Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8038511 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.211.65.133.getinternet.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.12.2013. u 13:27 - pre 127 meseci
Mozes li link da mi posaljes ? To je to isto,samo sto je meni izdanje 2013 ..



Nasao sam ispod,hvala..

 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.211.65.133.getinternet.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.12.2013. u 13:40 - pre 127 meseci
Nasao sam u Biblioteci na Helsfyr novi rijecnik ....

http://sypress.no/Norskbosnisk...i_rje269nikre269nik-4057p.html


i gramatika

http://sypress.no/Bosnisk_kroatisk_serbisk_grammatikk-4058p.html





 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.12.2013. u 14:15 - pre 127 meseci
Lep komplet. Ali ne može da ne ubode oko redosled: Bosansko-Hrvatsko-Srpski. Da su mogli još jedno 150 zemalja izmedju nas i "prvovenčanih" da stave, a da nije idiotski, verujem da bi stavili.

 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.12.2013. u 15:00 - pre 127 meseci
Citat:
Nesh-co: Lep komplet. Ali ne može da ne ubode oko redosled: Bosansko-Hrvatsko-Srpski. Da su mogli još jedno 150 zemalja izmedju nas i "prvovenčanih" da stave, a da nije idiotski, verujem da bi stavili.

Hvala Bogu da je konacno neko primetio i da mu je zasmetalo. Pa ne da je idiotski nego ultra. Posto dragi nam muslimani iz Bosne, zele da naprave novi jezik i tvrde kako se on razlikuje od srpskog (koja glupost, ustvari ovo je politicki projekat) onda neka lepo insistiraju na tome da se ovakva izdanja razdvoje pa neka svoja "bosanski" stavljaju gde hoce. A sa druge strane ovo je ocigledni dokaz da je sve to jedan te isti jezik koji se drugacije naziva, u zavisnosti od dela bivse Juge. Sad jos kad ubace ovde i "crnogorski" bice otprilike tema za proucavanje ali ne iz lingvistike nego iz psihopatologije. Pa da li se u Americi govori americki ili engleski jezik??? Sta reci...
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.211.65.133.getinternet.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.12.2013. u 15:03 - pre 127 meseci
To sam i ja hteo da kazem,uze mi rec :) Samo su stvorili konfuziju sa tim bosanskim jezikom. Norvezani me stalno pitaju kakva je razlika izmedju tih nasih jezika,posto sam rodjen u bosni ,kazem nema razlike,samo muslimani u Bosni govore bosanski jezik. Ljudi ne kontaju nikako.

Ja cu da narucim gramatiku posto mi treba,videcemo kakva je.




