Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7846458 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milica75

Član broj: 318676
Poruke: 15
*.inet.nax.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.10.2015. u 20:10 - pre 103 meseci
Da li neko od kolega psihologa ko je slao papire u SAK i dobio odbijenicu ima dodatnih edukacija posle fakulteta ili radnog iskustva? Da li su i to slali na procenu?
 
Odgovor na temu

Neodlucna
kuca
moja kuca

Član broj: 320574
Poruke: 19
95.180.26.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.10.2015. u 11:49 - pre 103 meseci
Pozdrav. Molila bih ko ima preporuku za neku srednju medicinsku skolu, za prekvalifikaciju, a da im je SAK priznao tj autorizovao diplomu. I da li moze bez drzavnog i prakse (ja imam polozeni drzavni posle vise medicinske, ali smer koji nije priznat) Hvala unapred

Inace ako se neko kao ja pita da li priznaju Visu, smer Nutricionista, ne priznaju, provereno, slala sam. Ni po novom ni po starom ko je zavrsio. Eto, da razresimo dilemu
 
Odgovor na temu

Čokoladica
mirovna misija
Titanik
Beograd

Član broj: 327147
Poruke: 21
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.10.2015. u 16:22 - pre 103 meseci
Pa možda da odeš do bilo koje državne škole (srednje) koja ima opšti smer i pokušaš tako ili da na Visokoj polažeš razliku ispita za opšti smer, ali će to verovatno dugo da traje.
Čini mi se da je ovde neko napisao da je završavao prekvalifikaciju u Novom Sadu.
Valjda će se javiti neko sa nekim korisnijim odgovorom.

[Ovu poruku je menjao Čokoladica dana 18.10.2015. u 20:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Neodlucna
kuca
moja kuca

Član broj: 320574
Poruke: 19
95.180.26.*



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.10.2015. u 18:31 - pre 103 meseci
Hvala Cokoladice. Ne mogu na visokoj na prekvalifikaciju, nisam zavrsila srednju medicinsku, tako da ne mogu na opsti smer na Visokoj.
 
Odgovor na temu

Danka V
Beograd

Član broj: 304248
Poruke: 48
*.209.87.185.getinternet.no.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2015. u 11:04 - pre 103 meseci
Da li neko zna tokom upisa studija u Norveskoj, da li se salju dokumenta prvo za Nokut ili direktno skoli?
 
Odgovor na temu

Marco90
Biochemical Engineer
Belgrade

Član broj: 211169
Poruke: 17
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2015. u 19:39 - pre 103 meseci
Zavisi od Univerziteta. Ako nema info na sajtu, posaljes direktan mail i dobijes siguran odgovor.
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
cable-188-2-146-211.dynamic.sbb.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.10.2015. u 20:10 - pre 103 meseci
Citat:
Danka V: Da li neko zna tokom upisa studija u Norveskoj, da li se salju dokumenta prvo za Nokut ili direktno skoli?
Ja mislim da mora priznavanje od NOKUTa jer kada sm ja slao oni su mi poslali potvrdu da sam u procesu i da ako upissujem fah da napisem da su dokumenta kod njih pod tim i tim brojem
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

Danka V
Beograd

Član broj: 304248
Poruke: 48
*.google.com.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2015. u 11:42 - pre 103 meseci
http://www.samordnaopptak.no/info/
Ja sam zvala njih, oni kazu da se njima salju dokumenta i da Nokut nema sta sa studiranjem, znaci bez obzira da li je visa ili fakultet sve ide samo pre njih, tako mi barem rekose preko telefona...
Jel neko studira u Norge?
 
Odgovor na temu

fap
fap priboj

Član broj: 94480
Poruke: 30
*.adsl.verat.net.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.10.2015. u 20:08 - pre 103 meseci
pozdrav svima
Evo jedan besplatan savet ako hocete da pocnete da ucite norveski.
NIKAKO NE UPISUJTE SKOLU BJERKA!
Takozvana profesorka Iva Pejovic mi je na par pitanja o metodi i uslovima rada, posle Nedelju dana cekanja odgovorila da ce da me preporuci kod kineza da ucim. ?!
Ocigledno je da poseduje odredjeni smisao za humor, prigodan za trac partiju u pauzi izmedju dve farme, ali u svetu poslovnih odnosa ovo je stvarno jadno.
Nedelju dana cekanja, a onda ovakav bez0brazluk i neprofesionalnost. Ovako se ne zaradjuje hleb i ja sam propustio priliku kod drugih skola zbog ovih diletanata.
Ako neko hoce da mi kaze kako se ovde kaci slika, voleo bih svi da vidite razgovor i kako se ponasa doticna

 
Odgovor na temu

Vath
Marko Miletic
proizvodjac finalnih proizvoda od drveta
- stolar
PEPI PM
Krusevac Srbija

Član broj: 330846
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.10.2015. u 13:53 - pre 103 meseci
Meni treba pomoc oko motivacionog pisma. Tacnije, ja nisam siguran da li da navedem prvo svoje licne podatke pa potom podatke poslodavca ili obrnuto?
 
