Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7807930 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Filip Fogl
Fillip Fogl
Beograd

Član broj: 272567
Poruke: 2
*.adsl.eunet.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.11.2010. u 10:34 - pre 163 meseci

Pa dobro, pretpostavio sam da ce se naci ovakav odgovor, ali mene interesuje konkretan odgovor na pitanje.
Da ne trazim na stranicama iz 2007. ili 2008.
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.11.2010. u 11:55 - pre 163 meseci
Mirjana je dala odgovore pre nekih mesec ili dva,vrati se par strana nazad,nema ovde 300 nego 30 strana teme i nije bas da je toliko tesko potraziti odgovore na sva pitanja koji su vec dati
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.11.2010. u 13:14 - pre 163 meseci
Prvi korak je sve procitati pa onda pitati nesto. Koga mrzi da procita, sto je nista naspram onoga sto sledi, treba da sedi kuci i uopste ne pokusava da ode igde. Sve je vec napisano, cak i na ovoj temi!!!
 
Odgovor na temu

Zoombull
Zoran Damjanovic
Beograd

Član broj: 76285
Poruke: 11
*.kbcnet.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.11.2010. u 04:46 - pre 163 meseci
Pozdrav svima.
Pazljivo sam procitao celu temu...., hvala ljudima koji su nesebicno podelili informacije i iskustva sa ostalim clanovima foruma.
Pored vas sam definitivno odlucio da krenem u ceo ovaj proces...:)
Ostalo je samo par nejasnoca, stoga vas molim ako ste u mogucnosti da mi razjasnite, verujem da ovo ne zanima samo mene....

1.Supruga mi je zavrsila srednju med. stomatoloski smer, pa zatim visu za fizioterapeuta, polozila drzavni za visu i vec tri godine radi u nekoj privatnoj ordinaciji.
Mene zanima sledece:

-Dali mora da se prekfalifikuje za opsti smer,mislim na srednju, jer je takva prica bila sve vreme dok nisu ubacili i "helsefagarbeidera". Razumeo sam da su hjelpepleier i helsefagarbeider ista stvar (negovatelj/ica) ali dali to menja nesto oko dobijanja autorizacije, odnosno dali mora da se uradi prekfalifikacija na opsti smer?

2.Ja sam zavrsio gimnaziju, opsti smer, bavim se arhvizom.....ali posto ocigledno leba nema naci neki posao u Norveskoj ako nisi med. sestra, razmisljam da se i ja prekvalifikujem:) Pa me zanima dali je neko izvodio takve akrobacije, odnosno prekvalifikovao se, odradio(sredio) praksu, polozio drzavni, podneo zahtev za autorizaciju i naravno dobio je?

I da, dali neko ima pojma sta je sa Bolonjom kako njih posmatraju?:)

Unapred HVALA.

 
Odgovor na temu

slaya.olja
med.sestra na vma
beograd

Član broj: 246588
Poruke: 71
*.com
Via: [es] mailing liste



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.11.2010. u 09:36 - pre 163 meseci
>

pozz,
1. to sa helsefagarbeiderom si shvatio imas dve mogucnosti: da se
prefaklifikujete ili da posaljete zenine papira pa da pokusate odmah da
dobijete autorizaciju ili da mailom pitate SAFH(sto mislim da je
najpametnije)
2. ovo je vec dosta posla i moras da se raspitas kako to ide..

--20cf304347824e394e0495f1753c
Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-1
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

<br><br><div class="gmail_quote">2010/11/26 Zoombull <span dir="ltr">&lt;<a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a>&gt;</span><br><blockquote class="gmail_quote" style="margin: 0pt 0pt 0pt 0.8ex; border-left: 1px solid rgb(204, 204, 204); padding-left: 1ex;">
Pozdrav svima.<br>
Pazljivo sam procitao celu temu...., hvala ljudima koji su nesebicno podelili informacije i iskustva sa ostalim clanovima foruma.<br>
Pored vas sam definitivno odlucio da krenem u ceo ovaj proces...:)<br>
Ostalo je samo par nejasnoca, stoga vas molim ako ste u mogucnosti da mi razjasnite, verujem da ovo ne zanima samo mene....<br>
<br>
1.Supruga mi je zavrsila srednju med. stomatoloski smer, pa zatim visu za fizioterapeuta, polozila drzavni za visu i vec tri godine radi u nekoj privatnoj ordinaciji.<br>
Mene zanima sledece:<br>
<br>
-Dali mora da se prekfalifikuje za opsti smer,mislim na srednju, jer je takva prica bila sve vreme dok nisu ubacili i &quot;helsefagarbeidera&quot;. Razumeo sam da su hjelpepleier i helsefagarbeider ista stvar (negovatelj/ica) ali dali to menja nesto oko dobijanja autorizacije, odnosno dali mora da se uradi prekfalifikacija na opsti smer?<br>

