Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?

[es] :: Advocacy :: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 40812 | Odgovora: 221 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?26.08.2007. u 17:33 - pre 202 meseci
Citat:
axez:
Drugo, napredni korisnici koriscenjem CLI-a mogu neke stvario da odrade mnogo efikasnije i brze nego koriscenjem GUI-ja. E sad, sta je bolje, Linux koji ima obe te mogucnosti ili windows koji do pojave viste je bio iskljucivo GUI-centric.


Kako to isključivo GUI-centric? Šta to nije išlo iz komandne linije ili skripti? Pa bukvalno komplet administracija sistema može da se radi iz komandne linije. Što je babi milo..

Upućivati ovde ljude na Support Tools, Res Kit, Admin pack i slično očigledno ne daje rezultate, ko ne želi da vidi - ne mora.

Za sve ove godine na ovom forumu, ništa nisi naučio.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

sekulicB

Član broj: 67167
Poruke: 158
87.250.119.*



Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?26.08.2007. u 19:27 - pre 202 meseci
@_AxeZ_

Choveche, ja se ni u kom delu svog posta nisam lichno tebi obratio, nego sam govorio chinjenichno stanje "dobrog dela" korisnika. Mnogo si se nashao uvredjen. I molim te, nemoj da ocenjujesh moje znanje jer nisi kompetentan. Mi ovde prichamo o uopshtenim stvarima, generalno, a tvoj je problem shto si nashao uvredjen.

Drugo, ja nisam poredio lin sa dosom, nego sam to pomenuo u nekom drugom kontekstu koji tebi ochigledno nije jasan. Nekima je zanimljivo kuckati komandu da bi im proradio scroll na mishu, pa toliko o efikasnosti i brzini.
Tolikom svetu odgovara win i radi im posao, a onda nadje nekolicina zaludjenika koja bojkotuje win i msov monopolizam(mada ih ne gotivim previshe) ali shta je tu je. I zashto sada izmishljati vrelu vodu?
--------------------------
Ibanez rules. :)
 
Odgovor na temu

brcha
Filip Brčić
Beograd, Serbia

Član broj: 440
Poruke: 436

Jabber: brcha@kdetalk.net
ICQ: 40994923
Sajt: brcha.com


+2 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?26.08.2007. u 19:33 - pre 202 meseci
Dajte ljudi, o čemu pričate? I Windows XP je 99% vremena mogao da bude održavan iz komandne linije, a neke stvari su mogle i mnogo efikasnije da se odrade odatle. Nisam se baktao puno sa Vistom (osim što sam ćaletu izpodešavao mrežu, mrežni štampač i sl), tako da ne mogu da komentarišem, ali lepo je ako kažete da su više stvari prebacili na komandnu liniju. Još kad bi napravili onaj nesrećni cmd.exe da bar malo liči na bash (ili na M$ov omiljeni ksh), bilo bi dobro, kako se ne bi koristili komandni interfejsi od pre hrista.

Što se tiče GUI i/ili CLI administracije, mislim da to u ovom trenutku nije issue. Kad na ovim današnjim mrežama čak i predhristni protokol kao što je X protokol može da prođe, da li neko može da tvrdi da VNC uvodi ogromnu razliku u odnosu na SSH? Jeste da sa mobilnog ne mogu ca uradim GUI konekciju na svoj komp (za razliku od SSHa), ali opet... nije to od presudnog značaja.

Ono što pravi razliku između GNU/Linux-a i Windows-a za serversko tržište nije sigurnost, a nije ni cena, nego su aplikacije koje rade na jednom i na drugom. Sticajem okolnosti Apache, PHP, MySQL i sl rade na oba OS-a za razliku od ASP.NET-a koji radi samo na Windows-u.

