Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7954361 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
77.123.235.*



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.09.2012. u 21:24 - pre 141 meseci
@LAZAR33
Skoro bilo ko, moras biti kvalifikovani radnik, ali to ne znaci obavezno visoko obrazovanje. Prakticno bilo koja kvalifikacija priznata u No daje mogucnost. Medjutim na osnovu kursa mozes da ostanes maksimalno godinu dana i ne moze se vise produzavati. Za to vrijeme mozes raditi 20 sati sedmicno bilo koji posao. Ako nadjes odgovarajuci posao u struci mozes ostati, ali to je u stvari nova viza.
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.09.2012. u 21:38 - pre 141 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Dobijes autorizaciju za hj.pl.Ali ne mozes kasnije da se bavis problematikom prelaza sa hj.pl. na spl.Jet nemas celu regularnu med.skolu.
E u tome je fora.

Jooooj, meni opet nije jasno... :-( Moja prekvalifikacija traje 2 godine, jedna kalendarska - dve vanredno. Dobijam autorizaciju za hj.pl. to znam. Ali na kraju skolovanja dobijam i 4 svedocanstva o zavrsenoj srednjoj medicinskoj, stim sto polazem samo strucne predmete a ostale ocene mi prepisuju iz regularne srednje skole koju sam zavrsila. Mislis da onda kad zavrsim skolu na ovaj nacin necu moci da dobijem kasnije da radim kao spl, naravno uz polaganje jos nekog njihovog ispita? Ja sam razumela da to tako ide. Malo si me zbunila sa ovim odgovorom. Stvarno mi vise nista nije jasno... :-( I jos nesto, sa mojim fakultetom za vaspitaca ja mogu da radim kao pomocnik u vrticu, jel tako? Bas nista ne priznaju? Tipa- mozes da radis kao regularni vaspitac ako polozis jos 2-3 ispita? Meni su u skoli rekli da se svuda priznaje sad fax posto je po Bolonji, i diploma mi je na engleskom... Ako su me zezli... jbg!
P.S. - Znaci ako nemam celu regularnu - redovnu medicinsku skolu od 4god, kasnije ne mogu da radim kao spl.?!?

[Ovu poruku je menjao pan 1 dana 30.09.2012. u 22:50 GMT+1]
 
Odgovor na temu

LAZAR33
zaposlen
bosna i hercegov

Član broj: 294826
Poruke: 11
*.teol.net.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.09.2012. u 21:39 - pre 141 meseci
ja ne mogu da nadjem nigdje neku skolu koja takve kurseve drzi,ima li ko neku informaciju kako da stupim u kontakt i pronadjem detalje
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.09.2012. u 21:52 - pre 141 meseci
Citat:
pan 1:
Citat:
Mirjana Savicic:
Dobijes autorizaciju za hj.pl.Ali ne mozes kasnije da se bavis problematikom prelaza sa hj.pl. na spl.Jet nemas celu regularnu med.skolu.
E u tome je fora.

Jooooj, meni opet nije jasno... :-( Moja prekvalifikacija traje 2 godine, jedna kalendarska - dve vanredno. Dobijam autorizaciju za hj.pl. to znam. Ali na kraju skolovanja dobijam i 4 svedocanstva o zavrsenoj srednjoj medicinskoj, stim sto polazem samo strucne predmete a ostale ocene mi prepisuju iz regularne srednje skole koju sam zavrsila. Mislis da onda kad zavrsim skolu na ovaj nacin necu moci da dobijem kasnije da radim kao spl, naravno uz polaganje jos nekog njihovog ispita? Ja sam razumela da to tako ide. Malo si me zbunila sa ovim odgovorom. Stvarno mi vise nista nije jasno... :-( I jos nesto, sa mojim fakultetom za vaspitaca ja mogu da radim kao pomocnik u vrticu, jel tako? Bas nista ne priznaju? Tipa- mozes da radis kao regularni vaspitac ako polozis jos 2-3 ispita? Meni su u skoli rekli da se svuda priznaje sad fax posto je po Bolonji, i diploma mi je na engleskom... Ako su me zezli... jbg!


