Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7844836 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.07.2014. u 23:38 - pre 119 meseci
Citat:
boban 13: Zoki sertifikati za ronioce su međunarodni i sa njima možeš da roniš bilo gde u svetu jedino je ograničenje da li si samostalni ronilac ili ne. Tu ne bi smelo da bude problema problem verovatno nastaje ako želiš da radiš ronilačke poslove tipa platforme ili već za šta vi koristite vaše ronioce. Za to postoje dodatni sertifikati sve u svemu ti bi mogao biti instruktor ali pod uslovom da imaš EU pasoš u suprotnom imaš problem spajanja posla i diplome. Pretpostavljam da nemaš diplomu podvodnog montera a ukoliko je imaš trebalo bi je poslati na autorizaciju pa će ti oni onda reći vredi li to nešto ili ništa u Nor.


iskreno nisam video druge sertifikate izuzev norveskih i svedskih, mada sam znao i jednog danca koji je ronio za nas. inace kurs u norveskoj traje 6 meseci a u svedkoj i duze, gledao sam i knjige, i mogu reci da su jako obimne.



Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

mirjana2202
mirjana2202
dzkd
Prijedor-Svedska

Član broj: 303424
Poruke: 10
62.68.127.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2014. u 08:44 - pre 119 meseci
Jedno pitanje,zavrsila sam za kuhara,cetiri godine,kakve su sanse da nadjem sezonski posao u Norveskoj?Govorim malo njemacki,malo engleski,ucim norveski trenutno i presla sam pola knjige Ny i Norge.Moze li neko da mi pomogne, neko ko je vec isao sezonski u Norvesku,radila bi i i ciscenje ili nesto slicno,ne mora biti u struci.Hvala
Mirjana B
 
Odgovor na temu

dex007
xxx

Član broj: 302515
Poruke: 3
..c910:a9c0:d4d:82f5:7c0b:a314



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2014. u 13:43 - pre 119 meseci
Pozdrav svima,

Izvinjavam se unapred što ponovo postavljam pitanje, ali mislim da u moru postova nije vidjeno.

Ima li ovde nekoga ko je završio osnovne studije (Bachelor) u Norveškoj? Ili trenutno studira..
Uglavnom se govori o studentskim vizama, ali mene zanima kakva je situacija za nekoga ko ima boravišnu dozvolu (privremenu) i partnera koji ima stalan posao (znači, ne dovodi se u pitanje obnavljanje dozvole). Da li u tom slučaju mora da se poseduje na računu ta čuvena suma od 90.000 kruna? Ili to pravilo važi samo za studentsku vizu?
Dalje, da li sa ovim tipom boravišne dozvole može da se radi samo 50% zbog studija? Ili je i to pravilo opet vezano samo za studentsku vizu?

Hvala unapred
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.177.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2014. u 16:37 - pre 119 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
boban 13: Zoki sertifikati za ronioce su međunarodni i sa njima možeš da roniš bilo gde u svetu jedino je ograničenje da li si samostalni ronilac ili ne. Tu ne bi smelo da bude problema problem verovatno nastaje ako želiš da radiš ronilačke poslove tipa platforme ili već za šta vi koristite vaše ronioce. Za to postoje dodatni sertifikati sve u svemu ti bi mogao biti instruktor ali pod uslovom da imaš EU pasoš u suprotnom imaš problem spajanja posla i diplome. Pretpostavljam da nemaš diplomu podvodnog montera a ukoliko je imaš trebalo bi je poslati na autorizaciju pa će ti oni onda reći vredi li to nešto ili ništa u Nor.


iskreno nisam video druge sertifikate izuzev norveskih i svedskih, mada sam znao i jednog danca koji je ronio za nas. inace kurs u norveskoj traje 6 meseci a u svedkoj i duze, gledao sam i knjige, i mogu reci da su jako obimne.