Što se tiče desktop tržišta, važe isti zakoni. Ako moje aplikacije ne rade na GNU/*, onda ću da koristim Windows. A, obzirom da većina ljudi koristi aplikacije koje ne rade na GNU/* i boji se promene (što je apsolutno razumljivo u poslovnom svetu), onda ni tu nema dileme. Sa druge strane, aplikacije će da rade na GNU/* kada GNU/* preuzme primat u OS svetu, čime se zatvara jedna povratna sprega koja ima beskonačnu vremensku konstantu i govori o tome da nikada GNU/* neće preuzeti primat nad Windows-om dok je Windows živ. Tržište na kome GNU/* ima primat je uglavnom akademsko tržište u kome postoje skoro sve bitne aplikacije za oba operativna sistema (GNU/{Linux,{Free,Net,Open}BSD,Mac OS X/XNU,{Open,}Solaris} sa jedne i Windows sa druge strane).
... and the aliens sent an android down to earth, to slow down mankind's development
... and they named it Bill Gates.
 
Odgovor na temu

brcha
Filip Brčić
Beograd, Serbia

Član broj: 440
Poruke: 436

Jabber: brcha@kdetalk.net
ICQ: 40994923
Sajt: brcha.com


+2 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?26.08.2007. u 19:45 - pre 202 meseci
Citat:
sekulicB:
Drugo, ja nisam poredio lin sa dosom, nego sam to pomenuo u nekom drugom kontekstu koji tebi ochigledno nije jasan. Nekima je zanimljivo kuckati komandu da bi im proradio scroll na mishu, pa toliko o efikasnosti i brzini.
Tolikom svetu odgovara win i radi im posao, a onda nadje nekolicina zaludjenika koja bojkotuje win i msov monopolizam(mada ih ne gotivim previshe) ali shta je tu je. I zashto sada izmishljati vrelu vodu?


Da, da, da :) Ajde brate idi kući i peri veš, nemoj ovde mnogo da lupaš bez ikakvih argumenata, molim te. Navedi mi ko ovde bojkotuje M$ov monopolizam? Npr, koji ja operativni sistem koristim nema apsolutno nikakve veze sa Majkrosovtom, Linusom Torvaldsom, Bilom Gejtsom, Erikom S. Robertsom, Stivom Balmerom, Ričardom M. Stalmanom, Polom Alenom, Stevom Džobom i Voznijakom i tako dalje. Ako bi neko koristio Linux, *BSD, Mac OS X, OpenSolaris ili nešto slično za inat Bilu Gejtsu (tj. zato što bojkotuje win, kao što ti reče), taj bi bio najblaže rečeno kreten. U slučaju da znaš da neko od „zaludjenika“ koristi upravo taj rezon, javi mi da ga/je zezam u punoj meri. U suprotnom, nemoj da se javljaš puno.
... and the aliens sent an android down to earth, to slow down mankind's development
... and they named it Bill Gates.
 
Odgovor na temu

sekulicB

Član broj: 67167
Poruke: 158
87.250.119.*



Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?26.08.2007. u 20:04 - pre 202 meseci
Eto vidish, i ti si se nashao uvredjen bez razloga. Daleko od toga da je lin losh sys, ali da nema trzishnu rasprostranjenost kao win, nema. Da nema dovoljno drivera, nema. Da nema dosledan broj programa, nema.

Ja nisam rekao "svi" nego sam rekao "dobar deo". A shto se tiche tog rezona, nazalost, tuzno ali istinito, poznajem jako mnogo ljudi koji tako rezonuju stvari.
--------------------------
Ibanez rules. :)
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?26.08.2007. u 20:28 - pre 202 meseci
Citat:
Ono što pravi razliku između GNU/Linux-a i Windows-a za serversko tržište nije sigurnost, a nije ni cena, nego su aplikacije koje rade na jednom i na drugom. Sticajem okolnosti Apache, PHP, MySQL i sl rade na oba OS-a za razliku od ASP.NET-a koji radi samo na Windows-u.


