Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7979189 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2013. u 23:11 - pre 135 meseci
pazi ovako moja draga komsinice. zavrsio ja faks, dobio diplomu na prigodnoj svecanosti sa sve violinama, violama i kontabasovima (merak ). i krenem da trazim posao. jedno pola godine. ma i u stranku sam se uclanio. imao par godina iskustva. potezao ove one veze ali nikako bre. nista. sve kao sacekaj javicemo, pa sacekaj nacicemo. prosli dani, nedelje pa i meseci. sveze ozenjen. mora se porodica izdrzavati. tada samo zena. dosao dan komsinice nemamo sapun. nemamo bre pare ni da kupimo sapun. ode zena i istusira se samo sa vodom. vidim ja djavo odneo salu mora brzo da se nadje bilo kakav posao. i nadjem ga. preko veze naravno. bilo povuci potegni ali znali gazdu firme i njegov sin je moj dobar drug. i krenem ja da radim. satnica 120 dinara. nema hrane nema prijave nema markice. ma nista bre. dobio sam samo asov, lopatu i kramp. kopao sam ti ja tako jedno 4-5 meseci. svaki dan. cak je i moj brat dosao tu da radi. btw i on ima zavrsen gradjevinski fakultet. nas dvojica ti lepo kopamo kanale. sa diplomom. 17 godina skole. i to preko veze jednom prolazi majka sa nekim detetom i kaze malom pokazujuci na mene : '' ovako ce i ti ako ne budes ucio skolu''. ma bre kada bi dao malo manje od polovine moje skole imo bi opet za diplomu da dodjem u norge. nista meni tada nije bilo jasno. objasni meni burazer da smo nas dvojica mnogo gresi i da sada okajavamo grehe iz proslosti


danas dobijem mail da je plata spremna i ode kod koleginice koja radi obracun. pitam je jel ovo plata od 20.3 do 20.4 ? ne bre ovo je plata za april. pa kako bre plata za april kada april nije prosao. gleda mene lena i cudi se. ovo je plata za april, i ona se isplacuje u aprilu sta ti nije jasno. pa nije mi jasno kako u aprilu kada ima jos 11 dana do krajam meseca. ostavio sam je u cudu. jbt oni mene unapred placaju. i to im je normalno.



sada moja draga komsinice pokazi prstom gde bi pre isla. u ovo u prvom pasusu ili ovde u ovaj drugi pasus. lepo je neko rekao norge nije savrsena zemlja ali je najbliza savrsenoj. a to potpisujem. a ako mislis da je norge birokratija losa idi u srbiju pa pokusaj da izvadis gradjevinsku dozvolu, ili uverenje i plan i program ispita koje si polozila. ne dao bog da je to bilo pre 15 godina. ili idi pa kreni na obuku za B kategoriju
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2013. u 23:19 - pre 135 meseci
Citat:
gogi77:
Citat:
zokiruma: pa gogi ja ne placam rucak u firmi. imamo 2 obroka. jedan je u 11. ono klasican dorucak. salama, kobaja i slicno. i kuvana jaja a to obozavam. drugi obrok nam je u 16 00. recimo bude svasta nesto. tipa piza, spagete itd. juce je na primer bila neka uzasno ljuta corba sa piletinom, danas je bila riza sa secuan sosom, piletina i bareno povrce. ali ne ucestvujemo mi tu ni sa 0 noka. jednostavno firma placa i kupuje to. ja sam u kuci koju mi je dala firma. 3 min peske od posla. kada sam presao u hammerfest iz tromsa odma su mi dali karticu za kupovinu. kupujem sve od hrane na njihov racun. sam placam cokoladu, cips, ajkohol, kolu i sl. ali od hrane tipa meso, salame, salate, voce, melko, sokovi sve firma placa. ja dobijam platu iz ugovora bez ikakvih odbitaka. jednostavno. mislim da je to zbog samoh hammerfesta. jednostavno smatraju da nisi iz hamera, da radis na terenu i tako se ponasaju. svedjani naprimer idi mesec dana kuci posle mesec dana provedenih na poslu.