tu je verovatno reč o kursu za podvodne radove. Inače rekreativno ronjenje može i sa onim sertifikatom iz srbije 100% provereno jer sam ja išao do kluba da vidim za Kaću i mene oko učlanjenja i svega ostalog.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2014. u 16:47 - pre 119 meseci
Citat:
boban 13: tu je verovatno reč o kursu za podvodne radove. Inače rekreativno ronjenje može i sa onim sertifikatom iz srbije 100% provereno jer sam ja išao do kluba da vidim za Kaću i mene oko učlanjenja i svega ostalog.


pa ja i pricam o sertifikatu za radove, sa rekreativnim ronjenjem mozes samo rekreativno da ronis ne mozes do radne dozvole
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Ohridlake
HUS

Član broj: 322132
Poruke: 80
*.85-200-8.bkkb.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2014. u 20:03 - pre 119 meseci
Citat:
dex007:
Pozdrav svima,

Izvinjavam se unapred što ponovo postavljam pitanje, ali mislim da u moru postova nije vidjeno.

Ima li ovde nekoga ko je završio osnovne studije (Bachelor) u Norveškoj? Ili trenutno studira..
Uglavnom se govori o studentskim vizama, ali mene zanima kakva je situacija za nekoga ko ima boravišnu dozvolu (privremenu) i partnera koji ima stalan posao (znači, ne dovodi se u pitanje obnavljanje dozvole). Da li u tom slučaju mora da se poseduje na računu ta čuvena suma od 90.000 kruna? Ili to pravilo važi samo za studentsku vizu?
Dalje, da li sa ovim tipom boravišne dozvole može da se radi samo 50% zbog studija? Ili je i to pravilo opet vezano samo za studentsku vizu?

Hvala unapred



Koliko razumem pitas da li neko ko je dosao na osnovu spajanja porodice moze da studira i kako... Moze, i nije mu potrebna nikakva studentska viza, niti novac. Moze i da radi koliko hoce. Jednom recju, nema nikakvih ogranicenja. Jer-jedna je stvar kad neko zeli da dodje u Norvesku na osnovu studija- tada mora da ima novac kao garanciju i da ne radi vise od 50% da ne bi ispalo da zloupotrebljava studentsku vizu. Druga je stvar kad neko dodjena osnovu spajanja porodice, tada je osoba na osnovu koje je dosao garant, moze da studira, ili da nadje posao, cak ne mora da spaja diplomu i posao.

Nisam studirala u Norveskoj, ali znam da je Bergenstesten uslov za upis na studije na norveskom, pismeni deo sigurno, e sad da li mora i usmeni deo, ne znam.
 
Odgovor na temu

dex007
xxx

Član broj: 302515
Poruke: 3
..c910:a9c0:dce8:289c:306f:b78



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2014. u 21:07 - pre 119 meseci
Ohridlake,

To je ono što sam hteo da znam!! Hvala!
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.177.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2014. u 22:39 - pre 119 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
boban 13: tu je verovatno reč o kursu za podvodne radove. Inače rekreativno ronjenje može i sa onim sertifikatom iz srbije 100% provereno jer sam ja išao do kluba da vidim za Kaću i mene oko učlanjenja i svega ostalog.


pa ja i pricam o sertifikatu za radove, sa rekreativnim ronjenjem mozes samo rekreativno da ronis ne mozes do radne dozvole

instruktor ronjenja je rekreativno ronjenje to je problem sa tom njegovom idejom. I dalje stoji da možda i može da nađe posao kao instruktor ronjenja ako ima EU pasoš a ako nema to a ima neku diplomu za podvodne radove treba videti šta i da li se može nešto sa tim uraditi.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2014. u 08:52 - pre 119 meseci
Citat:
boban 13: instruktor ronjenja je rekreativno ronjenje to je problem sa tom njegovom idejom. I dalje stoji da možda i može da nađe posao kao instruktor ronjenja ako ima EU pasoš a ako nema to a ima neku diplomu za podvodne radove treba videti šta i da li se može nešto sa tim uraditi.


