Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Alternative za Microsoft (Windows Server) servise

[es] :: Windows mreže :: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 20460 | Odgovora: 107 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
*.rcub.bg.ac.yu.



+16 Profil

icon Re: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise03.10.2008. u 15:26 - pre 189 meseci
E sad si usao u sveti zabran *nix sveta...

Verujem da moze sve da se skriptuje u Windowsu, ali pitanje je elegancije i efikasnosti tog resenja. Moze i Linux preko GUI da podesava servise, ali nije to ono pravo.
Sama struktura Linuxa, programi, fajl sistem itd su prilagodjeni scriptingu i shellu, svi konfiguracioni fajlovi su tekstualni, nalaze se na tacno odredjenim mestima itd.
Da li kod Windowsa postoji ovaj standard, da li svi programi i servisi mogu da se relativno jednostavno exportuju bez nekih kobasica od skriptova? Da li su svi konfiguracioni fajlovi tekst koji moze jednostavno da se edituje, kopira itd?

Skraceno: Linux je shell OS a Windows GUI, mogu oba da rade u drugom rezimu, ali to jednostavno nije lagodno.
 
Odgovor na temu

yagosh

Član broj: 142562
Poruke: 48
79.101.173.*



+2 Profil

icon Re: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise03.10.2008. u 16:16 - pre 189 meseci
Siguran sam da na Linuxu ne mozes da exportujes program ili servis kako si ti napisao, ali mozes njegova podesavanja.
S druge strane ja bas i nisam neki skriptas pa mozda primeri i ne predstavljaju najbolju odbranu moje teze.
Nisu u win svi konfiguracioni fajlovi u txt, sto sam siguran da znas, pa me zato i pitas :)
Tamo gde postoji ekonomsko opravdanje, tamo su u txt/xml ili kako god.
Za svaki servis koji mozes kao admin da konfigurises, mozes i da exportujes/importujes setovanja.

I dalje mi nije jasno zasto je ovo bitno, odnosno iz kog razloga prebacujem konfiguraciju, a da mi nije dovoljan backup/restore, ugradjeni export/import, image, unattended instalacija. Naveo sam ti primer za neke servere, sa SQL-om ne radim, ali pouzdano znam da je i tamo export/import cele baze sa svim parametrima na jedan klik misem.
Kod exchange servera, korisnike mozes da prebacujes na druge servere sa svim setovanjima (ima ih milion), takodje na jedan klik. Mozes i kroz power shell.
U AD-u takodje. Dakle tamo gde postoji realna potreba da se tako nesto radi, tamo ta opcija postoji i ne moze biti jednostavnija nego sto jeste, osim kad bi mogla da cita misli pa da ne mora ni da se klikne.


*******
btw ona kobaja iz mog posta ipak radi dosta stvari pa mora da bude dugacka. Evo zadatak ako te ne mrzi:
imas u fajlu spisak korisnika sa pripadajucim passwordom (ovo za pass je samo primer, nije preporuka :) ) u formatu:

ime, prezime, pass
ime, prezime, pass
ime, prezime, pass

Napravi skript na Linuxu koji trci kroz taj fajl i kreira:
1. korisnika sa imenom i prezimenom
2. pravi logon nalog u formatu ime.prezime
3. kreira email adresu u formatu [email protected]
4. setuje odgovarajuci password iz fajla
5. setuje da pass nema vremensko ogranicenje
6. uclanjuje korisnika u domen (upisuje u ldap na linuxu)

Zanima me koliki je skript za ovo potreban? Da li bi bila kobaja? Sigurno ;) Da li bi izgledala grozno nekome ko ne razume bash shell? Sigurno...


 
Odgovor na temu

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
*.rcub.bg.ac.yu.



+16 Profil

icon Re: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise03.10.2008. u 16:33 - pre 189 meseci
Pa bas je u tome fazon sto ti ne treba nikakav script, jednostavno uradis copy/paste sa originalnog servera, jer su sve konfiguracije tekstualni fajlovi. I posle kazu Linux komplikovan...

Evo ovako ide na Linuxu:
yum install naziv_programa
zatim copy/paste konfiguracije

Bukvalno ne moras ni da ukljucujes mozak.
 
Odgovor na temu

yagosh

Član broj: 142562
Poruke: 48
79.101.173.*



+2 Profil

icon Re: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise03.10.2008. u 16:52 - pre 189 meseci
Da to je stvarno super. A kada ti to treba? Mislim kod kojih servisa? Nije trik pitanje, ozbiljan sam.
Jos cekam odgovor za skript.
 
Odgovor na temu

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
*.rcub.bg.ac.yu.



+16 Profil

icon Re: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise03.10.2008. u 18:00 - pre 189 meseci
Kod svih: Web, Mail, Proxy, Firewall, VPN, LDAP itd.

Jel me zezas ovo za skript? Mislim ako hoces da pokopas Linux, udario si u skroz pogresno mesto.
Ako nista drugo Linux moze da pojede bilo koji Windows sto se tice scriptinga, Unix je koristio script jos dok Windows nije ni postojao.

