Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7806687 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bambi84
medicinska sestra, bolnica

Član broj: 284844
Poruke: 70
109.72.50.*



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2011. u 13:32 - pre 150 meseci
Mirjana,hvala puno na svim informacijama,puno znace,
Kada budes imala vremena napisi nesto o samim bolnicama i razlikama kod nas,kako ti se cini posle godinu dana,jer pisala si kada si stigla. Pozz.
 
Odgovor na temu

bubili27
Norveska

Član broj: 294314
Poruke: 7
91.208.24.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2011. u 13:57 - pre 150 meseci
Mirjana- ti si na sever ili jug? Nisam citala sve postove? Pozdrav
 
Odgovor na temu

nisnis
Dejan Orlović
dipl. inž. građ.
Nis,Srbija

Član broj: 294461
Poruke: 27
195.178.53.*



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2011. u 14:18 - pre 150 meseci
Da li neko zna kakva je ponuda posla za inženjere građevine? Da li priznaju naše diplome iz SFRJ?
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.11.2011. u 22:05 - pre 150 meseci
Citat:
bambi84:Kada budes imala vremena napisi nesto o samim bolnicama i razlikama kod nas,kako ti se cini posle godinu dana,jer pisala si kada si stigla. Pozz.


Ja mogu da kazem moje iskustvo kao pacijenta :) Ustvari veoma malo iskustvo dok sam uradio test na tuberkulozu koji svi moraju da urade.

Uglavnom dali mi papir u policiji da to moram da uradim.. kada su mi lupili stiker u pasos
Nazvao telefonom u moj lokalni dom zdravlja da zakazem telefonom.
Zakazali mi za par dana u petak u 8 ujutru.
Doso taj dan u 8 jutru taman pre posla, to jest malo ranije 7:50. A ono nigde zive duse... mislio sam da je prvo zatvoreno. ( kod nas inace nemoz uci ujutru od penzionera)
Portir mi rece da udjem i hodnik levo i da pitam tamo.
U 8 dosla sestra i pocela pola sata da se izvinjava posto kao mora na 5 minuta da ide sredi nesto pa ce onda mene da bocne.
Meni to bilo smesno posto kod nas dodjes ujutru i cekas po dana i jos se izderu na tebe.

Dala mi tu kao test vakcinu, i rekla dodji u ponedeljak.
U poneteljak sve isto.. izvinjavanje sto ne moze odma da me primi neko tek za 10 minuta :)
Izmerila crvenu pufnu a ruci i rekla OK je i da moram da idem da slikam pluca u Bergen posto je to isto deo standardne procedure i rekla da ce mi ona zakazati i javiti.
Posle dva sata stize mi SMS i email da mi je zakazano za dva dana u Bergenu...

Odem tamo u bonici, a ono znate kako je kod nas dresiranje moras da ostavis kola na 2 km od ulaza i bolestan sipcis do ulaza.. a ovde ulaz i parking na par spratova sve u jednom.
Doso sam sat vremena ranije jer nisam znao kolko ce mi trebati da dodjem i vec sam se bio pomirio da cu morati da camim sat vremena u hodniku.
Teta na ulazu na radiografiji uzela papir i rekla udji odma nije bitno sto si ranije doso, i idi ispred sobe br 2.
Nije proslo mi tri minuta i mene zovu i rekose skini jaknu i stani tu i posle par sekuni OK to je to idi kuci.

Tako da ono... za sada max pozitivno iskustvo.
Videcu sta ce da bidne kada se razbolim za stvarno.


