Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8049678 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2013. u 15:59 - pre 135 meseci
elem, posto bi da skoknem do srbije za 17.maj nisam siguran da sam u mogucnosti. do tada cisto sumljam da su dobiti radnu tj boravisnu a 10.5 mi istice viza po sengenu. jel mogu da izadjem iz norge i da udjem samo na osnovu early stat sheme ili mi savetujete da strpljivo cekam pa kada dobijem boravisnu otpalim kuci?

Zorane,strpljivo cekaj jer u suprotnom ides na sopstvenu odgovornost.Moze sve dobro da prodje kada se budes vracao a moze da bude,nemas vizu i ne mozes unutra.U policiji u Tromsu imas plakat o tome da sto se tice putovanja dok se ceka regularna dozvola ides na sopstvenu odgovornost (ja sam na forumu kacila taj plakat iz policije sa zida)i da se savetuje da sacekas da dobijes dozvolu pa onda ides.E sada ti kako hoces.Procena je individualna.
Na tvom mestu ja bih sacekala.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

shane
Nebojsha
Moelv

Član broj: 13248
Poruke: 81
*.bb.online.no.



+19 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2013. u 16:19 - pre 135 meseci
Citat:
dakipro:
Ja bi se ipak vratio i trazio rani start, nisam hteo da ti pisem da te stresiram dodatno jer znam da si sad u "osetljivoj" fazi :) ali nikad cuo nisam da je neko dobio bilo sta za 18 dana, a znam ljude koji su tidlig dobili za 25 dana a redovnu za 4 ipo meseca.
A one tamo nedelje je prvi maj i sasvim je normalno da ce svi zivi sluzbenici da se razbole ponedeljak i utorak i da se ne pojave u petak. Takodje su 9ti i 17ti maj neradni dani (naravno opet neko spajanje jer je i 20ti neradan).
Tako da ja za naredna 18 dana vidim cirka 8-9 radna dana... Nadam se da cete dobiti sve sto vam treba, al razmislite jos jednom da potrazite Early dok je slucaj jos u policiji i dok ga nisu poslali UDIju. U kom ste bese mestu?

Ajde pa sad.
Žena je dobila regularno radnu dozvolu za 15 dana (predato 17.01.2013. - odobreno 01.02.2013.).
Skatt kort u roku od 10 dana (11.02.2013.), a legitimaciju za 7 dana (8.02.2013.).
Službenik koji je preuzimao dokumenta kad je predavala za radnu dozvolu joj je rekao da će za dve do tri nedelje da bude gotova dozvola i da ne preporučuje traženje rane radne dozvole.

Drug koji je u jednom mestu pored Moldea i koji je išao sa nama na kurs jezika je dobio radnu za tri nedelje.
Drugi drug je predao u ambasadi u Beogradu početkom decembra 2012-e i čekao do sredine marta.
Pravilo je da nema pravila i ako ste im potrebni (mnogo znači ako predstavnik poslodavca ide u policiju sa aplikantom) sve se završava za manje od mesec dana, a može i da se otegne u nedogled.
Ovaj drugi drug naravno nije predavao u prisustvu predstavnika poslodavca iz očiglednih razloga.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2013. u 16:20 - pre 135 meseci
Sta UDI uradi za jednu radnu nedelju (ponedeljak-petak) ?

Citat sa njihovog sajta:

En uke i UDI UDI er en organisasjon som behandler et stort antall saker, som får mange henvelser fra brukere og som ofte er i mediebildet. Et eksempel på en gjennomsnittlig arbeidsuke i direktoratet:

•1 770 vedtak
•70 mottaksplasser lagt ned
•6 500 henvendelser til Opplysningstjenesten (5 100 telefoner og 1 400
e-poster) betjent
•770 besøk til Servicesenteret
•45 400 besøk på www.udi.no og www.udi.regelverk.no
•25 pressehenvendelser


