Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7835013 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 09:11 - pre 140 meseci



Uvek mii drago da procitam da neko putuje tamo...[/quote]


pa to je i jedan i od razloga postojanja ovog forum, bar za mene. jedni drugima da pomognemo, da pratimo tudji put i oblikujemo nas, da u malim stvarima trazimo snagu da prevazidjemo vece probleme, da razumemo tudje i pomognemo drugima.

kod mene ima i dalje 4 mesta u kolima za 30-31.1.2012 za stavanger pa ako neko ima zelju neka cimne na pp, jedini problem je sto je ovo u jednom pravcu put

@ZeljkoPa ubaci nesto tipa ''looking for new business challenges'' na linkedit meni bi tako bilo bolje

[Ovu poruku je menjao zokiruma dana 19.10.2012. u 01:33 GMT+1][/quote]



Mirin put tamo moze da posluzi kao scenario za neki film,citala sam u jednom dahu...I secam se,idemo sa casova norveskog na kafu,proletos kolega,koleginica i ja im prepricavam Mirine dozivljaje...

Imam zelju da budem u tim kolima. u jednom pravcu...
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 09:14 - pre 140 meseci
Pozdrav drugari. Potrudicu se da do popodneva okacim kontakt prevodioca za norveski, posto vidim da se o tome vode rasprave.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 09:26 - pre 140 meseci
Znaš li ti bolan šta ću ja tom čoveku radit kad ga uvatim? Znaš li ti kako on mene levati, ko zadnjeg papka on mene levati, ja ću... a kaldrma nema fuge. Zato se mora uklapat. Da ne slomiš noge kad prelaziš džadu. I tako to...

 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.26.241.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 09:26 - pre 140 meseci
Citat:
DUNJA1965: Uvek mii drago da procitam da neko putuje tamo...



pa to je i jedan i od razloga postojanja ovog forum, bar za mene. jedni drugima da pomognemo, da pratimo tudji put i oblikujemo nas, da u malim stvarima trazimo snagu da prevazidjemo vece probleme, da razumemo tudje i pomognemo drugima.

kod mene ima i dalje 4 mesta u kolima za 30-31.1.2012 za stavanger pa ako neko ima zelju neka cimne na pp, jedini problem je sto je ovo u jednom pravcu put

@ZeljkoPa ubaci nesto tipa ''looking for new business challenges'' na linkedit meni bi tako bilo bolje

[Ovu poruku je menjao zokiruma dana 19.10.2012. u 01:33 GMT+1][/quote]



Mirin put tamo moze da posluzi kao scenario za neki film,citala sam u jednom dahu...I secam se,idemo sa casova norveskog na kafu,proletos kolega,koleginica i ja im prepricavam Mirine dozivljaje...

Imam zelju da budem u tim kolima. u jednom pravcu... [/quote]

trenutno je jedno mesto dato kolegi mašincu, drugi je reѕervisao tako da imaju još 2
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.dialup.ice.net.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 09:38 - pre 140 meseci
Eto, lepo ja tebi kazem a ona nece da slusa. Na kraju ce biti - ti njih `lebom a oni tebe kamenjem . Ispasces i onakva i ovakva, nikakva i svakakva...narod je to a narodu je tesko udovoljiti. Neko je rekao da je narod kao stoka i to treba negde da imas na umu. Pogotovo narod iz velikih gradova, tamo zivi vise seljaka nego na selu. Mani se Miro foruma ,postoje privatne poruke i neki drugi nacini da se pomogne onome ko je zasluzio.
Sredila si me u fotoshop-u svaka ti cast !
@gogi ja nemam pojima gde mozes jesti za te pare ali cenim da mozes bilo gde samo zavisi sta! Fridays i Egon koji su blizu stanice su meni ok ali se ne secam cena svih jela. Mogao bi pozvati ako hoces pa da popijemo pice i KAFU i da slikamo soljice
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 10:03 - pre 140 meseci
Za sve ljude koji imaju da prevode dokumenta na norveski jezik,evo jedan kontakt!
Zena se zove Aleksandra Milovanovic,e mail adresa je: [email protected] je 064-187-1027.Lokacija:Zrenjanin.
Upoznata je sa radom sa SAFH-om vrlo dobro.