pa ja svaki dan imam 3 skolska casa norveskog. i to od 11 45 do 14 20. u sred radnog vremena. stavise uvek me neko od kolega odveze do skole da ne pesacim tih 15 minuta. mislim da sam jedini ovakav primer na celom ovom forumu. ali veceras sam dosao u 20 00 sa posla, juce sam dosao u 21 00. i ne pisem te sate ali zato radim opusteno. bez cimanja. i to je politika firme. imas vreme koje sam iskoristis kako hoces. a rad se vidi. jednostavno


od svih osobina koje norvezani i norveske komapnije cene po meni su se dve izdvojile. timski rad kao prva. neverovatno cene i postuju ljude koji mogu da rade i uklope se u tim. i kada vide da se trudis. to im je toliko vazno i bitno. oni su se odusevili kako se ja trudim da zavrsim sve papire oko boravka. ili koliko se trudim ono norveskog jezika. koliko se trudim da pomognem drugima. pa cak koliko se trudim da pomognem u spremanju te kuhinje. to je toliko vazno. kada dodjete ovde i krenete da radite samo se trudite u svemu. u jeziku, u poslu, u sticanju drugova. to im je najvaznije


Super ako mozes na kurs za vreme radnog vremena.
Evo ja danas doso crknut kuci a imam dva put nedeljno od 17:30 do 20.45

Extra ti je onda to za klopu i stan. Jer ono gde got sam ovde bio to se nesto ipak mora platiti.
U susednoj firmi isto placaju rucak mislim oko 40 kruna dnevno.
Kada sa bio jedan dan u Statoilovoj rafineriji i tamo isto se placa rucak...

Da ne ispade da samo kukam evo i par pozitivnih stvari pored onoga plata svakog 10 og redovno :

U fimi te salju na kojekave kurseve koji kostaju ko svetog petra kajgana i samim tim ulazu u tebe... a ti imas to napismeno da si bio na tom kursu, sertifikat itd.
Put, hotel + dnevnica + oko 550 kruna za hranu placeni. Placeno to i sto si proveo izvan kuce na putu.
Mislim tako za jedan dan dobijem maltene ko da sam radio 12 sati a ustvari sam iso do Osla i nazad na kurs.
Negativno je sto mi to neplate posto ima rupa u zakonu da mogu da ti daju fixnu platu bez prekovremenog ako imas master i kao fol si na odgovornom polozaju.
Nego mozes da uzmes slobodan dan za te sate... ne moze pare.

Za prvi maj ja sam isplaniro tako odlazak za Stokholm 2-3 dana na kurs za softwer koji koristimo :)
Hotel-smestaj izabro sam, 4 zvezdice itd.. Posle ce mi biti refundirano. Al niko nedize frku za cenu hotela do 1200 kruna noc.
Ovaj sto radi sa mnom u firmi lepo poveo prosli put i zenu posto je put bio za japan 2 nedelje montirali neko postrojenje... a cena sa hotel ti je ista je nije neka razlika izmedju jednosobne i dvosobne sobe.

Jedna stvar sto me je iznenadila u firmi .. uopste nemaju sluzbena kola osim kombija i kamiona sto ono ajde bas mora.
Znaci nema ono ko u srbiji sluzbena kola i vozi nego ti vozis svoja kola za to sto radis za firmu i placaju ti cenu po kilometru.
Mada opet kolega u sto radi u drugoj fimi je bas dobio sluzbena kola tako da ovo ne mora da znaci nista.



ma ovde u hammerfestu sve nekako cudno. ja imam svaki dan 3 casa jezika. 5 puta nedeljno bre. i to 3 meseca. kostalo je 1000 NOKa. a kada bi rekao da je los kurs slagao bi mnogo. profesorica ima cenim jedno 50 godina. zena se polomi od price i obajsnjavanja. stavise meni nekada smesno kako to ozbiljno shvata.
inace mi imamo par automobila. kljucevi nam stoje u kancelariji u jednom ormanu. bukvalno izadjemo ispred ofisa i vidimo koji auti su na parkingu vratimo se unutra i uzmemo kljuc od bilo koga auta. sednemo upalimo i vozimo. i kasnije vratimo na mesto :) mada meni trulo da auto stoji 3 sata ispred skole. mada mi kazu nema problema, bitno je da vozim za vreme radnog vremena. ne mogu na primer auto sa zelenim tablicama da parkiram nocu ispred kuce. onda se valjda placa porez sto koristim auto i izvan radnog vreme za licne potrebe.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

suhimilek
Avdelingleder
Noway

Član broj: 300718
Poruke: 59
*.90-149-74.nextgentel.com.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2013. u 23:22 - pre 135 meseci
Cao ponovo.