pa potreba za roniocima je velika, pogotovo u toku sezone. nasi ronioci su recimo prosle godine uzasno bili zauzeti pa smo morali da uzmemo 2 dodatna tima, 6 ronioca, svedjani. oni su radili na popravkama ribljih farmi. radili su do oktobra i tada im se ugovor zavrsio. ove godine smo vratili jedan tim, trojicu. problem je sto mora biti 3 ronioca u timu, pitanje je koliko ce neko da se zadovolji engleskim jezikom. naravno pricam o obicnim poslovima, mada na osnovu dosadasnjeg iskustva nije drugacije ni u naftnom sektoru. takodje imaju dosta dokumentacije na kojoj rade i ona je na norveskom. obuka u norge je preskupa ali krace traje, u svedskoj je jeftinije ali traje 2 godine, to imaju ovih nasi svedski ronioci. iskreno svedski ronioci su dosta bolji od norveskih, daleko bolji radnici i fizicki dosta jaci, norvezani su najveci deo vremena na nekim bolovanjima, tacne razloge ne znam vec vidim na osnovu rasporeda ko gde radi i norvezani su uglavnom na onom delu gde su bolovanja mada su mi svedjani objasnili da oni uce sve sami da urade dok norvezani na tim kursevima dobiju svu opremu vec spremnu
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

videks

Član broj: 303176
Poruke: 39
*.ipb.ac.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2014. u 10:20 - pre 119 meseci
Dobio sam odgovor iz toll.no u vezi automobila.
Posto je moj ugovor, iako privremeni, na tri godine morao bih da registrujem auto kod njih i normalno da platim sve troskove (za ugovore do 2 godine je drugacije).
Nisu mi odgovorili da li se i kako razlikuje ako mi je auto uzet na lizing (i prakticno nije moj), mada za sada mi odgovara da slusam zokiruma:), ali voleo bih da dobijem i zvanicnu potvrdu. Nisam uopste ni siguran da mi treba auto u Trondheimu sem za selidbu i da odvedemo dete do vrtica.
Kada budem saznao jos nesto vise obavesticu vas ovde.
Imam za sada jos jedno pitanje, da li ima neko ovde iskustva sa adaptacijom i uklapanjem cetvorogodinjeg deteta u Norveskoj? Koliko je potrebno da se savlada jezik, da li je lako naci vrtic, da li postoje problemi sa jezikom posle u skoli (posto ima relativno malo vremena da ga nauci)....
 
Odgovor na temu

vanjaradjenovic
strucni saradnik
boba

Član broj: 324238
Poruke: 4
46.239.2.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2014. u 12:10 - pre 119 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
boban 13: instruktor ronjenja je rekreativno ronjenje :-) to je problem sa tom njegovom idejom. I dalje stoji da možda i može da nađe posao kao instruktor ronjenja ako ima EU pasoš a ako nema to a ima neku diplomu za podvodne radove treba videti šta i da li se može nešto sa tim uraditi.


pa potreba za roniocima je velika, pogotovo u toku sezone. nasi ronioci su recimo prosle godine uzasno bili zauzeti pa smo morali da uzmemo 2 dodatna tima, 6 ronioca, svedjani. oni su radili na popravkama ribljih farmi. radili su do oktobra i tada im se ugovor zavrsio. ove godine smo vratili jedan tim, trojicu. problem je sto mora biti 3 ronioca u timu, pitanje je koliko ce neko da se zadovolji engleskim jezikom. naravno pricam o obicnim poslovima, mada na osnovu dosadasnjeg iskustva nije drugacije ni u naftnom sektoru. takodje imaju dosta dokumentacije na kojoj rade i ona je na norveskom. obuka u norge je preskupa ali krace traje, u svedskoj je jeftinije ali traje 2 godine, to imaju ovih nasi svedski ronioci. iskreno svedski ronioci su dosta bolji od norveskih, daleko bolji radnici i fizicki dosta jaci, norvezani su najveci deo vremena na nekim bolovanjima, tacne razloge ne znam vec vidim na osnovu rasporeda ko gde radi i norvezani su uglavnom na onom delu gde su bolovanja :D mada su mi svedjani objasnili da oni uce sve sami da urade dok norvezani na tim kursevima dobiju svu opremu vec spremnu :)


