Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7841631 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2012. u 21:56 - pre 140 meseci
Citat:
vikibjorg:
Nemoj ni slucajno Miro da tagujes, ovako je zanimljivije Eeee j...bi ga, ona vec napisala. Kao kad bosanac uci dete da pliva


Kad te Bosanka pridavi...he he he.Slazem se da je zanimljivije,ali Neso-co ne bi mogao da spava,pa sam moralaaaa.Hm...
Te kafe,ta druzenja i taj humor...ajde bogati,to zna da uzbudjava siroko...
Zato rekoh...od sada samo slike.Oces na kafu-slikaj soljicu pa posalji.
Ali cu ipak da te pridavim-dosta si zivela.Ljudi ne znaju koliko ti godina imaaas(ha ha ha).Kako sam se samo namucila da te odradim u fotophop-u...ih,muke su to bile.Al sve za forum...
Sala na stranu,pozdrav svima.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.204.108.93.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2012. u 22:02 - pre 140 meseci
Oces na kafu slikaj soljicu pa posalji e ova je bila dobra ,bar me nasmija
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2012. u 22:34 - pre 140 meseci
Ej...ruzni,jes majku mu...al oce nas druze pare,i ta sreca sto prati ove ruzne je neverovatna.
Pazi,ako si lep...nemoj se mnogo nadati.Odmah vidi da to sredis nekako.
Nama su cak i u UDI-u kolektivno predlozili da promenimo zvono na telefonu i stavimo Dzejovu pesmu:"Uspeo sam u zivotu".

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2012. u 22:52 - pre 140 meseci
Citat:
Gubijan:
Pitanje za Mirjanu!!!! Prvo tvoja obavestenja su najbolja na forumu, i bez tebe bih se bas nećkao za NO! Ali vidim da je u Tromsu ok! Ali da te priupitam nesto, imam masinski fakultet, a devojka kao sto sam ranije pisao medicinsku skolu ( poslala je za autorizaciju ), jezik ucimo u Sagi, moja ideja je da ja odemo u NO i da ne saljem moju diplomu dok makar malo bolje naucim jezik u NO! Radio bih tamo bilo sta dok ne savladam dobro jezik!!! Sta mislis ima li to smisla ili da ipak posaljem diplomu na autorizaciju?



Gledaj... ako imas neko radno iskustvo i znanje realno pre ces ti mnogo lakse naci poso. Bitno je da realno znas da radis nesto sto tvoj poslodavac moze odmah da iskoristi. I oboje imate zaminimanja sa kojim mozete raditi u norveskoj - to je veliki plus i sto ste shvatili da je jezik ulazna karta i ucenje istog.



 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 00:01 - pre 140 meseci
Hmm.... narode... jedno pitanje u vezi klope u Oslu ... mislim sta ja drugo mogu da pitam

U Oslu... da li imate preporuku gde moze onako solidno da se klopa, da ne umrem od gladi dok sam dok sam tu sledece nedelje sluzbeno.
Znaci ne treba mi neko besnilo restoran.. nego nesto prihvatljivo do max 150-200 Kruna.
Jeste da firma placa al opet necu da bacam pare na neki napucani restoran ili da opet druga opcija da odem negde gde je higijena i usluga nula.
Znaci ono ..neka preporuka de je dobro da ne eksperimentisem bezveze... upadnem tako u neke arapske cumeze gde ce me jos izvredjati i slicno.

Po mogucnosti da je negde u centru oko zeljeznicke stanice....


 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.80-202-51.nextgentel.com.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 04:42 - pre 140 meseci
Uh gogi nek ti je sa srecom.. Ja danas odo za srbiju, i prvo mislim da cu da opizdim jednu spikovanu sa kajmakom i urnebesom i lukom u bubiju... da pobijem ove pølse ovde u stomaku :D ...a zena vec naspremala svega...

Moram da priznam da je ovih 6 meseci ovde bilo gore nego u vojsci :D ...u vojsci bar kuva covek koji zna.. a ove splacine sto sam ja spremao :D ...sam samo jeo jer mi bilo zao da bacam :D :D :D

A ovo za pakete se cak i ja secam da je u jednoj od lekcija iz På vei knjige... Kad ona riba salje paket za rodjendan.. pa znam da ima listening vezba gde onaj kaze nesto ako je paket valjda onda je nesto skupo za medalju :D.