Ma trazi im da ti vrate pare bre,ako su te zeznuli :/
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.09.2012. u 21:59 - pre 141 meseci
Citat:
LAZAR33:
ja ne mogu da nadjem nigdje neku skolu koja takve kurseve drzi,ima li ko neku informaciju kako da stupim u kontakt i pronadjem detalje

,

Ako mislis na skole koje drze kurseve jezika evo ti npr.skola u Fredrikstadu ,http://webfronter.com/fredrikstadgs/FRIS/ ,nisam mogao da nadjem njihov zvanicni sajt,ovo je preko opstine.Moja supruga je krenula prosle nedelje i kurs koji ona pohadja kosta 1200 nk mesecno,dvaput nedeljno u trajanju od po 3,5 sata a ima i opcija intenzivnog kursa koji kosta 3500 pet dana u nedelji u trajanju od 3 ili 4 sata nisam siguran...
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.09.2012. u 22:10 - pre 141 meseci
Citat:
cveyoni:
Citat:
pan 1:
Citat:
Mirjana Savicic:
Dobijes autorizaciju za hj.pl.Ali ne mozes kasnije da se bavis problematikom prelaza sa hj.pl. na spl.Jet nemas celu regularnu med.skolu.
E u tome je fora.

Jooooj, meni opet nije jasno... :-( Moja prekvalifikacija traje 2 godine, jedna kalendarska - dve vanredno. Dobijam autorizaciju za hj.pl. to znam. Ali na kraju skolovanja dobijam i 4 svedocanstva o zavrsenoj srednjoj medicinskoj, stim sto polazem samo strucne predmete a ostale ocene mi prepisuju iz regularne srednje skole koju sam zavrsila. Mislis da onda kad zavrsim skolu na ovaj nacin necu moci da dobijem kasnije da radim kao spl, naravno uz polaganje jos nekog njihovog ispita? Ja sam razumela da to tako ide. Malo si me zbunila sa ovim odgovorom. Stvarno mi vise nista nije jasno... :-( I jos nesto, sa mojim fakultetom za vaspitaca ja mogu da radim kao pomocnik u vrticu, jel tako? Bas nista ne priznaju? Tipa- mozes da radis kao regularni vaspitac ako polozis jos 2-3 ispita? Meni su u skoli rekli da se svuda priznaje sad fax posto je po Bolonji, i diploma mi je na engleskom... Ako su me zezli... jbg!


Ma trazi im da ti vrate pare bre,ako su te zeznuli :/

A ako nisu, sta cemo onda?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.09.2012. u 22:22 - pre 141 meseci
Citat:
pan 1:
Citat:
Mirjana Savicic:
Dobijes autorizaciju za hj.pl.Ali ne mozes kasnije da se bavis problematikom prelaza sa hj.pl. na spl.Jet nemas celu regularnu med.skolu.
E u tome je fora.

Jooooj, meni opet nije jasno... :-( Moja prekvalifikacija traje 2 godine, jedna kalendarska - dve vanredno. Dobijam autorizaciju za hj.pl. to znam. Ali na kraju skolovanja dobijam i 4 svedocanstva o zavrsenoj srednjoj medicinskoj, stim sto polazem samo strucne predmete a ostale ocene mi prepisuju iz regularne srednje skole koju sam zavrsila. Mislis da onda kad zavrsim skolu na ovaj nacin necu moci da dobijem kasnije da radim kao spl, naravno uz polaganje jos nekog njihovog ispita? Ja sam razumela da to tako ide. Malo si me zbunila sa ovim odgovorom. Stvarno mi vise nista nije jasno... :-( I jos nesto, sa mojim fakultetom za vaspitaca ja mogu da radim kao pomocnik u vrticu, jel tako? Bas nista ne priznaju? Tipa- mozes da radis kao regularni vaspitac ako polozis jos 2-3 ispita? Meni su u skoli rekli da se svuda priznaje sad fax posto je po Bolonji, i diploma mi je na engleskom... Ako su me zezli... jbg!
P.S. - Znaci ako nemam celu regularnu - redovnu medicinsku skolu od 4god, kasnije ne mogu da radim kao spl.?!?