Odgovor na temu

Zverica7
Vesna Panajotovic

Član broj: 298766
Poruke: 37
46.19.227.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.10.2015. u 13:55 - pre 103 meseci
"Hvis du kommer fra Armenia, Bangladesh, Georgia, Hviterussland, India, Nepal, Russland (kun etniske russere) eller Kosovo (kun minoriteter i Kosovo), vil asylsøknaden din bli behandlet innen tre uker" sa UDI sajta.

Srbi sa Kosova, ili ostale manjine, imaju drugaciji tretman zahteva za azil od npr srba iz Srbije. Mozda nekom posluzi ovo. Pozdrav!
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
cable-24-135-254-219.dynamic.sbb.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.10.2015. u 13:58 - pre 103 meseci
Citat:
Vath:
Meni treba pomoc oko motivacionog pisma. Tacnije, ja nisam siguran da li da navedem prvo svoje licne podatke pa potom podatke poslodavca ili obrnuto?

Motivaciono pismo je dokument u kome trebate staviti što više ličnih stvari o vama. Njegov cilj je da stvori sliku o vama, i ubedi selekcionu komisiju da izabere upravo vas. Dokument treba da bude veoma ličan i trebate pokazati ko ste, šta znate i možete, i šta želite. Ukupno gledajući trebate uskladiti vašu biografiju i vaše ciljeve. Zatim trebate navesti ciljeve koji vas motivišu da konkurišete upravo za taj program. Selekciona komisija očekuje da uskladite vaše ciljeve i ciljeve samog programa. Ova stvar se može posmatrati raznoliko: ne trebate izmišljati neke stvari samo da bi se dopali komisiji, ali pokušajte da sebe predstavite upravo u onom svetlu, kako bi sama komisija želela da vas vidi. Sve ovo čini SP jedinstvenim dokumentom za svaki pojedinačni program pa stoga zahteva personalizaciju SP-a za svaki program za koji aplicirate.
Ovim se ja rukovodim kada pisem za suprugu jer ima EU pasos.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

j.k.
12dec

Član broj: 327820
Poruke: 47
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.10.2015. u 17:07 - pre 103 meseci
Pozdrav svima. Jutros sam konacno bio u agenciji da prevedem dokumenta na engleski, da bih poslao NOKUT-u. Medjutim sluzbenica mi je rekla da je najbolje da svaka kopija bude overena apostilom Pozeljno i na srpskom, i kasnije prevod, ili barem prevod, ili kako god. Meni potpuno nejasno. Uglavnom, procitao sam sta se ovde pisalo o tome, moze da se dobije i bez apostila samo sa overom u opstini/sudu. I tu mi kaze da je moguce da oni prevedu taj pecat, ako treba?

Znam da od viska glava ne boli, ali ovako dajem oko 100e, a sa apostilom 200e do 250e+. Nisam bas siguran da bih dao te pare za "eto mozda zatreba".
Da li neko mozda ima drugacija iskustva?

Prevodim i dodatak diplome, i tu imam jedan problem. Pretpostavljam da su svi ti dodaci na svim univ u Srbiji uradjeni po istom sablonu. Neki opsti podaci, detaljni pregled ispita, pregled i ciljevi studijskog programa i sl. Ali na cetvrtom listu dvolisnice se nalaze sitno otkucani podaci o samom obrazovnom sistemu srbije, podaci o vrstama skola-visoke, fakulteti, studiranju, sve nadugacko i nasiroko objasnjeno a nema nikakve veze sa mnom i sa mojim studijama. Uglavnom u agenciji su mi rekli da je to nepotrebno da se prevodi, doduse to je vise kao savet, a ako hocu to se racuna oko 2,3 strane. Da li je neko mozda i to prevodio?

Ako je neko imao slicne probleme/nedoumice, pomoc bi dobro dosla jer sutra izutra predajem dokumenta
 
Odgovor na temu

Neutralac

Član broj: 322755
Poruke: 53
*.208.221.29.getinternet.no.



