Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7948720 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2013. u 00:14 - pre 134 meseci
Citat:
Marta 76:
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
stefanko23:
mislim da ne moze vaspitac sa tim medicinskim skolama... mora biti vaspitacki, pa posle neki drugi pedagoski fakultet, kao sto je za ucitelje, nastavnike, pedagoge, i sve to nostrifikovano...


Stefanko,nisi procitao post.U okviru vrtica imas dva profila zanimanja izmedju ostalih mnogobrojnih profila.Ta dva profila se zovu:
1)fagarbeider - zahtev za obavljanje tog posla je autorizacija za helsefaga
2)førsteskolelærer (vaspitac) - zahtev za obavaljanje tog posla je nostifikacija od Nokuta koja odgovara nasem uciteljskom faxu od 4 godine.(to kaze Marta76 sto se tice godina faxa).

Kapiras,sada?Dok ne nacrtas,nista

Nema veze mesanja vaspitaca sa helsefagom vec dva razlicita posla u okviru rada u vrticu!!!!
Primer takvog oglasa u vrticu kao fagarbeider a moze i asistent da prodje ako se ne javi fagarbeider:
http://pal.finn.no/pal/job1/job/fulltime/object?finnkode=40904986
Sa autorizacijom helsefaga si apsolutno kvalifikovan za taj posao!

A onda isto tako vrtic...oglas za førsteskolelærer e tu mora ovo nostifikovanje od Nokuta:
http://pal.finn.no/pal/job1/job/fulltime/object?finnkode=40904850

Dakle,dva razlicita oglasa!



Ovako, za obavljanje posla kao Førskolelærer ili Pedagogisk leder potrebno je minimalno trogodišnje fakultetsko obrazovanje (naravno iz struke). Pošto su u Norveškoj studiji po Bolonji, znači 3+2 god. nama sa četverogodišnjim fak. priznaju 3 godine-Bachelor- plus nešto bodova. S tim, što je za ove 2 spomenute struke puno veća potražnja. Pratim natječaje i vidim da su natječaji za posao u vrtiću kao fagarbeider dosta rjeđi.


Dobro vece, dobri ljudi!

Puno pozdrava za Zokija i Mirku posto se nismo dugo culi, tj. ja nisam postavljala nikakva pitanja! (ovo je smajli, nije pecat da se razumemo) Eto doslo vreme i ja nesto da pitam i da se nadovezem na pricu posto se tice i mene, ovako:

Zavrsila sam visu skolu za vaspitaca pa kad je visa dobila status visoke zavrsila sam i to ali po Bolonji i dobila diplomu: Visoke skole strukovnih studija za obrazovanje vaspitaca, i sad mi u diplomi pise strukovni vaspitac. Ali to nije 4 god skolovanja nego 3 god. Jel ce meni priznati diplomu kao validnu ili ne posto nisam isla 4 god? I da li ima veze to sto nisam odradila pripravnicki staz i dala drzavni ili ne? Posto kod nas nisam imala sanse da odradim pripravnicki jer svi ulaze u vrtic preko opstinskih veza a ja je nisam imala. Samo su mi obecavali i nista od toga nije bilo, a nisu me pustili ni da volontiram samo da odradim pripravnicki! Rekli mi da nemogu da volontiram. A ja im na to rekla - kako oni koji zavrse medicinsku mogu da volontiraju u bolnici a mi vaspitaci nemozemo u vrticu? Nemoze nije po zakonu! E sad ko ce ga znati...
Sta se polaze i da li se polaze nesto od ispita ako ti priznaju diplomu u nokut-u? Ako je priznaju mogu da radim u vrticu kao førsteskolelærer?

I da, da se pohvalim, polozila ja juce jos jedan ispit, polako ali sigurno privodim skolu kraju.

