Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7948713 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Boban 987
student
fakultet
Beograd

Član broj: 316731
Poruke: 217
*.dynamic.sbb.rs.



+63 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.12.2013. u 14:39 - pre 126 meseci
Jeste u Becu dosta povoljno, imas dva outleta, parndorf ti je jeftiniji. Medjutim najvise stvari moze da se nadje, cak i povoljnije nego u TC PARNDORF, u Mariji Hilfestrase. Ali ako se zaputis nesto u Italiju, imas pored TRsta outlet centar PALMA NOVA, koji je sa cenama FENOMENALAN. poredjenja radi, ja kupio patike koje su u Srbiji bile 180e za 70, druge u srb 120e tamo 25e....
Polo majce u benetonu po 5,6e,(kod nas nemas ispod 30e)u GAPu duksevi po 30,40e, nike duksevi 25e(kod nas od 60egore),nike jakne 30e, jakne spustene sa 300 400e na 100e. Ko je bio zna kakve su cene.
A sada za novu idem u Madjarsku pa pored Budimpeste ima vise outleta, ali svi hvale neki PREMIJER, KAZU da je najpovoljniji sa cenaama. Videcemo da li su madjari povoljniji od ostalih sto se tice garderobe.
boban
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.12.2013. u 15:59 - pre 126 meseci
Citat:
Marta 76:
Ljudi hitno mi treba informacija..... Da li mi iz Hrvatske uplaćujemo onaj iznos od 3000 kruna na selfservice kad apliciramo za termin za predaju dokumenata za radnu dozvolu?

Marta ja sam mislio da si ti iz Bosne, al nebitno
Dobro pitanje. Na UDI-jevom sajtu nema nista u vezi toga. Jedino sto ima je sta treba da se prilozi od dokumentacije kad je spajanje porodice u pitanju.
http://www.udi.no/Norwegian-Di...heck-lists/Checklists-Croatia/
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.12.2013. u 16:08 - pre 126 meseci
Citat:
Marta 76:
Ljudi hitno mi treba informacija..... Da li mi iz Hrvatske uplaćujemo onaj iznos od 3000 kruna na selfservice kad apliciramo za termin za predaju dokumenata za radnu dozvolu?


mozda da popunis semu pa vidis na kraju da li ce ti traziti pare ili ne. ili posalji mail udi sto je najpametnije.

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Marta 76

Član broj: 299292
Poruke: 82
*.tel.net.ba.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.12.2013. u 16:31 - pre 126 meseci
Ma bunilo me što imaš opciju ako si iz EU/EEA/EFTA a Hr ne ispunjava sve ove uvjete koliko znam i nemamo olakšica za radnu dozvolu,pa sam sam išla na drugi dio za ostale i platila iznos i rezervirala termin. Nisam valjda fulala...
 
Odgovor na temu

Markitos
Skiathos - Σκιάθος

Član broj: 313124
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.12.2013. u 16:42 - pre 126 meseci
Citat:
Marta 76: Ma bunilo me što imaš opciju ako si iz EU/EEA/EFTA a Hr ne ispunjava sve ove uvjete koliko znam i nemamo olakšica za radnu dozvolu,pa sam sam išla na drugi dio za ostale i platila iznos i rezervirala termin. Nisam valjda fulala...


Citat:
Citizens of Croatia are still required to apply for a residence permit if they wish to study or work in Norway. This will be the case until Croatia formally becomes a member of the EEA, which will probably happen in early 2014"


Sto znaci da ce ce se sigurno uvesti neke olaksice pocetkom 2014.Znam da jedan drug nije placao taj iznos od 3000, dok su vazila ogranicenja za bugare i rumune.Trenutno je po starom, ako je hica 3000nok ne ginu.
Čuvajmo se od neljudi, ali se još više čuvajmo da i mi ne postanemo neljudi
 
Odgovor na temu

Marta 76

Član broj: 299292
Poruke: 82
*.tel.net.ba.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.12.2013. u 16:49 - pre 126 meseci
Da, hića mi je. Nije mi sad problem što sam platila, nego se bojim kad dođem na zakazani termin da me ne vrate da ponovo zakazujem jer sam iz zemlje EU a nisam išla po toj šemi. Postoji li ta mogućnost??
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.12.2013. u 16:56 - pre 126 meseci
zorane tidlig arbeidsstart nije isto sto i arbeidstillatelse :P
 