<br>
2.Ja sam zavrsio gimnaziju, opsti smer, bavim se arhvizom.....ali posto ocigledno leba nema naci neki posao u Norveskoj ako nisi med. sestra, razmisljam da se i ja prekvalifikujem:) Pa me zanima dali je neko izvodio takve akrobacije, odnosno prekvalifikovao se, odradio(sredio) praksu, polozio drzavni, podneo zahtev za autorizaciju i naravno dobio je?<br>

<br>
I da, dali neko ima pojma sta je sa Bolonjom kako njih posmatraju?:)<br>
<br>
Unapred HVALA.<br>
<font color="#888888"><br>
<br>
<br>
--<br>
<a href="http://www.elitesecurity.org/p2747151" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/p2747151</a><br>
</font><div><div></div><div class="h5"><br>
Prijave/odjave: <a href="http://www.elitesecurity.org/pracenje#282324" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/pracenje#282324</a><br>
<br>
Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>
esauth:282324:d277d0cd1872b3d2fc2ab5388f117599<br>
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.11.2010. u 23:41 - pre 163 meseci
Slusam u zadnje vreme prilican broj negativnih iskustava nasih ljudi,sto preko neta sto preko licnih kontakata,koji su otisli i vratili se neobavljena posla iz Norveske,potrosenih i para i zivaca. uglavnom se svi zale na isto,idu,podnose zahteve,idu na razgovore,bivaju svuda odbijeni i kad se ustedjeno potrosi vrate se nazad. Koliko se moze pratiti na netu neke bitnije promene u potraznji za hjelpepleier-ima i nema,i dalje se navodno poprilicno traze ali se poslovi prilicno tesko dobijaju. Da li je doslo do nekih promena u medjuvremenu koje bi nekim novim avanturistima mogle biti od koristi ili je u pitanju puka sreca,ko ubode ubode,ko ne,nikom nista....??

Da li je potrebno imati neku vezu,garancije,informacije pre srljanja ajmo pa sta bude koje bi mogle biti od koristi,da li se nesto konkretno menja u zadnje vreme sto se zaposljavanja i zahteva poslodavaca tice?

Pojedinci pominju alternative,nazalost cini mi se da prodju gotovo vise nigde nemamo,koliko sam se ja informisao za Nemacku i Austriju a valjda je isto za celu EU,svabe nam dozvoljavaju da budemo pflegeri tj. negovatelji sa nasom skolom i to je sve,i to samo zato jer to niko od njih nece da radi,da bi bio sestra/tehnicar ili bilo koje druge med. profesije moras ponovo na njihove vise skole,pa plati,pa razlika ispita i ostalo,a onda i ako sve to odradis kazu obicno dobijes odgovor da posla nema jer su popunjeni u zdravstvu na ostalim mestima,na kraju dodjes na pa gde si bio,sta si radio....Opet,naravno pricam o iskustvima nekih drugih

Tako da se opet vracas na pricu o Norveskoj kao i dalje jedinoj opciji,ako nam i to uzmu,gotova zurka:)

Valjda je samo stvar srece i kako ti zapadne,pitanje je samo sta uraditi iz nase situacije da taj odlazak i snalazenje bude sto uspesnije a da se to odavde sto bolje pripremi,ili se mozda opet vracamo na ono pocetno,dzabe sve,imas srece ili nemas i to ti je....probaj pa vidi
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.11.2010. u 16:24 - pre 163 meseci
Sa jedne strane ti treba sreca i njihova dobra volja kao sto je bilo u mom slucaju a sa druge dobro poznavanje jezika, dobra propratna dokumentacija i pozamasna kinta u dzepu.
 
