Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7827162 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
77.222.168.*



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2010. u 16:19 - pre 163 meseci
Prilagodjavam se smenama pa ce tako i odgovori stizati.
Dakle ovako da odgovorim na pitanje plate i na pitanje uslova rada i kako je na poslu.Ja sam pocela da radim 5.novembra a ovde je obracun plate od 15.og u mesecu do 15.og u sledecem mesecu,tako da cu ja prvu platu da dobijem 15.og decembra,ali samo nekoliko smena oko osam koliko sam u tom periodu radila jer kazem pocela sam 5.novembra da radim.Prvu pravu platu od 100% cu dobiti 15.januara.Nije nikakav problem da do detalja objasnim sve i ja sam svakako planirala da popisem vecinu neophodnih namirnica tu neku potrosacku korpu i da do detalja popisem sve troskove stan,hrana,struja,neko putovanje i sta ostane sa strane...sve cu to da uradim evo obecavam za koji dan stize proracun oko tih troskova a kada mi legne cela plata podelicu i informaciju koliko ostane da se ustedi...Ono sto sada mogu da kazem jeste da je porez 30%...dobicu obracun plate na papiru iz opstine pa cu tacno da vidim da li je 30% ili nesto malo manje ali mislim da je 30%.Cene su iste i na severu i na jugu,tako da tu nema razlike jer u to sam se uverila licno.
Moze da se vodi racuna ako se zeli ustedeti sto se hrane tice,recimo proizvodi euroshopper su jako povoljni i uvek su jeftiniji od ostalih a nisu losijeg kvaliteta.Ali kazem popisacu te cene pa cu saopstiti potrosacku korpu za mesec dana...
Sto se uslova na poslu tice-Moja sefica je Finkinja,dakle takodje stranac ovde i to je uvek nekako povoljna okolnost.Inace ovde radi mnogo Finaca jer se to njima apsolutno isplati,ne da im se isplati nego je zarada i po...zaradjivati u Norveskoj po norveskim stanadardima a trositi u Finskoj gde je sve 50% jeftinije,minimum 50%.Ja sam se zaprepastila kada sam slucajno svratila u jednu njihovu prodavnicu u Finskoj i potrpala u korpu stosta i na kasi mi kaze to je 180 kruna...a u Norveskoj bi me to iznelo minimum 400 kruna...dakle jako se isplati.Ode ja sa teme...dakle,sefica je Finkinja.I ona je ovde dobila stan od opstine.Stanovi od opstine nisu luksuzni vec vrlo obicni,svi su veliki oko 70 kvm,sa ogromnim prozorima,i dobijes sporet,frizider,ves masinu,krevet,sto stolice,orman,krevetninu i osnovno sudje,par serpi,tanjira,aparat za kafu,zavese,peskire i to je to.Dakle za pocetak,dovoljno.Posto je ona upoznata sa tim kako je biti stranac negde,potrudila se dosta oko koleginice i mene...npr.ovde nema kancelarija pri policiji gde bi mi mogle da podnesemo zahtev za dozvolu od UDI-a vec u Kirkenesu,a to je cetiri sata voznje u jednom pravcu autom a busom vise naravno,plus sto kosta a taksa za predavanje molbe za dozvolu je 1100 kruna ili ti oko 130 eura...i ona se sama ponudila da nas vozi za Kirkenes u svojoj reziji,tj.da ne platimo gorivo vec samo tu taksu.Pa to je usteda u startu i plus sve smo to zavrsile za jedan dan,a zena je tog dana vozila 8 sati.Svugde je isla da pita gde smo nesto predavale da li to moze ubrzanim procesom itd.
Samo odeljenje je u okviru zd.centra i zove se sykeavdeling.Podeljeno je na tri bloka plus intenzivna nega.Blokovi su A B i C.Tu su mesoviti pacijenti razlicitih zd.problema.Sve ukupno ih ima oko 30.Uglavnom su Samici,i sta je najveci problem...svi pricaju samiski,mozda svega par njih ti se prvo obrati na norveskom pa tek onda na samiskom.Svi znaju norveski ali prosto 80% populacije Samiaca zivi u Karasoku a nesto oko 20% u Kautokeinu,gradu blizu.Samiski je vrlo tezak,ima gramatiku poput nase,sa sedam padeza i ima oko isto toliko dijalekata.Ja znam svega 10 reci za sada i to onih najvaznijih za funkcionisanje.Svaka smena pocinje raportom ujutru.To je sastanak u nasoj sobi za odmor koji traje nekih 30-45 minuta.Osoba koja je vodja smene cita raport o