Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8062762 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 01:05 - pre 142 meseci
Evo sta kaze turnuslege iz mog preduzeceta.

Kaze ovako:Prvo sam joj rekla da je to u svrhe jednog srpskog foruma,a onda ona da ja nema potrebe da spominjem njeno ime(joj,norveska posla i moda ako prst ne moze da prodje kroz rupu,carapa se smatra nosivom),ali sta ces...
Kaze sledece:Prvo za platu(to sve zanima)-450.000 osnovna plata i na to idu dodaci.To ona ima.Izadje negde na 550.000 za celu godinu.Prima platu normalno svakog 12.og u mesecu kao i svi ostali zaposleni u zdravstvu.Ista pravila igre,isti turnus.S tim sto je turnus dag/aften/natt.Dakle,sarolik turnus.
Usput receno,ova nasa doktorka mi rece da radi samo dag-ali Norvezanka kaze da to nije moguce dobiti,vec se mora ici sarolik turnus.dakle to je puno radno vreme.
Godina podeljena na tri dela:(kaze ima oscilacija,ali njen je takav raspored)
4 meseca -interna medicina
4 meseca-hirurgija (ukljucena i ortopedija)
Preostala 4 meseca je na ponudi:psihijatrija,pedijatrija,akuserstvo i ginekologija.Ali to vazi za sve osim Osla.Oslo ima psihijatriju 4 meseca u tom trecem delu rasporeda.Oni koji su locirani van Osla mogu da biraju izmedju gore pomenutih odeljenja.
Polazi se na staziranje u dva roka:prolecni 15.februar i jesenji 15.avgust.Takodje svaki turnuslege kandidat je u obavezi da prodje "introduksjonskurs" od 7 radnih dana pre nego sto mu staziranje pocne.Placeni su svih 7 dana i dobija se uplata sa prvom platom.E sad sta se radi na kursu,ajde da napisem tu na norveskom,kako ne bi bilo brkanja u prevodu za neke delove,neke na srpskom.
OVAKO:Kurs podrazumeva (ovaj od 7 dana),upoznavanje sa tvojom ulogom kao turnus lekar,prava i obaveze,bruk av DIPS,talegjenkjenning,HLR,gipse-og suturering,venøse tilganger,sigurnost pacijenta,upoznavanje sa ustanovom i zaposlenima u njoj (misli se na ustanovu u kojoj ces obavljati staz).I nakon tih 7 dana dobijas adgangskort,tj.propusnicu da si zavrsio taj kurs,i ta karta daje neke pristupe sistemu koji su vec unapred u njoj ubaceni itd...
Moras da imas norveski personnummer(11 cifara),radnu i boravisnu dozvolu koja pokriva ceo turnus staz ili stalnu dozvolu i racun u banci.U obavezi si i da dostavis poresku kartu.Od 2013-te ce se traziti i policijska potvrda da nisi osudjivan.Ta sva dokumenta moras da predas najkasnije 30 dana pre nego sto tvoj turnus pocne.Ne postoji mogucnost da trazis izuzece nocnih dezurstava,ni uz izvestaj lekara.Uz izvestaj lekara,se tvoj turnus staz odlaze.
Ukoliko iz bilo kog razloga ne funkcionises kao lekar,bilo da je rec o jeziku ili necemu drugom,formira se komisija od 3 clana i sve se evidentira pismeno i obrazlaze i stopira se turnus staz.
Ukoliko je turnus kandidat trudan/tj.trudna,daje se permisjon i dozvoljava se kandidatkinji da nastavi tamo gde je stala kasnije kada se porodi.

Prolazis kroz sve...u okviru interne med.saroliko,i ukljuceno je i akutno/prijemno odeljenje.Na hirurgiji je najveci akcenat na akutnom odeljenju,i to najvise nocnih smena kao i to da nekoliko turnusleger dezura zajedno nocu,preuzima se odgovornost i za hirurgiju i za ortopediju.
Takodje se prolazi administracija.Dodeljuje se jedna osoba koja treba da obuci kandidate o lekarskoj administraciji i koriscenju elektronskih sistema.
Svaki turnus kandidat ima svoj ID kort kao i pasvord za koriscenje sistema tokom pisanja izvestaja.
Ukupno se ima 12 veiledningssamtaler(tu se misli na pitanja o problemima sta nije jasno na sta se obraca vise paznja,sta ne zadovoljava itd.)
E sad...mesto u kojem obavljate praksu treba da vam obezbedi smestaj.-tako kazu pravila i ona kaze da se to u velikom i dobrom delu ispostuje.