Odgovor na temu

zdovc

Član broj: 57056
Poruke: 37
*.opera-mini.net.



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.11.2010. u 07:37 - pre 163 meseci
U bar polovini oglasa uopste ne pominju jezik. Dok nasi koji zive tamo kazu da je Norsk prove 3 obavezan, ali to ni u jednom oglasu nisam video. Koja je logika da nesto konkretno traze, a da to ne pisu u oglasima? Mislim, mi tezimo civilizaciji, a oni nedefinisani, nedoreceni. Inace taj ispit se polaze samo 3 puta godisnje, i nisam nasao da moze preko net-a, a i nema logike da moze jer ima i usmeni deo.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

slaya.olja
med.sestra na vma
beograd

Član broj: 246588
Poruke: 71
*.com
Via: [es] mailing liste



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.11.2010. u 10:34 - pre 163 meseci
>

po mojim informacijama u oslu se trazi norsk prove3 ali u drugim gradovima
ne mada nije to najvaznije jer ako ovi vide da tvoj nivo znanja na intervjuu
zadovoljava nece praviti problem bar su mi tako rekli.pozz za dejana i hvala
sto sad kad je temo nije digao ruke od nas koji bismo da se izvucemo iz ovog
blata i mulja ovde i ako se ikad vidimo castim pivce!
pozz

--90e6ba6e861c3bd79404961a812c
Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-1
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

<br><br><div class="gmail_quote"><blockquote class="gmail_quote" style="margin: 0pt 0pt 0pt 0.8ex; border-left: 1px solid rgb(204, 204, 204); padding-left: 1ex;"><font color="#888888">
--<br>
<a href="http://www.elitesecurity.org/p2748743" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/p2748743</a><br>
</font><div><div class="h5"><br>
Prijave/odjave: <a href="http://www.elitesecurity.org/pracenje#282324" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/pracenje#282324</a><br>
<br>
Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>
esauth:282324:d277d0cd1872b3d2fc2ab5388f117599<br>
 
Odgovor na temu

zdovc

Član broj: 57056
Poruke: 37
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



+22 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.11.2010. u 11:07 - pre 163 meseci
Da hvala svim ljudima dobre volje...jer zajedničkim snagama se pravi veća energija.
Inače ovde:

Norskprøve

vidim da postoji i Norskprøve 2 (Level A2)...koji deluje jednostavniji za polaganje...a može da se naruči literatura i preko net-a...da li je neko možda ovo polagao?
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.11.2010. u 20:13 - pre 163 meseci
Moze pivce ;-)
 
Odgovor na temu

jogurt
Zoran Milenković
nettverkskonsulent
Norway

Član broj: 13800
Poruke: 472
..1-166-240.customer.lyse.net.

Jabber: jogurt@elitesecurity.org
ICQ: 309530264


+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2010. u 22:03 - pre 162 meseci
Jel zna neko sta se dogadja sa Mirjanom Savicic?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
77.222.168.*



