Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7706997 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2011. u 17:53 - pre 149 meseci
Ne znam dali moze samo engleski. Meni je ulazna karta bila norveski, CV i molba na norveskom.

Uglavnom nista vas ne kosta da probate da posaljete CV.

Pogledajte trenutno oglase na finn.no i probajte.

http://www.finn.no/finn/job/fu...ult?keyword=autocad&sort=0
http://www.finn.no/finn/job/fu...?keyword=SolidWorks&sort=0
http://www.finn.no/finn/job/fu...lt?keyword=inventor&sort=0

[Ovu poruku je menjao gogi77 dana 17.12.2011. u 20:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mrki.medo
ne radim

Član broj: 295514
Poruke: 2
92.241.158.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2011. u 22:13 - pre 149 meseci
Hvala gogi...a sto se tice autocad-a to imam u malom prstu.... a vidio sam da su svi medicinari...pa da vidim mozel se sta sa mojom strukom :)) ...hvala jos jednom,a ja planiram od januara poceti uciti norveski...jer to je plus...koliko sam vidio..engleski dovoljno znam...al ipak svako postuje svoje.. :))
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.234.34.95.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.12.2011. u 23:53 - pre 149 meseci
Jedno pravilo da se ne bi slucajno zaboravilo za one koji vec rade u No,opet pricam samo o medicinarima ali uopsteno je pravilo za sve.

Na dozvoli koju dobijete stoji da vam je omoguceno produzenje ugovora ali da se mora poslati novi ugovor mesec dana pre isteka starog ugovora,i naravno ponovo popunjena molba i sve sto ide uz to.
U slucaju da se desi da zavrsis posao tj.da ti ugovor istekne a samim tim i dozvola i da nisi ispostovao pravilo slanja novog ugovora mesec dana pre isteka starog,imas pravo da trazis posao 2 meseca i u roku ta dva meseca od isteka dozvole mozes da odes u policiju i posaljes novi zahtev za produzenje dozvole.Ali samo ako je u pitanju isti posao dakle isti tip posla,poslodavac moze naravno da bude drugi,ali posao mora biti isti.
Ako istekne dva meseca morate se vratiti u Srbiju pa iz Srbije da saljete molbu i ugovor sa placenom taksom za dobijanje nove dozvole.
Ovo pravilo i ne znaju mnogi u policiji ali mi je zena na salteru natenane izobjasnjavala neke sitnice tako da sam prijatno iznenadjena njenim znanjem i efikasnoscu i pritom je rodjena Norvezanka,da covek ne poveruje.Jer obicno im je znanje vrlo usko,u sta su se mogli uveriti svi zivi koji su slali dokumenta u policiju.
Dakle,da pojasnim jos jednom,npr.radis godinu dana nakon toga ne nadjes posao odmah vec prodje mesec dana ili dva meseca,ali ne vise od toga,ni dana vise,i nadjes posao ne moras da se vracas u Srbiju da saljes zahtev ponovo iz Srbije,vec mozes iz Norveske,ali ukoliko je isti posao u pitanju.Medjutim ako prodje dva meseca od isteka dozvole ne mozes da apliciras za novu dozvolu iz Norveske,vec moras iz Srbije.
Ovo objasnjenje se ne nalazi na papiru koji se dobija kada se dobije i dozvola vec stoji samo da je moguce produziti ali da se mora poslati najkasnije jedan mesec pre isteka stare dozvole.
Ovo je nacin produzenja ukoliko se ne ispostuje to pravilo.
Pa ako se neko slucajno nadje u takvoj situaciji da zna!
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

LAZAR33
zaposlen
bosna i hercegov

Član broj: 294826
Poruke: 11
*.teol.net.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2011. u 12:24 - pre 149 meseci
POZDRAV SVIMA JA SAM NOVI NA OVOM FORUMU......DA LI MI NEKO MOZE POSLATI ADRESE I NAZIVE DOMOVA ZA STARE SA SEVERA(karasjok il neki drugi gradovi sa severa)
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2011. u 17:53 - pre 149 meseci
Pitanje za one u NO

Koliko se ceka na dobijanje radne dozvole ?