A nije u pitanju samo ASP.NET. Šta je sa serverima kao npr. BizTalk? Ah, da, kome to treba? :)

O da, eno Apache zadužbina pravi neki pandan BizTalku. Biće znači upotrebljivo za 5 godina, a i tada će verovatno morati do pola noći da se čeprka po XML konfiguracionim fajlovima..


Inače, što se web-a tiče, kad si već pomenuo ASP.NET, IIS je znatno smanjio razliku do Apache-a, sudeći prema Netcraftu:

* pre dve godine, razlika je iznosila oko 51%
* danas je oko 17%

Citat:

In November 2005, Apache was found on 71 percent of web sites, putting it more than 50 percentage points ahead of Microsoft IIS (20.2 percent).

But less than two years later, Microsoft has narrowed that 50 percent gap to 16.7 percent.



A što se aktivnih sajtova tiče, pre godinu je bila oko 33%, a danas:

Citat:
The margin is even tighter in active sites, where Apache leads Microsoft by just 12.2 percent.



Pošto se Windows plaća, rekao bih da je MS napravio odličan posao. Stvari polako dolaze na svoje mesto i po tom pitanju..

Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2789 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?26.08.2007. u 20:56 - pre 202 meseci
Ono što u ovoj temi mogu da primetim je da je Axez dobio dostojnog nalednika u Zoranu Đokiću.

Dokaz:

Citat:
zoran_djokic: Dobio sam na diskovima iz neka dva časopisa Photoshop CS3, Office 2007, Sony Vegas 7, Ulead Video Studio v11 Plus i Ashampoo Burning Studio 7. Kako da ih instaliram na Linux?
(Na XP-u i na Visti mi rade.)

Citat:
zoran_djokic: Fotošop za Meka postoji, a za Linux ne, šta je tu teško da se razume. To što verziju za Mek računare ovi iz Mikra i Digitala ne stvljaju na disk, mislim da ne treba da objašnjavam. Vista ne može da se instalira na 256 MB, a sa 512 se prilagođava uslovima i radi. Pre nego što nešto napišeš, treba to ili da proveriš, ili pročitaš negde.
Linix se razvija u pogrešnom, odnosno pogrešnim pravcima (Zavadi, pa vladaj. Ortačka kobila ne vuče kola. Jesi li ga sam pravio, ili ti je neko pomagao?) i večito će biti šarena laža za decu i omladinu. Milion verzija od kojih ni jedna ne radi i čemu uopšte služi? Samo je jedna Vista i samo je jedan Tigar. Linux je cirkus i anarhija. Jedini način da se uključi u ozbiljne sisteme bi bio da se svi udruže u jedan projekat, ali koji, onaj što mu ne radi točkić, ili onaj kafeni što šalje džabe CD bez drajvera za modem, a treba sve živo da se skine sa interneta da bi prosvirao, modem ne radi. Ranije su slali gomilu istih diskova (Što je džabe i Bogu je drago.) umesto da pošalju jedan DVD sa kompletnim sistemom. Svaka nova verzija po sistemu štap i šargarepa. Instaliraj novu verziju, razočaraj se jer to nije ni blizu onome što pišu oni koji ga hvale na sva usta i gledaj kako ćeš sada da ga obrišeš, ukoliko je avantura sa instalacijom uspela.
To što Del instalira Linux ima sam jednu svrhu, da trgovac može da ga uključi računar pred mušterijom i da zakluče da radi i da može odmah dok je još u radnji da bira XP ili Vista disk. Nezgodno je da namestiš Vistu, a kupac bi XP, ovako je elegantnije i u startu imaš manju cenu.

Citat:
_AxeZ_: Lin nije extra zato sto je besplatan, ja bih drage volje dao pare za njega, za razliku od m$-a.
Linux je extra zbog milion drugih stvari, ali da bi to razumeo moras i znati nesto o njemu sto sa tobom nije slucaj, jel?