Do jaja je ova Norveska.Sljakas , putujes , karas, i opet imas kesa.

Klinke su lude, ono..tu mozete da zadate udarac samo ih nacirkajte malo.

Mozda bitnija informacija je da ako radite 4 godine u jednoj komuni kao vikarijat..posle 4 god dobijate fast posao.

Polako se zatvaraju vrata pa pozurite malo.Dok skupite hrabrost ode voz.

Platio sam kartu za avgust do Beograda Wizz air 28 e..
Eto i to je dojava

Budite dobri i zajebani kao uvek Balkanci..

Pozz
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2013. u 23:26 - pre 135 meseci
[quote]gogi77:
Citat:
zokiruma:
Put, hotel + dnevnica + oko 550 kruna za hranu placeni. Placeno to i sto si proveo izvan kuce na putu.


treba da bude

Put, hotel + dnevnica + oko 640 kruna , to ti je propisano nekim njihovim zakonom. to su mi objasnili u firmi. dnevno na putu imam dodatnih 640 NOKa. i sada sam predao za obracun i priznali su mi to u troskove. takodje vozio sam auto od hammerfesta do osla. platili su mi pored dnevnice, hotela, puta i dodatnih 200 NOKa po satu voznje iako je bilo za vreme radnog vremena. zaboravio sam koliko je na kraju izaslo ali posto sam posle osla jos par dana bio na putu trebao bi da dobijem jos negde oko 10 000Noka vise pored plate regularne. Jbg zaboravio sam tacno. Potrosio sam negde oko 3000 Noka i to uglavnom na øl i zujanje po gradu.


Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
..8.86.96.tmi.telenormobil.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2013. u 23:27 - pre 135 meseci
Ala raste ovaj forum :-)

Mojih pola kile rakije moze da prevagne barem dva kila kafe :-P

Da ne tupim mnogo moje iskustvo sto se tice posla je slicno kao kod zokiruma.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2013. u 23:35 - pre 135 meseci
Citat:
stavasbriga: Ala raste ovaj forum

Mojih pola kile rakije moze da prevagne barem dva kila kafe :-P

Da ne tupim mnogo moje iskustvo sto se tice posla je slicno kao kod zokiruma.


tesko komsija, meni stize prve nedelje maja 2 litre domace, malo pojacanje u vidu kafe i nadam se 6 boksova cigara drugarski
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2013. u 23:41 - pre 135 meseci
Citat:
suhimilek:
Cao ponovo.

Do jaja je ova Norveska.Sljakas , putujes , karas, i opet imas kesa.

Klinke su lude, ono..tu mozete da zadate udarac samo ih nacirkajte malo.

Mozda bitnija informacija je da ako radite 4 godine u jednoj komuni kao vikarijat..posle 4 god dobijate fast posao.

Polako se zatvaraju vrata pa pozurite malo.Dok skupite hrabrost ode voz.

Platio sam kartu za avgust do Beograda Wizz air 28 e..
Eto i to je dojava

Budite dobri i zajebani kao uvek Balkanci..

Pozz


evo ga jos jedan u raju

pa coveke norveska je svetski lider u procentima i to po seksu za jednu noc. zvanicna statistika

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

542266
Bojan Vicovic
policajac
MUP RS

Član broj: 314136
Poruke: 8
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2013. u 00:05 - pre 135 meseci
Citat:
542266:
Dobro vece ja sam novi na ovom forumu, citao sam vase poruke, nisam bas sve ali me zanima par stvari. Ako ima neko voljan i zainteresovan da mi pomogne neka odgovori. Unapred zahvalan Bojan. Moja supruga je zavrsila srednju medicinsku skolu smer laborant, pre dve godine smo predali papire u SAFH i dobili smo odbijenicu jer nas je jedan decko iz Srbije tacnije iz Uzica prevario i poslao joj papire kao da je zavrsila visu skolu za laboranta a po papirima to nije dokumentovano, kada smo dosli gore saznali smo da je odbijena i mesec dana nas je zavlacio kako ce sve biti uredu da nebrinemo. No nije to sada stvar pricacu vam kasnije o svemu tome ustvari mi imamo prevedenu diplomu srednje skole na engleski jezika sto je i overeno u sudu takodje i pecat preveden na engleski jezik, zatim zavrsene sce cetiri godine srednje skole prevedene i overene, kopiju pasosa, izvod iz maticne knjige rodjenih, i izvod iz drzavljanstvatakodje sve prevedeno i overeno. Moze li mi neko reci gde se to salje odnosno predaje i za koliko se ocekuje odgovor u vezi autorizacijei dali je priznata srednja medicinska skola smer laborant. U medjuvremenu mi je supruga zavrsila fakultet na filozofskom fakultetu odsek psihologije, smer andragog(rad sa starijim osobama) dali da saljem papire i za fakultet. Ako ima neko iskustva neka odgovori da bih znao sta da uradim.




