Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7949202 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 16:24 - pre 126 meseci
Ovo je popularna ruta turisticke agencije Albatros travel (danska agencija ali radi u Norveskoj vec 25 godina) a tice se Hrvatske.Mnogi Norvezani su isli na ovu rutu i nije skupa,nekih 10.500 kruna ali sa vodicem i posetom Korculi,Hvaru,Splitu,Dubrovniku,Trsteniku itd...i sve organizovano...

Slicica sa celim programom:






Krstarenje!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 16:30 - pre 126 meseci
ja sam svojevremeno kupio karticu i poslao koleginici postom ali ta kartica nikada nije stigla u srbiji tako da vise nikome ne saljem i ne kupujem kartice.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 16:49 - pre 126 meseci
Hvala na brzim odgovorima.
Evo još jedno pitanje, možda čudno: npr. potpišeš ugovor o radu i počinje se od 15.2.2014. Da li mozes doći 15. januara i potpisati ugovor, predati za D broj i vratiti se kući, pa doći opet za mesec dana, kada se počinje sa radom, i kada je D broj dobijen za to vreme. Ovo verovatno zavisi od poslodavca tj. dogovora poslodavca i radnika kada se ugovor potpisuje?
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 17:37 - pre 126 meseci
Citat:
Gasterbajter: Hvala na brzim odgovorima.
Evo još jedno pitanje, možda čudno: npr. potpišeš ugovor o radu i počinje se od 15.2.2014. Da li mozes doći 15. januara i potpisati ugovor, predati za D broj i vratiti se kući, pa doći opet za mesec dana, kada se počinje sa radom, i kada je D broj dobijen za to vreme. Ovo verovatno zavisi od poslodavca tj. dogovora poslodavca i radnika kada se ugovor potpisuje?


pa d-broj ti treba za otvaranje racuna u banci a za to moras imati i poresku karticu tako da nema neke potrebe juriti d-broj jer ces ga dobiti pre poreske

ako imas EU pasos onda opusteno dan pre nego krenes da radis podnesi zahtev za d-broj i imace dovoljno vremena da sredis sve za racun u banci

ako nema EU pasos onda ili da imas radnu dozvolu i to ne moze papir iz UDI-a vec sada moras imati karticu, plastificiranu i podnosis zahtev za personalni ili rani start da juris pa d-broj posle

ako si blizu potpisivanja onda da cestitamo
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 17:53 - pre 126 meseci
Citat:
zokiruma: pa d-broj ti treba za otvaranje racuna u banci a za to moras imati i poresku karticu tako da nema neke potrebe juriti d-broj jer ces ga dobiti pre poreske :)

ako imas EU pasos onda opusteno dan pre nego krenes da radis podnesi zahtev za d-broj i imace dovoljno vremena da sredis sve za racun u banci

ako nema EU pasos onda ili da imas radnu dozvolu i to ne moze papir iz UDI-a vec sada moras imati karticu, plastificiranu i podnosis zahtev za personalni ili rani start da juris pa d-broj posle

ako si blizu potpisivanja onda da cestitamo :D

Ovo da ce se d broj dobiti pre poreske se mora uzeti sa jako velikom dozom. U Oslu nije tako jer ti dobijas d broj onog dana kada ti stigne poreska karta na kojoj pise d/licni broj. Ne mozes pre toga da dobijes taj broj vec prosto moras da sacekas poresku da stigne. Svaki deo Norveske je razlicita praksa. U Oslu leti zna da se ceka na poresku i po 60 dana. Zato oni koji rade i zive u Oslu uglavnom papire sredjuju u okolnim manjim mestima. Tako sam ja bio prijavljen na 70km od Osla, u zoni 4, tj. prijavio sam se u policiji u Dramenu gde sam i podneo zahtev za poresku koja mi je stigla za nekih desetak dana. Jeste da je pravilo da nema pravila ali je takodje isto i pravilo da su u Oslu kapaciteti napregnuti do granice pucanja pa tako isto kad se zakazuje sastanak u policiji nekad su svi termini preko 90 dana (letnji period) i ne mozete da zakazete termin, prosto ne mozete jer cim je preko 90 dana automatski nemate opciju da zakazete.
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 18:07 - pre 126 meseci
Hvala ponovo Biće uskoro lepih vesti, pu pu da ne čuje đavo
Pasoš je EU, no nigde ne piše da li se može dobiti D broj nešto malo ranije pre početka rada. Piše da traže potpisan ugovor, ali nigde ne piše o datumima. I da li uopšte mozes dobiti D broj pre početka rada.
D broj mi treba zbog iznajmljivanja stana. Ako poslodavac ne nudi da ti pomogne, nemaš nikog u Norge gde bi mogao da živiš dok ne nađeš sopstveni stan/ sobu, onda nema druge no da živiš u hotelu. A da se plaća hotel/ hotel i sl 2-3 i više nedelja, to će biti vrtoglava suma novca.