Citat:
_AxeZ_: Kao sto rekoh, nemas ti pojma o cemu pricas, a pogotovo nemas pojma o Linuxu cim mozes da ga poredis sa nekim smecem kao sto je DOS.
Drugo, napredni korisnici koriscenjem CLI-a mogu neke stvario da odrade mnogo efikasnije i brze nego koriscenjem GUI-ja. E sad, sta je bolje, Linux koji ima obe te mogucnosti ili windows koji do pojave viste je bio iskljucivo GUI-centric.
Znaci lakse i teze je stvar percepcije i znanja sto samo govori da znanja tebi fali....


Kraj dokaza.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

brcha
Filip Brčić
Beograd, Serbia

Član broj: 440
Poruke: 436

Jabber: brcha@kdetalk.net
ICQ: 40994923
Sajt: brcha.com


+2 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?26.08.2007. u 21:24 - pre 202 meseci
Citat:
degojs: A nije u pitanju samo ASP.NET. Šta je sa serverima kao npr. BizTalk? Ah, da, kome to treba? :)


Jel sam rekao da ne treba? ASP.NET mi je samo u datom trenutku pao na pamet kao primer. BizTalk, Exchange Server, Commerce Server, SQL Server i slično su takođe adekvatni primeri. Drugo je to što meni ne treba ništa od toga. Ali s druge strane, meni ni Apache ne treba. Radi mi posao bilo koji najjadniji web server da izservuje par fajlova koje okačim na kućni komp, ako mi neko traži nešto da preuzme... U najgorem slučaju, mogao bih i sam da napišem web server za svoje potrebe :). Usput, ako nekome treba slična vrsta web servera, probajte lighttpd. Ima vrlo nikakve memory zahteve, a skoro iste i procesorske, te stoga vrlo odgovara gore navedenoj nameni.
... and the aliens sent an android down to earth, to slow down mankind's development
... and they named it Bill Gates.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?26.08.2007. u 22:00 - pre 202 meseci
^Jok bre, samo sam se nadovezao na ono što si rekao. Slažemo se.

Vrućina ova, šta li je? ;)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?27.08.2007. u 00:14 - pre 202 meseci
Zorane, gde si? LJUDI, ZORAN SE PREZIVA DOJKIC, A JA SE PREZIVAM DJOKIC, ili, po naški - on je Dojkić, ja sam Đokić!!! Priznajem, i ja sam ga neko vreme smatrao prezimenjakom, naseo sam na istu grešku kao sada vas nekolicina!
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
PPP-02-49.beobug.com.



+35 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?27.08.2007. u 18:46 - pre 202 meseci
Iz onoga što sam rekao, možete sasvim lako da zaključite da nisam nikakav stručnjak za kompjutere i da mi ne pada na pamet da se bavim Linuxom više nego što sam do sada. Moj zaključak je da to nije i neće verovatno nikada biti potrebno ni jednom običnom korisniku računara. Jednostavno nikada nećete stići velike firme.
Dosadile su mi, u Svetu Kompjutera i Mikru, bombastične najave novih verzija Linuxa koje na Press any key to boot from CD or DVD..... zablokiraju već na taj prvi ili neki sledeći enter. Da ne nabrajam, bilo je dosta i njih i bačenih diskova. Bilo je i uspešno instaliranih, ali ni jedan nije ni blizu Windowsa. Zamislite samo one jadne klince po Africi i ostalim državama kojima hoće da uvale one računare od 100 dolara sa Linuxom ili možda čak DOS-om. Koliko će da se razočaraju ta deca kada vide da to nije pravi kompjuter, jer ne mogu na njega da instaliraju Windows. Isto kao oni iz Canonikala što daju klincima džabe CD sa Linuxom koji ne svira mp3 uz objašnjenje da skinu to što im treba preko interneta, a modem ne radi. Umesto da pošalju kompletan DVD ili seriju CD-ova.
Sit gladnom ne veruje.
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
*.adsl.sezampro.yu.

