Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8029566 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.204.108.93.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 13:37 - pre 142 meseci
@Nech-Co moj suprug cita norveske novine isam prevodi a ja sam imala profesorku rezultat bolje zna norveski nego ja ,mada u restoranu u kome radi moze praktikovati ima dosta turista u iz Norveske.
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 13:56 - pre 142 meseci
Nisam ni ja samohrana ali su me isprepadali sa spajanjem. Inače ovo s učenjem samo preko čitanja i slušanja mi se čini prirodno i logično. 'Progovoriš' sam kad se osjećaš spreman, ko malo dijete.
Mirjana, dobih sve tri potvrde o zaposlenju, zahvaljujem na savjetu.
pozdrav!
 
Odgovor na temu

marijanik
Marija Nikolic
Pancevo

Član broj: 307350
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 14:09 - pre 142 meseci
Hvala puno medicman!!
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 14:27 - pre 142 meseci
Citat:
IveD:
@Nech-Co moj suprug cita norveske novine isam prevodi a ja sam imala profesorku rezultat bolje zna norveski nego ja ,mada u restoranu u kome radi moze praktikovati ima dosta turista u iz Norveske.

Da, pored svega, nema sumnje da je direktna komunikacija pecat na dobro obavljen posao oko ucenja.
I Jens Stoltenberg je pricao da je pored svega imao intenzivnu komunikaciju sa ljudima preko skype-a i nekih sajtova.


 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 14:44 - pre 142 meseci
Hvala na odgovoru alisi u zemlji cuda
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 14:58 - pre 142 meseci
Neko je pitao kako se deca uklapaju oko jezika u pocetku...
Recimo, na finn-u sam nailazio na oglase gde se trazi recimo uciteljica koja pored norveskog govori i poljski, bosanski, ruski... Tako da gledaju da uvek imaju nekog ko ce pored norveskog moci stranoj deci da objasni i na maternjem, ili bar na pribliznom jeziku koji razumeju. Sto se toga tice, mislim da nema razloga za brigu, kazem, pocinje se u bilo koje doba godine, taj sistem dosta dobro funkcionise, i recimo za decu ne traze nikakve papire, dokaze itd itd. Tesko je za odrasle, deca imaju prodju u sistemu od prvog dana, i kada sad pogledam klince nasih prijatelja, posle samo nekoliko nedelja vec iamju prijateljstva, druzenja... Pa malo norveski, malo engleski, malo rukice i nogice u komunikaciji, ali ide. Iznenadila me je cinjanica da recimo norveska deca vrlo rado pomazu stranoj deci. Tu izgleda da nema razlika, kao medju odraslima. Treba ti nesto, decak ili devojcica ustanu i donesu ti sta ti je potrebno u skoli. INteresantno...

A i sama deca mnogo brze usvajaju jezik od nas, odraslih. Ma sve to ide svojim tokom. Mislim da bilo ko od vas nece imati nikakvih problema sa decom ovde, samo zavrsite prvo posao za sebe is tvorite im dobro polaznu osnovu sto se tice uslova kod kuce.

Takodje, decak koji je dosao u No pred kraj cetvrte godine srednje skole, je bez problema dobio besplatan kurs norveskog, samo je polagao engleski da se utvrdi na kom je nivou sto se tice pocetne komunikacije. Njemu su rekli da svi koji nisu do kraja zavrsili srednju skolul imaju pravo na uklapanje u sistem i nastavak obrazovanja, naravno, ukoliko imaju validne papire.

Uzivajte u ovom lepom danu... :-)
A ja kao i svaki ozenjen covek, idem da usisavam i da brisem pod. Grrrrrrrrrrrrr...
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 15:44 - pre 142 meseci
Ovo stvarno raduje. Hvala na isrcpnim objasnjenjima svima.

