Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7843730 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Tina1123
Sombor

Član broj: 330070
Poruke: 34
82.208.246.*



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.10.2015. u 13:43 - pre 104 meseci
Ma gde god prijatelju... ne biram :D
 
Odgovor na temu

aleks andra
aleksandra milinković
helsefagarbeider
beograd/lørenskog

Član broj: 326870
Poruke: 8
..511:73e1:6441:b0c1:7159:b789



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.10.2015. u 10:20 - pre 104 meseci
da li neko zna da li je kuvarska diploma kursa ovde priznata ili se mora autorizovati?
molim vas za odgovor
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.10.2015. u 11:49 - pre 104 meseci
Ako mislis da dobijes radnu vizu na osnovu skilled-workers - Ethnic cooks opcije onda procitaj sta stoji na UDI sajtu

http://www.udi.no/en/want-to-a...killed-workers/?c=srb#link-822

Ethnic cooks

Requirements relating to your education/qualifications

You must have at least ten years' relevant education and/or work experience. You must have worked at a high-standard hotel/restaurant for at least half of the work experience period. You will in principle only be granted a residence permit as an ethnic cook in exceptional circumstances.
If you are from China, you must have a certificate from the authorities stating that you are a 'level 1' cook or a 'level 2' cook.
If you are from Thailand, you must have a certificate from the authorities stating that you are a 'level 2' cook.

Ako ces da radis sezonski posao i ici preko te vize max do 6 meseci to je onda stvar izmedju tebe i poslodavca kako ces da se predstavis da znas da radis.

 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
86.62.175.*



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.10.2015. u 11:59 - pre 104 meseci

Ne može diploma sa kursa, ne priznaju za radnu dozvolu. Mora da se ima min trogodišnja ugostiteljska škola za koju ne treba nostrifikacija.





Citat:
aleks andra:
da li neko zna da li je kuvarska diploma kursa ovde priznata ili se mora autorizovati?
molim vas za odgovor

 
Odgovor na temu

aleks andra
aleksandra milinković
helsefagarbeider
beograd/lørenskog

Član broj: 326870
Poruke: 8
*.209.13.180.getinternet.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.10.2015. u 12:58 - pre 104 meseci
Citat:
gogi77:
Ako mislis da dobijes radnu vizu na osnovu skilled-workers - Ethnic cooks opcije onda procitaj sta stoji na UDI sajtu

http://www.udi.no/en/want-to-a...killed-workers/?c=srb#link-822

Ethnic cooks

Requirements relating to your education/qualifications

You must have at least ten years' relevant education and/or work experience. You must have worked at a high-standard hotel/restaurant for at least half of the work experience period. You will in principle only be granted a residence permit as an ethnic cook in exceptional circumstances.
If you are from China, you must have a certificate from the authorities stating that you are a 'level 1' cook or a 'level 2' cook.
If you are from Thailand, you must have a certificate from the authorities stating that you are a 'level 2' cook.

Ako ces da radis sezonski posao i ici preko te vize max do 6 meseci to je onda stvar izmedju tebe i poslodavca kako ces da se predstavis da znas da radis.


Hvala na detaljnom odgovoru...a da li mozda znate da li ce mi UDI,ako sa sezonskom vizom dobijem posao i ako poslodavac zeli da mi produzi ugovor, dati samo na osnovu ugovora vizu ili ne ako nemam diplomu?
 
Odgovor na temu

aleks andra
aleksandra milinković
helsefagarbeider
beograd/lørenskog

Član broj: 326870
Poruke: 8
..511:73e1:b44b:f033:e628:fbbc



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.10.2015. u 12:59 - pre 104 meseci
Citat:
surbat:

Ne može diploma sa kursa, ne priznaju za radnu dozvolu. Mora da se ima min trogodišnja ugostiteljska škola za koju ne treba nostrifikacija.





