Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8083007 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

aleksandra u zemlji cuda
Aleksandra

Član broj: 299407
Poruke: 64



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 16:27 - pre 142 meseci
Dragi forumasi, medicinari,
Uskoro cu ici sa detetom u bolnicu na klinicko ispitivanje, pa me zanima kako se vrsi prijem u bolnicu i sta je potrebno poneti, da li postoje neke bitne razlike u odnosu na nase bolnice, da li se otac smatra izvorom zaraze, kao u Srbiji ili moze i on da bude u bolnici sa detetom neki deo dana? Ukratko, sve sto znate.
Hvala unapred!
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 16:33 - pre 142 meseci
Citat:
Jocaendo:
Citat:
cveyoni:
Viki,
zvanicno nam je prijavljena ekipa,igra se 5+1 tako da nam fali mozda jos jedan patuljak kao zamena...ima li ga JOCA ....Elitesecurity je naziv tima,i ako mi jos jednom onaj administrator-Gojko Vujovic obrise poruku,menjamo ime


Heheheh... Ima ga brate, slobodan je su subotu... ja sam ti se jos na pocetku javio da sam za i da igram desno krilo
Nisam citao poslednjih nekoliko postova , kakvi su planovi za subotu?


Super onda,planovi za subotu !!!!!odemo,pobedimo (osvojimo) i vratimo se ...turnir pocinje u 9 sati ujutru,zvanicno je ucesce potvrdilo 12 ekipa,mi krecemo iz naseg mesta oko pola 7 ujutru,nas trojica porodicno,da malo prosetamo lepse polovine ...pijava ekipe kosta 1000 nk,igra se sistem 5+1...igraj ti desno krilo brate,a nas cetvorica snaci cemo se vec,hvala Bogu pa imamo i jednu zamenu...ako ovako krenemo,napravicemo 2 ekipe e...imas moj mail koji sam ostavio par postova pre,pa me kontaktiraj da ne gusimo forum pricom o turniru...ako prodjemo dobro,javicemo u nedelju,a ako ne,cujemo se za Bozic narode
 
Odgovor na temu

LAZAR33
zaposlen
bosna i hercegov

Član broj: 294826
Poruke: 11
*.teol.net.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 16:35 - pre 142 meseci
dal neko poznaje nekoga ko vodi ljude u nor.na rad......med.teh...........naravno za pare...
 
Odgovor na temu

mikiiiki
trista
trista
Beograd

Član broj: 152072
Poruke: 75
ti0028a380-0066.bb.online.no.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 18:22 - pre 142 meseci
evo to savet za 200 kruna ;) mozes covece i autostopom :) pogledaj mene ;) gde bi isao, Delije Sever ili Grobari Jug ? , Trondhaijm je sredina, severno od toga je 10 % populacije norveske, juzno od trondhaima je 90 % stanovnistva
trista
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 18:53 - pre 142 meseci
Citat:
LAZAR33:
dal neko poznaje nekoga ko vodi ljude u nor.na rad......med.teh...........naravno za pare...


NE.Ta grupna varijanta kao neko ce vas zaposliti a vase je samo da ucite jezik je neizvodljiva i lazno obecanje.Postojala je jedna skola u Beogradu koja je tako radila,kao ucite jezik kod njih,oni vam urade autorizaciju i nadju vam posao a onda neko vreme vam skidaju od plate za to sto su vam u pocetku pomogli.I mnogi su to uradili,isli u tu skolu,jer ne zahteva pocetna ulaganja.Sta je bilo na kraju?Ti ljudi,vecina njih,i dalje sede u Beogradu.Jezik je ok,autorizacija je ok,ali grupno nalazenje posla ne prolazi ovde u Norge.Taj agencijiski model-NE!
Dakle ne daj da te neko sanka bez snega!
Onako dobronamerno kazem,a ti sam odlucujes,naravno.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

suhimilek
Avdelingleder
Noway

Član broj: 300718
Poruke: 59
*.bb.online.no.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 19:03 - pre 142 meseci
Da se javim da sam posle skoro mesec dana dobio jebenu radnu dozvolu.Sto dolaze u No,se tice ljudi koji tek dolaze evo informacija koje su najvaznije po meni.