Dakle,1770 zahteva obrade,70 asyl zahteva,5100 telefonskih poziva,1400 e mejlova,770 poseta servisnom centru,45400 poseta internet stranici njihove organizacije i 25 medijskih objava.
Tako im izgleda jedna radna nedelja/5 dana kada ne spajaju crvena slova i praznike.
Gledajuci ovako podatke izgleda kao da je opsta navala na ovu zemlju.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.80-202-253.nextgentel.com.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2013. u 16:29 - pre 135 meseci
Citat:
shane:
Citat:
dakipro:
Ja bi se ipak vratio i trazio rani start, nisam hteo da ti pisem da te stresiram dodatno jer znam da si sad u "osetljivoj" fazi :) ali nikad cuo nisam da je neko dobio bilo sta za 18 dana, a znam ljude koji su tidlig dobili za 25 dana a redovnu za 4 ipo meseca.
A one tamo nedelje je prvi maj i sasvim je normalno da ce svi zivi sluzbenici da se razbole ponedeljak i utorak i da se ne pojave u petak. Takodje su 9ti i 17ti maj neradni dani (naravno opet neko spajanje jer je i 20ti neradan).
Tako da ja za naredna 18 dana vidim cirka 8-9 radna dana... Nadam se da cete dobiti sve sto vam treba, al razmislite jos jednom da potrazite Early dok je slucaj jos u policiji i dok ga nisu poslali UDIju. U kom ste bese mestu?

Ajde pa sad.
Žena je dobila regularno radnu dozvolu za 15 dana (predato 17.01.2013. - odobreno 01.02.2013.).
Skatt kort u roku od 10 dana (11.02.2013.), a legitimaciju za 7 dana (8.02.2013.).
Službenik koji je preuzimao dokumenta kad je predavala za radnu dozvolu joj je rekao da će za dve do tri nedelje da bude gotova dozvola i da ne preporučuje traženje rane radne dozvole.

Drug koji je u jednom mestu pored Moldea i koji je išao sa nama na kurs jezika je dobio radnu za tri nedelje.
Drugi drug je predao u ambasadi u Beogradu početkom decembra 2012-e i čekao do sredine marta.
Pravilo je da nema pravila i ako ste im potrebni (mnogo znači ako predstavnik poslodavca ide u policiju sa aplikantom) sve se završava za manje od mesec dana, a može i da se otegne u nedogled.
Ovaj drugi drug naravno nije predavao u prisustvu predstavnika poslodavca iz očiglednih razloga.


Pa ovo je odlicno onda ako su poceli da resavaju u takvim rokovima

Komsija je prosle nedelje zvao i pitao za produzenje i sta ako se preseli u Oslo, i zena na telefonu mu je rekla da bolje da ne prica policiji o preseljenju jer ce onda oni prebaciti slucaj u Oslo a oni su tamo prezauzeti pa ko zna kad ce dobiti produzenje i nece moci da putuje.
Jel su to sve manja mesta gde se predavalo?
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2013. u 16:38 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicicelem, posto bi da skoknem do srbije za 17.maj nisam siguran da sam u mogucnosti. do tada cisto sumljam da su dobiti radnu tj boravisnu a 10.5 mi istice viza po sengenu. jel mogu da izadjem iz norge i da udjem samo na osnovu early stat sheme ili mi savetujete da strpljivo cekam pa kada dobijem boravisnu otpalim kuci?

Zorane,strpljivo cekaj jer u suprotnom ides na sopstvenu odgovornost.Moze sve dobro da prodje kada se budes vracao a moze da bude,nemas vizu i ne mozes unutra.U policiji u Tromsu imas plakat o tome da sto se tice putovanja dok se ceka regularna dozvola ides na sopstvenu odgovornost (ja sam na forumu kacila taj plakat iz policije sa zida)i da se savetuje da sacekas da dobijes dozvolu pa onda ides.E sada ti kako hoces.Procena je individualna.
Na tvom mestu ja bih sacekala.


mudro zboris, a imam jos mesec dana, po ovim poslednjim komentarima izgleda da se ceka manje od 2 meseca. ja sam predao 26.3 tj pre 20 dana, a mislim da je od tih 20 dana makar 3-4 bilo vezano za uskr, pa onda vikendi tako da mozda dobijem i do 1.5. i onda mi ostaje jos desetak dana da sve sredim do 17.5.


btw ne idem onako u SrBistan bweeee, idem da spakujem klinca i zenu i dovedem ih u norge. main reason. da pojacam EsSN


poooz

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

srbijadamus1
teolog
Novi Sad

Član broj: 253939
Poruke: 59
176.106.127.*



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2013. u 16:43 - pre 135 meseci
Buduci da sam proucavao i ekonomiju i istoriju Evrope ,stvar je jasna ,prosle godine kada sam bio u Oslu ,Norvezanin zaposlenik moje kompanije mi je pricao da se seca vremena kada nisu mogli kupiti bakalara za Bozic .
Norvezani kako Svedjani vele su tupi i glupi . Recimo da je Skandinavija kao bivsa Juga Norveska bi bila Bosna ,najvise viceva se prica o Norvezanima .