Hvala na brzom odgovoru, dali da posaljem ove papire da pokusam, ili da prevedem i diplomu fakulteta od supruge za psihologa pa da posaljem ako imas kako=u informaciju reci da znam bas smo zainteresovani da odemo odavde jel je ovde rassulo.
 
Odgovor na temu

542266
Bojan Vicovic
policajac
MUP RS

Član broj: 314136
Poruke: 8
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2013. u 00:08 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Ustanova za priznavanje diploma u zdravstvu je SAK.
Link:http://www.sak.no/sites/SAK/Sider/default.aspx
Medjutim,ta diploma NIJE priznata.Ni za srednju med. taj smer ni za Visoku med.taj smer.Tako da taj sto te zavlacio,nije bio upucen u to verovatno jer smer nije priznat.Samo opsti smer,akuserski i vaspitacki su priznati na nivou spustanja jednog stepena i izdavanja autorizacije za bolnicara.
Sto se tice filozofije i priznavanja te diplome,ustanova je NOKUT.
Link:http://www.nokut.no/
Da li je priznata filozofija zavisi od NOKUT-a.To ne znam.Pronalazak posla u tom polju,malo teze.Domen prosvete je uglavnom.
Ceo forum je zasnovan na te dve institucije SAK i NOKUT.
Pozdrav!




Hvala na brzom odgovoru, dali da posaljem ove papire da pokusam, ili da prevedem i diplomu fakulteta od supruge za psihologa pa da posaljem ako imas kako=u informaciju reci da znam bas smo zainteresovani da odemo odavde jel je ovde rassulo.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2013. u 00:47 - pre 135 meseci
Radim nocnu pa pisem u rundama...kada ugrabim vremena.

Psihologija je priznata od strane NOKUT-a na nivou Bacelår-a dakle 3 godine.Ukoliko zelis priznanje celog faxa da bude i sa mogucnoscu rada u zdravstvu sa klinickom praksom onda to regulise SAK ali se ne moze dobiti sa nasom skolom.Dakle,taj Bacelår nivo se samo moze dobiti.Imas par strana nazad na forumu nekoliko postova o psihologiji,njihovim studijskim programima ovde kao i primeni nasih diploma u svemu tome.Iscitaj.Jedna clanica foruma je dobila priznanje na nivou bacelår-a.

A za filozofiju probaj da posaljes jer NOKUT ne uzima taksu nikakvu dakle samo troskovi za dokumentaciju u smislu prevoda.E sada nesto je drugo primena te nostifikacije posle,kako naci posao sa tim,nivo jezika itd.Taj deo nije lak,nije deficitarno.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2013. u 00:50 - pre 135 meseci
Citat:
suhimilek:
Cao ponovo.

Do jaja je ova Norveska.Sljakas , putujes , karas, i opet imas kesa.

Klinke su lude, ono..tu mozete da zadate udarac samo ih nacirkajte malo.

Mozda bitnija informacija je da ako radite 4 godine u jednoj komuni kao vikarijat..posle 4 god dobijate fast posao.

Polako se zatvaraju vrata pa pozurite malo.Dok skupite hrabrost ode voz.

Platio sam kartu za avgust do Beograda Wizz air 28 e..
Eto i to je dojava

Budite dobri i zajebani kao uvek Balkanci..

Pozz


Kad ti sednes na biciklo,pa je stavis na pak-treger...pa jasete zajedno po Norge...raj,nema dalje .

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

542266
Bojan Vicovic
policajac
MUP RS

Član broj: 314136
Poruke: 8
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2013. u 01:19 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Radim nocnu pa pisem u rundama...kada ugrabim vremena.

