Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7941890 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.dialup.ice.net.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 08:22 - pre 141 meseci
Sto se dece i skole tice , dete moze doci u bilo kom trenutku, moze odmah da krene u skolu bez ikakve dokumentacije o predhodno zavrsenim razredima,bez duf ili personal nummera, ne mora biti pocetak skolske godine ili polugodista. Deca su ovde zakon i sve im je podredjeno tako da nema nikakvih problema da se ide u skolu. Ne kosta nista sem da se kupi ranac i pernica,olovke i gumice, garderoba i obuca i naravno MAT PAKKE svakog dana
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 08:32 - pre 141 meseci
Lančani paketi :) A kako to bez D-numera nije mi mnogo jasno, jel i onda imaju sve beneficije kao i ostala deca, mislim na neki novac koji je neko pominjao da deca dobijaju, ne znam kako se to zove.

 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.dialup.ice.net.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 08:38 - pre 141 meseci
Novac od NAV-a , 970 kruna mesecno, na koje svako dete ima pravo do 18.godine, se moze dobiti tek posle dobijanja personal nummer-a
 
Odgovor na temu

aleksandra u zemlji cuda
Aleksandra

Član broj: 299407
Poruke: 64



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 08:49 - pre 141 meseci
Vezano za vrtice i upis ...
U Norveskoj postoje redovni i specijalni vrtici.U redovne vrtice spadaju i drzavni i privatni.To znaci da su svi vrtici pod nadzorom drzave i cena u njima je ista i opstina raspolaze svim mestima u svim vrticima.Plan i program je propisan zakonom i mora biti jednak u svakom vrticu.
Upis.Potrebno je da dete ima licni broj.Upis se obavlja u opstini u kojoj zivite.Svaka opstina ima sajt i tamo sve lepo pise.Mesto se obicno ceka i po nekoliko meseci, zavisi koja je opstina.Najvisa cena je 2500 kr, to je za 8h i rucak u obdanistu.Hrana se posebno placa i iznosi 250 kr po danu i to ne mora da se uzme, moze dete da nosi sa sobom.Dete u vrticu ima svoj ormaric i roditelj je duzan da odrzava taj ormaric i u njemu treba da stoji garderoba i obuca za razne vremense prilike i pidzama.Spisak sta je potrebno obicno se dobije u obdanistu.
Za decu sa posebnim potrebama.Deca sa PP imaju prednost pri upisu u obdaniste.Psiholosko-pedagoska sluzba, koja radi u opstini, procenjuje sposobnosti deteta i na osnovu toga odredjuje da li ce ici u redovan vrtic, sa asistentom i spec. pedagogom ili ce ici u specijalni vrtic.Roditelji dece sa PP ili deteta sa nekim specificnim slucajem imaju popust na redovnu cenu u vrticu.
Po zakonu, dete moze da ostane u vrticu najvise 9h dnevno.
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 08:51 - pre 141 meseci
Falaaaaaaaa!
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 09:09 - pre 141 meseci
Aleksandra, ako je na dan hrana 250 onda to premasuje 2500 kruna?
Koliko to iznosi bez hrane, samo cisto vrtic?

 
Odgovor na temu

aleksandra u zemlji cuda
Aleksandra

Član broj: 299407
Poruke: 64



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 09:14 - pre 141 meseci
U pravu si, vidi se da jos nisam popila prvu kafu :)
Od ukupne cene od 2500kr hrana je 250kr , za ceo mesec.
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 09:18 - pre 141 meseci
Još jedno pitanjce : nešto mi baš nije jasno što se tiče spajanja..recimo hipotetski da je žena samohrana majka i nema nikoga, ni dede ni babe da čuva dijete, znači ona i dijete su sami, pa što onda s djetetom ako spajanje možeš tražiti s 3 odreska od plaće, da ga da u dom( ???) ili tu ima neka posebna procedura? Nadam se da ne smaram ali sigurno ima i takvih slučajeva.
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.204.108.93.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 09:22 - pre 141 meseci
Citat:
vikibjorg:
Sto se dece i skole tice , dete moze doci u bilo kom trenutku, moze odmah da krene u skolu bez ikakve dokumentacije o predhodno zavrsenim razredima,bez duf ili personal nummera, ne mora biti pocetak skolske godine ili polugodista. Deca su ovde zakon i sve im je podredjeno tako da nema nikakvih problema da se ide u skolu. Ne kosta nista sem da se kupi ranac i pernica,olovke i gumice, garderoba i obuca i naravno MAT PAKKE svakog dana :)