svim pacijentima koji je zapisan u kompjuteru.Dakle,imaju semu u kompu za sve pacijente i svako tu pise bitne informacije o onim pacijentima za koje je dobio zaduzenje.Svaki zaposleni ima svoj broj i svoju sifru i uloguje se i pise taj raport.Smene su podeljene na dezurstva pa ima dagvakt to je dnevno dezurstvo ima aftenvakt to je vecernje dezurstvo i ima nattavakt to je nocno dezurstvo.Nocno dezurstvo je od 22.15 do 7.15h i tu nema promene,inace sva ostala dezurstva su pod siframa,npr odredjeni broj zaposlenih dolazi u sifri D1 a to je od 7-14.30h pa onda odredjeni deo zaposlenih dolazi u sifri D od 8-15.30h pa ima izmedju npr.D13,D5,D17...to je npr ako rade od 12-15h ili od 10-15h ili od 9-13h to sve zavisi od procenta koji rade da li je to 25%,50%,35%,75% itd.Ako imas 100% uglavnom radis te duge smene od 7,5 sati i imas po jednu ili dve krace smene ali ne po tri sata vec po 5 sati.Isto je tako podeljeno i za aftenvakt samo su sifre pod A,A1,A13...Raport se predaje svakoj smeni...dakle na raportu se podele zadaci i tacno se zna ko je za sta zaduzen.Obicno po dvoje ide na A dvoje na B dvoje na C,jedan sykepleier i jedan hjelpepleier,jedan hjelpepleier je zaduzen za dnevnu sobu u kojoj se deli hrana i ta osoba servira hranu koju kuhinja dostavlja pripremljenu i zapakovanu sa natpisom za svakog pacijenta pojedinacno.Pored toga na svakom od doeljenja tj.blokova postoji soba za ispiranje instrumenata i potrosnog materijala kao i za odlaganje smeca,privatne garderobe pacijenata itd. i za to je zaduzen hjelpepleier da sredi to ali i tu je sve digitalizovano i sve se pere u okviru aparata.Jedna osoba je zaduzena takodje hjelpepleier za klevask...tj.soba gde se nalaze masine za ves i gde se peru privatne stvari pacijenata i asortiraju i raznose po njihovim sobama.Sobe su jednokrevetne sa izuzetkom dve sobe koje su dvokrevetne.Sykepleier deli terapiju sa pokretnih zatvorenih kolica koja uz sebe imaju stolicu i naravno pomogne i sykepleier hjelpepleieru ako je guzva.Sykepleier vadi krv,plasira braunile,meri pritisak mada to radi i hjelpepleier,uradi EKG itd.Hjelpepleier podeli lekove koje mu je ostavio sykepleier i napisao po imenu za koga je...takodje sykepleier je zaduzen za akutnu sobu u kojoj se primaju pacijenti koji dolaze sa terena kao hitni i tu se rade sve pratece stvari koje su neophodne pri prijemu,i ima vizitu za lekarom.Ovde nije vizita kao kod nas da lekar i sestra idu od sobe do sobe vec lekar i sestra razgovaraju zasebno o pacijentima i sestra mu prenosi svoja zapazanja i ukazuje na potrebu opservacije...itd.Vode se razni protokoli kroz kompjuter.Sykepleier potpisuje smenu hjelpepleieru a sykepleierima potpisuje vodja smene a vodji smene sef odeljenja.Naime,vode se liste i svako za sebe pise listu od kada je do kada radio koji datum,potpise se i trazi potpis za to na kraju smene a takodje i upise ako je neki sat vise placen jer posle 17h se svaki sat placa dodatno ovde i svaki sat vikenda bez obzira kada radis se placa dodatno.Plata stize iz opstine nakon sto sefica svakog 15.og u mesecu uzme sve te nase liste i odnese osobi u opstini odgovornoj za plate.Pauza je od nekih pola sata i imamo dozvolu da uzmemo hranu iz kuhinje...a ukoliko hoces da biras rucak sa menija to kosta 75 kruna.Sto se rendgena tice,ovde dolazi dva puta nedeljno radiolog i radiograf iz Hammerfesta i tada se radi radioloska dijagnostika a ukoliko je nesto hitno to se prevozi helikopterom,jer Norvezani su ulozili bas puno para u luftaambulance tj.u taj vazdusni transport pacijenata.Magacini su puni materijala i sve je dostupno svima.Razduzivanja nema.To je za mene jos uvek cudno jer smo mi u Srbiji razduzivali i alkohol koji smo koristili na tuferima i to u vise pisanih primeraka.
Evo saljem i sledecu poruku da bude preglednije ova je ogromno dugacka...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
77.222.168.*



