Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

TFT vs CRT za fotografije

[es] :: Digitalni fotoaparati :: TFT vs CRT za fotografije

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 28079 | Odgovora: 138 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
PPP-02-210.beobug.com.



+35 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije06.08.2007. u 14:24 - pre 203 meseci
Monitor test
http://www.passmark.com/products/monitortest.htm
http://programy.internetstandard.pl/pobierz/pc/2678.html
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Anarki

Član broj: 31007
Poruke: 116
*.smin.itsisp.net.

Jabber: rile@jabber.org


Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije06.08.2007. u 14:42 - pre 203 meseci
Priznajem da ste me sad malo zainteresovali za temu TFT monitora.

Postoji li neki laptop računar kod koji poseduje dobar monitor za obradu fotki?
Jesu li svi Apple monitori dobri za ovu namenu? Kakvo je stanje sa monitorima na MacBook računarima?
I throw myself into the sea. Release the wave,
Let it wash over me, To face the fear,
I once believed The tears for the dragon
For you and for me
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.web.vodafone.de.



+7173 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije06.08.2007. u 15:03 - pre 203 meseci
Citat:
Paramecijum
Nisam baš siguran da to može tako lako da se reši.
Moj TTF ima dinamički raspon 2000:1, i 2 ms osveženje, što je sve drastično iznad običnih monitora na tržištu pa je rezultat u prikazu grafike nedovoljno dobar.


Hm - koliko mi je poznato al' mozda gresim, vecina monitora koji imaju sub-5ms odziv koriste 6 ili 7 bitne opsege paleta i dithering koji kompenzuje taj nedostatak. Vecina "gaming" monitora se upravo hvale sa jako kratkim vremenima reakcije, a to je postignuto upravo na ustrb kvaliteta prikaza boja.

Da li bi podelio koji monitor posedujes? Mozda je stvarno neki ultra-high-end koji moze da izvuce tako nesto i bez kompromisa, ali mi 2ms ipak zvuci malo naduvano.

Primera radi, ja imam Samsung 275T, koji spada u relativno visoku klasu monitora - njegov odziv (po meri proizvodjaca, ne i ISO) je 6ms, zbog S-PVA tehnike ekrana koja ima vrlo visok kvalitet, ali manju brzinu odziva od raznih gaming monitora.

Nasuprot ovom modelu, Samsung recimo pravi i razne BW modele, koji su bazirani na vidno losijoj TN tehnologiji, koja im smanjuje cenu (i to dosta) - cak i povecava neke performanse, recimo odziv - <5ms kod 245BW modela. Sve ostalo je, naravno, gore - od boja, preko ugla gledanja i sl...

--

Dakle, za kvalitetnu sliku treba uzeti monitor baziran na S-IPS ili S-PVA tehnologiji - oni su znacajno skuplji od TN modela, ali postoje vrlo dobri razlozi zasto je tako. Osim cene, S-IPS/S-PVA monitore obicno "odaje" i vrlo visok ugao gledanja (178 stepeni) i visok dinamicki opseg (1000:1+ fizicki, mada mnogi dinamicki to prosiruju i na 2000:1 - 3000:1 - sto preporucujem da ugasite ako hocete sto verniji prikaz)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1269 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije06.08.2007. u 17:15 - pre 203 meseci
@jegulja123
Prema mom monitoru sam uradio korekciju koju bih oneo u svoju laboratoriju da se otprinta na masini ciji rezultati su mi poznati.

Iz ovog odgovora izvuci ostale zakljucke.

Mada moram priznati da tesko dobijam digitaliom rezultate kakve sam dobijao analogijom (mislim na snimke sa mora)
Na primer ovo je radjeno sa Minoltom 7xi 28-105 na Agficrom 50Sprofesional a skenirano na Epsonu 1650.




Citat:
Anarki: Postoji li neki laptop računar kod koji poseduje dobar monitor za obradu fotki?
Jesu li svi Apple monitori dobri za ovu namenu? Kakvo je stanje sa monitorima na MacBook računarima?