Hint: awk, sed, perl, python itd...
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise03.10.2008. u 18:23 - pre 189 meseci
Nesto mi nije radio pristup ES-u, pa odgovaram malo zbirno:

Ukratko, za mogucnosti: Ako koristis Red Hat / CentOS Enterprise Linux, sav softver ti dolazi sa jednog mesta. Ako imas mnogo racunara u mrezi centralizovani repozitorijum za sve njih mozes imati i u lokalu, konfigurisan da se redovno sinhronizuje sa onim javnim. Kerberos i LDAP su standardno instalirani i mozes pri instalaciji odabrati da se koriste, ukljucujuci tu i konfigurisanje instalacije jednom i njeno prirodno koriscenje na svim drugim racunarima. Ni kod ostalog nema nikakvog budzenja ni kupusa sve se instalira rutinski, iz centralizovanog izvora, sa dva-tri klika ili jednom komandom. Vecina servisa se moze konfigurisati kroz LDAP, a oni retki koji ne mogu se konfigurisu kroz jednostavne tekstualne fajlove, koje je moguce kopirati, ili drzati centralizovano, ako ti to treba. To ukljucuje i stvari tipa zebra, koja je puni ruting daemon, sa sve RIP-om, OSPF-om BGP-om i mogucnoscu da imas svoj ASN. Dizali smo to na jednom prethodnom poslu za cca pola sata, dok na windowsu mislim da to i ne moze bez zesceg 3rd party softvera (moze zebra za cygwin :D ).

Sva korisnicka podesavanja stoje u jednom direktorijumu po korisniku. Sva su u tekst/XML fajlovima, a svi korisnicki direktorijumi se prirodno mogu drzati na serveru uz sync-anje pri logovanju, ili prosto koriscenje direktno odatle sve vreme rada. Izmena bilo cega se radi sa 3-4 komande iz konzole, a ne kliktanjem, ali princim je isti i svi taskovi koje si ti naveo takodje traju par minuta.

Konacno, sve je standardizovano, i ako ti neko ode ne treba ti kriptoanaliticar, bilo koji iskusan enterprise admin ce nastaviti dalje vrlo lako. Tvoj primer dodavanja korisnika iz fajla je, npr. jedna komanda upisa u LDAP gde se kroz ceo fajl prolazi jednom foreach petljom i onda to, red po red, prosledjuje jednoj komandi, s'tim da su prvi, drugi i treci podatak referencirani kao $1, $2 i $3. Ne izgleda ruzno, ne traje dugo, i, verovao ili ne, cak se i ne pise skript - iskusan admin ti to za 5 minuta otkuca kao one-liner u konzoli :D. I da, to niko ne radi "da bi bilo 1337", vec brate jer je lakse.... Jednom kad krenes, udje ti u naviku da tako radis, to je cisto pitanje komfora. Nije dzabe ono "Unix is the wrolds most user-friendly operating system. It's just picky about it's friends".

Opet ti kazem, ako odvojis samo malo vremena otkrices da sve sto mozes da uradis u windows server / windows desktop kombijnaciji mozes i sa linuxom ili solarisom :).
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

pyc
Marko Domanović
Beograd

Član broj: 2771
Poruke: 902

Sajt: www.getmonero.org


+80 Profil

icon Re: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise03.10.2008. u 20:32 - pre 189 meseci
Citat:
yagosh: Siguran sam da si 100% u pravu kada je u pitanju Linux. Iako mislim da je u administriranju mreze brzina najmanje bitna stvar, mozemo da merimo koliko win adminu treba vremena da kroz GUI importuje ssl cert na IIS, forsira 128 bitnu enkripciju, zahteva obostranu cert auth i da to radi?
Sve ovo kroz GUI radi za 1 minut. A na Linuxu?


Mislim da si moguce uzeo malo zgodan primer... Lako moze da se nadje kontra-primer. Koliko u Linuxu treba vremena da se setuje lighttpd, mysql, php, recimo munin (program za analizu opterecenja), smtp server, ma kompletan web server... kroz shell rekao bih sigurno mnogo brze nego sve to kroz windows gui, pogotovo ako se koristi apt-get, da ne merimo sada u minutima...

Ne bih se ja ovde previse bavio time da li je bolji Windows ili Linux jer to stvarno najvise zavisi od potreba i od spretnosti administratora. Ali ipak laganu prednost u startu dajem Linuxu jer je filozofija na kojoj pociva zdravija (otvoreni kod, shell skriptovi, visoka konfigurabilnost). Administriram i jedno i drugo i mislim da je zaista jedina prednost Windowsa laka konfiguracija klijenata (dakle pogodno za enterprise mreze), mada su i dalje velika mana virusi pa se na cenu Windowsa obavezno dodaje cena antivirusa za enterprise okruzenje koja uopste nije mala. Na polju web servera i baza podataka Linux je neprikosnoven. Pogledajte samo uporedne benchmarke Lighttpd-a i ostalih poznatijih web servera (pa i Apache-a)... Neuporedivo. Slicna stvar je i sa bazama podataka.

I najkonkretnije... Odrzavam jedan web server koji je prilicno opterecen posetama, 40000 pageview-a dnevno. Na osnovu svega sto znam, iako je teoretski moguce da sve to isto namestim na Windowsu - mislim da bih mogao da potpisem da bi to na istom hardveru bilo nemoguce...
 
Odgovor na temu

Karbo
Nebojsa Laketa
Chief Technology Consultant
Land of Downunder

Član broj: 46134
Poruke: 10
*.static.tpgi.com.au.

Sajt: htttp://www.6nine.net


Profil

icon Re: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise20.10.2008. u 01:09 - pre 188 meseci
Sto se tice ISA Server (ili ti firewall) alternativa bi mogla biti IPCop ili Smooth Wall. Al iskreno, ISA je daleko jaca i bolja. Jedna od prednosti je sto IPCop mozes da poteras na nekoj staroj PII. masini dok je ISA dosta zahtjevnija.
Za mali network IPCop je veoma jeftina solucija. P2 machina + 3nic kartice, podesi sve kako treba i uzivaj.



The connection may be invisible, but they are always there, buried just beneath the surface...
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows mreže :: Alternative za Microsoft (Windows Server) servise

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 20460 | Odgovora: 107 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.