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2010. u 16:38 - pre 163 meseci
U ovo je sroceno lose ogromno dugacka...ali nema veze,to sam pocela da brljavim od samiskog,ha ha ha...
Sefica na vratima svoje kancelarije stalno napise da li je unutra a ako nije gde je npr.Otisala sam na sastanak u opstinu ili bicu odsutna 3 dana,vracam se u cetvrtak npr.i u svakom momentu mi znamo gde je ona,samo odes do vrata njene kancelarije i procitas.Drugo,mi kada drzimo sastanak na pocetku smene ona kada udje unutra niko ne ustaje da njoj oslobodi mesto,smatra se da sedne ona bilo gde jer ona se bavi organizacijom a ne radom na odeljenju i to je za nas bitno a ne za nju.Ja ispocetka ustajala da joj oslobodim mesto jer navikla se na to u Srbiji,mi smo nasem nacelniku stalno oslobadjali mesto kada udje kod nas u sobu za odmor kao da je Tito,bokte iz onog vremena komunisticke Jugoslavije...i reke mi kolege da to vise ne radim jer to nije dobro za kolektiv...Jedan mali primer...ja se i dalje cudim kako ona sa svim tim siframa pise raspored i zna tacno ko koliko smena treba da radi po satnici i procentu...
Pored tog zdravstvenog centra imaju ovde dva staracka doma od tih zdravstvenih ustanova ali tamo idu pacijenti kada im bude bolje i kada nisu pod udarnim terapijama.Poseban je blok intenzivna nega i tu su zaduzenja veca i nadzor je naravno veci i terapije su na svakih sat vremena po nesto...i svi oni prateci elementi dezinfekcije kada ulazis i kada izlazis...
To je sto se tice posla te neke same organizacije...tu u okviru centra imas i laboratoriju i ocni blok i stomatologiju i stosta nesto...Sve to spolja izgleda jako skromno i nista to nije glamurozno ali sve je kvalitetno,raspolaze se velikom kolicinom materijala i ono sto je meni jako dominantno ovde,tacnije moj najdominantniji utisak je da je sve skromno iako Norvezani imaju para i opste je poznat njihov standard ali ne takmice se ljudi kao kod nas recimo u pravljenju bog zna kakvih kuca ili kupovini firmiranih stvari...to ovde njima uopste nije bitno,bitno je da je to funkcionalno,dovoljno,putuju,voze svi kola.Recimo sef svih lekara ovde ima astronomsku platu covek a vozi jako skromno auto i kaze funkcionalno je,odlicno je grejanje sto mi je bitno za ove uslove i zasto da kupujem drugo auto kada mi ovo zavrsava posao a konto u banci se preliva...to je ta potpuno drugacija filozofija od nase...Kod nas bi takav lik morao po svaku cenu da vozi besnooo auto...jer to mora da se vidi da on ili ona ima para...ovde to nije slucaj i to je moj najdominantniji utisak...
Sledi sledeca poruka vezano za CV !!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
77.222.168.*



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2010. u 17:04 - pre 163 meseci
Evo primer mog CV-a !!!
Mislim da je korisnije da stavim na forum da svi vide nego da ti saljem privatnu poruku...
Dakle slika ( po mogucstvu u boji )
PERSONLIG:
Adresse:( trebalo bi da imas norvesku adresu,to je dosta bitno,sa postanskim brojem i gradom naravno kompletna )
E post-
Telefon : takodje treba ti norveski broj !!!
Født: (datum rodjenja )
Kjønn: (pol)
Sivilstand: (bracno stanje)
HOVEDPROFIL
Npr.tu napises Jeg er samvittighetsfull,ansvarlig,fleksibel,har stå-på-vilje,er besluttsom og har humoristisk sans,tilgjengelig...( to su neke osobine,ti tu napisi sta ti hoces)
UTDANNING
( pa napises tu sve svoje skole koje imas )
2003-2006 Universitet/høyskole
Høymedisinskole,Beograd,Serbia
Type:røntgen
Retning:radiograf
1999-2003 Videregående skole
Helse og sosialfag,Zrenjanin,Serbia
Retning:sykepleier
ERFARING
12/2007-9/1010 KBC "ZVEZDARA",Beograd (offentlig sykehus)-radiograf i røntgenavd
(pa tu napises koje si procedure obavljao da ja sada ne pisem jer je to vezano samo za rendgen...a tebi treba nesto drugo)
01/2010-07/2010 "SENIOR MEDI CLUB",Beograd (privat alders-og sykehjem)
Sykepleier
Hjelp med stell,sengereiing,fordeling medisiner,sjekke nødvendig utstyr,rapport til dag og nattvakter,rydde på skyllerom,servering mat,utdeler og innfører infusjon,temperaturmåling,skriver medisinsk dokumentasjon
ANNEN ERFARING/PRAKSIS
Kundeservice,opplæringav andre ansatte,administrative oppgaver
Berhersker Word og PowerPoint,har kjennskap til Excel
SPRÅKKUNNSKAPER
Morsmål: Serbisk
Andre språk:norsk og engelsk,muntlig og skriflig
INTERESSER
Trenning-løping og dansing(latinoamerikansk).