Pozz!
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2013. u 00:17 - pre 134 meseci
Citat:
aca.81: ....jbg.ipak je svima novac br.1.... i tu je problem ne kapiramo se,vi ste postali materijalisti ja nisam....samo se ukljucujem da vas probudim povremeno,da cujem kako zivite i sve to trosite,da tu nadjem razlog ,ili neki ga nadju,jer ocigledno ne mozes ga naci i kisi i magli.....
....to sto sam zaradio ne znaci i da sam uspeo, jel tako?.... meni je...ali to gde cu i sta da radim kada ne radim,e to mi je bitno....


opet gresis aco, ja sam zadnjih par godina imao preko 2500 evra mesecno u Srbiji, moja zena je imala svoj licni posao, doduse manje je zaradjivala ali retko kada ispod 1000 evra. stambeni problem nismo imali, stavise imali smo srecu da smo i ona i ja i pre braka imali svoje. stavise nismo nikada bili ni u dozvoljenom minusu.

danas na sastanku predlozim nesto. objasnim direktoru i jos jednom kolegi. posle par sati imamo sastanak samo sa vise ljudi. i oni kazu ovo je zoran prelozio, i to im je politika za sve. jednostavno priznaju tvoj rad. ne koriste JA JA JA i samo JA. osetis postovanje.

u srbiji je uvek ja, cak i kada nas 10 radimo nesto doci ce direktor i svima pricati kako je on to uradio

jedan od razloga zasto sam otisao pre 4 godine iz srbije

i jedan od razloga zasto sam ove godine dosao u norge

ja nisam covek za JA JA JA i samo JA, meni se vise svidjaju recenice gde ima puno MI MI MI slikovito aco

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

aca.81

Član broj: 305262
Poruke: 35
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2013. u 00:21 - pre 134 meseci
u prvu ste skrenuh sa teme.....ispisujem se ipak....i oprostite, prepostavljam da je vecina ozbiljnih boraca sa ovih prostora stvarno stisla petlju i zapalila....i ko sam ja tu da przim...samo jedan malo drugaciji i sigurno po kolicini privatnih poruka nekih starh forumasa do nekle iskren u nameri da pitam i kazem nesto na drugi nacin...
 
Odgovor na temu

aca.81

Član broj: 305262
Poruke: 35
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2013. u 00:26 - pre 134 meseci
naravno.slazem se Z....podrzavam,po tvojim odgovorim sam i shvatio da ima tu ozbiljnih lavova i zato izvinjenje....
to j epravo ides tamo gde ce da te cene,takav je posao....
...vidis a ja ovde bijem bitku za bolnicara,sa nekim istim bolnicarima koji ceo dan menjaju pelene....i kuci gledaju u sijalici ili komp....i ond asta ce samo kukaju na forumu....
bravo, i hvala ti.....
 
Odgovor na temu

aca.81

Član broj: 305262
Poruke: 35
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2013. u 00:31 - pre 134 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
aca.81:
,subota gleda se Zvezda sa klincima,


e ovo ti je najveca greska :D

btw mene firma salje na kurs ronjenja, za mene je to daleko zanimljivije nego padobran a probao sam :)

inace ovde jako puno ima paraglajdina, ovaj kolega svedjanin sto radi samnom ide cesto i skakuce sa neke obliznje planine :)