Da li je ugovor o radu potpisan na 6 meseci dovoljan za dobijenje spajanja porodice?

hvala
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.234.34.95.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2011. u 21:41 - pre 149 meseci
Morate da shvatite da postavljate pitanja na koja nije jednostavno dati odgovor i pitanje je da li je uopste moguce dati precizan odgovor.
Koliko se ceka na dobijanje dozvole,pa ovde su romani ispisani na tu temu,NEMA PRAVILA!Dobije se potvrda iz policije da moze da pocne da radi dok ceka da joj se papiri obrade i ona radi,to je najvaznije.Ovo pisem za photoplazmu...Cekanje na dobijanje dozvole od 2 nedelje pa na dalje...
Sto se ugovora od sest meseci tice,to ne smem da ti tvrdim,znam da je od godinu dovoljan jer je sa takvim ugovorom slala jedna doktorka koju poznajem i bio je dovoljan,a za sest meseci...treba imati u vidu da ona to moze da trazi tek nakon tri mesecne plate jer mora da posalje ugovor o stanu i tri isecka o mesecnim platama (izmedju ostalog),i onda ide se u proceduru koja dok se zavrsi njoj je ugovor vec istekao,zato kazem da ne smem da tvrdim nista oko toga.
Kada su dokumenta u pitanju apsolutno NIKO ne moze da ti da precizan odgovor o trajanju obrade u ovoj zemlji.Uverices se kada dodjes!

Sto se adresa i domova po severu tice,probaj na netu da ukucas grad pa kommune...recimo hammerfest.kommune pa da ides na eldre og omsorg i da trazis adrese nekih sefova tamo i da im saljes mejl sa par recenica i skeniranom autorizacijom.Karasjok nije grad,to je selo.Gradovi su ti Kirkenes,Hammerfest i Alta.
Karasjok,Kautokeino,Tana (samiske opstine,jezik samiski prednost,bez toga....?),Lakselv,Vadsø,Vardø...itd...pa probaj na taj nacin,ali moras da naglasis da ti je potrebno 80% stilling za dobijanje dozvole jer ne dolazis iz EU.
To ti pisem da bi izbegao situaciju putovanja uzalud i trosenja para,moras da imas crno na belo situaciju pre nego sto se uputis na sever.
Imaju jako mnogo tilkallingsvikarer,tj.zvanje na poziv ali nama ne igra ulogu zbog dozvole.
Probaj na taj nacin...
Srecno,pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.12.2011. u 22:38 - pre 149 meseci
Citat:
photoplazma: Pitanje za one u NO

Koliko se ceka na dobijanje radne dozvole ?

Da li je ugovor o radu potpisan na 6 meseci dovoljan za dobijenje spajanja porodice?

hvala


Zvanicno na udi sajtu kazu cekanje je 2 meseca kada predas papire u norveskoj.

Meni u praksi:

-mesec dana prvo greskom nisu uopste poslali prijavu u Oslo, posle toga mesec dana cimanja telefoniranja... odlaska licno.... dobio sam privremenu dozvolu ( tu sam sam kriv sto odma to nisam trazio).

-posle toga jos jedno 6-7 nedelja do redovne radne dozvolje koju sam dobio na tri godine

To za spajanje porodice ne znam.
 
Odgovor na temu

Gost




Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.12.2011. u 13:19 - pre 149 meseci
Pitanje za ljude koji se voze po fjordovima.. :)

Koliko znam sa srpskom vozačkom dozvolom može se voziti 3 meseca a posle toga je potrebno polagati ispit. (ovo važi za nas koji nismo EU i EEA)
Znam takođe da je taj zakon od skora promenjen (pooštren) pa me zanima sledeće:

Da li se polaže i usmeni i pismeni deo ispita ? (Kako je uopšte koncipiran ispit?)

Da li je po zakonu potrebno odvoziti sve časove ili samo nekoliko (po ledu npr). Imam oko 10 godina vozačkog iskustva, al mislim da to norvežanima nije bitno.

Ako se vozi pun fond časova (40 ?), koliko košta to planinarenje ?:)

Da li ja u periodu od prva 3 meseca od ulaska u zemlju imam pravo da upravljam svojim vozilom, sa Beogradskim tablicama?