 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.connect.netcom.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2011. u 01:58 - pre 150 meseci
Na severu,trenutno u fazi selidbe u grad isto opet na severu.Bila sam u Karasjoku do sada.
Sto se tice razlike izmedju nas i njih,pa to je jedan potpuno drugaciji sistem funkcionisanja tako da je suvisno porediti.Ne mogu da ti pisem o bolnicama,jer nisam radila u bolnici.Dakle ovde na severu,tj. Finnmark bolnice imaju Kirkenes i Hammerfest.Moram da priznam da mislim da ni Alta nema bolnicu ali nisam sigurna,uglavnom dve vece bolnice su u ta dva grada,Kirkenes i Hammerfest.Karasjok,Tana,Kautokeno,Lakselv,Alta, i dakle sva ostala mesta imaju ili staracke domove ili sykeavdeling ili oboje pri zdravstvenim centrima.Dakle,konkretno staracki dom nema legevakta telefon i akutnu sobu za stabilizaciju dok sykeavdeling ima to i tu se nalaze pacijenti kojima je potrebno lecenje do 16 dana dakle neka akutna stanja.Kazem sve teze i ozbiljnije se salje ili u Hammerfest ili u Kirkenes helikopterima uglavnom.Ja sam u Karasjoku radila na sykeavdelingu tako da samo o tome mogu da pisem,jer za ostalo nisam upoznata iz licnog iskustva.Legevakta telefon-zovu pacijenti objasne problem,zove se lekar,dolaze na odeljenje idu u akutnu sobu rade se analize i u zavisnosti od procene stanja lekara pacijent leze kod nas u jedno od tzv.sykestua mesta ili se salje helikopterom za bolnicu.U toj akutnoj sobi imas sve sto ti je potrebno,kao i u magacinima sve je puno i nista ne fali od materijala.Da se razumemo bolje,to je sektor zdravstva koji je pod ingerencijom opstine.
U okviru zd.centra imas i lekare specijaliste kao i stomatologiju laboratoriju i masu toga.Dakle nije samo akutna soba i te sobe za pacijente sa akutnim problemima.Osoblje...-preplavljeno je asistentima.Naravno ima i hj.pl i spl.ali generalno fali im obrazovani medicinski kadar.Medjutim,ono sto niko ne spominje...Norveska stedi enormno mnogo i to upravo sektor opstina posebno u zdravstvu.Recimo,prosle godine je budzet za opstine (raspodela budzeta se vrsi svakog oktobra u godini) bio visi nego ove godine,i samim tim je stednja veca.To je i kljuc objasnjenja zasto su mali procenti stillinga,opstina ne moze da garantuje da ce moci da isplati svima te visoke procente stillinga,iako se sve na kraju plati,ali to je takva neka politika koja se ne vodi od danas ili juce vec je to tako odavno.Dakle,volela bih da i ostali napisu neku rec o tome koliko se u ovoj zemlji prica o stednji,oni koji rade i zive ovde.Dakle,na vestima mozete i da vidite da prokisnjava krov u nekim bolnicama u Oslu npr.i ne samo u Oslu,i objasnjenje je da nemaju para a plate su dobre i svi ih dobiju i to svakog 12.u mesecu a ako je 12.ti subota ili nedelja dobicete u petak,dakle nista ne kasni ali se o stednji prica veoma mnogo.U zdravstvu se na osoblju veoma stedi.
Ne bih ovde komentarisala i poredila njihovu strucnost sa nasom,pre svega i da me neko pogresno ne shvati a i volela bih da svako od vas napravi licnu procenu kada pocne da radi,pa do toga da cu ja tek od sada biti u jednom gradu i moci vise da uporedim i procenim pa otom potom pricacemo.
Nista u ovoj zemlji nije spektakularno kao sto mozda neki misle,ali sve funkcionise,kreveti bolesnicke sobe cisto je i funkcionise.Imas materijala dovoljno,fali ljudi i te kako na poslu,radis,ne sedis puno,dakle te pare se zarade dobrim radom,ukoliko ti treba bilo sta zakazaces regularno kao i svi ostali pacijenti na recepciji cekati,dobiti istu uslugu kao i svi ostali,dakle tu lezi ta velika razlika izmedju nas i njih,takav je prosto sistem tako se funkcionise.Postovanje vremena dolaska na posao i raporta je na visokom nivou.Sta je mana?Ima mana,mnogo...ali kazem to sto nas muci u Srbiji,nedostatak sredstava u radu,ne postovanje vremena dolaska na posao,neljubaznost itd...to nema ovde,ali kod nas i nema tako puno starackih domova,kao ovde...mozda mi se cini,ali vrlo cesto se molim Bogu da mi nista ne fali inace ne znam kakvu cu terapiju da dobijem.Recimo,barem ovde...opet se ogranicavam na teritorijalnom nivou,vrlo tesko se lekari odlucuju da napisu vecu dozu sedativa bez obzira u kakvom je teskom psihickom stanju pacijent,kakve god bolove da ima paraset je prvo resenje za jace lekove protiv bolova ce da se uradi duboka procena,generalno tezi se tome da se lekovi smanje na najnizi moguci nivo...ili stave taj izbor lekova samo kao eventualni izbor a ne fast medisin dakle stalna terapija.Recimo,obrada rana je kod nas na daleko boljem nivou,ovde su procedure daleko blaze,i samim tim postojanje samih rana je znatno duze.Primoravanje pacijenta na terapiju je zabranjeno jer pacijent ima sva prava,i ne uzima se u obzir i opste stanje pacijenta da li je on ili ona sposobni da procenjuju,ne vec imaju prava...Ima tu i razmazenosti u sistemu,recimo ovde lekar nakon fakulteta ima 18 meseci rada kao turnuslege,varijanta da pokazem da znam nesto...oni su posebna prica i vrlo bojazljivi za sve i svaku procenu.