Nporvezani su imali srece da nadju naftu i to je to .Nafta je prirodni resurs koji bi trebao da pripada covecanstvu ,stoga navala na Norvesku nije nenormalna i neprirodna ,vec jednostavno ono sto je dato za badava svi trebamo da koristimo .

Vecina Norvezana to shvata ,znaju oni da gotovo 5 miliona !!!!!!!!!!!!!!!!!! njih zivi u USA to je malte ne kao u Norveskoj ,zato su zakoni tako labavi bar emigraciski
 
Odgovor na temu

miljana976
førskolelærer
Tomter, Norge

Član broj: 307289
Poruke: 21
217.16.142.*



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2013. u 18:21 - pre 135 meseci
oooo juuupppiiii.... konacno neko u prosveti!!!! Stefanko zelim ti puno srece u trazenju posla, samo mi molim te reci kakva je situacija po pitanju vrtica ako znas? Ja sam vaspitacica pa me interesuje!!! Pozzzzz
 
Odgovor na temu

miljana976
førskolelærer
Tomter, Norge

Član broj: 307289
Poruke: 21
217.16.142.*



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2013. u 18:36 - pre 135 meseci
Citat:
stefanko23:
ju majko a ja izbegavao vikar poslove u sirokom luku, what a dumbass :O znaci ide i vikar za tu radnu dozvolu e sto sam ja jedno glupo stvorenje... pa da vikar je koliko znam zamena, ali ako postoji opcija ne kao zamena nego na odredjeno...

npr. za rad u vrticu kao leder osobe koje nemaju forskoleutdanning nego neki drugi pedagoski fax kao npr. ja mogu dobiti dispensasjon za pocetak na godinu dana, ako tako porade 3 godine mogu dobiti trajni i imati pravo da rade u vrticu...pa sam na to mislio kao ako je na godinu dana da li bi mogla ta viza, ali ako moze vikar verujem da moze i to...

za prosvetare traze 60 studentskih kredita, ili ti ECTS na engleskom... to znaci da je nastavnik imao 60 kr. tj. godinu dana samo pedagoske ispite kao sto su metodika, pedagogija, psihollogija... sto je u srbiji prakticno nemoguce jer nastavnicki fakulteti imaju jadnu pedagogiju, jedva nekih 25 kredita i to je pitanje.... e sad ovi novoobrazovani sa masterima mozda mogu da nakupe... moj ceo master od 90 kr. je bio cisto pedagoski i ja sam ga pridodao uz svoju bachelor diplomu i dobio godsjenning za neverovatnih 20ak dana... ako ima nastavnika pp-ujte me slobodno :D

miro sad videh sta si napisala... za nastavnike je zahebano... prvo se mora dobiti nokutovo priznanje koje je samo uopsteno priznanje da ti je fax ekvivalentan njihovom kao ustanova... a onda sa nokut papirom i svom ostalom dokumentacijom o ovim kreditima 60 ides u utdanningsdirektoratet.no i apliciras za godsjenning kao laerer ili forskolelaerer... na nokut sam cekao 3 meseca na ovo drugo svega 20 dana iako kazu da ide od 2-4 meseca...:)

Stefanko, ja cekam papir iz NOKUTA a poslala sam diplomu o zavrsenoj Visoj skoli za obrazovanje vaspitaca i diplomu o zavrsenom Uciteljskom fakultetu, smer za vaspitace.Posle koliko stize iz Nokuta ja cekam od pocetka januara? Sta mi je dalje ciniti? Ne razumem bas najbolje ovih 60 studentskih kredita....? Pozzzz
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2013. u 18:38 - pre 135 meseci
Citat:
miljana976: oooo juuupppiiii.... konacno neko u prosveti!!!! Stefanko zelim ti puno srece u trazenju posla, samo mi molim te reci kakva je situacija po pitanju vrtica ako znas? Ja sam vaspitacica pa me interesuje!!! Pozzzzz


