Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

ATX Napajanja - ISKUSTVA

[es] :: Ostali hardver :: ATX Napajanja - ISKUSTVA
(TOP topic, by lancia88)
Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 263702 | Odgovora: 661 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.cmu.carnet.hr



+10 Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA26.09.2004. u 17:47 - pre 237 meseci
Citat:
thetrooper:
IVCore: 1.632-1.648V (u BIOSU namesteno 1.650)
VDimm: 2.74-2.75 (BIOS- 2.77)
Vdd: 1.60 (? ako je to AGP voltage, u BIOSU je namesten na 1.50)
5V: 5.03-5.05
12V: 11.92


naponi su ti super

 
Odgovor na temu

jarar777
Aleksandar Jarrar
Student
Sunnyvale

Član broj: 29372
Poruke: 218
213.244.197.*



Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA09.10.2004. u 22:49 - pre 236 meseci
Da li neko moze da mi kaze zasto moje JNC 300W napajanje cudno bruji pri prvom paljenju,nekih 15 sekundi.Posle se sve to stabilizuje.Napominjem da pri radu nemam problema.To se desava samo kad je komp. ugasen duze od 10 minuta.
AMD AthlonX2 6000+ :: Asus M2N32 SLI Delux Wi-fi :: 4x1GB 800 4-4-4-12 GEIL Black Dragon:: Gainward 7600GT Silent :: NEC 7170 Sata ::
WDC WD2500JS ::Sky Star2 ::Cooler Master Centurion 5 silver :: Chieftec 550W :: Samsung 223BW ::
Win XP SP2
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA09.10.2004. u 23:59 - pre 236 meseci
Mozda je ventilator, ako uz brujanje ima i vibracija - mozes probati rukom. Ako je napajanje novo, mozda je dugo stajalo u skladistu nepomicno, pa se ulje / mast pomerilo, pa neki deo osovine ostao suvlji ili slicno. Ako je starije, onda se to isto ulje / mast mozda istrosilo / uprljalo. Eventualno bi mogao da ga izvadis i podmazes, ukoliko se radi o starijem napajanju. Novo ne diraj nego reklamiraj - valjda ima garanciju?
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA10.10.2004. u 01:22 - pre 236 meseci
100% je ovo što ti je Tdjokic rekao. Ako ti napajanje nije pod garancijom, otvori ga, skini ventilator i podmaži. To brujanje se javlja iz dva razloga - jedan može biti niska temperatura u prostoriji, a drugi naslage prašine.

Podmazivanje je lako. Ispod nalepnice, na samom ventilatoru, postoji gumena zaptivka, koju ćeš skinuti i onda uliti 2-4 kapi mašinskog ulja, ostaviti da stoji oko minut, provrteti elisu nekoliko krugova, pa ako se nivo ulja smanji, doliti još 1-2 kapi, ponovo zavrteti i, na kraju, štapićem za uši izvući višak ulja. Nakon toga vrati zaptivku i to je to. Alternativa mašinskom ulju može biti grafitna mast.

Tako "sređen" ventilator će raditi bolje nego što je radio kad je bio nov. A verovatno i duže.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA10.10.2004. u 02:54 - pre 236 meseci
Citat:
jedan može biti niska temperatura u prostoriji,


I moje "peva" ako je ispod 20C u sobi, prvih par sekundi, posle je sve OK.
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

janus
sinisa eterovic

Član broj: 26596
Poruke: 181
212.200.116.*



+34 Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA27.10.2004. u 22:55 - pre 236 meseci
A zna li neko dali Deer napajanja imaju regulaciju broja obrtaja njihovog ventilatora?
 