Raporti se pisu i o sitnicama kakve mi verovatno nikada ne bi ni spomenuli u Srbiji,pacijenti koriste silne kreme za mazanje pa sve to stoji po raportima,neke stvari deluju i smesno jer treba znati jednu stvar.Kod nas med.sestra nije nista,vrlo cesto je ponizavana od strane lekara,dok ovde je med.sestra jedan status polozaj,jer bolnicar je srednja skola,a kroz tu njihovu srednju skolu ne ide cak ni obuka o osnovnim lekovima,vec polazu medisinkurs svake godine,i oni su opet obrazovani u odnosu na asistente,dakle pokusavam da ovim sto pisem shvatite da je zdravstvo sto se strucnog kadra tice na nizem nivou.Naravno,u bolnicama je to na visem nivou,pa se tamo srecu sestre sa tom jednom godinom specijalizacije,ima i bolnicara naravno ali vrlo retko asistenata...dakle bolnicki nivo je visi,naravno.Ali to vam ne moze biti prva stepenica u radu ovde,vec dom ili dom zdravlja...
Medjuljudski odnosi...imate i ovde iste konflikte kao i kod nas.Nemojte da mislite da smo mi najgori.Doduse ja jesam imala ekstremne situacije sa Samijcima ovde ali u kontaktu sam sa vise kolega koji rade i na jugu Norveske i svuda je to u manjoj ili visoj meri isto.
Za godinu cu pisati vise ali tada sa aspekta grada...pa da vidimo,i opet naglasavam imam ja dublja misljenja ali nije sve za forum.
Dosta je i ovo.Mozda i mnogo!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.connect.netcom.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2011. u 02:23 - pre 150 meseci
Treba znati jednu cinjenicu isto...od jeseni sledece godine ce Norskprøve 2 i 3 biti obavezni testovi jezika nakon odslusane nastave jezika ovde.Dakle kada dodjete ovde imate 250 casova obavezne obuke jezika ali nije bilo obavezno da se polazu testovi posle toga.Od jeseni 2012 ce biti obavezno.To stoji i na sajtu folkeuniversitet-a i lako se moze proveriti.Medjutim,ono sto postaje sve veci problem jeste da vam u sve vise gradova uz autorizaciju traze i polozen Norskprøve 3 vec pri apliciranju za posao.To nije samo u Oslu.Recimo,to nije bio slucaj u Tromsu ali sada jeste i to u gotovo 90% slucajeva.Navodim primer Tromsa jer se tamo selim.To je vrlo skakljivo pitanje i treba naci resenje da se polaze taj test iz Srbije.Treba videti sa skolama u Srbiji koje mogu to da organizuju,da se pravi neki ugovor ili bilo sta da se organizuje putovanje u Norge sa grupom ucenika koja bi mogla da polazu taj ispit pre nego sto dodju u Srbiju.To je vrlo vazno.
Nije vise vrlo vazno za mene ali za mene nije vazno ni sve ovo sto pisem pa pisem,vazno je za ljude koji zele da izvuku glavu iz Srbije.
Norveska podize svoje kriterijume nekada je bilo bitno samo doci,pa potom autorizacija za hj.pl pa sada se sve vise traze spl.pa se jezik popeo na visi nivo traze se testovi...zato sve ovo pisem,da je vazno uciniti nesto,jer sa vec polozenim Norskprøve 3 sanse su i za posao vece,i to je prvi korak u spl.autorizaciji.
Ovde fali kadra,mozda bi Zorica iz Sage mogla da preuzme neku inicijativu povodom toga pa da se organizuje neki kolektivni odlazak uz svu regularnu dokumentaciju i da se omoguci ljudima polaganje.Letnja skola u Oslu fino funkcionise preko Sage ali je skupa generalno i nemaju mnogi privilegiju da je pohadjaju,neko je cini mi se pitao za skolu tu...Prijatelju ako imas pare da platis,prijavi se odmah...to je odlicno,ja nisam mogla ali svi koji su bili su mi rekli da je super.
Dakle,bitno je misliti o tom koraku,ja cu Zoricu licno da pitam da li je moguce uciniti nesto uopste po tom pitanju za sve one koji dolaze u buducnosti,jer zivi bili pa videli,za dve godine ce da bude obavezno u celoj zemlji.Bolje da se misli na vreme!
Pozdrav svima...umori se kucajuci...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