Da se nadovezem na pricu o onima koji imaju pasose EU. Naime rumune salju na dodatne kontrole ,kazu da su se pojavili fals pasosi,rumunski naravno. I malo detaljnije gledaju papire ljudima koji su iz Rumunije.
Od 1. 2014 pocinju rigorozne kontrole za poslodavce u Norveskoj. Ako utvrde da niste ulogovani u kompijuter ili nema ta osoba ugovor ogromne su kazne. Oko 100,000 je minimalna. A kazne su i za ljude koje uhvate. Do sada su jednom godisnje kontrolisali i to da im posaljete vaktliste e mailom,sada pocinju od vrata do vrata. i pojacane su kontrole za over tid,konkretno u ugostiteljstvu. Strogo je zabranjeno da se ima vise od 160 sati,nekoliko restorana su zatvorili na par dana. To ocekuje i Bolnice i medicinare. Po tim restoranima su ljudi radili po 200 sati svaki,sada nema vise. Tako ako neko radi na crno ,pamet u glavu.
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.12.2013. u 15:53 - pre 127 meseci
Žena na poslu radi sa muslimankom, super devojka, druže se, zezaju, sve kako treba. U jednom trenutku pita ih koleginica Norvežanka, onako diskretno:
-Zar Vi niste ratovali međusobno?
Žena moja kaže:
-Ne nismo, ovde smo se upoznale prvi put! Ratovali Amerikanci, Englezi i Nemci u naše ime, mi se samo klali!
-A jel ti govoriš Bosanski ili ona govori Srpski?
-Govorimo identičan jezik, sa razlikom manjom od 1% Mnogo se bolje razumemo nas dve nego Vi međusobno.
Tu nastane tajac. Ženi ništa nije jasno, televizor ih učio nekim drugim stvarima.
Kad je trebalo konkurisati (za suprugu), pričam ja sa onim prijateljem i pitam:
-Da li da stavim da govori: Crnogorski, Bosanski, Hrvatski, Srpski?
Čovek mi kaže:
-Nemoj to, ne ide. I nasmeja se. Kapira on, kapiram ja. Stidimo se oboje.
-Što se ja stidim? Nemam pojma, to je taj Srpski sindrom valjda, vazda se nešto stiskamo i guramo kad treba da "zagrlimo" svoju zemlju.
Još je Ivan Klajn svojevremeno rekao (ako grešim neka me ispravi neki lingvista) da jezici sa preko 80% sličnosti su isti jezici, odnosno jezici sa istim korenom. "Naši" se ne razlikuju više od nekoliko procenata, ako gledamo geografski i kulturno najudaljenije krajeve.
Vrhunac bezobrazluka je bio kada sam kupovao karte na "Norwegian" sajtu. Popuniš podatke uredno, odabereš pozivni zemlje (Srbija +381), dodaš broj u sledeće polje, nastaviš dalje, ako si pogrešio ili imaš da dodaš još neku stavku, prvi sledeći "refresh" telefon više nije +381 Srbija, već +381 Kosovo. Masa sajtova nema Srpski kao jezik, ali zato gotovo svi imaju Bosanski? Šou!
"Licimuri" obični. Prave zlu krv za neko sledeće klanje kad im nestane materijala: Srebrenica, Račaka i ostalih "kontrukcija".
Kad spomenu Amerikance, oni su se klali "na angro" sa Englezima, dobili nezavisnost... I?
Zadržali Engleski kao službeni jezik.
Doduše Američki engleski, ali Engleski, jer kapiraju ljudi da samo velike nacije (brojčano) mogu da vladaju svetom i budu jake.
Samo našim volovima ne može čovek da utuvi to u glavu, nego bi se cepkali do iznemoglosti za "tapšanje po ramenu".
Epilog: Sada imamo 6 država - 6 mesnih zajednica.
Najnezavisniji smo u svojoj istoriji (svi) - od nas ništa ne zavisi.

 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.12.2013. u 15:59 - pre 127 meseci
Citat:
mihaleks:
Citat:
Gasterbajter: Mora emmy prvo da se registruje online, popuni šemu, odštampa potvrdu da si se registrovao i to prilaze kada predajes za D ili ID broj.

Cek, cek, stani malo. O kakvoj potvrdi ti pricas?


Pokušavam da ti nađem sajt gde sam to pročitala, ali sam greškom obrisala History, pa se sad mučim da nađem taj sajt.

Ali prvi korak je registracija,
http://www.udi.no/register?nav-veiviser=12896?nav-veiviser=12896

popunjavaš registracionu šemu online (nisam je popunjavala i ne znam kako izgleda),ovde:
https://selfservice.udi.no/

i to treba odštampati,, ako sam razumela.

Na ovom sajtu kaže da možeš dobiti D broj pre registracije
https://www.nav.no/workinnorwa...n+Norway/Registering+in+Norway

ali na sajtu poreskog, gde sam negde i pročitala da traže potvrdu policije o registaciji, kažu treba OVERENA kopija tvojih dokumenata, a tu overu radi policija. Time potvrđuješ validnost ličnih dokumenata koje predaješ za D broj. To piše i u formularu za dobijanje D broja:


Citat:
You must fill in all the fields in the form.
You must also enclose a certified copy of valid proof of identity that contains a photo, your full name, date of birth and gender, the expiry date and your nationality– for example a passport or national ID card.

The copy must either be certified by a Norwegian public authority, a Norwegian lawyer, a Norwegian authorised accountant, a Norwegian state authorised or registered auditor, a Nordic police authority or a Nordic embassy, or by a foreign entity with notary powers.
The copy must also be stamped by the entity certifying the document.