a grobar :)....pozdravljam za extrim sportove
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2013. u 01:50 - pre 134 meseci
Ej, bre ljudi sta vam je?!?
Dokle to prepucavanje?!
Zoki, pa ti stvarno nisi normalan sto uopste i komentarises takve izjave!
Nije me bilo ovde jer sam imala drugih obaveza i sad kad sam se ponovo prikljucila ovoj temi, vidoh da ima skoro pa 500 strana a ja ga pratila od 200 i jos ga procitala od pocetka da znam sta i kako. Pa zbog takvih likova je i broj strana skocio jer zasto bi neko pricao nesto konkretno i kako i na koj nacin moze neko nekom pomoci, kad moze da pusti buvu i da se raspravljamo do besvesti! Nisam mogla da verujem da ima vec 500 strana a bilo bi mnogo manje da tu neki pojedinci ne lupaju gluposti.
Mirku bre nema ko da dira ni da napada, a pogotovo ne ti Aco, ono sto je devojka uradila za ovaj forum i ove ljude je neprocenjivo! Da nije bilo nje, ja licno, sigurno se nebi opredelila za NO jer nisam imala pojma kako je i sta je sve sredjeno i uredjeno u toj zemlji a ona nam je sve u sitna crevca napisala! I da nije bilo nje, ni drugi se nebi odlucili. To kroz sta je ona sve prosla da bi dosla do toga gde je sad, zna samo ona, kako joj je bilo! Ja sam plakala bre dok sam citala njenu pricu kako je stigla i na koji nacin do Norveske i posla! Devojka ima muda i to ogromna!
Manite se bre ljudi pljuvanja takvih osoba kao sto je Mirka, i pre svega njena je dobra volja sto provodi vreme kucajuci i odgovarajuci na nasa pitanja! Mogla je jednostavno to vreme da potrosi na nesto drugo! A ne odma je rec kako je ona usamljena i zali za onim sto je ostavila pa joj nedostaje ovo ili ono. Ma daj... Nemogu da verujem kakav smo mi to narod Srbi!? Ljude boli tudj uspeh pa to ti je!
Ma samo sam se iznervirala bez veze zbog tamo nekih koji puste buvu i odu, pa se ti cesi! A oni ce da stoje pored tebe i da se smeju! Ma mi smo budale sto uopste komentarisemo tamo neke objave, trebamo lepo da iskuliramo i to je to pa kad vide da ih niko ne sljivi, jednom, dvaput, triput, oticice sami sa foruma!!!
Pih..

Odo da spavam, laku noc svima!
 
Odgovor na temu

bajt

Član broj: 113463
Poruke: 43



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2013. u 07:32 - pre 134 meseci
Citat:
delija_sever031:
Citat:
Mirjana Savicic:
Aco81 i Delija...






I kad smo vec kod kupovine stana i norveskog drzavljanstva cisto iz radoznalosti imam i tu par pitanja. Neko rece da se kredit ne moze dobiti veci od dvogodisnje bruto plate,a nekretnine su preskupe tipa 1,5-2mil kruna na primer,pa me zanima sve i da se uzme kredit na 30god kako se sklapa cela prica oko kredita i otplate jer nizak kredit,ogromne cene,deluje kao prava petljavina napraviti dobru kombinaciju ne bi li pre nego odapnes stigao da otplatis svoje parce kuce.



Posto sam trenutno u prici oko kupovine da prenesem ono sto znam. Kredit u banci se bez vecih poteskoca odobrava do maksimalno TRI godisnje bruto plate (sve preko toga je glupavo uzeti cak i u Norveskoj). Trenutno je u toku rast cene kamata kod nekih banaka i kad uzimas kredit reci ce ti da racunas na rizik da jednog dana bude 5%. Mi smo uzeli kod SR-Banken (Stavangerska banka) i tu je kamata oko 3.8% na prvi stan.

Maksimalno 85% kredita mozes uzeti od banke
Kad prvi put kupujes stan imas pravo da se u svojoj komuni prijavis za tzv. etablering lån. Da li ces ga dobiti zavisi od prihoda domacinstva, ustedjevine i imovine (sto vise love imas manje su sanse za ovaj tip kredita). Obicno se dobija 10% ili malo vise ali nije iskljuceno da nekom daju i svih 15%. Kod ovog tipa pozajmice kamata je oko 2.1%

Ako si mladji od 34 maksimalni rok otplate je 35 godina na deo koji uzimas u banci (mozda to varira od banke do banke , ovako je u SR)

Od svih kamata koje platis u toku jedne godine, naredne godine kroz porez se vraca 28%.