Znači jurim manja mesta gde nema gužve, pa bih morala putovati do grada. U selima nema dizajn biroa niti umetnika :-( :-D
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 18:14 - pre 126 meseci
u pravu si delimicno jer oni salju d-broj sa poreskom karticom ali mozes i sam da trazis da ti izdaju uverenje sa d-brojom, meni su isto rekli da cekam i da ce mi na poreskoj pisati broj ali sam ih iscimao da mi izdaju papir gde mi vise d-broj nevezan od poreske kartice pa su mi izasli u susret. tako da imam papir gde mi pise d-broj a imam i poresku sa tim brojom. meni su omasili adresu kada sam prijavljivao za personalni, pa kada sam proveravao gde sam prijavljen video sam da je upisana pogresna adresa, onda trki trki u poresku pa su mi ispravili adresu i na licu mesta ostampali personalni, kasnije sam uspeo i da se iscimam za to pismo sto su poslali pa imam i to. u prevodu mogu oni da ti izdaju d-broj i personalni bez cekanja ali moras ih zamoliti uz osmeh.


jednom kada sam bio u dnb banki, ispred mene bila neka ruskinja i dolazi do lik koji tamo radi, krene opusten razgovor i ona vadi kafu, cokoladu i litru vina ja se frapirao , mislim kao kod nas kada ides kod doktora, onda su jos malo pricali uz osmehe ovo ono i zena se okrene i ode, a lik stavi to u svoj sto. kontam ja super neki lik opusten ovo ono ali kada sam ja dosao uplasio sam je njegovog hladnog pogleda, ne treba da pricam da tada nisam uspeo da uraim nista u banci, ali kontao sam sledeci put i ja kafa sok i kolace
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 18:18 - pre 126 meseci
d-broj dobijas sa ugovorom

osnovna razlika izmedju d-broja i personalnog je u vremenu ostajanja u norge. ako ostajete do 6 meseci ili imate takav ugovor dobijate d-broj, ako imate radne papire koje vaze vise od 6 meseci dobijate personalni. za dobijanje personalnog morate imati plastificiranu karticu (ovo je za nas van EU za ove iz EU ne znam kako ide) za d-broj dovoljan je i ugovor.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 18:40 - pre 126 meseci
Citat:
Gasterbajter:
Hvala ponovo :) Biće uskoro lepih vesti, pu pu da ne čuje đavo :D
Pasoš je EU, no nigde ne piše da li se može dobiti D broj nešto malo ranije pre početka rada. Piše da traže potpisan ugovor, ali nigde ne piše o datumima. I da li uopšte mozes dobiti D broj pre početka rada.
D broj mi treba zbog iznajmljivanja stana. Ako poslodavac ne nudi da ti pomogne, nemaš nikog u Norge gde bi mogao da živiš dok ne nađeš sopstveni stan/ sobu, onda nema druge no da živiš u hotelu. A da se plaća hotel/ hotel i sl 2-3 i više nedelja, to će biti vrtoglava suma novca.

Znači jurim manja mesta gde nema gužve, pa bih morala putovati do grada. U selima nema dizajn biroa niti umetnika :-( :-D

