Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7852184 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

j.k.
12dec

Član broj: 327820
Poruke: 47
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.10.2015. u 14:28 - pre 103 meseci
Name of degree
Please fill in the name of the degree you have been granted. Use the original language. If the
original language is not written in Latin letters, you have to translate the name of the degree into
Latin letters.

Name of institution
Please fill in the name of the degree granting institution.


Nekako prateci ova uputstva cini mi se da zvanje treba napisati na srpskom, latinicom, a naziv institucije na engleskom. Slicno je i za prethodno obrazovanje, osnovno i srednje. Uglavnom, poslo sam im mail, odgovorice brzo. Dodacu ime fakulteta i univerzitet.
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.dsl.start.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.10.2015. u 15:03 - pre 103 meseci
Da, iskren da budem nisam ni gledao to upustvo... ja sam popunio samo sta mislim da treba... malo je to za nas od dole mozda teze prihvatiti, ali ovde mnoge stvari i sa greskama prolaze.

Slazem se sa tobom da bi zvanje trebalo na srpskom...ali vidi nesto..

Mozda su normalniji od UDI-a pa ti i odgovore zapravo kako treba, jer ovi iz UDI-a kad god sam ih nesto pitao bio je samo copy/paste sa sajta...tako da nikakvu konkretnu pomoc nisam dobio. Uglavnom tako rade.

Jel ti diploma izdata samo na srpskom i samo na latinici?

Moja je bila na srpskom (cirilica) i engleski. Tu gde je zvanje, pisao sam samo ovo sto je pisano na engleskom (mada aj, to se slaze sa njihovim iz upustva da ako nije na latinici mora da bude prevedeno)

Znaci ako hoces doslovno da sledis upustvo, onda, ako ti je diploma na srpskom i na latinici, napisi bukvalno kako pise na diplomi. Ali koliko znam svakako moras prevesti diplomu, tako da po meni mos' napisati samo to sto je u prevodu...

Ja iskreno, ova upustva nisam ni otvorio, a vec su mi 3 diplome odobrene iz nokuta (1 moja i 2 zenine). Bez ikakvih problema.

A i jos nesto...slazem se da je dobro poslati mail i pitati ih i cekati odgovor...ali sa druge strane, NOKUT je dzabe za sada...tako da i da si poslao dokumenta, bez tog pitanja...verujem da te ne bi odbili, nego bi ti poslali mail sta im konkretno treba...tako da ides brze kroz proces...ali ok, na svakom je da odluci kako hoce

Pozz
 
Odgovor na temu

j.k.
12dec

Član broj: 327820
Poruke: 47
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.10.2015. u 15:33 - pre 103 meseci
Hvala ti puno na savetima :)
Meni je diploma samo na srpskom, cirilica. U studentsku sluzbu vise necu ni da ulazim, zbog neverovatne bahatosti i neljubaznosti referenata. Dok nisam zavrsio sa masterom, na svako pitanje o tome kada dobijam original diplomu bilo je sredicemo nesto, bice za 10,15 dana. Sad kad sam zavrsio ispade da im toliko treba za obicno uverenje, a diploma boze moj, neko i ne doceka da je dobije. Tad sam poslo mail NOKUT-u, dobio vrlo brzo odgovor da prihvataju i uverenje. To cu da odstampam i posaljem zajedno sa aplikacijom.
Uglavnom, slicna su mi iskustva i iz opstine, suda, agencije za prevodjenje dokummenata (potpuno neobavesteni). U sredu mi stizu dokumenta sa pevodjenja, u cetvrtak saljem dalje u Nokut. Nadam se da ce proci :)

Hvala jos jednom :)
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.dsl.start.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2015. u 07:41 - pre 103 meseci
Nema na cemu. Posto ti je diploma na cirilici, onda si u istoj situaciji kao i ja. Dakle savet, koristi samo one izraze sto ti stoje na prevodu jer tako sam isto i ja.

