Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7971927 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

norgeultra
nezaposlen

Član broj: 314504
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.06.2013. u 17:13 - pre 132 meseci
pitanje za mirjanu , malo je van teme ali sta da se radi .. Kako da se upisem vanredno za med.tehnicara kad svuda traze da imam bar prvu godinu zavrsenu za isti taj smer ??? to mi je veliki problem sada :S
 
Odgovor na temu

srbijadamus1
teolog
Novi Sad

Član broj: 253939
Poruke: 59
*.84-49-222.nextgentel.com.



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.06.2013. u 20:50 - pre 132 meseci
Problem u policiji su odbili da mi izdaju rani start jer su pogresili i mislili su da sam ethnic a ne obican kuvar .Sad moram izaci van Norveske i cekati vizu jer nemogu raditi .Srpski pasos je cudo .Znaci kuvari im trebaju ali se viza ceka toliko da nema posladavca koji bi te cekao ,vrzino kolo
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.06.2013. u 20:53 - pre 132 meseci
Imas pravo cekati odgovor u Norveskoj sto se pravila tice jer to svi koji predaju ovde za bilo koju vrstu vize imaju pravo da cekaju odgovor ovde u Norveskoj.Ali drugi je padez izdrzavanje za to vreme...dok se ne radi...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

norgeultra
nezaposlen

Član broj: 314504
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.06.2013. u 21:17 - pre 132 meseci
miro bio bih ti zahvalan kad bi pomogla
 
Odgovor na temu

srbijadamus1
teolog
Novi Sad

Član broj: 253939
Poruke: 59
*.84-49-222.nextgentel.com.



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.06.2013. u 22:52 - pre 132 meseci
Tako je izdrzavanje bez rada u najskupljoj zemlji sveta je nemoguce treba mi za dva meseca 16000 za stan i 10000 za hranu i ostalo odakle sa usa platom 2000 dolara a tek srpskom 350 ewura
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.06.2013. u 23:30 - pre 132 meseci
Bokte,pa nisi ti Lepi Bora iz "Slatkog greha" da ti treba 10.000 za hranu za 60 dana...
Znam,jasno...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

norgeultra
nezaposlen

Član broj: 314504
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.06.2013. u 00:01 - pre 132 meseci
izvinio sam se , nije mi jasno sta jos treba da uradim da bi mi odgovorila
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
..0:20:404:b00e:f046:b314:a2d8



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.06.2013. u 08:40 - pre 132 meseci
miro hvala ti na odg. za skatt, videcu vec nekako da resim to ako uopste bude potrebe... ja ne mogu da verujem sta mi je upravo rekla iz UDI-ja...da se na radne dozvole sad ceka oko 6 meseci jer ima previse slucajeva, kao oni koji su predali u martu ce dobiti oko avgusta :O...a u policiji kad predajes dokumenta ti kazu da se radnim dozvolama daje prioritet i da stignu za 3-4 nedelje, bull... znaci ako ne dobijem tidlig ugasio sam ga...

sto mi se cini da je neko ovde pisao da je nekome radna stizala za 10ak dana, ili sam ja to umislio :)

[Ovu poruku je menjao stefanko23 dana 25.06.2013. u 09:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.06.2013. u 08:41 - pre 132 meseci
Citat:
norgeultra:
izvinio sam se , nije mi jasno sta jos treba da uradim da bi mi odgovorila

Brate,kad se Mirka naljuti,nema pomoci,ne javlja se na telefon,nit na poruke,nit na mail...Znam coveka koji je poznavao Mirku,i on je u istoj situaciji kao i ti :-)
Nordmene er bare rasisitiske mot asyl søkere,rece koleginica koja sedi pored mene sada na poslu da napisem na forumu i da smo dobrododli u Norveskoj mi koji hocemo da ucimo jezik :-)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.06.2013. u 09:35 - pre 132 meseci
Cveleeee...jao Cvele ako te se saka docepam,od tebe ni gace nece ostati
Nego...evo na norwegian-u krece njihovo leto...tj."super tirsdag" ponuda i svakog utorka od 8 ujutru do 23.59 ima karata jeftinih na rasprodaji i svakog utorka su druge destinacije...Na toj ponudi sam ja prosle godine kupila Tromsø-Oslo 3 povratne karte za 2000 kruna sto je bas jeftino s obzirom da su to 3 karte povratne...a ima i prema inostranstvu...pa nije lose pratiti...
Link:
http://www.norwegian.no/supertuesday_no




MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

shane
Nebojsha
Moelv

Član broj: 13248
Poruke: 81
*.bb.online.no.