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2010. u 23:14 - pre 162 meseci
Jogurte,pozdrav tebi i svim ostalima na forumu !!! Evo mene posle dva i po meseca sa nekim informacijama...
Posto se toliko toga izdesavalo moracu da pisem malo duze,pa ko ima strpljenja neka cita.
Dakle,ziva,zdrava,radim,dobila dozvolu i sve je ok.E sada da napisem nesto vise o putu do ovoga.Prvobitno sam bila u Lillehammeru i tamo su mi pravili problem jer mi je stilling za posao bio 75% a potrebno je imati 80%...i prakticno sam u toj administraciji izgubila mesec i po dana...Ali da pocnem od pocetka,na aerodromu su mi trazili da im pokazem adresu osobe kod koje idem i telefon sto sam ja i uradila i malo sam popricala sa policajcem koji je imao par pitanja,da li trazim posao u Norveskoj,zasto nemam povratnu kartu itd.Ja sam rekla da imam autorizaciju i da idem da trazim posao i da znam da je moje zanimanje deficitarno u Norveskoj i da cu naci posao.Bitno je da se ne bude nervozan i znacajno je da se prica na naorveskom...recimo davio je jednog lika 20 minuta jer je bio nenormalno nervozan,ni sama ne znam zasto...dakle to je to sto se aerodroma tice.Ako imas autorizaciju imas legalan boravak 6 meseci s ti da posle tri meseca pokazes u policiji taj dokumenat.Profesije koje nisu deficitarne u Norveskoj a ipak ljudi imaju dokumenat priznat od Nokuta mogu da borave u Norveskoj 3 meseca.To je provereno i 100% tacno.Tu sam prenocila na aerodromu i vozom ujutru otisla za Lillehammer.A da u dzepu sam imala 1200 eura.U dva kofera po 20 kg sam stavila nesto malo garderobe i mnogooooo hrane,da sto manje tamo kupujem dok se ne snadjem...slikala se par puta da imam za dokumenta da i tu ustedim,i iskopirala tone autorizacija,cv-eva i molbi.Stan nisam placala i to je olaksavauca okolnost.To treba priznati i reci da se sa 1200 eura a da se placa stan ne moze krenuti...ali ja pisem svoja iskustva...Odmah sam se bacila na posao,i javila se na posao koji sam se dogovorila jos iz Srbije...oni su imali da mi daju stilling od 75%.za nas je neohodno da imamo 80% i ugovor od 6 meseci.To je zahtev UDI-a.Shvativsi da to moze da bude cupavo,ja sam isla po raznim lokacijama a i slala elektronski na oglase a imala sma i jos jedan vid trazenja posla.Ukucam neki grad npr.Bergen i dodam kommune(opstina)pa tu odem na oblast zdravstva i nadjem silne neke sefove raznih domova bolnica i uopste ustanova koje su vezane za zdravstvo...i tako sam ja pocela da saljem i poslala oko 400 mejlova raznim sefovima po celoj Norveskoj...dakle sada cu da pobrojim gradove Hamar,Gran,Gjøvik,Oslo,Stavanger,Bergen,Trondhajm,Bødo,Tromso,Hammerfest,Karasjok,Ålesund,Herøy,Tynset dakle po celoj Norveskoj...U medjuvremenu sam pocela da radim jer procedura je sledeca...poslodavac ti da ponudu za posao i ti odes u policiju sa tim i predas to ali poslodavac napise da ima potrebu da ti pocnes da radis odmah dok cekas dozvolu od UDI-a...i ti pocinjes da radis,i oni ti u objasnjenju u policiji kazu da to sto si ti poceo da radis i sto su ti oni to iz policije dozvolili ne znaci da ces ti dobiti dozvolu od UDI-a,jer oni ne znaju koja su njihova pravila i zahtevi...posto su odbili jednog lika sa 70% stilling ja sam se dala u istovremeno trazenje dalje po celoj Norveskoj u slucaju da me odbiju.Bilo je tu svega...napakujem hranu pa tri dana na put pa spavam pod vedrim nebom u Oslu pa drugu noc odem pa prespavam na aerodromu kao to je malo komfornije od ulice i jeste imas i internet za dzabe a i dovoljan broj stolica vezanih da prespavas a i WC ne placas...sto nije slucaj sa stanicom autobuskom u Oslu gde se to placa...pa svratis u Hamar pa i tu jedna noc pa nazad u Lillehammer jer moras na posao...dobra je stvar sto imas slobodne vezane dane,jer sam ja radila 75%...po norveskom zakonu je 100% stilling 35,5 sati nedeljno...to mu dodje nekih 8 dana mesecno slobodnih a ja sam radila za manji stilling...i tako sam ja cekala tu dozvolu,trazila dalje,i dalje i dalje jer nisam htela da izvisim i da me oni odbiju pa da tek onda trazim dalje...To nocenje pod vedrim nebom...to sam morala jer nocenje je skupo,cak i u hostelu ako se krene sa 1200 eura u dzepu...medjutim ja sam i tada verovala da ce sve da bude ok.To je mozda od svega najvaznije-da verujes!!!U Oslu jeste zahtev da se ima polozen Norsk Prøve 3.Ali i ako se nema a zadovoljis na intervju mozes da prodjes a mogu da te odbiju...nema tu pravila,princip je da ako se javis na 400-500 mesta negde upadas 100%.I tako sam ja,radila,trazila i odem u policiju jedan dan da pitam sta se desava mogu li da mi daju barem neke informacije...i sretnem tamo coveka koji je predavao neke papire i kaze on meni sto ne pokusam na sever tamo ce da mi ispune uslove koji su mi potrebni i za plafon 2 nedelje dobijam dozvolu...malo mi je sve to delovalo nestvarno ali pare se topile a ja cekala dozvolu i on mi rece da je plata veca i da se dobije stan od opstine za jeftine pare,prosto da je veca isteda...i ja pocnem da saljem mejlove po tom principu i ukucam Karasjok kommune i posaljem svim zivima mejl koji su imali bilo kakve veze sa zdravstvom...i jedno jutro mi stize mejl od jednog poslodavca da ima potrebu za med.sestrom i da je voljan da mi da 100% stilling...i ostavila mi zena broj ja se javila i ta procedura je trajala tri dana.Ponudili su mi stan od 70 kvm od opstine koji dobijam na koriscenje koji kosta 3 000 kruna a posto sam ja rekla da imam i koleginicu koja je sa mnom i zena primila i nju tako da nas dve delimo tih 3 000 kruna,sto znaci da placam stan 1 500 kruna.Oni koji zive u Norveskoj znaju da to nema nigde za tako jeftine pare.Prosto se pitam da li cete da mi poverujete da je stvarno tako.Radimo i ja i koleginica u njihovom zdravstvenom centru.Mi imamo autorizaciju za hjelpepleiere ali ja imam i za rendgen...medjutim njima u ovom trenutku nije potreban rendgen tehnicar...a treba im sykepleier...testirali su nas dve nedelje i dozvolili mi da radim kao sykepleier a imam obavezu u narednoj godini da polozim nasjonalfag i Bergen test.Koleginica radi kao hjelpepleier jer je tanja sa jezikom,dosta tanja ali ide u skolu i uci jezik.U opstini sam morala da preda moju diplomu prevedenu na engleski da sam ja stvarno zavrsila srednju med.opsti smer.U Kirkenes-u se predaje dokumentacija za Udi jer u Karasjoku nema kancelarija za strance pri policiji jer je to malo mesto.Sva su mesta na severu mala osim Tromsa ali Karasjok ima 3 000 stanovnika i nalazi se na 18 km od granice sa Finskom.I dobije dozvolu za dve nedelje iz UDI-a.Tako da sada radim,i eto to je taj put.
Ovde je jako hladno ali na sve se covek navikne...ja imam prijatelja u Oslu koji placa stan 11 000 kruna pa kada se toga setim odmah mi bude toplije...navikne se covek na ove uslove a ostanu mu lepe pare za ustedu i za neka putovanja.Nije tacna prica da je ovde porez nizi u odnosu na jug...potpuno je isti.Plata jeste veca i stanovi se dobijaju od opstine ako si stranac koji radi kod njih za jako jeftine pare.Tu je ta sustinska razlika.Pre neki dan je bilo -34C ali potpuno se ovde normalno funkcionise,ulice su ociscene i osvetljene,postoji i trzni centar i sve sto je neophodno...naravno da u poredjenju sa Beogradom deluje depresivno ali za pocetak za prvu godinu ili za koju jos posle je odlican izbor zbog finansija pre svega...Recimo u Lillehammeru ako si visi nivo za ucenje jezika traze ti da platis skolu i to nije malo 2 600 kruna...dok sam ja ovde isto na visem nivou ali za dzabe.Ovde pretezno zive Samici,imaju svoj parlament...E da da jos razbijem jedno misljenje...Kada sam ja kretala za sever iz Lillehammera svi su mi rekli da je tamo sest meseci noc sest meseci dan...to nije tacno.Od 27.11 pocinju ti tmurni dani i traju do 31.01.ali to nisu dani sa potpunim mrakom.Dakle postoji neki sumrak od tri cetiri sata od 09-13h u tih devet nedelja.Ima i 9 dana potpunog mraka.Toliko o tome.Pisem jer prosto zivim ovde pa vidim da to nije tako.Ono sto sam zaboravila da napisem,ja na kraju ipak dobijem dozvolu za Lillehammer medjutim ja sam vec usla u ovu pricu i odustala od tog posla u Lillehammeru,tako da vam svima saljem srdacne pozdrave iz Karasjoka.Otvorena sam za odgovore na sva vasa pitanja...Dakle,ima i pozitivnih iskustava nisu sva losa...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
77.222.168.*



