike pare, pa zato i napreduje.

Koliko sam ja shvatio izabrani su i Fedora i Ubuntu. Prvi kao nesto za developere/fakultete, drugi kao nesto za krajne (Desktop) korisnike, kako su te distribucije i organizovane.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)30.12.2007. u 15:13 - pre 198 meseci
Citat:
nkrgovic: Koliko sam ja shvatio izabrani su i Fedora i Ubuntu. Prvi kao nesto za developere/fakultete, drugi kao nesto za krajne (Desktop) korisnike, kako su te distribucije i organizovane.
Uz svo duzno postovanje - odakle ti sad to da Fedora nije i za desktop? Moguce objasnjenje izbora je i cinjenica da iza Ubuntua zaista stoje velike pare, ali iz dzepa jedne osobe, fizickog lica, koje koliko sutra moze reci "Momci, necu vise da se igram" i ukine pare a Fedora je cedo RH-a a uz to ima jaku zajednicu, nastavila bi se sama od sebe i bez RH-a. Osim toga, Ubuntu je baziran na Debianu a Fedora je .rpm, pa je i to dobro.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
*.inffo.net.



+4 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)30.12.2007. u 23:39 - pre 198 meseci
Citat:
Slobodan Miskovic:A ko ce kupusaru da debaguje? :) i to jos free. :)


A nije ti palo na pamet da drzava malo odresi kesu(kada vec ima para da kupuje MS "ultimate" :P proizvode i placa masne licence :D)i da raspise tender na nekoliko firmi koji bi davale podrsku za linux(odrzavanje i pisanje aplikacija)

Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

BBS
Be Back Soon
ŠUMADIJA DO TOKIJA

Član broj: 40443
Poruke: 1720
89.216.234.*

ICQ: 250629747


+75 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)31.12.2007. u 20:38 - pre 198 meseci
@dragancesu

Seti se ko stoji iza Fedore a to je komercijalni RH

@tdjokic
NOvac je ulozen u Ubuntu i to tako da samo povlacenje jednog coveka nebi omelo projekat 9inace bas on je iz pomenutog razloga i ulozio novac)

Prijatelju moj Fedora je odabrana ne zbog zajednice (gledano po tome onda je mogao i Debian) vec verovatno da se neko iz Vrsca i Beograda omasti. Pa ce tako drzavna adminiastracija dobijati podrsku iz RH a to nece biti nista jeftinije od one koju pruza Microsoft

 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)31.12.2007. u 23:37 - pre 198 meseci
Citat:
BBS:
@tdjokic
NOvac je ulozen u Ubuntu i to tako da samo povlacenje jednog coveka nebi omelo projekat 9inace bas on je iz pomenutog razloga i ulozio novac)

Prijatelju moj Fedora je odabrana ne zbog zajednice (gledano po tome onda je mogao i Debian) vec verovatno da se neko iz Vrsca i Beograda omasti. Pa ce tako drzavna adminiastracija dobijati podrsku iz RH a to nece biti nista jeftinije od one koju pruza Microsoft
Koliko je meni poznato, glavni sponzor Ubuntu-a je Mark Satlvort. Ako on ne bude hteo vise time da se bave - gotovo je. Projekt ce mozda preziveti i bez njega, ali to je vec druga tema.

A Fedora u komercijalnom smislu nema veze sa Red Hat Enterprise Linux. Sve verzije Fedore su Free. Ako ti treba skupa podrska - uzmes DHEL, a ne Fedoru. Sam Debian ne moze, ipak je to malo zahtevnija stvar, (a i sta ce ti i Debian i Ubuntu) Fedora je prilicno laka za prosecnog korisnika a cinjenica da je baziran na DH je vrlo korisna. A zasto govoris o drzavnoj administraciji kad je sustina teme "OS za privatna lica i mala preduzeca"? Nisam primetio da je negde pisalo da ce drzavna administracija u celini preci na Linux.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.eunet.yu.



+73 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)01.01.2008. u 14:37 - pre 198 meseci
Citat:
A zasto govoris o drzavnoj administraciji kad je sustina teme "OS za privatna lica i mala preduzeca"? Nisam primetio da je negde pisalo da ce drzavna administracija u celini preci na Linux.


I ja sam mislio da je tako, ali mozda i nije. Postoji interesanta tema na http://blog.urosevic.net/2007/10/18/322/ pa ako je tacna onda sve dobija novu dimenziju.

Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

Kaurin

Član broj: 97610
Poruke: 10
77.46.251.*



Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)01.01.2008. u 17:36 - pre 198 meseci
...kompletno prevođenje dokumentacije treba da omogući podizanje nivoa znanja i onima koji nisu učili engleski jezik, ne samo da ih koriste, već i da mogu da razumeju kako ti sistemi rade. U svakom slučaju, moći će da nađu odgovarajuća uputstva kako da reše problem.