Evo u pdf-u kako izgleda Request for a D number
http://www.brreg.no/blanketter/bin/d_nummer_eng.pdf

U svakom slučaju treba odštampati sve što popunjavaš, pa i tu šemu, za svaki slučaj.
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.12.2013. u 16:21 - pre 127 meseci
Našla sam taj sajt gde piše ovo o registraciji:
http://www.nyinorge.no/en/Ny-i...on-in-the-population-register/

Citat:

Personal identity number

As a rule, personal identity numbers are given to persons who are born in Norway or who are registered as settled here. A personal identity number may also be given to Norwegian nationals who live in another country when it is a condition for them being issued a Norwegian passport. Foreign workers who come to Norway must go in person to a tax office to apply for personal identity number.

Documentation that is required when notifying a move to Norway (stays over six months):

• A passport or other approved ID for Nordic or EEA nationals
containing a photograph of you and indicating your citizenship and gender

• Documented grounds for residence, such as:
- a residence permit for six months or more
- a registration certificate for EEA nationals

• Documentation of the period of residence, such as:
- an employment contract / written offer of employment for more than six months (in the case of assignments for staffing enterprises you must have a confirmation of an assignment lasting for six months or more)
- a contract for the lease/purchase of a house/apartment


- a registration certificate for EEA nationals je pretpostavljam registraciona šema.
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.12.2013. u 19:28 - pre 127 meseci
Citat:
Nesh-co:
Ali ne može da ne ubode oko redosled: Bosansko-Hrvatsko-Srpski. Da su mogli još jedno 150 zemalja izmedju nas i "prvovenčanih" da stave, a da nije idiotski, verujem da bi stavili.

Redosljed je abecedni. Pošto je i crnogorski jezik priznat, redosljed ide BCMS.
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.12.2013. u 19:32 - pre 127 meseci


Da nisi ovo skinuo link naše gramatike, ali na norveskom? Mislim da to nije norveška gramatika na BCS.
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.211.65.133.getinternet.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.12.2013. u 19:47 - pre 127 meseci
Nisam skidao nista,vidio sam u biblioteci. Ali hocu da je kupim. Mozda sam stavio sam pogresan link.


Auu ujeo sam se za jezik,ovo je neki anti srpski sajt,kakve samo knjige prodaju pod, KULTUR HISTORIE . Necu nista od njih da kupim iz principa. i sutra kada neki Norvezanin procita ovakve knjige, naravno da ce svasta da misli o nama.

[Ovu poruku je menjao surbat dana 30.12.2013. u 21:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.12.2013. u 23:20 - pre 127 meseci
UDI podigao cene,nek idu u pm...Ali su i pustili F-kod koji je extra :-)
http://www.udi.no/Sentrale-tem...etaling-av-gebyr-for-soknader/
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.12.2013. u 03:40 - pre 127 meseci
Pa to su sve uradili ima jedno godinu dana.Dobrodosao u Norvesku.Zelimo ti srecan pocetak,druze moj slatki,najsladji
Pa ove cene su podignute jos davno...samo nije ti trebalo pa te nije ni zanimalo...a sada moras da produzis i...cvc,Milojka...
Ajde ajde...sta je to za tebe...ionako zivis na visokoj nozi
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.12.2013. u 03:47 - pre 127 meseci
Bojana P,predas kompletnu dokumentaciju u SAK.I trazis autorizaciju.Uplatis taksu naravno i cekas da obrade tvoj slucaj (u medjuvremenu strebas jezik).
Kada ti napisu sta ti treba da bi dobila autorizaciju,krenes da ispunjavas uslove.
Bergen polozen ti treba na pocetku price,ne na kraju.
A zaista je zlata vredno da ti neko isprica ko je sve detaljno prosao,s tim sto je SAK dosta cudna ustanova koja moze procenjivati prilicno individualno i od tog odgovora ti mnogo zavisi.Zato nemoj puno cekati u prikupljanju informacija,vec posalji odmah dokumenta u SAK,jer cekas na procenu pogotovo sto je ovde rec o odbijenici i izdavanju kvalifikacijskog puta.
Treba ti polozen Bergen test kako bi dobila mesto za nasjonalfag,a na to mesto se ceka.
Zato posalji sto pre dokumenta u SAK,a usput prikupljaj informacije.