Ja ovaj kontakt imam od juna,ali nisam ni pretpostavljala da su cene kod nas po tim agencijama za prevodjenje tako skocile i da oni kradu zapravo i to kradu po strani.Uzas.Pa prof.Rajic je nekada vazio za jako skupog prevodioca,ali ovo sto agencije rade,pa Rajic je bio jeftin.
Eto,ljudi...ako prevodite,kontaktirajte zenu pa se dogovorite.Korektna je.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 25.10.2012. u 10:43 GMT+1]
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 10:08 - pre 140 meseci
Svaka čast. Cenimo i poštujemo.

 
Odgovor na temu

shollim

Član broj: 23741
Poruke: 72
*.208.136.240.getinternet.no.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 10:59 - pre 140 meseci
Citat:
shollim:
Zdravo svima. Imam jedno pitanje. Tema je o struji. Pokusao sam da je nadjem na forumu ,ali uzaludno. Pa ovako: preselio sam se pre jedno 2 ned u novi stan. U predhodnom stanu u cenu mi je bila uracunata i struja, a sad ovde struju moram sam da placam. Cuo sam od kolega na poslu da postoje razni operatori iliti agencije sto "izdaju" struju. E sad, ja sam nasao nekoliko, ali nisam shvatio pravu cenu (norveski ne znam bas najbolje ). Pa sam hteo da pitam da li neko zna koja "agencija" je najpovoljnija za Oslo. Znaci najeftinija po naplati po kWh i najeftinija ili 0 kr za nettleie (ako uopste i postoji).


Jel ima neko da mi odgovori na ovo pitanje....ne bi da ga ztrpaju razni odgovori.
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
212.178.227.*

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 11:34 - pre 140 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Ne za CV,vec za priznavanje staza kada se zaposlis,za dobijanje veceg ansiniteta.To predajes poslodavcu kao dokaz da si radila u svojoj zemlji a i on/ona kada te prijavljuju za platu u lønnskontor predaju kopije tih dokumenata.Tu je bolje imati na norveskom.U zdravstvu je i CV bolje napisati na norveskom,jer to je takav tip branse.Nama je jezik kljucan i najcesce presudan.Zato ubijas dve muve jednim udarcem.
Imas u Srbiji mnogo sudskih tumaca kojima mozes poslati dokumenta postom i dobiti ih nazad prevedena na norveski u dva primerka.Vrlo jednostavno.
Strana nekih 1500 dinara.A tu nemas puno.Imam takvog sudskog tumaca,pa ako ti treba-javicu ti na pp.Salje se postom,prevede brzo,ti platis pouzecem i gotovo.


Jedan mali problem u vezi slanja dokumenata iz Hrvatske da se prevedu u Srbiji , hvatski jezik nije isto sto i srpski , bar zvanicno , a u Srbiji sudski tumaci imaju ovlascenje za prevod srpsko - norveski ,engleski , pa cak i hrvatski kada su zvanicna dokumenta u pitanju .
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 11:38 - pre 140 meseci
Citat:
cikaKosta:
Citat:
Nesh-co:
Znaš li ti bolan šta ću ja tom čoveku radit kad ga uvatim? Znaš li ti kako on mene levati, ko zadnjeg papka on mene levati, ja ću... a kaldrma nema fuge. Zato se mora uklapat. Da ne slomiš noge kad prelaziš džadu. I tako to...



Ja upadoh ko s kruške, ali ovo je već drugi citat, pa nisam mogao da odolim... Da ti neško promenš nik u aganliju Agu :p

...pa nisam ja došo u ovu vukojebinu da gledam ko je kriv, nego ću Vas sve nabiti na kolac, pa se vi gore dogovorite ko je kriv... :)

 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 11:42 - pre 140 meseci
Joj zorice popi....ću, ništa, onda ću prevest na srpski prvo..., to sam si i mislila da bi mogao bit problem..
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.dialup.ice.net.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 12:24 - pre 140 meseci
Skoro me jedan covek pitao imamo li pravo na besplatne casove norveskog,mi koji smo udati ili ozenjeni sa skandinavcima. Imamo sve do NP3 a ako hocete Bergen onda mora da se plati, ali sam zaboravila da mu kazem ,a to bi bilo mozda jos nekom korisno da zna, da ne polazete NP2 ako zelite da idete dalje jer ako polozite nemate vise pravo na besplatno skolovanje. Ima jedan mali iz Bosne kod mene u skoli kome to nisu napomenuli pa je polagao NP2 pa su posle nekako sredjivali da moze da nastavi jer mu niko nije rekao za to.
 