Odgovor na temu

bookey

Član broj: 38420
Poruke: 7
*.matf.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA01.11.2004. u 12:37 - pre 235 meseci
Da i ja podelim moja iskustva o napajanjima.
Kada mi je napajanje, a zajedno sa njim i HD pregoreo (pre par godina na Celeronu 333A), kupio sam novi racunar i reko da kupim malo bolje napajanje. Kupio sa Leadman napajanje od 400W, zajedno sa kucistem (55e) i uz to Duron-a 1.2GHz, Asus KT266A (valjda), 128MB itd, skroz osrednje. Napajenje je crklo u roku od nedelju dana, srecom nista drugo nije crklo. Treba skrenuti paznju da je napajanje imalo i izvod za monitor (sto skoro nikom ne treba), a taj deo je odvlacio nesto vise od 100W, odakle sledi da je napajanje <300W. Zamenio sam za navodno slabije Leadman od 350W, vec servisirano, ali bez napajanja za monitor. Dobro me je sluzilo do pre neki dan, kada se desio neki naponski rsum, nula (mozda uzemljenje) otislo na neku od faza (sto daje nekih 320W), svi elektroliti u napajanju prokuvali, tecnost se razlila po napajanju, dim u celoj sobi. Jos ne znam da li je jos nesto otislo (inace bilo je iskljuceno u datom trenutku). Ovi iz elektrodistribucije dosli, popili kavu, kusnuli slatko, rekli da negde nula prekida i otisli svojim poslom.
Sto se tice samog Leadman napajanja, ona sa oznakom LP- su proizvedena u Tajvanu, Kini... Na www.leadman.com sajtu su samo napajanja sa oznakom P-. Kolko sam ja nasao, postoje dve Leadman fabrike u Aziji, jedna u Kini sa nazivom PowMax i jedna u tajvanu, a interesantno je da napajanja sa oznakom LP6100D (400W) su razlicita, kineski PowMax nema izvod za monitor i ima dva ventilatora, a tajvanski LP6100D ima jedna ventilator i izvod za monitor sto znaci 100W manje.
Leadman LP6100D 400W kosta 26e koliko kosta i Chiefteck 300W koji nameravam da kupim (ako nista nije stradalo od komponenata).

I jos oko drzanja racunara otvorenog. Kuciste ima i ulogu stita za spoljno elektromagnetno polje, tj. ako ga drzite otvorenog vece su smetnje u analognom delu (zvucna, video kartica i modem), a mogucnost pojavljivanja greske u memomoriji, procesoru.. su vece (posebno pri koriscenju recimo modema). ATA kable su oklopljene, pa tu nema smetnje.

Toliko od mene
 
Odgovor na temu

bookey

Član broj: 38420
Poruke: 7
*.matf.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA01.11.2004. u 12:46 - pre 235 meseci
Ispravka umesto:
(posebno pri koriscenju recimo modema)

treba:
(posebno pri koriscenju recimo mobilnog)

Sta je tu je
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA01.11.2004. u 13:02 - pre 235 meseci
Citat:
svi elektroliti u napajanju prokuvali, tecnost se razlila po napajanju, dim u celoj sobi.

To isto se dogodi kad neko onaj preklopnik 110/220 prebaci na 110

Citat:
kosta 26e koliko kosta i Chiefteck 300W koji nameravam da kupim

Moj savet je da ne kupujes chieftec od 300W, goreg napajanja nema, uzmi neko napajanje od 10 EUR-a, jeftinije je a bolje radi! To su samo moja najgora iskustva sa tim modelom, ako hoces chieftec uzmi 360W.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

bookey

Član broj: 38420
Poruke: 7
*.matf.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA01.11.2004. u 13:05 - pre 235 meseci
Hvala za savet,.
Sta mislite o KME 350W. Ovde ih jos niko nije spominjao.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA01.11.2004. u 15:11 - pre 235 meseci
Citat:
bookey:Treba skrenuti paznju da je napajanje imalo i izvod za monitor (sto skoro nikom ne treba), a taj deo je odvlacio nesto vise od 100W, odakle sledi da je napajanje <300W.

Mislim da ovo nije tacno, bar prema onim napajanjima sa izvodom za monitor koja sam ja imao. Izvod za monitor je obican prikljucak, njegove zice su povezane direktno sa zicama na glavnom prikljucku za 220V, kao da je neki razvodnik, nista vise. Ne izlazi on iz elektronike nikako. Jedino sto se mozda desava, a sto opet nije "minus 100W" je da se mozda neke smetnje iz monitora lakse prenesu i na racunar, ali to je vec podrucje ciste elektronike, gde prakticno nemam pojma. Ali ovo za "obicnu" struju moze svako da proveri, cak i obicnom baterijom i jednom sijalicom: spoljni kontakti na onoj strani za 220 / 110 V su direktno u vezi: po jedan muski i jedan zenski, a takodje i kontakt za uzemljenje.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

alixx
Aleksandar Prvulj
Projektant
Pančevo

Član broj: 23069
Poruke: 56
*.mobtel.co.yu.



Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA02.11.2004. u 11:31 - pre 235 meseci
Pozdrav svima koji prate temu.
Pa da i ja nesto njaknem.

Pre 9 meseci sam zamenio napajanje (koje je bilo deklarisano na 200W ali pripada prvom kontigentu ATX napajanja koje se kod nas pojavilo) jer je pocelo da mi pravi problema kada sam dodao jos jedan opticki uredjaj (rezac cini mi se). Uzeo sam KME 350W. Bilo je ultra jeftino, nekih 10eura (sada mi se cini da se moze naci i za 8). E sad, napajanje radi i danas, naponi su u redu i svi uredjaji rade. Jedino sto mi se ne svidja a sto ne mogu, ruku na srce, da kazem da je do napajanja, je da se racunar ne gasi uvek kad mu dam "shut down" ili "restart". Posto koristim win98se slika se zamrzne na "windows is now shutting down" i to je to. Prvih 4 meseca koriscenja nije bilo tih problema i zadnjih 20 dana (period izmedju je obelezen nakavim instalacijama i preinstalacijama). Eto to su moja iskustva. Ne znam koliko sam pomogao.



Pozdrav,
Aleksnadar Prvulj

[Ovu poruku je menjao BeastMaster dana 02.11.2004. u 14:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bookey

Član broj: 38420
Poruke: 7
*.etf.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA02.11.2004. u 12:51 - pre 235 meseci
Citat:
tdjokic: Mislim da ovo nije tacno, bar prema onim napajanjima sa izvodom za monitor koja sam ja imao. Izvod za monitor je obican prikljucak, njegove zice su povezane direktno sa zicama na glavnom prikljucku za 220V, kao da je neki razvodnik, nista vise. Ne izlazi on iz elektronike nikako.


Ja sam samo gledao natpis na tom napajanju, nisam imao prilike da otvaram. Tamo je napisano koliko snage se izrucuje na koju liniju, i postojala je jedna vise linija od 12V ili 15V, sada se ne secam, koju nisam imao na prethodnom napajanju, koja je izrucivala oko 100W za koju sam ja verovao da je za monitor, a jos uz pretpostavku da monitor ne radi na 230V nego na jednosmernu od 12-15V, sto je meni delovalo kao logicno tada, tj. kao usteda na trafou u monitoru. Sada kada bolje razmislim i nema toliko logike da monitor radi na jednosmernu, jer mu treba nekih par kV za katodnu cev, a za to mu treba trafo i naizmenicna. Pa izvinite na mojoj gresci i hvala na ispravci, ipak sam bio kivan sto mi je puklo napajanje Leadan od 400W i to mi je delovalo kao logicno objasnjenje.

Pozdrav svima!
 
Odgovor na temu

DeX-Force
Beograd

Član broj: 37831
Poruke: 324



Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA03.11.2004. u 11:50 - pre 235 meseci

Da li neko zna nesto o Cooler Master napajanjima?

Kupio bih Centurion 5 kuciste koje se prodaje sa napajanjem od 350W pa me zanima sta mislite o tome.
 
Odgovor na temu

dr.AgOlO
Milan D.
MunZe

Član broj: 16417
Poruke: 95
*.beotel.net.



Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA04.11.2004. u 09:24 - pre 235 meseci
Pozdrav,
imam jedno pitanje koje mozda i nije vezano bas direktno za ATX napajanje ali ...
Naime nabavio sam ATX napajanje (Frontier 300w) koje bih hteo da ubacim u kuciste tj. da zamenim staro napajanje (~200w). Sad problem je u tome sto imam AT kuciste tj. staro napajanje je AT (ploca podrzava i ATX napajanje).
Da li je to moguce i kako ?
Poz.
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA04.11.2004. u 12:12 - pre 235 meseci
Ja sam to uradio:

Na kućištu je bio prekidač na pritisak koji sam otvorio i pokvario :) , tako da se nije mogao zadržavati u "pritisnutom" položaju. To sam učinio tako što sam pronašao na "rudi" prekidača malu šipčicu, postavljenu poprečno, koja se, kad se dugme pritisne i ruda gurne u prekidač, kačila za neki urez na nekakvom limčiću u prekidaču i tako zadržavala tu rudu da se ne vrati. E, tu šipčicu sam savio klještima (mogao sam je odseći, ali ... možda ću hteti da popravim prekidač), tako da ne dohvata taj limčić.