pozdrav, hvala svima na savjetima. da malo razjasnim svoju trenutnu poziciju: nemam EU pasoš već BiH. ronjenjem rekreativnim se bavim od 1994 i od tada kako napredujem polažem za ronilačke (rekreativne) kategorije. 2003. sam položio za samostalnog ronioca (tri zvijezde, master diver) koji je po tadašnjim ex yu zakonima a koji se i sad ovde primjenjuju bio ovlašten za vršenje ronilačkih radova. međutim, nomenklatura zanimanja zavoda za statistiku BiH ne poznaje zanimanje samostalni ronilac već ima dvije kategorije a to su 1) podvodni monter i 2) ronilac na spušve i korale. niko od nadležnih na birou, opštini, ministarstvu rada, ministarsvu obrazovanja, ronilačkom savezu nema pojma ko i pod kojim uslovima obrazuje kadar koji moze da ima tu diplomu i da je upiše u radnu knjižicu. i još me na to pitanje gledaju kao da sam pa sa marsa. ovih dana pokušavam da preko saveza dobijem potvrdu da sam adekvatno obučen za zanimanje podvodni monter i da sa tom potvrdom to upišem u radnu knjižicu. hocu li uspjeti znacu u sljedecih mjesec dana, počeli godišnji odmori pa stalno nekog nema bez koga se ne može.
inače, podvodnim radovima se bavim pola života, osim varenja nema šta nisam radio: razno razne montaže i demontaže, rastavio sam brod od 20 metara i izvukao ga na obalu da nije kap ulje ili nafte iscurila, ronio u cijevima, vodovodima, bunarevima, deminirao, vršio preglede mostova, lukobrana, obaloutvrda, razvlačio sajle, rezao pneumatskim alatima, podizao terete sa dna, postavljao sidrišta, popravljao elise, navodio kraniste, kačio ribnjake, odkopavao vozove, vadio školjke, korale, utopljenike, rakete i još trista čuda. ulavnom u vodi sam kod kuće pa eto.
ako neko ima nekoga ko zna nekoga kome bi mozda nekad trebao ronioc u norveškoj preporučite me, spakovan sam u roku tri sata. imam svu opremu, kompresor za punjenje boca koji može opsluživati cijelu ronilačku grupu ili ronilački centar, govorim engleski i nešto slabije njemački, ne diram tuđe žene i žarko želim da provedem radni vijek u norveškoj. instruktor ronjenja sam od 2008 (ili 2007, nisam siguran) takođe sam i diplomirani ekonomista, još malo pa magistar političkih nauka ali mislim da će mi ronjenje biti bolji adut za odlazak i zaposlenje bar za početak.
ako neko od Vas u Norveškoj ima nekih dodirnih tačaka sa ronjenjem moloio bih skayp adresu pa da me malo posavjetuje, biću više nego zahvalan. hvala za ovo do sad i za ovo unaprijed
Vanja
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2014. u 12:59 - pre 119 meseci
moras imati sertifikat, crno na belo, u norveskoj ne mozes roniti bez papira, mislim na posao ne na jurenje korala ili skoljki. mi recimo ovih dana cistimo dno oko tromsa od granata koje su nemci pobacali u 2. svetskom ratu, kada kazem ''mi'' mislim na deo firme koji se bavi ronjenjem.

znaci prvo vidi sartifikat koji vazi u norge, onda dalje mozes razmisljati u tom pravcu.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

vanjaradjenovic
strucni saradnik
boba

Član broj: 324238
Poruke: 4
89.111.254.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2014. u 13:49 - pre 119 meseci
kakve su šanse da mi provjerite (ili da me usmjerite na sajt ili instituciju ili nesto treće gdje bih moga provjeriti) kakvi su ti norveski certifikati sa kojima se može raditi kao ronioc? ja od 2003. imas CMAS ***(tri zvjezdice, samostalni ronioc, koji je ovde kod nas ovlašten za vršenje podvodnih radova), a od 2008. sam instruktor rekreativnog i sportskog ronjenja.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2014. u 14:00 - pre 119 meseci
gde je Mirka nesto je nema ? Nisam bio par meseci, dal' se nesto desilo.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.177.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2014. u 17:51 - pre 119 meseci
Citat:
vanjaradjenovic:
kakve su šanse da mi provjerite (ili da me usmjerite na sajt ili instituciju ili nesto treće gdje bih moga provjeriti) kakvi su ti norveski certifikati sa kojima se može raditi kao ronioc? ja od 2003. imas CMAS ***(tri zvjezdice, samostalni ronioc, koji je ovde kod nas ovlašten za vršenje podvodnih radova), a od 2008. sam instruktor rekreativnog i sportskog ronjenja.

