Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

TFT vs CRT za fotografije

[es] :: Digitalni fotoaparati :: TFT vs CRT za fotografije

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 28091 | Odgovora: 138 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.bsprocesor.com.



Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije01.10.2007. u 16:28 - pre 201 meseci
Bude toga na sajmovima grafike koji idu uz Sajam knjiga, evo, sad od 22. oktobra u Beogradu, hala 3 npr. ili 4, tamo su locirani.
Ali to je skupo.
I realno nepotrebno.
Sem za kurcenje pred musterijama.

Nema trika da se dobije 100% tačnosti ni na Barco monitorima od 10000 dolara.
Čista optika je u pitanju.
Papir je beo i boja se dobija dodavanjem, a ekran je crn i boja se dobija oduzimanjem, što će reći da u srednjim rasponima bude dosta preklapanja, ali što smo bliži krajevima rezultati su sve razigraniji. Ekran sija i uvek je kontrasniji nego što je print na papiru.
 
Odgovor na temu

megapyxeltoda

Član broj: 88956
Poruke: 255
*.adsl-3.sezampro.yu.



+10 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije21.10.2007. u 12:12 - pre 200 meseci
Paramecijum pa ja nemam komentara na Tvoje postove...!Kalibrator je nepotreban...?!Nema smisla...?chitam danas Tvojih postova svuda ovde i na fotografiji i ne verujem shta chitam...!Toliko kontradiktornosti u Tvojim postovima toliko zelje da se puno kaze a tako malo recheno zaista...Pa hajde kazi Ti meni hoce li bolje raditi loshiji kalibrisan ili bolji ne-kalibrisan monitor...(govorimo o kalibraciji radjenom recimo Spyderom, iako je chak i Adobe gama od koristi...)?ja tipujem na onaj prvi...!

...sve te stvari su malo komplexnije-hoce li nekom neshto raditi posao ili ne i kome je shta bitnije u velikoj meri zavisi i od pojedinca...od sposobnosti da uvidish mane i vrline onoga shto posedujesh pa da kompenzujesh koliko mozesh...
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije21.10.2007. u 15:35 - pre 200 meseci
Reći ću ti šta je problem.
Ja nisam u svom životu video monitor koji daje verne osnovne štamparske boje.
To može da znači malo i mnogo.
Ko god ti kaže da ima kalibrisan monitor uzmi čiste boje, cyan ili zelenu na papiru i stavi pored ekrana pa ćeš videti o čemu se radi.
Kalibracija monitora nikome nije pomogla da bolje uradi posao, sama kalibracija ne znači ništa jer postoje neka osnovna pravila koja vrlo malo ljudi primenjuje i uopšte zna, pravila mnogo važnija od kalibracije, jer to što vidiš na ekranu zapravo ne znači ništa, ako modovi za separaciju nisu namešteni kako treba.

Razlog za to je što, Photošop CS 2, 3 a i sve verzije od 5 nagore namerno imaju skénjan mod za kolor separaciju, dakle, ono što je u PS 4 bilo u redovnim opcijama, a to je prava separacija kao sa Hela, nakon toga više ne postoji. Dakle, PS ne može da uradi pretvaranje iz RGB u CMYK po pravim parametrima ni sa jednom jedinom opcijom koju nudi u meniju, tek kada se uđe u setap i malo prodžara gde treba on postaje perfektna mašina.

Evo ilustrativnog primera:
http://www.paramecijum.com/r skini t22t.zip fajl.
Ovo je jedna fotografija u ZIP formatu jer ne može da se kači CMYK format, dakle to je ista fotografija prebačena na dva načina iz RGB u CMYK. Ima smisla otvarati je jedino u Photoshopu. Levo je ono što Photoshop nudi kao svoje rešenje za konverziju, desno je Helova separacija veštački utkana u isti taj PS. Naizgled te dve slike izgledaju isto na ekranu, no, ako bismo ih dali u štampu, ovako kako sada izgledaju, desna slika bi bila mnogo življih i lepših, pravih boja, dok bi leva slika bila tunjava i kao presvučena plavičastom koprenom što je osobina 80% svih fotki koje se sekiniraju i obrađuju kod nas.

