Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7840178 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bubili27
Norveska

Član broj: 294314
Poruke: 7
91.208.24.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.12.2011. u 14:30 - pre 150 meseci
Sta ti treba? Ja cu da ti pomognem
 
Odgovor na temu

DAVORNO
davor nikolic
Koppang Hedmark

Član broj: 128579
Poruke: 89
*.dynamic.sbb.rs.



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.12.2011. u 14:37 - pre 150 meseci
probaj da im posaljes jedno 30 poruka tako je funkcionisalo kod mene
 
Odgovor na temu

arsenal2008
KBC"Dr Dragisa Misovic"

Član broj: 279998
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.12.2011. u 17:00 - pre 150 meseci
Da li neko zna kolika je plata bolnicara na severu kada se odbije porez.I kolika je razlika u porezu sever jug?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.234.34.95.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.12.2011. u 19:43 - pre 150 meseci
Mislim da smo na tu temu negde na polovini stranica ovog foruma diskutovali uzasno mnogo,ja ne mogu da ti pisem kako je na jugu,jer nisam radila i ne radim na jugu,ali za sever mogu da ti dam neki odgovor.Dakle,prvo zavisi od milion faktora,procenat polozaja ali ajde da uzmemo da je rec o 100%.Zavisi od ansiniteta,da li dolazis sa radnim iskustvom od 10 god iz Srbije ili ne,jer to ti je priznato ovde,sav staz iz Srbije,na to ide plata gore,zatim polozen medisinkurs ili ne (850 kr,mesecno ide na to),extra smene,overtid i zivotni troskovi.Dakle,vidis i sam jako mnogo faktora je u igri.Porez je 36% u prvoj godini,ali ta razlika se uocava nakon godinu dana kada ti dobijas povracaj poreza,zivotni troskovi su enormno nizi ali ti je kvalitet zivota enormno losiji,dakle sve je sinhrono.
U Norveskoj postoje zvanicne cifre plata,e sad sykepleieri mogu da pregovaraju o plati,bolnicari ne.U samiskim komunama bez obzira koliko godina staza imas dobijas ansinitet od 10 god staza ako si spl,ako si hj.pl ne.
Ajde okvirno da uzmemo (mada se ogradjujem od poreza i silnih pobrojanih faktora),jer ovde postoji nesto sto se zove Finnmarks fradrag,i to ti spusta porez ali samo u Finnmarku naravno...pa ovako
Bolnicar u Finnmarku(ne obuhvata Tromsø isti porez,Tromsø ima svoj posebno),sa 10 god iskustva 30.000 kr.stan 3000 od opstine.U samiskim opstinama 35 000,jer daju vise zato sto su uzasno deficitarni,bez tog iskustva smanji za po otprilike 5000 kr,e sad overtid je nesto drugo,zavisi koliko ga radis,ali treba znati da je to mac sa dve ostrice jer u racunanju poreza rizikujes da dobijes obavezu doplate poreza.
Ukoliko imas decu ili zajam od banke...to opet sve menja...
Spl.plata...dodaj izmedju 6.000-8.000 na plate bolnicara.
E sad sever je prica za sebe,imaces niske troskove zivota vecu platu jer tamo su opstine primorane da plate overtid i stoste beneficija ali tvoj zivot ce biti potpuno reduciran jer nemas nikakvu drustvenu ponudu.Pazi,apsolutno nikakvu.
Jug ima vece zivotne troskove,porez je pravi dakle nema neki fradrag,olaksicu na taj iznos,zarada je prema zvanicnim tarifama i izbegava se overtid...medjutim imas zivot.
A zivis dobro i sa tom platom sigurno!Za detaljnije info neka pisu ljudi sa juga!
Recimo Tromsø placa overtid spl,jer njima hj.pl.ne trebaju,imaju dovoljno i plus asistenti...dakle takvo je stanje trzista.
Ipak treba i da se izracuna vise stvari...kada zelis da putujes iz Finnmarka bilo gde kosta te daleko vise,menjas nekoliko aviona,kada zelis malo bolji soping,moras da putujes do nekog veceg centra,u svakom slucaju barem Alta(posto tamo imas jedino dovoljno veliki soping centar),placas hotel jer nemas dovoljno vremena izmedju ruta busa da stignes da kupis i da se vratis u istom danu...tako da tu se koristi daleko vise novca nego kada si u gradu,u nekom parcetu civilizacije...
Veruj mi sve sam premerila,jer poredim npr.Karasjok (gde sam radila,i gde je moguce enormno zaraditi,ali nemati zivot),i Tromsø,gde je i porez drugaciji ali i uslovi zivota...Mada i ovde po starackim domovima spl vise zaradjuju nego po bolnici...jer fali mnogo spl i placa se overtid,dok po bolnicama su potrebe prilicno dobro pokrivene...
Tako da prijatelju...mnogo toga je u igri.Mogli bi o ovome da pisemo do sutra...ali stednja je sever svakako...medjutim,kada se penjes kroz sistem i integrises neophodan ti je jedan civilizacijski nivo,koji normalno prati veci porez i troskovi...pitanje je da li si resio da dodjes u Norge na tri godine i otplatis kredite u Srbiji i stedis sto je vise moguce ili si dosao da zivis ovde i integrises se potpuno kao jedan od njih...ako je ovo drugo,jug ili neki veci grad je resenje ali ako je ono prvo...onda samo sever...
Sa te distance mozda ti mnogo toga nije jasno jer sistem je potpuno drugaciji od naseg,ali uverices se.
Pozz!

