Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7890881 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zoran2212

Član broj: 297827
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.04.2013. u 21:47 - pre 134 meseci
hvala mirka
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2013. u 00:07 - pre 134 meseci
Citat:
gogi77:
Ne misle oni mnogo o tome da treba platiti vise.

Inace posledanja glupost sa kojom sam se susreo... covek ima srednju skolu dobio je titulu "Chief Design Engineer" a jedino sto radi je modelovanje i crtanje u solidworksu + ima platu koja je ista kao i moja... ali je norvezanin.
Mislim nije da potcenjujem neciji rad, covek radi OK svoj poso ali ja pored master diplome, godina iskustva, rada u gomili specijalizavanih programa za proracune, FEM analizu.. itd... imam istu platu.
Uglavnom bas me interesuje sta ce biti u junu posto mi tada stoji u ugovoru "razgovor o plati".


pa cenkaj se kao ja, ako si se uklopio sa njima, postuju te, navikli na tvoj rad pa ti covece kazi cifru. mene to nikada nije bilo sramota a pogotovo ne ovde. nornalno nikada ne bi rekao sima ima toliko a ja sam bolji od njega vec bi rekao ja vredim vise nego kada sam dosao i zasluzujem toliko. pa onda kao kod mene na vasaru u rumi.

ljudi ovde se slobodno cenkajte za sve, od auta do stana. pa kada nadjes jeftiniji televoz negde trazi da si izdaju fakturu koliko taj televozr kosta i i du u najblizu sledecu prodavnicu i trazi da ti skine cenu ispd one u prvoj. 99,99% ce skinuti. pola stvari tako funkcionise. a makar smo mi rumljani odrasli na vasaru/


pooz

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
..188.118.tmi.telenormobil.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2013. u 00:45 - pre 134 meseci
I mene čeka isti razgovor za par mjeseci. Za sada su mi iskustva pozitivna, kolega norvežanin, lokalac pa je kao i ja bio pola godine na probnom radu i probnoj plati.
 
Odgovor na temu

srbijadamus1
teolog
Novi Sad

Član broj: 253939
Poruke: 59
176.106.127.*



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2013. u 08:02 - pre 134 meseci
Primetio sam da Norveska ima najjjednostavniji vizni rezim u svetu .Mislim na zemlje prvog sveta .



Napravicu poredjenje za 2013 ranije je bilo drugacije

Kanada ,potrebno od dokumenta svasta ,imaju nekoliko programa ,jedan federalni ,radna viza (ogranicenog roka trajanja ) i provinciska ,ludost Kanade je vreme ,recimo traze vam pored skole ,i neki posao pre nego dodjete u Kanadu tzv AOR ponuda od poslodavca radniku koji ce doci ,a viza se ceka minimum 3 godine i to od dana predaje napomenucu da mora da se polozi IELTS sa visokim ocenama (test koji prosecan Englez ,sa srednjom skolom bez pripreme nije u stanju da polozi )Dalje cena ,sve kosta minimum 10.000 dolara za cetvoroclanu porodicu .Cena hrane je kao u Norveskoj ,dok je smestaj oko 1200 dolara mesecno naravno zavisi gde .Prosecna satnica je od 12 do 18 dolara .Postoji lista zanimanja koja se menja ,bilo kada ,vi predate papire i jedno jutro shvatite da vase zanimanje nije na listi .Nas komsija je lekar dobio vizu nakon sedam godina !!!!!!!!!Sada u Kalgariju vozi taksi jer drzava Kanada ne priznaje nase skole !!!!!!!!! Pitam ga a sta su evaluirli sedam godina sleze covek ramenima.

Australija manje vise isto samo jos dodatnih troskova ,za verifikaciju diplome ,a to kosta zlo i naopako ,zanatskih i inzenjerskih zanimanja ima ,alije izuzetno nejasno kakav je to kriterijum po kome se boduje .Ocekuje se od jednog zidara recimo da Engleski polozi na IELTSU sa sve 6 ili vise !!!!!!!!!(Vecina diplomiranih Anglista u Srbiji bez dobre pripreme to nije u stanju) Medicinska struka je trazena primaju samo Azijate koji u mnogim slucajevima moraju da izvrse operaciju i idu na specijalni trening da bi mogli pravilno da izgovaraju sve reci Engleskog jezika !!!!!!!!!!!!!!! I da razina Engleskog mora biti 7 ili 7.5 ( To je vec itekako visok nivo) satnica od 14 do 20 dolara