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2010. u 23:22 - pre 162 meseci
Jos neke uopstene informacije...jeste se situacija za nas promenila ulaskom Poljaka,Bugara i Rumuna u EU jer poslodavci njima ne moraju da daju stilling od 80%...oni ne moraju da ispune taj zahtev da bi dobili dozvolu.Dosta oglasa je zatvorenog tipa tako da je bolja varijanta da se pisu mejlovi sefovima po celoj Norveskoj,mozda i bolja od ove da ide licno,jer to kosta.Ali ja sam upoznala brdo nasih ljudi koji bas i nisu hteli da idu na sever i koji se prosto nisu dovoljno ni potrudili.Ti oglasi za posao su cesto za nekoga ko vec radi tamo pa da mu povecaju procenat ili da iz zamene predje na stalno...zato kazem zatvorenog tipa...i dosta su spori...njima je normalno da ti na mejl odgovore posle mesec ili dva.Mene je pre neki dan pozvala zena iz Trondhajma i rekla da moze da mi ispuni uslove za dobijanje dovole...a ja sam njoj poslala mejl u oktobru...eto to je jedan primer.
Kazem,jos jednom svima pruzam podrsku da se upute putem Norveske i odgovaram na sva pitanja koja su nejasna a da ja znam odgovore na njih...
Delijo sa Severa...gde je optimizam...ja da sam slusala iskustva drugih ja bih sedela u Srbiji i cekala da mi se dogode stvari.Prosto svako ima iskustvo za sebe.Ne daj se...
Puno pozdravljam sve jos jednom !!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
77.222.168.*