+19 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.06.2013. u 09:36 - pre 132 meseci
Nordmenn er bare rasistiske mot asylsøkere
 
Odgovor na temu

gsmesko
Gordana Peinović
marketing manager
Novamedia
Subotica,Srbija

Član broj: 315362
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.06.2013. u 09:43 - pre 132 meseci
Mirjana ima li nešto slično iz Tromso ?
 
Odgovor na temu

srbijadamus1
teolog
Novi Sad

Član broj: 253939
Poruke: 59
*.84-49-222.nextgentel.com.



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.06.2013. u 09:59 - pre 132 meseci
Pitanje za kuvare da li radna moze biti vezana za poslodavca.Naime rekli su mi da imaju i te radne dozvole ja sam predao radnu dozvolu kao skill migrant .Znacilo bi mi da dobijem mogucnost da radim kao kuvar ali za bilo koga tj da nisam vezan za poslodavca
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.06.2013. u 10:34 - pre 132 meseci
Gsmesko,sta slicno iz Tromsø?Kad pitas,pojasni

Srbijadamus1,kako ti ovo mislis druze?Ti treba da shvatis da se ne radi ovde o pojedinacnim zanimanjima vec o jednoj istoj vizi koja se zove faglært viza.A pravila za nju su ista za sva zanimanja.Ti ne smes da menjas zanimanje prve tri godine a poslodavce mozes da menjas kada hoces,nisi ti vezan samo za jednog poslodavca.Mozes da ga menjas.Koliko sam ja tebe skontala,ti si dobio posao i na osnovu toga si predao za dozvolu i to je faglært viza.Kada dobiejs dozvolu radis za tog poslodavca minimum 80%,ali ti ako nadjes drugi posao,mozes najnormalnije da napustis ovaj prethodni i odes kod drugog poslodavca da radis,s tim sto to prijavis policiji i predas taj novi ugovor.Ukoliko izgubis posao a imas dozvolu boravka koja ti jos uvek traje imas pravo 6 meseci da trazis posao.Tu je sva filozofija...jer to je jedna ista faglært viza za sve nas koji smo dosli na spajanje posla i diplome i za sve nas vaze ista pravila.Ja sam menjala poslodavca pre 1,5 godinu.Ti na to imas pravo.
E sad tvoje pitanje:"Da li radna moze biti vezana za poslodavca?" je slabo razumljivo,barem meni...
Svaka faglært viza je vezana ugovorom za nekog poslodavca kojeg ti imas pravo da menjas dobijanjem tj.sticanjem novog ugovora.U dozvoli ne moze da ti pise (na papiru) da taj posao vazi za sve poslodavce.Vazi za jednog ali mozes da ga menjas.

Jos jedna stvar koja prolazi onako nezvanicno,ali prolazi...Ti mozes da radis i istovremeno za dva poslodavca u okviru jednog istog zanimanja.Ovde naglasavam ovo crvenim slovima jer to je uslov.Zanimanje ne moze da se menja.
Naravno u policiju ne predajes oba ugovora vec samo jedan.ja policiji ne predajem moj ugovor iz bolnice vec samo iz opstine i bez ikakvih problema proslo.Predala tri lønnslipp-a iz opstine a oni ne idu u proveru mog bankovnog racuna ili u ispitivanje mog selvangivelsena od poreske uprave.To su moje finansije,a njih zanima da li ja ispunjavam glavni uslov a to je da imam posao od 80-100% kod jednog poslodavca.Njih ostatak ne zanima.Dakle,kroz to se moze plivati...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.06.2013. u 10:42 - pre 132 meseci
Citat:
stefanko23:
miro hvala ti na odg. za skatt, videcu vec nekako da resim to ako uopste bude potrebe... ja ne mogu da verujem sta mi je upravo rekla iz UDI-ja...da se na radne dozvole sad ceka oko 6 meseci jer ima previse slucajeva, kao oni koji su predali u martu ce dobiti oko avgusta :O...a u policiji kad predajes dokumenta ti kazu da se radnim dozvolama daje prioritet i da stignu za 3-4 nedelje, bull... znaci ako ne dobijem tidlig ugasio sam ga...

