Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7835811 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DAVORNO
davor nikolic
Koppang Hedmark

Član broj: 128579
Poruke: 89
*.dynamic.sbb.rs.



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.12.2010. u 15:35 - pre 162 meseci
ma pitam onako jer svi stranci u norveskoj dobijaju d-nummer zato pitam verovatno se nesto promenilo, a sto se skata od 50% tice to je za one koji imaju privremenu radnu dozvolu (oni koji cekaju da im slucaj obradi u UDI i dok im se slucaj obradi imaju pravo da rade ali nemaju pravo na skatt i placaju 50%).


Pozzzzzzzzzzzzzz

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.docsis.trollnet.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.12.2010. u 15:45 - pre 162 meseci
Da sad ne padnes u totalni bedak...videcu tamo od marta kada malo dodjem sebi jer ovde je noooooc uveliko i svanuce tek 31.januara neki sumrak je sve kraci sada ga ima negde oko dva sata i manje od toga pa sam se sva zabunila poremetila spavanje a svaki dan radim izgubila sam kompas ali dobro kazu svi da je to normalno navicu se...spusticu se do Tromsa pa cu se raspitati koje knjige su potrebne za ta dva ispita jer to me pitala i moja koleginica sa posla...tako da nije to nista strasno...dva ispita nije pola fakulteta...ovo ti pisem,delijo...jer se moja koleginica razocarala do nebaaaa sto se dogodila ta promena...ali ima izlaza uvek...
E da Davorno...setih se da ti napisem i jos ovo...kolegu u Trondhajmu odbili za privremenu dozvolu jer je ugovor na tri meseca...ja sa istim tim dobila...i obrazlozili mu da mora na sest meseci...pocecu da verujem u neke povlastice Finnmarka...ali definitivno vise ne znam sta da kazem jer UDI je drzava u drzavi...
Pozdrav !!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.docsis.trollnet.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.12.2010. u 15:54 - pre 162 meseci
A to si mislio...da taj proces je kod mene trajao dve nedelje za taj period mi niko nista nije ni uplacivao ni obracunavao porez niti je mogao...znam devojku koja je cekala dva i po meseca da dobije dozvolu i za to vreme je regularno radila a platu je dobila tj.plate kada je dobila dozvolu i otvorila racun po porezu koji je predvidjen za njenu godisnju zaradu...to je opet sve bransa zdravstva...
Ajde opet da te pitam ti imas iskustva sa azilom ako se ne varam...Dvoje ljudi koje sam upoznala u Lillehammeru a bas smo se zblizili iako su stariji ljudi su dobili odbijenicu a bili su na azilu,naravno sve su proterali znam to...nego njima je kljucna stvar bila to sto su 2000.godine bili u gostima kod njihove rodjake koja i sada zivi u Lillehammeru i tada je ona slala garantno pismo a oni su dali potvrdu da su zaposleni i da imaju kucu u Srbiji...i iz UDI-a je stigla odbijenica jer njih niko ne smatra azilantima zbog toga...a ljudi su sa Kosova samo sto su posle bombardovanja se preselili u Suboticu...ima li to neke sanse po tebi da se premosti...on je sada izmolio na jedvite jade u procesu od 9 meseci cekanja i konacno dobio faglært visum medjutim zena njegova nije,a opet je sve to ograniceno i vrlo labava dozvola...gnjavim te ali mislis li ti da se u UDI-u to moze premostiti ili ta potvrda iz 2000.te je kraj...znam da mi ne mozes reci precizno ne moze niko to je UDI...vec sam mislila imas iskustva sa azilom mozda znas neke slucajeve...Veliki pozdrav za tebe !!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.12.2010. u 16:14 - pre 162 meseci
Ma ok je sve to,za hjelpepleiera i sykepleiera i put koji treba pratiti,to cu probati da sledim nego znam da smo pre nego si otisla pricali kakve su sanse za nasu visu ali nismo znali kolika se razlika polaze da bi mogao nekad eventualno postati radiograf,tako si mi tad rekla pa me samo interesovalo da nisi sta cula novo,cista radoznalost, 2 ispita deluje smesno u poredjenju sa onim sta nam treba u drugim drzavama za priznanje diplome....samo napred pa da i to odradis sto da ne

kakav bre bedak ja ti kazem ako su samo 2 ispita to je smesno! Pre cele ove price sam jurio nesto za Austriju,znas koliko ti tamo traze razliku,2 godine da studiras,gotovo sve nanovo! smesno....

da mi je da se dokopam hjelpepleiera pa bih lako za ostalo...:D

hvala ti za pozitivnu informaciju;)

[Ovu poruku je menjao delija_sever031 dana 07.12.2010. u 17:25 GMT+1]
 
Odgovor na temu

DAVORNO
davor nikolic
Koppang Hedmark

Član broj: 128579
Poruke: 89
*.dynamic.sbb.rs.