Odgovor na temu

Iseljenik u pokusaju
Drasko Obradovic
Valjevo,Srbija

Član broj: 315946
Poruke: 103
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.12.2013. u 17:02 - pre 126 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
Iseljenik u pokusaju:
hmm ovi sto su gore u Norveskoj nesto cesto znaju da kritikuju njihovu administraciju te su spori ,te zaboravni, te ovako te onako.Meni to malo lici da oni "namerno":) :) :) to nama(koji planiramo odlazak) prodaju da bi sto kasnije dosli uzivali u blagodetima iste.Nostrifikacija za suprugu gotova za manje od mesec dana i to otisla dokumenta za NO 28.11 posle tacno 7 radnih dana stigao papir da su zaprimili dokumenta i 13.12 uradjena nostrifikacija stigla juce sve u svemu za manje od mesec dana zavrseno.Doduse na dnu nostrifikacije potpisala se i gdja sa imenom i prezimenom sa nasih prostora . Ne bih da je imenujem(da ispostujem ipak privatnost posto se ne poznajemo licno) ali ako je ona nesto pogurala ili ucinila da bude ovako brzo gotovo jedno VELIKOOOO HVALA od Nas !!! Sve u svemu sreca sreca radost


pozdrav drugari
P.S srecno Badnje vece svima koji slave veceras puno zdravlja srece i ljubavi


Ovo je jedan od onih postova koji dokazuje onu moju tvrdnju da koliko god covek pisao o necemu ta druga strana koja ce se tek upoznati sa tim ne razume to i uvek mi sa brdovitog lepog Balkana se vodimo cinjenicom da nama neko to radi i prica namerno.Covece,po toj osobinbi se ponasamo kao dementni pacijenti...oni su stalno sumnjicavi i svi su uvek protiv njih.
Prijatelju,doci ces i uverices se sta znaci vreme u ovoj zemlji,sta znaci sat...kako se na to gleda i kako rade sluzbe generalno.Ti si izdvojio jedan slucaj a ceka te brdo administracije i mnogo vremena utrosenog na isto.Administracija jedne zemlje se ne moze ocenjivati po jednom obradjenom dokumentu.No,kazem doci ces i videces jer to je najbolji svedok i dokaz svemu.


Mala ispravka shvatam ja da je sve to tako kako pisete Vi koji ste prosli skolu zvanu Norveska administarcija i skroz ste upoznati sa svim zackoljicama koje naseg coveka mogu da snadju gore.I potpuno sam svestan da je ovo samo 1 u nizu bitaka koje treba dobiti da bi se na kraju i dobio rat.I veruj mi na rec svaki savet koji dodje od ljudi koji su prosli celu pricu prihvatam i cak i ako u nekom postu neko mene ili nekog drugog izgrdi ja to prihvatam ,jer ne znam bolje da pitam i dobijem virtuelnu packu ovde nego zivotnu u NO. Ovaj moj post je samo trebao da bude malo saljiv jer je cela porodica bila jako srecna sto smo jedan korak blize krajnjem cilju.


Hvala ti prijateljice opet na jos jednom dobronamernom savetu ,bacam se na pripremu zivaca i treniranje volje za NO administraciju.Srdacan pozdrav i nema da se ljutis !