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

mirka83
farmaceutcki tehničar

Član broj: 276618
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.12.2011. u 21:32 - pre 150 meseci
Mirjana,hvala puno na nesebicnim informacijama koje delis ovde na forumu,vec duze vreme pratim forum,spremam papire pa ako Bog da sledece godine da i ja krenem put Norge.Detaljno si opisala put nas medicinara,hvala.
Za inžinjere i vodoinstalatere izasli su oglasi na infostudu za rad u Norveskoj,pa eto ako neko nije video a zainteresovan je moze pogledati.
Pozzzz
 
Odgovor na temu

pikaso23

Član broj: 293040
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.12.2011. u 12:12 - pre 150 meseci
Bubili, pa samo me interesuje da li su registrovali moju uplatu fakture, da ne ispadne cekam 3 meseca i na kraju nista.
Ja sam zakacila za mail i onu potvrdu iz banke da bi im bilo lakse da me nadju medjutim niko ne odgovara, nasla sam jos jednu adresu bas na sajtu SAFHa i njima sam poslala ali nista.
Frka mi je zato sto ovi u banci nisu delovali da znaju sta rade, pa rekoh da nije novac negde zalutao (sto me btw. ne bi cudilo u ovaj nasoj zemlji).
Posalji mi pp, posto ja jos nemam pravo da pisem pa ako ti imas mogudjnosti da mi proveris da ti posaljem te podatke.

Davorno, ja kao ajde da ne budem dosadna :), ali izgleda da cu morati.

POzz
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
217.16.129.*



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.12.2011. u 12:50 - pre 150 meseci
Za pikaso23:

Ne brini se nista i ja kad sam uplacivao ovaj krelac sto je zavrsavao je cutao svo vreme i kad sam ga pitao sta da pisem on kaze "ne smem da ti kazem" da ne bude on je zabrljao nesto.. I ja popunim sam kako umem, uplatim ,iskopiram one fakture i posle 64 dana ,niti sam zvao niti sam slao mail-ove ,stiglo mi je... Spori suuuu...NEMAS POJMA!!! Tako da ne brini se nista...
 
Odgovor na temu

tor80
student
srbija

Član broj: 293802
Poruke: 6
*.3gnet.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.12.2011. u 20:15 - pre 150 meseci
ima li ko sa megatrendom u norveskoj da se zaposlio,pozzzgg
 
Odgovor na temu

bubilic
student
beograd

Član broj: 294843
Poruke: 3
77.243.20.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.12.2011. u 23:55 - pre 150 meseci
Zna li neko kolike su plate defektolozima u no?
 
Odgovor na temu

nesazemunac

Član broj: 161583
Poruke: 33
95.180.69.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.12.2011. u 00:52 - pre 150 meseci
Jedno pitanje za ljude koji vec rade u Norge...da li je ovo "OK" plata? 360 000 kruna godisnje? oko ~30 000 na mesecnom nivou, to je naravno bruto plata neoporezovana...
 
Odgovor na temu

bubili27
Norveska

Član broj: 294314
Poruke: 7
91.208.24.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.12.2011. u 09:55 - pre 150 meseci
Sa skatom :)

Pikaso23 poslala sam ti poruku :)
 
Odgovor na temu

tajči
tanja todorovic
fizioterapeut,beograd

Član broj: 295420
Poruke: 6
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.12.2011. u 23:50 - pre 150 meseci
Krecem u Norvešku za mesec dana,medicinar.
 
Odgovor na temu

draganaNS
Dragana Bamdad
Becej

Član broj: 209374
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.12.2011. u 09:47 - pre 150 meseci


Tajci,

Sve najbolje zelim.

Da li bi nam mogla opisati malo svoj put do sada, jer fizioterapeuta bas i nije bilo do sada u opticaju, cini mi se da su autorizacije za taj profil nesto teze ostvarive, tj.treba uloziti vise vremena i truda.
Pretpostavljam da si i ti prvo radila na autorizaciji na osnovu medicinske skole opsteg smera ili.....?

Ako zelis opisi nam svoju situaciju i kada odes, javi se, prenesi nam svoja iskustva.



[Ovu poruku je menjao draganaNS dana 17.12.2011. u 08:06 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao draganaNS dana 17.12.2011. u 08:07 GMT+1]
Before you judge me be sure you're perfect.
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.12.2011. u 18:21 - pre 150 meseci
Citat:
Dakipro
Jedno pitanje za ne-medicinare, da li je neko skoro predavao dozvolu za skilled workera i koliko je cekao otprilike?
Predao sam zahtev za radnu dozvolu ovih dana u ambasadi u BG, inace sam dobio posao kao programer u Bergenu, pa se cisto interesujem da li ima sanse da stigne do januara kada bi trebao da pocnem da radim.
I ako ne stigne dozvola na vreme, da li ja mogu da odem tamo januara anyway preko sengena i tamo da cekam i dobijem dozvolu posto mi iznajmljuju stan anyway?