Ma d broj ti uopste ne treba zbog iznajmljivanja stana. Uglavnom cete pitati da li radis, gde, kolike prihode imas. Nista ti nece stanodavac traziti na uvid a poslednje sto njega zanima je tvoj d/licni broj. Mislim da ce ga vise zanimati posto je kila krompira na pijaci.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 18:44 - pre 126 meseci
Citat:
zokiruma:
u pravu si delimicno jer oni salju d-broj sa poreskom karticom ali mozes i sam da trazis da ti izdaju uverenje sa d-brojom, meni su isto rekli da cekam i da ce mi na poreskoj pisati broj ali sam ih iscimao da mi izdaju papir gde mi vise d-broj nevezan od poreske kartice pa su mi izasli u susret. tako da imam papir gde mi pise d-broj a imam i poresku sa tim brojom. meni su omasili adresu kada sam prijavljivao za personalni, pa kada sam proveravao gde sam prijavljen video sam da je upisana pogresna adresa, onda trki trki u poresku pa su mi ispravili adresu i na licu mesta ostampali personalni, kasnije sam uspeo i da se iscimam za to pismo sto su poslali pa imam i to. u prevodu mogu oni da ti izdaju d-broj i personalni bez cekanja ali moras ih zamoliti uz osmeh.


jednom kada sam bio u dnb banki, ispred mene bila neka ruskinja i dolazi do lik koji tamo radi, krene opusten razgovor i ona vadi kafu, cokoladu i litru vina :) ja se frapirao , mislim kao kod nas kada ides kod doktora, onda su jos malo pricali uz osmehe ovo ono i zena se okrene i ode, a lik stavi to u svoj sto. kontam ja super neki lik opusten ovo ono ali kada sam ja dosao uplasio sam je njegovog hladnog pogleda, ne treba da pricam da tada nisam uspeo da uraim nista u banci, ali kontao sam sledeci put i ja kafa sok i kolace :)


Zoki, ja pricam iz svog iskustva a ti pricas iz svog iskustva a nasa iskustva su vezana za mesta u kojima zivimo pa tako to ne moze biti "obrazac" za celu Norvesku. Postoji nesto sto se zove "Confirmation of D number" tj. obrazac koji mogu da ti izdaju nevezano i pre poreske kartice ali ne znam kako to ide u Oslu i da li su voljni da ti to urade preko reda, verovatno da ali zavisi da li je sluzbenik to jutro ustao na levu ili na desnu nogu. Mojoj supruzi je danas stigao taj papir a poresku su poslali u firmu iz Bog zna kojih razloga. Ima adresu, podneli smo zahtev za spajanje koji je u procesu a oni su joj dodelili samo d broj iako ja imam licni i rekli da ce poresku poslati poslodavcu, sto su i ucinili. Kontam da ce joj dodeliti licni kad rese spajanje porodice. Inace cekala je na dve nedelje za poresku tj. d broj.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 18:57 - pre 126 meseci
mislim da je pre izuzetak nego pravilo da poresku salju na adresu stanovanja, uglavnom to ide na firmu
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 20:49 - pre 126 meseci
Hvala.

I ja sam pročitala .. više ne znam na kom sajtu... da se kartica šalje firmi, i da je poslodavac dužan da proveri da li je njegov zapošljen dobio karticu.

Za D broj (rad do 6 meseci) traže samo validan pasoš i ugovor, za ID (više od 6 meseci), traže treći dokument - dokaz da je osoba stambeno osigurana za taj vremenski period. Tj. ne piše za koji vremenski period već samo "a contract for the lease/purchase of a house/apartment" tj. ugovor o stanu, ali logično da taj ugovor mora pokrivati taj vremenski period od više od 6 meseci rada i boravka. A ko bi izdao stan nekom na recimo 8 meseci bez D ili ID broja?! Dakle onaj srećković koji je dobio posao na duže od 6 meseci odmah ide na ID i treba ugovor o stanu, a kako doći do tog ugovora pre dobijanja broj, ideš na sreću i ono "snađi se".

Moj moguć ugovor je do 6 meseci srećom, pa ne moram da prilažem ugovor o stanu.

Jedan viski u papirnoj kesi da spremim dakle za šalter, kao daješ profesorima posle diplomskog Full make-up, vrlo lepo obučena, dobra frizura, savršeno izglancane cipele i jako fina, ali metodička finoća, jelte. Da da...