-dolazi se feb, mart, april i to je to- avgust ,sep, oktobar je kraj.

-Morate u cv napisanom na norveskom da imate i norveski broj telefona.

-Moze da se nadje smestaj u zimskom periodu u stud domovima za 3500kr, preko leta mozete da spavate i u satoru dok trazite posao kao i da koristite couchsurfing.com i helpex.net za nalazenje domacina.

-Ponesite hranu iz Srbije, ali ne mnogo.Pametno

-Nemojte da se zenite za papire jer sa autorizacijom vi vec imate papir, samo treba posao

-Sto se tice jezika, dok ne budete znali da pricate na intervju o sebi i svojim planovima, kao i zbog cega ste vi tu gde jeste..ne racunajte na posao.Samo najsrecniji mogu tako da dobiju.

-Ne zavaravajte se da ste vi Srbi i samim tim najpametniji i to...Ne cudite se arapima i ostalima jer ni nas ne gledaju drugacije.

-Jako prijatan narod i zapamtite da se prevarama i lazima ne sluzimo ovde.To rade majmuni u Srbiji i zbog takvih smo svi mi i otisli iz nase zemlje.

Puno srece!
Pozz

Milan
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 19:05 - pre 142 meseci
Citat:
pikaso23:
A sta je sa tim testom (medicinskim) koji lekari moraaju da polazu? Zar to ne mora pre turnusa Mirjana? Vidim nisi ga pominjala u postu tijani, ili su ga mozda ukinuli))
Jel mogu da radim recimo natt i danju na turnus?Jel placen taj turnus nesto ili za dz.??


Picaso23,u praksi neizvodljivo.Nisi procitao/la ono sto sam napisala Tijani.Ti nisi bilo ko iz EU zemlje,nemas zahteve oko dozvole,mozes kako oces.Ti si neko ko dolazi iz Srbije i mora da ispuni zahteve UDI-a,a to akze minimum 80% stilling,najbolje 100%.
Od tebe se zahteva sto se samog zdravstvenog sistema tice fleksibilnost u radu i smenama,dakle dan,popodne,noc,praznici.Onaj iz EU dodje i akze radicu svaki drugi vikend ili samo kao tillkalingsvikar po potrebi imam drugi cilj a to je staziranje za lekara.Ti ne mozes,jer ti moras da ispunis visok procenat prve tri godine.
Nocni cisti polozaji rada se daju uglavnom 50%,60% i najvise 75%,ali toga nemas puno,nekih 10% oglasa na trzistu je takvo.A to tebi ne ispunjava zahtev za dozvolu.Da bi radio 100% natt,potrebno je mnogo toga,a to je pre svega da imas neki zd.problem zbog kojeg lekar smatra da treba da radis samo noc(u tom slucaju mora da se uvazi),ali to dobiti kao prvi posao je lutrija kakve nema.Sve se svodi na kombinaciju turnusa dag/aften/natt.Ja ucestvujem u pravljenju turnusa pa znam kako to ide.
Nekoliko desetina strana nazad imas neka pravila turnusa ovde u Norveskoj.
Imas pored svega toga,polaganje Bergen testa-racunaj vreme za to.To nije bauk,ali nije ni NP3.Velika je razlika.A treba ti nivo jezika za pracenje turnus staza.Ja radim sa jednim turnus lekarom na viziti trenutno.To zahteva jezik prilican.
Prva godina ti je snalazenje,papiri,dozvola,poreska,banka,skola jezika...
Ja sam ovde dve pune i usla u trecu godinu.Mislila sam da sve to ide mnogo brze,ali ne ide.Svako poslato pismo SAFH-u je cekanje od nekoliko meseci na odgovor.
Ali pre svega,turnus smene se ne poklapaju,i to je to sto je problem najveci.
Jer to traje,hoce ljudi da izadju u susret,ali na godinu,godinu i po...ne.To je prosto dug period,ugrozavas sistem.Jedna promena u turnusu za samo jednu smenu,pomera jos najmanje troje ljudi.
Dok nakon tri godine,i uzimanja stalne dozvole ti je siroko polje...biras visinu procenta koji radis i kombinujes sa staziranjem kako tebi odgovara,a nemas vise nikakvu potrebu za UDI ispunjavanjem zahteva.
Pozz!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Petraa
Zvoncica Mia
Beograd