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.10.2015. u 22:06 - pre 103 meseci
Ma samo prevedi diplomu i ako ima imas neke dodatke uz nju i salji. Nikakva overavanja u sudu, opstini, crkvi...nikakvi apostili koji inace samo jos kod nas postoje - taj apostil je iz 1962 godine...jezivo koliko smo zaostali.

Da ti je diploma npr na engleskom ne bi cak morao ni da je prevodis, mozes da je slikas mobilnim telefonom i da im posaljes. Ovde nemas licnu kartu, nemas saobracajnu za vozilo, nemas putne naloge, ovde mozes validan ugovor da sastavis na salveti u nekom restoranu...

Nemojte dzaba bacati pare...

Kakva je agencija u pitanju?

Veliki pozdrav

P.S. Prevedi ti to sve ako vec stoji na diplomi, to te mozda najbolje moze savetovati neki sudski tumac za engleski jezik.
 
Odgovor na temu

aleksandra u zemlji cuda
Aleksandra

Član broj: 299407
Poruke: 64



+18 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.10.2015. u 07:44 - pre 103 meseci
Citat:
j.k.:
Pozdrav svima. Jutros sam konacno bio u agenciji da prevedem dokumenta na engleski, da bih poslao NOKUT-u. Medjutim sluzbenica mi je rekla da je najbolje da svaka kopija bude overena apostilom Pozeljno i na srpskom, i kasnije prevod, ili barem prevod, ili kako god. Meni potpuno nejasno. Uglavnom, procitao sam sta se ovde pisalo o tome, moze da se dobije i bez apostila samo sa overom u opstini/sudu. I tu mi kaze da je moguce da oni prevedu taj pecat, ako treba?

Znam da od viska glava ne boli, ali ovako dajem oko 100e, a sa apostilom 200e do 250e+. Nisam bas siguran da bih dao te pare za "eto mozda zatreba".
Da li neko mozda ima drugacija iskustva?

Prevodim i dodatak diplome, i tu imam jedan problem. Pretpostavljam da su svi ti dodaci na svim univ u Srbiji uradjeni po istom sablonu. Neki opsti podaci, detaljni pregled ispita, pregled i ciljevi studijskog programa i sl. Ali na cetvrtom listu dvolisnice se nalaze sitno otkucani podaci o samom obrazovnom sistemu srbije, podaci o vrstama skola-visoke, fakulteti, studiranju, sve nadugacko i nasiroko objasnjeno a nema nikakve veze sa mnom i sa mojim studijama. Uglavnom u agenciji su mi rekli da je to nepotrebno da se prevodi, doduse to je vise kao savet, a ako hocu to se racuna oko 2,3 strane. Da li je neko mozda i to prevodio?

Ako je neko imao slicne probleme/nedoumice, pomoc bi dobro dosla jer sutra izutra predajem dokumenta


Pozdrav,
Ja sam slala dokumenta u NOKUT i nisam prevodila taj tekst, koji se nalazi na kraju suplementa. Inace, diploma mi je priznata. Sto se tice apostila, mislim da sada kopije ne moraju da budu overene.
"Send inn søknadsskjema og kopi av utdanningsdokumenter, oversettelser, identitets- og navneendringsdokumenter. Dette kan sendes som vanlig brev." Dakle, nigde ne pise da kopije moraju da budu overene, a to je pisalo ranije kada sam ja slala.
 
Odgovor na temu

j.k.
12dec

Član broj: 327820
Poruke: 47
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.10.2015. u 13:38 - pre 103 meseci
Ma na kraju sam i to preveo... Sta znam ko ce to da gleda, ovo je na cirilici, da mi za mesec dana ne posalju zahtev za novim prevodom ovog dokumenta, imam mirniji san...

Inace, po savetu sa ovog foruma nakon sto sam odbranio master rad poslao sam molbu na univerzitetu da mi izdaju original diplomu sa mastera (sa osnovnih vec imam). Kazu normalno je da se ceka oko godinu dana, ovako ubrzanom procedurom izdace mi posle nove godine, eto mozda se desi u decembru. Poslao sam mail NOKUT-u, i dobio odgovor da prihvataju i uverenje kao dokaz o diplomiranju. I uz uverenje o diplomiranju sa mastera im saljem i uverenje o polozenim ispitima, na kojem su detaljno ispisane informacije o predmetu, npr br semestra, br ESPB bodova, fond casova, kao skraceni nastavni plan, i ocena. Vrlo slicna tabela treba da se nadje u dodatku kad ga izdaju.