Psihologija je priznata od strane NOKUT-a na nivou Bacelår-a dakle 3 godine.Ukoliko zelis priznanje celog faxa da bude i sa mogucnoscu rada u zdravstvu sa klinickom praksom onda to regulise SAK ali se ne moze dobiti sa nasom skolom.Dakle,taj Bacelår nivo se samo moze dobiti.Imas par strana nazad na forumu nekoliko postova o psihologiji,njihovim studijskim programima ovde kao i primeni nasih diploma u svemu tome.Iscitaj.Jedna clanica foruma je dobila priznanje na nivou bacelår-a.

A za filozofiju probaj da posaljes jer NOKUT ne uzima taksu nikakvu dakle samo troskovi za dokumentaciju u smislu prevoda.E sada nesto je drugo primena te nostifikacije posle,kako naci posao sa tim,nivo jezika itd.Taj deo nije lak,nije deficitarno.





Jeli prevodim ove papire kada hocu da ih predam u NOKUT i jeli to tri godine kao srednja ili visa skola.Jezik zna jer je isla ovde na casove u srbiji u skolu koja se nalazi u Beogradu lingvavive a i boravili smo 2011 na podruciju Osla 3 meseca, ako mozes izvini jer si ti vec gore da se raspitas dali ako sve zavrsimo kako treba a dace bog da hocemo dali posle nostrifikacije moze da se nadje posao.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2013. u 01:20 - pre 135 meseci
Kako se pise o svemu,dodjoh ja i do teme tumora i regulative oko toga.
Jeste teska tema,jer su ovde zdravi ljudi ali ima bitnih stvari na osnovu kojih se da shvatiti zasto je ovde tako dobro regulisano zd.osiguranje.Naime,do sada nisam znala nesto blize o tome jer sam radila u komunalnom sektoru samo sa problematikom psihijatrija/demencija.Sada u bolnici je problematika onkoloska.
Naime,pacijenti oboleli od tumora bilo koje vrste i bilo koje zivotne dobi,imaju placen smestaj tokom lecenja kao i avionske karte,hranu i celokupno lecenje.To vazi i za pacijentovog pratioca,dakle clana familije koji ga prati ako ima zelju da ga prati neko i ne zeli da bude sam.Obezbedjuje se mesto i na odeljenju za tog pratioca u istoj sobi sa pacijentom,servira mu se hrana itd.Postoji 24 sata dostupna kuhinja sa svim vrstama jela,svakodnevno je dodatak uz neku supu mimo jelovnika,automati za kafu,koka-kolu,sve te male flasice gazirane,ne gazirane,voda itd.Ruckovi su zaista predobrog kvaliteta i na tome nema apsolutno nikakve ustede.Na samom odeljenju je jos jedna mala kuhinja "za usput" isto tako sa automatima za sve i svasta popiti.
TV dnevna sa nekoliko televizora.
Bolnica ima pasienthotell i tu se oni kojima nije potreban 24-nadzor smestaju uz punu hotelsku uslugu i sve karte avionske tokom putovanja ili odlaska na vikend odsustvo kuci se placaju od strane DRZAVE.
Na raspolaganju je i palliativ team.Sastanci sa rodbinom,obavestavanja,pitanja jesu li zadovoljni uslugom,sta treba popraviti.Dakle,postoji sekretarica koja narucuje avione,hotel,zavrsava tu administraciju.
U pitanju su razliciti vidovi transporta,taksi,avion ili ambulantni avion zavisno od daljine i potreba,i to se zavrsava prilicno brzo na to se ne ceka.
Odeljenje za zracenje je opremljeno najsavremenijom opremom i to je ujedno jedno od najlepsih odeljenja u bolnici.Nekako najkomfornije.Povezano sa onkoloskim odeljenjem.Odabrana je dnevna soba sa lepim pogledom i velikim prozorima za one pacijente koji pored zracenja koriste kombinovanu terapiju zracenje-citostatici.Sa koznim namestajem pored obicnih kreveta jer ima puno nazalost mladih osoba koji su vrlo pokretni.
I oni imaju problematiku liste cekanja da se dodje do odeljenja,kao i svuda u svetu.Ali kada dodjes,imas uslugu.

