Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Alternative za Microsoft (Windows Server) servise

[es] :: Windows mreže :: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 20443 | Odgovora: 107 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

yagosh

Član broj: 142562
Poruke: 48
79.101.173.*



+2 Profil

icon Re: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise02.10.2008. u 21:04 - pre 189 meseci
OK. Vi znate bolje ;)

 
Odgovor na temu

srbindokoske
space satl

Član broj: 195988
Poruke: 3
77.46.176.*



Profil

icon Re: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise02.10.2008. u 21:15 - pre 189 meseci
Otvaras bespotrebne teme
Midland cs 1.6 srver iP:88.198.20.56:27123 udji da se pucamo

Potrebna jos 2 admina,sa iskustvom i da znaju amx komande!
 
Odgovor na temu

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
*.InfoSky.net.



+16 Profil

icon Re: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise02.10.2008. u 22:22 - pre 189 meseci
Citat:
yagosh: Za ostale male firme postoji SBS server Enterprise (Server STD, ISA, SQL, EXchange) kosta $US 1500 i ima ogranicenje od, mislim 75 korisnika, sto sve sa licencama ne kosta preko 3000 $US.

Jel hoces da kazes da server za 75 korisnika kosta 3.000$ ?
A koliko je za npr 500, to je kao neka srednja firma?

Recimo Red Hat Enterprise za neogranicen broj korisnika 300 $ brale...
A isto to CentOS, znaci bez podrske 0 $ !!!!

I kakve su to price programiranje u C-u? Mnogo se druzis sa Linux geekovima, brale to je bilo pre 20 godina, danas se Red Hat instalira za 20 minuta samo Next, Next, Finish i imas 99 % servisa vec instalirano "out of the box", iza svega stoji jedna firma, imas gomilu literature. Hardver prepoznaje fenomenalno, pogotovo brendirani, jos mi se nije desilo da mi trebaju neki drajveri.
Jos jedna stvar, jako je fleksibilan sto se tice hardvera, npr imas neki stari racunar i umesto da ga bacis napravis izuzetno mocan ruter, ili fajl server ili test bazu, ma moze sta god hoces, a cena null.

Ako si napredan administrator, mozes cuda da cinis sa bash scriptingom i perlom, moras to da probas. A i shell nije babaroga, kad se naviknes posle se pitas kako neko moze uopste da administrira trazeci po beskrajnim menijima... Help i tutorijali su mnogo zgodniji za objasnjavanje za shell, nego za grafiku, imas i fenomenalnu mogucnost copy/paste itd.

Nego da te pitam nesto, koja je alternativa za iptables na Windowsu, ako mi verujes to je nesto najbolje sto sam video u IT-u nevezano za oblast?

Jedina mana je fucking AD, kad ce vec ta Samba 4 ?
 
Odgovor na temu

yagosh

Član broj: 142562
Poruke: 48
79.101.173.*



+2 Profil

icon Re: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise02.10.2008. u 23:19 - pre 189 meseci
Ne znam koje su mogucnosti iptablesa, ali verujem da je L3/L4 firewall.

Na Windowsu (Vista) je to recimo Windows Firewall with Advanced Security == inbound/outbound/statefull/L3/L4/IPv4/IPv6 firewall sa mogucnoscu konfigurisanja IPSec/NAT/Reverse NAT/Dial on demand...
Na XP sve to isto, ali ne iz jedne nego dve MMC konzole i bez outbound opcije, koja je ionako besmislena na desktop masini.
Autentifikacija je AD ili SAM. Uz sve ovo WF ima sposobnost detekcije mreze (IP/conn. based DNS suffix) i na osnovu toga zakljucuje/pita na kojoj je mrezi (home, work, public) pa se na osnovu toga tjunuje. Svime ovime se upravlja preko grupnih polisa, a naravno moze i lokalno. Skriptabilan je putem netsh alata.
Naravno na serverima sve ovo isto, s tim sto outbound ima logike.

Bilo koji Windows desktop od 2000 na ovamo moze da se konfigurise da radi kao ruter/firewall, sa svim gore pomenutim karakteristikama.
Svaki win server od 2000 na ovamo moze da se konfigurise kao ruter (static, RIPv1, RIPv2, OSPF), Firewall, VPN (PPTP, L2TP, IPSec), Dial-in server...