Proci ce ne brini...uglavnom su diplome priznate..bar ja do sada nisam video da je neko odbijen.. bar te master diplome.. Moja zena ima bachelor sa vise pedagoske iz novog sada, pa joj je priznato uredno..da se ne uvredi niko na forumu, al ako je ta diploma priznata, onda ce sve biti priznate :D:D

Ne znam u kojoj si struci, ali meni recimo niko nije nikad ni trazio to uverenje iz nokuta za moju diplomu...za posao. Ali svakako, treba imati to..samo nemoj da te to sprecava da trazis posao. Ja sam nokut odradio tek 6 meseci nakon sto sam dosao u norge... jos sam magarac ovde placao overu kopija, jer su tada trebale overene kopije
 
Odgovor na temu

DusanK2
Dusan Nebrigic
Pancevo,Srbija

Član broj: 331015
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2015. u 11:41 - pre 103 meseci
Pozdrav svima. Prvi put sam ovde na forumu i vidim na ovu temu puno komentara i nisam nasao ono sto me zanimalo. Da li zna neko mozda nekog ko je otisao u Norvesku i radio kao geometar, i koja mu je diploma i iskustvo neophodno ? Hvala u napred na odgovoru
 
Odgovor na temu

Cunce

Član broj: 330945
Poruke: 3
*.static.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2015. u 11:42 - pre 103 meseci
Pozdrav svima,
da li neko od vas ima nekoga na severu Norveske ili da li moze licno
da mi pomogne da nadjem smestaj (sobu)?
Unapred hvala puno
 
Odgovor na temu

Mari123

Član broj: 331019
Poruke: 1



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2015. u 13:53 - pre 103 meseci
Zdravo svima. Trenutno imam 17 godina, u Septembru ove godine sam krenula u 3. razred srednje; rođena sam u Srbiji, živim u Crnoj Gori, mada imam srpski i makedonski pasoš i državljanstvo (ne znam da l su ove informacije relevantne, al' eto, za svaki slučaj). Već duže vreme izlazim sa dečkom koji je rođen i živi u Norveškoj. Planiram da nakon što napunim 18 godina odem za Norvešku na neko vreme, pa bi mi trebale bilo kakve informacije vezane za to. Da li je za odlazak potrebna viza? Koliko dugo bih mogla da ostanem tamo? Da li je univerzitet u Norveškoj uopšte opcija; s obzirom na to da bih rado studirala tamo i su mi ocene u srednjoj visoke, da li uopšte ima smisla prijavljivati se za stipendije tamo i kakvi su kriterijumi? U slucaju da postoji mogućnost studiranja tamo, delila bih stan sa dečkom i negde bih se zaposlila, pa da li bi bilo teško naći posao za pristojne pare? Da li je dezinformacija to da bih se lakše snašla zbog toga što skroz tečno pričam engleski? Koliko dugo bi mi trebalo da naučim njihov jezik?

Bilo kakvi sajtovi koji bi mogli da mi pruže više informacija vezanih za ovu temu bi mi bili od pomoći. Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

taurunum1984
nikola kalenic
kuvar
family sport

Član broj: 318253
Poruke: 22
2001:464b:d3bb:0:91cd:e99b:f..



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.10.2015. u 23:48 - pre 103 meseci
Citat:
Cunce:
Pozdrav svima,
da li neko od vas ima nekoga na severu Norveske ili da li moze licno
da mi pomogne da nadjem smestaj (sobu)?
Unapred hvala puno



...hmmm jel mozes da budes malo precizniji/ja velik je sever koje tacno mesto te interesuje....
 
Odgovor na temu

j.k.
12dec

Član broj: 327820
Poruke: 47
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?29.10.2015. u 10:42 - pre 103 meseci
Hello,



You can just decide. You can fill in the application in English or in Serbian (but with Latin letters). We will understand it.



In Section 2 under Name of institution you have to write just the name of your university, we don’t require information about department.



Med vennlig hilsen/ Sincerely


-----------------------

sto potvrdjuje prethodno napisano :)
 
Odgovor na temu

Cunce

Član broj: 330945
Poruke: 3
*.static.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2015. u 07:39 - pre 103 meseci
Citat:
taurunum1984:
Citat:
Cunce:
Pozdrav svima,
da li neko od vas ima nekoga na severu Norveske ili da li moze licno
da mi pomogne da nadjem smestaj (sobu)?
Unapred hvala puno



...hmmm jel mozes da budes malo precizniji/ja velik je sever koje tacno mesto te interesuje....



U pravu si :) , mene interesuje Trondheim ili Steinkiet ili mozda cak i Bode zato sto se tamo lakse nalazi posao (tako kazu) ;)
 
Odgovor na temu

leptiric4
Kragujevac

Član broj: 328211
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.10.2015. u 20:04 - pre 103 meseci
Zdravo svima!
Da li neko ima ili zna gde se moze naci recnik norvesko-srpski ili norvesko-engleski za Stein på stein, izdanje 2014. Nasla sam na netu norvesko-engleski za staro izdanje uzbenika ali posto se knjige razlikuju ne znaci mi puno.
Hvala
 
Odgovor na temu

RiDeR
Nis

Član broj: 20094
Poruke: 11
..1-175-155.customer.lyse.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.10.2015. u 21:59 - pre 103 meseci
Pozdrav

Koju karticu za mobilni telefon biste preporucili za kupovinu sa najpovoljnijim netom??
 