Dakle,poenta price nije u tome kako je dobro dobiti tumor pa se lukzuno leciti,vec shvatiti kako od ovog zdravstvenog sistema imas koristi kada se nadjes u sigurno najteznoj utakmici zivota-borbi za zivot.I to zdravstveno osiguranje i jeste regulisano onim visokim porezom koji placamo.Ali iako svi kukamo za taj porez i ja prva medju svima vama,covek treba da shvati da se neke zivotno bitne stvari finansiraju iz tog poreza a niko od nas nezna hoce li se naci u toj situaciji.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2013. u 01:25 - pre 135 meseci
Ja skontala da je zavrsila filozofiju.Napisi samo psihologija.ISCITAJ SAJT NOKUTA.
Sva dokumenta prevodis na engleski i to radi sudski tumac.Priznato je na nivou Høyskole bacelår nivo 3 godine dakle Visa skola u nekom prevodu.
Za posao...ja bih bila neozbiljna osoba kada bih ti rekla,ej raspitala sam se moze...Dakle,dosta oglasa ima za klinicke psihologe to je ono 6 godina fax sto nam nije priznato i za taj rad u zdravstvu ali najbolje je da pogledas oglase i procenis.Ja samo za ono sto je skroz deficitarno mogu da kazem moze se naci.Ovako bi bilo mazanje ociju a to ne zelim.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2013. u 07:18 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Kako se pise o svemu,dodjoh ja i do teme tumora i regulative oko toga.
Jeste teska tema,jer su ovde zdravi ljudi ali ima bitnih stvari na osnovu kojih se da shvatiti zasto je ovde tako dobro regulisano zd.osiguranje.Naime,do sada nisam znala nesto blize o tome jer sam radila u komunalnom sektoru samo sa problematikom psihijatrija/demencija.Sada u bolnici je problematika onkoloska.
Naime,pacijenti oboleli od tumora bilo koje vrste i bilo koje zivotne dobi,imaju placen smestaj tokom lecenja kao i avionske karte,hranu i celokupno lecenje.To vazi i za pacijentovog pratioca,dakle clana familije koji ga prati ako ima zelju da ga prati neko i ne zeli da bude sam.Obezbedjuje se mesto i na odeljenju za tog pratioca u istoj sobi sa pacijentom,servira mu se hrana itd.Postoji 24 sata dostupna kuhinja sa svim vrstama jela,svakodnevno je dodatak uz neku supu mimo jelovnika,automati za kafu,koka-kolu,sve te male flasice gazirane,ne gazirane,voda itd.Ruckovi su zaista predobrog kvaliteta i na tome nema apsolutno nikakve ustede.Na samom odeljenju je jos jedna mala kuhinja "za usput" isto tako sa automatima za sve i svasta popiti.
TV dnevna sa nekoliko televizora.
Bolnica ima pasienthotell i tu se oni kojima nije potreban 24-nadzor smestaju uz punu hotelsku uslugu i sve karte avionske tokom putovanja ili odlaska na vikend odsustvo kuci se placaju od strane DRZAVE.
Na raspolaganju je i palliativ team.Sastanci sa rodbinom,obavestavanja,pitanja jesu li zadovoljni uslugom,sta treba popraviti.Dakle,postoji sekretarica koja narucuje avione,hotel,zavrsava tu administraciju.
U pitanju su razliciti vidovi transporta,taksi,avion ili ambulantni avion zavisno od daljine i potreba,i to se zavrsava prilicno brzo na to se ne ceka.
Odeljenje za zracenje je opremljeno najsavremenijom opremom i to je ujedno jedno od najlepsih odeljenja u bolnici.Nekako najkomfornije.Povezano sa onkoloskim odeljenjem.Odabrana je dnevna soba sa lepim pogledom i velikim prozorima za one pacijente koji pored zracenja koriste kombinovanu terapiju zracenje-citostatici.Sa koznim namestajem pored obicnih kreveta jer ima puno nazalost mladih osoba koji su vrlo pokretni.
I oni imaju problematiku liste cekanja da se dodje do odeljenja,kao i svuda u svetu.Ali kada dodjes,imas uslugu.

