Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)

[es] :: Advocacy :: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 25757 | Odgovora: 102 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

byM4k5

Član broj: 22363
Poruke: 428
*.blic.net.



Profil

icon Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)27.12.2007. u 02:11 - pre 198 meseci
http://www.blic.co.yu/drustvo.php?id=24808
 
Odgovor na temu

3emyh
Vladimir Aleksić
Zemun

Član broj: 6755
Poruke: 48
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: tesla.rcub.bg.ac.yu/~valt..


+2 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)27.12.2007. u 02:55 - pre 198 meseci
Apsolutno ne mogu da poverujem. Oduvek sam mislio da je nasa vlast marionetska i da ce prihvatiti ono resenje za koje se bolje plati (ima neka tema o ISO standardima i uvodjenju MS softvera u drzavne institucije).
Drugo pitanje je, da li postoji jos neki izvor informacija o radu aktuelne demokratski izabrane vlasti gde bi mi, biraci, mogli da se informisemo o radu organa koje sami finansiramo kroz porez, a da to ne bude dnevna stampa?
Mnogo sam besan veceras, ovo mi je vec treci post ovde.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)27.12.2007. u 03:16 - pre 198 meseci
"Od februara 2008. besplatni informatički softver na srpskom" - ako im i lokalizacija bude smotana, kao ovaj naslov vesti, onda ... j...i ga! Bolje da uvedu opste kurseve engleskog (ili ruskog :-) ) pod obavezno, nego da lokalizuju nesto nakaradno. U prvi mah sam pomislio da ce neko da poklanja komercijalni softver, pa ce taj zato biti "besplatan", jedva se snadjoh tamo "sta je pisac hteo da kaze".

Najveca vrednost ovoga je sto su se uopste pokrenuli i "otkrili" narodnim masama da postoji i "besplatan informaticki softver" i uspostavili neku organizovanu podrsku istom, a inace sama lokalizacija je dobrodosla, ali nije presudna. Mnogi nazivi iz MS Windowsa su sasvim upotrebljivi i u Linuksu, bilo da ih korisnik vec poznaje na engleskom ili srpskom.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.web.vodafone.de.



+7173 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)27.12.2007. u 07:20 - pre 198 meseci
Eto, nemoj posle da Linux komuna krene da prica kako su zapostavljeni na drzavnom nivou u Srbiji :)

Sad ga jos i fakin drzava nudi za dzabe gradjanima - bwahaha, ono 'uzmite, nece nista da vas boli, dzabe je' :) Ko lose kese koje dele dzabe u supermarketima :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
212.200.178.*

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)27.12.2007. u 12:11 - pre 198 meseci
E i kod nas nešto normalno da se desi

Za operativni sistem izabran je "Linuks" (Linux), čija je lokalizacija u toku, a za kancelarijsko poslovanje biće ponuđen "OpenOfis" paket (procesor teksta veoma sličan Majkrosoftovom "MS vord" programu, program za tabelarne kalkulacije nalik "Ekselu", program za prezentacije kao što je "Pauer point" i program za male baze podataka).

Za pretraživanje interneta biće urađen prevod programa "Mozila - Fajerfoks" na srpski jezik i programa za pregled i slanje elektronske pošte "Tanderbird". Trenutno se lokalizuju dve verzije "Linuks" operativnog sistema, zato što nije izvesno koja je bolja i koja će duže da opstane ("Ubuntu" i "Fedora"), a kompletno prevođenje dokumentacije treba da omogući podizanje nivoa znanja i onima koji nisu učili engleski jezik, ne samo da ih koriste, već i da mogu da razumeju kako ti sistemi rade. U svakom slučaju, moći će da nađu odgovarajuća uputstva kako da reše problem.