Sledece nedelje mi stizu prevodi, pa saljem dalje. Videcemo da li ce proci :)
 
Odgovor na temu

puztrchi
tarPe licOr
vojvodina

Član broj: 81593
Poruke: 66
..2:23d2:0:9d81:aa1b:6a48:c373



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.10.2015. u 14:54 - pre 103 meseci
Pozdrav!Imala sam ugovor za posao na odredjeno vreme i tada sam se prijavila u policiju,dobila sam i personnummer. Posle mi je ugovor produzen. Da li neko zna da li se mora ponovo ici u policiju da se prijave izmene npr.produzenje ugovora? Imam hr pasos
 
Odgovor na temu

o.s.a.
inostranstvo

Član broj: 305868
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?23.10.2015. u 12:34 - pre 103 meseci
Pozdrav svima,procitao sam ovaj forum jos pre godinu dana,a i sada ga pratim,nisam do sada bio aktivan ali sada moram da potrazim savet od vas koji imate iskustva vise nego ja.
Ukratko trazim posao u No vec duze vremena putem oglasa na nav i finn,inace sam diplomirani pravnik sto mi i nije od pomoci tamo,ali imam visegodisnje inostrano iskustvo u turizmu,ugostiteljstvo i usluge,a pritom pricam i vise stranih jezika,Engleski,Ruski,Grcki i Francuski.Posto mi zasada niko nije odgovorio na aplikacije za posao odlucio sam da u sl 10 dana dodjem i potrazim isti na licu mesta.
By the way dolazim sa verenicom koja je drzavljanin EU,pa sam hteo da pitam dali neko ima savet gde bi bilo najbolje zapoceti ovu avanturu,Oslo ili neko drugo mesto,gde bih mogao na netu da potrazim pristojan smestaj i dali je bolje u slucaju da neko od nas nadje posao tu,a morace,da se vencamo u No.
Hvala unapted za svaki savet
 
Odgovor na temu

j.k.
12dec

Član broj: 327820
Poruke: 47
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.10.2015. u 10:32 - pre 103 meseci
Ako ti je ikakva pomoc, ja sam na raznim podforumima nekih gradjevinskih foruma nalazio price hrvata koji rade gore po hotelima. Nije Oslo, vise su neki hoteli za turiste, fjordovi i sl, gde pristizu oni kruzeri. Sta znam, nije me to interesovalo a i nije mesto gde se o tome puno raspravlja :D Ako ostajes gore 10,15 dana onda idi za Oslo, ako imas vremena obidji sve uzduz i popreko. Mada si ti vec verovatno proucio gde su ti najvece sanse, gde imas posla, i isplaniro posetu.




Popunjavam ovaj Nokut formular. Zvanje, po njihovom uputstvu, treba da napisem onako kako glasi u Srbiji, na latinici, nista da ne prevodim. Ali za ime institucije mi nije bas najjasnije, da li i tu da napisem Univerzitet u Novom Sadu, ili ime fakulteta/departmana, ili University of Novi Sad, posto oni verovatno kontaktiraju studentsku sluzbu ili koga god, da provere informacije. Da "prevodim" ime institucije ili ne?

 
Odgovor na temu

srdjanm3

Član broj: 68298
Poruke: 491
*.dsl.start.no.



+60 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.10.2015. u 12:46 - pre 103 meseci
Citat:
j.k.:
Popunjavam ovaj Nokut formular. Zvanje, po njihovom uputstvu, treba da napisem onako kako glasi u Srbiji, na latinici, nista da ne prevodim. Ali za ime institucije mi nije bas najjasnije, da li i tu da napisem Univerzitet u Novom Sadu, ili ime fakulteta/departmana, ili University of Novi Sad, posto oni verovatno kontaktiraju studentsku sluzbu ili koga god, da provere informacije. Da "prevodim" ime institucije ili ne?


Ja sam ovako pisao:

Name of college/university: Faculty of Technical Sciences, University of Novi Sad

Name of the degree (use the latin alphabet): Master in Mechanical Engineering

Specialization: Energy and Process Engineering..

Ovo specialization naravno ako se odnosi na tebe...ali za ime institucije, pises svoj fakultet + univeriztet u novom sadu. Po meni je malo vise odredjenije, jer samo ako napises univerzitet u novom sadu, moze biti bilo koji fakultet. Kod nas to mozda nije kao drugde u svetu...pa po meni je bolje napisati i ime fakulteta i univerzitet
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7846458 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.