Eto to mi je rekla.Mozda sam nesto i zaboravila ali sada vise ne mogu da se setim.
Moj utisak je da za razliku od nasih lekara opste prakse,ovaj turnus staz ima vecu odgovornost,tj.da se kandidatima na ledja stavlja veca odgovornost.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 01:13 - pre 142 meseci
Evo sad se setih!
SAFH sprema izmene vezano za turnus staz.U toku 2013.-te treba da se dogode te promene.Ona nije znala da mi kaze sta je to tacno jer SAFH radi na projektu.
Naime,norveski lekari ne dobijaju autorizaciju po zavrsenom fakultetu kao sto nasi dobijaju diplomu lekara opste prakse.Oni moraju da odrade turnus staz pa onda dobiju autorizaciju.To je dakle 6 faksa plus 1,5 godina staza bolnica plus opstina,to je znaci nakon 7,5 godina.
Pokusace se da se turnus staz pretvori u pocetni polozaj lekara...e sada kako ce se to regulisati ona nije znala da mi kaze,ali promene ce se sigurno dogoditi.
Kaze jos i da najveci broj norveskih studenata koji ne mogu da se upisu na medicinu u Norveskoj idu u Poljsku,jer je tamo niza kvota(a onda slozila facu u smislu,medicina je najteza ovde u NO)-to samo oni misle i niko vise nigde u svetu.
Ja sam joj naravno zahvalna na svemu ispricanom.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 01:16 - pre 142 meseci
Znam da je dugacak post,ali ovo za turnuslege staz,nije moglo krace.Ja sam zapisivala sta prica.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.26.241.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 02:47 - pre 142 meseci
miro izgleda da je nasa sudbina da radimo kada drugi spavaju . ne gljavis ti mene veruj mi problem je sto me njih 100 dnevno pita neko pitanje i odma ocekuju odgovor a svi bi zeleli da im odmah odgovorim (a mislim samo kako cu doci tu posle nove godine) pa i kada pisem pisem konfuzno


nije da ja ne bi ranije dosao tipa sutra tu kod vas ali moram ispostovati ugovor (manje bitno) i moram ispostovati firmu koja me je hranila 2 godine, i mene i moju porodicu kapis


sada cekam da mi nadju diplomu skeniraju i posalju (imam srece da je sve vec prevedeno na engleski) pa saljem CV sa diplomom (bilo mi malo glupo to uraditi bez diplome)


jel ima neko onu knjigu stein pa stein ?



Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 03:53 - pre 142 meseci
Ma i nije noc tako losa, naprotiv, meni odgovara. :-)
Nego podseti ti mene prijatelju sutra da Stein på stein, cim se popbudim, kacim.
Pozdrav i mirna vam noc radnici... :-)
 
Odgovor na temu

mikiiiki
trista
trista
Beograd

Član broj: 152072
Poruke: 75
z57-08.opera-mini.net.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 03:56 - pre 142 meseci
ljudi niste vi jedini koji ne spavate , samo da se javim , sutra polako pocinje avantura zvana tromso i pripreme za svalbard. Odlucio sam da moram da ga posetim cim zaradim kesa za kartu, makar na 2 dana, pa se vracam u tromso da pokusam da ''uspem''

P.S evo vam jos koje pitanjce : Upoznao sam jednu skoro pa lekarku u oslu, tj u ahus u , akershusu kako se vec kaze. Ona je bila na turnusu ginekologije, koji je to u oslu ? Drugi ? jel li akershus spada u to oslo pravilo .
trista
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.26.241.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 04:00 - pre 142 meseci
pa ovde nije noc vec 2 sata popodne :D sutra te podsecam za knjigu nema brines a meni jos 6 sati rada pa kuci na odmor i dalje citanje ovog foruma unazad

p.s. izgleda da nam je mira zaspala :P
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