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?27.08.2007. u 19:36 - pre 202 meseci
Citat:
zoran_dojkic: Iz onoga što sam rekao, možete sasvim lako da zaključite da nisam nikakav stručnjak za kompjutere i da mi ne pada na pamet da se bavim Linuxom više nego što sam do sada. Moj zaključak je da to nije i neće verovatno nikada biti potrebno ni jednom običnom korisniku računara. Jednostavno nikada nećete stići velike firme.
Dosadile su mi, u Svetu Kompjutera i Mikru, bombastične najave novih verzija Linuxa koje na Press any key to boot from CD or DVD..... zablokiraju već na taj prvi ili neki sledeći enter.


Brate, ako tebi svaki linux zablokira pri instalaciji, ti onda ili nemaš pojma ili ti je hardver neispravan. Meni ni na jednom računaru nikad nije zablokirala ni jedna distribucija, osim što sam i sam imao isti problem sa Ubuntu-om kao Dimković, jesenas, i od tad ne želim ni da ga probam. Ostali su mi svi dobro radili. Odnesi taj krš kod nekog iskusnijeg servisera, to nije normalna situacija da ti ni jedan distro neće, ili ne znaš da narežeš disk ako ga skidaš sa net-a. To je isto k'o neki kad tvrde da na svakih 10 dana reinstaliraju Windows jer dobijaju BSOD-ove.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?27.08.2007. u 21:02 - pre 202 meseci
Evo upravo sam probao najnoviji Ubuntu (7.04 stable)

http://www.elitesecurity.org/p1682831

Rezultat su novi momenti, umesto boratovih slova (verzija 6) ili kvazi-prompta (verzija 7.04 beta) sada dobijam beskonacno pistanje maticne ploce, tj. bipera kad pokusam da instaliram isti :)

Znam da to nema puno veze sa stabilnoscu Linuxa u celosti, ali eto mogu da primetim da je stabilnost Ubuntu installera ravna nuli - zaista ne znam kako su uspeli da mi prostom instalacijom u VGA modu dovedu sistem do stanja da BIOS krene da neprekidno pisti preko bipera, ali racunam da je za to potreban ipak fokusiran rad i trud ;-)

Doduse, pre neki dan sam imao prilike da vidim budalastinu slicnih epskih razmera u Windowsu - da Creative kartica ne radi dobro (mikrofon krci) ako sistem ima vise od 4 GB RAM-a... ono, takve stvari te dovedu do toga da se zapitas kako su imbecili koji pisu drajvere u Creative-u uspeli da raspisu drajver koji se ponasa bagovito u slucaju drugacije konfiguracije RAM-a (?!)... al, eto, i to je moguce - bag se fixuje hotfixom, ali mislim da ce X-Fi ipak leteti iz mog sistema jer vendor iste nije u stanju da raspise postene drajvere - i to istorijski, to im je standardni problem (setimo se starih Audigy drajvera koji su terali Windows u BSOD zbog threading gresaka na Hyperthreading sistemima).

Na svu srecu, Microsoft je ponovo poceo da vraca mnoge sisteme u User mod kao u stara NT 3.5 vremena - tako da ce ovakvim moronima biti ostavljeno sve manje prostora da mogu da kompromituju sistem.

Citat:

normalna situacija da ti ni jedan distro neće,


Problem je sto ljudi moraju da testiraju Distro-e ko da igraju poker u Las Vegasu... probaj ovaj, probaj onaj, pa koji proradi - super. Ili, ako bas hoces neki odredjeni Distro, pripremi se za instalaciju u komandnoj liniji i manuelno budzenje konfiguracije kako bi ti sve proradilo.

Dakle, stabilnost instalacionog procesa mnogih distroa nije bas na nekom nivou - svakako ne na nivou Windowsa koji provereno radi sa ogromnom kolicinom hardvera, a ne secam se da sam Windows Setup video tako zaglupljenog kao onaj Ubuntu gore.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2789 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?27.08.2007. u 21:34 - pre 202 meseci
Divota Dojkiću, najpre operativni sistem nije nešto što ne pokreće PhotoShop (mada ima i boljih, komercijalnih, programa iste namene, koji rade pod Windows-om, GNU/Linux-om, MacOS X-om), a sada nije "pravi" računar nešto na šta ne može da se instalira Windows.