Sorry sto sam malo skrenuo sa teme.

Pozz
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
77.123.235.*



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 06:18 - pre 140 meseci
@gogi77
Villa Paradiso na uglu Olaf Ryes parka. Poznati su po pizzama, ali moj izbor je teletina sa rostilja, malo krvava.

Ako volis indijsku smazao sam i solidan janjeci rostilj, ali bih morao da iskopam ime restorana, ne sjecam se.

Inace to je sve na Grunerløkka, zivahan kraj pun mladezi i slicnih restorana, ne preskupih. 15-20 min hoda od zeljeznicke. Nazalost nisam trenutno u No, zvao bih na "kafu". Prijatno!
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 06:43 - pre 140 meseci
Citat:
stavasbriga:
Citat:
isabeau917:
Gogi21g zahvaljujem na informacijama, ali ako prijevod budem naručivala iz srbije bit će skuplja pita od tepsije ,
probat ću se snaći ovdje.
pozz!


Zasto ne prevedes na engleski? Koliko se sjecam gotovo sve norveske institucije primaju dokumente na engleskom.


Ma mogu ja za SAFH prevesti na engleski, nije bed, ali Mirjana kaza da za CV kasnije trebaju izjave poslodavaca na norveškom pa sam mislila dvije muhe jednim udarcem, a ne prvo na engleski pa na norveški, nisam baš Rokfeler jelte ) Sve ostalo sam prevela na eng.
pozz!

p.s. što se tiče torrenta, možete instalirati 'privacy guardian' on sve čisti, od historija do kolačića
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 07:15 - pre 140 meseci
Ne za CV,vec za priznavanje staza kada se zaposlis,za dobijanje veceg ansiniteta.To predajes poslodavcu kao dokaz da si radila u svojoj zemlji a i on/ona kada te prijavljuju za platu u lønnskontor predaju kopije tih dokumenata.Tu je bolje imati na norveskom.U zdravstvu je i CV bolje napisati na norveskom,jer to je takav tip branse.Nama je jezik kljucan i najcesce presudan.Zato ubijas dve muve jednim udarcem.
Imas u Srbiji mnogo sudskih tumaca kojima mozes poslati dokumenta postom i dobiti ih nazad prevedena na norveski u dva primerka.Vrlo jednostavno.
Strana nekih 1500 dinara.A tu nemas puno.Imam takvog sudskog tumaca,pa ako ti treba-javicu ti na pp.Salje se postom,prevede brzo,ti platis pouzecem i gotovo.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

shollim

Član broj: 23741
Poruke: 72
*.208.136.240.getinternet.no.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 07:30 - pre 140 meseci
Zdravo svima. Imam jedno pitanje. Tema je o struji. Pokusao sam da je nadjem na forumu ,ali uzaludno. Pa ovako: preselio sam se pre jedno 2 ned u novi stan. U predhodnom stanu u cenu mi je bila uracunata i struja, a sad ovde struju moram sam da placam. Cuo sam od kolega na poslu da postoje razni operatori iliti agencije sto "izdaju" struju. E sad, ja sam nasao nekoliko, ali nisam shvatio pravu cenu (norveski ne znam bas najbolje :-) ). Pa sam hteo da pitam da li neko zna koja "agencija" je najpovoljnija za Oslo. Znaci najeftinija po naplati po kWh i najeftinija ili 0 kr za nettleie (ako uopste i postoji).
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 07:31 - pre 140 meseci
Ma da , krivo sam se izrazila.
Imam još jedan kontakt ovdje, nazvaću ženu u pon, pa ako mi se ne javi moraću u serbiu da šaljem. Može kontakt na pp, hvalaaaaaaaaaaaa!!
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 07:57 - pre 140 meseci
Prevod na Norveški, kada sam ja pitao bio je od 30 pa sve do 50 eura po strani u zavisnosti od toga šta se prevodi i koliko je bitno da to bude profesionalno uradjeno. Tako su meni objasnili u jednoj agenciji, jer ne može svako da prevede neki bitan naučni ili literarni rad, odnosno ne za iste pare kao recimo Izvod iz matične knjige rodjenih.
Znači, ako računaš da je u Bg strana engleskog 10 eura, i to isto na Norveškom 30, odnos je 1:3, vodi Norveška.
Ja sam doduše u rodnom gradu to preveo za manje od tarife, ali je to izuzetak, cene su otprilike kako sam ti objasnio. Dakle deficitarnija roba, vece cene, i ovde su prevodioci na Norveški deficitarni. E sad, možda neko radi i za manje pare, ali ja nisam naleteo na takvog.