Dakle,poenta price nije u tome kako je dobro dobiti tumor pa se lukzuno leciti,vec shvatiti kako od ovog zdravstvenog sistema imas koristi kada se nadjes u sigurno najteznoj utakmici zivota-borbi za zivot.I to zdravstveno osiguranje i jeste regulisano onim visokim porezom koji placamo.Ali iako svi kukamo za taj porez i ja prva medju svima vama,covek treba da shvati da se neke zivotno bitne stvari finansiraju iz tog poreza a niko od nas nezna hoce li se naci u toj situaciji.


mojoj kevi udrade mamografiju na institutu za onkologiju i kazu najverovatnije tumor. mnogo tesko. kaze doktor udjite u moju kacelariju da se dogovorimo. keva ostane u cekaonici i cale i ja udjemo kod ''doktora'' . mi jos u soku. ne cujes svaki dan da ti majka ima rak. kaze nama ''doktor'' sada je vreme najvaznije. lista cekanja je dugacka. minimalno 6 meseci. ako hocete odma da je primimo kostace 500 evra. eeeej ne verujem sta mi covek prica. saberem se kazem dobro ''doktore'' primite je donecemo pare za par dana. kontam cimnem burazera koji je tada radio u africi za neku naftnu kompaniju dobicemo pare za par dana. eeee kada donesete pare onda ce i ona ostati. jbg cast svakome veresija nikome . nazalost tako je i bilo. posle 3 dana ja sam sa caletom doneo pare. uzeo covek uredno i izbrojao. cist racun duga ljubav. otisao kod sekretarice misim da je tada direktor instituta bio bogdanovic i posle 10-tak minuta dodje i kaze da je dovedemo za par dana. nasao covek prazan krevet. ''doktor''

moja komsinice tako ti je kod nas u Srbiji. ovo nije rekla kazala i slicno. ja sam licno dao pare. i do kraja zivota cu zaliti sto sam to uradio. sada da tog necoveka vidim na ulici umlatio bi ga kao vola u kupusu. ma bolje da ne znas sta bi mu sve radio.

mozda ovde nije raj ali tamo odakle dolazimo nije daleko od pakla. nazalost.

p.s. 11 meseci posle operacije moja je majka preminula

JA SAM SRETAN STO PLACAM POREZ OVDE

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

shane
Nebojsha
Moelv

Član broj: 13248
Poruke: 81
*.bb.online.no.



+19 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2013. u 09:33 - pre 135 meseci
Baš tako Zoki.
Imao sam sličnu situaciju 2003-e samo što je od operacije do kobnog ishoda prošlo 50 dana.
Razumem u potpunosti i to je jedan od razloga što sam sada u Norge.
 
Odgovor na temu

zosy
sykepleier
Beograd, Srbija

Član broj: 306924
Poruke: 30
*.80-203-20.nextgentel.com.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2013. u 09:36 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Mada77 i Zaklina mislim da je nickname zosy...putuju danas...velkommen i srecno.Mada77 imas odgovor na pp.Ako nije stigla,posalji ponovo...ali mislim da jeste!

Nisam Mirka videla tvoj post ranije.Hvala na lepim zeljama,sve je bilo super.Nisam imala problema kad sam stigla.Niko me apsolutno nije nista pitao,na pasoskoj kontroli,malo sam bila i zbunjena jer je sve islo kao voda...Pri tom sam upoznala neke divne ljude iz Bosne i popila sa njima kafu na aerodromu.Pokazali su mi kako da kupim togbillett preko NSB.Mnogo mi je to znacilo.Posle smo zajedno seli u voz,pomogli mi sa prtljagom.Imala sam 2 torbe od 22 kg i plus rucni prtljag.Bila bih zakopana sa tim koferima da nije bilo njih.Naravno uzela sam na aerodromu ona kolica za prtljag i to koristila sve dok nisam ubacila stvarii u voz.Oni su putovali do Skiena a ja do National Thetre ,jedna stanica posle Oslo (S).Tu sam sacekala mog hosta.To je jedan fini grk.Sedela sam na klupi dok on nije dosao jer nisam mogla da se maknem od kofera.I tako cekajuci ,pomislila sam na Mirku kako je jednom prilikom,sticajem okolnosti spavala na klupi...Rekla sam samoj sebi,kad je mogla ona,mogu i ja....Ali srecom Teodoros je stigao na vreme.I ja sam bila spashena..U Oslu ostajem 5 dana a onda putujem za Ålesund.I krecem u akciju....Pozelite mi srecu!!Toliko o mom puteshestviju za sada....Hvala Mirjani za sve....
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2013. u 11:36 - pre 135 meseci
Srecno ZOSY!!! Javljaj sta se desava! Samo napred! :)
 
