Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7941389 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.09.2012. u 00:41 - pre 141 meseci
Citam sad ovde na forumu za odlazak u Dansku, da su tamo fakulteti besplatni. Da li je to slucaj i sa Norveskom?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.09.2012. u 00:49 - pre 141 meseci
Sto se tice NP3,polazi ga pre dobijanja posla,jer to ti je bitan dokument sa kojim povecavas sanse za dobijanje posla.To je moje misljenje.E sad svako radi po sopstvenom nahodjenju i naravno materijalnim mogucnostima.Kako sam videla sada na sajtu folkeuniversitet-a za npr. NP3 koji se polaze 29.og januara,rezultati su 11.marta...dakle nekih 5-6 nedelja cekanja.
Sto se spajanja porodice tice,ja se nisam spajala ni sa kim,ali od ljudi sa foruma nisam nigde procitala u njihovim dosadasnjim postovima da su slali izvestaj iz kreditnog biroa,tako da verujem da to nema nikakve veze.Ko u Srbiji pa nema kredit...svi ili su imali,ili imaju ili ce imati...-takvo nam je stanje.

Sto se studija tice,da...besplatno je.Ako mislis na ono kao kod nas,samofinansirajuci studenti...ne to ovde nije slucaj.Imas sitno placanje svakog semestra tipa 400-800 kruna (50-100 e),kupujes knjige.E sad naravno svi pored rade,zavisno koji procenat a od drzave mozes da uzmes zajam koji kasnije vracas kada se zaposlis za sve te godine studija...itd.itd....
Ako konkretno mislis da li je kao kod nas-NIJE.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.09.2012. u 01:53 - pre 141 meseci
Gastarbajterska statistika u Norveskoj !

13,1% stanovnistva ove zemlje cine stranci iz 219 razlicitih zemalja.To mu dodje 655 170.Od toga je oko 108 000 hiljada rodjeno u Norveskoj ali su im roditelji doseljenici iz drugih zemalja.Najvise je iz Poljske,Pakistana,Svedske,Somalije,Nemacke,Iraka i Danske.Najvecu grupu do skoro su cinili Pakistanci,tacnije do 2008-e godine ali od tada najveca grupa medju strancima su Poljaci.
Odnos naseljenosti stranaca Severna Norveska-Oslo je odnos 9,5% na severu Norveske a u Oslu 28,4%(140 000) do ukupnog broja stanovnika cine stranci.
Bosanci cine osmu najvecu grupu stranaca u Norveskoj i ima ih ukupno oko 16 000.
Iz Srbije je neka okvirna brojka ljudi koja je naseljena ovde 14.500.
Neka statistika kaze da dvoje od desetoro stranaca zivi u Norveskoj preko 20 godina,dakle 20% onih koji dodju.
Dok cetvoro od deset zivi ovde 4 godine ili manje...
25 000 zd.radnika stranaca radi u Norveskoj,od toga 8 000 spl i 4.500 lekara.(podatak iz 2011,jul mesec).
Eto tako malo...

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

suhimilek
Avdelingleder
Noway

Član broj: 300718
Poruke: 59
*.bb.online.no.



+49 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.09.2012. u 10:21 - pre 141 meseci
Koliko dugo stecekali radnu dozvolu?
Poz
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.09.2012. u 10:48 - pre 141 meseci
Nema pravila...ko god da ti kaze ovoliko ili onoliko tvoj slucaj ce biti individualan...i svaki je takav.
Ali ajde od...3 nedelje do 2-3 meseca...onako u globalu bez uzimanja nekih najbrze dobijenih dozvola kao ni onih ekstremnih gde se cekalo i po 4 meseca...dakle prosek...
Zeznuto sto ne mozes da dobijes tidlig arb.start...
Pozz...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.sbb.rs.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.09.2012. u 11:33 - pre 141 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Gastarbajterska statistika u Norveskoj !

13,1% stanovnistva ove zemlje cine stranci iz 219 razlicitih zemalja.To mu dodje 655 170.Od toga je oko 108 000 hiljada rodjeno u Norveskoj ali su im roditelji doseljenici iz drugih zemalja.Najvise je iz Poljske,Pakistana,Svedske,Somalije,Nemacke,Iraka i Danske.Najvecu grupu do skoro su cinili Pakistanci,tacnije do 2008-e godine ali od tada najveca grupa medju strancima su Poljaci.
Odnos naseljenosti stranaca Severna Norveska-Oslo je odnos 9,5% na severu Norveske a u Oslu 28,4%(140 000) do ukupnog broja stanovnika cine stranci.
Bosanci cine osmu najvecu grupu stranaca u Norveskoj i ima ih ukupno oko 16 000.
Iz Srbije je neka okvirna brojka ljudi koja je naseljena ovde 14.500.
Neka statistika kaze da dvoje od desetoro stranaca zivi u Norveskoj preko 20 godina,dakle 20% onih koji dodju.
Dok cetvoro od deset zivi ovde 4 godine ili manje...
25 000 zd.radnika stranaca radi u Norveskoj,od toga 8 000 spl i 4.500 lekara.(podatak iz 2011,jul mesec).
Eto tako malo...