Od dokumenata ti treba ovo:

•Pass
•Diplom på fullført utdanning
•Karakterutskrift/ karakterutskrift / transcript of records / diploma supplement fra utdanningsinstitusjonen som viser hvilke fag som inngår i utdanningen og omfang av disse i timetall eller studiepoeng/credits samt eventuelt andel praksis integrert i studiet.
•Detaljert fagplan som viser innholdet i alle fagene/emnene for utdanningen
•Detaljert arbeidsbekreftelse som viser hvor og med hva du har arbeidet.
•Bevis på gyldig registrering som tannlege i utdanningslandet.
•Utdanning fra verden utenfor EU/EØS vil bli sammenlignet og vurdert mot tilsvarende norske utdanning, og om utdanningen ikke har store mangler vil det bli gitt et kvalifikasjonsløp for å senere kunne oppnå autorisasjon

Ili ti u prevodu:
Pasos,diploma,dokaz o ocenama i predmetima na jednom papiru napisan(moze se traziti na upit),detaljan fagplan (to mu je je plan i program studija sa opisom predmeta),radno iskustvo,licenca iz Srbije da si registrovana kao zubar ako imas-ako nemas,nikom nista.I to je to.
Sto se plana i programa tice sa opisom predmeta znam da kosta vise,ali radis u Norveskoj pa iz ove perspektive moci ces da to priustis lakse nego da si u Srbiji,i ako predas samo par papira koji dokazuju fond casova teorije i prakse a bez opisa predmeta,onda mozes rizikovati da dobijes odgovor da nemaju uvid u sadrzaj vec samo u fond casova pa ne mogu proceniti to i to i zvog toga daje se opet nesto dodatno,zato bolje sa opisom predmeta jer su napisali detaljni fagplan.
Srecno!

[Ovu poruku je menjao Mirjana Savicic dana 31.12.2013. u 05:07 GMT+1]

Zbog ovoga sam ti rekla,salji odmah:
" •Tannleger: Det er for tiden lang ventetid for tannleger med utdanning utenfor EU/EØS-området som søker autorisasjon. SAK beklager ventetiden men vi har et stort fokus på disse sakene. SAK arbeider for å innhente nødvendig dokumentasjon fra søkere, slik at sakene kan oversendes til faglig rådgiver. ".



[Ovu poruku je menjao Mirjana Savicic dana 31.12.2013. u 05:09 GMT+1]
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Dragana11
skola

Član broj: 316716
Poruke: 47
213.133.11.*



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.12.2013. u 10:48 - pre 127 meseci
Dragi svi tamo daleko, a i ovi malo blize, zelim vam svima srecnu i uspesnu 2014. godinu!!!

[Ovu poruku je menjao Dragana11 dana 31.12.2013. u 12:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

odisey2013beggining
mesija
nemaniko
oslo

Član broj: 319889
Poruke: 11
*.208.58.212.getinternet.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.12.2013. u 13:12 - pre 127 meseci
srecna nova 2014 godina svima na forumu, i samo da pitam sta je to *copi of skattekort of 2013* t.e. zasto bi to sluzilo?
 
Odgovor na temu

Pedagogisk
Pedagogisk leder
Barnehage :)
Norge

Član broj: 317858
Poruke: 16
..able.dyn.broadband.blic.net.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.12.2013. u 14:25 - pre 127 meseci
Srecna Nova Godina svima na forumu! Da nas sto vise doceka sledecu u Norge
 
Odgovor na temu

Iseljenik u pokusaju
Drasko Obradovic
Valjevo,Srbija

Član broj: 315946
Poruke: 103
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.12.2013. u 15:48 - pre 127 meseci
Drugari Srecna vam nova godina i sve najbolje puno srece i zdravlja i ljubavi i da se dogodine gledamo ili bar dopisujemo sa malo severnije strane sveta.
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.12.2013. u 16:20 - pre 127 meseci
Citat:
odisey2013beggining:
... samo da pitam sta je to *copi of skattekort of 2013* t.e. zasto bi to sluzilo?

Kakvo tajanstveno pitanje....šta li se tu muti...

Možda treba banci, tvom makrou, verovatno za izdavanje nečega...2014.
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.12.2013. u 16:23 - pre 127 meseci
SREĆNA NOVA GODINA SVIMA I PREDSTOJEĆI PRAZNICI!
Pa gde nas život odnese!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8038511 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.