 
Odgovor na temu

boana81
Novi Sad

Član broj: 276775
Poruke: 7
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 15:45 - pre 142 meseci
Cao, jel moze neko da mi kaze koliko se ceka oppholdstillatelse, a koliko dozvola za spajanje porodice, u Rogalandu? Juce smo predali papire u Stavangeru pa me zanima bar odprilike... Puno pozdrava od Novosadjana :)
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 15:50 - pre 142 meseci
Sad ce opet medicman da me kritikuje: koristi pretragu Stvarno gledam i sve mi izadje nesto sto nisam trazila i opet gledam i nista! Ma ja se tu ne snalazim! :-( Al ja sam kriva, lepo sam nasla, neko je bas sajt ostavio: ovde mozes da vidis koja su sve deficitarna zanimanja, a ja nisam selektovala i zapamtila i sad ne znam gde je! Gledala sam na nav.no uz gugl prevodioca i nisam nasla. Zato cu opet da pitam koji je sajt gde lepo mogu da vidim koja su to deficitarna zanimanja? Ako nije deficitarno zanimanje moga muza da krene i on u neku vanrednu skolu. inace je zavrsio dve srednje, smerovi: mehanicar za termicke i rashladne uredjaje i rukovaoc poljoprivredne tehnike. Stvarno se izvinjavam sto se ponavljam... Molim za pomoc.
 
Odgovor na temu

stojke990
Milos Stojanovic

Član broj: 267935
Poruke: 19
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 15:51 - pre 142 meseci
>
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 16:28 - pre 142 meseci
Ja nemam jos uvek porodicu ali slusam price onih koji imaju i koji su se spojili sa istima preko porodicne vize.
Nikada ili retko imaju problem sa decom(ona se uklope,brzo nauce jezik,nadju drugare itd.),ali supruznik koji ide u skolu,ne radi nigde jer njegovo/njeno zanimanje nije popularno na trzistu rada,ili prosto nije priznato,su jedna usta koja vi kao nosilac vize treba da hranite i brinete se o njemu/njoj daleko vise nego o detetu.Kazem,vecina dece se jako brzo uklope.Ima nekih slucajeva ali su ipak sporadicni gde je to komplikovano(ali to su obicno deca koja su i u Srbiji imala taj problem da se uklope).Medjutim,integracija supruznika je uvek ta koja ide i sporije i teze.A uzasno vam je bitna ta druga plata koju taj supruznik treba da obezbedi i doprinese kucnom budzetu...Tako kazu nasi...
Zato veci akcenat treba da se da na integraciju supruznika,da na vreme pocnje da uci jezik kako bi se lakse snasao,a ne sedeo/sedela kuci i kukala/kukao nad svojom sudbinom.
Vi ste dosli,imate posao,govorite jezik i vi ste deo sistema.A supruznik? Pao sa Marsa.Posla nema,jezik ne govori,sedi kuci i cuva vasu decu,samim tim mozak izoluje,vozacku ima ali mu ne vredi ovde,isto kao i da je nema i jos ga zena izdrzava...Dakle,zivot mu se promenio,ali u kom smeru.Za familiju i komsiluk je on rok zvezda...otisli svi porodicno u Norvesku,preselili se...ali njega/nju treba sto pre gurnuti u sistem...Zato odmah da krenu u skolu jezika-mnogo bitno.Vecina ljudi ovde na forumu je sredovecne zivotne dobri,kao i njihovi supruznici...i tada stvari ne idu tako glatko sa jezikom kao sto ce to slucaj biti sa decom.Vidim da je akcenat na deci,ali najvece dete cete imati u svom supruzniku.Vecinom gledano.
A deca?Oni plivaju.Vecinom.
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 16:57 - pre 142 meseci
Da ne bude zabune:

Deca prilikom spajanja porodice prolaze u potpunosti istu proceduru kao i bračni drug. Razlikuje se jedino u tome što se za decu na plaća.
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 17:09 - pre 142 meseci
Svi koji se spremaju put Norveške neka se u startu pomire sa surovom, ali realnom činjenicom da će biti odvojeni od svoje dece najmanje 2-3 meseca. To je cena koju morate da platite, velika je, ali vredi puno. Dolazite da tražite posao, nemate smeštaj, nemate nikakve papire, a svuda vam po nešto treba, češkate se na svakom koraku. U takvim teškim okolnostima za decu nema mesta.
Ne razmišljajte jao kako ću, jao kako ću...nego samo napred i sve će doći na svoje.
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 17:41 - pre 142 meseci
Slazem se u potpunosti sa Mirjanom zato i hocu sto pre muza da uljucim, da krenemo zajednicki jezik da ucimo pa ako treba nek ide i vanredno u neku skolu cije je zanimanje deficitarno, zato sam i pitala posto nemogu da se snadjem gde je to vec bilo pisano. A tako je lepo neko ostavio sajt... :-( Molim za odgovor i hvala jos jednom!
 