Citat:
aleks andra:
da li neko zna da li je kuvarska diploma kursa ovde priznata ili se mora autorizovati?
molim vas za odgovor


Hvala puno na odgovoru,jako mi znaci.
 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.dsl.start.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.10.2015. u 14:41 - pre 104 meseci
Citat:
aleks andra:
Citat:
gogi77:
Ako mislis da dobijes radnu vizu na osnovu skilled-workers - Ethnic cooks opcije onda procitaj sta stoji na UDI sajtu

http://www.udi.no/en/want-to-a...killed-workers/?c=srb#link-822

Ethnic cooks

Requirements relating to your education/qualifications

You must have at least ten years' relevant education and/or work experience. You must have worked at a high-standard hotel/restaurant for at least half of the work experience period. You will in principle only be granted a residence permit as an ethnic cook in exceptional circumstances.
If you are from China, you must have a certificate from the authorities stating that you are a 'level 1' cook or a 'level 2' cook.
If you are from Thailand, you must have a certificate from the authorities stating that you are a 'level 2' cook.

Ako ces da radis sezonski posao i ici preko te vize max do 6 meseci to je onda stvar izmedju tebe i poslodavca kako ces da se predstavis da znas da radis.


Hvala na detaljnom odgovoru...a da li mozda znate da li ce mi UDI,ako sa sezonskom vizom dobijem posao i ako poslodavac zeli da mi produzi ugovor, dati samo na osnovu ugovora vizu ili ne ako nemam diplomu?


Mislim da UDI bas briga za diplomu dokle god ti poslodavac daje posao. Barem ja znam da je za moju diplomu masinskog inzenjera pisalo "poslodavac je duzan da se uveri da zaposleni ima sve potrebne kvalifikacije i obrazovanje potrebne za posao"... mislim da je tako u svakom ugovoru, jer je to standardan ugovor sa UDI sajta...

znaci ukoliko imas ugovor o radu, onda jedino sto bi oni mogli da gledaju je onaj stilling... ja to nisam imao, ja sam dobio full time posao..ali vidim da medicinari i vaspitaci imaju te neke razne vrste stillinga... ne znam da li bi vazilo i za kuvara...

tako da suma sumarum, ukoliko bi imala ponudu za posao od nekog restorana...kotnam da bi dobila vizu bez problema...moguce i da gresim...jer nisam bas iscitao detaljno sta sve treba za kuvara i za sezonske poslove.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
86.62.175.*



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.10.2015. u 15:04 - pre 104 meseci
Udi je briga, a gazdu ne interesuje, ako ti znaš da radis. Bitno je radno iskustvo radi tarifiranja plate ako firma ima tariffavtaler. Moja nema i ja određuje platu za kuvara koliko ja hoću, bukvalno. Ne može kurs zato što je Udi ne definiše kao završenu srednju školu. Znaci, trebaju ti min tri svedocanstva. Ja sam u toj branši i znam prešao sam preko svega, držite se svojih iskustava i svojih bransi i ne nagadjajte. Znaci spajaš zanimanje i ponudu za posao,trece nema. Dosta je kuvara dobilo vizu u zadnjih par godina, međutim neke su i odbili bez obzira što su imali sve papire, nisam se podrobnije bavio zašto. Sretno.
To za ethnic cook više ne pije vodu, rekli su da su ga ukinuli mada je još na sajtu. Mada je realno lakše dobiti vizu kao obican kuvar.
 
Odgovor na temu

aleks andra
aleksandra milinković
helsefagarbeider
beograd/lørenskog

Član broj: 326870
Poruke: 8
..511:73e1:6441:b0c1:7159:b789



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.10.2015. u 08:15 - pre 104 meseci
Udi je briga, a gazdu ne interesuje, ako ti znaš da radis. Bitno je radno iskustvo radi tarifiranja plate ako firma ima tariffavtaler. Moja nema i ja određuje platu za kuvara koliko ja hoću, bukvalno. Ne može kurs zato što je Udi ne definiše kao završenu srednju školu. Znaci, trebaju ti min tri svedocanstva. Ja sam u toj branši i znam prešao sam preko svega, držite se svojih iskustava i svojih bransi i ne nagadjajte. Znaci spajaš zanimanje i ponudu za posao,trece nema. Dosta je kuvara dobilo vizu u zadnjih par godina, međutim neke su i odbili bez obzira što su imali sve papire, nisam se podrobnije bavio zašto. Sretno.
To za ethnic cook više ne pije vodu, rekli su da su ga ukinuli mada je još na sajtu. Mada je realno lakše dobiti vizu kao obican kuvar.