I to je odgovor na moje pitanje od pre 2 nedelje:) Ne znam koji ti je izvor info ali sam negde citao da su podaci govorili da je 2005. nasih bilo 5-7 000 sto znaci namnozilo se od tada :D

Pitanje za neki program za grupisanje postova od iznad i dalje stoji al izgleda nigde kompjuterasa u blizini
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.09.2012. u 13:44 - pre 141 meseci
pitanjce:

Na stranici SAFH-a je naglašeno da se ne šalju originali dokumenata. Međutim, meni je mnogo jeftinije dići original npr. vjenčani list na međunarodnom obrascu koji ne trebam ni prevoditi me dođe 20kn, a da idem ovaj obični prvo kopirati, pa ovjeravati pa prevoditi me dođe 120kn. pa zato pitam je li oni prave problem ako se pošalje original ( da li netko ima iskustva) ili da njih pitam?

zafaljujem!
 
Odgovor na temu

profesor988
Zorica Radivojevic
Beograd, PK Srbije
Beograd

Član broj: 307209
Poruke: 5
217.24.23.*



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.09.2012. u 14:20 - pre 141 meseci
Hei,
Ja sam Zorica, profesor norveškog jezika. Držim individualne casove i nadam se da vam mogu pomoći u savlađivanju jezika. Svako ko je zainteresovan može me kontaktirati na mail [email protected] Cena je povoljna, imam plan i program po kojem radim, ali se isto tako i prilagođavam željama i potrebama učenika.
Pozz!
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
*.dialup.ice.net.



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.09.2012. u 14:55 - pre 141 meseci
Citat:
vikibjorg:
U vezi vozacke dozvole - ja sam moju samo zamenila ,dok sam zivela na Islandu, za islandsku dozvolu, posto tamo nije moralo da se polaze ponovo, i isla sam ovde da pitam da li moram da je zamenim za norvesku ili da polazem sve ponovo, rekla mi teta na salteru da ne moram - toliko o tome da li zamenjena dozvola bez ponovnog polaganja u nekoj od evropskih "normalnih" zemalja mora da se menja ovde ili da se polaze ponovo . Ali to ne znaci da neka druga teta ili cika nece reci nekome da mora, to ti je tako u Norveskoj, pa vi vidite hocete li da se selite :)

Citam ovaj post od Nesh-co -a i nesto se razmisljam, na sta ovaj nas srpski jezik lici danas. Pa mi cemo uskoro pricati u siframa ili preci na engleski jezik :)

Mirjana duso, jesi li se odmorila od radne posete Oslu ? :) I ja zelim da izjavim kako je turnir u Oslu prosao super , da Bog da se prosirio tj vise ljudi doslo sledeceg puta, posebno onih koji nisu medicinari pa da covek moze normalno da porazgovara i nasali se sa nekim :) Ubise ovi medicinari sto na forumu sto u slobodno vreme :) Puuuno pozdrava dlakavoj ekipi...hahahahahahaaaaaaaa



hahahahaha pa Viki ko ti je kriv sto nisi medicinar... :)
Mi svo vreme pricamo o zivotu, poslu i tako a ti svo vreme trazis dlakave dvonozce i okreces glavu kao suncokret :D

Moramo da ponovimo turnir , ovaj ste dobili Vi, zenska strana, 3:2
Sledeci put u jos vecem broju sa manje "plemenitih zivotinja" i vise Piva i ostalih vrsta alkohola... a oni sto piju kafu njih ne racunamo, oni su samo kao posmatraci ili sudije... nemaju udela u turniru hahahahah :D

Bas je bio predivan dan ;) ...

Pozdav!!!
 