Ovi programi pokrivaju kompletne potrebe pojedinaca i manjih preduzeća u pogledu pripreme tekstova, mnogih izračunavanja i prezentacija, pri čemu je softver kompatibilan sa Majkrosoftovim "ofis" paketom u smislu korišćenja postojećih dokumenata i pamćenja dokumenata u formatima razumljivim Majkrosoftu.

Projekti se finansiraju iz sopstvenih budžetskih sredstava Ministarstva za telekomunikacije i informatičko društvo, a korišćenjem ovih sistema može se postići značajna ušteda u uvozu softvera po svakom računaru, za onoliko za koliko bi trebalo platiti softver kod Majkrosofta.

U Srbiji se u kućnoj upotrebi uglavnom koriste piratske verzije softvera i Ministarstvo će se zalagati za legalizaciju softvera, ne samo zbog pritisaka iz sveta i moralnih aspekata problema, već i zbog naše softverske industrije, čiju intelektualnu svojinu treba da štitimo.

Elektrotehnički fakultet i Fakultet organizacionih nauka u Beogradu rade za srpsku distribuciju "Linuksa" i "Fedoru", a Matematički fakultet - "OpenOfis", dok Elektronski fakultet u Nišu radi lokalizaciju na srpski za "Mozilu", navedeno je u saopštenju.


Jes' da su "preporuke" stigle iz Brisela, hvala qrcu da su nam konačno i nešto pametno preporučili, za promenu
"Long live, and prosper", što bi rek'o g. Spok iz Star Treka
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)27.12.2007. u 12:18 - pre 198 meseci
Wow... ovo konacno lici na nesto... dobro su se setili. Stvarno, ko god da je ovo odradio - svaka mu cast. Krajnje je vreme bilo da ova drzava prekine da precutno podrzava pirateriju i da umesto toga ponudi konkretno resenje. Cinjenica da se razvija u zemlji i da je zasnovano na otvorenim standardima, otvorenom kodu i svemu sto ide uz to je samo jos jedan bonus. Svaka, ali svaka podrska!

Bilo bi jos bolje ako bi ovo postalo i usability requirement za rad sa gradjanstvom. Znaci, molim lepo, ja koristim "onaj drzavni OS", zasto meni ne radi e-banking? :) Ma ima gomila dobrih stvari koje iz ovoga mogu da proizadju.... Evo, prvi put da mi nije zao sto placam porez :-D.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)27.12.2007. u 15:42 - pre 198 meseci
Citat:
nkrgovic: "onaj drzavni OS"
Simpatican naziv! A lepo tamo pise http://www.b92.net/info/vesti/..._category=12&nav_id=278273 : "... koji mogu da pokriju veliki deo potreba običnih korisnika i malih preduzeća." Dakle - niti svih korisnika, niti sve potrebe, ali moze da koristi. A ako koristi - ne steti :-)
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Silencer
Mitrović Stevan
Smederevo

Član broj: 399
Poruke: 480
77.46.172.*

ICQ: 76958890


+72 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)27.12.2007. u 17:16 - pre 198 meseci
Jos samo da status tog projekta prevodjenja moze da se vidi preko SVN ili CVS pa da poverujem da se nesto desava.
OpenOffice je provodjen par puta na srpski jezik, ne znam od koje strane... I ne znam kako je to izgledalo, al nije bilo tolko popularno kolko je hrvatski lokalizovan OpenOffice stvarno popularan u njihovoj zemlji.

Elem fina stvar da se procita, al sto rekoh gore dok ja ne vidim status toga ne verujem nista ;)
Kladim se da iza ovog projekta stoji nas poznati informaticar Zarko Radosavljevic.
Kampanja bi isla "Instalirajte besplatan srpski software i dobijete za dzabe tastaturu za slepo kucanje"
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)27.12.2007. u 18:27 - pre 198 meseci
Ko tu mrsi a ko masti i za sta ti faksovi uzmiaju pare od vlasti, ko ce ga znati, ali to sto oni "prevode" je vec prevedeno ili blizu kraja:

http://www.ubuntu-rs.org/
http://sr.openoffice.org/
http://prevod.org/

Jedino sto bas nisam toliko impresioniran forsiranjem cirilice, al ajde ionako ga necu koristiti na srpskom pa se ne brinem mnogo.