hvala puno i izvini ako smaram. jos me jedino zanima da li mislis da ce udi da mi da vizu,ako imam ugovor sa poslodavcem kao obicni kuvar, ako im na uvid prilozim diplomu o kursu...zapravo me zanima da li ce u tom slucaju uopste da mi traze diplomu i da li mi, ikako budem imala ugovor, udi moze odbiti vizu ako im na prilozim diplomu uopste?
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.connect.netcom.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.10.2015. u 10:40 - pre 104 meseci
Kao što napisah, ne možeš da dobiješ vizu ako nemaš školu završenu min od tri godine kurs ne priznaju. E sada ti možeš da pokusas ali će te odbiti 99.9%. UDI će da te odbije zato što je ispunjavas njihove kriterijume za zanat odnosno vreme provedeno na praksi i u školi.
 
Odgovor na temu

aleks andra
aleksandra milinković
helsefagarbeider
beograd/lørenskog

Član broj: 326870
Poruke: 8
..511:73e1:6441:b0c1:7159:b789



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.10.2015. u 09:13 - pre 103 meseci
super...hvala ti puno :)
 
Odgovor na temu

FSasa
Sasa Francuski
Kikinda,Oslo

Član broj: 313353
Poruke: 7
*.bb.online.no.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.10.2015. u 19:31 - pre 103 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
Mirjana Savicic:
Za Sasu Francuskog iz Kikinde !

Tvoja supruga kao psiholog,treba da se obrati SAK-u za priznavanje diplome.Dakle,nije NOKUT u pitanju kako sam prvobitno mislila,vec SAK.Sak regulise priznavanje diploma za 29 medicinskih zanimanja medju kojima je i psihologija.To je neki prvi korak koji treba uciniti kako bi se procenilo stanje da li je njoj diploma priznata jer poslova za psihologe ima i to se da videti na sajtovima koji oglasavaju poslove a koje sam ti poslala u prethodnim postovima.
Ovo je link ustanove:
Engleska verzija: http://www.sak.no/sites/SAK/english/Sider/default.aspx
Norveska verzija: http://www.sak.no/sites/SAK/Sider/default.aspx

Ovde se vidi koja su to sve obrazovanja koja SAK regulise:
Link:
http://www.sak.no/sites/SAK/yrkesgruppe/Sider/default.aspx
Ovo su dokumenta koja treba da posalje:
Du må sende oss "bekreftet rett kopi" av:
Pass
•Diplom eller vitnemål for psykologutdanning.
•Karakterutskrift eller Diploma Supplement
•Detaljert fagplan som viser innholdet av alle fagene/emnene
•En skriftlig oppgave for mastergrad i psykologi
•Arbeidserfaring etter endt utdanning
•Bevis på autorisasjon som psykolog fra utdanningsland og evt. andre land

Ako nije priznato dobija se sta se treba uraditi.Isto imas na toj strani sve.Evo link:
Norveska verzija: http://www.sak.no/sites/SAK/yrkesgruppe/Sider/psykolog.aspx
Taksa je 1560 kruna za obradu a rok trajanja obrade je 6 meseci.To je oko 200 eura.
Treba i ceo plan i program preveden i ostala dokumentacija tako da na to ide jos nekih 500 eura otprilike.

To treba uraditi ako se ide u ovu pricu jer moras znati kakve su sanse tu i ko od vas dvoje ima sanse da vuce s obzirom da smo van EU i da nam treba spajanje obrazovanja sa poslom koji radimo.
Ako idete van spajanja posla sa skolom mozete samo raditi neke sezonske poslove ako ih nadjete i na osnovu toga je viza 6 meseci i nema spajanja porodice.
Eto za pocetak,procenite prvo ovo.