Novi Zeland isto engleski na visokom nivou IELTS 6 za vecinu zanimanja ,sertifikacija diplome radno iskustvo ,uglavnom su naslonjeni i povezani sa Australiskom emigracionom semom .Cena emigracije relativno niska oko 5500 dolara za porodicu plus karte (relativno visoka cena) Vreme izdavanja vize do 6 meseci prosecna satnica oko 10 eura pretvoreno u dolare ,smestaj skup hrana jeftina ,najsigurnija i najprivlacnija zemlja na svetu za porodicni zivot .Vecito prolece


Nemacka ,prima 250 sestara iz Srbije doslo 3000 prijava (svi koji govore Nemacki) od drugih struka inzinjeri (blue card) cena vize izmedju 100 i 180 eura plata oko 1900 eura za ove struke medicinske ,inzinjeri oko 3000 eura zavisi koji i gde .
Jezik najjnizi nivo ,moguce savladati jako brzo.

Svajcarska sansa da dobijete vizu ako niste EU je ravna cistoj nuli ,ljudi odavde uglavnom se upustaju u kriminalne radnje da bi se domogli Svajcarske (brak) ,drugim recima da bi ste dobili pravo da radite u Svajcarskoj morate postati kriminalac i za to platiti izmedju 20.000 i 30.000 franaka
Mada bekstvo iz radnog logora Smrtistan je prioritet svima

Arapski Emirati i Katar , relativno laka emigracija ponuda poslodavca i to je to bez nekih peripetija sa diplomama ,ali drzavljani Smrtistana primaju plate nekoliko puta manje od plata domorodaca i od plata svojih USA,EU i slicnih kolega .Ucene su ceste jer vam viza omogucava jako malo , zanati se placaju kao u Smrtistanu ,a medicinsko osoblje ,u islamskim zemljama je pod budnim okom serijatskog vodje ,tako da za malu gresku ode glava,ruka itd ,Bugarske sestre u libiji osudjene na smrt .Bio sam i licno doziveo svasta ,klonite se istoka to nije mesto gde se radi sem ukoliko nemate svoj biznis ,u tom slucaju derete bogate Arape samo tako .



Engleska ,poseban emigraciski sistem onemogucava Pakistansko -Indisku emigraciju(kontrakolonizacija) te onemogucava i sve ostale uglavnom izuzetno skupo i komplikovano , ljudi sa phd ili masterom iz robotike .
Zanatska zanimanja tesko ili pre nikako ,m.sestre moze ali ponovo test Engleskog izuzetan nivo (IELTS 7.5)

Norveska ,ponuda poslodavca i verifikacija diplome srednje medicinske skole ,neophodno poloziti jezik (vecina sestara polozi stoga nivo jezika nije vasionski) plate pravicne ,licno smatram da je medicinski tehnicar jedna od najtezih struka ,i poziv koji se potplacuje svuda u Evropi ,Kanadi Australiji ,nasi ljudi uglavnom idu tamo kao bolnicari po starackim domovima , fizicki posao uz dodatak ciscenja fekalija i razno raznih telesnih lucevina ,plata oko 400.000 kruna godisnje ,svaka kruna zaradjena .
Primaju i zanatlije svih vrsta jezik nije uslov ???????? ovo nema nigde na svetu , ponuda od poslodavca pasos u dzep diploma na Engleskom ????????? i early employment tj viza odmah ,satnice najbolje u svetu .Izvor prihoda nafta .


USA u poslednjih 10 godina ni jedan zanatlija nije dobio imigrantsku vizu ,ponude poslodavca i posao ,tice se limitiranog broja tj ako imate ponudu poslodavca ,trazite H1B vizu koja je limitirana na 65000 godisnje ,da bi dobili tu vizu ,morate biti minimum phd ,ili master u nekoj od oblasti ili medicinska setra sa sve masterom (ovo je jedina zemlja gde speciljalizacija u negovateljstvu donosi vise para nego u NO)
Ostali igrajte polunamestenu i dirigovanu lutruju ,moje komsije dobile idu za 20 dana ,znaci moze se dobiti iz Srbije ove godine ide 368 dusa po toj lutriji proces traje 2 godine
Satnica zavisi od vas ,ukolio ste preduzimljivi ,pratite tehnologiju ,volite da radite za sebe ,onda je USA mesto za vas ,ukoliko volite da radite za druge da se ne brinete itd ,satnice relativno male troskovi zivota joj 1500 dolara za pristojno medicinsko osiguranje !