[Ovu poruku je menjao pan 1 dana 30.09.2012. u 22:50 GMT+1]


Dobijanje 4 svedocanstva ne resava tu problematiku prelaska na spl.Dakle,fond casova teorije i prakse i trajanje obrazovanja.Ako ti napisu da si isao 4 godine u skolu,dobijes fond casova teorije i prakse kao svaka regularna srednja med.skola i da ne napisu da si isao vanredno u skolu,onda mozes da trazis kasnije za spl.Ali bez toga ne.Tebi na prekvalifikaciji tvojoj to nece napisati osim ako ih ne potplatis ili sta vec uradis ali to je naravno protiv zakonito.SAFH je 2009.te imao projekat sa srpskim med. skolama i Visim skolama,misli se na skolu u Zemunu,i imaju sve crno na belo kako i sta izgleda.Odlicno znaju za trajanje vanredne med.skole i za prekvalifikacije.Oni daju autorizaciju za hjelpepleiera,ali ne i za spl.Prosto trazi se da ides u skolu 4 godine,i imas isti fond casova teorije i prakse kao regularna srednja med.skola,a ti taj fond nemas za godinu dana.
Pa cekaj kako mislis da te oni puste da radis kao spl.a isla si prakticno godinu dana u skolu.Dve vanredne jedna kalendarska...ne moze.Mozes na osnovu toga da udjes u zemlju kao hj.pl.i to je to.Prosto,i logicno je.Dakle fora je u planu i programu jer ti to moras da saljes na procenu i u trajanju skole.To je zahtev.

Ljudi...vrtic ima daleko nizu satnicu nego staracki dom.Mnogo nizu.Ne radi se ovde o lepoti posla koji radimo vec o isplativoscu i prakticnoj primeni istog.Niza satnica je u vrticu,mnoooogoooo.Imajte to na umu.



MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.09.2012. u 22:24 - pre 141 meseci
Lazare,

Da bi ucio jezik u Norge na osnovu tog tipa kurs,regularan boravak ali moras na racunu da imas prilicnu svotu novca kojom dokazujes da si sposoban sam sebe da izdrzavas,bilo je 90.000 kruna ako se dobro secam...to je UDI dozvolio negde 2009/2010 godinu...ali ima i ta klauzula.Koja je zeznuta jer to je para...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

LAZAR33
zaposlen
bosna i hercegov

Član broj: 294826
Poruke: 11
*.teol.net.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.09.2012. u 22:26 - pre 141 meseci
Citat:
cveyoni:
Citat:
LAZAR33:
ja ne mogu da nadjem nigdje neku skolu koja takve kurseve drzi,ima li ko neku informaciju kako da stupim u kontakt i pronadjem detalje

,

Ako mislis na skole koje drze kurseve jezika evo ti npr.skola u Fredrikstadu ,http://webfronter.com/fredrikstadgs/FRIS/ ,nisam mogao da nadjem njihov zvanicni sajt,ovo je preko opstine.Moja supruga je krenula prosle nedelje i kurs koji ona pohadja kosta 1200 nk mesecno,dvaput nedeljno u trajanju od po 3,5 sata a ima i opcija intenzivnog kursa koji kosta 3500 pet dana u nedelji u trajanju od 3 ili 4 sata nisam siguran...

svaka cast...poz
 
Odgovor na temu

kreza26

Član broj: 303690
Poruke: 57
109.72.50.*



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.09.2012. u 22:32 - pre 141 meseci
mirka, a kolika je plata hjelpepleiera u starackom domu... malo mi je frka za posao, ja sa medicinom nemam dodirnih tacaka, iskustvo imam u radu sa decom... ja ne znam ni da izvadim trn iz prsta, a ne daj boze nekog da bodem, ili delim one boce sa infuzijom... ne zelim pogresno da me shvatis, ali koja zaduzenja ima hjelpepleier u domovima, bolnicama, u radu sa zavisnicima...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.09.2012. u 22:42 - pre 141 meseci
Pan 1,

Niko tebe nije zeznuo u toj skoli.Oni su ustanova koja ce tebi izdati diplomu srednje med.skole vanredno zavrsene,i dace ti cetiri svedocanstva,kao i neki njihov plan i program po kojem su oni radili.Oni ne znaju sta ces ti raditi sa tom diplomom i u koje svrhe ona tebi treba.Oni su svoj deo zavrsili,i njih zahtev SAFH-a za dobijanje autorizacije za spl,ne zanima.
Spl obrazovanje je ovde Høyskole,i na ceni je.Tj.i ljudima sa regularnom skolom treba dodatna praksa i nasjonalfag...logicno je sto se ne priznaje vanredna jer nema taj fond casova.Kazem,osim u situaciji gde ce se napisati da si pohadjao skolu 4 godine i prepisati fond casova iz regularne skole.E to je vec mimo pravila i ne treba kriviti skolu koja to nece da uradi.Oni se ne usaglasavaju sa SAFH-om.To i nije njihov posao,tako da ne treba pricati o tome da su oni nekoga "zeznuli".Jer nisu.