Za app layer filtering vec mora da se koristi teska artiljerija == ISA server i onda mozes da kazes npr.:
1. udji u taj i taj paket i u rasponu od 67 do 93 bajta gledaj da li postoji xyz string (hex, ascii) ili
2. napravis pravilo koje (opet na application layeru) pretrazuje i blokira p2p aplikacije ili
3. zabranis prolaz executable fajlovima, i onda ISA gleda ne ekstenziju, nego binarni potpis fajla i po potrebi blokira.
4. povezes desetine ISA u klastere i administriras ih kao jedan server iz jedne konzole (tako se brani Microsoftova mreza, jedna od sigurno najnapadanijih na planeti)
5. proksiras rpc i rpc over http konekcije i pri tome ih filtriras. I jos gomila toga.

Naravno ISA pegla i L3 i L4. Pored toga radi i kao caching i kao VPN (PPTP, L2TP, IPSec) server sa mogucnoscu autentifikacije klijenata putem user/pass ili sertifikata ka AD-u, SAM, RADIUS-u i sl..
Eventi i alerti su skriptabilni i na njih mogu da se vezu taskovi. SDK je besplatan, pa kome trebaju prosirenja, a voli da programira moze da pokaze svoju kreativnost...

Naravno ISA kosta, ali se uz SBS Premium dobija u paketu.







 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise02.10.2008. u 23:36 - pre 189 meseci
Uz vecinu Linuxa dobijes Layer 3 i 4 stateful firewall, IP Sec VPN, NAT i slicno uz njih. Dobijes i proxy uz mogucnost kesiranja. Ako zelis deep packet inspection postoje alati za to, koje je moguce instalirati prirodno, primereno distribuciji i tako da budu integrisani u sistem, sa svega par komandi. Naravno da je moguce autentifikovati se na LDAP, naravno da je moguce koristiti Kerberos i naravno da je moguce upravljati. Nemoj da se brines, ima sve, jedino sto nema su cena :) i alati za GUI upravljanje. Mozda oni tebi fale, ali opet, prema svecu i tropar. Ima i Cisco gomilu alata za upravljanje, pa opet dosta ljudi koje ja znam ih ne koriste, a ipak uspevaju da vrlo uspesno konfigurisu i ASA i PIX i IOS. Mozda tebi to deluje cudno, mozda ne mozes da zamislis sebe kako to radis, ali - ti nisi *nix admin. Nekome ko jeste to je sve prirodno.

Nemoj vise gubiti vreme na uzaludne pokusaje da dokazes da je nesto sto ti koristis (da ga razvijas, pa da razumem profesionalni ponos...) bolje od onoga sto drugi koriste. Da je Windows najbolje resenje koristili bi ga SVI. Ocigledno da za razlicite situacije postoje razlicita resenja, neka bolja za jedno a neka za drugo, tako da je za svaku pojedinacnu situaciju potrebno uloziti neko vreme da se razume i onda pronadje najbolje resenje za taj konkretan slucaj.

Ako zelis da budes uspesan u tome sto radis odvoj malo vremena i nauci sta sve moze da se uradi sa Unix i Linux enterprise resenjima pre nego sto krenes da pljuckas. Ja radim ta dva, pa sam ipak odvojio malo vremena da proucim Windows i razumem kada je on bolje resenje, tako da tada mogu da ga preporucim, eventualno sa kontaktom kolege koji taj posao moze da obavi bolje od mene.

Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
*.ipc.hr.



+19 Profil

icon Re: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise03.10.2008. u 06:16 - pre 189 meseci
Citat:
nkrgovic
To pitanje postoji svuda. Jedina je prednost drugih platformi sto je vecina napasti za Windows, pa su ostale lakse za odrzavanje, a i jevtinije, ako poredis cene zastite.



nema veze sa količinom napasti.nego sa sigurnošću, da je siruran, ne bi ga nitko razvalio.
što se više taje stvari u windowsima od korisnika, to će prije hakeri sjebat.
linux je open source, i kad vidiš code, šta koji dio radi, onda ti je puno teže razvalit ili napisat napast.
-> nekad je bolje ne znati neke stvari.
pa tako i ovo.
čim manje znaš šta je u nekom paketu to bolje.
 