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.12.2010. u 16:18 - pre 162 meseci
Ma znam ih koji su ODLICNO ih znam nemam nista lepo o njima da ti kazem namazani su svim mogucim duginim bojama slatkorecivi mazni fini, oni se tu muvaju od 2007 mislim da su instruktori skijanja vukli su se sa nekim fals radnim dozvolama .On je albanac a ona srpkinja sestricna im je nacelnik pedijatrije u lillehammeru ( ne znam da li ti je to pomenula )a njen muz radi za neku nonsense skolu mada mislim da je neki spijun jer je radio na svim nasim bivsim prostorima posle ratova nemoj mnogo da obracas paznju na njih. Sto se tice UDI i cele Norveske administracije to nikad nece da bude nikom jasno svi tumace zakone onako kako im odgovara (i kako misle da treba) tako da ostali koji idu put severa da ne gube nadu ako ih odbije neka policiska stanica pravac u sledecu.

Pozzzzzzzzzzzzz svima i hvala na informacijama
 
Odgovor na temu

sandi.k85

Član broj: 274272
Poruke: 18
*.teol.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.12.2010. u 20:25 - pre 162 meseci
Pozdrav deliji.....hvala ti mnogo sto si objavio na forumu onu stranicu sa norveskim izgovorom, zaista ima mnogo rijeci. I pozdrav za sve koji nesebicno dijele svoja iskustva i informacije.....jer zaista mnogo pomognu.
 
Odgovor na temu

lele b
LELA KRAJISNIK
MRI

Član broj: 262381
Poruke: 18
*.connect.netcom.no.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.12.2010. u 21:27 - pre 162 meseci
Za Sandi.k85
Sto se tice jezika norskprøve 3,ne mogu ti reci koliko je tezak jer jos nisam izasla na njega.To planiram u sledecem periodu.
On se odrzava samo par puta godisnje,a ja se sa vremenom nisam uklapala u to.Naravno da ti je tada mnogo siri spektar za pronalazenje posla.Ali iskreno,sigurna sam, da moras dobro da zagrejes stolicu i naucis jezik da bi izasla na taj ispit.
Razlika u domovima privatni-drzavi,za mene jedina bitna je da su mi u svim drzavnim institucijama trazili upravo taj ispit,i cak i u nekim privatnim.
Sto se tice radnog iskustva,naravno da je pozeljno,ali naravno nije provladavajuci faktor u nalazenju posla.Ti mozes da navedes sve te radne zadatke koje si obavljala dok si volontirala i naravno da ti oni to potpisu.
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

sandi.k85

Član broj: 274272
Poruke: 18
*.teol.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.12.2010. u 22:58 - pre 162 meseci
Cao lele hvala ti mnogo na odgovoru....Ja sam predala papire na autorizaciju prije neka dva mjeseca bez tih podataka za volontiranje. Da li da sada to sredim u bolnici gdje sam volontirala, hoce mi oni priznavati to samo sa pecatom od bolnice? POZDRAV
 