Hvala!
 
Odgovor na temu

bajt

Član broj: 113463
Poruke: 43



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.12.2011. u 13:21 - pre 149 meseci
Citat:
Gost: Pitanje za ljude koji se voze po fjordovima.. :)

Koliko znam sa srpskom vozačkom dozvolom može se voziti 3 meseca a posle toga je potrebno polagati ispit. (ovo važi za nas koji nismo EU i EEA)
Znam takođe da je taj zakon od skora promenjen (pooštren) pa me zanima sledeće:

Da li se polaže i usmeni i pismeni deo ispita ? (Kako je uopšte koncipiran ispit?)

Da li je po zakonu potrebno odvoziti sve časove ili samo nekoliko (po ledu npr). Imam oko 10 godina vozačkog iskustva, al mislim da to norvežanima nije bitno.

Ako se vozi pun fond časova (40 ?), koliko košta to planinarenje ?:)

Da li ja u periodu od prva 3 meseca od ulaska u zemlju imam pravo da upravljam svojim vozilom, sa Beogradskim tablicama?


Hvala!



Greškom sam poslao prethodnu poruku pre nego što sam se ulogovao.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.12.2011. u 17:32 - pre 149 meseci
Vec ti je objasnjeno sve na ovom forumu, samo potrazi, ne treba da podignes tonu cigala odjednom. Takodje nadji forumasa DEKIBRE i vidi na njegovom blogu ceo proces, jer je covek lepo opisao. Pozz.
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.80-203-70.nextgentel.com.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.12.2011. u 21:07 - pre 149 meseci
Mislim da mozes da upravljas svojim vozilom, na svoje ime prvih godinu dana ,uz neko odobrenje carine. I daju ti neke tablice privremene,posle godinu dana moras da platis carinu i porez a za procenu se koriste merodavni sajtovi iz nase zemlje sto znaci,odrace te !
You may import a foreign-registered vehicle to Norway duty-free and tax-free and use it temporarily, but it is a requirement that you are only temporarily resident here.
http://www.toll.no/templates_T...x?id=219606&epslanguage=en Ima ovde sve,to za prvih godinu dana moze sigurno ,Polljaci to rade. Procackaj malo po netu ima podataka i za Vozacku nesto se skoro izmenilo ali ne znam sta. Sretno !!!
 
Odgovor na temu

jogurt
Zoran Milenković
nettverkskonsulent
Norway

Član broj: 13800
Poruke: 472
..1-166-240.customer.lyse.net.

Jabber: jogurt@elitesecurity.org
ICQ: 309530264


+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.12.2011. u 01:15 - pre 149 meseci
To je istina! Kada se doseljavas u neku zemlju, obicno ne placas carinu na sve ono sto donosis sa sobom. Medjutim, u Norveskoj, iz te price su izuzeti automobili, camci i valjda TV uredjaji. Ako se deklarises kao turista ili neko ko je dosao privremeno, onda sigurno neko vreme mozes da vozis svoj auto (sa srpskim tablama). Sta znaci privremeno treba proveriti. Tipujem na 3-6 meseci.

Srpska vozacka dozvola odskora nazalost vazi samo 3 meseca od registrovanja u policiji/ulaska u zemlju. Ako u tom roku ne izvadis norvesku dozvolu, moras da polazes i teoriju i voznju. Teorija je bukvalno skola od 6 meseci (na norveskom), a cene celog paketa (teroija + casovi voznje + polaganje) su ako se dobro secam 2.5-3 hiljade EUR. Najbolje je naci sajt neke auto skole (trafikk skole) pa pronaci nesto povoljno.

Ako pak krenes da vadis dozvolu u ta prva 3 meseca, mislim da onda moras da polazes samo test voznje. I to obavezno proveri na vegvesen.no ! Medjutim, test voznje je najmanji problem. Ako znas da vozis, nema problema. Nije problem ni to sto ce sve to da te kosta 500-600 EUR, vec sto imas samo 3 meseca, a administracija je jaaako spora.