Eto tako je moj CV izgledao...ja sam ga pisala sama a jedna Norvezanka mi je ispravila neke stvari nesto kasnije,i rekla da mozda i nije lose da se potkrade po koja greska,tako ce da vide da si sam pisao CV...
Ono sto te ja savetujem,sve to odstampaj u koloru ako budes slao postom...treba po necemu da se razlikujes od drugis...svaki sef dobija dnevno takvih molbi koliko hoces i treba bas tebe da odabere...moras po necemu da se izdvojis,pa pocni od boje...ne neka drecava,moja je bila svetlo plava pozadina.
Treba i da imas neku univerzalnu molbu.Ti koliko sam shvatila trazis posao za hjelpepleiera...to moze ovako da ti izgleda...stize sledeca poruka...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

drmare82
Norway

Član broj: 252004
Poruke: 57
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2010. u 17:21 - pre 163 meseci
Mirjana,hvala ti puno!!ti si divna!!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
77.222.168.*



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2010. u 17:23 - pre 163 meseci
Dakle,isto slika u boji (bez slike u boji vise ni u WC ne idi,ha ha ha )!
Ispod toga velikim slovima podebljano ime i prezime.
Adresse: (pa ta norveska adresa)
E post-
Telefon- norveski telefon


SØKNAD

Herved søker jeg jobb som hjelpepleier hos dere.Jeg er 26 år gammel kvinne(ti napisi svoje godine i pol,naravno)og opprinelig kommer jeg fra Serbia.Sykepleierutdannelsen min tok jeg i Serbia og der jobbet jeg ca 3 år.(ti napises svoje godine iskustva).Nå er jeg godkjent hjelpepleier/helsefagarbeider her i Norge.Jeg ser meg som en positiv og blid person som er veldig glad i å møte andre kulturer.Jeg er veldig interessert i det norske språket og jeg har bestått norskkurs prøve 3 (B1).Det er selvfølgelig en del ting i språket som er best å lære mens man er i jobb og snakker stadig med andre.
Jeg er ugift og jeg kan starte med en gang med jobb.
Jeg håper at jeg får mulighet til å komme på intervju,og kanskje bli en av dere.
Ser fram til dere tar kontakt med meg.

MVH,
(potpis) !!!

To je dosta dobro ako se ubaci i to ! Mene je za to posavetovao moj prijatelj Boris,kojem sam zahvalna na tome i za to i za boju papira,njega su tome naucili u srednjoj skoli u Kanzasu u Americi,pa je on to preneo na druge a ja evo sada pisem vama.Jer malo mi je delovalo ma kakvog uticaja ima boja...i onda mi kazu na nekim intervjuima zapazili smo boju,upada u oci...tako da eto poslusaj ovaj savet ako se salje postom !!!

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
77.222.168.*



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2010. u 17:29 - pre 163 meseci
U da zaboravi staviti...ako imas nekoga ko bi ti mogao biti referanse u Norveskoj napisi njegovo ime ili njeno ime i broj mobilnog.To oni vole kada mogu da provere...ako imas,ako ne nikom nista !!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

drmare82
Norway

Član broj: 252004
Poruke: 57
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2010. u 17:34 - pre 163 meseci
hvala!!!! kako ti kazes!
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.44.136.95.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2010. u 17:36 - pre 163 meseci
Draga Mirjana cestitam od srca pozz
 