Možeš ti na kalibrisanom monitoru ovu levu sliku da podešavaš dve godine ali ako ne znaš da je pretvoriš u CMYK tako da dobiješ varijantu koja je desno, mož se jebatí sa tim poslom.
Lično, verujem da sam u stanju da na crnobelom monitoru uradim kolor separaciju bolje od 90% ljudi koji se tim poslom bave u ovoj zemlji a da oni to isto rade na kalibrisanom monitoru. I da će ono što ja uradim biti vidljivo i osetno bolje u štampi. Ovu opkladu sam uvek spreman da sprovedem bez ograničenja u visini uloga.

Dakle, kalibrisani monitor je nepotrebni luksuz, to je ono što pokušavam da kažem, vrlo je malo tipova monitora koji mogu da se kalibrišu 100% pa i to važi samo u određenim režimima rada. Od prikaza na ekranu, do štampe, dalek je put, za znatnu većinu nepremostiv. Uzmi onu sličicu što sam okačio, pa je daj uz neki posao kada budeš imao parče mesta, u pravu štampariju, na ofsetu da je odrade, pa kada budeš video rezultat, spremi 1000 evra (to je uobičajena cena za ovo) i javi mi se da ti odam kako da to postigneš u svakom trenutku.
 
Odgovor na temu

pajaja
Beograd

Administrator
Član broj: 41598
Poruke: 3430
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: pajaja@elitesecurity.org
ICQ: 253317269


+144 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije21.10.2007. u 15:44 - pre 200 meseci
Citat:
Naizgled te dve slike izgledaju isto na ekranu, no, ako bismo ih dali u štampu, ovako kako sada izgledaju, desna slika bi bila mnogo življih i lepših, pravih boja, dok bi leva slika bila tunjava i kao presvučena plavičastom koprenom što je osobina 80% svih fotki koje se sekiniraju i obrađuju kod nas.

Uradi kalibraciju monitora, slike ne izgledaju isto. Desna ima bolji kontrast itd.. Mada zavisi i u cemu gledas to slike...
xxx
mali mali mali kamičak...nebo plave boje.
In Memoriam: Madzone Zeka(15.09.2005-16.09.2005)
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije21.10.2007. u 15:53 - pre 200 meseci
Razlika postoji, svakako, nemoguće bi bilo dve ovako različito generisane slike dovesti u identičan izgled na RGB ekranu.
Posebno ne na TFT monitoru.
I ima smisla gledati samo u PS ili nekom drugom programu koji pravilno otvara CMYK format, ne u ACDSee gde izgleda nebulozno.
 
Odgovor na temu

vanja.vujaklija
Vanja Vujaklija
DC Grafički centar
Beograd

Član broj: 139491
Poruke: 32
*.yubc.net.



Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije03.12.2007. u 19:29 - pre 199 meseci
Citat:
Paramecijum
Nema trika da se dobije 100% tačnosti ni na Barco monitorima od 10000 dolara.
Čista optika je u pitanju.
Papir je beo i boja se dobija dodavanjem, a ekran je crn i boja se dobija oduzimanjem, što će reći da u srednjim rasponima bude dosta preklapanja, ali što smo bliži krajevima rezultati su sve razigraniji. Ekran sija i uvek je kontrasniji nego što je print na papiru.



Tačno je da se na Barco monitorima ne može dobiti 100% pokrivenosti štamparskog kolornog prostora. Ali ne zbog emisije i refleksije!
Postoje monitori koji mogu prikazati sav kolorni prostor koji se može dobiti u štampi.
Šta reći, tehnologija napreduje. Ne bi trebalo se tako zaletati sa davanjem informacija koje prethodno nisu proverene.

To što većina ljudi ne zna da koristi opciju koja se zove "color settings" ne znači da se ne može podesiti prikaz da verno odgovara otisku u štampi. Naravno - uz kalibraciju!

Pozdrav!
VAnja
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.bsprocesor.com.



Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije03.12.2007. u 21:11 - pre 199 meseci
Može da se podesi da liči.
I to kada imamo šarene slike.
Ali kada se pojave jednolični tonovi onda je plakanje.
Nedavno je Publikum tri puta ponavljao štampu korice za jedan katalog lekova jer nisu mogli ni sa svim monitorima i CTP-om i svom božjom silom zaposlenih da nabodu traženu boju.
Dakle, slika sa utakmice može, ali ton u nekoj boji, posebno ako je drečavija varijanta ne može niti da se namesti na ekranu niti da se postigne u štampi. Jednostavno to su fizička ograničenja ofset štampe koja u četvorobojnoj varijanti daje svega 50% raspoloživih boja (a monitor vidi 100%). Fizička i optička ograničenja monitora takođe onemogućavaju da se dobro prikažu čiste boje, a muljavinu neki minitori rade bolje, neki gore, ali to je u svakoj varijanti muljavina koja zavarava oko više ili manje i ništa preko toga.
 
Odgovor na temu

vanja.vujaklija
Vanja Vujaklija
DC Grafički centar
Beograd

Član broj: 139491
Poruke: 32
*.yubc.net.



Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije04.12.2007. u 12:43 - pre 199 meseci
[quote]Paramecijum: Može da se podesi da liči.
I to kada imamo šarene slike.
Ali kada se pojave jednolični tonovi onda je plakanje./quote]

Šarene slike u kombinaciji sa tonom na tabaku su problem za štamparije, a ne za prikaz na monitoru. Kontrola porasta tonske vrednosti je rešenje njihovog problema.

Citat:
Paramecijum: Nedavno je Publikum tri puta ponavljao štampu korice za jedan katalog lekova jer nisu mogli ni sa svim monitorima i CTP-om i svom božjom silom zaposlenih da nabodu traženu boju.


Nije problem u tehnici, već u znanju.

Citat:
Paramecijum: Dakle, slika sa utakmice može, ali ton u nekoj boji, posebno ako je drečavija varijanta ne može niti da se namesti na ekranu niti da se postigne u štampi. Jednostavno to su fizička ograničenja ofset štampe koja u četvorobojnoj varijanti daje svega 50% raspoloživih boja (a monitor vidi 100%). Fizička i optička ograničenja monitora takođe onemogućavaju da se dobro prikažu čiste boje, a muljavinu neki minitori rade bolje, neki gore, ali to je u svakoj varijanti muljavina koja zavarava oko više ili manje i ništa preko toga.


Opet netačno. RGB bojeni prostor kao npr. AdobeRGB ne može da prikaže ceo bojeni prostor koji se može dobiti u štampi, a koji je npr. opisan sa ISO coated v2. 100% cijana, zelenkaste boje, 100% žute koje se mogu dobiti u ofsetu nisu definisane u AdobeRGB bojenom prostoru.
Ako već govorimo o tačnim procentima: svi monitori koji nisu "wide gamut" mogu prikazati 90-92% ISOcoated v2 (štamparskog) gamuta, a svi "wide gamut" monitori mogu prikazati ISOcoated v2 gamut sa 98-100% pokrivenosti sa prihvatljivim dE tolerancijama.

Pozdrav,
VAnja
VAnja
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije04.12.2007. u 13:26 - pre 199 meseci
Kakve veze te vase price imaju sa fotografijama i sa temama na ovom foto forumu?

Procitajte prvi post i uporedite sa sadrzajem ovih vasih!

 
Odgovor na temu

vanja.vujaklija
Vanja Vujaklija
DC Grafički centar
Beograd

Član broj: 139491
Poruke: 32
*.yubc.net.



Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije07.12.2007. u 08:39 - pre 199 meseci
Citat:
zarsilic: Kakve veze te vase price imaju sa fotografijama i sa temama na ovom foto forumu?

Procitajte prvi post i uporedite sa sadrzajem ovih vasih!


Pitanje je potpuno pogrešno postavljeno!