1. Da, ali kostaju (svaki proizvodjac ima po koji model npr HP NC 8430 EY686AW)
2. Mislim da su svi Apple dobri za ovu namenu!?
3. "i" i "Power" bukovi imaju isti kvalitet panela kao i odgovarajuci PC bukovi u istom cenovnom rangu.

Citat:
Ivan Dimkovic: Hm - koliko mi je poznato al' mozda gresim, vecina monitora koji imaju sub-5ms odziv koriste 6 ili 7 bitne opsege paleta i dithering koji kompenzuje taj nedostatak. Vecina "gaming" monitora se upravo hvale sa jako kratkim vremenima reakcije, a to je postignuto upravo na ustrb kvaliteta prikaza boja.


I da i ne. Misljenje je vladalo do nedavno. Pojavom motela tipa 206Bw i 226Bw situacija se menja.

[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 06.08.2007. u 18:42 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije06.08.2007. u 17:40 - pre 203 meseci
Ispravi me ako gresim, ali zar Samsung 226BW nema TN panel koji ima 6-bitni dinamicki opseg po komponenti boje, a ostala 2 bita dopunjava ditherigom? Odatle i tih magicnih 2ms, jer bi bilo jako tesko napraviti 2 ms sa 8-bitnim opsegom.

Vidim i ovde:

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16824001096

Citat:

Other Thoughts: This monitor is still 6-bit, dithered to 8-bit, making it unsuitable for graphics work to begin with, not to mention it comes with a bad blueish tint out of the box. This goes for my C panel, and also the A panel from what I've read. The S panel is supposed to have great colors out of the box. That said, I have made an .icc profile for my C panel using a Spyder2Pro, which has helped tremendously, and I will be posting it on my website AndrewSwihart .net. There's already an .icc profile for the A panel in a 226bw article on Behardware .com.


Mislim, verovatno je Samsung zesce usavrsio tu njihovu dithering tehnologiju i te nove BW serije imaju znacajno bolju sliku nego ranije (vidjam ih po Saturnu i sl... stvarno nisu losi) i time ih priblizio po kvalitetu njihovoj premium S-PVA tehnologiji panela.

Ali opet - 6 bita je 6 bita, ne postoji ni jedan nacin da se stvarno nadomesti nedostajuca 2 bita osim imitacija. Da upotrebim moju analogiju iz kompresije - hamburger je moguce napraviti od krave, ali kravu od hamburgera - malo teze ;-)

Kome je do punih 2^24 boja savetujem mu ipak da uzme S-PVA modele od Samsunga (serije T), ili neki S-IPS monitor od drugih brendova. Ti monitori nisu bas najbolji za igranje i gledanje filmova mozda (mada ne znam stvarno ko to moze da primeti) - ali zato za obradu slike ipak imaju prednosti.

Doduse, i novi BW monitori od Samsunga verovatno zavrsavaju posao donekle, ako je budzet ogranicen. Ne kazem da su losi, ali ipak bih uvek uzeo T seriju ako je obrada slika nesto sto je deo posla.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

jegulja123

Član broj: 142000
Poruke: 64
..super.turbo.adsl.beotel.net.



Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije06.08.2007. u 18:10 - pre 203 meseci
@ IVan , bavim se amaterskom fotografijom i ne pada mi na pamet da dajem toliki novac za novi monitor. Prijatelj mi poseduje 191T Samsung i otici cu do njega da pozajmim taj monitor. Sto se tice color profila koji koristite ( 6000k , 9000k, RGB, custom ili ) ?

Zarko, hvala na trudu i drago mi je da si primetio isto sto i ja, pogledao sam onaj file decaka na moru i mogu ti reci da je odlican. Takodje, pogledao sam tvoj odradjeni CRT file i on kao takav na mom TFT monitoru izgelda jako svetlo , cudnih boja itd...
 
Odgovor na temu

tarla

Član broj: 15527
Poruke: 1648



+42 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije06.08.2007. u 19:34 - pre 203 meseci
Citat:
Mislim da ova pricate nema nikakvog smisla. CTR zaboravite bez obzira na prednosti koje poseduje. Prica se svodi na logiku koja je vladala izmedju digitalne i analogne fotografije pre nekoliko godina.