Pa ovde je pobrojano sve ali sada se postavlja pitanje sta autorizuje SAK a sta NOKUT vezano za psihologiju,jer kod njih je psihologija podeljena na 4 razlicita programa:
1)Bacelår nivo 3 godine
2)Profesionalne studije psihologije 6 godina (5 plus jednogodisnje studije psihologije uz opptak zahtev)
3)Psihologija master 5 godina
4)Psihologija-jednogodisnje studije
Linkovi razlicitih pravaca sa Univerziteta u Tromsu:
http://uit.no/for-studiesokere/programside?p_document_id=279743
http://uit.no/for-studiesokere/programside?p_document_id=279740
http://uit.no/for-studiesokere/programside?p_document_id=283023
http://uit.no/for-studiesokere/programside?p_document_id=279737



Pozdrav svima,
Dopisivali smo se na ovu temu pre duzeg vremena, ali evo danas smo dobili i konkretan odgovor :)
Supruga je dobila odgovor od SAK-a (nakon 6 meseci od predaje papira) da joj ne priznaju cetvorogodisnje studije psihologije sa Beogradskog univerziteta. Ona je studirala po starom programu, pre Bolonje. Od NOKUT-a je dobila godkjenning - 4 godine viseg obrazovanja (180+60 poena). E sad, sta raditi? Da li sa godkjenning-om od Nokut-a moze da se nadje posao psihologa? I(van klinicke struke, van zdravstva) Da li neko zna da li je moguce slati npr. diplomu na procenu univerzitetu u Oslu, culi smo da je neko i to radio i dobio konkretan odgovor od njih.
SAK nista posebno nije rekao, samo je obrazlozena odbijenica i data mogucnost zalbe.

Hvala unapred na odgovoru,
Sasa
 
Odgovor na temu

JelenaKeka
Jelena Cvjetkovic
Medciniska sestra
Bolnica
Bijeljina, BIH

Član broj: 330871
Poruke: 1
*.telrad.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.10.2015. u 21:03 - pre 103 meseci
Pozdrav svima. Nova sam na forumu, listala sam ovih dana pa sam videla razlicite odgovore. Ono sto me konkretno zanima da li ce mi proci autorizacija diplome s obzirom da sam zavrsila srednju medicinsku smer akuser? Planirala sam da pripremim dokumente ali ajde prvo da pitam. Izvinjavam se ako sam ponovila ovo pitanje. Hvala vam na odgovoru unapred.
 
Odgovor na temu

Čokoladica
mirovna misija
Titanik
Beograd

Član broj: 327147
Poruke: 21
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2015. u 20:19 - pre 103 meseci
Ja sam dobila autorizaciju za bolničara. Završila sam srednju ginekološko-akušerski smer i Visoku opšti smer.
 
Odgovor na temu

milosms87

Član broj: 330884
Poruke: 7
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2015. u 20:39 - pre 103 meseci
Pozdrav svima, ja sam diplomirani psiholog (4 godine), evo popunjavam formular za priznavanje diplome. Radi se o NOKUT formularu i treba mi pomoc oko popunjavanja. Evo sta konkretno:


Did your degree include
a thesis/dissertation component? Yes / No

Naravno na kraju studija imao sam diplomski rad, dakle ovde zaokruzim yes

If YES, please specify the scope of
the thesis in weeks, months or credits / posle ovoga ide prostor za omanji tekst


E sad ne znam sta ovde da navedem, datum diplomiranja ili bodove koje nosi diplomski, a koje nemam jer sam studirao po starom programu ili nesto trece?

unapred zahvalan, Milos
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
cable-188-2-151-163.dynamic.sbb.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2015. u 20:45 - pre 103 meseci
Citat:
milosms87: Pozdrav svima, ja sam diplomirani psiholog (4 godine), evo popunjavam formular za priznavanje diplome. Radi se o NOKUT formularu i treba mi pomoc oko popunjavanja. Evo sta konkretno:


Did your degree include
a thesis/dissertation component? Yes / No

Naravno na kraju studija imao sam diplomski rad, dakle ovde zaokruzim yes

If YES, please specify the scope of
the thesis in weeks, months or credits / posle ovoga ide prostor za omanji tekst


E sad ne znam sta ovde da navedem, datum diplomiranja ili bodove koje nosi diplomski, a koje nemam jer sam studirao po starom programu ili nesto trece?