 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.banetele-cust.com.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2013. u 09:14 - pre 134 meseci
Citat:
delija_sever031:
Aj sad,photoplazma jes' ti ili ko je od vas?:D



hehe, nisam ja. Ja ne zivim sam,hehehehee
 
Odgovor na temu

Medaggz
Marko Mihailovic
miljøterapeut helsefagarbeider
SANKS upa
Karasjok

Član broj: 314117
Poruke: 76
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2013. u 12:01 - pre 134 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:

Neko je pitao fizio smer ili opsti smer Visoke med.skole.Definitivno opsti smer,pre svega jer je to deficitarnije od fizio smera jedno 50 puta minimum.U Saku su neke promene tako da ce naredni period razjasniti neke dileme i priznavanja sto se zdravstva tice jer oni su nasli nedostatke i za srednju i za Visoku skolu.
Zoki,ciscenje snega ako jos vazi...extra...evo opet pada kao lud sneg !!!



Ja sam pitao to , i hvala Vam na odgovoru. Mozda malo dosadjujem, ali za pocetak mi je to bas bitno.
Realno , bice mnogo promena jos u Sak-u dok ja to zavrsim(3 godine je veliki period- ili bar zvuci tako, ali proletece i to brzo).

Za to vreme moram da se potrudim i jezik da naucim, sto mislim da ce mi biti glavni problem.
Ali gde postoji volja, tu je i mogucnost.

Pozdrav. I naravno nastavljam da pratim svakodnevno ovde

Hvala jos jednom
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2013. u 12:41 - pre 134 meseci
jel moze neko da objasni kako ide online kupovina u norge? konkretno me zanima na sta se placa carina, koji je maksimalni iznos koji moze da se kupi bez placanja carine i sl.

TNX
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Svejeok
Investigator

Član broj: 274724
Poruke: 117



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2013. u 12:43 - pre 134 meseci
Citat:
srbijadamus1:
Primetio sam da Norveska ima najjjednostavniji vizni rezim u svetu .Mislim na zemlje prvog sveta .

Napravicu poredjenje za 2013 ranije je bilo drugacije

Svajcarska sansa da dobijete vizu ako niste EU je ravna cistoj nuli ,ljudi odavde uglavnom se upustaju u kriminalne radnje da bi se domogli Svajcarske (brak) ,drugim recima da bi ste dobili pravo da radite u Svajcarskoj morate postati kriminalac i za to platiti izmedju 20.000 i 30.000 franaka
Mada bekstvo iz radnog logora Smrtistan je prioritet svima


Norveska ,ponuda poslodavca i verifikacija diplome srednje medicinske skole ,neophodno poloziti jezik (vecina sestara polozi stoga nivo jezika nije vasionski) plate pravicne ,licno smatram da je medicinski tehnicar jedna od najtezih struka ,i poziv koji se potplacuje svuda u Evropi ,Kanadi Australiji ,nasi ljudi uglavnom idu tamo kao bolnicari po starackim domovima , fizicki posao uz dodatak ciscenja fekalija i razno raznih telesnih lucevina ,plata oko 400.000 kruna godisnje ,svaka kruna zaradjena .
Primaju i zanatlije svih vrsta jezik nije uslov ???????? ovo nema nigde na svetu , ponuda od poslodavca pasos u dzep diploma na Engleskom ????????? i early employment tj viza odmah ,satnice najbolje u svetu .Izvor prihoda nafta .




I ja sam skoro pricao sa drugom o tome i cinjenica je da je do skoro Norveska lakse pustala strance (zato sto su joj dosta trebalii) , medjutim mislim da polako zatvaraju vrata , tj siguran sam. Ovo lakse ne znaci nimalo lako , ali kad poredis sa Svajcarskom gde je i nemoguce dobiti dozvolu , onda je sve jasno. Sa druge strane Norveska je zemlja sa skoro 5 000 000 stanovnika , a teritorija na kojoj se nalazi je ogromna , tako da ima tu dosta faktora za proucavanje. Ali generalno , sto se tice tih medjljudskih odnosa niko nece nadmasiti Skandinaviju , po mom misljenju.

"Cuidado con lo que buscas, porque podrías encontrarlo..."
 