Odgovor na temu

someone_bl
Bojan VUJIC
Head of IT Department
Banjaluka

Član broj: 14504
Poruke: 993
*.teleklik.net.



+12 Profil

icon Re: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise03.10.2008. u 09:09 - pre 189 meseci
Dlazimo u situaciju kad pricamo sta je starije kokos ili jaje, na sta naravno nemamo odgovor, tako je i sa ovom pricom...

I jedni i drugi nude dosta slicnih i istih opcija, naravno da svi su oni najbolje optimizovani da rade u nativ okruzenju, sto znaci isti proizvodjac klijneta isti servera, jer se tad puna snaga dolazi do izrazaja.... niko me ne moze ubijediti da RH sa MS klijentom moze isto tako dobro da radi kao MS Server... i obratno...

To sto se placa neki proizvod zaista ne vidim u cemu je problem, jer svi mi zelimo da zaradimo, jel tako? mislilm ako jedni drugim abudemo placali nase usluge, da ce nam svima biti bolje i da nema potrebe da bilo ko ista radi za dz...

Slozio bih se da cijene MS-a nisu visoke, i ko god koristi MS da zaradi, treba i da plati upotrebu...

Ako neko koristi PHP da napravi Sajt, i Apache da ga hostuje, koji su besplatn naravno, zasto takava usluga, nije besplatna (jer doticni nema troskova) ili bar jeftinija od one za koju se koristi .net i IIS....

Argumente koje ste naveli ne daje bilo kojem xNIX nikakvu prednost nad MS-om...



Bojan
 
Odgovor na temu

yagosh

Član broj: 142562
Poruke: 48
79.101.173.*



+2 Profil

icon Re: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise03.10.2008. u 09:15 - pre 189 meseci
@nkrgovic
Siguran sam da postoje alati za sve i da sve moze da se "nabudzi" i deep packet ispection i jos gomila toga, ukljucujuci i kerberos, ali nisi dao dovoljno detaljne argumente da bih razmislio u uvodjenju takvih resenja umesto npr. ISA ili WF-a?
Kako upravljas packet filterima razlicitih grupa korisnika na 2000 desktopa? A road warriors? Sta cemo sa njihovim laptopovima? A upravljanje klasterom iptablesa?
A kako na tih 2k desktopa aktiviram kerberos? A na 100 produkcionih servera? Cime updateujem klijente? Ili svaki ide na net za sebe?
A ssl na apache serveru? Mora da se restartuje kad povuce novu CRL listu (provereno) i tako npr. tri puta dnevno. Up time do bola.

Citat:

Da je Windows najbolje resenje koristili bi ga SVI


Pa i koriste ga skoro svi. Ne znam sta si mislio sa ovom recenicom. Vidim da ih ne podnosis, ali negiranje realnosti nije argument.
Svih zilion distribucija Unix i Linux sistema zajedno su manji od pola serverskog dela trzista koje drzi MS.

@MarkoBalkan
Opet FUD?

Citat:
MarkoBalkan: nema veze sa količinom napasti.nego sa sigurnošću, da je siruran, ne bi ga nitko razvalio.
što se više taje stvari u windowsima od korisnika, to će prije hakeri sjebat.
linux je open source, i kad vidiš code, šta koji dio radi, onda ti je puno teže razvalit ili napisat napast.
-> nekad je bolje ne znati neke stvari.
pa tako i ovo.
čim manje znaš šta je u nekom paketu to bolje.


Verujem da bar nekoliko sati dnevno cesljas kroz source kod Linuxa i da je zato tako "bezbedan" :D . Jedini komad softvera za Linux koji se koristi masovno u produkciji pa je samim tim i interesantna meta napada je Apache i on je u odnosu na konkurenta iz MS-a, busan kao svajcarski sir. Uporedi statistiku u poslednjih 5 godina i videces da je odnos Apache vs IIS 35 : 4 ranjivosti, a razlika u trzistu je svega 15 posto vise za Apache. Dakle vrlo lose po taj otvoreni kod koji svako od vas analizira ili vi ne umete da analizirate? Firefox vs IE je gotovo izjednaceno, iako je IE verovatno najgori softver koji je MS ikada napravio (dobro nije, tu je Outlook Express :D ).
Izvori secunia i netcraft.