[Ovu poruku je menjao Iseljenik u pokusaju dana 26.12.2013. u 20:03 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Iseljenik u pokusaju dana 26.12.2013. u 20:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mare86
Halden

Član broj: 224273
Poruke: 9
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.12.2013. u 17:18 - pre 126 meseci
Citat:
Marta 76:
Da, hića mi je. Nije mi sad problem što sam platila, nego se bojim kad dođem na zakazani termin da me ne vrate da ponovo zakazujem jer sam iz zemlje EU a nisam išla po toj šemi. Postoji li ta mogućnost??



e marta ja sam produzavao svoju dozovlu sad u novembru a imam hrvatski pasos. Nema nikakvih olaksica jos uvjek, znaci status je kao da hrvatska i nije u eu. Placas 3000 kruna i niko te nece vratiti u policiji
 
Odgovor na temu

Marta 76

Član broj: 299292
Poruke: 82
*.tel.net.ba.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.12.2013. u 17:38 - pre 126 meseci
Citat:
mare86: e marta ja sam produzavao svoju dozovlu sad u novembru a imam hrvatski pasos. Nema nikakvih olaksica jos uvjek, znaci status je kao da hrvatska i nije u eu. Placas 3000 kruna i niko te nece vratiti u policiji


Hvala puno, to mi je bitno!!!
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.12.2013. u 20:37 - pre 126 meseci
Citat:
Markitos:
Citat:
Marta 76: Ma bunilo me što imaš opciju ako si iz EU/EEA/EFTA a Hr ne ispunjava sve ove uvjete koliko znam i nemamo olakšica za radnu dozvolu,pa sam sam išla na drugi dio za ostale i platila iznos i rezervirala termin. Nisam valjda fulala...


Citat:
Citizens of Croatia are still required to apply for a residence permit if they wish to study or work in Norway. This will be the case until Croatia formally becomes a member of the EEA, which will probably happen in early 2014"


Sto znaci da ce ce se sigurno uvesti neke olaksice pocetkom 2014.Znam da jedan drug nije placao taj iznos od 3000, dok su vazila ogranicenja za bugare i rumune.Trenutno je po starom, ako je hica 3000nok ne ginu.

Oni su se malo zajebunili. Hrvatska je vec usla u EEA i ja sam pisao o tome na forumu pre nekih mesec i po dana. Doduse dok oni opale pa nesto urade u vezi toga trebace sigurno barem 6 meseci.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.12.2013. u 20:38 - pre 126 meseci
Citat:
Marta 76:
Da, hića mi je. Nije mi sad problem što sam platila, nego se bojim kad dođem na zakazani termin da me ne vrate da ponovo zakazujem jer sam iz zemlje EU a nisam išla po toj šemi. Postoji li ta mogućnost??

Marta samo opusteno, nece te niko vratiti pogotovo ne u manjem mestu. Jedino sto mogu je da ti kazu je da se pomeris na susedni salter i to je to. Srecno!
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.84-48-215.nextgentel.com.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.12.2013. u 22:20 - pre 126 meseci
kome trebaju casovi engleskog preko skajpa sa profesorkom iz srbije, neka mi se javi na pp... moja koleginica je super predavac, sa 8godisnjim iskustvom u pripremi odraslih za polaganje IELTSa, TOEFLa, kao i obicnih kurseva, skolskih i konverzacije, a radi i casove na skajpu... pa kome u norveskoj treba engleski neka pise :D
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.12.2013. u 22:57 - pre 126 meseci
sa madjarskim pasosem jer mora da se vadi boravisna i radna viza ?
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.dynamic.sbb.rs.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 06:44 - pre 126 meseci
Izvinjavam se unapred ako je glupo pitanje (ako je bilo ranije, takodje :D )

Da li je neko mozda od vas koji ste napustili srbiju, prijavio u Srbiji u SUP-u boravak u inostranstvu duzi od 60 dana?

Hvala unapred.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Marta 76

Član broj: 299292
Poruke: 82
*.tel.net.ba.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 07:44 - pre 126 meseci
Hei!
Kako ste vi koji ste prvi put kao adresu naveli adresu poslodavca riješili pitanje ugovora o stanu?
Jer traže : dokumentasjon på at du har et sted å bo i Norge, f.eks. leiekontrakt.
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 08:11 - pre 126 meseci
Citat:
Marta 76: Hei!
Kako ste vi koji ste prvi put kao adresu naveli adresu poslodavca riješili pitanje ugovora o stanu?
Jer traže : dokumentasjon på at du har et sted å bo i Norge, f.eks. leiekontrakt.

