Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8063000 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.204.108.93.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 13:16 - pre 142 meseci
:)ja idem polako u popodnevnu smjenu
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 13:23 - pre 142 meseci
Ne smem da pisnem....
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.dialup.ice.net.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 13:28 - pre 142 meseci
Pa vec si pisn´o :)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.26.241.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 14:37 - pre 142 meseci
nemam pojma kako je tu ali kod mene je jedan ujutro i nikako mi se ne spava

morao sam da nesto napisem

jel mi treba pasos da idem za norvesku ?
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

jdragana
Jovanovic Dragana

Član broj: 307657
Poruke: 2
...148.91.adsl.dyn.beotel.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 14:56 - pre 142 meseci
duhovito nema sta... ;) ko hoce da pomogne pomocice, ko ne....hvala u svakom slucaju...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 15:26 - pre 142 meseci
Citat:
vikibjorg:
Ajde ti Dejane da palis na turnir u subotu! Fali nam jos jedan patuljak


E za ovo sam ze ziva ismejala..."fali nam jos jedan patuljak"...patuljakkkkkk!!!!He he he!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 15:28 - pre 142 meseci
Citat:
jdragana:
Cao svima, ja sam Dragana
laboratorijski tehnicar sam, radim u struci vec godinu dana, ucim norveski, i planiram da palim gore...
Da li mozeste da mi pomognete,sta mi treba od papira, kojim redosledom i sta trebam da izvadim...
Unapred hvala!


Laborantski smer se ne priznaje.Ne mozes sa tim smerom ni za laborantskog tehnicara ni za bolnicara.Uzalud je da saljes dokumenta.Zorica iz Sage je pisala koja su tri smera jedino priznata,opsti,babice i vaspitacki smer srednje medicinske.
Ali ako imas opsti smer srednje med.mozes da saljes dokumenta i da dobijes autorizaciju za bolnicara.Ukoliko to imas,vrati se nazad par strana videces pise sve sta treba da se salje,Zoricin post od skoro.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 15:34 - pre 142 meseci
Citat:
bojko peric:
jutro svima.Da pitam nesto ovako umoran,iz trece smene izaso,i da probam da ostanem ziv.Citao sam skoro o tim pregledima na tbc i ostalo i za grafiju pluca ,naravno kad se dobije posao.E sada ,dali naprimer nece biti problema ako snimak pluca nije b.o. vec ima nekakvih uvecanih hilusa i covek tj ja ima astmu alergijskog tipa.Hvala


Bojko Pericu,druze...bas si umoran...pa kako ocekujes da ti mi kazemo ovde sta misle oni o tome?KF sinusi,bronho-vaskularna sara...itd...Ono jes,da ovde jos samo fali da izdajemo dozvole za privremeni boravak,ali salu na stranu.To ne moze niko da ti kaze.Ici ces i snimices se pa sta ti akzu.Ali ne treba da mislis da ce te zbog asme diskvalifikovati i izbaciti iz sistema.Pa,ne trazis posao za pilota,druze.
Samo ti pumpicu ponesi...i bitno ti je da sto pre od momenta dolaska sredis fast lege-a kako bi mogao da se sluzis zd.sistemom bez lege vakta itd...
Pozdravcic,druze Bojko Pericu.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 15:40 - pre 142 meseci
Citat:
zokiruma:
nemam pojma kako je tu ali kod mene je jedan ujutro i nikako mi se ne spava

morao sam da nesto napisem

jel mi treba pasos da idem za norvesku ?


Naravno da ti treba pasos.Validan,biometrijski pasos onaj crveni nas sto svi sada imamo,ili skoro svi.
Ne treba ti viza,to ne ali treba ti pasos.
Za putovanja unutar Norveske ti pasos ne treba,dovoljna je karta.
Ti ces iz Srbije u Norvesku(dakle ulazak u sengen ce ti se registrovati pecatom u pasosu).Od tog datuma imas 3 meseca fore u sengen zoni i za ta tri meseca treba da sredis svoj status,tj.da nadjes posao,a kada predas za dozvolu i dokumenta ti budu u proceduri,imas pravo da cekas odgovor u zemlji bez obzira da li su ti probijena ona 3 meseca.Inace "faglært" postajes za autorizacijom od strane Norge i imas 3 plus 3 meseca trazenja posla,dakle 6 meseci,samo treba da se prijavis posle 3 meseca u policiju i da kazes da ostajes jos tri meseca.
U tvom slucaju je samo 3 meseca,ali dovoljno.
Dakle,ponesi pasos.Onaj crveni.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 15:51 - pre 142 meseci
Citat:
mikiiiki:
cujem da je na svalbardu odlicna plata, tako da se mozda i zadrzim, ima jedna jaka norveska kompanija sto kopa ugalj . nicija zemlja pod jurisdikcikom norvesk i njenim suverenitetom i zakonima