Glupost....

Niko se ovde ne opire novoj tehnologiji nego jednostavno LCD od 200E sigurno ne moze da radi ono o cemu mi pricamo. Nije pravljen za to.

Poznajem desetine graficara i svakom od njih na stolu cuce krmace od 21" i 100 kila. ne zato sto se opiru tehnologiji ili sto vole da brisu prasinu, nego zato sto nemaju 500 i vise E da ulete za upotrebljiv lcd....

One price 4ms su za komsijinog sina koji igra kantera a ne za nas koji radimo sa fotografijama...


 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1269 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije06.08.2007. u 20:53 - pre 203 meseci
Citat:
tarla:Poznajem desetine graficara i svakom od njih na stolu cuce krmace od 21" i 100 kila. ne zato sto se opiru tehnologiji ili sto vole da brisu prasinu, nego zato sto nemaju 500 i vise E da ulete za upotrebljiv lcd....


Na Zapadu, u Albaniji ili u Srbiji?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije06.08.2007. u 21:04 - pre 203 meseci
Citat:
@ IVan , bavim se amaterskom fotografijom i ne pada mi na pamet da dajem toliki novac za novi monitor. Prijatelj mi poseduje 191T Samsung i otici cu do njega da pozajmim taj monitor. Sto se tice color profila koji koristite ( 6000k , 9000k, RGB, custom ili ) ?


Ako si mislio na moj monitor (275T) - naravno da dijagonala nije toliko bitna koliko sam princip funkcionisanja ekrana, tako da cena ima raznih u zavisnosti od velicine. Samsungovi monitori serije T imaju S-PVA tehnologiju panela, i to bi bilo ono sto tebi treba. Mozes uzeti 19", 22", 24" nebitno - bitna je tehnologija izrade panela, bar za to sto tebi treba.

BW serije koriste TN panel - koji je, da se ne lazemo, idealan za filmove, igranje i sl... cak moze da posluzi i za obradu slike verovatno, ali kao sto rekoh - ta tehnologija ima ozbiljne limitacije pre svega u dinamickom opsegu boja, jer koristi 6 bita po komponenti - sto daje 64 nijanse crvene/zelene/plave, iliti 262144 boja ukupno.

Naravno, Samsung je i te kako usavrsio dithering metode, tako da ti monitori uspevaju da "pogode" koje boje nedostaju tj. ta nedostajuca 2 bita po komponenti - fora sa pogadjanjem je sto ono ne moze biti 100% verno - pa tako za neke stvari to jednostavno nije to, bez obzira koliko ga kalibrisao.

U svakom slucaju, ako vec nemas budzet da kupis S-PVA monitor, obavezno odradi kalibraciju boja na TN panelu, verovatno ces osetiti drasticnu razliku - kao sto je i Zarsilic uradio, to je way to go.

Sto se boja tice - u "obicnom" radu (surf i sl) - koristim taj Samsungov MagicBright - dok radim sa tekstom i grafikom koristim 9000k.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

tarla

Član broj: 15527
Poruke: 1648



+42 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije06.08.2007. u 23:32 - pre 203 meseci
Citat:
zarsilic: Na Zapadu, u Albaniji ili u Srbiji?


a u cemu ti vidis razliku izmedju Albanije i Srbije. Osim sto oni imaju more.





 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.dynamic.sbb.co.yu.



+1269 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije06.08.2007. u 23:34 - pre 203 meseci
Na Zapadu je jos pre 10 godina pocelo masovno izbacivanje glomaznih i radioaktivnih monitora (CRT) na taj nacin sto su ih prvo prodavali u bescenje. Nakon toga su ih poklanjali. Danas ako zelite da se oslobodite takvog dinosaurusa morate da platite otpadu.

Da li uopste ima smisla o njima diskutovati o necemu sto ce nakon najmanjeg kvara zavrsiti u kontejneru.
Pogledajte samo npr jednu prodavnicu tehnicke robe (recimo Tehnomarket). Koliki je procenat LCD TVa na rafovima. Koliki je bio samo godin dana pre. A kakav ce biti za godinu dve! O monitorima i da se ne govori.