Član broj: 307421
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 19:40 - pre 142 meseci
Mirjana,

Da li se to lekarsko staziranje placa ili je kao i u Srbiji u vidu volontiranja?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 19:54 - pre 142 meseci
Neznam.Prosto,nisam pitala,pa da ne bude dezinformacija.Vise sam pitala za ove prakticne detalje.
Ovaj turnus lekar sto imamo vizitu sa njim,dobija platu.Ali to je Norvezanin u pitanju.Da li tu ima neke razlike ili ne,stvarno ne znam.
Prosledjuje se pitanje Stefanu,on isto poznaje neke nase lekare koji rade turnus staz,pa mozda ih je pitao.

Evo nasla sam sada na netu da se placa polovina realne lekarske plate(433.000,bez dodataka),ali dolaze dodaci svi po turnusu i od 2013-te ce se traziti policijska izjava da nisi osudjivan.
Verujem da se odnosi kako za norveske turnus lekare tako i za strane,da je isto.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Petraa
Zvoncica Mia
Beograd

Član broj: 307421
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 20:12 - pre 142 meseci
Hvala, Mirjana. To sam informativno pitala jer da se ne placa nasima na stazu bi bilo tesko da ne rade nesto dodatno, naravno, nakon te tri godine potrebne zbog radne dozvole.
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 20:17 - pre 142 meseci
Ne volim nikoga da pitam kolika je plata, niti odgovaram kada me pitaju kolika je moja. Doduše u NO je manje više sve javno. Ono sto sam ja video jos pre na netu je koliko se secam otprilike to sto je Mira napisala...nesto preko 400000.
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

Petraa
Zvoncica Mia
Beograd

Član broj: 307421
Poruke: 17
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 20:21 - pre 142 meseci
Mene je samo zanimalo da li se za staziranje dobija bilo kakav novac, a ne kolika je plata. Posto, ako se staz od godinu i nesto ne placa, a zahteva puno radno vreme, ne bi bilo sredstava za ziveti. Mislim, tako je ovde u Srbiji.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 20:35 - pre 142 meseci
Ona je sada sa mnom na poslu,mislim na turnus lege,pa pisem kasnije neke info oko tog turnusa ako bude prilike da mi ona nesto kaze.Videcemo...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 22:49 - pre 142 meseci
Ja sam na poslu sa likom koji uskoro pocinje sa svojim turnusom, i kaze mi da je placeno. Ne zna tacno koliko, ali je placeno.
Mada, to ionako nista ne znaci, pre tri godine se nazalost ne moze poceti sa turnusom...
 
Odgovor na temu

filipv7
vladimir filipovic
HJelpepleier/omsorgsarbeider
Valhalla sykehjem
Norway

Član broj: 220343
Poruke: 32
*.212.118.87.getinternet.no.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 23:07 - pre 142 meseci
Citat:
Petraa:
Mene je samo zanimalo da li se za staziranje dobija bilo kakav novac, a ne kolika je plata. :) Posto, ako se staz od godinu i nesto ne placa, a zahteva puno radno vreme, ne bi bilo sredstava za ziveti. :) Mislim, tako je ovde u Srbiji. :)

KOliko ja znam, placa se stim da se to placa iz dva polugodisnja dela koji se isplate retroaktivno. Mesto se trazi godinu dana unapred i onda se krece negde od avgusta mislim znaci godine nakon toga od kada odobre. Znam da je za fizeoterapeute prosle godine pisalo da daju 160000 kruna na polugodisnjem nivou za turnustjeneste a za lekare je sigurno vise
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 23:13 - pre 142 meseci
Placa se, znam pouzdano, samo ne znam cifru. Koliko sam upoznata, u Norveskoj nista ne moze da se radi a da se ne plati. :)
 
Odgovor na temu

tijanam
Lekar opste prakse

Član broj: 299277
Poruke: 202
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+156 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 23:21 - pre 142 meseci
Citat:
suhimilek:
Da se javim da sam posle skoro mesec dana dobio jebenu radnu dozvolu.Sto dolaze u No,se tice ljudi koji tek dolaze evo informacija koje su najvaznije po meni.