sto mi se cini da je neko ovde pisao da je nekome radna stizala za 10ak dana, ili sam ja to umislio :)

[Ovu poruku je menjao stefanko23 dana 25.06.2013. u 09:56 GMT+1]


Stefanko...stavili su i na sajt to sto je ona tebi rekla drugim recima...
Citat:
"Dersom søknaden din ble mottatt i UDI før 27. mars 2013, vil saksbehandlingstiden variere noe, men alle disse søknadene vil være behandlet innen utløpet av august 2013.

Grunnen til dette er at vi har endret noen interne rutiner, som fører til at vi i en overgangsperiode vil ha to forskjellige løp for søknadene om arbeidsinnvandring avhengig av når de kom til UDI.

Vi forstår at dette kan virke urettferdig, men det er nødvendig for at saksbehandlingstidene skal bli så korte og rettferdige som mulig for alle når denne overgangsperioden er over i august 2013. "


Dakle,UDI je sproveo neke interne rutine i sada su u prelaznom periodu pa imaju dvostruki put/posao u obradi da urade zavisno kada dodju dokumenta ali taj period se zavrsava u avgustu i trebalo bi nakon toga da radne dozvole se obradjuju brze...
Dakle,to je sada neki "prelazni period"...djavo ce ga znati sta mrace...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.06.2013. u 10:51 - pre 132 meseci
Prica o onih 80% stilling zahteva koja je tako problematicna u zdravstvu...
Naime oni su napravili izmenu u tekstu na svojoj UDI sajt stranici...pa stavili ovako:
"Krav til arbeidsforholdet
•Du må ha et konkret tilbud om arbeid for én arbeidsgiver i Norge
Stillingen må vanligvis være på heltid
•Stillingen du er tilbudt må kreve kompetanse som faglært. Du må ha den kompetansen som stillingen krever.
•Lønns- og arbeidsvilkårene må ikke være dårligere enn det som er vanlig i Norge. Dette vil si:
•Hvis du skal jobbe i en bransje med tariffavtale, må du få tarifflønn
•Hvis du skal jobbe i en bransje uten tariffavtale, kan lønnen din ikke være dårligere enn det som er normalt for yrket ditt der du skal jobbe.
Hvis stillingen krever mastergrad skal lønnen din tilsvare minst lønnstrinn 47 i Statens hovedlønnstabell, for tiden kr 396 900 per år. Hvis stillingen krever bacelorgrad skal lønnen din tilsvare minst lønnstrinn 42, for tiden kr 368 000 per år. Vi kan gjøre unntak hvis du dokumenterer at lavere lønn er normalt for yrket ditt der du skal jobbe."

Sto ce mu reci da se obicno trazi 100% stilling.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
..0:20:404:b00e:f046:b314:a2d8



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.06.2013. u 11:13 - pre 132 meseci
e pa da ih hebem bas u njihovu sposobnost... !!! 5 meseci cekam na onu vizu za norveski za skilled workers... i sad ovo :( kako li je pa tek ljudima sto su marta predali...
 
Odgovor na temu

nana13oslo

Član broj: 315755
Poruke: 6
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.06.2013. u 13:12 - pre 132 meseci
Pozdrav dobri ljudi!