Nego da mi diskusiju nastavimo ka LCDima i da svoje malo iskustvo (ko ga poseduje) prenesemo i ostalim ucesnicima foruma, a vrujem da ima takvih.
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije06.08.2007. u 23:56 - pre 203 meseci
Pozdrav,

ja konkretno koristim LCD iskljucivo u knjigovodstvenom delu firme a i to najvise zbog ustede na prostoru. Za grafiku i video-produkciju sam takodje pokusavao da koketiram sa LCD-om ali sam se vratio CRT-u, jednostavno, to nije to. Jednako tome, svoja iskustva mogu da prenesem i na fotografiju koju primenjujem i kao still opciju za obradu u PS-u, kao i deo pokretnih slika, odnosno, video materijala u koji umecem povremeno fotografije. Niti u jednoj od tih varijanti nisam nasao nijedan plus LCD-a nad CRT-om, u prilog tome govori i povratak na set CRT monitora. Ne spadam u kategoriju onih koji svoje finansijske konstrukcije zatvaraju na granicno niskim prihodima da bih bio primoran na stednju, jednostavno je odluka bazirana na iskustvu u praksi.
 
Odgovor na temu

kobac66
Predrag Kraguljac
Elektronicar
Sremcica

Član broj: 20343
Poruke: 475
*.jprb-kolubara.co.yu.



Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije07.08.2007. u 07:18 - pre 203 meseci
Citat:
zarsilic:Pogledajte samo npr jednu prodavnicu tehnicke robe (recimo Tehnomarket). Koliki je procenat LCD TVa na rafovima. Koliki je bio samo godin dana pre. A kakav ce biti za godinu dve! O monitorima i da se ne govori.


Bar po tim raznim tehno-mega-giga-marketima moze da se vidi razlika izmedju slike na lcd i crt televizora i moram priznati da se slika tek na vrlo skupim lcd televizorima pribizava kvalitetu slike na crt televizorima i to cak i onim jeftinijim.
Ko nema novca da kupi kvalitetan lcd monitor a zeli da mu slika na monitoru bude kvalitetna bolje da kupi odlican polovnjak za 40e nego da daje 200e za nesto sto jednostavno ne moze da pruzi ono sto je neophodno za posao obrade slika ili bilo kakav slican posao tog tipa.

Ja sam presao na tft samo iz razloga da odmorim oci i zato sto mi i dete provodi vreme za racunarom ali moram priznati da je moj stari crt monitor imao neuporedivo bolju sliku, ali u ovaj mogu da gledam po ceo dan bez naprezanja ociju.

Imam suraka koji ima firmu koja se bavi dizajnom etc... TFT je kupio tek kada je nasao model koji je uspeo da zadovolji njegove standarde u kvalitetu slike a potpisao ga je Apple.

Sve ima svoju cenu i uvek nesto mora da se zrtvuje. Ili kvaltet ili novac. Da nije tako svi bismo vozili besna a jeftina kola. :)

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.web.vodafone.de.



+7173 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije07.08.2007. u 08:24 - pre 203 meseci
Mislim da je fazon da je danas, kada su CRT monitori postali manje-vise otpad na zapadu, moguce pronaci polovan CRT monitor koji ima bolju slliku od vecine entry-level i mnogih mid-level LCD-ova, a kosta nekoliko puta manje.

TFT ekrani za racunare se izradjuju mahom u 3 tehnologije danas (TN / S-IPS / S-PVA) i trzistem dominira najjeftinija tehnologija izrade, tj. TN. Proizvodjaci vrlo vesto sakrivaju taj fakat, i nedostatke TN tehnologije, sa manje ili vise uspeha, sakrivaju raznim algoritmima tipa dithering, dinamicka promena opsega i sl...

Ono sto je problem je sto neki stariji a kvalitetan CRT ima karakteristike koje TN moze tesko da sustigne, bar u pogledu reprodukcije boja i ugla gledanja. Mada, sa druge strane, i mid-level TN ekran verovatno moze da usije svaki CRT po pitanju ostrine slike (izuzev nekih totalno razdesenih).