vidi ja ovo napamet sa godinu i nešto više staža u norveškoj. Kada sam ja pitao da supruga i ja ronimo nije uopšte bilo bitno ni kategorija ni koja je organizacija bilo je bitno prikazati ili potvrdu o završenom kursu ili ronilačku knjižicu. Ono što ljudi ne mogu da prihvate (uključujući i tebe ) je da u Nor nije bitno šta znaš nego za šta imaš papir. A ako i znaš i imaš papir onda ćeš dobiti i posao. Dakle prva prepreka koju ti moraš preći je kada ti savez da potvrdu o tome da si ronilac monter istu pošalješ u Nor na autorizaciju ako ti oni to priznaju i sa tvojim iskustvom ti si miran što se posla tiče u protivnom dokle god nemaš papir neće moći niko da te zaposli bez obzira na sve tvoje znanje i umeće. To se jako razlikuje od Srbije i Bosne ovde te ne bi niko angažovao dok tvoja firma ili ti nemate dozvolu da se bavite time, e kada ti ili firma imate dozvolu onda je onaj koji vas je angažovao miran i baš ga briga ako išta krene po zlu. On je zaštićen. Po meni se ti bolje okreni ekonomiji i norveškom jeziku pa kada jednog dana stigneš lako ćeš se prekvalifikovati za ronioca i raditi ono što voliš.

Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2014. u 18:57 - pre 119 meseci
nije problem roniti rekreativno, posle casa obuke ides da juris ribe i rakove. ovde se radi o profesionalnom ronjenju, na dubinama od 30-40-50m i tacno postoji propisana procedura. od obaveznih sertifikata ronioca do sertifikata firme preko sertifikata opreme. znaci danas idu trojica ronioca da ciste morsko dno, prvih 2 sata pokazuju sertifikate i dozvole, zavrse posao, sve se snima kamerom i idu da zavrse papirologiju, tako i sutradan. propisi su uzasno striktni, dozvoljene kvote i dubina i nema sale sa tim. najbolje da se kontaktira ili skola ili sindikat i proveri da li priznaju njegov sertifikat. ako priznaju onda uz malo znanja norveskog nece imati problema da nadje posao, ako ne priznaju ni svo iskustvo mu nece pomoci jer bez atesta ne sme ni da slika tamo gde su podvodni radovi, da ne kazem gradiliste. pricam striktno za ronjenje kao posao, rekreativno ili sportsko je totalno druga tema.

mi smo pre par meseci radili za statoil, ROV i 3 ronioca, i dodatna oprema, znaci nismo mogli ujutro krenuti dok nisi dosli kotrolori iz statoila, pregledali opremu i dali odobrenje. i to ne usmeno vec pismeno uz obavestenje svih u rafineriji da radimo u vodi. nismo mogli ni uvece da odemo bez najave i posete kotrolora, a iako smo dolazili svaki dan mesec dana ujutro je bila ista procedura, posto sam bio jedini ne norvezanin od nas 8 svaki dan su mi kontrolisali i radnu dozvolu i bygg karticu. doduse bili smo u delu rafinerije koji je jedan od najvaznijih pa je i procedura bila ludacka, ali ovako je kada su u pitanju ozbiljni poslovi.