Odgovor na temu

moukoko

Član broj: 168931
Poruke: 171
*.80-202-49.nextgentel.com.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2013. u 13:22 - pre 134 meseci
Citat:
zokiruma:
jel moze neko da objasni kako ide online kupovina u norge? konkretno me zanima na sta se placa carina, koji je maksimalni iznos koji moze da se kupi bez placanja carine i sl.

TNX


http://www.onorveskoj.com/721/online-kupovina-u-norveskoj
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.bb.online.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2013. u 13:41 - pre 134 meseci
Online kupovina

http://toll.no/templates_TAD/M...x?id=244979&epslanguage=no
 
Odgovor na temu

polemid
guantanamo

Član broj: 135159
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.igor.bg.tc


+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2013. u 15:04 - pre 134 meseci
Pozdrac svima, ja sam planirao da se sa porodicom preselim u Kanadu, tamo imam bliske rođake, međutim skoro sam popunjavao
podatke na sajtu cic i vidim da kao imigrant nemam skoro nikakve šanse, za radnu dozvolu šansa postoji ali moraš
tražiti nekoga tamo da te zovne da radiš i svašta nešto. Prilično komplikovano, a čitao sam po forumima i za to se čeka
baš puno.
Onda sam počeo da tražim nešto o Norveškoj, pošto mi je ta zemlja oduvek bila privlačna, i došao sam do ove stranice:)
Vidim da ima skoro 500 stranica na ovu temu, pa ako mogu samo da pitam nekoga za par informacija da ne pretražujem sve.

Kakva je procedura otići u Norvešku, koliko je to komplikovano i zanima me koliko su naše diplome priznate tamo.
Ja sam diplomirani ekonomista VII-1 a žena je završila Višu pedagošku, to je VI-1.
A što se tiče posla ako treba radiću tamo svašta, ako nemogu u struci bilo šta samo da je bar dobra zarada, pošto ovde
mislim da stvarno više nema smisla.
Mislim ovde imam dobar posao i solidnu platu ali više stvarno ne vidim perspektivu i neku ne dugoročnu nego čak i blisku budućnost.
Imam dve male ćerke i želim da odem negde gde će one imati neku bolju budućnost. Ja imam 34 godine, žena 28, sve mislim bolje da
sad presečem i odemo nego da me ovde opali srčka za 5 godina od nerviranja i razmišljanja o hiljadu nepotrebnih stvari.
Postoji šansa da dobijem i Mađarsko državljanstvo ali žena ne može pa ako želimo otići svi moramo na naš pasoš.

Hvala unapred
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
37.19.108.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2013. u 15:43 - pre 134 meseci
Uzimaj taj pasos pod obavezno jer onda na osnovu njega mozete bas svi otici,zeni nece ni trebati.....
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2013. u 17:15 - pre 134 meseci
Da zivim u Srbiji,i da sam resila da emigriram bilo gde,i odlucna sam u tome,najmanje sto bih mogla da uradim je da iscitam nesto o mogucnostima emigracije u tu neku zemlju,i to ne 500 strana nego 5000 strana,ako treba.
Sve sto tebe zanima polemid,je vec napisano na forumu pa i prednosti madjarskog pasosa,sve vec pise,samo treba da budes u stanju da procitas.
NB!Ako ti dodjes sa madjarskim pasosem,zena moze doci na pripoj porodice.Ako si stvarno resio da emigriras,citaces svih 500 strana i zakljuciti kakve mogucnosti imas,pitati onda sta ti nije jasno,a ako si slucajni putnik po forumima,onda je ovo samo jedan tvoj mali svracaj na internet.
Sebi dajem za pravo da ti ovo napisem jer sam po ko zna koji put ponavljala iste odgovore.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
2a00:c440:20:404:68b5:e8c9:4..



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2013. u 17:16 - pre 134 meseci
diloma za ekonomistu je priznata ali zahteva nostrifikaciju od strane nokuta...

zena ti ima visu pedagosku, kolio znam to je za vaspitaca je l tako? ona mora da prodje prvo kroz nokut, pa sa ostalom dokumentacijom (koja ukljucuje i bergens test) da prodje kroz udirovu nostrifikaciju, to je ministarstvo prosvete... imas sve na udir.no za nju...srecno...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2013. u 17:26 - pre 134 meseci
Primaju i zanatlije svih vrsta jezik nije uslov ???????? ovo nema nigde na svetu , ponuda od poslodavca pasos u dzep diploma na Engleskom ????????? i early employment tj viza odmah ,satnice najbolje u svetu .Izvor prihoda nafta .
Za nas van EU,nije tako,nemamo usaglasene diplome i ne dobijamo fagbrev,a jezik je ogromna prednost.Dakle,to nije bas tako izvodljivo.