Cimacu sledece nedelje udi ili koga vec trebam da cimam da pitam za stanje, a ako neko ima sveza iskustva i moze da napise, hvala unapred


Da odgovorim na svoje pitanje, mozda nekom koristi


Citat:

Currently, the estimated case processing time for applications for residence permit for skilled workers is approximately 2 months. The processing time is reckoned from the date when the application was submitted to the police/embassy or consulate until the UDI has reached a decision. For some applications, case processing takes longer than we state to be our expected case processing time. You can find more information about expected case processing times for various types of applications by following this link: www.udi.no/caseprocessingtimes. The case processing time also includes the time that other agencies spend on the case, for example the police.

You can not be granted the right to start working before a permit is granted when your application is already transferred to UDI. You can ask the police to consider this only when you submit your application in Norway. You will have to wait for a decision to be made. Once we have processed the application, we will send the decision to you via the Norwegian embassy.

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.234.34.95.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2011. u 06:41 - pre 150 meseci
Za Nesu Zemunca!

360 000 , ok je to e sad ne znam za koji posao pricas,ali uglavnom kada ti skinu porez je nekih 22 000 recimo(otprilike),to mu dodje oko 2750 eura mesecno.
Ako je oblast zdravstva u pitanju na tih 360 000 imas i dodatke za rad u smenama posle 17h i vikendi,praznici itd...ako je neko drugo zanimanje sa fiksnom platom to je to sto sam ti napisala.
Pazi generalno...neka ok plata je po meni 25 000 kruna ali to je blizu,e sad naravno stan,troskovi,da li si sam,porodica,da li je samo jedna plata u pitanju-to igra veliku ulogu.Ali po meni,uci u sistem je najvaznije,tako da ako imas neku takvu ponudu,treba je prihvatiti!
Pozz!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

nesazemunac

Član broj: 161583
Poruke: 33
95.180.69.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2011. u 08:23 - pre 150 meseci
Hvala ti puno na odgovoru.

Plata je 29 600 mesecno, kada se oduzme maximalan iznost poreza(a moze biti i manji i verovatno hoce par %) i novac za smestaj koji je unapred rezervisan(oko 7000kruna) ostaje nekih 1700e mozda koja stotina vise, u zavisnosti od poreza) mesecno od kojih ja moram da kupim klopu. Citajuci ovu temu zakljucio sam da mi za klopu ne treba vise od 500e mesecno s tim da verovatno necu ziveti sam tako ce verovatno i manje iznositi...Inace posao nije u zdravstvu vec elektrotehnika. Inace broj radnih sati je 165 mesecno, tj 7.5h dnevno, 5 dana u nedelji.

pozdrav

[Ovu poruku je menjao nesazemunac dana 17.12.2011. u 09:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

capljina

Član broj: 291864
Poruke: 8
*.asm.bellsouth.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2011. u 14:28 - pre 150 meseci
moze li neko da mi napise koliki je doplatak za djecu
 
Odgovor na temu

mrki.medo
ne radim

Član broj: 295514
Poruke: 2
92.241.158.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2011. u 16:33 - pre 150 meseci
Pozdrav drustvo!!

Ja sam novi na forumu...malo sam pohvatao iz predhodnog sto ste pisali...
imam jedno pitanje pa ako ce ko biti ljubazan da odg bio bi zahvalan :)) ..da li zna ko kako prolazi srednja masinska tehnicka skola...jeli se moze naci posla i to...planirao sam da zapalim za Norvesku
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2011. u 17:39 - pre 150 meseci
Citat:
mrki.medo: Pozdrav drustvo!!

Ja sam novi na forumu...malo sam pohvatao iz predhodnog sto ste pisali...
imam jedno pitanje pa ako ce ko biti ljubazan da odg bio bi zahvalan :)) ..da li zna ko kako prolazi srednja masinska tehnicka skola...jeli se moze naci posla i to...planirao sam da zapalim za Norvesku

Srednja masinska tehnicka skola jedino znaci da ovde mozes da se kvalifikujes kao "Skilled worker" u UDI, a ostalima - poslodavcima ne znaci apsolutno nista.

Tehnicki crtac koji zna norveski , AutoCad. Solidworks , Inventor je vec realna stvar i sa tim mozes traziti poso.
Znaci ne mislim na ono "ja sam instaliro autocad i znam da povucem dve linije", nego realna upotreba da mozes da nacrtas tehnicki crtez u realnom vremenu.
 
Odgovor na temu

ssasa980
Stuttgart, Germany

Član broj: 161823
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2011. u 17:45 - pre 150 meseci
Interesantno, nego jel bas uslov znanje norveskog ili moze za pocetak i engleski? I koliko ima posla u vezi SolidWorksa npr?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7840178 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.