Odgovor na temu

bojko peric
bojan peric
hirurgija,nis
nisZZ

Član broj: 306114
Poruke: 51
212.178.244.*



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.09.2012. u 17:27 - pre 141 meseci
Pozdrav svima.Dali je pametnije polagati NP3 ,i vratiti se u srbiju cekajuci rezultat ili odma ostati i traziti posao?Rekoste da se ceka rezultat i vise od mesec dana pa rekoh bolje se vratiti nego gore spiskati ono malo ustedjevine tj.kredita,AKO VEC NEMOZES TRAZITI POSAO BEZ NP3?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.09.2012. u 18:05 - pre 141 meseci
Posao mozes traziti bez NP3.Pitanje je samo koliko si konkurentan na trzistu rada u zdravstvu konkretno sa NP3 imas vece sanse.
Neso-co...imas odgovor na pp.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

bojko peric
bojan peric
hirurgija,nis
nisZZ

Član broj: 306114
Poruke: 51
212.178.244.*



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.09.2012. u 18:16 - pre 141 meseci
hvala lepo Mirjana.
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.09.2012. u 18:19 - pre 141 meseci
Ja sam kao sto je ovde poznato posao dobio iz Srbije bez polozenog NP3. Dakle nista nije nemoguce. Sad u oktobru izlazim na NP3 da otaljam i to. Cisto da se nadje. :-)
 
Odgovor na temu

dejann73

Član broj: 217742
Poruke: 150
*.bb.online.no.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.09.2012. u 18:28 - pre 141 meseci
Ti si imao vezu...
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.09.2012. u 18:42 - pre 141 meseci
Cek, jesam li ja nesto bitno propustio? Ja sam u ranijim postovima shvatio da je NP3 potreban za Oslo, Stavanger i sl. a ne za severnije delove. Ili gresim?

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.09.2012. u 18:45 - pre 141 meseci
Citat:
jens stoltenberg:
Ja sam kao sto je ovde poznato posao dobio iz Srbije bez polozenog NP3. Dakle nista nije nemoguce. Sad u oktobru izlazim na NP3 da otaljam i to. Cisto da se nadje.



Sto nisi dosao na turnir???Momci bi te pokupili...pitala sam za tvoje zdravlje...
Druze,ja znam kako je to biti u sumi,ali moras da se druzis i sa ponekim covekom...A i Sunce nam sijalo...
Nemoj tako,kolega...znam ja da je tesko ispocetka...ljudi i sve to...ali batali medvede,dodji sledeci put pod obavezno.Jasnoooo,Stoltenberg??????

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

bambi84
medicinska sestra, bolnica

Član broj: 284844
Poruke: 70
*.210.1.134.getinternet.no.



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.09.2012. u 18:54 - pre 141 meseci
Samo da uputimo sve pohvale na rad Profesora988 (Zorice) ciji smo ucenici bili i prezadovoljni smo pristupom, nacinom rada, cenom....
A rezultati rada??? Dovoljno je reci da smo i supruga i ja dobili fast poslove u roku 20 dana...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.09.2012. u 18:56 - pre 141 meseci
Citat:
Nesh-co:
Cek, jesam li ja nesto bitno propustio? Ja sam u ranijim postovima shvatio da je NP3 potreban za Oslo, Stavanger i sl. a ne za severnije delove. Ili gresim?


Ih,Nenade Spasojevicu...jesi jesi propustio si...ajde sad nazad opet...ha ha ha.
Ma pitanje je konkurentnosti na trzistu i toga sto u ovoj zemlji papiri znace dosta ako ne i sve.Ali taj nivo znanja jezika ti treba gde god da se okrenes.Pa ako ga vec imas,zasto onda da ne polazes...i imas crno na belo.Nemoj da mislis da na severu ti jezik ne treba.Ovde nije takva konkurencija za posao,to je tacno ali taj nivo znanja jezika koji odgovara NP3 ti apsolutno treba.Ako konkurises u Mehamnu u Finnmarku,nece ti traziti papir ali ce traziti da znas da pricas.U Tromsu ce ti traziti na dosta mesta i papir pored toga sto ces znati da se predstvis na intervju i da pricas o aktuelnoj temi...dakle,rec je o tome da je bolje imati a ne da se shvati crno na belo ovde treba ovde ne treba.O tome se,Nenade radi...Radi se da pored autorizacije imas i nesto jos sto mozes da prilozis kako bi bio sto interesantniji poslodavcu da te pozove na intervju.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.09.2012. u 19:36 - pre 141 meseci
@ Mirjana - Radim cesto. To je (uglavnom) razlog. Bice prilike. Pozz :-)
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.09.2012. u 20:01 - pre 141 meseci
Citat:
Nesh-co: Cek, jesam li ja nesto bitno propustio? Ja sam u ranijim postovima shvatio da je NP3 potreban za Oslo, Stavanger i sl. a ne za severnije delove. Ili gresim?


Za Stavanger (jos uvek) nije neophodan NP3. Nije steta da prilozis papir, ali ako dobro vladas jezikom, dovoljno je.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7941389 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.