Odgovor na temu

aleksandra u zemlji cuda
Aleksandra

Član broj: 299407
Poruke: 64



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 18:12 - pre 142 meseci
Citat:
boana81:
Cao, jel moze neko da mi kaze koliko se ceka oppholdstillatelse, a koliko dozvola za spajanje porodice, u Rogalandu? Juce smo predali papire u Stavangeru pa me zanima bar odprilike... Puno pozdrava od Novosadjana :)

Mi smo cekali mesec dana, isto u Stavangeru.
Pozdrav, takodje, od Novosadjana (nekad) :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 18:25 - pre 142 meseci
Citat:
pan 1:
Slazem se u potpunosti sa Mirjanom zato i hocu sto pre muza da uljucim, da krenemo zajednicki jezik da ucimo pa ako treba nek ide i vanredno u neku skolu cije je zanimanje deficitarno, zato sam i pitala posto nemogu da se snadjem gde je to vec bilo pisano. A tako je lepo neko ostavio sajt... :-( Molim za odgovor i hvala jos jednom!


Neces poloziti farmakologiju,budes li bila na forumu...ha ha ha.
Neka i on upise vanredno medicinsku opsti smer.Pa cete imati dve hj.pl. autorizacije.Zdravstvo je deficitarno,u svakom slucaju.

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

boana81
Novi Sad

Član broj: 276775
Poruke: 7
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 18:32 - pre 142 meseci
Citat:
aleksandra u zemlji cuda:
Citat:
boana81:
Cao, jel moze neko da mi kaze koliko se ceka oppholdstillatelse, a koliko dozvola za spajanje porodice, u Rogalandu? Juce smo predali papire u Stavangeru pa me zanima bar odprilike... Puno pozdrava od Novosadjana :)

Mi smo cekali mesec dana, isto u Stavangeru.
Pozdrav, takodje, od Novosadjana (nekad) :)


Hvala na odgovoru, poslala sam vam pp za jos neke informacije, nadam se da je to ok :)

 
Odgovor na temu

aleksandra u zemlji cuda
Aleksandra

Član broj: 299407
Poruke: 64



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 18:51 - pre 142 meseci
boana81,
Nisam dobila pp, pisi mi na [email protected] .
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 18:58 - pre 142 meseci
Najcesci problem kod slanja privatnih poruka na ovom forumu je to sto onaj ko salje izostavi da upise temu. TEMA JE OBAVEZNA, jer ako je nema, sistem ce Vas obavestiti da je to problem, ali tako malim slovima i tako neupadljivo da uopste necete videti da nije poslata, vec ce sve biti naizgled normalno.
Ako niste sigurni da li je proslo ili ne, idite u outbox i proverite da li ima poruke. Ako je ima u outboxu onda je sigurno otisla, ako ne, onda sigurno nije.

 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 19:07 - pre 142 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
pan 1:
Slazem se u potpunosti sa Mirjanom zato i hocu sto pre muza da uljucim, da krenemo zajednicki jezik da ucimo pa ako treba nek ide i vanredno u neku skolu cije je zanimanje deficitarno, zato sam i pitala posto nemogu da se snadjem gde je to vec bilo pisano. A tako je lepo neko ostavio sajt... :-( Molim za odgovor i hvala jos jednom!


Neces poloziti farmakologiju,budes li bila na forumu...ha ha ha.
Neka i on upise vanredno medicinsku opsti smer.Pa cete imati dve hj.pl. autorizacije.Zdravstvo je deficitarno,u svakom slucaju.


E, da znas, ha ha! Da ne baksuziram do sada sve cetvorke i petice! Ucim al uporedo bacim oko da vidim jel mi je neko odgovorio sta se jos trazi! On nije za medicinu ni pod tackom razno, zato sam pitala sta jos sem toga. Imam samo jos danas net, pa da iskoristim priliku, nadam se da ce mi neko odgovoriti.. Pa opet kad uplatimo, eto mene! ;-) Kakav je slucaj sa ona dva smera sto ima, pisala sam malo ranije danas koja su? Ima li to prodju il da upisuje nesto drugo? Gde to da proverim? Puno pozz za tebe!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8029566 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.