nisnis
Dejan Orlović
dipl. inž. građ.
Nis,Srbija

Član broj: 294461
Poruke: 27
195.178.53.*



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2011. u 09:12 - pre 150 meseci
Zdravstveni radnici baš lepo sarađuju ovde i mislm da daju puno korisnih informacija ( mnoge od njih se tiču i svih koji žele u Norvešku). Ima li neki građevinski inženjer tamo koji svrati na ovaj forum? Interesuje me da li je i to zanimanje tamo deficitarno, kakve su šanse za posao i način rada. Ia imam 44 god i krenuo bih prvo sa učenjem jezika normalno, ali bih voleo čuti iskustva inženjera. Pozdrav svima
 
Odgovor na temu

nesazemunac

Član broj: 161583
Poruke: 33
95.180.69.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2011. u 17:14 - pre 150 meseci
Uskoro idem da radim u Norvesku. Za par dana mi startuje kurs norveskog koji traje 2 meseca(8 nedelja) a onda se putuje...

Ne znam tacno jos koji grad i te sitnije detalje ono sto znam je da imam placen smestaj, porez, osiguranje, SIM karticu i platu od ~1700e, ishrana nije ukljucena.

Ono sto mene zanima je koliko bi okvirno treba novca za hranu na mesecnom nivou, ne verujem da cu sam ziveti to je mozda i olaksavajuca okolnost...pitanje je naravno za one koji zive i rade u Norveskoj.

Idem da radim kao eketrotehnicar/elektricar to nisam napomenuo, to zanimanje im je generalno deficitarno, da li je ovo OK ponuda za posao tj da li je plata ok(+smestaj i ono gore sto sam naveo)? Ako bi mogao da stekam ~1000e mesecno bio bi na konju, inace ugovor je na godinu dana.

Svaka sugestija i savet su dobro dosli...

Pozdrav
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2011. u 17:44 - pre 150 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Treba znati jednu cinjenicu isto...od jeseni sledece godine ce Norskprøve 2 i 3 biti obavezni testovi jezika nakon odslusane nastave jezika ovde.Dakle kada dodjete ovde imate 250 casova obavezne obuke jezika ali nije bilo obavezno da se polazu testovi posle toga.Od jeseni 2012 ce biti obavezno.To stoji i na sajtu folkeuniversitet-a i lako se moze proveriti.Medjutim,ono sto postaje sve veci problem jeste da vam u sve vise gradova uz autorizaciju traze i polozen Norskprøve 3 vec pri apliciranju za posao.To nije samo u Oslu.Recimo,to nije bio slucaj u Tromsu ali sada jeste i to u gotovo 90% slucajeva.Navodim primer Tromsa jer se tamo selim....