Viki znaci moj sin zavrsava ove godine deseti razred planovi su da tada dodje u No i pocinje tamo u jedanajesti jeli tako ?Ja sam mislila da ide ucit jezik i da je to poseban razred?
 
Odgovor na temu

photoplazma
Zaposlen
Ås

Član broj: 280789
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+42 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 11:12 - pre 141 meseci
Pitanje

Da li neko ima audio knjige Erlenda Lua?

Kupio sam Naivan,Super knjigu i nabavio audiobook. Pa citam i slusam. Svideo mi se taj nacin ucenja jezika.

Pa ako neko ima neke od njegovih audio knjiga, bilo bi lepo da ih ovde okaci, verujem da bi svima koji uce jezik znacilo.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 11:32 - pre 141 meseci
Super ti je to sa slusanjem. Ja sam do skora dok sam se puno kretao autom, slusao silne knjige kada nema dobrih radio emisija.


[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 03.10.2012. u 13:31 GMT+1]

 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 11:52 - pre 141 meseci
Ja inace (jos) nemam dece, bar ne one koje sam zakonski priznao. :-)
Ali nasi prijatelji nisu imali bas nikakvih problema oko dece. Spajanje se odnosi na bracnog druga. Deca cak ni ne prolaze standardnu proceduru spajanja porodice, mislim da se samo registruju ja prijavi, kad se spaja bracni drug, i posle se i za njih ispune prijave na UDI-jevom sajtu. Ali ta procedura za decu je samo pitanje formalnosti, jer kao sto je neko napisao, deca su ovde na ceni.
Sto se tice skole, takodje nisu imali nikakvih problema. Krenuli su kad su dosli, nema veze u koje doba godine, s tim sto su dobili uciteljicu koja je poreklom hrvatica, pa jednom ili dva puta nedeljno imaju casove sa njom, ona im je vec dala skripte, i uvodi ih u jezik, pomaze oko lekcija i prevoda. Sa te strane je zaista fantasticno odradjeno.
A deca kao deca, ne moraju se sporazumeti, da bi se igrala i druzila. Jeste nelogicno, ali je interesanto kad klinci prepricavaju kako su igrali fudbal, ili rucali zajedno, sa minimalnom komunikacijom. Vrlo vazna cinjenica je da ce vase dete u drustvu u skoli biti prihvaceno od prvog trenutka, jer je sistem naviknut na strance, a deca su vrlo socijalna.

Sto se tice troskova skole, jeste besplatna, ali se dobije spisak. Recimo, par patika za fizicko za belim djonom, neke patofnice, oprema za fizicko, peskiri, oprema za bazen, za skijanje se takodje mora obezbediti, jer deca u okviru skole prolaze obaveznu obuku skijanja i plivanja...

Eto, toliko od mene.
Pozdrav narode
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 12:00 - pre 141 meseci
Oo medicman to se tražilo! slava ti
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 12:11 - pre 141 meseci
Citat:
vikibjorg:
Sto se dece i skole tice , dete moze doci u bilo kom trenutku, moze odmah da krene u skolu bez ikakve dokumentacije o predhodno zavrsenim razredima,bez duf ili personal nummera, ne mora biti pocetak skolske godine ili polugodista. Deca su ovde zakon i sve im je podredjeno tako da nema nikakvih problema da se ide u skolu. Ne kosta nista sem da se kupi ranac i pernica,olovke i gumice, garderoba i obuca i naravno MAT PAKKE svakog dana :)


A na koji nacin se odvijaju casovi ( po pitanju jezika)?
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 12:14 - pre 141 meseci
Lepo je cuti tako nesto. Kada neko ima puno dece kao mi, to zna da bude veliki problem. Pogotovo sto su moji klinci veoma dobri ucenici, pa bi bila steta da moraju da gube godinu zbog jezika ili popuste sa uspehom. Znaci dodeljuje im se ucitelj koji govori taj jezik jel tako? Nema pauze za ucenje jezika i sl? Odnosno, uporedo pohadjaju skolu i uce jezik cim dodju u Norvesku?