Ima li nekog u Oslu ko je raspolozen da podelimo troskove stanovanja, drugim recima kome treba cimer od 1. avgusta ? :)

Hvala :)
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
195.204.44.*



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.06.2013. u 13:54 - pre 132 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Prica o onih 80% stilling zahteva koja je tako problematicna u zdravstvu...:)
Naime oni su napravili izmenu u tekstu na svojoj UDI sajt stranici...pa stavili ovako:
"Krav til arbeidsforholdet
•Du må ha et konkret tilbud om arbeid for én arbeidsgiver i Norge
Stillingen må vanligvis være på heltid
•Stillingen du er tilbudt må kreve kompetanse som faglært. Du må ha den kompetansen som stillingen krever.
•Lønns- og arbeidsvilkårene må ikke være dårligere enn det som er vanlig i Norge. Dette vil si:
•Hvis du skal jobbe i en bransje med tariffavtale, må du få tarifflønn
•Hvis du skal jobbe i en bransje uten tariffavtale, kan lønnen din ikke være dårligere enn det som er normalt for yrket ditt der du skal jobbe.
Hvis stillingen krever mastergrad skal lønnen din tilsvare minst lønnstrinn 47 i Statens hovedlønnstabell, for tiden kr 396 900 per år. Hvis stillingen krever bacelorgrad skal lønnen din tilsvare minst lønnstrinn 42, for tiden kr 368 000 per år. Vi kan gjøre unntak hvis du dokumenterer at lavere lønn er normalt for yrket ditt der du skal jobbe."

Sto ce mu reci da se obicno trazi 100% stilling.

:D

I sta cu mu ja sad sa 80%? Da trazim drugi posao?
 
Odgovor na temu

5kovic
Milos Petkovic
Nis

Član broj: 304569
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.06.2013. u 16:55 - pre 132 meseci
Pozdrav svima
Danas mi je stigao mail od SAK-a u vezi zahteva za autorizaciju.
Poslao sam svu dokumentaciju koju sam imao, ali mi traze potvrdu o obaveznom pripravnickom stazu od 6 meseci ili o nekom drugom radnom iskustvu. Molim da mi objasni neko.

Evo sadrzaja mail-a:

Vedrørende din søknad om autorisasjon som helsefagarbeider ##/####-#

Det vises til din søknad om autorisasjon som helsefagarbeider.
I henhold til forvaltningsloven §17 1. ledd skal Autorisasjonskontoret påse at saken er så godt opplyst som mulig før vedtak treffes.


Før saken kan behandles ber vi deg om å sende inn følgende dokumentasjon:


1) Bekreftet rett kopi av arbeidsattest på obligatorisk 6 måneders praksis eller eventuell annen relevant arbeidserfaring, hvor start- og eventuelt sluttdato fremgår samt stillingsprosent og arbeidsområde. Dersom du ikke har vært i arbeid i denne perioden ber vi deg opplyse om dette.

Vi gjør oppmerksom på at alle originaldokumenter som ikke er utstedt på norsk, svensk, dansk eller engelsk må oversettes til et av disse språkene av en statsautorisert translatør. Oversettelsen bes heftes til kopien av det tilhørende originalspråklige dokumentet.

Vi ber deg sende oss overnevnte så snart som mulig, senest innen 01.09.13. Dersom dokumentasjonen ikke er mottatt innen dette tidspunktet vil søknaden bli avgjort på bakgrunn av den allerede mottatte dokumentasjonen.

Attestering av dokumenter
Alle kopier som sendes inn, må være attestert på hver skrevne side. Med attestering menes stempel og underskrift fra den som attesterer. Attesteringen går ut på at vedkommende bekrefter at kopien er identisk med originaldokumentet. Stempelet må vise hvilken instans som attesterer.

Godkjente instanser for bekreftede kopier
§ Alle offentlige instanser
§ Advokat
§ Utenriksstasjoner (ambassader og konsulater)
§ Notarius publicus (i utlandet)
§ Utdanningsinstitusjonen hvor søker har sin utdannelse fra

Autorisasjonskontoret tar forbehold om at det i den enkelte sak kan vise seg nødvendig å få ettersendt originaldokument.
Kopi attestert av bank, post i butikk, butikk eller private personer godtas ikke.

Dersom du ikke kan skaffe etterspurt dokumentasjon, ber vi at du skriftlig melder fra om dette.

Autorisasjonskontoret vil opplyse at aktuelle lover og forskrifter, samt ytterligere informasjon om de aktuelle helsepersonellgrupper kan finnes på vår internettadresse: www.sak.no
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7971927 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.