Karta povratna samo preko SAS-a iz Tromsa do Svalbarda najjeftinije sto se moze naci je 1838 kr,za period kraj oktobra,novembar.Dve nedelje unapred je najbolje planirati,jer ako se narucuje ispod tog vremenskog perioda,onda je u jednom pravcu i do 2 500 kr.Ali pazi,nije sengen zona.Dakle,napustas sengen (proveri pravila oko toga ulazak izlazak vreme izmedju).Let je kratak,1 sat i 35 min.
Bolje stedeti za taksu oko eventualne sezonske dozvole koja kosta 3 000 kr.
Naravno da ima najbolju platu jer je najnizi porez.Ogranicena upotreba alkohola.Ali i sa Svalbarda mozes opet samo na sezonsku dozvolu.
Ti nemas nikakve ni teoretske sanse za obicnu dozvolu jer ne spajas obrazovanje sa poslom.
Zato se orijentisi na sezonsku dozvolu.Ugalj je dobar pravac...ali do istog je cena ovih karata plus obrada za sezonsku dozvolu,dakle sve ukupno oko 5 000 kruna...
To je nazalost realnost.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 16:02 - pre 142 meseci
Ne znam viki da li cu da dolazim. Golicljiv sam mnogo...
 
Odgovor na temu

l.boban
Slobodan Leobtijevic
Beograd

Član broj: 134133
Poruke: 30
*.dynamic.sbb.rs.



+26 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 19:07 - pre 142 meseci
Evo mene SOFERCINE, da pitam vas medicinare nesto. Nije u vezi vozacke dozvole ( jer tu niko nezna tacan odgovor ), nego nesto drugo sam cuo pa da vidim vasa iskustva? Imamo li mi iz Srbije kakav problem prilikom trazenja posla tamo, jer nismo iz EU, npr. da nece da nam daju ozbiljnije ugovore sa kojima mozemo da resimo papire ( znamo pristojno jezik za taj nas vozacki posao i imamo dozvolu koju oni priznaju ) ? Je li pametno iz Srbije poslati neke CV-e , ili otputovati za Norvesku , pa odozgo slati CV-e ?
Hvala na odgovoru unapred !!!
L.Boban
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 19:35 - pre 142 meseci
Bobane,ti bas ne razumes problematiku,a i ono sto razumes neces da verujes u to jer ti ne odgovara.
Nema tu da niko ne znam tacan odgovor vezano za nase dozvole vozacke.Znamo ih svi.Nase vozacke dozvole NISU priznate.
Ukoliko konkurises na takvo radno mesto,neces proci jer traze da imas validnu vozacku dozvolu.Mnogi su to pre tebe probali ali ne ide.Medjutim,ti probaj pa ces i sam uvideti.Najbolje je da probas jer ti ne verujes u iskustva drugih ljudi.
Kako to mislis ne daju nam ozbiljnije ugovore sa kojima mozemo da resimo pitanje boravka?
Svako moze da resi pitanje boravka ukoliko spaja svoje obrazovanje sa poslom ovde.Naravno preduslov je da nadjes posao u iskljucivo svojoj bransi.Svi ljudi koji su na forumu a da su se zaposlili u Norveskoj su dobili takve ugovore.
Za vozacke je specificno,jer dozvole vozacke ne priznaju.Ne samo vama vec svima koji nisu iz EU.Dakle,to je za konkretno tvoju bransu.Kada bi mogao da dobijes dozvolu iz zemlje EU mogao bi i da nadjes posao vozacki ovde.
Ovde su vozaci deficitarni,ali mora se imati vozacka dozvola.
Ja ti savetujem da probas,uzmi salji CV-eve i trazi posao vozaca sa nasom dozvolom.Sam ces se uveriti u ovo napisano.Ne vredi da ti ja sada pisem,jer ti mislis da oni nama nece da daju ozbiljnije ugovore zato sto nismo EU.
Oni postuju tu EU i to je njihovo pravo.Mi nismo u njoj i sta cemo sad.
Dakle,najtacniji moguci odgovor jeste da nasa dozvola NE VAZI.Srba vozaca ima u NO ali su pitanje dozvole norveske resili pre oktobra 2010.-te kada su Norvezani promenili zakon.
Tebi ne bi bio problem da polozis,jer sigurno imas mnogo godina iskustva u voznji,ali kako doci u poziciju da polazes kada ti treba prethodno posao,a posao nece da ti daju u tvojoj bransi ako nemas prethodno dozvolu.I to je zacaran krug u koji ti mozes da verujes a i ne moras.Najbolje je da posaljes CV u neke firme koje traze vozacke pa da se sam uveris.
Naravno,to sto nismo iz EU i jeste nas najveci problem,jer mozemo samo da sredimo papire boravka na osnovu spajanja posla i naseg obrazovanja-U ovo ne spadaju vozaci zbog te problematike oko nepriznavanja nase dozvole.
Druze,ja sam ti ono najdobronamernije rekla a ti po volji,veruj ili nemoj.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 19:51 - pre 142 meseci
Nasim vozacima je prica Norveske zatvorena sve dok Srbija ne bude clanica EU.I ne bih zelela da neko pomisli,gle ova otisla ona pa misli ne moze niko drugi.Nije to u pitanju.
Prosto mora se stvoriti nacin za ulazak u zemlju koji je vise od turistickog,dakle radna i boravisna dozvola da bi se polagao vozacki ispit(treba d-nummer ili pravi personnummer).Nasim vozacima je to onemoguceno jer za posao im traze vozacku.I tu se prica zavrsava.Kako nemaju nacin za ulazak u pricu tako ne mogu ni doci u poziciju da polazu tu skupu norvesku vozacku dozvolu.