Odgovor na temu

parola

Član broj: 251281
Poruke: 47
*.mimer.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.12.2010. u 00:36 - pre 162 meseci
Evo nesto za one koji nisu medicinari a traze nacin da i oni krenu put Norveske a ne znaju da li im je priznato obrazovanje.U Norveskoj postoje dve vrste zanimanja,odnosno ona koja su regulisana zakonom i ona koja to nisu.Ovih neregulisanih je mnogo vise i za njih nije potrebana autorizacija nego priznanje od NOKUT-a i nista vise,cak nisu ni uslovljena polaganjem nikakvog testa za jezik.Da skratim,svi koji imaju zavrsene fakultete u Srbiji a nisu sa ove liste dobice priznanje od NOKUT-a i to za svaku godinu po 60 poena pod uslovom da je fakultet u Srbiji uredno registrovan i da diplome nisu falsifikovane.Sto se jezika tice to je na poslodavcu da oceni i proceni kako govorite Norveski i da li mu odgovarate po ostalim pitanjima. http://nokut.no/no/invia/jobbe/Lovregulerte-yrker-i-Norge/Yrker/ Ovde cete naci listu Regulisanih Zanimanja i oni koji nisu na njoj dobice od NOKUT-a - NOKUTs godkjenningsdokument za svoje obrazovanje steceno u Srbiji sa kojim ovde mogu da traze posao i rade ono za sta su se skolovali.Iz licnog iskustva odnosno ono sto sam drzao u rukama potpuno se priznaje Ekonomski i Defektoloski (NE smer Logoped) i Masinski.Sve to ide preko mreze Enic-Naric koja je deo medjunarodne mreze za priznavanja skolovanja a koja ima i svoju kancelariju u Srbiji. http://nokut.no/no/invia/Om-godkjenning/Godkjenningsordninger/ Ovde ima jos po malo o zanimanjima.Eto za one koji nisu medicinari u koje spadam i ja.Sto se tice testa Norsk prøve 3-Uopste nije lak-Puste vam preko zvucnika neku pricu koju morate pazljivo da slusate jer posle toga radite test sa pitanjima u vezi te price ali test ima dosta trik pitanja.Posle toga citate neki clanak iz na primer novina.Posle toga imate dva pismena dela-Jedan na zadatu temu,zaboravio sam, ali mislim da mora da sadrzi min 250 reci, i drugi pismeni deo,na primer pisete neku molbu ili zalbu takodje na zadatu temu.Posle podne imate test pricanja,obicno na neku aktuelnu politicku temu.Nema sanse za prepisivanje ili nesto slicno,prate vas do wc-a ili na bilo koju pauzu ako vam je potrebna,stave pecat na ruku itd.Jos samo jedan savet dobronameran.Svaka cast svakom ko nadje posao i bori se ovde za svoju bolju buducnost,ali mislim da nema potrebe ici daleko na sever jer posla ima sasvim dovoljno da se ne mora ici dalje od Trondhaim-a.Zivot na severu je jako tezak i po malo depresivan,najblaze receno,a o zimi da ne govorim,to znate i sami.U poslednjih nekoliko meseci ovde gde sam ja(Zapadna Norveska) mnogo ljudi iz Srbije je doslo a samo JEDNA zena se vratila za Srbiju a da nije nasla posao,jedini razlog je bilo njeno (ne) znanje Norveskog.Ostali rade,cak su dobili fast (stalne) poslove i na opste cudjenje svih nas koji smo ovde dosli ranije dobili su radne vize do 2013 god,ja nisam verovao dok nisam uzeo pasos jedne devojke u ruke i pogledao vizu.Tako da ne moraju da produzavaju vizu svake godine kao mi.Ponavljam samo oni koji imaju stalan posao sa dovoljnim procentom su ovo dobili i kazem za zapadnu Norvesku-Møre og Romsdal.Ponavljam da ne zelim nikom da pametujem sto je otisao za poslom na sever kao recimo Mira,samo kazem da jos uvek ima dovoljno posla na mnogo pitomijim mestima u Norveskoj.Kazem jos uvek jer i ovde se prica da posle 2012 godine nece biti ni blizu kao sada a samo jedan od razloga je i taj sto se sami Norvezani i Norvezanke vec sada prekvalifikuju za hjelpepleier-e i sa raznih zanimanja koja vise nisu toliko atraktivna ovde.Odose pod stare dane i oni u hjelpepleier-e.Zato ko misli neka pozuri da dolazi ovamo,mada kazem,to je moje misljenje i moj savet.Eto toliko.Zaboravio sam jedino da kazem za profi vozace da moraju ako zele ovde da rade kao profi da ponovo polazu prakticni deo,tj voznju i jos neki kurs da bi mogli da se bave tim poslom ovde i na kraju da izvade sofersku karticu za profi vozace.To samo u slucaju da imaju vozacku iz Srbije,ako imaju iz EU onda samo zamene tu za Norvesku.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.docsis.trollnet.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.12.2010. u 00:59 - pre 162 meseci
Parola...to je Bergen test sto opisujes pravila...najvisi stepen jezika...iz nekoliko delova itd.naravno zeznuto,znam posto se spremam za njega pa sam dobila neke instrukcije kako izgleda i sve je tako kako si napisao...norskprøve 3 je malo ispod tog nivoa,ali svejedno ga nije lako poloziti...
Medjutim kada radis svaki dan si u komunikaciji,novine skola,tv ide puno lakse nego u Srbiji kada ucis...
Nama je dovoljan norsk prøve 3,ne traze Bergen...nego ja bih da probam da polozim...kako podizu kriterijume za godinu dana ce traziti bergen pa cu onda morati ponovo...
Malo ljudi imaju zent od ovog severa...nije tako strasno,stvarno.Ima malo avanturizma u svemu ovome,nije za svakoga slazem se...ali nije to tolika depresija...ponavljam ja sam se svacega naslusala od ljudi sa juga ali nije tako...
Prednost nevidjena prednost i ja bih rekla jedina prednost juga je sto si iz Osla jako blizu svega i mnogo ti je lakse to letenje za Beograd...ja kada budem kretala na odmor u Srbiju to je kao da idem iz Vankuvera...nema razlike u satnici samo sto iz Vankuvera letim kontinuirano a ovde menjam avione...ali na ponudi zna da bude i povratna karta Lakselv Oslo za 700 kruna...to je bas povoljno samo treba pratiti na netu te ponude...
Da se vratim na test...jesi li ti polagao Bergen?Mene najvise plasi to slusanje taj deo...I rekli su mi da ima cetiri puta godisnje da se polaze termini...valjda cu iz cetvrtog puta da resim slucaj...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