 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 12:15 - pre 141 meseci
Ajd i ja da se ukljucim. Sve ste lepo napisali ali niste razjasnili sta je u slucaju da je zena samohrani roditelj, ima dete od 4 god i pri tom radi kao hj.pl, ima nocne smene. Ko ce to dete cuvati kad ona radi, ima li tu nekih olaksica tipa- imas pravo na bebisiterku koju ti salje neka agencija i sl? Kako se krecu usluge cuvanja dece, cene?
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 12:17 - pre 141 meseci
Hvala medicman!
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 13:29 - pre 141 meseci
Evo zanimljivog nacina za ucenje jezika. http://www.apronus.com/norsk/method/method.htm Covek eksperimentise sa ucenjem iskljucivo citajuci Norvesku literaturu, bez profesora i bez prevoda.
Takodje, dobar program za konvencionalno ucenje jezika Super Memo

 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.204.108.93.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 13:32 - pre 141 meseci
@Ivane -Hvala :)
 
Odgovor na temu

aleksandra u zemlji cuda
Aleksandra

Član broj: 299407
Poruke: 64



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2012. u 13:34 - pre 141 meseci
Citat:
pan 1:
Ajd i ja da se ukljucim. Sve ste lepo napisali ali niste razjasnili sta je u slucaju da je zena samohrani roditelj, ima dete od 4 god i pri tom radi kao hj.pl, ima nocne smene. Ko ce to dete cuvati kad ona radi, ima li tu nekih olaksica tipa- imas pravo na bebisiterku koju ti salje neka agencija i sl? Kako se krecu usluge cuvanja dece, cene?


Sto se tice rada, uvek mozes da se dogovoris sa poslodavcem da ne radis onda kada nema ko da cuva dete.To moze cak i u Srbiji, mislim na dezurstva u bolnici.Sto se tice siterki iz agencije, to odmah zaboravi, to je skupo cak i Norvezanima.Za cuvanje dece van obdanista najcesca opcija je naci nekog privatno pa se dogovoriti za neku prihvatljivu cenu ili po principu solidarnosti, tj. naci nekog ko ima isti problem,pa medjusobno jedni drugima cuvate decu bez placanja.Meni se ta solidarnost najvise svidja i ovde u zgradi gde zivim mi se vec jedna komsinica ponudila za to.U Norveskoj ima puno porodica koje nemaju nikog,tako da mnogi imaju isti problem, samo treba dobro proceniti osobu sa kojom cete se upustiti u takav vid pomoci ili dovesti turisticki nekog iz familije.
Sto se tice samohranih roditelja, drzavljani Norveske i oni sa permanentnom vizom imaju pravo na novcanu pomoc, pored onog dodatka od 970kr, to daje NAV.
Ukoliko je samohrani roditelj bolestan i mora npr. na neku operaciju ili bilo sta sl. i ne moze da se brine o detetu, dete se privremeno smesta u dom, koji sluzi za privrmeni smestaj dece.Mislim da i u slucaju bolesti postoji neka novcana pomoc od NAV-a, ali se nisam interesovala toliko.
U svakom slucaju, svi oni koji dolaze ovde da rade u sustini moraju sve to sami da organizuju.Roditelj je po zakonu duzan da obezbedi detetu smestaj, hranu, negu i skolovanje.
Ovo su informacije koje ja znam, sto ne znaci da ne postoji jos nesto.Nisam samohrani roditelj, tako da se nisam nesto ni interesovala za to, a ovo sam saznala usput.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7941890 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.