Ne i iskljucivo ugovor o stanu. Moze recimo potvrda iz kampa ako zivis u apartmanu (hytta), moze rezervacija iz hotela gde ces da zivis, moze pisana "potvrda" poslodavca da su ti oni obezbedili smestaj u svojim prostorijama/kucama. Ja sam prvi put napisao Unknown za adresu, jer stvarno nisam znao, ali sam prilozio pisanu "molbu" ili kako se vec zove, da ce mi firma pomoci oko smestaja, i to je bilo to.
A ako vec dolazis u norveskoj i ovde predajes, onda bi nesto od ovoga gora trebalo da imas, jer je to onda veci problem gde ces da zivis nego li koji papir ces da predas
 
Odgovor na temu

Armagedon1905
Inženjer geodezije
Sarajevo, BiH

Član broj: 298136
Poruke: 3
31.176.177.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 08:13 - pre 126 meseci
Citat:
mihaleks:
Evo jedna bitna informacija za profesiju koja se zove geometar. Juce bili ja i supruga u Skatt Øst u Oslu i upoznali jednog lika iz Srbije koji radi tu vec oko pola godine kao geometar. Kaze lik ne zna engleski, norveski nesto ucio, sad ga firma poslala na kurs o njihovom trosku. Posao je dobio relativno lako preko naseg coveka iz Bosne koji radi u toj istoj firmi u Oslu i koji ga je takoreci preporucio. Po njegovim recima deficitarna profesija. Inace covek ima samo srpski pasos, ne EU i dosao je kao strucna radna snaga. Nismo stigli da ga pitamo oko priznanja diplome ali ako je tu, lako dobio posao, sve mu sredili onda se verovatno i diploma iz Srbije priznaje za to radno mesto.
Znaci geometri, net u ruke i trazite posao, naravno ako ste zainteresovani za Norvesku.

tag: geometar, geometri, geodezija, geodetski tehnicar, geodetski tehničar.



Poštovani,
puno hvala na informaciji, koju sam upravo pročitao na Vašem postu.
Postoji li mogućnost da se dobije kontakt nekog od kolega koje ste spomenuli (tog čovjeka koji tu radi ili čovjeka koji ga je preporučio)?
Unaprijed hvala,
Lijep pozdrav
 
Odgovor na temu

Marta 76

Član broj: 299292
Poruke: 82
*.tel.net.ba.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 08:33 - pre 126 meseci
Hvala Dakipro! Znači prolazi ta forma, da otkucamo na jednom papiru da imam smještaj u njihovim prostorijama i potpišemo se. Da li onda da navedem da je to za period recimo mjesec dana, i da će mi firma dalje pomoći oko smještaja. Jer doista to i rade, šef mi traži stan. Ja sada samo idem predati papire za radnu dozvolu i vratit ću se nazad kući, dok obrada bude gotova.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.fikas.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2013. u 08:50 - pre 126 meseci
Citat:
Marta 76: Hvala Dakipro! Znači prolazi ta forma, da otkucamo na jednom papiru da imam smještaj u njihovim prostorijama i potpišemo se. Da li onda da navedem da je to za period recimo mjesec dana, i da će mi firma dalje pomoći oko smještaja. Jer doista to i rade, šef mi traži stan. Ja sada samo idem predati papire za radnu dozvolu i vratit ću se nazad kući, dok obrada bude gotova.


ja sam tako uradio za spajanje porodice, prilozio ugovor izmedju firme i stanodavca a posebno napravili ugovor gde firma meni daje stan na koriscenje, u tom ugovoru napisali gde se stan nalazi, kvadraturu i nabrojali prostorije koje su u stanu, to moj direktor potpisao i predao ta 2 papira, prvo sam pitao UDI jer moram imati ugovor za stan gde su oni rekli da moram imati reseno stambeno pitanje za spajanje. za moju radnu sam samo prijavljivao adresu gde sma bio, nisam imao ugovor jer je firmin stan i nije bilo problema, a adresa na koju mi je stizala posta je bila od firme. u sustini jedino gde prijavljujes adresu je kada apliciras za personalni broj, onda popunjavas forumal da ces biti vise od 6 meseci u norveskoj i tu moras dati adresu stanovanja koju oni provere.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7948713 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.