Jedini nacin je preko spajanja porodice.Npr.supruznik je "faglært" tj.neko ko moze da spoji posao i diplomu,npr.supruga je med.sestra.E onda,muz dodje na pripoj porodice i tada dolazi u priliku da polaze vozacki.E to je jedini nacin.Drugog za sada nema.
Ovo je ujedno odgovor zajednicki i na sve one pp gde se pisalo ovako:"Citao sam ja ono na forumu sto ste pisali za vozacke dozvole,ali mi nesto nije logicno da firma u kojoj cu da radim nece da me posalje da idem na polaganje".E pa logicno je.Ja sam uvek za to da je bolje da pisemo realno bez obzira da li se to drugoj strani svidja ili ne.Vise se koristi ima od prave informacije a jos je bolje kada se na vreme sazna.
Pozdrav i sve najbolje.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

bojko peric
bojan peric
hirurgija,nis
nisZZ

Član broj: 306114
Poruke: 51
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 21:36 - pre 142 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
bojko peric:
jutro svima.Da pitam nesto ovako umoran,iz trece smene izaso,i da probam da ostanem ziv.Citao sam skoro o tim pregledima na tbc i ostalo i za grafiju pluca ,naravno kad se dobije posao.E sada ,dali naprimer nece biti problema ako snimak pluca nije b.o. vec ima nekakvih uvecanih hilusa i covek tj ja ima astmu alergijskog tipa.Hvala


Bojko Pericu,druze...bas si umoran...pa kako ocekujes da ti mi kazemo ovde sta misle oni o tome?KF sinusi,bronho-vaskularna sara...itd...Ono jes,da ovde jos samo fali da izdajemo dozvole za privremeni boravak,ali salu na stranu.To ne moze niko da ti kaze.Ici ces i snimices se pa sta ti akzu.Ali ne treba da mislis da ce te zbog asme diskvalifikovati i izbaciti iz sistema.Pa,ne trazis posao za pilota,druze.
Samo ti pumpicu ponesi...i bitno ti je da sto pre od momenta dolaska sredis fast lege-a kako bi mogao da se sluzis zd.sistemom bez lege vakta itd...
Pozdravcic,druze Bojko Pericu.