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Silencer
Mitrović Stevan
Smederevo

Član broj: 399
Poruke: 480
77.46.172.*

ICQ: 76958890


+72 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)27.12.2007. u 19:10 - pre 198 meseci
Znaci ovde ispade da se prevodi samo Fedora ;)
A za openoffice im se ne svidja kako to izgleda dobro na sr.openoffice.org ?

Sto sad klasican gradjanin Srbije ne moze da se pita ko vodi taj projekat i o cemu se stvarno radi ? :)
Mislim ja sam za to da se sve prevede na srpski i podrzavam ovo, al meni nista ne znaci sto sam to procitao u novinama.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.vdial.verat.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)27.12.2007. u 19:36 - pre 198 meseci
Mislim da su se neki malo rano poradovali ovome, iskustveno mogu se nadati samo da je u pitanju samo neka porpagandna fora.Inace slabo kapiram cemu sve ovo, ovi prevode nesto sto je manje vise prevedeno, a zanima me da li ce bas da zaoru pa isprevode komplet dokumentaciju koja ide uz tu fedoru, oo i ostalo?I onda, ajd sta ce ljudi sa tim linuxom da rade kad npr. izgore od zelje da se opare oci pogledom na svoj racun u banci, mozda poteraju IE7 kroz wine, o zezatorkim aspektima primene racunara i da ne mislim.OK stvarno nemam nista protiv linuxa, evo i sam ga koristim isto tako i win, i ne gajim nikakve emocije ni prema jednom, u mojoj perspektivi najobicniji alat...
 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.pool.mediaWays.net.



+27 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)27.12.2007. u 20:16 - pre 198 meseci
Citat:
mmix: Jedino sto bas nisam toliko impresioniran forsiranjem cirilice [...]

Ne postoji nikakvo forsiranje ćirilice. Praktično svi prevodi slobodnog softvera postoje na oba pisma. Izuzeci mogu biti jedino pojedinačni programi koji su van svakog šireg poduhvata.

Štaviše, u KDE-u 4, kako je temeljno preoravan od trojke našlo se prostora i za nove lokalizacione mehanizme, pa tako jedan od njih čini da svaki KDE4 program koji ima ćirilični prevod, automatski, bez ičijeg i ikakvog napora, ima i latinični. Sve da se neko upre da latinični prevod ne bude dostupan, ne može to izvesti, jer će ga KDE stvarati u letu iz ćiriličnog.
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
*.smin-1.sezampro.yu.

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)27.12.2007. u 20:20 - pre 198 meseci
Citat:
pri3rak: sta ce ljudi sa tim linuxom da rade kad npr. izgore od zelje da se opare oci pogledom na svoj racun u banci, mozda poteraju IE7 kroz wine


Pa to i jeste jedna od stvari koje bi se ovim promenile, jer bi onda na državnom nivou bilo zahteva da se omogući uvid u bankovno stanje i iz drugih sistema, ili da se prave neka rešenja bazirana na javi (opet najbolje preko browser-a), tako da svako ko ima Javu, nezavisno od OS-a i samog web pretraživača može komotno da proverava svoje bilanse, a ne kao do sada, kad si, ako želiš tu uslugu, prosto primoran da kupiš windows.
 
Odgovor na temu

labicko1
Beograd

Član broj: 71503
Poruke: 721
*.ptt.yu.