 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2013. u 07:53 - pre 134 meseci
Covece, morao sam da konsultujem.... caleta... posto je on... bio -.--... vezista u vojsci... pa ume da cita --- morzovu.. azbuku.. --. -.--. ..
 
Odgovor na temu

Marta 76

Član broj: 299292
Poruke: 82
*.tel.net.ba.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2013. u 08:11 - pre 134 meseci
Hahaha, dakipro :D
Ja nešto mislim da ih je sinoć bilo pri "kafi" :)
 
Odgovor na temu

JelenaiPedja
jelena i pedja mihajlovic
defektolog elektricar
skola
beograd

Član broj: 312561
Poruke: 22
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2013. u 08:26 - pre 134 meseci
mi planiramo da kolima dodjemo i volontiramo negde (ima jedan sajt preko koga se to moze odgovoriti http://www.workaway.info/signup-en.html)... tako imamo besplatno stan i hranu, a usavrsavamo jezik... za to vreme konkurisali bi za posao, ali iskljucivo na sever... ima li neko iskustva sa tim volontiranjem...
hvala..
 
Odgovor na temu

zoranNS3
Zoran Sljukic
Novi Sad

Član broj: 308651
Poruke: 8
*.dynamic.sbb.rs.



+20 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2013. u 08:27 - pre 134 meseci
Pozdrav dobri ljudi,pratim ovaj forum vec dosta vremena iz razloga sto pruza mnoge korisne informacije u vezi zivota i rada u Norveskoj i moram reci da ste maximalno kolegijalni,pocev od mirjane savicic pa nadalje.
Naime,bio sam u Norveskoj prosle godine kod brata u posetu u Oslu(BIO SAM SKORO 3 MESECA ), i malo je reci da sam odusevljen.E sad,ostao bih ja i duze ali svi znamo kako je nama sa srpskim pasosima .
Razlog mog javljanja je taj,sto sam postao madjarski drzavljanin pre par meseci i sad se spreman na ponovi odlazak za Norvesku,ali sada kao madjarski drzavljanin,tj drzavljaniN EU,znaci BEZ IKAKVIH PREPREKA.
Svi Vi koji ispunjavate uslov za madjarsko drzavljanstvo,mozete me kontaktirati za pruzanje pravne pomoci u vezi zahteva sa sticanje madjarskog drzavljanstva putem maila na
[email protected]

Tusen takk og hilsener til alle
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2013. u 09:14 - pre 134 meseci
Citat:
JelenaiPedja:
mi planiramo da kolima dodjemo i volontiramo negde (ima jedan sajt preko koga se to moze odgovoriti http://www.workaway.info/signup-en.html)... tako imamo besplatno stan i hranu, a usavrsavamo jezik... za to vreme konkurisali bi za posao, ali iskljucivo na sever... ima li neko iskustva sa tim volontiranjem...
hvala..


Imate moje iskustvo na forumu, pisala o tome. Ne secam se koja strana bese. Suprug i ja bili tri meseca u NO na takav nacin. Mozete i proslediti pp za informacije, da ne bi duzili ovde na vec pisanu temu.

Pozzz
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2013. u 09:28 - pre 134 meseci
Citat:
zoranNS3: Pozdrav dobri ljudi,pratim ovaj forum vec dosta vremena iz razloga sto pruza mnoge korisne informacije u vezi zivota i rada u Norveskoj i moram reci da ste maximalno kolegijalni,pocev od mirjane savicic pa nadalje.
Naime,bio sam u Norveskoj prosle godine kod brata u posetu u Oslu(BIO SAM SKORO 3 MESECA ), i malo je reci da sam odusevljen.E sad,ostao bih ja i duze ali svi znamo kako je nama sa srpskim pasosima .
Razlog mog javljanja je taj,sto sam postao madjarski drzavljanin pre par meseci i sad se spreman na ponovi odlazak za Norvesku,ali sada kao madjarski drzavljanin,tj drzavljaniN EU,znaci BEZ IKAKVIH PREPREKA.
Svi Vi koji ispunjavate uslov za madjarsko drzavljanstvo,mozete me kontaktirati za pruzanje pravne pomoci u vezi zahteva sa sticanje madjarskog drzavljanstva putem maila na
[email protected]