 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.204.54.77.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 20:59 - pre 126 meseci
Evo i mene malo na temu ,ja sam imala prvi ugovor na 4 mjeseca od policije dobila ostanak 5 godina posto sam iz EU ,i iz policije me poslali da trazim stalni broj u poresko ,tamo posla pokazala papir od policije i dali mi broj cekala 7 dana dosao na kucnu adresu .A prije stalnog broja sam imala D nummer.E sad moje pitanje pitala vec jednom nije bilo odgovora pa mozda sada neko odgovori ,kako je sa skolom dali neko ima dijete srednjoskolca .Moj sin ima 17 godina ide u treci srednje .Htjela sam da neko malo opise taj proces.Pozzz
 
Odgovor na temu

marijana25
Marijana Stamatovic
Bergen,Hordaland, Norge

Član broj: 305752
Poruke: 35
*.31.189.109.customer.cdi.no.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 21:01 - pre 126 meseci
Definitivno svako ima svoje iskustvo sa karticom i D-brojem! ja sam proslig ponedeljka predala za iste(u Bergenu),danas mi je stigao D-broj. Ako uzmemo u obzir jedan vikend i neradne dane zbog Jul-a... Prilicno su brzi!
Kartica mi nije stigla,e sad ja nisam pitala,oni nisu rekli,ali verovatno je salju u firmu. Mada cu videti sa mojima u domu oko toga. Evo i jedna zanimljivost,da ne kazem srecna okolnost za mene. Ja cu prvu platu dobiti u januaru i za nju mi nece biti naplacen porez! Iz razloga sto mi je to jedina zarada iz 2013. Ako se u jednoj godini ne zaradi vise od 39000 ne naplacuje se porez! To mi je pre nego sto sam otisla u poresko rekla jedna nasa zena koja se inace time i bavi,a u poreskom je bila neka fina gospodja,koju nisam morala ni da pitam. Kada je videla ugovor i datum kada sam pocela sa radom,sama mi je rekla da ce tek od januarske plate poceti da mi obracunavaju porez. Sto se mene tice,hvala im na tome!
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 21:12 - pre 126 meseci
Citat:
Gasterbajter:
Hvala.

I ja sam pročitala .. više ne znam na kom sajtu... da se kartica šalje firmi, i da je poslodavac dužan da proveri da li je njegov zapošljen dobio karticu.

Za D broj (rad do 6 meseci) traže samo validan pasoš i ugovor, za ID (više od 6 meseci), traže treći dokument - dokaz da je osoba stambeno osigurana za taj vremenski period. Tj. ne piše za koji vremenski period već samo "a contract for the lease/purchase of a house/apartment" tj. ugovor o stanu, ali logično da taj ugovor mora pokrivati taj vremenski period od više od 6 meseci rada i boravka. A ko bi izdao stan nekom na recimo 8 meseci bez D ili ID broja?! Dakle onaj srećković koji je dobio posao na duže od 6 meseci odmah ide na ID i treba ugovor o stanu, a kako doći do tog ugovora pre dobijanja broj, ideš na sreću i ono "snađi se". :-)

Moj moguć ugovor je do 6 meseci srećom, pa ne moram da prilažem ugovor o stanu.

Jedan viski u papirnoj kesi da spremim dakle za šalter, kao daješ profesorima posle diplomskog :D Full make-up, vrlo lepo obučena, dobra frizura, savršeno izglancane cipele i jako fina, ali metodička finoća, jelte. Da da...


Znam da se zezas ali na takve stvari zaboravi kad je Norveska u pitanju. Znam da ima izuzetaka i ovde ali ni pod tackom razno niti nuditi nesto niti pokusavati da im das.
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.204.54.77.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 21:12 - pre 126 meseci
Nadam se da mi necete zamjerit ali ja nesto ne razumjeh ako se govori o poreskoj kartici ja karticu nemam imam samo papir i na njemu pise broj .To sam dobila od poreske sluzbe karticu nisam nikad dobila.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 21:14 - pre 126 meseci
Citat:
marijana25: Definitivno svako ima svoje iskustvo sa karticom i D-brojem! ja sam proslig ponedeljka predala za iste(u Bergenu),danas mi je stigao D-broj. Ako uzmemo u obzir jedan vikend i neradne dane zbog Jul-a... Prilicno su brzi!
Kartica mi nije stigla,e sad ja nisam pitala,oni nisu rekli,ali verovatno je salju u firmu. Mada cu videti sa mojima u domu oko toga. Evo i jedna zanimljivost,da ne kazem srecna okolnost za mene. Ja cu prvu platu dobiti u januaru i za nju mi nece biti naplacen porez! Iz razloga sto mi je to jedina zarada iz 2013. Ako se u jednoj godini ne zaradi vise od 39000 ne naplacuje se porez! To mi je pre nego sto sam otisla u poresko rekla jedna nasa zena koja se inace time i bavi,a u poreskom je bila neka fina gospodja,koju nisam morala ni da pitam. Kada je videla ugovor i datum kada sam pocela sa radom,sama mi je rekla da ce tek od januarske plate poceti da mi obracunavaju porez. Sto se mene tice,hvala im na tome!