Odgovor na temu

drobilica83
Katarina Dinčić
Doktor medicine, Dom zdravlja Banja Luka
Banja Luka

Član broj: 271659
Poruke: 5
79.143.160.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2010. u 18:01 - pre 163 meseci
Cestitke od srca za Mirjanu i njen ogroman uspjeh... Daće Bog, mnogi od nas ćemo njenim putem.
Baš mnogo pratim forum i polako počinjem i ja ulaziti u svu tu priču zvana "Norway". Ja bih opet postavila pitanje, bilo Mirjani i li bilo kome drugom ko se osjeća prozvanim da mi može pružiti prave odgovore.
Radim u Banja Luci kao dr. medicine u Domu zdravlja; tj. u Hitnoj službi. Imam državni i licencu. Mene zanima procedura odlaska tamo, ali ne kao doktor već kao medicinska sestra. Iz mnogih usta sam čula da je jako zeznuto, da ne kažem nemoguće dobiti autorizaciju kao doktorica pa po nekom mom skromnom mišljenju je lakše proći sve te procedure kao medicinska sestra. Ja sam prije fakulteta završila medicinsku školu. Konkretan slučaj, mogu li ja poslati SAFHu slijedeće dokumente: Diplomu medicinske škole, Plan rada srednje škole (ono o časovima i praksi), Državni za doktora, Licencu za doktora, Uvjerenje o radnom stažu i iskustvu, preporuku - NE BIH POKAZIVALA DIPLOMU FAKULTETA - možda ali možda (???) bih tamo kad odem i kad se dobro snađem i da pokušam prijaviti neko polaganje ili upisati njihov fakultet, tada da prikažem Diplomu Fakulteta. Malo je zamršeno, ali nadam se da je onaj ko zna šta je u pitanje shvatio.
Slala sam mejl na adresu SAFHa dva puta, objasnila sve kako i šta i niko ništa da mi odgovori. Pitanje za Mirjanu, jeste da mi je ona neke stvari i rekla, ali nije na odmet ponoviti za šire narodne mase... Da li bi Mirjani ili nekom drugom ko je već upoznat sa procedurom bilo teško da se raspita za moj slučaj i postavi odgovor na forum... Veliki pozdrav svima... HVALA
 
Odgovor na temu

Molar
Dentist,Dental Office

Član broj: 246863
Poruke: 2
*.mbb.telenor.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2010. u 18:05 - pre 163 meseci
Mirjana ja imam sreddnju medicinsku opsti smer i znam sve o tome kako na taj nacin otici,stvarno ima toliko dobrih informacija o tome i pre tebe a da ne pricam o kvalitetu tvojih informacija,bukvalno ono, vreme se deli na pre i posle pojave Mirjane, al sam ujedno i stomatolog i radim i izadjem na 1000 e,moje pitanje je da li postoji sansa da kao stomatolog nekako dodjem ili moram da idem preko srednje med,da li mi se to uopste isplati.I naravno ako sa srednjom med. dodjem da li imam sansi da nekad radim kao stomatolog,da li nesto znas o tome?
Pozdrav
 
Odgovor na temu

zdovc

Član broj: 57056
Poruke: 37
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2010. u 18:51 - pre 163 meseci
Mirjana,

Svaka ti čast!!! Neka te sreća prati gde god bila!!!
Hvala ti na svemu!

Pozdrav tebi i svim forumašima
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
77.222.168.*



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2010. u 20:46 - pre 163 meseci
Sto se tice stomatologije...moram da budem iskrena,kao sto i jesam,i da kazem da je situacija za strance koji dolaze kao stomatolozi jako ali jako teska misija...mogu da rade kao stomatoloske sestre,nesto kao asistenti ali da ih prime da rade ovde kao stomatolozi ne pricam odmah da ih prime...vec i posle nekoliko godina je bas tesko.Kako to znam?U "Sagi" sam isla na kurs zajedno sa jednim stomatologom koji je uzgred,sjajan decko i bas sam se raspitivala kakva je procedura za stomatologe ne bi li njemu pruzila sto vise informacija i onda mi je zena nasa koja zivi u Lillehammeru a koja je stomatolog i koja godinama pokusava da se zaposli kao stomatolog objasnila da je jako tesko...cak je spominjala da godisnje dozvole mozda dvoje ljudi da prodje te neke ispite i postanu stomatolozi u Norveskoj,ona se zaposlila i radi kao stomatoloska sestra tj.nesto kao asistent...tu su napravili zatvoren krug,proracunali su tacno koliko im je potrebno stomatologa i popunili svoje kapacitete sto se njihovih studenata tice i ta mesta su za njih.Ne zele oni da njihovi studenti nemaju mesta da se zaposle zato sto su oni primili strance...tako da sto se stomatologije tice je bas tesko.Ja sam u principu nepopravljivi optimista ali moram da budem realna i kazem da je stomatologija za strance ovde u Norveskoj teska misija.A ko uspe to je paraaaaaaa ludacka,enormno su skupe usluge,dakle one su skupe u bilo kojoj zemlji pa i kod nas ali ovde je paprenoooo...tako da je resenje ako se hoce raditi kao asistent sestra u stomatoloskoj ordinaciji ovde bez obzira sto je neko stomatolog.
To je jedino resenje.Ako neko ima neke druge bolje informacije,neka me ispravi ili dopuni...tu smo da bi razmenjivali iskustva.
Ako je mozda neko uspeo,neka se javi pa da napise na koji nacin...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2010. u 21:01 - pre 163 meseci
Bravo Mirjana, svaka cast na trudu i upornosti. Istrajna si do kraja, bravo, sta drugo reci. Puno srece u daljem zivotu.
E sad koje pitanje. Sta si radila sa poslom u BG-u? Da li si uzela neplaceno ili dala otkaz? Koliko te je kostao put do Norveske i kako si otisla tj. kojim prevoznim sredstvom? Kakva je situacija sa zubnim tehnicarima i da li tu uopste ima ikakve sanse? Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
77.222.168.*