Za fotografiju i za foto forum dakako da monitori, bilo CRT ili LCD imaju veze. Polemika koju smo vodili jeste unutar postavljene teme.
Jedino što zaista nije, jeste zadata tema u okviru foruma.

Temu bi svakako trebalo prebaciti tamo gde joj je mesto.

Pozdrav,
VAnja
VAnja
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije07.12.2007. u 09:54 - pre 199 meseci
Prvi post je:

"Moje fotografije koje sam razvijao su ispale katastrofa jer sam ih sve obradjivao na TFT monitoru. Pre neki dan doneo sam CRT 17" i na tom monitoru je sve bilo pogresno prikazano, prosto da nisam mogao da verujem. Da li je problem u monitorima ili u tome sto centri gde se slike razvijaju koriste CRT monitore na njihovim starim masinama? Ne mogu da verujem da cu morati da jednu sliku dva puta obradjuem, tj. jednu za web a drugu za strampu.Slike koje sam obradjivao na CRT monitoru u stampi su izgledale identicne. U cemu je stos ?"

... a postavljen je jer jegulja123 ima problem sa losim rezultatima na FOTOGRAFIJAMA IZ LABORATORIJE ZA IZRADU FOTOGRAFIJA.
Isti problem muci mnoge profesionalne i poluprofesionalne FOTOGRAFE. Najjednostavniji nacin da se to resi je onaj koji sam dao u svoja prva dva (tri) posta. Ovo govorim iz iskustva i dobijeni rezultati u 90% slucajeva su bili prihvatljivi. Bez bilo kakvih posebnih "kalibratora".
Uostalom ko ne veruje neka proveri.
Sve ostalo je OffTopic i mlacenje prazne slame. Od vase "graficke diskusije" jegulja123 sigurno nema koristi, a ne verujem da i bilo ko sa ovakvim problemom koji je uzgred budi receno, prilicno cest.

Citat:
vanja.vujaklija: Temu bi svakako trebalo prebaciti tamo gde joj je mesto.


Ne treba temu nigde premestati. Ona je postavljena na pravom mestu samo je vasa diskusija od nje napravila to da je treba premestiti.


P.S. U nasem kraju, osobe koje se bave grafickim dizajnom vaze za osobe koje se u fotografiju apsolutno ne razumeju. Rezultati koji se dobijaju iz failova koje donose su vrlo cesto ocajni, a price su im najneverovatnije nebuloze (filozofija na visini).
Ne znam kako je kod vas?
 
Odgovor na temu

vanja.vujaklija
Vanja Vujaklija
DC Grafički centar
Beograd

Član broj: 139491
Poruke: 32
*.yubc.net.



Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije07.12.2007. u 16:10 - pre 199 meseci
Citat:
zarsilic
... a postavljen je jer jegulja123 ima problem sa losim rezultatima na FOTOGRAFIJAMA IZ LABORATORIJE ZA IZRADU FOTOGRAFIJA.
Isti problem muci mnoge profesionalne i poluprofesionalne FOTOGRAFE. Najjednostavniji nacin da se to resi je onaj koji sam dao u svoja prva dva (tri) posta. Ovo govorim iz iskustva i dobijeni rezultati u 90% slucajeva su bili prihvatljivi. Bez bilo kakvih posebnih "kalibratora".
Uostalom ko ne veruje neka proveri.
Sve ostalo je OffTopic i mlacenje prazne slame. Od vase "graficke diskusije" jegulja123 sigurno nema koristi, a ne verujem da i bilo ko sa ovakvim problemom koji je uzgred budi receno, prilicno cest.


jegulja123 je rekao da: ili je problem u monitorima ili u razlici CRT/LCD. Upravo o tome se i radi. Razlika u prikazu određene fotografije na monitoru upravo i zavisi od kalibracije. Naravno da je moguće kalibrisati monitor i bez uređaja - podešavanjem opcija monitora i grafičke kartice. Ali ručno kalibrisati dva različita monitora da daju isti prikaz je noćna mora i suviše sugestivna stvar.
Od "Grafičke diskusije" će imati koristi jer upravo zbog različite kalibracije monitora i verovatno drugačije postavljenih "color settings" opcija u aplikacijama je došlo do drugačijeg prikaza.