Tusen takk og hilsener til alle


veruj mi prosao sam pola ovih puteva na severu, i recenica auto i sever mnogo cudno zvuci. necete imati nesto mnogo vremena da zujite za posao. gradovi su mali, dosta udaljeni jedni od drugih a putevi leti nisu uopste dobri. ja bi se pre opredelio za onaj deo na jugu. mnogo gradova i gradica, putevi extra, i si su neko blizu jedni drugih. sever uvek prvo mejlom.

pooz
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Web-Promocija

Član broj: 313874
Poruke: 23
*.adsl.verat.net.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2013. u 10:31 - pre 134 meseci
Da li neko moze da mi kaze koliko vremena je potrebno jednom prosecnom polazniku kursa da savlada taj "laki" norveski jezik? Cini mi se da ga nikad ne bih savladao...
 
Odgovor na temu

sofi1976
sofija mitrović
visa medicinska sestra
brčko,BiH

Član broj: 236289
Poruke: 48
*.teol.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2013. u 10:42 - pre 134 meseci
Molim da mi neko napise koja je procedura za dobijanje sezonske vize preko ljeta za helsefagarbeidere.Hvala unaprjed...
Sofija Mitrović
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2013. u 12:10 - pre 134 meseci
Citat:
bajt:
Citat:
delija_sever031:
Citat:
Mirjana Savicic:
Aco81 i Delija...






I kad smo vec kod kupovine stana i norveskog drzavljanstva cisto iz radoznalosti imam i tu par pitanja. Neko rece da se kredit ne moze dobiti veci od dvogodisnje bruto plate,a nekretnine su preskupe tipa 1,5-2mil kruna na primer,pa me zanima sve i da se uzme kredit na 30god kako se sklapa cela prica oko kredita i otplate jer nizak kredit,ogromne cene,deluje kao prava petljavina napraviti dobru kombinaciju ne bi li pre nego odapnes stigao da otplatis svoje parce kuce.



Posto sam trenutno u prici oko kupovine da prenesem ono sto znam. Kredit u banci se bez vecih poteskoca odobrava do maksimalno TRI godisnje bruto plate (sve preko toga je glupavo uzeti cak i u Norveskoj). Trenutno je u toku rast cene kamata kod nekih banaka i kad uzimas kredit reci ce ti da racunas na rizik da jednog dana bude 5%. Mi smo uzeli kod SR-Banken (Stavangerska banka) i tu je kamata oko 3.8% na prvi stan.

Maksimalno 85% kredita mozes uzeti od banke
Kad prvi put kupujes stan imas pravo da se u svojoj komuni prijavis za tzv. etablering lån. Da li ces ga dobiti zavisi od prihoda domacinstva, ustedjevine i imovine (sto vise love imas manje su sanse za ovaj tip kredita). Obicno se dobija 10% ili malo vise ali nije iskljuceno da nekom daju i svih 15%. Kod ovog tipa pozajmice kamata je oko 2.1%

Ako si mladji od 34 maksimalni rok otplate je 35 godina na deo koji uzimas u banci (mozda to varira od banke do banke , ovako je u SR)

Od svih kamata koje platis u toku jedne godine, naredne godine kroz porez se vraca 28%.



Hvala za odgovor bajt!

Ali ono sto meni i dalje nije jasno je da npr imas nekih 400 000 godisnje i uzmes dakle kredit 1,2mil nebitno na koji vremenski period a cene stanova onih vecih tj boljih,osim ako neces kupovati garsonjeru i ziveti sam ceo zivot,idu od plus minus 2mil....dakle prvo treba ustedeti nekih 100 000 eura pa tek onda dici neki kredit a meni to i za Norvesku zvuci mnogo,dakle sve i da stekas 1000 eura mesecno ispade da ces kredit dici za 10god a meni ne zvuci kao nesto sto se desava u praksi :-D
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2013. u 13:01 - pre 134 meseci
Citat:
delija_sever031: Hvala za odgovor bajt!