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 08:20 - pre 140 meseci
To sto rade mnogi sudski tumaci u Beogradu konkretno za norveski jezik je sramota.Pola njih bi trebalo pohapsiti za tako velike astronomske cene.U drzavi gde je inflacija najveca u Evropi i plata prosecna se svela na 300 eura,oni naplacuju stranu po 5-6 000 dinara.Agencijski rad i tvrde meni licno preko telefona kada sam ih pitala,upravo to da ne moze svako da radi sve prevode.Cista notorna laz i glupost.Treba da ih je sramota,kazem i ponavljam sta da radi covek kojem treba 10 strana.Eto samo deset strana treba da se po agencijskom radu plati 600 evra.Grupa koja zloupotrebljava situaciju do maksimuma.Ja sam zeni koja mi se javila na telefon,rekla da li je to moguce da jedna strana kosta vise od 50 eura,tada mi je drsko i bezobrazno,a tipicno za nas,rekla zasto zovem ako ne mogu da platim.Mogla sam ali nisam dozvolila da me sankaju.Ljudi,to je takva kradja da nema vece.I ne nasedajte da samo posebni sudski tumaci mogu da prevode neke stvari tj.tekstove.

U tom besu,naidjem slucajno na naseg sudskog tumaca iz Zrenjanina.Sve vrste prevoda,sa posebnim zahtevima ili bez,kakvi god radovi bili u pitanju za 1500 dinara po strani.Vrlo korektno odradjen posao,a trebalo mi je vise od obicnog prevoda izmedju ostalog.Vodite racuna,ionako se nema para da se skupe sva dokumenta,ljudi od usta odvajaju da posalju za autorizaciju,i oni deru kozu.Sramota,sramota i sramota.Kazem vam,po unutrasnjosti mozete naci sudske tumace jednako dobrog kvaliteta kao sto ima Beograd,jer njima niko ne spori kvalitet rada vec neprikladnu cenu.
To je primera radi,kao kada bi u Norveskoj na prosecnu platu od 25.000 NOK strana prevoda kostala 4.500-5.000 NOK.Alo?Ko je tu lud?A ovde kosta takav vid prevoda 500-700 kruna po strani.
Dakle,majku im njihovu.Nemojte ljudi da vas varaju,bolje pitajte ovde ima li ko,zna li neko nekog tumaca,uvek se nadje neko,nego da placate kao da ste ovce za sisanje i da vam pare padaju sa neba.
Evo sad sam se iznervirala pri pomisli na taj razgovor sa beogradskom agencijom koja kao je poseban specijalac za prevodjenje...uh,majku im...
Uzdravlje,narode.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 08:34 - pre 140 meseci
Ti si se iznervirala i možeš da platiš. Mi se iznerviramo i ne možemo da platimo. Primeti razliku :) Kad bi to bila jedina stvar gde nas klepaju po ušima, Bog bi nas video. Verujem da se još sećaš Srbije i života u njoj, nisi mogla da sve zaboraviš za samo par godina.
Lepo sam napisao da sam ja to uradio za mnogo manje pare, i to na engleskom. Za Norveški nisam naišao na tu cenu, jer bi je platio svakako da jesam. I to ne na jednom mestu, već, gde god sam pozvao klepali su sa cenama.
Da su lopine belosvetske, ne samo oni, jesu, ali to ti je Zakon ponude i tražnje, klepaće te po ušima ako zna da je deficitaran i da se verovatno nećeš snaći negde drugde.
A to da svako može sve da prevede baš i ne pije vodu. Mislim za naše potrebe da, verovatno je da može svako, ali za sve, naravno da nije tačno.
Možeš i da objaviš kontakt javno, a ne da šalješ PP, ako taj čovek radi jeftino i dobro u Zrenjaninu, verujem da ni administratori neće imati ništa protiv, jer takve ljude treba reklamirati. Opet ponavljam, zanimljiv je trend da se najbitnije stvari šalju privatnim porukama. To je konkretno stvar koja će gotovo svima biti korisna, za razliku od nekih drugih informacija totalno nebitnih.