Citat:
zarsilic
Ne treba temu nigde premestati. Ona je postavljena na pravom mestu samo je vasa diskusija od nje napravila to da je treba premestiti.


Kakvu vezu ima tema koja govori o "TFT vs CRT za fotografije" sa forumom "Digitalni foto-aparati?

Citat:
zarsilic
P.S. U nasem kraju, osobe koje se bave grafickim dizajnom vaze za osobe koje se u fotografiju apsolutno ne razumeju. Rezultati koji se dobijaju iz failova koje donose su vrlo cesto ocajni, a price su im najneverovatnije nebuloze (filozofija na visini).
Ne znam kako je kod vas?


Jako je teško odvojiti fotografiju od štampe. Postoje naravno slučajevi kad fotografija nema veze sa štampom, ali su veoma retki. Svaka od tih fotografija koju vi fotografi uradite će kad tad završiti ili u nekom katalogu, brošuri, ...
Za mene je proces kontrole boje istovetan i za štampu i za fotografiju. Jedina je razlika tržište: jednima je proizvod otisak, a drugima fotografija. Ali kad tad jedni završe kod drugih i obrnuto i onda u većini slučajeva nastaje problem. Kažem, teško je razdvojiti, ali postoje sistemi koji su namenjeni štamparijama i sistemi koji su namenjeni fotografima.

Pozdrav,
Vanja
VAnja
 
Odgovor na temu

Tolja
Podgorica

Član broj: 11513
Poruke: 80
85.94.115.*



Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije15.12.2007. u 03:20 - pre 199 meseci
Uh o ovoj temi moze da se pise......
kupite neki od ovih modela ako ocete da se bavite fotografijom
http://www.eizo.com/products/graphics/index.asp
i kalibrisite monitor!

A problemi prilikom stampe a ima ih ...pf...

Ponesite sliku na 100 razlicitih mjesta i svaka ce se razlicito odstampati
Sto se tice fotografskih radnji sve zavisi od masine do masine, ima tu dosta problema
nisu dobro kalibrisane, onda papir nije dobar , hemija nije dobra ............

a sto se tice stamparija opet mnogi problemi..... nanos boja .....
recimo stampate u jednu stampariju i slike recimo izlaze dobro, vlasnik poruci boju drugog proizvodjaca
i sve od dobrog pade u vodu.....

Dobra stvar je ako stamparija ima svoj color profil
jednostavno unesete taj profil i vidite dosta precizno kakav vas rezultat ceka u stampi

Sve u svemu UH.......

I TFT je odlican samo ako se kalibrise
da ne zaboravim nije svaki tft za obradu slike

Zamolio bih jegulja123 da postavi Raw da pogledam tu sliku ako nije problem

 
Odgovor na temu

NShappy
Novi Sad

Član broj: 26248
Poruke: 704
89.211.49.*



+1 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije15.12.2007. u 16:11 - pre 199 meseci
Citat:
Paramecijum
Papir je beo i boja se dobija dodavanjem, a ekran je crn i boja se dobija oduzimanjem...

Ako ne grešim, ovo je prilično pogrešno. Kod papira važi princip ODUZIMANJA a kod monitora DODAVANJA. Ako se recimo crveni papir osvetli belom svetlošću, crvena boja na papiru ODUZME sve boje iz spektra i reflektuje samo crvenu. Vidimo crveni papir. Ako ekran (koji je crn) hoće da svetli crveno, upaliće crvene pixele i DODATI crvenu svetlost u ono što se vidi (a ne vidi se ništa sem tog crvenila jer je ekran crn). Vidimo samo crvenu boju.

 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije15.12.2007. u 16:25 - pre 199 meseci
I jeste i nije pogrešno.
Ti pričaš o spektru gde se bela sastoji od svih boja i šta ti ja znam.
Ja pričam o tehnologiji. Kako maksimalno približiti ekranski i odštampani prikaz.
Dakle, papir posmatram sa štamparskog stanovišta: imam belu površinu.
Ako želim da ostane bela, ne radim ništa.
Ako želim da ima neku boju na sebi, onda tu boju moram da nanesem.