Ali ono sto meni i dalje nije jasno je da npr imas nekih 400 000 godisnje i uzmes dakle kredit 1,2mil nebitno na koji vremenski period a cene stanova onih vecih tj boljih,osim ako neces kupovati garsonjeru i ziveti sam ceo zivot,idu od plus minus 2mil....dakle prvo treba ustedeti nekih 100 000 eura pa tek onda dici neki kredit a meni to i za Norvesku zvuci mnogo,dakle sve i da stekas 1000 eura mesecno ispade da ces kredit dici za 10god a meni ne zvuci kao nesto sto se desava u praksi :-D


zaboravio si i drugu platu. elem razmisljaj i u ovom pravcu, za recimo 25 godina ta nekretnina ce biti tvoja. i odlucis da je prodas i vratis se u npr. Srbiju. uzmi koliko vredi jedan stan u beogradu i jedna prosecna kuca u norge. takodje za tih 25 godina si i odvajao odredjene pare sa strane.

elem, mislim da niko nikada nije rekao da se kuce dele na ulici u norge. ne mogu da tvrdim ali licno mislim da je tako nesto nemoguce bilo gde na ovoj planeti. ali je kuca u norge dobra investicija za buducnost.


----------------------------------------
Hei alle sammen!

Snart er lønnen for april klar

Etter en liten titt på kalenderen ser vi at i mai må det bli lønn tidlig. Det blir lønn 16 mai grunnet helligdager.

Det betyr at timelistene må være ferdige senest 13 mai.


mvh

-----------------------------------------

sada sam pricao sa devojkama iz knjigovodstva. ukratno danas nam je plata za april. to znaci da cu primiti platu za unapred iskreno za mojih 33 godine ovo mi se nikada nije desilo.

[Ovu poruku je menjao zokiruma dana 18.04.2013. u 14:14 GMT+1]
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2013. u 13:17 - pre 134 meseci
Slazem se Zoki naravno,nista nije sporno,samo mi je jaz izmedju cene nekretnina i visine kredita bio prevelik ali sto rece zaboravio sam cinjenicu da se mogu sabrati 2 plate pa puta 3 sto je druga prica,rekoh ja da ima neka caka jer je ova prva prica bila nelogicna :-D sve jasno,hvala za odgovore
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2013. u 13:22 - pre 134 meseci
Citat:
delija_sever031: Slazem se Zoki naravno,nista nije sporno,samo mi je jaz izmedju cene nekretnina i visine kredita bio prevelik ali sto rece zaboravio sam cinjenicu da se mogu sabrati 2 plate pa puta 3 sto je druga prica,rekoh ja da ima neka caka jer je ova prva prica bila nelogicna :-D sve jasno,hvala za odgovore

Drugare, u prevodu, treba ti žena! Obzirom da ovde ima osoba kojima treba muž, mogli bi da spojimo lepo i korisno

 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.04.2013. u 13:43 - pre 134 meseci
Sto se stanova i kredita tice.

15 % mozes dobiti od komune prvi put kada kupujes stan.

75-85 % mozes dobiti od banke.

Ako imas prosecnu platu i dobijes cisto mesecno oko 20.000 kruna platu mislim da je maximalno sto mozes da kupis je stan od 2.000.000 kruna.

Stan jednosoban-jednoiposoban ajde otprilike da je 2.000.000 kruna 

Tako da ono sve je to povuci-potegni ako imas samo jednu platu.

Sa 20.000 mesecno se prezivljava-zivi normalno a sve iznad mozes da ustedis-investiras u nesto.

[Ovu poruku je menjao gogi77 dana 18.04.2013. u 14:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7948720 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.