Ali jedna stvar je sigurna.Iz neznanja se zalis na ono sto je relativno ok,samo ti to neznas jer nisi nikada istrazivao kako je to negde drugo.Ja na primer nisam nikada ni procenjivala neku drugu zemlju za odlazak osim Norveske,i u skladu sa time sam cesto pisala kako je dugo cekanjena dozvolu,kako je tezak zahtev spajanje posla i diplome,pa 80% stilling...itd...a onda nedavno citajuci forum za USA shvatim kako sam bila u neznanju i kritikovala nesto sto je super u odnosu na ostale zemlje.
Dakle,u USA se 1.oktobra dele te radne vize i ta brojka je 65 000.Prijava je do 1.aprila za oktobar te iste godine.Ako ne dobijes vizu jer prosto broj je limitiran,onda se prebacujes za sledecu godinu,dakle minimum cekanja je od 6 meseci do 1,5 godinu.
Pa,to je za mene bila sokantna vest.Dakle,covek se iz neznanja zali na svasta.
Med.sestre u USA imaju 4 godine fax i 6 god fax.Ove sa 6 god fakulteta pisu i recepte.Dakle,potrebno je da imas Høyskole 3 godine smer za sestru pa da polazes strucni ispit koji nije ni malo naivan,da bi dobio licencu za tu odredjenu zemlju.Dakle,ako se selis iz jedne americke drzave u drugu,moras ponovo da polazes taj test jer licenca vazi samo za jednu odredjenu zemlju.
A nama je SAK izdavao autorizacije na osnovu srednje skole 4 godine i odradjene prakse i nasj.faga.Koliko god da se to meni ne svidja,to je realnost,samo covek dok to nezna,smatra da je to ok.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2013. u 17:40 - pre 134 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Da zivim u Srbiji,i da sam resila da emigriram bilo gde,i odlucna sam u tome,najmanje sto bih mogla da uradim je da iscitam nesto o mogucnostima emigracije u tu neku zemlju,i to ne 500 strana nego 5000 strana,ako treba.
Sve sto tebe zanima polemid,je vec napisano na forumu pa i prednosti madjarskog pasosa,sve vec pise,samo treba da budes u stanju da procitas.
NB!Ako ti dodjes sa madjarskim pasosem,zena moze doci na pripoj porodice.Ako si stvarno resio da emigriras,citaces svih 500 strana i zakljuciti kakve mogucnosti imas,pitati onda sta ti nije jasno,a ako si slucajni putnik po forumima,onda je ovo samo jedan tvoj mali svracaj na internet.
Sebi dajem za pravo da ti ovo napisem jer sam po ko zna koji put ponavljala iste odgovore.
Pozdrav!

wow,odlepila Mirka,retko se to vidja ljudi...
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2013. u 17:56 - pre 134 meseci
Citat:
Mirjana SavicicPrimaju i zanatlije svih vrsta jezik nije uslov ???????? ovo nema nigde na svetu , ponuda od poslodavca pasos u dzep diploma na Engleskom ????????? i early employment tj viza odmah ,satnice najbolje u svetu .Izvor prihoda nafta .
Za nas van EU,nije tako,nemamo usaglasene diplome i ne dobijamo fagbrev,a jezik je ogromna prednost.Dakle,to nije bas tako izvodljivo.