Odgovor na temu

aleksandra u zemlji cuda
Aleksandra

Član broj: 299407
Poruke: 64



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 13:10 - pre 140 meseci
Citat:
vikibjorg: Skoro me jedan covek pitao imamo li pravo na besplatne casove norveskog,mi koji smo udati ili ozenjeni sa skandinavcima. Imamo sve do NP3 a ako hocete Bergen onda mora da se plati, ali sam zaboravila da mu kazem ,a to bi bilo mozda jos nekom korisno da zna, da ne polazete NP2 ako zelite da idete dalje jer ako polozite nemate vise pravo na besplatno skolovanje. Ima jedan mali iz Bosne kod mene u skoli kome to nisu napomenuli pa je polagao NP2 pa su posle nekako sredjivali da moze da nastavi jer mu niko nije rekao za to.


vikibjorg,
Molila bih te za malo preciznije informacije.Da li se "Skandinavci" u tvom postu odnosi na Norvezane ili je samo zargonski izraz, jer posle spominjes nekog "malog iz Bosne" ,pa me buni?
Zanima me precizno, kojoj instituciji treba da se obratimo ako imamo pravo na te besplatne casove jezika?
Ja sam pitala u NAV-u i meni su rekli da mi koji smo dosli po osnovu spajanja porodice nemamo pravo na besplatne casove.
Molila bih i ostale koji imaju neku preciznu informaciju o tome da li mi koji smo dosli po osnovu spajanja porodice imamo pravo na besplatne casove norveskog, da napise to na forumu.
Hvala unapred!
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.dialup.ice.net.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 13:41 - pre 140 meseci
Skandinavci su svi oni gradjani Norveske,Danske,Svedske, Islanda i Finske a Bosanca sam spominjala jer je i on ozenjen Norvezankom pa ima pravo na besplatne casove norveskog. Institucija kojoj se obracas je Folkeuniversitetet ili bilo koja druga koja daje casove norveskog. Kada odes tamo kazes i prikazes da si udata/ozenjen sa skandinavcem i oni to salju u kommune i dobijaju od kommune pare za tebe da ti daju casove. Ja ne znam da li oni koji dodju na spajanje porodice sa drugim nacionalnostima imaju to pravo. Mozda neko drugi zna.
 
Odgovor na temu

aleksandra u zemlji cuda
Aleksandra

Član broj: 299407
Poruke: 64



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 13:53 - pre 140 meseci
Ok, sada mi je jasno.Pomislila sam da je "mali iz Bosne" dete, pa me je to zbunilo, zato sam htela da razjasnim.Svakako sad upisujem kurs jezika na Folkeuniversitetet-u, pa cu pitati.
Hvala na odgovoru!
Neko je ranije pitao za upis dece u vrtic.Za upis je potrebno da dete ima licni broj u Norveskoj, a to znaci i vizu po osnovu spajanja porodice, bez toga ne moze da se aplicira.
Puno pozdrava!
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 13:54 - pre 140 meseci
Citat:
shollim: Jel ima neko da mi odgovori na ovo pitanje....ne bi da ga ztrpaju razni odgovori . Zdravo svima. Imam jedno pitanje. Tema je o struji. Pokusao sam da je nadjem na forumu ,ali uzaludno. Pa ovako: preselio sam se pre jedno 2 ned u novi stan. U predhodnom stanu u cenu mi je bila uracunata i struja, a sad ovde struju moram sam da placam. Cuo sam od kolega na poslu da postoje razni operatori iliti agencije sto "izdaju" struju. E sad, ja sam nasao nekoliko, ali nisam shvatio pravu cenu (norveski ne znam bas najbolje ). Pa sam hteo da pitam da li neko zna koja "agencija" je najpovoljnija za Oslo. Znaci najeftinija po naplati po kWh i najeftinija ili 0 kr za nettleie (ako uopste i postoji).