U Srbiji se u kućnoj upotrebi uglavnom koriste piratske verzije softvera i Ministarstvo će se zalagati za legalizaciju softvera, ne samo zbog pritisaka iz sveta i moralnih aspekata problema, već i zbog naše softverske industrije, čiju intelektualnu svojinu treba da štitimo.

Sviđa mi se!
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)02.01.2008. u 01:23 - pre 198 meseci
Tesko da ovakva distrubicija moze da bude od veliek koristi jer je ogranicena samo na vrlo mali deo potreba koje racunar treba da ispuni.

Mislim da bi mnogo vec akorsiti bila u tomed aMinistarstvo energiju usmeri ka tome da uvede otvorene standarde za prenos podataka za sve javen i druge servise koji su u javnoj funkciji. Tu pre svega mislim na protokole za elektronski potpis i ebanking uopste ali ne samo to, vec da se za svaku vrstu prenosa podataka definisu protokoli koji su javni, tako da je moguce napraviti aplikacije na raznim platformama koje ce biti medjusobno kompatibilne na nivou razmene podataka.

To izmedju sotalog znaci da kada dobijes izvesta o stanju na racunu od banke, to bude u otvorenom standardu koji en zavisi ni od aplikacije ni od operatirvnog sistema, da kada dobijes izvestaj o stanju racuna kao pretplatnik mobilne telefonije, bude to isto, da, kada koristis fiskalnu kasu, komunikacija izmejdu nej i racunara takodje radi po otvorenom standardu, tako da ne mora da se za svaku kasu pravi poseban podrska, i sve u tom smislu. To takodje znaci da kada treba da posaljes popunjem obrazac koji mozes da preuzmes sa sajt a(bez obzira radi li se o drzavnoj ustanovi ili privatnoj firmi), taj dokument bude u elektronskom formatu koji je javan i neuslovljen paltformom a ne kao sada, da sa sajtov aministarsava dokumente preuzimamo u formatima koji su direktno uslovljeni Microsoft tehnologijama (blazi oblik su MS Word dokumenti, a tezi, raznorazni obrasi napravljeni kao Access apliakcije).

Kada budemo imali takve protokole, onda vise nece biti pitanje na kojoj platformi radi neka aplikacija i nece biti uslovljavanja funkcionalnosti platformom, pa ce i Linux okruzenje mnogo lakse da se nametne kao jeftiniji a podjednako funkcionalan izbor.

A ovako, Linux pada na svakom zahtevu koji je, nazalost, vezan za Microsoft platformu, a to je najcesce ebanking, fiskalne kase i slicno, ali i svaka specificnija potreba koju ne pokriva OpenOffice.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)02.01.2008. u 16:38 - pre 198 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Kada budemo imali takve protokole, onda vise nece biti pitanje na kojoj platformi radi neka aplikacija i nece biti uslovljavanja funkcionalnosti platformom, pa ce i Linux okruzenje mnogo lakse da se nametne kao jeftiniji a podjednako funkcionalan izbor.
U pravu si, ali zasto bi iko sada pravio takve aplikacije kad niko ne koristi Linux? Tu dolazimo do onog cuvenog pitanja - sta je starije: jaje ili kokoska? Treba li prvo pripremiti sve, za OS koji se ne koristi, ili poceti koristiti OS, za koji mnoge aplikacije jos nisu pripremljene?

Moje licno iskustvo: kupio sam u zadnje vreme dva uredjaja (monitor i stampac), koji su u uputstvu i na CD-u sasvim ravnopravno imali naveden i Linux i sta i kako podesiti. Zasto su fabrike (2 razlicite) to uradile? Da bi neko poceo da koristi Linux ili zato sto znaju da mnogi vec koriste Linux?

Pretpostavljam da ce i sa ovim nasim "drzavnim OS"-em biti slicno. Kad ljudi pocnu da ga koriste, pocece i pritisak na razne banke i slicne da se i oni prilagode.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)02.01.2008. u 21:39 - pre 198 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
A ovako, Linux pada na svakom zahtevu koji je, nazalost, vezan za Microsoft platformu, a to je najcesce ebanking, fiskalne kase i slicno, ali i svaka specificnija potreba koju ne pokriva OpenOffice.

Ovo je kao oni "Dobra je ta Tojota.... ali nije Mercedes" argumenti. Linux pada na zahtevu vezanom za MS platformu.....

Znaci, Linux nije Windows i to mu je zamerka? Izvini, to nije zamerka. A to sto ebanking ili neki vec softver ne radi na njemu je posledica toga da onaj ko proizvodi taj softver nije zainteresovan da to omoguci. Bas je ovakva akcija drzave ono sto ce Linuxu dati momenat i prikazati ga kao resenje koje vredi podrzati. Onda ce to, verovatno, uciniti i oni koji to do sada nisu, dok ce ostali moci da gledaju kako zbog toga gube, nepoznato koliki, deo korisnika. Prosto.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 25788 | Odgovora: 102 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.