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2010. u 21:15 - pre 163 meseci
ZA KATARINU !

Katarina,ja sam tebi pisala mejl...i sama si rekla vredi pokusati...pokupi svu dokumentaciju koju imas,posalji sve...trazi da ti daju autorizaciju za hjelpepleiera i to ces da dobijes 100%,ono dodatno sto moze da se izvuce jeste licenca za sykepleiera...ok,ne mozes da radis samostalno sa licencom,imas nadzor ali svakako ti je savladavanje jezika kljucna stvar...zato u pocetku i imas nadzor.Jedna od glavnih stvari ovde jeste da ti svi kazu da ono sto ti nije jasno da pitas...i oni ce da ti izadju u susret...mislim na kolege sa kojima radis.Ti sama moras da prelomis i dogovoris se sa sobom,to je kljuc svega.Forum ne moze da donese odluku za tebe,on moze da ti pruzi informacije ali odluka je na tebi.Sada kada nemas porodicu,sada je momenat.Pazi da se razumemo,biti doktorka na Balkanu je status,pogotovo sto uz to ide jedan respekt i to izuzetan respekt,ti nemas negu bolesnika,grejala si skolsku klupu tolike godine i sada treba ponovo da kreces od nule tamo negde u daljini...to su ti misli koje te verovatno muce...ali gledaj to sa aspekta,idem sada korak u nazad jedan period da bih kasnije otisla pet koraka unapred.Tako to gledaj...sada si i u godinama kada mozes da ucis jezik,prva godina se pregura polozi se nasjonalfag ide to jedno za drugim posle...
Dakle,ja ti vise od ovoga ne znam sta bih rekla...jer SAFH je slicna prica kao UDI...mozes ti njih da zoves,ali informaciju konkretnu tipa posalji to i to dobices to i to...toga nema,oni razmatraju slucaj pa sta odluce.Znam doktora opste prakse koji je poslao sve te papire srednja med.i faks medicinski i trazio za hjelpepleiera i dobio,otisao je u Oslo,radi tamo kao hjelpepleier pa ce stepenik po stepenik...nece oni tebi traziti da ti ides ponovo na fakultet,vec neka razlika se polaze.
Ono sto se cesto dogodi jeste da svi dobiju neku sansu u tom nekom razdoblju oko 26-28 godina i tada su sami,neudati ili neozenjeni i ne skripi bas toliko da se moraju "muciti tamo negde",i propusti se ta sansa...a onda dodje porodica,deca veci troskovi,stisnu te problemi i vise nema da li hoces nego moras trbuhom za kruhom pa ostavljas porodicu,patis zbog te razdvojenosti,normalno imas vise godina,teze se uci jezik i sve sto uz to ide i tada shvatis da je to trebalo da uradis mnogo ranije...pa gledas kako da uradis pripoj porodice a onda shvatis da za porodicu ne mozes da zivis bilo gde,mora to da bude lokacija koja ima skole i neke institucije kako bi se deca skolovala pa su troskovi zivota mnogo veci i sve se dodatno komplikuje...a sve si to mogao da uradis kada nisi imao porodicu.Prosto,znam i ta strana kakva je jer moja koleginica koja zivi sa mnom je u Srbiji ostavila muza i troje dece,ima 40 godina i bukvalno je bila prinudjena da dodje zbog kredita i uslova zivota,plus skolovanje dece itd.I vidim koliko joj je teze nego meni.I ona sada se misli sta bi muz ovde mogao da radi,jer sa jednom platom se ne mogu i skolovati deca i placati stan i sve ostalo...jeste ovo Norveska ali ne bi bilo realno da se to moze...e samim tim to povlaci za sobom da ne moze da zivi u Karasjoku jer tu deca mogu da joj idu u osnosvnu skolu i limitirano za srednju samo jedna srednja skola.Plus nema industrije i muz ovde ne bi imao sta da radi...dakle mora neki veci centar najmanje Tromso,a to povlaci vece troskove...i ona cesto meni kaze tebi je sve neuporedivo lakse...a imala je sansu kada je imala 21 godinu da ode...i propustila je...
Sve ti ovo pisem ne bi li shvatila da dok ne pokusas neznas.Dakle,salji papire i uci jezik.I znaj,nista u zivotu nije sigurno...mozes da se pripremis za neke stvari do odredjene mere ali 100% sigurno nema nista.Samo onaj ko nesto rizikuje moze da se nada necemu.
Ja sam u Beogradu zivela solidan zivot...obisla nekih 15 gradova Evrope,stalno nalazila neka putovanja sto malo preko sindikata sto na nekim popustima,sama trosila platu,mama zavrsavala neke stvari i guralo se solidno...ali sam potpuno svesna da sa dolaskom porodice,ja bih jako oskudno zivela jer tada vise nisam prioritet ja,vec deca...Dakle,da predupredim to stanje...jer nemoj da gledas kako ti je sada...vec kako ce ti biti za desetak godina,pa ako ti se ta slika ucini lepom,ne mrdaj iz Banja Luke.Lep je nas brdoviti Balkan,ali nazalost finansijski jalov...
Dakle,nema nacina da dobijes bas 100% tacnu informaciju sta ces da dobijes od papira jer ja mogu njih da nazovem telefonom to je najmanji problem,ali znam sta ce da mi kazu...posaljite papire uplatite taksu i obradicemo slucaj.
Toliko od mene za tebe,naravno sve u najboljoj nameri !!!