Uzeo sam par žičica od oko 40cm i zalemio sa jedne strane odlomljeni par kontakata od "letvice" (ženski in-line konektor, gde su pinovi na razmaku od 2.54 mm), a sa druge strane sam nakrimpovao par onih pljosnatih kontakata, ženskih, kao na instalacijama za auto ili za veš-mašine. Te, "vešmašina" kontakte sam nabo na jednu sekciju prekidača (ima ih dve, za svaku fazu po jedan). One male, zalemljene na drugom kraju, navukao sam na trnove za power taster na MB. Voila!

Nisam siguran, ali mislim da možda čak i ne moraš da kvariš prekidač (meni je bilo gušt da to napravim, a da sam imao neki drugi tip prekidača, možda to ne bih ni mogao da izvedem). Samo prilikom paljenja "upališ i ugasiš" (klik, klik) i to je kao da si pritisnuo, pa pustio taster. Ili, moja prva ideja je bila da kupim neki glomazan taster koji odgovara gabaritima postojećeg prekidača i da ga montiram umesto njega.
 
Odgovor na temu

alixx
Aleksandar Prvulj
Projektant
Pančevo

Član broj: 23069
Poruke: 56
*.mobtel.com.



Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA04.11.2004. u 13:02 - pre 235 meseci
Pa, ako vec imas AT napajanje, gotovo 100% sma siguran da pored glavnog-mreznog prekidaca imas jos dva tastera (R)eset i (T)urbo. Naravno, Reset taster se ne dira a Turbno obzirom da nicemu ne sluzi (nema na ploci turbo pin) prikljuci se na PWR pinove na maticnoj ploci (rekao si da maticna ploca podrzava i ATX napajanje/konektor. Ako nemas turbo taster i ne zelis da ga sam pravis, taster mozes kupiti u bilo kojoj rednji elektronskih komponenti (BG electronic, Beli electronic itd), izbusis kuciste zalemis dve zice i spojis na odgovarajuce pinove na ploci.


Srecno!



Aleksandar Prvulj
 
Odgovor na temu

bakiman
Branislav Vučić
C:/europe/serbia/belgrade

Član broj: 21588
Poruke: 1538



+2 Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA04.11.2004. u 22:36 - pre 235 meseci
Mene interesuje za šta sve se koriste izlazi sa napajanja (12V, 5V, 3.3V).
Pa bi bilo dobro da mi neko kaže jer verujem da bar 50% vas zna...

poz
tnx
Popravke, prepravke i pravke

YouTube kanal:
https://www.youtube.com/channel/UCxSBMiROqcdInnr219qMYeg

Instagram stranica:
www.instagram.com/banellones
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA05.11.2004. u 11:02 - pre 235 meseci
12V za sve motore: ventilatori, drajvovi itd., a zajedno sa -12V mozda i za COM portove, mada mislim da se sada koriste sprezna kola koja sama, sa 3.3 V generisu 12 i -12 V.
5V za LPT i USB interfejse, a zajedno sa -5V jos i za svu analognu elektroniku (modemi, zvucne kartice)
3.3V za svu ostalu digitalnu elektroniku, i sa njega se vrsi konverzija na 2.xx ili 1.xx napajanja za CPU i nove memorije
 
Odgovor na temu

bakiman
Branislav Vučić
C:/europe/serbia/belgrade

Član broj: 21588
Poruke: 1538



+2 Profil

icon Re: ATX Napajanja - ISKUSTVA05.11.2004. u 17:51 - pre 235 meseci
Dobro, znači slot komponente dobijaju struju iz MB-a.
Nisi rekao, za MB, verovatno se ona napaja sa 12V. Jel tako?

poz
tnx
Popravke, prepravke i pravke

YouTube kanal:
https://www.youtube.com/channel/UCxSBMiROqcdInnr219qMYeg

Instagram stranica:
www.instagram.com/banellones
 
Odgovor na temu

[es] :: Ostali hardver :: ATX Napajanja - ISKUSTVA
(TOP topic, by lancia88)
Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 263702 | Odgovora: 661 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.