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.11.2010. u 23:41 - pre 162 meseci
Ja se uvek setim jos necega a i preglednije je citati kada su poruke krace...
Sta je problem ovde?Ako hoces da ides za Srbiju npr.do Osla menjas dva aviona...imas mogucnost da ides od Lakselva do Tromsa pa od Tromsa do Osla,ili od Alte do Tromsa pa opet od Tromsa do Osla pa tek onda Oslo Beograd...kazem jos jednom nije sever za svakoga ali ako se uzme u obzir filozofija da je u Norveskoj najteza prva godina i da je najbitnije dobiti personnummer i skattekort (licni broj i kartica za porez),i neke pare sa strane...prosto doci u neki status i bitno je imati nneku osobu ovde koja ti je referance dakle,iskustvo rada ovde je od neprocenjivog znacaja za sledece poslove...ako se iz tog ugla gleda,sever je resenje,jer zivotni troskovi juga su enormni,pogotovo ako se misli da se ide sa porodicom...
U svim tim mejlovima koje sam ja pisala sefovima...sam pisala kako se zovem,odakle sam dosla,da pricam norveski solidno,da trazim posao,da imam autorizaciju i da zelim istinski da radim da mi je to bitno...nisam spominjala 80% to tek ako mi se jave...a napisem i broj telefona i kazem da je pozeljan kontakt telefonom ili razgovor skajpom,da se uvere u znanje jezika.I u prilogu saljem skeniranu autorizaciju,CV i molbu...i to je taj paket koji sam poslala na 400 mesta...
Eto toliko za sada...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