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 08:44 - pre 140 meseci
Slusaj Neso-co,sto teras lajkovackom prugom...
Da bih napisala javno kontakt,moram prvo dobiti saglasnost sudskog tumaca za to.I za pp mi treba saglasnost.Svakako da treba reklamirati nesto sto je korisno,ali me niko do sada nije pitao za sudskog tumaca,vec jutros vidim da isabeau917 ima problem sa tim.Ti odmah udaras po tebi popularnoj reci "trend".Batali to,imam hiljadu postova javnih,i na pp je vrlo malo napisano a da nije stavljeno na forum,barem sto se mene licno tice.
Stavicu njeno ime ako mi da saglasnost.I zaobidji to trend,zivota ti.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 08:48 - pre 140 meseci
A ko vas je uopšte slikao?

 
Odgovor na temu

DUNJA1965

Član broj: 307855
Poruke: 144
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 08:56 - pre 140 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Ljudi koji ovde pisu (deo njih).

Dejan73,Viki Bjørg,Jocaendo,Kelly Oslo,i ja (Mirjana Savicic)!


[Ovu poruku je menjao Mirjana Savicic dana 19.10.2012. u 22:40 GMT+1]



Mirjana kako si lepaaaa,ljubi te mama
Sta ces u zdravstvu, sa takvim telom i licem mogla si da budes manekenka...

Bilo bi super kada bi se iz meseca u mesec broj osoba na toj slici povecavao...Svi mi sto pitamo i davimo vas kao zmija zabu,stizemo tamo konacno i sledi druzenje...I jednog dana i ja na slici...


Sa slike zraci vasa pozitivna energija...sjajni ste
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.26.241.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 08:57 - pre 140 meseci
nisam gledao na forumu i unapred se izvinjavam elem koliko su oni ozbiljni u oblačenju, jel praktikuju odela ovo ono tašna mašna ili sportski tip ili pak svi u uniformi firme

znam da se ne može reći za sve ali ono realno da ne kažem trend (morao sam miro bilo je jače od mene) ozbiljnost i slično.

kakav se pojavljuješ na tom razgovoru tj u čemu, nekako mi teško da objasnim jbg umor kadam se da ste razumeli


tnh
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 09:02 - pre 140 meseci
Moda, moda, moda, pa nisam bre ja to izmislio. Nije to kao kad je tucanik, pa cuk cuk cuk, nego sve moraš uklapat jedno do drugog.

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2012. u 09:10 - pre 140 meseci
Citat:
Nesh-co:
A ko vas je uopšte slikao?


Nikako da svaris slike,a?
Ma neces verovati ali ajde da ti kazem.Stoltenberg licno,ali pravi.Dodje covek,stade,zivotinja koju vidis u pozadini je inace nemirna ali se ukroti,umiri,Stoltenberg nazva ove iz UDI-a,oni poslase fotografa,i uslikase nas.jer mi preve tri godine po zakonu moramo samo kod njihovih fotografa na skljocanje.Zakon.Uredjena drzava.Odmah nas prepoznali kaze,to su Srbi.Svi na trgu mirno.Ma,nema kazem ti...uspesni ljudi,ruzni po tvojoj proceni ali svi u stavu mirno.Bio i na utakmici,da ne verujes,licno Stoltenberg,i Cveyoni kao kapiten mu dao autogram.Ima tu jos,nego subota je necu da te uzbudjavam...
Vidi kako kaze mama Dunja,da smo svi pozitivni.HVALA puno.
Ako budes bio vredan i dobar,primicemo Neso-co i tebe na sliku.Ali tu ima jedan preduslov da budes ruzan.Ovaj fotograf iz UDI -a ne voli lepe.Sta ces...tako ti je to...
Sneg pada,bice lep vikend...radno.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7841631 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.