Bolnicar ima negu.Ima jos nekih detalja naravno kao sto je deljenje lekova ako nije tu spl.ali nikakve infuzije,nikakve injekcije nema bolnicar to radi med.sestra.To je velika razlika u poslu.Nema potrebe da se plasis tog posla.Treba da znas jezik i da razumes svoje zadatke koji ti se dodele na raportu,a ti zadaci nisu medicinsko tehnicke prirode.Razlika u satnici izmedju bolnicara u vrticu i domu je i do 35-40 kruna...dakle to kada se gleda na sat deluje da nije puno ali na mesecnom nivou je puno...I to je druga vrsta turnusa...nema nocnih smena...naravno da je rad sa decom lepsi posao (sto se jezika tice,jednako zahtevan),ali je bolje placen staracki dom...
Samo se ti opusti...i zavrsi tu skolu jer bez toga nema nista...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

kreza26

Član broj: 303690
Poruke: 57
109.72.50.*



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.09.2012. u 22:48 - pre 141 meseci
jeeeeeeeeeeee, necu nikog poslati u raj! :) Zavrsila sam skolu, u toku ove nedelje saljem dokumenta, i planiram da za mesec dana krenem na pripravnicki, taman kada mi budu trazili dopunu, poslacu im i drzavni ispit, a jezik sam vec pocela da ucim... nista bez tebe, mirka! veliki pozdrav!!!
 
Odgovor na temu

LAZAR33
zaposlen
bosna i hercegov

Član broj: 294826
Poruke: 11
*.teol.net.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.09.2012. u 22:53 - pre 141 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Lazare,

Da bi ucio jezik u Norge na osnovu tog tipa kurs,regularan boravak ali moras na racunu da imas prilicnu svotu novca kojom dokazujes da si sposoban sam sebe da izdrzavas,bilo je 90.000 kruna ako se dobro secam...to je UDI dozvolio negde 2009/2010 godinu...ali ima i ta klauzula.Koja je zeznuta jer to je para...

znaci moram imati na racunu 1oooe da bi mogao da upisem kurs u nekoj od skola,jel to pravilo u cijeloj nor.?
 
Odgovor na temu

marijanik
Marija Nikolic
Pancevo

Član broj: 307350
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.09.2012. u 23:30 - pre 141 meseci
Veliki pozdrav, ja na prolece zavrsavam za medicinskog tehnicara,vanredno. Upisala sam bas iz razloga da bih dosla tu. Nadam se dok ja zavrsim da se nece popuniti sva radna mesta, a kakve su sanse s obzirom da nemam nikoga tu jednostavno spakujem kofer i dodjem da trazim posao? Naravno dok polozim drzavni planiram da naucim jezik.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.10.2012. u 00:21 - pre 141 meseci
Krezo ti si legenda...ha ha nece niko u raj,ne boj se.Ali skupi prvo celu dokumentaciju pa onda salji-ja to onako iskustveno.
Lazare,da to nema veze u kojem delu Norveske zivis,to je pravilo koje je uopsteno i vezano nije za skolu vec za tvoje pitanje boravka a kojim se bavi UDI.Nije 1000 eura,vec vise od 11 000 evra kada prevedes krune u evre.Dokazivanje da mozes sam sebe da izdrzavas.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
212.178.233.*

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.10.2012. u 11:07 - pre 141 meseci
Citat:
surbat:
Dali je neko od vas imao iskustva sa NOKUT -om oko autorizacije diploma. Naime poslali smo dokumenta jos u Martu za Ekonomski fak.( revizija) i sve je u redu osim neke kopije pasosa. Poslali smo zvanicnu kopiju pasosa sa vodenim zigom koja se od skoro dobija u sudu i koja je u boji . Ovi iz Nokuta kazu da mora druga neka,koja druga,zna li neko ?