e ovako..... nettleie ne postoji za 0 kruna,bar ne u Oslu... i u Oslu nettleie mora da se plati Hafslundu jer oni su jedini dostavljaci struje u Oslu... drze monopol... e sad onu struju koju trosis u samom stanu mozes da uzmes od bilo koga, no sada je i Hafslund pojeftinio tako da se skoro izjednacio s nekadasnjim jeftinim dostavljacima,plus da je mnogo efikasnije,jednostavnije i manje cimanja... ja koristim Hafslund i zadovoljna sam.... nettleie je u sustini to sto je najskuplje,a kad vec svakako njima moram to da platim bez obzira na sve,onda mi ga dodje isti vrag i za struju potrosenu u stanu....
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 13:57 - pre 140 meseci
sto se jezika tice moja drugarica koja je udana za Bosanca je prosle godine isla na besplatan kurs preko NAV-a.... tako da to ako mi nemamo pravo je nesto novo.... znam 5 ljudi koji su to zavrsili a nisu udani za norvezanina ni skandinavca... a zadnjih dvoje je bilo prosle godine.... i svi su isli preko NAV-a i odma su nastavili s jezickom praksom i kursevima za trazenje posla... vecina ih sada radi u firmama u koje su isli na praksu i obuku za posao...
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 14:26 - pre 140 meseci
Citat:
aleksandra u zemlji cuda:
Ok, sada mi je jasno.Pomislila sam da je "mali iz Bosne" dete, pa me je to zbunilo, zato sam htela da razjasnim.Svakako sad upisujem kurs jezika na Folkeuniversitetet-u, pa cu pitati.
Hvala na odgovoru!
Neko je ranije pitao za upis dece u vrtic.Za upis je potrebno da dete ima licni broj u Norveskoj, a to znaci i vizu po osnovu spajanja porodice, bez toga ne moze da se aplicira.
Puno pozdrava!


Zahvaljujem aleksandra! To je karika koja mi je nedostajala mada sam se nadala da može. pozz!
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 14:53 - pre 140 meseci
Još jedno pitanje, ne znam jel glupo ali..

Da li se i na dijete odnosi onih 90 dana šengena, da pojasnim, plan je ovakav; tko prvi dobije posao od nas dvoje taj vuče, onaj drugi ima 3+3 mjeseca na osnovu diplome, a što s djetetom nakon 3 mj, na osnovu čega ono ima pravo/ako ima ostati, jel malo mi je glupo, ako smo oboje tamo a recimo da dijete nemamo kome ostaviti a oboje smo gore,što onda, tražiti spajanje porodice samo s djetetom? a osim toga vidim da zokiruma:-) vuče ženu i klinca sa sobom. Zahvaljujem ako ko ima volje pojašnjavati...
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.26.241.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 15:11 - pre 140 meseci
Citat:
isabeau917: Još jedno pitanje, ne znam jel glupo ali..

Da li se i na dijete odnosi onih 90 dana šengena, da pojasnim, plan je ovakav; tko prvi dobije posao od nas dvoje taj vuče, onaj drugi ima 3+3 mjeseca na osnovu diplome, a što s djetetom nakon 3 mj, na osnovu čega ono ima pravo/ako ima ostati, jel malo mi je glupo, ako smo oboje tamo a recimo da dijete nemamo kome ostaviti a oboje smo gore,što onda, tražiti spajanje porodice samo s djetetom? a osim toga vidim da zokiruma vuče ženu i klinca sa sobom. Zahvaljujem ako ko ima volje pojašnjavati...


pa nisam ja rekao da ja pametno radim, najbolje po meni je ostaviti klinca kod babe i dede ali nije odobreno od lepse polovine, sa druge strane mislim da su vece sanse da oboje krenemo posto je i zenino zanimanje deficitarno i ima sanse da nadje posao (iskreno mislim da se ja slepam uz nju). ako ona uspe a ja ne onda klinac samnom zajedno za srbiju, ili obrnuto zena sa klincem nazad.

takodje mi smo se odlucili na taj korak jer imamo tamo kome da ostavimo dete na cuvanje, dok mi jurimo tamo vamo. u svakom slucaju ako se i vratimo u srbiju i nista sada ne uradimo pokusacemo opet za 6 meseci ( ali bogatiji i za znanje jezika i ostalog). moj trenutni posao nam daje mogucnost da prezivimo 3 meseca tamo zajedno, recimo da nemamo problema po pitanju para.

teorija ''bambi84'' mi je glavna smernica jer mislim da ljudi kada dodju uz sam zid i nemaju mogucnost da se povlace daju svoj maksimum ili ti po onoj kocka je bacena.

u svakom slucaju imamo dovoljno vremena do 1.2 i samim tacnim datumom po zeni vidim da se vise trudi i oko jezika i oko posla, a isto vazi i u mom slucaju.

sorry dug post
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7835013 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.