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
77.222.168.*



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2010. u 21:53 - pre 163 meseci
Gde si zemljace,kako je Kikinda?
Poseban pozdrav za tebe...sta ces to ti je ta nostalgija za Banatom...vecita nostalgija...
Pitas me za kartu,put itd.PRVO I OSNOVNO STO NISAM REKLA...
A NAJVAZNIJE JE...

NIKAKO NE KUPOVATI POVRATNU KARTU ! SAMO KARTA U JEDNOM PRAVCU !
Dakle,krenuo si na put da trazis posao,i ne vracas se dok ne nadjes.Dakle,i kada ostanes bez para,bez krova nad glavom,nema nazad.Dok god si tamo,nada postoji.Toliki prosjaci nisu umrli,pa neces ni ti...(ne obracam se licno tebi vec svima na forumu),i prljav,i umoran i gladan ali do cilja se stici mora.Jer neka cena mora da se plati.Nema za dzabe.Kada sam ja spavala pod vedrim nebom...jer htela sam ja da spavam na stanici ali od 01 do 05h je stanica zatvorena i policija izbacuje sve napolje...izadjem na ulicu...kaze moja koleginica sta cemo sada,kuka,spominje upalu jajnika,bubrega...ja joj kazem...u tom trenutku...mogucnosti su nam neogranicene...levo desno pravo,ceo grad nas.Kada smo vec u Oslu,ima da spavamo na elitnom ulicnom mestu necemo makar gde.Uzmem kartu Osla i nadjem strogi centar,fontana lepa malo doduse prska vise pa dobaci do moje klupe i raspodelim nas dve na dve klupe i kazem joj molim te nemoj da ulazis u moju sobu...ona meni kaze ti ili si na teskim drogama ili si prirodno luda.Pa prostrem,sto kazu Bosanci,ili ti u prevodu rasirim peskir koji sam imala u torbi i otvorim eurokrem jer sam ponela neke silne sendvice sa sobom i nesto hrane,i sve to gledam sa aspekta Hvala ti Boze sto ne pada kisa...i uspem i da dremnem nesto jer sutra te ceka brdo posla,brdo vrata na koja treba da zakucas...Zasto ovo pisem?Zato sto zelim da vam svima kazem da je samo najvaznije imati pozitivan stav...a ta prica dobicu upalu jajnika,da li je ovo Norveska koju sam ja zamisljala,sta je ovo,kuku kako cu,ja ne mogu bez sna...mozes...ni neznas koliko mozes !!!
E da jedino je u NAV-u besplatno kopiranje,tako da nije lose to spomenuti.Ja pisem jedno pa se prebacim na drugo ali to mi pade na pamet...ni kopiranje nije jeftino pa je korisno znati da je u Navu za dzabe.Ujutru se umijes,operes zube na stanici i napred...
Sve se to isplati,mora da se isplati...a cak i kada odustanes,nemas kartu da se vratis a ni pare da je kupis...i moras da istrajes u nameri.
Na jugu nije tako strasna temperatura i taj prosjacki aspekt nije neprezivljiv.Ovde na -35C nema ulicnih projekcija i monologa sa samim sobom pod vedrim nebom...Lep Oslo nocu,majku mu...
Dakle,jos jednom...karta u jednom pravcu !!!
Sto se tice pitanja oko stomatoloske sestre...to je moguce,spomenula sam deo toga u poruci za stomatologiju.Toliko znam o tome za sada...ali procunjacu ja i za to.Sto se karata tice,norwegian.no i ja sam tada u septembru platila 92 evra u jednom pravcu sa prtljagom,dakle norwegian dozvoljava 2 prtljaga po 20 kg,svaki kosta po 12 eura.To je do Osla.Odatle sam isla vozom za Lillehammer,248 kruna jedan pravac 30 eura.Sto se tice ostalih letova kada sam isla za Karasok tu sam isla vozom od Lillehammera do Osla po ceni koju sam napisala ali u stvari cini mi se da je bila minipris jer ako je kupis malo ranije ima taj minipirs za 199 kruna.To je najjeftinije sto moze da se kupi.Od Osla do Tromsa pa od Tromsa do Lakselva 2300 kruna tj.oko 300 eura grubo receno...ali tada nisam mogla da kupim povoljniju varijantu jer sam morala odmah da idem.Lakselv je udaljen od Karasoka nekih sat vremena voznje kolima 75 km.Nas je sefica cekala u Lakselvu pa dovezla do Karasoka.
Ono sto tebe najvise zanima to je do Osla...norwegian.no i imas dva puta nedeljno najcesce je to ponedeljak i petak.Zadovoljna uslugom,nije bilo problema.
Cak sam malo premasila kilazu,za 2-3 kg,nisu pravili problem,iako je bilo brdo hrane...da uz tih 2x20kg imas pravo i rucnog prtljaga od 10 kg tu ne moze hrana,naravno !!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
77.222.168.*