E vidis, ja sam znao za tih famoznih 40000 ali da nisi sad ovo napisala nikad se ne bih ni setio jer prosto se negde zagubilo u mozgu i secam se od prosle godine, kad sam radio sezonski posao, da sam znao za taj podatak. Ovim si me jako obradovala jer moja supruga je pocela da radi 01.12. i to joj je jedini rad ove godine u Norveskoj! Hvala puno!!!
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 21:34 - pre 126 meseci
Citat:
Gasterbajter:
Hvala.

I ja sam pročitala .. više ne znam na kom sajtu... da se kartica šalje firmi, i da je poslodavac dužan da proveri da li je njegov zapošljen dobio karticu.

Za D broj (rad do 6 meseci) traže samo validan pasoš i ugovor, za ID (više od 6 meseci), traže treći dokument - dokaz da je osoba stambeno osigurana za taj vremenski period. Tj. ne piše za koji vremenski period već samo "a contract for the lease/purchase of a house/apartment" tj. ugovor o stanu, ali logično da taj ugovor mora pokrivati taj vremenski period od više od 6 meseci rada i boravka. A ko bi izdao stan nekom na recimo 8 meseci bez D ili ID broja?! Dakle onaj srećković koji je dobio posao na duže od 6 meseci odmah ide na ID i treba ugovor o stanu, a kako doći do tog ugovora pre dobijanja broj, ideš na sreću i ono "snađi se".

Moj moguć ugovor je do 6 meseci srećom, pa ne moram da prilažem ugovor o stanu.

Jedan viski u papirnoj kesi da spremim dakle za šalter, kao daješ profesorima posle diplomskog Full make-up, vrlo lepo obučena, dobra frizura, savršeno izglancane cipele i jako fina, ali metodička finoća, jelte. Da da...



ala bi te cudno gledali

btw mi balkanci imamo izmedju ostalih 2 vrlo ruzna obicaja. prvo je da prosto obozavamo da upadamo drugima u rec, ovde je to najstrozije zabranjeno. znaci slusaj 30 min glupi monolog ali ga odslusaj do kraja. drugo su nase gestikulacije. znaci radimo rukama kao da se vracamo ili spremamo za boj. meni su norvezani smesni kako pocnu da prate moje ruke jer nisu navikli na to. doduse ja radim to uzasno retko ali nekada mi se desava pa bude smesno.

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.80-202-74.nextgentel.com.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 21:40 - pre 126 meseci
Citat:
mihaleks:...
Ma d broj ti uopste ne treba zbog iznajmljivanja stana. Uglavnom cete pitati da li radis, gde, kolike prihode imas. Nista ti nece stanodavac traziti na uvid a poslednje sto njega zanima je tvoj d/licni broj. Mislim da ce ga vise zanimati posto je kila krompira na pijaci.


stanodavca sigurno nece zanimati, ali kad odete u banku da uplatis depozit u skoro sigurno ce ti trebati.
U praksi moze da se zamoli bankar da ti otvori racun bez broja (vise puta odbijeno), i moze da se zamoli stanodavac da primi kes na ruke kao depozit (isto vise puta odbijeno od strane poznanika). Tako da treba biti spreman na sirok osmeh i zlatan zub kad udjes u banku :)
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 21:42 - pre 126 meseci
Citat:
IveD:
:) Nadam se da mi necete zamjerit ali ja nesto ne razumjeh ako se govori o poreskoj kartici ja karticu nemam imam samo papir i na njemu pise broj .To sam dobila od poreske sluzbe karticu nisam nikad dobila.

Dobila si a da ni ne znas. Poreska kartica ti se 99,99% nalazi kod poslodavca i ako ti treba, samo je zatrazi, ionako je to tvoj dokument a ne njihov i njima treba samo jedan deo te kartice.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7949202 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.