Nego da se vratim na naslov teme: Alternative za Microsoft Windows Server servise
Alternativa podrazumeva (ili ja bar tako shvatam), da taj alternativni softver radi isto sto i originalni, ne samo da sluzi istom, pa otud analogija izmedju Juga i Mecke. Ako je potrebno samo da se prevezes onda nema veze, moze i bicikl, roleri.... Ako je potrebno jos nesto, onda Jugo sigurno nije alternativa. Tako je i sa server servisima.

Hoces servere i klijente koji su kompatibilni i to generacijama u nazad bilo u smislu OS-a, bilo u smislu aplikacija? == Windows
Hoces upravljivo okruzenje sa minimalnim administrativnim overheadom? == Windows
Hoces aplikacije koje su 'feature rich' i rade? == Windows
Hoces igre? filmovi i muzika iz jednog plejera? == Windows (btw bio sam u Domu omladine kada je dolazio onaj psyho Stalman, pa linux kolege nisu uspele 15 minuta da puste neki filmic. Mislim da su isprogramirali solidnu aplikaciju dok su pokrenuli plejer :D )
Rapidno razvijanje aplikacija? == Windows
Kompatibilnost? == Windows
Besplatno razvojno okruzenje (.NET, managed code)? == Windows
Bezbednost? == Windows (pre nego krenete sa FUD i flame skoknite do secunije da se malo updatujete realnim podacima)
Mozete da bacite pogled i na:
http://www.root777.com/Papers/...7%20Vulnerability%20Report.pdf


Zbog svega ovog Microsoft je najveca konkurencija sam sebi. Sto se ostale konkurencije tice, brine se verovatno zbog Oracle vs MS SQL, Apache vs IIS, SAP vs Dynamics, Sony Playstation vs XBox i slicno. Na OS nivou, nema konkurenciju.

 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
213.147.109.*



+19 Profil

icon Re: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise03.10.2008. u 10:15 - pre 189 meseci
Citat:
yagosh
Hoces servere i klijente koji su kompatibilni i to generacijama u nazad bilo u smislu OS-a, bilo u smislu aplikacija? == Windows
Hoces upravljivo okruzenje sa minimalnim administrativnim overheadom? == Windows
Hoces aplikacije koje su 'feature rich' i rade? == Windows
Hoces igre? filmovi i muzika iz jednog plejera? == Windows (btw bio sam u Domu omladine kada je dolazio onaj psyho Stalman, pa linux kolege nisu uspele 15 minuta da puste neki filmic. Mislim da su isprogramirali solidnu aplikaciju dok su pokrenuli plejer :D )
Rapidno razvijanje aplikacija? == Windows
Kompatibilnost? == Windows
Besplatno razvojno okruzenje (.NET, managed code)? == Windows
Bezbednost? == Windows (pre nego krenete sa FUD i flame skoknite do secunije da se malo updatujete realnim podacima)
Mozete da bacite pogled i na:
http://www.root777.com/Papers/Operating Systems Security 2007 Vulnerability Report.pdf


Zbog svega ovog Microsoft je najveca konkurencija sam sebi. Sto se ostale konkurencije tice, brine se verovatno zbog Oracle vs MS SQL, Apache vs IIS, SAP vs Dynamics, Sony Playstation vs XBox i slicno. Na OS nivou, nema konkurenciju.




za linux isto ima gui alata za administraciju, aliconsola je bolja.
nabroji 'feature rich' aplikacije?
filmovi i muzika također sve radi na linuxu.u poslovnom okruženju ljudi nemaju vremana za igre, ako pričamo o poslovanju.
rapidno razvijanje aplikacija -> na linuxu (java, QT, perl, python, c++)
kompatibilnost -> mislis da i na windowsima cvjetaju ruže?
besplatna okruženja postoje i za linux.
bezbednost -> kod debiana se svaki tjedan izdaju zakrpe.
MS financira appache
MS gure mono projekt da bude čim prije kompatibilan sa .net-om
 
Odgovor na temu

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
*.rcub.bg.ac.yu.