Moja preporuka, za neki ne-graficki rad na racunaru bi uvek bila TFT - i to kvalitetniji TN, tipa Samsuing 245BW ili 225BW ili 206BW (Samsung je poprilicno usavrsio TN tehnologiju) - posto je S-PVA/S-IPS mnogo skuplji, a nude samo mala poboljsanja za obicnu upotrebu. Osim toga, S-PVA ili S-IPS imaju sporiju reakciju - tako da za neke teske gamere ili filmomane skuplje tehnologije LCD panela mogu biti cak i kontraproduktivne - mada, opet, cisto sumnjam da je to primetno.

Za intezivan graficki rad bih ipak preporucio S-PVA TFT ekran (Samsung T serija) ili S-IPS (drugi proizvodjaci) - ako je ikako moguce, cak bih zrtvovao i dijagonalu ako treba. Ako S-PVA/S-IPS nisu moguci, pre bih uzeo neki stari a kvalitetan CRT nego TN, doduse ne znam koliko je danas lako doci do kvalitetnog CRT-a jer ih skoro niko vise ne proizvodi a polovni degradiraju upotrebom - a ako vec zelite TFT TN, sasvim sigurno bih proveo ozbiljno vreme kalibrisuci boje.

Just my 2 eurocents.

PS - i, da - LCD TV ekrane ne treba uopste mesati u ovu pricu. Na vecini LCD televizora je potpuno zakinuto na komponentama koje bi trebalo sto kvalitetnije da "rasire" sliku (algoritam za "razvlacenje", deinterlace i eventualno promenu frame-rate-a), a, osim toga, cesto se desava da je neophodno prosiriti sliku na rezoluciju koja nije celobrojni mnozilac PAL/NTSC rezolucije, tako da je zamucenje jednostavno neminovno zbog same prirode LCD ekrana (piskeli fiksne velicine)

LCD TV aparati svoj pun sjaj mogu da pokazu samo kada se gleda materijal koji je u rezoluciji tog aparata - recimo HD 1080, ako je LCD TV takav - za sve ostalo je neophodno "konsultovati" softver, a kvalitetniji moduli za takve stvari kostaju puno, pa vecina proizvodjaca nece to da stavlja u TV aparate, kad izgleda vecinu kupaca bas briga :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

jegulja123

Član broj: 142000
Poruke: 64
*.adsl.beotel.net.



Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije07.08.2007. u 08:54 - pre 203 meseci
@ Ivan to je tacno za LCD kao TV je smejurija....
 
Odgovor na temu

NShappy
Novi Sad

Član broj: 26248
Poruke: 704
195.252.123.*



+1 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije07.08.2007. u 09:04 - pre 203 meseci
Da, interesantno, ali na tim LCD televizorima po radnjama slika je veoma loša osim ako se ne emituje sa nekog digitalnog izvora koji je proizvođač isporučio samo u prezentacione svrhe. Neverovatno je kakav kvalitet slike može da se vidi na tim elcedejovima ali samo kada se slika emituje iz neke čudne kutije na kojoj piše, "Uzorak! Nije za prodaju". A kada se gleda običan svakodnevni program sa kablovske, slika katastrofa. A da ne pričamo kakava bi slika bila kada bi se priključio na običnu kućnu antenu. Dok ne počne emitovanje digitalne televizije, kupovina LCD ili plazma televizora je bacanje para.

A što je najgore, neka me neko ispravi ako grešim, još se ne zna koji standard digitalne televizije će biti usvojen u recimo našoj zemlji. Matrice TV-a koji se prodaju su različite rezolucije pa čak i različitih formata. Kada počne neko emitovanje HDTV, kako će to izgledati na TV-ima koji nisu te rezolucije? Drugarica je kupila skupi LCD Samsung vel'kog formata. Na stranu što se dva puta kvario, drugi put nije mogao da se popravi, zamenjen za drugi sa mnogo gorom slikom, pa opet menjan za treći koji je podnošljiv (avantura od 6 meseci), na njima (sva tri) je pisalo "HD Ready". Znači samo su spremni za to. Kada i ako krene.