kopija pasosa overena u opstini je sasvim prihvatljiva
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.10.2012. u 13:01 - pre 141 meseci
Mirjana Savicic:
Hvala na odgovoru! Nisam ja ni mislila da cu odmah raditi kao spl. niti da potkupim skolu da mi izdaju drugaciju diplomu. Jasno je meni da cu raditi kao bolnicar u pocetku ali sam mislila da kasnije tokom vremena, za 1-2-3 god uz polaganje njihovih predmeta, nasjonalfag-a i sve sto bude trebalo, da cu moci da radim kao spl. iako sam vanredno zavrsila. Malo mi je nelogicno da necu moci tokom vremena da radim kao med.sestra tamo iako polozim sve njihove ispite, samo zato sto sam isla vanredno i sto nemam celu reg.skolu od 4 god.. Mogu i tamo da idem na neko doskolavanje koje oni priznaju kako bi mogla da radim kao med.sestra. Jel to moze? Citala sam i ranije ovde na forumu da moze tokom vremena da se usavrsis i da polazes jos nesto kako bi radio kao MST, cak je pisalo da te moze i bolnica u kojoj radis poslati na dalje usavrsavanje i to o njihovom trosku jer im nedostaje medicinara. Necu valda stalno tamo da radim kao bolnicar, svako tezi da postigne nesto vise i napreduje na poslu. Nadam se da je to moguce i izvodljivo?
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.10.2012. u 14:26 - pre 141 meseci
Citat:
pan 1: Mirjana Savicic:
Hvala na odgovoru! :-) Nisam ja ni mislila da cu odmah raditi kao spl. niti da potkupim skolu da mi izdaju drugaciju diplomu. Jasno je meni da cu raditi kao bolnicar u pocetku ali sam mislila da kasnije tokom vremena, za 1-2-3 god uz polaganje njihovih predmeta, nasjonalfag-a i sve sto bude trebalo, da cu moci da radim kao spl. iako sam vanredno zavrsila. Malo mi je nelogicno da necu moci tokom vremena da radim kao med.sestra tamo iako polozim sve njihove ispite, samo zato sto sam isla vanredno i sto nemam celu reg.skolu od 4 god.. Mogu i tamo da idem na neko doskolavanje koje oni priznaju kako bi mogla da radim kao med.sestra. Jel to moze? Citala sam i ranije ovde na forumu da moze tokom vremena da se usavrsis i da polazes jos nesto kako bi radio kao MST, cak je pisalo da te moze i bolnica u kojoj radis poslati na dalje usavrsavanje i to o njihovom trosku jer im nedostaje medicinara. Necu valda stalno tamo da radim kao bolnicar, svako tezi da postigne nesto vise i napreduje na poslu. Nadam se da je to moguce i izvodljivo?


Kao spl ces naravno moci da radis ako polozis sve njihove ispite. Stvar je u tome sto No ne priznaje vanredno zavrseno obrazovanje u konkurenciji za usavrsavanje za sykepleiera, jer obicno traje dve godine. Manji fond casova teorije, prakse... Kao sto si sam napisao, ako izpolazes sve njihove ispite, bices sykepleier. To podrazumrva tri godine srudiranja u NO. Jednostavno je caka da skolocanje za spl u No traje pet godina, i ne izjednacavaju to obrazovanje sa vanrednim stecenim za dve. Samo sam iskren, ali ti je tako. Jedini put dalje do spl ti je standardno studiranje kao i za sve ostale, a to ces moci tek posle minimum tri godine.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.10.2012. u 16:16 - pre 141 meseci
Citat:
pan 1:
Mirjana Savicic:
Hvala na odgovoru! :-) Nisam ja ni mislila da cu odmah raditi kao spl. niti da potkupim skolu da mi izdaju drugaciju diplomu. Jasno je meni da cu raditi kao bolnicar u pocetku ali sam mislila da kasnije tokom vremena, za 1-2-3 god uz polaganje njihovih predmeta, nasjonalfag-a i sve sto bude trebalo, da cu moci da radim kao spl. iako sam vanredno zavrsila. Malo mi je nelogicno da necu moci tokom vremena da radim kao med.sestra tamo iako polozim sve njihove ispite, samo zato sto sam isla vanredno i sto nemam celu reg.skolu od 4 god.. Mogu i tamo da idem na neko doskolavanje koje oni priznaju kako bi mogla da radim kao med.sestra. Jel to moze? Citala sam i ranije ovde na forumu da moze tokom vremena da se usavrsis i da polazes jos nesto kako bi radio kao MST, cak je pisalo da te moze i bolnica u kojoj radis poslati na dalje usavrsavanje i to o njihovom trosku jer im nedostaje medicinara. Necu valda stalno tamo da radim kao bolnicar, svako tezi da postigne nesto vise i napreduje na poslu. Nadam se da je to moguce i izvodljivo?