bas sam to neki dan racunao tj. mislim da ima oko 200 komuna u norge (ili bese oko 400) i recimo da svaka ima makar 10 vrtica (hammerfest ima 16) to je negde oko 2000 mada mogu da se kladim da makar ima duplo vise. mislim da kontaktiranjem svih vrtica sansa da ne ubodes posao je ravna 0. pod uslovom da znas jezik i imas diplomu sto bi rekla president of EsSN Mirjana.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2013. u 18:59 - pre 135 meseci
Kada govorimo o vrticima,sve sto sam ja do sada pricala se iskljucivo odnosilo na rad u vrticima kroz autorizaciju za helsefagarbeider-a.Jer tada si spajao diplomu i posao.Autorizacija za helsefaga ne znaci da ti radis samo sa pacijentima moze i u radu sa malom decom u vrticima.Ali ovo kroz diplomu Uciteljskog fakulteta je regulacija kroz NOKUT i sa tom nostifikacijom je opisan drugi vid posla,i u skaldu sa tim mora se traziti takav posao.Jeste ista bransa ali je rec o dve razlicite diplome,dva razlicita priznanja i dva razlicita posla.Samo je bransa ista.
Moja prica je isla kroz zdravstvo i regulaciju sa SAK-om,dok deo prosvete je takodje ukljucen u posao po vrticima i to je regulacija NOKUT-a.Jos nemamo na forumu da je neko dobio priznanje kao ekvivalentno a da je iz prosvete.Stefanko je nesto drugo,on je covek uzeo master studije u Norveskoj pored osnovnih studija u Srbiji.To je sasvim drugacije.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

miljana976
førskolelærer
Tomter, Norge

Član broj: 307289
Poruke: 21
217.16.142.*



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2013. u 19:00 - pre 135 meseci
Hvala Zokiruma na tim informacijama, deluju prilicno ohrabrujuce... samo jos da se sklope ostale kockice!!!!
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
2a00:c440:20:404:ac69:18ac:b..



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2013. u 19:17 - pre 135 meseci
miljana blago tebi sto si vaspitacica :D kajem se sto to nisam zavrsio i paralelno ucio norveski...

da bi nostrifikovala svoju diplomu prvo moras dobiti nokutovu autorizaciju...to traje od 2-4 meseca, ja dobio za 3...

onda sa njom ides u utdanningsdirektoratet.no i tu ide druga tura nostrifikacije... idi na ovaj sajt i scitaj sve za vaspitace nisam siguran tacno...za to ne traze 60 kredita, to je za nastavnike...

zanimljiva stavka je da u tom drugom kolu traze polozen bergens test za vaspitace :///

kako stojis sa norveskim trenutno? ako odradis sve ovo, nalazis posao bez problema, trenutno se trazi oko 500 vaspitaca, a svakog dana novi oglasi...
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
2a00:c440:20:404:ac69:18ac:b..



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2013. u 19:38 - pre 135 meseci
miljana evo ti linka
https://skjema.udir.no/digifor...3F2&xsessiontag=1367765346
 
Odgovor na temu

Marta 76

Član broj: 299292
Poruke: 82
*.tel.net.ba.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2013. u 19:52 - pre 135 meseci

miljana976-
Kvalifikacijski uvjeti za førskolelærer su : Bachelor, førskolelærerutdanning, treårig. Znači minimalno bachelor diploma, i to ističu u skoro svim natječajima. Znači, ako imaš po starom programu četverogodišnji faks-to bi bilo to.
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
2a00:c440:20:404:ac69:18ac:b..



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2013. u 20:01 - pre 135 meseci
prva strana na kojoj prosvetari dominiraju woohoo :P
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2013. u 20:16 - pre 135 meseci
ja imam drzavljanstvo srbije, moja zena ima drzavljanstvo srbije i bosne. njen izvod iz knjige rodjenih je u bosni. nema ga u srbiji. koji izvod iz knjige vencanih da predamo udi-ju? srpski je sa teritorije opstine gde smo se vencali u srbiji, bosanski je u gradu gde je rodjena?

jel imao neko ovakav problem? ili da predam oba?

pozz
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Marta 76

Član broj: 299292
Poruke: 82
*.tel.net.ba.



+23 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2013. u 20:19 - pre 135 meseci
stefanko23-


 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2013. u 20:46 - pre 135 meseci
jbt jel mozete malo da splitujete temu, sve na jednom postu. Ja odo da otvorim o kolima !
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
37.19.108.*



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2013. u 21:18 - pre 135 meseci
Citat:
Nesh-co:
Citat:
dakipro:
Ja bi se ipak vratio i trazio rani start, nisam hteo da ti pisem da te stresiram dodatno jer znam da si sad u "osetljivoj" fazi :) ali nikad cuo nisam da je neko dobio bilo sta za 18 dana, a znam ljude koji su tidlig dobili za 25 dana a redovnu za 4 ipo meseca.
A one tamo nedelje je prvi maj i sasvim je normalno da ce svi zivi sluzbenici da se razbole ponedeljak i utorak i da se ne pojave u petak. Takodje su 9ti i 17ti maj neradni dani (naravno opet neko spajanje jer je i 20ti neradan).
Tako da ja za naredna 18 dana vidim cirka 8-9 radna dana... Nadam se da cete dobiti sve sto vam treba, al razmislite jos jednom da potrazite Early dok je slucaj jos u policiji i dok ga nisu poslali UDIju. U kom ste bese mestu?