parola

Član broj: 251281
Poruke: 47
*.mimer.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.12.2010. u 01:19 - pre 162 meseci
E Miro,Miro....Pa valjda znam sta sam polagao i to dva puta posto sam prvi put polozio samo Muntlig del,a u petak sam dobio rezultate za Skriftlig del.

http://www.fu.no/default.asp?avd=231&nyh=5343
-Ovo ti je Norsk prøve 3 Innhold
Norskprøve 2 og Norskprøve 3 består av to selvstendige prøver
• Skriftlig del
- lytteprøve
- leseprøve
- skriftlig produksjon
• Muntlig del
- muntlig språkbruk
Kandidater som ønsker å ta både skriftlig og muntlig prøve, må meldes opp til begge prøvene. Nivåene kan blandes.

A ovo ti je "Bergenstesten"

Innhold
Norskprøve 2 og Norskprøve 3 består av to selvstendige prøver
• Skriftlig del
- lytteprøve
- leseprøve
- skriftlig produksjon
• Muntlig del
- muntlig språkbruk
Kandidater som ønsker å ta både skriftlig og muntlig prøve, må meldes opp til begge prøvene. Nivåene kan blandes.


Bez ljutnje ima vremana naucices.Posle godinu i kusur dana sve ces znati i saznati.
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

parola

Član broj: 251281
Poruke: 47
*.mimer.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.12.2010. u 01:21 - pre 162 meseci
E Miro,Miro....Pa valjda znam sta sam polagao i to dva puta posto sam prvi put polozio samo Muntlig del,a u petak sam dobio rezultate za Skriftlig del.

http://www.fu.no/default.asp?avd=231&nyh=5343
-Ovo ti je Norsk prøve 3 Innhold
Norskprøve 2 og Norskprøve 3 består av to selvstendige prøver
• Skriftlig del
- lytteprøve
- leseprøve
- skriftlig produksjon
• Muntlig del
- muntlig språkbruk
Kandidater som ønsker å ta både skriftlig og muntlig prøve, må meldes opp til begge prøvene. Nivåene kan blandes.

A ovo ti je "Bergenstesten"

est i norsk - høyere nivå ("Bergenstesten")


Skriftlige tester
Les mer
English version

Testdato Påmeldingsfrist Resultat
16. okt 2010 10. sept 2010 29. nov 2010
15. jan 2011 02. des 2010 21. feb 2011
09. april 2011 02. mar 2011 23. mai 2011
15. okt 2011 14. sept 2011 21. nov 2011


Muntlige tester
Les mer
English version
Testdato Påmeldingsfrist Resultat
20. nov 2010 21. okt 2010 06. des 2010
05. mar 2011 26. jan 2011 21. mar 2011
28. mai 2011 29. april 2011 14. juni 2011
19. nov 2011 20. okt 2011 05. des 2011



Tidligere poengsummer i forhold til Bestått / Godt bestått

Muntlig test:
500 poeng > Bestått
600 poeng > Godt bestått

Når det gjelder skriftlig test, er bildet mer komplisert. Den tidligere poengsummen ble regnet ut som et tilnærmet gjennomsnitt av poengsummene på de fem ulike delprøvene. Disse summene kunne variere en del fra kandidat til kandidat. Nå kreves det at alle deler av testen er bestått for å få Bestått sammenlagt.