mikiiiki
trista
trista
Beograd

Član broj: 152072
Poruke: 75
z57-08.opera-mini.net.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 04:12 - pre 142 meseci
zoki , sta rece da imas od zimske opreme ?
trista
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.26.241.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 04:16 - pre 142 meseci
ha ha ha

veruj mi sve profi maksimalno nista ispod 3 zvezdice ja sam radio na -55 napolju pa mi ostale neke stvari tipa rukavice i donji ves (taj donji ves opusteno drzi do -20 proverio u praksi), imam i fantomku i cizme slicne mirinim samo sto su moje bolje jer imaju metalne krampone sa donje strane

nadam se da ti nije mnogo hladno
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

mikiiiki
trista
trista
Beograd

Član broj: 152072
Poruke: 75
z57-08.opera-mini.net.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 05:11 - pre 142 meseci
cekaj bre a sta ce da mi se smrzne bez cizmi rukavica i donjeg vesa :)
trista
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
95.70.7.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 05:22 - pre 142 meseci
uglavnom su promziline na nosu i usima nadam se da imas nesto i to da pokrijes
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

mikiiiki
trista
trista
Beograd

Član broj: 152072
Poruke: 75
z57-08.opera-mini.net.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 05:28 - pre 142 meseci
evo vec 7 dana se ne brijem, dovoljno za nos :), za usi tu je sapka, pripremi se da saljes to ostalo , salji mirjani :) uzecu za ddesetak 15 dana kad ocekujem da cu uspeti da se snadjem za prevoz :) do svalbarda. Mislio sam couchSailing , to je kao couchsurfing , ali izgleda da je gore led zahvata more u ovo doba godine :)
trista
 
Odgovor na temu

mikiiiki
trista
trista
Beograd

Član broj: 152072
Poruke: 75
z57-08.opera-mini.net.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 05:33 - pre 142 meseci
cujem da je na svalbardu odlicna plata, tako da se mozda i zadrzim, ima jedna jaka norveska kompanija sto kopa ugalj . nicija zemlja pod jurisdikcikom norvesk i njenim suverenitetom i zakonima :)
trista
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
95.70.7.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 05:59 - pre 142 meseci
ha ha ha a kako da posaljem ako menu bude trebalo mozda i mene jednog dana posalju tu u hladne krajeve da kopam ugalj, u svakom slucaju vodi racuna kada koristis suncane naocare (ume da mnogo boli kada ih skidas po zimi) a problem mogu biti i medvedi, za to nema spec odece sem brzih nogu mada i to nije bas uspesno.

sa druge strane neces imati problema da ohladis pivo, samo ga lepo izbacis kroz prozor i posle pet minuta bude na optimalnoj temperaturi
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

bojko peric
bojan peric
hirurgija,nis
nisZZ

Član broj: 306114
Poruke: 51
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 06:50 - pre 142 meseci
jutro svima.Da pitam nesto ovako umoran,iz trece smene izaso,i da probam da ostanem ziv.Citao sam skoro o tim pregledima na tbc i ostalo i za grafiju pluca ,naravno kad se dobije posao.E sada ,dali naprimer nece biti problema ako snimak pluca nije b.o. vec ima nekakvih uvecanih hilusa i covek tj ja ima astmu alergijskog tipa.Hvala
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.dialup.ice.net.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 09:58 - pre 142 meseci
Evo koga interesuje vreme i vremenske prilike u NO dva sajta koji se stalno prepucavaju o tome www.storm.no i www.yr.no
 
Odgovor na temu

jdragana
Jovanovic Dragana

Član broj: 307657
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 10:45 - pre 142 meseci
Cao svima, ja sam Dragana
laboratorijski tehnicar sam, radim u struci vec godinu dana, ucim norveski, i planiram da palim gore...
Da li mozeste da mi pomognete,sta mi treba od papira, kojim redosledom i sta trebam da izvadim...
Unapred hvala!
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.dialup.ice.net.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 12:35 - pre 142 meseci
E sad ko pisne g...o stisne ! Milslim stvaaaaaarno...dokle BRE vise ? !!!
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 13:03 - pre 142 meseci
I ja bih da palim...negde...
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.dialup.ice.net.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.10.2012. u 13:10 - pre 142 meseci
Ajde ti Dejane da palis na turnir u subotu! Fali nam jos jedan patuljak
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8062762 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.