unapred zahvalan, Milos

Ja sam to odradio pre dve godine za mene i suprugumtu stavis datum diplomiranja a videce oni iz diplome da nisi zavrsio po bolonji,i napisi koliko ti je vreme bilo predvidjeno za diplomski tj apsolventski os kad do kad ti je trajao,
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

milosms87

Član broj: 330884
Poruke: 7
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2015. u 20:55 - pre 103 meseci
Citat:
Pozdrav svima,
Dopisivali smo se na ovu temu pre duzeg vremena, ali evo danas smo dobili i konkretan odgovor :)
Supruga je dobila odgovor od SAK-a (nakon 6 meseci od predaje papira) da joj ne priznaju cetvorogodisnje studije psihologije sa Beogradskog univerziteta. Ona je studirala po starom programu, pre Bolonje. Od NOKUT-a je dobila godkjenning - 4 godine viseg obrazovanja (180+60 poena). E sad, sta raditi? Da li sa godkjenning-om od Nokut-a moze da se nadje posao psihologa? I(van klinicke struke, van zdravstva) Da li neko zna da li je moguce slati npr. diplomu na procenu univerzitetu u Oslu, culi smo da je neko i to radio i dobio konkretan odgovor od njih.
SAK nista posebno nije rekao, samo je obrazlozena odbijenica i data mogucnost zalbe.

Hvala unapred na odgovoru,
Sasa


Pozdrav Saša, kako se meni čini u pitanju su osnovne studije po novom i plus jos godinu dana studija preko toga, eto to su Vam priznali, dakle nesto vise od osnovnih studija. Ja mislim da se može posao naći (pričam napamet bez konkretnih info.) u radu sa decom sa posebnim potrebama, u vrtićima, kao asistent, ispomoć. Dakle i mene zanima jer sam u istom problemu, ako neko već ima iskustva neka piše.
 
Odgovor na temu

Psiholog11
osnovna skola
osnovna skola

Član broj: 330071
Poruke: 3
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2015. u 21:12 - pre 103 meseci
>
 
Odgovor na temu

Psiholog11
osnovna skola
osnovna skola

Član broj: 330071
Poruke: 3
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.10.2015. u 21:20 - pre 103 meseci
Ja sam tu napisala 20 ECTS credits za diplomski, isto po starom programu za
psihologiju. Priznao mi je NOKUT. Sad se bavim mislju da saljem SAKu posto
nesto ne reaguju preterano na moje prijave za posao :). Neki su me pitali
da li imam autorizaciju jer je psiholog umesan u pravni deo price kod njih
tako da to prilicno komplikuje stvari. Pitanje da li se mogu dobiti papiri
ako se konkurise za asistenta ili tome slicno? Ako neko zna bilo bi dobro
da podeli. Ovo oko psihologije je nekako malo mutno.

2015-10-15 21:45 GMT+02:00 jedy023 :

> > (milosms87: /p3615220 ): Pozdrav svima, ja sam diplomirani psiholog (4
> godine), evo popunjavam formular za priznavanje diplome. Radi se o NOKUT
> formularu i treba mi pomoc oko popunjavanja. Evo sta konkretno:
> >
> >
> > *Did your degree include
> > a thesis/dissertation component? Yes / No*
> > Naravno na kraju studija imao sam diplomski rad, dakle ovde zaokruzim
> *yes*
> >
> > If* YES, please specify the scope of
> > the thesis in weeks, months or credits / posle ovoga ide prostor za
> omanji tekst*
> >
> > E sad ne znam sta ovde da navedem, datum diplomiranja ili bodove koje
> nosi diplomski, a koje nemam jer sam studirao po starom programu ili nesto
> trece?
> >
> > unapred zahvalan, Milos
> Ja sam to odradio pre dve godine za mene i suprugumtu stavis datum
> diplomiranja a videce oni iz diplome da nisi zavrsio po bolonji,i napisi
> koliko ti je vreme bilo predvidjeno za diplomski tj apsolventski os kad do
> kad ti je trajao,
>
> --
> http://www.elitesecurity.org/p3615223
>
> Prijave/odjave: http://www.elitesecurity.org/pracenje#282324
>
> Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!
> esauth:282324:ea56c4a10938f92b681f262996264f47
>
 
Odgovor na temu

20Recoba
Beograd

Član broj: 15714
Poruke: 81
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2015. u 14:30 - pre 103 meseci
@Psiholog11

Ja kad sam popunjavao formular za NOKUT, a posto sam bio zavrsio po starom, plus posle master po novom, stavio sam koliko sam nedelja radio diplomski, odnosno master. I uredno su mi priznali sve. Doduse, ja sam zavrsio biohemiju na Hemijskom (po starom) i master na tehnoloskom, tako da su mi priznali 330 poena.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7843730 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.