Omregningen under kan være en pekepinn:

Skriftlig test:
450 poeng > Bestått
500 poeng > Bestått med én delprøve på Godt bestått
600 poeng > Godt bestått
<<< Tilbake til nyhetsoversikt


Bez ljutnje ima vremana naucices.Posle godinu i kusur dana sve ces znati i saznati.
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.docsis.trollnet.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.12.2010. u 01:44 - pre 162 meseci
Ma covece sta pises bez ljutnje...pa tu smo da pitamo jedni druge...ja sam tek stigla to ti je jos uvek teski kebabnorsk...
E,tako stavi sve sto znas...hvala ovo je bas detaljno i korisno...hvala i za ove termine...
Sve sto znas o tome neki saveti pisi parola kada god ugrabis vremena,molim te...
E,parola parola...vidis kakve informacije u tebi cuce...cekaju da izadju...salim se...
Samo napises...to nije to i onda ti demantujes sa obiljem informacija a svima bude korisno na kraju...ha ha ha...
Cestitam na polozenom do sada...
Simpaticno ti ovo...e,Miro Miro...
E,parola parola...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

parola

Član broj: 251281
Poruke: 47
*.mimer.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.12.2010. u 01:53 - pre 162 meseci
http://www.fu.no/default.asp?avd=231 Evo ovde su svi relevantni testovi jezika.Bergens je mnogo tezi,ima vidim neke poene a NP-3 ima samo Bestått i nista vise ,nikakve bodove.Ja sam ga polagao zato sto on menja onih 250 sati jezika koji su potrebni za stalnu boravisnu dozvolu i zbog nalazenja boljeg radnog mesta.Vama medicinarima treba za Nasjonale fag for sykepleiere http://www.hive.no/studietilbu...r-eu-eoes-article4177-348.html
A Bergens valjda za doktore ili tako nesto,ne znam sigurno.Ja sam prvi put pao na Norsk prøve 3 izmedju ostalog zato sto nisam znao dobro a i sto su me gurnuli u zadnju klupu tako da eto probajte da se izborite za bolje mesto da bi bolje culi sta onaj tamo prica.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

parola

Član broj: 251281
Poruke: 47
*.mimer.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.12.2010. u 02:25 - pre 162 meseci
Cini mi se da mi Zemunci volimo da guramo nos svuda i sve da znamo,ako zbog niceg a ono da vidimo moze li nesto da se muva i nadje leba bez motike,pa onda naletimo i na korisne informacije,mada ne volim mnogo da pametujem nikom ali eto ponekad se i ukljucim na ovaj forum i jedino na ovaj.Norvezani cesto menjaju te njihove zakone i tesko se sve to prati i nikad ne moze sve da se zna kad ni oni sami cesto nemaju pojma o svojim sopstvenim zakonima pa onda zovu i Kurtu i Murtu telefonom,dok vi cekate,da im kazu sta da rade.E zato ja kad mi nesto treba prvo se dobro informisem pa kad zapne kazem sta moze i da moze ,oni provere i svima dobro.Morate traziti svoja prava ovde jer vam ih oni nece sami ponuditi misleci da vi znate za ta prava e onda nije dobro po vas.Zato pitajte i gurajte nos i gde treba i gde ne treba,njuskajte okolo i sve pamtite i trazite sve sto mozete.Eto na primer-mozete odloziti istek autorizacije za hjelpepleiera ako vam istice ako posaljete molbu u SAFH,i to na godinu ili dve.Sve sto istice moze da se odlozi ako im posaljete ili pitata,dozvolu boravka mozete ranije produziti ako im kazete da putujete na odmor ili u Srbiju,bice gotova za 7 dana,ali treba samo da ih lepo pitate.Nemojte im previse verovati i ako vam nesto obecaju morate im sesti na kicmu,nece vam zameriti,samo su previse opusteni.......itd ...itd....Ne zaboravite na vozacku.Ako imate iz Srbije,mozete da je koristite 1 god ali posle 6 meseci idite da podnesete zahtev za zamenu.Za B kat mora da se ponovo polaze voznja,nije to problem,jeste da kosta ali treba podneti na vreme zahtev za zamenu i to je nesto sto vam treba.Ma ima toga knjiga da se napise ....al treba covek da se nakane da sedne i kuca.....Pozdrav svima.
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.12.2010. u 11:27 - pre 162 meseci
Hehe, Parola moras i ti bolje da se informises ;-) Ko je dosao u Norvesku pre jula moze da zameni vozacku posle jedne godine samo sa probnom voznjom. Posle jula imas samo tri meseca. Ko je predao do prvog oktobra izbegao je teoretski deo, odnosno obuku. Sada mora da se polaze skoro kao i oni. http://www.vegvesen.no/Forerko...dsk+forerkort/Land-utenfor-EOS
Meni je istekla posle jedne godine ali posto radim i vozim u hjemmetjeneste produzavaju mi na svaka tri meseca dok ne polozim voznju ali sam predao zahtev pre oktobra.
Iz mog a i iz slicnih primera vidim da autorizacije vise ne produzavaju na dve godine. Meni su produzili max 10 meseci a i nekim prijateljima isto. U zamenu za to ti nude da konvertujes za helsefagarbeidera ali nece svaki poslodavac to da prihvati kao sto nije moj.
Mirjana prve godine ti je skatt 28% a nakon jedne godine placas 36% i naravno da imas povracaj poreza i feriepenger.
Satnica za hjelpepleiera nije svuda 150 i nesto kr. Meni a i mnogima koje znam je 181,64 a kolegi u Oslu 191 i nesto, tako da nije samo na severu. Stanovao sam tamo pa znam o cemu pisem. Posto ja radim pretezno nocne i poslepodnevne smene dolazi dodatak od 54 kr. a posto brzo sa ekstra smenama odem u prekovremeno tada je satnica veoma lepih i slatkih 362, 49 kr.
Pozz