Voleo bih da sam nešto pogrešio. Ne pratim tu oblast ali mi se ipak čini da je LCD TV bacanje para sve dok cene na padnu na nivo CRT TV-a ili ne počnemo da gledamo HDTV. Plazma još gore. Ima relativno mali radni vek.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7173 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije07.08.2007. u 09:34 - pre 203 meseci
Citat:

A što je najgore, neka me neko ispravi ako grešim, još se ne zna koji standard digitalne televizije će biti usvojen u recimo našoj zemlji. Matrice TV-a koji se prodaju su različite rezolucije pa čak i različitih formata. Kada počne neko emitovanje HDTV, kako će to izgledati na TV-ima koji nisu te rezolucije? Drugarica je kupila skupi LCD Samsung vel'kog formata. Na stranu što se dva puta kvario, drugi put nije mogao da se popravi, zamenjen za drugi sa mnogo gorom slikom, pa opet menjan za treći koji je podnošljiv (avantura od 6 meseci), na njima (sva tri) je pisalo "HD Ready". Znači samo su spremni za to. Kada i ako krene.


"HD Ready" znaci samo da TV ima rezoluciju vecu od PAL/NTSC rezolucije. Vecina njih ima 1366x768 (ista kao i moj 11.2" laptop ;-)))

U principu nece biti problema za HD, jer sta god da uvedu u Srbiji to moze biti ili 1080p ili 1080i - znaci "Full HD" televizori nece imati nikakav problem, dok ce ovi 1366x768 imati razne kvalitete sve u zavisnosti od elektronike koja je zaduzena za konverziju.

Juce sam bas nesto kupovao ovde u jednom supermarketu za elektroniku (Saturn) - bacih pogled na te LCD/Plasma TV aparate i od njih 50-tak mi se svideo jedino jedan Plasma model od 42" sa 1366x768, kao i Samsungov "Full HD 1080p" LCD - ali svi oni su pustali digitalnu sliku.

Citat:

Voleo bih da sam nešto pogrešio. Ne pratim tu oblast ali mi se ipak čini da je LCD TV bacanje para sve dok cene na padnu na nivo CRT TV-a ili ne počnemo da gledamo HDTV. Plazma još gore. Ima relativno mali radni vek.


Zavisi od vremena promene - ideja iza tih TV aparata je da imaju radni vek uporediv sa standardnim vremenom izmene TV aparata u zapadnim zemljama. Ako neko nema uslova/ne zeli da ih menja za to vreme, verovatno je LCD bolji izbor.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

NShappy
Novi Sad

Član broj: 26248
Poruke: 704
195.252.123.*



+1 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije07.08.2007. u 10:19 - pre 203 meseci
Koja je rezolucija 1080p i 1080i?
 
Odgovor na temu

NShappy
Novi Sad

Član broj: 26248
Poruke: 704
195.252.123.*



+1 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije07.08.2007. u 10:34 - pre 203 meseci
Lenčuga našla! 1920 x 1080.

Znači treba kupiti TV sa matricom te rezolucije. Ovi manjih rezolucija su pogotovo bacanje para.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7173 Profil

icon Re: TFT vs CRT za fotografije07.08.2007. u 10:37 - pre 203 meseci
Hm - da, sigurno vredi kupiti 1080 TV, ali ako pogledas cene primetices da su Full HD TV aparati, bas kao i kompjuterski monitori znacajno skuplji od onih koji to nisu.

Mislim da je jos rano za Full HD TV aparat - osim ako nemate para na pretek, jer su oni danas i dalje u "premium" opsegu sa premium cenom. Sto se racunarskih monitora tice, vecina "affordable" monitora u klasi 22"-24" ima 1680x1050 - Full HD monitori su isto tako osetno skuplji, obicno nekoliko stotina evra - ali kome to treba za posao (DTP i sl..) tu svakako nema izbora.

Za godinu-max dve ce 1920x1080 verovatno biti standardna rezolucija pa nece biti takve cenovne razlike.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: TFT vs CRT za fotografije

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 28079 | Odgovora: 138 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.