Ha haha nosim je uvek sa sobom,strasno.hvala i pozdrav
 
Odgovor na temu

nansen
firestarter
vatrogasna stanica beograd

Član broj: 307670
Poruke: 12
*.ptt.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 22:34 - pre 142 meseci
pozdrav svima

nažalost već prvim postom čeprkam po finansijama, ali to mi je za sada najveća briga,
naime, imam više ponuda od strane norveških firmi glede stalnog zaposlenja, već sam bio gore, više puta, ali to iskustvom mi sada ništa ne znači

ponuda koja me najviše mami je oslo

znam da je bilo kakvo pitanje finansija relativno i da zavisi od gomile faktora, ali u načelu
može li 3člana porodica da živi bez natezanja u oslu sa jednom platom od 520k NOKa??




[Ovu poruku je menjao nansen dana 11.10.2012. u 23:49 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
95.70.14.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 22:37 - pre 142 meseci
krenuo 12.10.2012, mnogo ce biti kisovit a i zahladnelo je malo u odosu na juce (eta da znate sta ce biti u svetu jedno 10 sati ranije), koliko sam ja skontao u norveskoj mogu da koristim prvih godinu dana nasu vozacku a onda moram da polazem za norvesku (ok vozim nekih 10-tak godin nije problem), nego jel polaganje kao kod nas po novom ovo ono prva pomoc neka teorija i sama voznja ili moze ono skracena obuka 10-tak casova i dobijanje vozacke, i posto sam i ovde i na nekim blogovima skontao da ljudi slave polaganje vozacke kao rodjenje deteta jel je tu caka u parama koje trebaji ili nesto drugo?

pozdrav za sve nas koji su sada na radnom mestu (a i ostale)
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

nansen
firestarter
vatrogasna stanica beograd

Član broj: 307670
Poruke: 12
*.ptt.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 22:44 - pre 142 meseci
Citat:
zokiruma:
krenuo 12.10.2012, mnogo ce biti kisovit a i zahladnelo je malo u odosu na juce (eta da znate sta ce biti u svetu jedno 10 sati ranije), koliko sam ja skontao u norveskoj mogu da koristim prvih godinu dana nasu vozacku a onda moram da polazem za norvesku (ok vozim nekih 10-tak godin nije problem), nego jel polaganje kao kod nas po novom ovo ono prva pomoc neka teorija i sama voznja ili moze ono skracena obuka 10-tak casova i dobijanje vozacke, i posto sam i ovde i na nekim blogovima skontao da ljudi slave polaganje vozacke kao rodjenje deteta jel je tu caka u parama koje trebaji ili nesto drugo?

pozdrav za sve nas koji su sada na radnom mestu (a i ostale)


mislim da "srpske tablice" a ne srpska saobraćajna mogu da haraju norveškim putevima godinu dana... međutim, nisam baš siguran

našu dozvolu možeš da koristiš tri meseca, koliko ja znam, i to ne od datuma ulaska u zemlju, već od datuma "važenja" radne vize...
 
Odgovor na temu

nansen
firestarter
vatrogasna stanica beograd

Član broj: 307670
Poruke: 12
*.ptt.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 22:48 - pre 142 meseci
e da... i nema skraćene obuke... uz to je čitav proces jako skup i može jako dugo da traje (ovo zavisi od mesta do mesta)...
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
95.70.14.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 22:50 - pre 142 meseci
da znas da sam poceo da razmisljam o tome da odem i sa kolima tamo, tipa ja odem kolima a zena i klinac dodju par dana kasnije avionom (ne bi da mucim klinca tim putovanjem), i mislim da bi to imalo svoje prednosti pogotovo za trazenje posla, ali ako ne vazi dozvola onda moram prestati i razmisljati u tom pravcu. danas sam trebao da zavrsim kupovinu karata ali odlozicemo to za jos koji dan. nisam bas ubedjen ali ako odem kolima potreban mi je zeleni karton i on vazi kao osiguranje ili moram da doplatim jos posto ce auto biti tamo duze vremena.

medical zakaci stein pa stein a dovozim ti mecku ako se odlucim na ovaj korak dolaska sa kolima, mada sam video na netu da su im cene goriva ubitacne

mnogo je prednosti ako dodjes svim kolima: lakse juris posao, odneses paket medicalu, skoknes do mire za vikend, mozes lakse planirati vreme tipa izlazak i slicno a i zbog klinca je lakse, da ne pricam sto nisi opterecen kolicinom i tezinom prtljaga vezano za avion (komotno poneses 2 buta vise i kackavalja bar 10 kg)


Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8063000 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.