Niti sam čuo da je neko uspeo KDE ili GNOME da potera pod Windowsom, niti da je neko na računaru baziranom na motorolinoj arhitekturi uspeo da pokrene Windows. No, PhotoShop je jedini program za obradu fotografija, Windows je jedini operativni sistem, arhitektura je samo intelova, jer neko nije čuo da postoji išta van toga.

Uzgred, imam jedan stari broj Linux Formata (sa pratećim CD-om) koji sam dobio na polon pre više godina, pa mogu da probam koliko će tih programa uspeti da pokrene "pravi" operativni sistem.

U pravu si samo u tome da je iz tvoji postova očigledno da nisi nikakav stručnjak. Ali, zato znaš da deliš komplimente tehnologijama.

Ne smem ni da pominjem superkompjutere, jer će Ivan Dimković da me bije zbog toga. Uostalom, većina njih i nisu "pravi" kompjuteri, jer ne rade pod Windowsom, već pod nekim buđavim operativnim sistemom.

Voleo bih samo da još čujem ko je "običan" korisnik računara, a da ne ispadne da je to korisnik televizora i MP3 plejera, ili, u najboljem slučaju igračke konzole.

Što se tiče instalacija, tebi i Ivanu Dimkoviću očigledno ne idu. No, tu je masa drugih korisnika kojima one leže. Neću da kažem da ste idioti zbog toga, već samo da je to vrlo subjektivna stvar, jer meni recimo, MS Word ne leži nikako.

Naravno da ti pravi, ali ipak jeftini kompjuteri, siromašnoj deci trebaju kao hleb, jer će na njima naučiti da koriste računare, upravo zato što su jednostavni, ali pravi, tj. nisu nikakve imitacije.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?27.08.2007. u 21:39 - pre 202 meseci
Nedeljko,

Nekima, ocigledno uspeva da trce KDE pod Windowsom: http://lists.kde.org/?l=kde-cygwin&m=103072530327420&w=2 - eto, svaki dan covek nesto novo nauci ;-)

Ovo je, koliko vidim, pod Cygwin-om... a kako Vista dolazi sa native Unix podsistemom ne sumnjam da ce neko da se potrudi i natera KDE da radi i pod Vistom bez ikakvih dodatnih pomagala osim kompajliranog X servera. Vista je, inace, danas potpuno spremna da vrti sve text-mode POSIX aplikacije bez ikakvih dodataka, a takodje i svaka bitnija GNU aplikacija radi i pod Windowsom u njegovom "default" podsistemu zvanom Win32 (Apache, MySQL i sl...).

Sto se, svakako, ne bi moglo reci za Windows ili Mac OS X aplikacije i Linux gde su brojevi native Win aplikacija koje trce pod Linuxom ravni statistickoj gresci.

A drago mi je da pominjes cifre (meni Linux ne radi mozda nisam idiot ali masi ljudi radi i sl...) - posto mase koje koriste Windows i "mase" koje koriste Linux mogu grubo da se izraze odnosom od bar 50:1 u korist Windowsa :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
*.adsl.sezampro.yu.