+16 Profil

icon Re: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise03.10.2008. u 11:01 - pre 189 meseci
Tu si u pravu, najveca prednost Windows Servera je AD i podrska za Windows desktope.
Ali za sve ostalo mozes da prodjes mnogo jeftinije sa Linux serverom, da ne kazem dzabe. A price da nije user friendly, programiranje u C-u itd su odavno zastarele.

Znaci, zasto bi placao BROJ_SERVERA x CENA_SERVERA za servere koji nemaju nikakvih prednosti osim AD?

Ako hoces tesku artiljeriju i napredne tehnike imas i na Linuxu npr SELinux i gomilu drugih tehnologija i buzworda koje Windows nema, ali to sve nije bitno, ovde pricamo o realnim zahtevima neke osrednje firme a ne giganata tipa MS, Google, oni imaju potpuno drugacije zahteve.
Kad smo vec tu, jasno je sta MS koristi sigurno nece *nix da koriste taman Win Server bio najvece smece, nego sta koristi Google za servere, oni bar imaju para?

Cisto iza radoznalosti: kako prenosis konfiguraciju npr firewalla (ili bilo kog drugog programa) sa jednog servera na drugi, to je ovde copy/paste ili cak samo copy konfiguracionih fajlova, znaci par sekundi?



[Ovu poruku je menjao buda01 dana 03.10.2008. u 12:19 GMT+1]
 
Odgovor na temu

yagosh

Član broj: 142562
Poruke: 48
79.101.173.*



+2 Profil

icon Re: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise03.10.2008. u 11:04 - pre 189 meseci
Citat:

za linux isto ima gui alata za administraciju, aliconsola je bolja

Naravno da je bolja jer kod linuxa cesto ne postoji nikakva veza izmedju onih koji prave servis i onih koji prave GUI, sto ne znaci da je konzola bolja od GUI za upravljanje sistemom, vec da vas GUI sucks.
Citat:

nabroji 'feature rich' aplikacije?

Zezas me, jel da? :D
Citat:

bezbednost -> kod debiana se svaki tjedan izdaju zakrpe

Ocigledno nisi pogledao link u mom postu :)

Eh kako sam ovo zaboravio... Da li si zamenio sve sertifikate koje si izdao sa tog tvog debiana u poslednjih 1,5 - 2 godine? :D

[Ovu poruku je menjao yagosh dana 03.10.2008. u 15:08 GMT+1]
 
Odgovor na temu

yagosh

Član broj: 142562
Poruke: 48
79.101.173.*



+2 Profil

icon Re: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise03.10.2008. u 11:35 - pre 189 meseci
Citat:

Cisto iza radoznalosti: kako prenosis konfiguraciju npr firewalla (ili bilo kog drugog programa) sa jednog servera na drugi, to je ovde copy/paste ili cak samo copy konfiguracionih fajlova, znaci par sekundi?


ISA:
Konfiguracija ISA servera je u XML formatu. Mozes da backupujes rule by rule, deo konfiguracije ili celu konfiguraciju, sa sve dozvolama nad samim firewall serverom, konekcijama na bazu itd. dakle kompletna konfiguracija. Sve je kriptovano i na nekom ISA enterprise sa gomilom rulova backup traje par sekundi.
Onda to prebacis na drugi server, kliknes restore i za 30 sekundi imas jos jedan server identicno podesen. Ovo je backup/restore.
Ako u postojecu konfiguraciju dodajes jos jedan ili 101 ISA server, samo ih dodas u niz. Postoje configuration storage serveri na kojima stoji konfiguracija a ISA samo povuce i automatski je konfigurisana u skladu sa podesavanjima niza ciji je clan. Config serveri su free i medju sobom repliciraju konfiguraciju.

IIS 7.0
Isto XML. Samo xcopy na xy servera.

File
DFS, fault tolerant, replikacija i jos milion stvari



Citat:

u si u pravu, najveca prednost Windows Servera je AD i podrska za Windows desktope.

Pa to i pricam. Na 10 ili vise racunara bez AD-a je prilicno mucno ;)
S obzirom da 90 i kusur % desktopa cine win masine...zakljucak je jasan.
 