[Ovu poruku je menjao dejann73 dana 08.12.2010. u 12:38 GMT+1]
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.static.sbb.rs.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.12.2010. u 11:43 - pre 162 meseci
Jel ima ovde nekih masinskih inzenjera, koji bi hteli da mi malko pojasne proceduru oko aplikacije za norvesku..kako sta... moze i na pp pa da mu posaljem mail, da mi objasni na mail, kakve su mogucnosti da kao masinski inzenjer tamo nadjem neki posao, sta treba itd itd...

Pozdrav
 
Odgovor na temu

markus011
Marko Jovanovic
Oslo

Član broj: 74244
Poruke: 11
*.203.34.95.customer.cdi.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.12.2010. u 12:28 - pre 162 meseci
Pozdrav svima,nisam se javljao neko vreme,pa bih hteo da pohvalim Miru na upornosti,ja zaista nisam dosao u situaciju da idem na sever,ali za prvu godinu,ako je covek jak psihicki moze se izdrzati,ali......svaka cast opet.
Ja radim u Oslu pa je i ovde hladno i ume biti pomalo depresivno,ali zadovoljan sam naravno
Hteo bih da da dopunim miru i Parolu sa informacijama,inace to sto kaze Parola da im se mora sesti na kicmu ako se zeli nesto zavrsiti to je vise nego tacno,ko god dodje u Norvesku,mora ne da smara norvezane,nego bas da bude dosadan da bi zavrsio nesto,ja da nisam bio uporan verovatno nikad ne bi ni bio u Oslu sada.

Za vozacku dozvolu,od 1 jula 2010 se promenio zakon,sve osobe koje su stigle u Norvesku i prijavile boravak,od trenutka prijave boravka imaju 3 MESECA FORE DA SE PRIJAVE ZA PREBACIVANJEVOZACKE DOZVOLE. osobe koje su dosle pre 1 jula imaju 1 GODINU NA RASPOLAGANJU OD PRIJAVE BORAVKA. i tada se polaze samo voznja koja kosta 830 gebyr za recimo njihov auto moto savez i 2500 kr za iznajmljivanje kola od skole, ako zelite da uzmete 1 cas (45 min) to je 550 kruna po casu,ili 500 ne secam se, ja sam uzeo jedan cas da bi malo setio auto,inace voznja je bilo po Oslu i trajala je 45 minuta,meni nije bio problem,ali ja radim u patronazi i vozim svaki dan,ali bih savetovao savkog da makar jedan cas uzme,kada se polozi istog casa se predaje zahtev za vozacku dozvolu i uzimaju vam NASU SRPSKU ORIGINAL DOZVOLU,da bi se dobila njovova,koja mi vazi do moje 100-te godine.