+187 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)27.12.2007. u 20:25 - pre 198 meseci
Kolko sam ja upoznat jos pokojni dzindzic je potpisao neke drzavne ugovore sa Microsoftom, neznma tacno sta su potpisali ali cisto sumnjam da medju tim ugovorima nije bio neki da se Srbija obavezuje da koristi njihove programe u drzavnoj upravi (Srbija je tom prilikom dobila i finu sumu novca kao pomoc od Mcrosofta, gde je taj novac otiso to je vec drugo pitanje i nije za ovu temu). A sada sto se tice drugih izvan drzavne uprave oni su uvek slobodni da koriste softver koji se njima svidja.
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.195.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)27.12.2007. u 21:39 - pre 198 meseci
Citat:
labicko1: Kolko sam ja upoznat jos pokojni dzindzic je potpisao neke drzavne ugovore sa Microsoftom, neznma tacno sta su potpisali ali cisto sumnjam da medju tim ugovorima nije bio neki da se Srbija obavezuje da koristi njihove programe u drzavnoj upravi
3 godine da koriste pa je bila rasprava da li da se produzi (tada drzava placa) ili ne
koliko sam upucen, sve te licence su sada ilegalne
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

bmcvetic
Cvetic Branko
Beograd

Član broj: 45488
Poruke: 71
*.ikomline.net.



+1 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)27.12.2007. u 21:47 - pre 198 meseci
Naravno, puna podrska za ovakvu odluku meni inace veoma drage ministarke.
Ovde se prakticno radi o potvrdi pozicije mainstream distribucija (Fedora, Ubuntu) i alata (Firefox, OpenOffice...).
Nista ovde nije cudno, samo uvrezena ideja da se kod nas nista ne moze promeniti.
Videcemo kako ce sve ovo ispasti, a sto se tice Windoze nije nikakav problem otici do prodavnice i kupiti sve sta ti treba, zar ne?
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
77.70.71.*



+105 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)27.12.2007. u 21:54 - pre 198 meseci
Tek ce se videti koliko je ovo ogromna greska a navise ce ispastati gradjani zbog neobucenosti ljudi u drzavnoj upravi da koriste Linux sisteme i odsustvo podrske.
 
Odgovor na temu

sikander
Valjevo

Član broj: 27807
Poruke: 65
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+13 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)27.12.2007. u 23:01 - pre 198 meseci
A ljudi u drzavnoj upravi su inace fantasticno obuceni za rad u windowsu.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
77.70.71.*



+105 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)27.12.2007. u 23:03 - pre 198 meseci
Nije u tome problem nego sto imaju koga da nazovu ako im je potrebna podrska. ;)
Sto se tice obuke za rad na Windows-u veruj mi da je ona jos kakva takva....ovo sa Linuxom ce tek da bude katastrofa.
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.vdial.verat.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)28.12.2007. u 00:10 - pre 198 meseci
Citat:
MladenIsakovic: Pa to i jeste jedna od stvari koje bi se ovim promenile, jer bi onda na državnom nivou bilo zahteva da se omogući uvid u bankovno stanje i iz drugih sistema, ili da se prave neka rešenja bazirana na javi (opet najbolje preko browser-a), tako da svako ko ima Javu, nezavisno od OS-a i samog web pretraživača može komotno da proverava svoje bilanse, a ne kao do sada, kad si, ako želiš tu uslugu, prosto primoran da kupiš windows.

Slazem se, i ja sam svakako protiv svake prinude, pa i one koju bi drzava vrsila na banke.Nek koristi ko sta misli da je dobro za njega, a trziste ce resiti sve ostalo...

Opet, ja ne znam, prosto nisam upucen, sta to oni prevode, da li samo UI, ili i komplet dokumentaciju.Ako je samo do UI, evo i MS je preveo XP svojevremeno, pa na koliko se to racunara ovde realno vrti, a bas je bila frka pre koju godinu.

Opet mislim da je ovo samo bacanje para i vremena, vec postoje free distribucije,a pa ne vidim da je potrebno praviti jos jednu na ovakav nacin.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Od 02.2008. besplatan lokalizovan informatički softver (Linux)

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 25757 | Odgovora: 102 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.