-dolazi se feb, mart, april i to je to- avgust ,sep, oktobar je kraj.

-Morate u cv napisanom na norveskom da imate i norveski broj telefona.

-Moze da se nadje smestaj u zimskom periodu u stud domovima za 3500kr, preko leta mozete da spavate i u satoru dok trazite posao kao i da koristite couchsurfing.com i helpex.net za nalazenje domacina.

-Ponesite hranu iz Srbije, ali ne mnogo.Pametno

-Nemojte da se zenite za papire jer sa autorizacijom vi vec imate papir, samo treba posao

-Sto se tice jezika, dok ne budete znali da pricate na intervju o sebi i svojim planovima, kao i zbog cega ste vi tu gde jeste..ne racunajte na posao.Samo najsrecniji mogu tako da dobiju.

-Ne zavaravajte se da ste vi Srbi i samim tim najpametniji i to...Ne cudite se arapima i ostalima jer ni nas ne gledaju drugacije.

-Jako prijatan narod i zapamtite da se prevarama i lazima ne sluzimo ovde.To rade majmuni u Srbiji i zbog takvih smo svi mi i otisli iz nase zemlje.

Puno srece!
Pozz

Milan



Korisne informacije! :) Hvala! Ja cu ipak otici u novembru, znam dosta ljudi koji su nasli posao i krajem decembra, tako da ne vidim toliko problem. Ako lupim glavom, lupila. Javicu! :)
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2012. u 23:25 - pre 142 meseci
Nije tu problem placanja, vec cinjnenica da se na to ceka minimum tri godine, tj dok se ne izadje iz price o produzavanju papira i fæglert statusa.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.26.241.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 00:01 - pre 142 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Druze,ovako.
Prvo to za kompaniju i posao-Mozes da apliciras vec jer u ovoj zemlji sve traje jako dugo.Ako je npr.søknadfrist do 15.okt,nece te mozda ni pozvati do pocetka novembra.Ti uvek imas mogucnost da kazes gde si i da obavite skajp intervju.Ja znam mnoge koji su imali skajp intervju,a ti imas razlog i to prilican za to.Neces valjda cekati da prodje ceo novembar pa da onda trazis.No,u svakom slucaju,druze "levo od Japana" ti znas sta ti valja ciniti,ja sam samo rekla da ovde sve traje


malo sam razmislio pa sam skontao da si po obicaju u pravu trenutno je problem sto nemam diplomu kod sebe te moram da sacekam da je nadju u srbiji, skeniraju i posalju ovamo, nadam se da ce to biti do petka, kasnije i ako bude sve ok bice i problem oko skypi intervjua jer samo na poslu imam net pa kada dodam vremensku razliku moglo bi biti zanimljivo

organizovacu da kada odem u srbiju odradim i taj mrsa test (i zena i klinac i ja), sto se tice tog ostalog nije nista posebno ovde imam kud i kamo vise

u svakom slucaju jedva cekam da dodjem tamo ''levo od osla'' , obozavam more zimi, kisu i sneg a i mrzim vrucinu, btw niko ne kaze kakva je vlaznost tu i pritisak, meni je to prestavljalo problem kada sam dosao ovde ''levo od japana'' pogotovo vazdusni pritisak, na sledecem gradilistu sam imao problema jer iako je bilo oko 25 stepeni vlaznost je bila neverovatna, problemi sa disanjem i srcem.

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 00:29 - pre 142 meseci
E moj prijatelju "levo od Japana"...pa ostario si,sta kazes...srce,pritisak,disanje...Gledaj samo da nekako posaljes dokumenta i da preguras do MRSA testa...a posle ko ziv ko mrtav...he he.
Pa ja juce,rekoh dal da gnjavim te i dalje ali kada ti poce redjati familiju,Bozic,kuc kuc varijantu u tvojoj bransi...ja rekoh bolje da cutim,"levo od Japana" covek zna svoje planove...
Tako je druze...lako je reci NE...a na DA se zna i pricekati...
Uocavaj mogucnosti pre nego sto postanu ocigledne.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8083007 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.