Prvo mora da se skupe svi papiri, pa kada im se to preda, onda im treba jedno 2-4 nedelje da donesu resenje da je neophodno da polazes test voznje. Onda ide zakazivanje voznje. Obicno u sledecih mesec dana nema slobodnih termina. Paralelno sa tim treba zvati neku auto skolu i rezervisati kola za polaganje. I to moze da bude problem. Npr sva kola zauzeta u tvom terminu. Pre voznje treba uzeti par casova i na kraju ide voznja.

Verovatno nije nemoguce, ali treba se unapred dobro pripremiti, jer 3 meseca je stvarno kratak rok. Pa pola tog roka ode samo dok covek dobije personnummer, nadje stan (znaci adresa) i sl.

Pozdrav
Z
 
Odgovor na temu

DAVORNO
davor nikolic
Koppang Hedmark

Član broj: 128579
Poruke: 89
*.dynamic.sbb.rs.



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.12.2011. u 09:00 - pre 149 meseci
Ma kad predas papire za zamenu vozacke dozvole,(mislima da je samo gusentovana adresa i nasa vozacka dozvola)u ta tri meseca dobijes neki rok za polaganje i obicno je oko 2 meseca od predaje dokumenata.
ALI uvek ima neko ALI vise se ne moze polagati sa D-Nummerom samo sa person nummerom, Tako da nije problematicno platiti (oko 500/600e)skupo ali neophodno,skupiti papire,ili poloziti voznju (jer je to boza i limunada)
Nego je problem person nummer a to svi znate kako se dobija i kad.
Dok npr. mozete kupiti auto sa d-nummerom samo treba da imate neku osobu sa person nummerom da vam bude kao garant.

Pozz svima
 
Odgovor na temu

Gost




Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.12.2011. u 09:47 - pre 149 meseci
Citat:
DAVORNO: Ma kad predas papire za zamenu vozacke dozvole,(mislima da je samo gusentovana adresa i nasa vozacka dozvola)u ta tri meseca dobijes neki rok za polaganje i obicno je oko 2 meseca od predaje dokumenata.
ALI uvek ima neko ALI vise se ne moze polagati sa D-Nummerom samo sa person nummerom, Tako da nije problematicno platiti (oko 500/600e)skupo ali neophodno,skupiti papire,ili poloziti voznju (jer je to boza i limunada)
Nego je problem person nummer a to svi znate kako se dobija i kad.
Dok npr. mozete kupiti auto sa d-nummerom samo treba da imate neku osobu sa person nummerom da vam bude kao garant.

Pozz svima


Pre par nedelja sam predao dokumenta za radnu dozvolu (posao je permanent), samo ne znam šta time dobija D-nummer ili Person Nummer?
 
Odgovor na temu

pikaso23

Član broj: 293040
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.12.2011. u 09:02 - pre 149 meseci
Hei, ja sam dobila autorizaciju:))))
Idem za Norge za nekih mesec dana, pa ako ima nekog ko bi hteo da podelimo troskove, nek se javi.
Ili ako vec tamo ima nekog ko treba cimerku, tu sam.
Hilsen
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.12.2011. u 12:21 - pre 149 meseci
pikaso23,imas pp
 
Odgovor na temu

bubilic
student
beograd

Član broj: 294843
Poruke: 3
77.243.16.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.12.2011. u 12:59 - pre 149 meseci
Jel moze neko da mi da link sa facebook_a devojke koja se zaposlila u no. kao defektolog?
 
Odgovor na temu

nesazemunac

Član broj: 161583
Poruke: 33
95.180.69.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.12.2011. u 15:32 - pre 149 meseci
Vama "medicinarima" je potrebno da polozite njihov neki test norveskog, bez toga ne mozete da radite?
 
Odgovor na temu

bambi84
medicinska sestra, bolnica

Član broj: 284844
Poruke: 70
109.72.50.*



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.12.2011. u 10:44 - pre 149 meseci
Da li je neko razumeo kakve su promene u safhu po pitanju dobijanja autorizacije za sykepleiera od 20.12.?
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.12.2011. u 12:22 - pre 149 meseci
pikaso23, dobijas li moje poruke
ako ne evo mail
[email protected]
pa pisi...
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7706997 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.