Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

zadatak sa tri magnetna pola u shipci - help!

[es] :: Fizika :: zadatak sa tri magnetna pola u shipci - help!

[ Pregleda: 2633 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ruthen

Član broj: 127237
Poruke: 5
*.dialup.neobee.net.

ICQ: 318


Profil

icon zadatak sa tri magnetna pola u shipci - help!14.02.2007. u 09:47 - pre 209 meseci
E, ljudi... hitno bi mi trebala pomoc...

Nastavnik Fizike nam povremeno daje neke logichke zadatke... proshli put je bilo zashto, kada prinese magnet donjem delu noge od stola jug s usmeri ka nozi, a kada prinese gornjem, sever se usmeri ka nozi... to sam reshio... Dakle noga od stola je dugo u zemljinom magnetnom polju, a poshto su geografski polovi suprotni od magnetnih, a mi smo na severnoj polulopti... dolnji deo noge od stola se namagnetisao S, a gornji N...


Sada novi zadatak!

Kako uticati na magnetnu ili gvozdenu shipku, magnetom, gvozhdjem, elektromagnetom, nozhem.... bilo chim... tako da se u njoj formiraju 3 pola!!!
dakle duzh shipke da bude NSN ili SNS ili slichno...


molim vas da mi odgovorite shto pre...
Hvala unapred
 
Odgovor na temu

mcetina2
Marko Cetina
Grad student (fizika)
Cambridge, MA (SAD)

Član broj: 125398
Poruke: 220
*.MIT.EDU.



Profil

icon Re: zadatak sa tri magnetna pola u shipci - help!14.02.2007. u 10:55 - pre 209 meseci
Pa, u vazduhu oko N pola magneta linije polja idu uvanka.
To znaci da *unutar* magneta, linije polja idu od juznog ka severnom polu.

Ako je spika SNS, linije idu od prvog S do N, a onda od krajnjeg S opet do N. Posto su ove linije suprotnog smera, u centru sipke ce se ponistiti. To znaci da bi preciznije trebali reci SN0NS.

Da bi ostvarili SN0NS treba samo staviti magnet u polje koje ima isti oblik linija magnetnog polja. To ti dodje kvadrupol:

.........^..........
.........|............
.........|............
-------> <--------- --> x
.........|............
.........|............
.........v ...........

gde komad zeleza postavis po x osi tako da mu centar bude u centru krsta. Ovo polje mozes da napravis sa dva strujna namotaja u kojima tece struja u suprotnom smeru (anti-Helmholtz ili quadrupole coils).

Ova sipka ce u stvari ipak biti N po *obodu* centra jer tu polje izlazi uvanka. Takodje, bice definitivno S na krajevima.

Zabavan problem,
Marko
 
Odgovor na temu

Ruthen

Član broj: 127237
Poruke: 5
*.dialup.neobee.net.

ICQ: 318


Profil

icon Re: zadatak sa tri magnetna pola u shipci - help!14.02.2007. u 11:24 - pre 209 meseci
Hvala care... pokushacu... ako uspe... kad dodjesh u NS... vodim te na pice...
Svaka ti dala za ovo objashnjenje... samo da te josh pitam ovo... ovi strujni namotaji zhice... jel mislish na solenoide ili neshto drugo...? i jel "uvanka" znachi solja ili tako neshto...
unapred se izvinjavam na neznanju i nerazumevanju...
HVALA!!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: zadatak sa tri magnetna pola u shipci - help!

[ Pregleda: 2633 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.