Pan 1,

Njihov sistem skolstva i nas je kao nebo i zemlja.Ovde mislim pre svega na sistem,nacin kako je sistem izgradjen.Mi imamo srednju med.skolu,oni imaju srednju za hj.pl.a med.sestra je ovde Høyskole.Onda te tri godine,uopste nije akcenat na tehnickim sposobnostima,vec daleko vise na nekim drugim pravilima,koja se ticu etike,pisanja raznih pa sve to po zakonu.Ima vise odgovornosti spl ovde nego kod nas.Prosto to zanimanje je ovde na daleko vecoj ceni i postovanju nego kod nas.U to ces se iveriti kada dodjes i pocnes da radis pa ces videti ovo sto ti ja pisem sada.
Tvoja mogucnost nakon vanredne skole u Srbiji je sledeca:
Tri godine radis ovde kao bolnicar i dobijes stalnu boravisnu dozvolu.
Upises Høyskole iz pocetka smer spl.Tu imas dve opcije.
1)Decentralizovani program za spl koji traje 4 godine ali daje vise prostora da se uz studije radi i neki visi procenat.
2)Klasican spl program u trajanju od 3 godine (manja je mogucnost rada uz studije zbog prakse i nastave uglavnom u prepodnevnim satima).
Nakon sto to zavrsis,mozes da radis kao sestra u tvom slucaju.To je prosto tako.Dakle,student si klasican ali ti ne treba studentska viza vec imas stalnu.Tu je vise pitanje izdrzavanja porodice ako je imas,itd...
Sa regularnom skolom ides na praksu i nasjonalfag i to je moguce u te prve tri godine uraditi.Ti normalno kada startujes sve ispocetka,nemas nasjonalfag koji mi sa regularnom skolom imamo.
To ti je rad kao med.sestra u tvom slucaju nakon 6-7 godina zavisno da li odaberes decentralizovani ili klasican nacin studiranja.
Kvota za spl.za ulazak na studije varira ali je oko 40-45 poena.Racunaju ti sve ocene koje si dobila iz srednje skole,traze ti dokaz da si imala 7 godina engleski jezik (osnovna i srednja skola),potvrdu o tome,ako je nemas moras imati polozen ispit iz engleskog kao i polozen Bergen test od 450 poena tj.jedan deo od pet da je bez greske.I posto imas inostrano obrazovanje prijavu imas do 1.marta a ne kao oni sto imaju do 15.aprila.Sva dokumenta predajes na samoordna opptak i oni rade procenu i na osnovu te procene dobijas mesto ili ne dobijas.
Ovo ti je detaljan opis u koji ces se uveriti i sama i licno kada dodjes.
Prosto ne treba zmuriti vec treba biti iskren i reci to.Prekvalifikacija kada se iz neke totalno druge skole dodje i prelazi se na medicinsku je karta za ulazak u Norge kao "faglært" kao bolnicar.Ali dalje,ne mozete sa tim nista.
Kada si napisala produbljivanje obrazovanja,to se odnosi na 2 dodatne godine specijalizacije u okviru neke pod oblasti kao recimo akutni sykepleier.Za to je potrebno da imas autorizaciju za spl,dve godine staza i ako ce te ustanova slati onda da ta ustanova ima potrebu za tim kadrom (tu je rec gotovo uvek o bolnicama).Sto se domova tice tu je pretezno produbljivanje u psihijatrijske sestre jer je glavna problematika demencija klasicna i demencija sa frontalnom afekacijom koja ima psihijatrijske karakteristike.
Glavu gore...i bitno je "uci u sistem" zapamti to.Veliki pozdrav.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

raki84
sykepleier

Član broj: 140550
Poruke: 4
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.10.2012. u 16:24 - pre 141 meseci
Pozdrav. Supruga ima diplomu fakulteta za poslovnu ekonomiju, privatni, i rad u struci 2 god. Ja imam zanimanje elektotehnicar automatike(zavrsio redovno, pre 8 god.) a skoro sam zavrsio prekvalifikaciju za fizioterapeuta(isto srednju), za sta staziram trenutno, jer me to zanima. Ovde su male sanse da upadnem bez vise skole bilo gde, ali mi se ovde ne ostaje ni sa fakultetom. Ozenjen sam, jurim posao a norge mi je jako atraktivna oduvek. Kakve su meni i supruzi sanse sa nekom od ovih diploma i znanja za posao u no.? Jezik pocinjemo da ucimo uskoro, pa da znamo. Unapred Hvala!

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7954361 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.