Hvala na ovoj informaciji to mi mnogo znaci posto kolko sam shvatio ako do jeseni prodjem sve kurseve onda cu napismeno dobiti taj papir sa 250+50 casova norveskog bez da moram da polazem Norskprøve.
Mislim meni relano ne treba Norskprøve3 posto radim kod privatnika i oni ni neznaju sta je to. A najbitnije mi je da imam papir kada budem trezio dozvolu za stalni boravak.
===
Heh.. pa gde nadje bas u Tromso da se selis... pa i tamo je hladno :(

Bolje malo juznije, ipak selidba je gnjavaza i ako moze bolje ici gde je toplije kao sto je Bergen/Stavanger... jeste da ono kisa paducka svaki cas al bar nije tako hladno :)
Ja mislim da bih prvi poso bio prihvatio da idem i na Svalbard da uzgajam pingvine a posle lako cemo...

Citat:
nesazemunac
Ono sto mene zanima je koliko bi okvirno treba novca za hranu na mesecnom nivou, ne verujem da cu sam ziveti to je mozda i olaksavajuca okolnost...pitanje je naravno za one koji zive i rade u Norveskoj.


Pa sta znam... neko tvrdi da moze i da prodje sa 200 kruna mesecno za hranu.
Al to je da jedes sve kuci, i da kupujes stvarno najeftinije... i ako imas posudje u kome da kuvas.

Na primer u COOP prodavnici ima hleb za 8 kruna, tunjevina u vodi za 5-6 kruna, kolacici za 6 kruna, smrznuto svinjsko meso je isto jeftino ne mogu da se setim tacno koliko je.
Znaci ima jeftine hrane samo treba potraziti i ne kupovati tak tako.

Znaci ne dolazi u obzir da zapucas u burger king jer ces jedno jelo samo platiti 100 kruna




 
Odgovor na temu

nesazemunac

Član broj: 161583
Poruke: 33
95.180.69.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2011. u 18:15 - pre 150 meseci
Da nisi mozda pogresio u pisanju i umesto 2000 kruna napisao 200? 200 kruna je 25 eura?! ako je tako ona ne znam sta da kazem pa i da je tri puta vise opet je smesno :D
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2011. u 18:28 - pre 150 meseci
Pogresio sam... misli sam nedeljno 200 kruna.
To bar tvrdi moj bivsi cimer.

Ja licno potrosim min 3000 kruna mesecno. Kako got udjem u prodavnuci paf.. ode 100 kruna ko nista.
 
Odgovor na temu

nesazemunac

Član broj: 161583
Poruke: 33
95.180.69.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2011. u 18:37 - pre 150 meseci
Vidim ja cudno mi :D da trosim i 4000 kruna sto mu dodje 500e opet sam dobar...

Hvala na informaciji iz prve ruke, inace ovako sta im je "skupo" a sta "jeftino"?
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2011. u 19:15 - pre 150 meseci
Heh sve je skupo :)

Mada u principu konzervirana hrana u limenkama je jeftinija, takodje i smrznuta.

Ovde vidim da ljudi kupuju celu gajbu zmrznutih pilica.
To jest pre neki dan prolazim supermarketom a ono cujem dvoje na srpskom raspravljaju "jao vidi kolki su maleni i nikakvi" :)
Mislim ja ih nisam kupovo posto nemam tolko velik zamrzivac.... a i kao da ih dovucem do kuce.. moro bi da ih teglim na ledjima.








 
Odgovor na temu

DAVORNO
davor nikolic
Koppang Hedmark

Član broj: 128579
Poruke: 89
*.eidsiva.net.



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2011. u 20:10 - pre 150 meseci
za nesu zemunca


Druze jer to ides preko firme koju drzi bivsa ministarka, da li si dobio vizu i da li su ti nostrifikovali diplomu jer mislim da ne mozes da dobijes viizu na godinu dana ako nisi faglært proveri da nije neko vacarenje da te ne izvacare za kurs 500 600e.Da me ne shvatis pogresno ja sam da se pokusa bilo kako da se ode samo da se ode.