axaa974
Jelena Aksentijevic Agic
Bergen,Norway

Član broj: 263184
Poruke: 28
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2010. u 08:50 - pre 162 meseci
Pozdrav Mirka! Vidis ti sta ti je intuicija,taman Jogurt pita sta je s tobom!
Seko neka si se snasla i na krajnjem severu,jer kao sto si i pisala "prva godina je najteza". Nemas porodicu da je vuces sa sobom,tako da ces lakse uci u stos s ljudima,jezikom i samim poslom. Ja bih volela da malo vise opises sam rad u ustanovi u kojoj radis. Znas kako je tesko raditi u zdravstvu - sa izuzetno zahtevnim pacijentima u Srbiji,pa ima li razlike i kakve su? Mozda razlika i nema, mada cisto sumnjam. Rekla si i da bi ti od tamosnje plate ostalo i da ustekas para,CAK i za putovanja. Pitanje koje nije pristojno - koliko ti ostane od plate kad platis troskove zivota? Sa srbijanskom platom si zavrsila kurseve i uz "malu" pomoc uspela da se odselis.Ja ti cestitam na uspehu.Iskreno,jer nije mala stvar otici i snalaziti se cak i spavati na kojekakvim mestima!
Koleginica je bila 3 meseca u blizini Stavangera.Predala papire ali ih nije docekala u Norveskoj,vec ih dobila nakon par meseci u Srbiji (ne znam kako?). Nedavno je konkurisala u desetak ustanova na severu.Javili joj se iz Trømso da je usla u uzi izbor,i nakon nedelju dana je pozvali,razgovarali pola sata i saopstili joj da je posao dobila.I to je sreca,ali i poznavanje jezika koji je vredno ucila godinu dana.
Nadamo se tvom skorom javljanju.Pozdrav iz danas "PROHLADNE" Srbije sa temperaturom od +5C!!!
Jelena Aksentijevic Agic
 
Odgovor na temu

drmare82
Norway

Član broj: 252004
Poruke: 57
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2010. u 13:03 - pre 162 meseci
Draga Mirjana,cetitam ti na uspehu!!
Dugo smo te cekali da nam se javis.Od kad si nas ti napustila forum je zamro.
Upornost se uvek isplati!!Ja sam dobio autorizaciju za helsefagarbeidera i planiram uskoro trnovitim putem.
Zelim da uspem.Pozdrav i sve najbolje
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2010. u 13:09 - pre 162 meseci
Oooooooo ziva je ziva je:D
najpre da odgovorim na ono upuceno meni,jbg,kad svaki dan ti pojedinci oko tebe popuju sa svojim negativnim iskustvom,znas ono,vremenom kad nesto slusas pocnes da verujes u to,no ni slucajno da sam ja odustao ili nesto,cak naprotiv,samo me interesovalo da se mozda u medjuvremenu opet nesto nije zakomplikovalo ili promenilo,to je sve,ja ne odustajem dok sam ne iskusim pa sta Bog da.

Inace drago mi je da je na kraju po tebe ispalo jos i bolje nego sto si ocekivala,bar moje misljenje,sa aspekta zarade,stana,pa i toga sto si odmah pocela kao sykepleier bez hjelpepleiera,po meni ogroman plus,a godinu-dve ces izdrzati valjda,posle ces lako na jug kad se na to odlucis i naravno da ces imati daleko vece sanse nego na pocetku.

A i sad kad ti krenes da nas "trujes" pozitivom nece biti mesta za negativnost ni kod nas ovde;)

Prikljucujem se pitanjima kolege iznad,kad uhvatis malo vremena da nam napises jos neka iskustva.Sve najbolje.
 
Odgovor na temu

Molar
Dentist,Dental Office

Član broj: 246863
Poruke: 2
*.mbb.telenor.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2010. u 14:01 - pre 162 meseci
Tesko zemlji iz koje idu ljudi poput Mirjane!!
Mirjana svaka cast,prosto energija izbija iz tvojih poruka,zelim ti puno srece,jer to svakako zasluzujes!Pozdrav i hvala ti sto nesebicno delis svoja iskustva!
 
Odgovor na temu

drmare82
Norway

Član broj: 252004
Poruke: 57
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.12.2010. u 15:21 - pre 162 meseci
Mirjana,da li bi mogla poslati svoj primer CV a kako bih poceo slati kako ti kazes po svim mestima u no.Ja sam dobio autorizaciju jer sam sve poslao kako si rekla,radno iskustvo,pismo preporuke,sve sam odstampao i poslao i eto sve je okej ispalo.Samo mi fali sad CV neki ako mozes mi osalti ili staviti primer kako da to uradim da ne pogresim.Da li da pocnem sa slanjem tih paketa vec iz Srb?sta ti preporucujes?
hvala Mirjani za svoje nesebicno pomaganje kolegama!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7807930 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.