Odgovor na temu

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
*.rcub.bg.ac.yu.



+16 Profil

icon Re: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise03.10.2008. u 12:00 - pre 189 meseci
Znaci rezultat je 1:1 (cena:AD), onda igramo penale...

Mada koliko znam jedan deo funkcionalnosti AD moze da se zameni Sambom i LDAP-om, bolje moze da objasni nkrgovic sta konkretno meze da se zameni, stime se nisam mnogo petljao.

Rezime: kome ne treba AD ili ima potrebu samo za jednostavnim AD, onda Linux, ko ne moze bez AD onda Windows.

Pitanje: da li podesavanje svakog servisa mogu da exportujem u XML i onda na drugi racunar, kod Linuxa moze svaki.
 
Odgovor na temu

yagosh

Član broj: 142562
Poruke: 48
79.101.173.*



+2 Profil

icon Re: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise03.10.2008. u 12:33 - pre 189 meseci
Citat:
Pitanje: da li podesavanje svakog servisa mogu da exportujem u XML i onda na drugi racunar, kod Linuxa moze svaki

Ne.
Imas neki praktican primer (osim navedenih) gde je to neophodno? Jer to je opcija koja olaksava mass deployment, a on nije uobicajen za vecinu servera. Mislim ne radis odjednom deploy 50 SQL ili tako necega. Za sve ostalo imas backup/restore.
I kod windowsa mozes posebno da backupujes OS setovanja (System State), posebno podatke. Isto tako i da radis restore. SysState backup nije u XML-u, ali je prenosiv.
 
Odgovor na temu

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
*.rcub.bg.ac.yu.



+16 Profil

icon Re: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise03.10.2008. u 12:50 - pre 189 meseci
Recimo dobijes novu masinu i hoces da prebacis sistem na nju, sasvim realan slucaj.
Da li SysState prebacuje konfiguraciju Web, Mail, Proxy itd servera?
 
Odgovor na temu

yagosh

Član broj: 142562
Poruke: 48
79.101.173.*



+2 Profil

icon Re: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise03.10.2008. u 13:10 - pre 189 meseci

Ako imas sada i u buducnosti potrebe da pravis nove a iste masine onda napravis image i/ili radis unattended instalacije.
Sam instalacioni image mozes u offline rezimu da 'mountujes' kako to neki vole da kazu :) i da ga editujes. Dodajes opcije, drajvere...To je za nove masine najbolje resenje i tako se radi u praksi posto stedi gomilu vremena. Cenim da je isto i na *nix.


 
Odgovor na temu

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
*.rcub.bg.ac.yu.



+16 Profil

icon Re: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise03.10.2008. u 14:07 - pre 189 meseci
Nisi me razumeo mislio sam na konfiguraciju i podatke koji se cesto menjaju, npr useri, dozvole itd, koja je kod Linuxa dostupna za export maltene online, prostim kopiranjem fajlova. Ne mozes za svaku promenu menjati unattended instalaciju. A ako imas potrebu to da odradis na vise masina, nema problema, napravis script koji ce tacno odredjene fajlove da iskopira, brzo, jednostavno i fleksibilno.

Ovde se pokazuje paradoks da ono sto je najveca mana linuxa kod obicnih korisnika, rad u shellu i scripting, postaje mocno oruzje kod profesionalca. Uostalom Linux tj Unix je i nastao kao serverski sistem, i ceo sistem je prilagodjen tome, a desktop verzija je samo budzenje, dok je Windows desktop sistem koji je nabudzen da bude server.

Da bi shvatio koliko su meniji glomazni i neprakticni za server moras da probas rad u shellu.
 
Odgovor na temu

pyc
Marko Domanović
Beograd

Član broj: 2771
Poruke: 902

Sajt: www.getmonero.org


+80 Profil

icon Re: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise03.10.2008. u 14:26 - pre 189 meseci
Citat:

Ovde se pokazuje paradoks da ono sto je najveca mana linuxa kod obicnih korisnika, rad u shellu i scripting, postaje mocno oruzje kod profesionalca.