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?27.08.2007. u 21:51 - pre 202 meseci
Nemoj zbog

Citat:
Ivan Dimkovic:
Znam da to nema puno veze sa stabilnoscu Linuxa u celosti, ali eto mogu da primetim da je stabilnost Ubuntu installera ravna nuli - zaista ne znam kako su uspeli da mi prostom instalacijom u VGA modu dovedu sistem do stanja da BIOS krene da neprekidno pisti preko bipera, ali racunam da je za to potreban ipak fokusiran rad i trud ;-)


bugovitog Ubuntu installera, koji to često jeste, to pripisivati svim drugim distro-ima.
Ja sam ti na prošloj temi preporučio, ne volim da govorim probaj ovaj ili onaj distro, jer to ovde već zvuči neozbiljno, ali moje mišljenje i nekih ljudi oko mene da je danas za desktop, PCLinuxOS 2007 verovatno najbolji od svih distroa trenutno. PRvo ga digneš sa CDa u live modu, te možeš da vidiš šta radi od harvera, a šta ne radi, samim tim i odlučiš hoćeš li da ga instaliraš ili ne; a kad si u desktopu, klikneš na ikonu install, odabereš particiju, i sačekaš 5-10 minuta da on prekopira šta ima na tu particiju, zatim mu kažeš gde želiš boot loader (lilo ili grub) i rebootuješ mašinu. Vrlo lagan proces, može fino da se doteruje, ima PCLOS Control Center (aka mcc na Mandrivi) gde se skoro sve može podesiti po defaultu. Prepoznatiljivost hardvera, kažu da je dobra, kod mene je sve iz prve proradilo. Ne znam, možda će i on na najnovijem hardveru da zabrlja, al' ti ćeš nam to reći. Za dodatan softver imaš Synaptic koji je više nego intuitivan.
Ima jedna caka, na koju obrati pažnju: ako mu u toku izbora particije ne daš tačku monitranja Windowsovih particija, neće ti biti dostupne po defaultu, nego ćeš morati da otvoriš /etc/fstab i u linijama za windows particije zameniš ono "noauto" sa "auto", jer kad im nisi odredio tačku montiranja u toku same instalacije (a ponuđeno ti je) onda verovatno misli da ti ne trebaju, pa ih on sam automatski ne montira, što je po meni malo glupo, al' ajd sad. Eto, to ti je 1 CD, ako ti i on zabaguje, poslaću ti pare za taj prazan CD
 
Odgovor na temu

ljubak
Ljubomir Kurij
Beograd

Član broj: 116028
Poruke: 21
*.beogrid.net.



Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?27.08.2007. u 23:56 - pre 202 meseci
Citat:
MladenIsakovic: Nemoj zbog bugovitog Ubuntu installera, koji to često jeste, to pripisivati svim drugim distro-ima.
Ja sam ti na prošloj temi preporučio, ne volim da govorim probaj ovaj ili onaj distro, jer to ovde već zvuči neozbiljno, ali moje mišljenje i nekih ljudi oko mene da je danas za desktop, PCLinuxOS 2007 verovatno najbolji od svih distroa trenutno. PRvo ga digneš sa CDa u live modu, te možeš da vidiš šta radi od harvera, a šta ne radi, samim tim i odlučiš hoćeš li da ga instaliraš ili ne; a kad si u desktopu, klikneš na ikonu install, odabereš particiju, i sačekaš 5-10 minuta da on prekopira šta ima na tu particiju, zatim mu kažeš gde želiš boot loader (lilo ili grub) i rebootuješ mašinu. Vrlo lagan proces, može fino da se doteruje, ima PCLOS Control Center (aka mcc na Mandrivi) gde se skoro sve može podesiti po defaultu. Prepoznatiljivost hardvera, kažu da je dobra, kod mene je sve iz prve proradilo. Ne znam, možda će i on na najnovijem hardveru da zabrlja, al' ti ćeš nam to reći. Za dodatan softver imaš Synaptic koji je više nego intuitivan.
Ima jedna caka, na koju obrati pažnju: ako mu u toku izbora particije ne daš tačku monitranja Windowsovih particija, neće ti biti dostupne po defaultu, nego ćeš morati da otvoriš /etc/fstab i u linijama za windows particije zameniš ono "noauto" sa "auto", jer kad im nisi odredio tačku montiranja u toku same instalacije (a ponuđeno ti je) onda verovatno misli da ti ne trebaju, pa ih on sam automatski ne montira, što je po meni malo glupo, al' ajd sad. Eto, to ti je 1 CD, ako ti i on zabaguje, poslaću ti pare za taj prazan CD :)