Ti bre kakav si to covek Daki, ne das coveku da se opusti. :)
Problem je u tome sto bi sad iz Sandvike gde mi je zena trenutno, trebalo da zapali za Kongsberg gde ce da radi, kako bi od poslodavca uzela taj nedostajuci papir, pa onda u Oslo da to preda/dopuni, pa opet u bazu u Sandviku. To je cirka 2 dana posla, a sad ne znam kad oni to prosledjuju UDI-ju.
Znam da se neko javljao ovde sa informacijama da to sad ide brzo da su navodno rascistili guzvu koju su imali. To je i ova na salteru rekla, kaze mi zena da je bila bas ubedljiva, a nije neka Mica ubica, nego neka mladja zenska osoba. E sad opet po starom sir-slanina. :)
Da li pomaze da se zovu i ima li efekta, zna li iko ziv i da li procedura moze da se prati nekako?
Najbolnije u svemu je to sto je poslodavac taj koji bi morao do opstine po hitnom postupku, a to je stvarno vec krajnji bezobrazluk, jer smo im dusu uzeli cimanjem. Da je do nas, isli bi peske, nikakav problem, sa pesmom, ali nemamo vise obraza da ih cimamo.
Najgore je sto je drzavna firma i ne moze da pocne bez dozvole, tako su nam barem oni rekli.



Nesh-co samo ti svrati kod tete ako ispadne da vas je zavrnula

http://www.youtube.com/watch?v=acKUQXV3hiA
 
Odgovor na temu

shane
Nebojsha
Moelv

Član broj: 13248
Poruke: 81
*.bb.online.no.



+19 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.04.2013. u 22:14 - pre 135 meseci
Citat:
dakipro:
Citat:
shane:
Citat:
dakipro:
Ja bi se ipak vratio i trazio rani start, nisam hteo da ti pisem da te stresiram dodatno jer znam da si sad u "osetljivoj" fazi :) ali nikad cuo nisam da je neko dobio bilo sta za 18 dana, a znam ljude koji su tidlig dobili za 25 dana a redovnu za 4 ipo meseca.
A one tamo nedelje je prvi maj i sasvim je normalno da ce svi zivi sluzbenici da se razbole ponedeljak i utorak i da se ne pojave u petak. Takodje su 9ti i 17ti maj neradni dani (naravno opet neko spajanje jer je i 20ti neradan).
Tako da ja za naredna 18 dana vidim cirka 8-9 radna dana... Nadam se da cete dobiti sve sto vam treba, al razmislite jos jednom da potrazite Early dok je slucaj jos u policiji i dok ga nisu poslali UDIju. U kom ste bese mestu?

Ajde pa sad.
Žena je dobila regularno radnu dozvolu za 15 dana (predato 17.01.2013. - odobreno 01.02.2013.).
Skatt kort u roku od 10 dana (11.02.2013.), a legitimaciju za 7 dana (8.02.2013.).
Službenik koji je preuzimao dokumenta kad je predavala za radnu dozvolu joj je rekao da će za dve do tri nedelje da bude gotova dozvola i da ne preporučuje traženje rane radne dozvole.

Drug koji je u jednom mestu pored Moldea i koji je išao sa nama na kurs jezika je dobio radnu za tri nedelje.
Drugi drug je predao u ambasadi u Beogradu početkom decembra 2012-e i čekao do sredine marta.
Pravilo je da nema pravila i ako ste im potrebni (mnogo znači ako predstavnik poslodavca ide u policiju sa aplikantom) sve se završava za manje od mesec dana, a može i da se otegne u nedogled.
Ovaj drugi drug naravno nije predavao u prisustvu predstavnika poslodavca iz očiglednih razloga.


Pa ovo je odlicno onda ako su poceli da resavaju u takvim rokovima

Komsija je prosle nedelje zvao i pitao za produzenje i sta ako se preseli u Oslo, i zena na telefonu mu je rekla da bolje da ne prica policiji o preseljenju jer ce onda oni prebaciti slucaj u Oslo a oni su tamo prezauzeti pa ko zna kad ce dobiti produzenje i nece moci da putuje.
Jel su to sve manja mesta gde se predavalo?

Mi smo predali i završili u Oslu.
Drugar je predao u Molde-u.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8049678 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.