Pozzzzzz
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2011. u 21:24 - pre 150 meseci
Pozdrav svima.
Da li neko ima predstavu koliko bi okvirno kostalo organizovanje i polaganje Norskprøve 3 u sopstvenoj reziji. Moja procena ( mozda gresim ):
Povratna karta - 150 Eur
Boravak u trajanju od tri dana u hostelu 150 Eur
Polaganje testa - 120 Eur
Cene su naravno okvirne. Svaki komentar je dobrodosao. Dakle ideja je da odem tamo, polazem test i vratim se nazad u Srbiju. Samo polaganje, ukoliko sam dobro razumeo tabelu na sajtu "Folkeuniversitetet", moze da se obavi u roku od dva dana. Jedan dan za usmeni a drugi za pismeni deo. Hvala.
 
Odgovor na temu

nesazemunac

Član broj: 161583
Poruke: 33
95.180.69.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2011. u 21:32 - pre 150 meseci
@DAVORNO imas mail.
 
Odgovor na temu

DAVORNO
davor nikolic
Koppang Hedmark

Član broj: 128579
Poruke: 89
*.eidsiva.net.



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2011. u 21:38 - pre 150 meseci
[email protected]
 
Odgovor na temu

nesazemunac

Član broj: 161583
Poruke: 33
95.180.69.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2011. u 21:53 - pre 150 meseci
Poslao sam ti mail na ovaj preko foruma...citas njega?

EDIT: Posla sam ti mail na [email protected]

[Ovu poruku je menjao nesazemunac dana 01.12.2011. u 00:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

DAVORNO
davor nikolic
Koppang Hedmark

Član broj: 128579
Poruke: 89
*.eidsiva.net.



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2011. u 21:57 - pre 150 meseci
da citam
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.connect.netcom.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2011. u 23:47 - pre 150 meseci
Gogi77,pa ti si legenda!Cvarci,sada smrznuti pilici...delujes pozitivno skroz!Ja te zamisljam kako u Bergenu lije kisa sto bi rekli kao iz kabla,a ti sa kisnim mantilom na ledjima teglis smrznute pilice,ha ha!
Isla sam u pratnju pacijenata na psihijatrijsku kliniku u Tromsø,i tako mi je uvek ostajalo nekih par sati za obilazak grada neki rucak itd.I bas je lep grad,ok na obali,duva ali nije tako kao u Hammerfestu ili Lakselvu.Pa znas li ti,jarane,sta ti je Tromsø za Karasjok.Ja sam svaki put kada sam isla u pratnju pacijenta skakala od srece,to ti je kao ekskurzija,covece.Kada jednom udjes u Finnmark,sve ispod Tromsa ti deluje kao da je u pitanju druga drzava.

Treba proveriti da li je moguce prijaviti se za NP3 a da nisi u Norveskoj,to je info koji nedostaje i koji je kljucan.A ako moze onda razmisljati o troskovima!
Gogi77,ti ako polozis NP3,ne moras da pohadjas svih 250 sati,imas neke olaksice.Uglavnom ja nisam imala ceo fond,imala sam nekih 160 sati,ako je bilo i toliko i uz dokaz o polozenom ispitu pismenog i usmenog dela ne moras pun fond.Pitaj ih to u skoli i dobices tacnu info.

Nije samo to povecanje kriterijuma u jezickom smislu,od jeseci 2012 za spl autorizaciju potreban je Bergen test,tako da je ovaj termin od 30.4. do 25.5.za nasjonalfag poslednji termin kada je dovoljan Norskprøve 3.Tu informaciju imate kada ukucate nasjonalfag for sykepleiere i dodjete do plana i programa za nasjonalfag pa stoji sta je potrebno predati pri prijavljivanju,a poslednji rok za prijavu je 16.april 2012.Predaje se odbijenica iz SAFH na kojoj ste trazili autorizaciju,ili licenca za spl ako je imate uz test jezika i placa se 3000 NOK.Dakle to je poslednji termin po kojem je NP3 dovoljan!Nakon toga Bergen!Dakle,podizu i te kako kriterijume!
Sve info se daju proveriti i naci na netu!




MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7806687 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.