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2010. u 22:00 - pre 163 meseci
Sta sam radila sa poslom u BG?
Dobila sam neplaceno na sest meseci...uz silne muke i molitve...Pre toga sam imala dva meseca godisnjeg neiskoriscenog i uzela sam mesec dana bolovanja...dakle prvo mesec dana bolovanja,onda nekih 7 slobodnih dana sam imala pa dva meseca godisnjeg i to mi sve istice 20.og decembra i tada pocinje neplaceno koje traje do 20.juna.
Ali uz silne muke sam to izvela...isla sam i kod direktora i kod nacelnice pravne sluzbe,i urgirao mi je jedan doktor,ma cuda ziva...ali nekako dobih,posle silnih muka...iako sam ja milion puta procitala kolektivni ugovor i lepo stoji da imam pravo ali su kod mene u bolnici izmislili da je upravni odbor doneo odluku da to ne moze,a naravno nekima se produzavalo i po pet godina...tako ti je to...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.12.2010. u 04:40 - pre 163 meseci
E hvala puno na odgovorima. Sto se tice zubnog asistenta, raspitaj se, puno ce mi znaciti ali mene posebno zanima zubni tehnicar (izradjuju zube i proteze i ne rade sa ljudima, da ne dodje do zabune). Sa srednjom zubotehnickom moze da se radi i kao zubni tehnicar jer moja supruga je tako dobila svoj prvi posao posle srednje skole, u Skoplju. Sad odradjuje prekvalifikaciju za medicinsku sestru, ima jos dva ispita, pa matura pa posle staziranje sest meseci. Kolike su sanse po tebi da se dobije licenca bez polozenog drzavnog iz Srbije? Puno pozdrava iz ravnog Banata!!!
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.44.136.95.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.12.2010. u 22:08 - pre 163 meseci
Draga Mirjana pozdrav za tebe i ostale na forumu ,interesuje me sledece stan koji si dobila je kako si rekla od komune ,interesuje me dali ti ga daje komuna ili poslodavac?Pozz
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.44.136.95.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.12.2010. u 22:09 - pre 163 meseci
Draga Mirjana pozdrav za tebe i ostale na forumu ,interesuje me sledece stan koji si dobila je kako si rekla od komune ,interesuje me dali ti ga daje komuna ili poslodavac?Pozz
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
77.222.168.*



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.12.2010. u 22:24 - pre 163 meseci
Opstina mi je dala stan,ne poslodavac.I sefica moja stanuje u stanu koji je dobila od opstine vec 3 godine jer je ona iz Finske.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7827162 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.