Besøkskjøring
Personer som kom til Norge fra land utenfor EØS etter 1. juli 2010 kan du benytte det utenlandske førerkortet i inntil tre måneder etter registrert bosetting i Norge før du bytter det inn. Med registrert bosetting mener vi når du blir registrert hos norske myndigheter. Kom du før 1. juli 2010 kan du benytte ditt utenlandske førerkort i ett år.

Disse reglene gjelder både personer som besøker landet (turister, studenter og lignende) og personer som tar fast bopel i landet. Det er ikke mulig å søke om forlenget førerett etter disse tre månedene.

Motorsykkel
Har du klasse A1 (lett motorsykkel) eller klasse A(motorsykkel) og ønsker å beholde føreretten i denne klassen må du bestå praktisk førerprøve i denne klassen før du får norsk førerkort. Dette gjelder for alle land som kan bytte inn førerkortet.

evo i linka http://www.vegvesen.no/Forerko...dsk+forerkort/Land-utenfor-EOS

Mislim da je neko spominjao personal nummer i d(duf) nummer
personal nummer je stalni licni broj koji se dobija ako dobijete posao na godinu dana ili stalni(fast) posao
D ili duf nummer je privremeni broj koji se dobija ako dobijete posao na 6 meseci i tada kada otvarate bankovni racun dobijete karticu bankovnu bez slike,i bez brojeva za net banku,dok u slucaju sa personal nm. dobijete bankovnu karticu sa slikom(sto je ujedno i licna karta) i brojevima za kupovinu na internetu

Za spajanje porodice mislim da je minimum da se ima ugovor o stanu(iznajmljenom ili kupljenom) dokazi o braku i poslednja 3 obracuna o plati, mislim da je to osnovno, i to traje oko 6 meseci i mora se pokupiti u Srbiji u ambasadi kada se dobije,ima slucajeva i da je dosta brze zavrseno,a takodje i daleko duze.

Sto se tice ostalih poslova - zanata da bi se dobila dozvola moraju da se ispunjavaju par minimalnih uslova
1. da se ima regularna strucna sprema,prevedena
2.da se nadje posao u struci,6 meseci ili godini dana,znaci ako je neko recimo frizer,mora da radi kao frizer i nista drugo
3. puno radno vreme,nisam siguran da li za zanate pije vodu i 80%
4.da se prikaze godisnja plata ( ove godine je minimum bio 242.200 kruna) ispod toga se ne odobrava.
popuni se udijev obrazac (arbeids tilbud) ima dve stranice, upisu se podaci vreme koliko ce raditi,da je bas on strucan,zasto bas on treba,plata i to je to


Ne secam se sta je jos bilo pisano,ali mislim da je ovo bilo najbitnije sto sam se setio.

p.s.
Miro u Norveskoj kupuj i coop-u ili kiwi-ju jeftinije je one cene su vece nego u Oslu maltene, imas tamo proizvode x-trine i first prisove

Pozz
 
Odgovor na temu

parola

Član broj: 251281
Poruke: 47
*.mimer.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.12.2010. u 12:50 - pre 162 meseci
Eto.Stalno nesto menjaju,brljaju......Ja sam polagao 12.10. i to za C kat i polagao samo voznju.Nisam imao pojma da su i to promenili.Ne moze covek da im sve pohvata pa to ti je.Zasto Dejane poslodavac nece da ti prihvati Autorizaciju helsefagarbeidera kada su i u skolama ukinuli hjelpepleiere ,sada je to i u skoli helsefagarbeider?Ne razumem?Pozdrav.
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.12.2010. u 23:14 - pre 162 meseci
Zato sto mi je ugovor kao hjelpepleier mada ja nisam ni bio mnogo uporan i navaljivao jer u to vreme sam bio zapoceo mnogo stvari i nisam znao gde cu pre. Cekam odgovor iz SAFH-a da vidim da li ta ponuda jos vazi pa ako je to jos uvek aktuelno i mogu da konvertujem autorizaciju nakon produzenja onda cu uraditi to. Svuda gde sam stanovao, Oslo, Lillehammer, Nordland... svuda ima razlike i nije isto u svakoj kommuni i kod svakog poslodavca.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7835811 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.