Veoma tacno... I sam nekad nisam kapirao koliko je shell zapravo mocniji, brzi. Sve je nadohvat ruke, samo treba znati, nema startovanja, skrolovanja, trazenja boxa koji treba popuniti. Ko je brz u shellu, njega niko ni u kakvom GUI okruzenju ne moze da stigne...
 
Odgovor na temu

yagosh

Član broj: 142562
Poruke: 48
79.101.173.*



+2 Profil

icon Re: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise03.10.2008. u 15:01 - pre 189 meseci
Koliko sam shvatio pitao si me za nove masine.
Mislim da mozes da skriptujes 99% svega na windowsu. Kazem mislim posto nisam probao da skriptujem 99% svega :)
Mozes npr. da kopiras strukturu direktorijuma sa sve podacima, dozvolama, timestamps..

robocopy c:\bilosta \\bilokojiserver\nekifolder /copyall

Lokalne korisnike nisam nikada kopirao (ne znam cemu bi to sluzilo), a sto se tice domenskih, oni i onako stoje u AD-u.
Evo npr skript za import korisnika u AD sa sve podesavanjem parametara (first name, last name, email...) iz nekog csv fajla:

for /F "tokens=1,2,3 delims=," %%i in (c:\korisnici.csv) do dsadd user "cn=%%i %%j,ou=korisnici,dc=nekidomen,dc=local" -samid %%i.%%j -upn %%i.%%[email protected] -fn %%i -ln %%j -pwd %%k -pwdneverexpires yes -email %%i.%%[email protected]

Mozes da setujes bilo sta iz networkinga ukljucujuci i ip, firewall, portproxy, nap, bridge..
netsh firewall set icmpsetting 8 disable
Kreiras DNS zone i da ih popunjavas podacima, exportujes konfiguraciju rutera i da je importujes.
dnscmd ns1.firma.local /ZoneAdd firma.rs /Primary
Izvrsavas komande na udaljenim masinama.
psexec bla bla...
Dobijes bilo kakav info o hardveru na tvojoj ili nekoj drugoj masini:
wmic baseboard get manufacturer, product, serialnumber

Setujes IIS, DHCP, Ruter...sta god...

Dakle moze. Razlog zasto se na win koristi GUI je zato sto GUI kod win radi, pa ti ne treba konzola. Ali ako hoces skript, moze bilo sta.

 
Odgovor na temu

yagosh

Član broj: 142562
Poruke: 48
79.101.173.*



+2 Profil

icon Re: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise03.10.2008. u 15:19 - pre 189 meseci
Citat:
pyc: Veoma tacno... I sam nekad nisam kapirao koliko je shell zapravo mocniji, brzi. Sve je nadohvat ruke, samo treba znati, nema startovanja, skrolovanja, trazenja boxa koji treba popuniti. Ko je brz u shellu, njega niko ni u kakvom GUI okruzenju ne moze da stigne...


Siguran sam da si 100% u pravu kada je u pitanju Linux. Iako mislim da je u administriranju mreze brzina najmanje bitna stvar, mozemo da merimo koliko win adminu treba vremena da kroz GUI importuje ssl cert na IIS, forsira 128 bitnu enkripciju, zahteva obostranu cert auth i da to radi?
Sve ovo kroz GUI radi za 1 minut. A na Linuxu?

Podesavanje printer poolinga za 50 printera? Forsiranje instalacije nekog softvera na 543 korisnicka racunara sa poduslovom da se ne instalira ako je RAM modul zaboden u bank 2 ili je procesor Athlon xyz?
5 minuta (3 minuta otpada na wmi skript za filtriranje tipa procesora ili memory bank-a).
Izmena proxy adrese za celu mrezu od 900 korisnika ali ne za Peru i Ziku, pod uslovom da nisu bas na masini comp145? 2 minuta.

Nije trik da se stampa kobaja iz tri reda sitnog fonta u zelenoj boji na crnoj pozadini pa da izgleda l33t, nego da sve radi sa sto manje muke i da mogu adminu da nadjem zamenu u roku od odmah nakon sto ode,a da taj novi ne mora da bude kriptoanaliticar u slobodno vreme da bi izvalio ko je gde sta podesavao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows mreže :: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 20443 | Odgovora: 107 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.