Jel možeš meni da pošalješ te pare jer ja nisam uspeo da instaliram PCLOS na dve mašine (i jedine dve na koje sam probao) :-) Prosto nije hteo da podigne sistem posle instalacije. A recimo sa Slekom sam imao više sreće. Instalirao ga i to dvaput! Doduše oba puta na mom kompu (prvo 10.2 pa 11.0). Takođe sam na jednoj od one dve mašine (što nije hteo PCLOS) uspeo da instaliram Ubuntu, ali neku šesticu činimi se.

@Dimković: A da probaš Linux from Scratch, tu nema nikakvih instalera :-) :-) :-)
Shut down the computer and when I wake up
tomorrow this Windows piece of junk will be replaced
by an Linux box that doesn't need to be re-booted
every two hours!
 
Odgovor na temu

brcha
Filip Brčić
Beograd, Serbia

Član broj: 440
Poruke: 436

Jabber: brcha@kdetalk.net
ICQ: 40994923
Sajt: brcha.com


+2 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?28.08.2007. u 00:19 - pre 202 meseci
Citat:
ljubak:
@Dimković: A da probaš Linux from Scratch, tu nema nikakvih instalera :-) :-) :-)


Jea, LFS i to preko SFU pod Vistom :) To je pravi put. Pa da napraviš jedan GNU/Vista operativni sistem :)

@ljubak: Grešiš, ovaj silno grešiš sinak... Šta je ALFS ako ne instaler za LFS?
... and the aliens sent an android down to earth, to slow down mankind's development
... and they named it Bill Gates.
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
*.adsl.sezampro.yu.

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?28.08.2007. u 00:23 - pre 202 meseci
Citat:
ljubak: Jel možeš meni da pošalješ te pare jer ja nisam uspeo da instaliram PCLOS na dve mašine

kakve mašine? Da li je dobar CD, jesi probao checksum? Da li treba uključiti/isključiti ACPI? Gde si instalirao loader, u MBR diska, ili ...? Ako radi kao live, a neće nakon instalacije, to može da znači samo da disk nije dobro narezan, tj. da ne može da pročita nešto sa CD-a, ima neki bad sector, nešto nije prekopirao, 'bem li ga.

[Ovu poruku je menjao MladenIsakovic dana 28.08.2007. u 01:37 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?28.08.2007. u 01:17 - pre 202 meseci
Citat:
zoran_dojkic: Isto kao oni iz Canonikala što daju klincima džabe CD sa Linuxom koji ne svira mp3 uz objašnjenje da skinu to što im treba preko interneta, a modem ne radi.
To je zbog zakonskih ogranicenja. Mint, koji je (skoro) isto sto i Ubuntu ima sve odmah, ali su cak i oni bili prisiljeni da naprave "ocerupanu" verziju za zemlje u kojima su ovi zakoni strogi. A modem ne radi jer je tesko davati na 1 CD drajvere za sve moguce modeme koji postoje po svetu.

Sto se tice klinaca iz Afrike i njihovog razocarenja, tu ce vaziti slicna stvar kao sto je pre 30 godina vazilo za neki papirni recnik, recimo englesko-srpski, srpsko-engleski - nekome je mnogo pomogao da unapredi svoje znanje engleskog, a neko drugi se razocarao u njega, jer je trebalo uciti. Verovatno ce mnogim klincima iz Afrike a i iz drugih zemalja, ovo biti prvi racunar, kakav god da je i verovatno ga sami ne bi jos dugo kupili svojim parama. Na Euronews su govorili o tom projektu i izmedju ostalog su rekli da taj projekat moze biti od koristi i zemljama u razvoju, ne samo onim nerazvijenim.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Zasto je Linux mnogo sigurniji od Windowsa?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 40812 | Odgovora: 221 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.