3 meseca sam radio na ponudi za drugi posao od skoro 8 miliona evra, i bio upucen u svaki detalj projekta, svaku slicicu, potpisao ugovor o tajnosti ma sve, i na kraju smo dobili zabranu da koristimo ljude i radnike koji dolaze van norveske. znaci samo radnici sa norveskim pasosom, glupost, znaci ni svedjani ne mogu da rade tamo. doduse radi se o vojnom projektu, ronioci ali su preterali, bar po meni.

naravno kada se radi o ribljim farmama i slicnim poslovima nije tolika procedura, ali ni jedna firme u norveskoj nece reskirati sa nekim ko nema odobrenje za taj posao. nije samo tu pitanje UDI vec i sindikata i propisa, jer da se nesto desi, a imaju uvek 3 ronica, zabranjeno je raditi sa manjim timom, iako 99% vremena 3. ronioc sedi, i ne dao bog neko nastrada ni jedno osiguranje nece pokriti nesrecu, od obestacenja pojedinca do firme i klijenta, plus sto prestaju da vaze sve bankarske garancije i osiguranja projekta koji su nevezani za osiguranje radnika. bankarske garancije su 10% vrednosti posla, i obavezne su u norveskoj, sansa da uzmes ugovor i uradis posao, u gradjevini, bez bankarske garancije je ravna 0 i ako ti klijent ne trazi najbolje odmah odustati od posla. licno mi najvise imamo problema sa roniocima, ne mislim na rad i uslove, vec na papirologiju, jednostavno ne mozemo da zavrsimo ugovore jer toliko toga mora da se preda i pozavrsava da je to stvarno nenormalno. mi se uvek trudimo da koristimo ROV, cak da idemo i u Svedsku da ga iznajmimo, placamo 2x vise nego ronioce, ali je papirologija jednostavnija.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

vanjaradjenovic
strucni saradnik
boba

Član broj: 324238
Poruke: 4
89.111.254.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2014. u 20:38 - pre 119 meseci
pozdrav, hvala na smjernicama i savjetima. mislim da sam na dobrom putu da mi ronilački savez izda potvrdu o mojim kvalifikacijama i da to kasnije upišem u radnu knjižicu ili/i da i tu potvrdu prevodim i saljem na autorizaciju. ako neko zna sta bi u toj potvrdi najbolje prošlo kod autorizacije za norvešku, neka javi pa da tražim da mi tako nešto i napišu. fora je sto ovde kod nas nema ronjenja ni u jednom zakonu tako da savez kao jedina strukovna i meritorna institucija moze, ako treba i naravno ako sam ja tako u istinu kvalifikovan, da napiše šta god treba. takođe, ako i nemam neku kvalifikaciju koja mi treba za autorizaciju papira, otici cu to i ispolagati negdje u okruzenju (hrvatska, slovenija, austrija), gdje to eventualno ima.
kome se salju papiri na autorizaciju, ima li neki sajt, vodič i slično?
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.07.2014. u 21:47 - pre 119 meseci
pogledacu ja da nadjem sajt skole ili sindikata pa proveri tamo
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

sneza_1969
spasovski snezana
Laboratoriski tehnicar
Dom zdravlja pancevo
beograd

Član broj: 316092
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.07.2014. u 17:22 - pre 118 meseci
Imam aktiviranu karticu My call i dok sam boravila u Norge redovno sam uplacivala kredit,sada sam u Srbiji i drugarica mi je uplatila dopunu za taj broj.Poslala mi je aktivacioni kod*145*0047810686663# i broj aktivacije,ali imam problem prilikom pozivanja.
Ne mogu nikako da aktiviram dopunu.Da li neko zna kako da posaljem kod
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.177.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.07.2014. u 00:59 - pre 118 meseci
možda nisi trebala napisati kod Što se mycall-a tiče tu su neke stvari nedorečene ili ti koliko sam ja shvatio da bi ti br radio u inostranstvu on mora biti povezan sa nekom karticom - jednostavnije rečeno moraš uzeti neki paket koji se plaća karticom. Drugo je da sam ja prilikom ulaska u SR dobio poruku koja glasi "ukoliko ovaj br želite da koristite u inostranstvu morate pozvati broj(pojma nemam koji) i tek posle toga je to sve radilo kako treba. Inače pouzdano znam da 3 kartice koje sam ja kupio ne rade u SR ali da uredno rade u Nor.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7844836 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.