 
Odgovor na temu

NShappy
Novi Sad

Član broj: 26248
Poruke: 704
89.211.49.*



+1 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije16.12.2007. u 16:28 - pre 199 meseci
A šta se onda "oduzima" od čega kod monitora?
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije16.12.2007. u 21:43 - pre 199 meseci
Ugašen monitor je crn.
Da bismo dobili potpuno belu površinu moramo dodati 100% sve tri RGB boje.

Nasuprot tome, papir je beo i da bi ostao beo nije potrebno dodavati nikakvu boju.
Papir i ekran su dva suprotna postupka, RGB ekrana ima svoj negativ, a to su Cyan, Magenta, Yellow... zvuči poznato?
 
Odgovor na temu

NShappy
Novi Sad

Član broj: 26248
Poruke: 704
89.211.49.*



+1 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije17.12.2007. u 15:35 - pre 199 meseci
UF! Postoji ADITIVNI (dodavanje) i SUBSTRAKTIVNI (oduzimanje) metod dobijanja boja. I u našoj naučnoj literaturi, uključujući i knjige iz fizike za srednju školu, se koristi ta terminologija.

Aditivni postupak je lepo objašnjen ovde: http://en.wikipedia.org/wiki/Additive_color
A poseban citat sa iste starnice: Computer monitors and televisions are the most common application of additive color.

Substraktivni postupak lepo je objašnjen ovde: http://en.wikipedia.org/wiki/Subtractive_color
I naravno ključni citat: Colored inks, paints or films placed between the viewer and the light source or reflective surface (such as white paper) subtract wavelengths from this white, and make a color.


Citat:
Paramecijum: ...... i šta ti ja znam.
Bez uvrede, ali hi hi hi! ^^^
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije18.12.2007. u 02:01 - pre 199 meseci
To se događa kada ljudi više veruju onome što pročitaju na netu nego svojim očima.
Mi pričamo o različitim stvarima, ti o spektru (gde je bela zbir svih boja) a ja o praktičnim stvarima.
Dakle, još jednom... papir je BEO, prazan, nema ničega na njemu... da bih dobio crnu površinu moram da DODAM boju. Šta je tu sporno?
Ekran je crn kada je ugašen, nema ničega na njemu. Oznaka crne u paleti ekrana je 000000. Šest nula znači da nema ničega... dodavanjem boje kroz tri kanala RGB ekran se prosvetljava do druge krajnosti, kada je mlaz svetlosti maksimalan u sve tri palete... FFFFFF. Šta ovde može biti sporno. Što neko negde to zove drugačije? Što je sa stanovišta spektralne analize jedan postupak aditivan a drugi substraktivan? Ali mi se ne bavimo spektroskopijom, mi pokušavamo da ofarbamo beli papir. I to radimo DODAJUĆI boju iz kantice.

Shvataš li poentu onoga o čemu pričam? Papir i ekran su dva različita sveta, kome se šta dodaje i oduzima nebitno je, postupci dobijanja slike su potpuno različiti i zbog toga nikada neće biti moguća potpuno preklapanje. Što su boje jednostavnije to su razlike veće. Dobri ekrani su baždareni da varaju oko, da u mešavini miliona nijansi i prelaza stvore iluziju da jedno šarenilo liči na drugo šarenilo, ali kada uzmeš čistu boju, svetlozelenu, svetlolila ili azurnoplavo... to NIJEDAN ekran na svetu ne ume da prikaže.

 
Odgovor na temu

NShappy
Novi Sad

Član broj: 26248
Poruke: 704
89.211.49.*



+1 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije19.12.2007. u 12:19 - pre 198 meseci
Stvarno ubiješ u pojam svaku temu u kojoj se pojaviš!

ZAŠTO NA OVOM FORUMU NEMA ONAJ KLIK, PRIJAVI UREDNIKU?
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: TFT vs CRT za fotografije

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 28091 | Odgovora: 138 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.