Odgovor na temu

celavy
Becskerek-Norway

Član broj: 299756
Poruke: 52
*.90-149-43.nextgentel.com.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?31.10.2015. u 22:10 - pre 103 meseci
Chess...20 kr per dag ubegrenset.

U Oslu radi super...za ostalo proveri pokrivenost na sajtu.
 
Odgovor na temu

varaxi28

Član broj: 331087
Poruke: 64
*.adsl.eunet.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.11.2015. u 13:28 - pre 103 meseci
Pozdrav svima, može li neko da mi objasni sledeće, pošto u Srbiji imam završene kurseve za masažu i bodybilding/fitnes instruktora uz mađ.pasoš, da li se može naći posao u NO i da li je moguća nostrifikacija istih. Btw planiram upisati NO jezik, a pri tome imam solidno znanje engl.jezika.
 
Odgovor na temu

trnovaruzica
Srbija

Član broj: 331155
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.11.2015. u 18:51 - pre 103 meseci
Pozdrav,

Ima li neko bilo kakav smestaj za izdavanje u periodu januar/februar 2016, u Oslu?

Hvala puno unapred.
 
Odgovor na temu

Darrija

Član broj: 322158
Poruke: 54
185.84.144.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.11.2015. u 23:01 - pre 103 meseci
[quote]trnovaruzica: Pozdrav,

Ima li neko bilo kakav smestaj za izdavanje u periodu januar/februar 2016, u Oslu?

Hvala puno unapred.[/quote


Na FB potrazi profil Goca Ilic i vidjeces postove za stan/sobu koju ona izdaje i cini mi se da je u tom periodu slobodno
Srecno :)
 
Odgovor na temu

dinokukic

Član broj: 330473
Poruke: 9
..92.217.pools.vodafone-ip.de.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.11.2015. u 00:22 - pre 103 meseci
Jel' ima neko da je otisao da studira u Norveskoj? Cuo sam da je tamo besplatno. Odradio bih master, e sad voleo bih da cujem iskustva posto je Norveska poprilicno skupa zemlja. Bio sam u Danskoj, ali kazu da su Norvezani daleko skuplji.
 
Odgovor na temu

Marco90
Biochemical Engineer
Belgrade

Član broj: 211169
Poruke: 17
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?11.11.2015. u 11:07 - pre 103 meseci
Studije na drzavnim univerz. i visokim skolama su takoreci besplatne tj. placa se semestar oko 450 NOK.
Ovde je link svih drzavnih fakulteta u Norveskoj: http://no.wikipedia.org/wiki/L...itet_og_h%C3%B8gskoler_i_Norge

U Norveskoj ambasadi se raspitaj do detalja gde bi mogao da nastavis studije i da li postoji ikakva mogucnost za stipendije (posto je smestaj i uopste zivot ovde dosta skup). Ako bi dobio neku stipendiju, mozes izgurati, inace mnogo je skupo.
Kada dodjes na studije u Norge moras da imas neki pocetni capital dok se ne snajdes i ne dobijes neki studentski posao od koga moze da se zivi. Ima dosta trcanja, predavanja, vezbe pre podne a onda popodne neki posao. Postoji mogucnost studentskog rada max. 20 sati nedeljno, sto moze da bude dovoljno za studenta da prezivi.
Za vizu kao student, treba da prilozis overenu potvrdu iz banke u Srbiji da imas 90.000 NOK (oko 12.000€) na svom racunu tj. da mozes sam da se finansiras (godinu dana). Svake naredne godine se viza obnavlja.
 
Odgovor na temu

rovmis
Nezaposlena

Član broj: 330334
Poruke: 4
*.exe-net.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.11.2015. u 10:51 - pre 102 meseci
Pozdrav.
Potrebna mi je preporuka za prof. norveškog jezika, ili škola neka ili neko ko drži privatne časove, u Nišu.
 
Odgovor na temu

appelsin 1
Oslo

Član broj: 330382
Poruke: 2
*.209.87.185.getinternet.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.11.2015. u 11:42 - pre 102 meseci
Privatni casovi norveskog jezika- mozes se javiti na email [email protected]
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7852184 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.