Ali jedna stvar je sigurna.Iz neznanja se zalis na ono sto je relativno ok,samo ti to neznas jer nisi nikada istrazivao kako je to negde drugo.Ja na primer nisam nikada ni procenjivala neku drugu zemlju za odlazak osim Norveske,i u skladu sa time sam cesto pisala kako je dugo cekanjena dozvolu,kako je tezak zahtev spajanje posla i diplome,pa 80% stilling...itd...a onda nedavno citajuci forum za USA shvatim kako sam bila u neznanju i kritikovala nesto sto je super u odnosu na ostale zemlje.
Dakle,u USA se 1.oktobra dele te radne vize i ta brojka je 65 000.Prijava je do 1.aprila za oktobar te iste godine.Ako ne dobijes vizu jer prosto broj je limitiran,onda se prebacujes za sledecu godinu,dakle minimum cekanja je od 6 meseci do 1,5 godinu.
Pa,to je za mene bila sokantna vest.Dakle,covek se iz neznanja zali na svasta.
Med.sestre u USA imaju 4 godine fax i 6 god fax.Ove sa 6 god fakulteta pisu i recepte.Dakle,potrebno je da imas Høyskole 3 godine smer za sestru pa da polazes strucni ispit koji nije ni malo naivan,da bi dobio licencu za tu odredjenu zemlju.Dakle,ako se selis iz jedne americke drzave u drugu,moras ponovo da polazes taj test jer licenca vazi samo za jednu odredjenu zemlju.
A nama je SAK izdavao autorizacije na osnovu srednje skole 4 godine i odradjene prakse i nasj.faga.Koliko god da se to meni ne svidja,to je realnost,samo covek dok to nezna,smatra da je to ok.


pa miro nema covek vremena da cita. nije on kao mi da radi 8 sati dnevno i vikend free. kako bre ne razumes. lepo ti sve to napisi u jedan wordic fajl pa sledeci put samo copy-paste odgovor. mada je meni uvek najbolje ovo:

Citat:
polemid:  ako nemogu u struci bilo šta samo da je bar dobra zarada, pošto ovde
mislim da stvarno više nema smisla.


izvini polemid ali mene ovo stvarno pogodi u centar

mozda mi je najdraza komsinica nervozna zbog snega? nesto mnogo brzo proslo prolece, leti i jesen. samo 3 dana bez snega, dovoljno
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2013. u 18:09 - pre 134 meseci
Ha ha ha...ma jok,nisam nervozna ali ne razumem da neko hoce da emigrira a mrzi ga da skupi informacije citajuci neki forum.Pa to je najlaksi deo u celoj prici.Nego sam ja valjda stalno ponavljala te odgovore i sada kada sam ovo napisala...hm,mora da je zbog snega...ha ha...nije.Nema tu sta ko da se ljuti,to je konstruktivna kritika.

Cvele nije nasao prasice jos Komso,jos malo pa nam krece leto...prosle godine bilo 12-13 stepeni u proseku,sa par dana na 18-20 stepeni.A kriminalne su mi kolege...poceli vec sada da daju prognoze i svi optimisticni...tako je svake godine
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
2a00:c440:20:404:6905:c101:d..



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2013. u 18:45 - pre 134 meseci
u oslu je od juce napokon toplije i suncano...ja sam bolestan ali nisam izdrzao ni juce ni danas da prosetam oko jezera :D mrzim nedelju jer je uvek sutradan ponedeljak, nova stara neizvesnost i tako... bar mi u zivotu nikad nije bilo dosadno...cheerz :D
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.04.2013. u 19:10 - pre 134 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Ha ha ha...ma jok,nisam nervozna ali ne razumem da neko hoce da emigrira a mrzi ga da skupi informacije citajuci neki forum.Pa to je najlaksi deo u celoj prici.Nego sam ja valjda stalno ponavljala te odgovore i sada kada sam ovo napisala...hm,mora da je zbog snega...ha ha...nije.Nema tu sta ko da se ljuti,to je konstruktivna kritika.

Cvele nije nasao prasice jos Komso,jos malo pa nam krece leto...prosle godine bilo 12-13 stepeni u proseku,sa par dana na 18-20 stepeni.A kriminalne su mi kolege...poceli vec sada da daju prognoze i svi optimisticni...tako je svake godine


u hammerfestu smo jos na prvoj polovini jednocifrene skale. juce i danas smo imali sastanke po ceo dan. uvode neke promene u organizaciji i spremaju (mo) se za neke testove o kvalitetu. ali zato kada se zavrsi sastanak idemo da pijemo. na racun firme sinoc smo zaglavili do 2 ujutro a danas sam ranije dosao. isli smo u neki restorak gde je svedski sto za rucak. izbor hrane ogroman sa sve dezertom. od pica sve sem alkohola. frapirala me cena od 135 NOKa po osobi. za njihove plata smesno mala cifra.

inace za mene je 20 stepeni vec zarko leto. ja vise volim kada ne prelazi 10 stepeni. kao skesko belic sam.

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7890881 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.