Odgovor na temu

Dragi_Singidunum
Majstor za sve
Gazda
Novi Beograd

Član broj: 314146
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2013. u 11:53 - pre 135 meseci
[quote]zokiruma:
Citat:
osmi putnik:
Citat:
zokiruma


pooz[/quote Hoce li biti ovde oglasa za taj posao?


nece po ovom pitanju nista biti sigurno do recimo 20.5. mada oni su mene prvi pitali i kasnije smo dogovorili da idemo u tom pravcu. ali jos ima mnogo da se radi po pitanju ovog posla. inace radi se negde oko 2500 m3 betonskih zidova. i znam da ce radnici biti smesteni u kuce koje ce kompanija iznajmiti. ali moracemo sacekati jos makar mesec dana.


Svaka cast za post. Reci mi kakvi su izgledi za keramicare,posto sam u tome vec 7 godina bez prekida, da li ce biti nesto i za njih. Imam srpski pasos pa me zanima koliko ce otprilike trajati radovi, da li ce biti intervjua,hoce li trebati dozvole za to i ostalo bitno. Od jezika dobro govorim engleski i pomalo nemacki. Molim lepo za odgovor, a hvala veliko na postu, odavno mi je Norveska interesantna,pratim forum vec dva meseca, a red je da s ukljucim jer ovde bas ne cvetam s poslom,a i neke kolege iz Novog Pazara su tamo vec 2 godine i ne zale se, rade za nekog coveka koji je tamo godinama, Pazarac takodje, u Oslu su, pa reko da krenem da trazim i ja jer kazu mi da se tamo ovaj zanat i ceni i placa.

Pozdrav dobri ljudi,pratim ovaj forum vec dosta vremena iz razloga sto pruza mnoge korisne informacije u vezi zivota i rada u Norveskoj i moram reci da ste maximalno kolegijalni,pocev od mirjane savicic pa nadalje.
Naime,bio sam u Norveskoj prosle godine kod brata u posetu u Oslu(BIO SAM SKORO 3 MESECA ), i malo je reci da sam odusevljen.E sad,ostao bih ja i duze ali svi znamo kako je nama sa srpskim pasosima .
Razlog mog javljanja je taj,sto sam postao madjarski drzavljanin pre par meseci i sad se spreman na ponovi odlazak za Norvesku,ali sada kao madjarski drzavljanin,tj drzavljaniN EU,znaci BEZ IKAKVIH PREPREKA.
Svi Vi koji ispunjavate uslov za madjarsko drzavljanstvo,mozete me kontaktirati za pruzanje pravne pomoci u vezi zahteva sa sticanje madjarskog drzavljanstva putem maila na
[email protected]

Tusen takk og hilsener til alle


Cuo sam nesto za ovo pa ako mozes samo da mi kazes,,baba mi je rodjena u Slavonskom Brodu, ali nije madjarica, pa da li mogu pravno da se ukljucim u to sve. Mozda iz prve ruke da mi kazes kratko sta su uslovi bio sam i na tom forumu o madjarskoj ali ima informacija da mogu i oni koji nisu madjari a neki kazu da mogu samo pravi madjari.Jos ako me obradujes da mogu da se ukljucim i sta mi sve treba vodim te na sta oces.Da li sa tim Eu pasosem mogu bez viza i dozvola boraviti u Norveskoj i raditi i ziveti bez da me iko pita? Hvala izvinite na opsirnosti!

Pozdrav od Bertic Dragana!

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2013. u 12:20 - pre 135 meseci
Valerija Mitic...

Poslala sam.Rekoh da ce biti ponedeljak ali kasnila sam 5 dana.Pocela i ja u skaldu sa ovom drzavom,sve kasni
1)Helsenorsk knjiga
2)Medisin kurs u fascikli
3)Sindikalne novine za sykepleiere "Sykepleieren"
4)Sindikalne novine za hjelpepleiere "Fagbladet" (to malo da vidis koje su aktuelne teme u tim strukama).

Verovatno ce ici preko Male Krsne ali stici ce.Javi kada stigne.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7979189 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.