Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kretanje nadsvetlosnim brzinama!?

[es] :: Fizika :: Kretanje nadsvetlosnim brzinama!?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8845 | Odgovora: 51 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mcetina2
Marko Cetina
Grad student (fizika)
Cambridge, MA (SAD)

Član broj: 125398
Poruke: 220
*.MIT.EDU.



Profil

icon Re: Kretanje nadsvetlosnim brzinama!?29.01.2007. u 06:11 - pre 210 meseci
> jedno pitanje kad si reko OTR + QM = ?? jel pod ?? mislis na opstu objedinjenu teoriju?
da.

Sto se toga tice, za sada imamo string teorije (gomilu -- whole cottage industry), loop quantum gravity (Baezova oblast) + jos egzotike kao sto sam vec naveo. Nazalost, eksperimentalna provera je veoma tanka (WMAP je jedna svetla tacka).

A previse spekulacije i premalo eksperimenta nikako ne valja...
 
Odgovor na temu

entropy
Vladica Velickovic
Nis

Član broj: 131872
Poruke: 306
*.7.eunet.yu.



+8 Profil

icon Re: Kretanje nadsvetlosnim brzinama!?29.01.2007. u 19:14 - pre 210 meseci
Koji su konacni zakljuchci o otkricima Wilkinson Microwave Anisotropy Probe?(ako ih uopste ima).

Jel si cuo mozda za eksperiment sa satelitom "Gravity Probe B" ?
Da neznas mozda kakve je on rezultate dao?

 
Odgovor na temu

mcetina2
Marko Cetina
Grad student (fizika)
Cambridge, MA (SAD)

Član broj: 125398
Poruke: 220
*.MIT.EDU.



Profil

icon Re: Kretanje nadsvetlosnim brzinama!?29.01.2007. u 21:48 - pre 210 meseci
Bas sam juce gledao status GPB. Sa njihovog sajta (http://einstein.stanford.edu/):
"
In addition to analyzing the data, members of our team are now in the process of preparing scientific and engineering papers for publication in 2007, including the reporting of the first results of this historic experiment at the American Physical Society (APS) Meeting in Jacksonville, FL on 14-17 April 2007. We have also begun discussions with NASA to plan a formal public announcement just prior to the APS meeting.
"

Dakle, za sada nisu nista javno objavili. Dva glavna razloga za to su:
1) grupe koje su ucestvovale u kolaboraciji imaju prece pravo na rezultate eksperimenta od ostalih grupa. Da bi ove grupe mogle prve da objave rezultate, podaci se neko vreme po zavrsetku eksperimenta drze u tajnosti.
2) grupe iz kolaboracije imaju puno posla oko analize i eliminacije sistematskih gresaka u podacima. U GPB sistematike su vezane kako za instrumentaciju satelita tako i za kretanje referentne zvezde IM Pegasi. Samo detaljno poznavanje kretanja ove zvezde na osnovu podataka prikupljenih od strane Harvard-Smithsonian centra za astrofiziku omogucavaju pravilnu interpretaciju rezultata (i oni su deo kolaboracije).

Medjutim, ocekuje se da GPB nece izneti bilo kakve rezultate koji su u suprotnosti sa sada vec 90 godina starom OTR. Glavni razlog je sto je GPB test OTR na veoma niskim energijama/malim zakrivljenjima prostora (gravitacija usled Zemlje), sto je domen u kome bi OTR trebala da vazi.

Komentari 1) i 2) vaze i za WMAP. Medjutim, oni (http://map.gsfc.nasa.gov) su obecali da ce rezultate analizirati i objavljivati u 3 navrata tokom visegodisnje misije. Mislim da je u avgustu 2006. objavljena druga, znatno detaljnija grupa rezultata. Povodom ovoga, Lyman Page sa Princetona (clan WMAP tima; web:http://ophelia.princeton.edu/~page/) je proslog septembra na MIT-u je drzao kolokvijum (http://web.mit.edu/physics/newsandevents/colloquia/fall2006.html) kome sam prisustvovao.

WMAP podaci su postali glavni izvor za proveravanje teorija o ranom svemiru kao i njegovoj ekspanziji (to svakako ukljucuje OTR i njene modifikacije). Po Page-u, WMAP je vec iskljucio odredjene vrste egzotike kao sto su cosmic strings ili topoloski defekti kao znacajane cinioce u dinamici univerzuma. Mozda se secas da je pre par godina bas o tim kosmickim strunama i defektima bilo dosta price po naucno-popularnim casopisima. Sa druge strane, po Page-u, WMAP podaci se dosta dobro slazu sa OTR+cosmological constant+dark matter pri cemu je dark matter istog karaktera sto se gravitacije tice kao i vidljiva materija ali se prosto ne vidi postojecim teleskopima.
Konkretno, WMAP iskljucuje mogucnost da je u ovakvom modelu kosmoloska konstanta jednaka nuli.

Nekoliko Page-ovih WMAP radova je javno dostupno na preprint serveru. Pogledaj prvih par linkova sa:
http://ophelia.princeton.edu/~page/publications.html
 
Odgovor na temu

mcetina2
Marko Cetina
Grad student (fizika)
Cambridge, MA (SAD)

Član broj: 125398
Poruke: 220
*.MIT.EDU.



Profil

icon Re: Kretanje nadsvetlosnim brzinama!?29.01.2007. u 21:53 - pre 210 meseci
Par reci o kosmoloskoj konstanti tj. "dark energy".

Sto se WMAP analize tice, kosmoloska konstanta je cisto fenomenoloska. Drugim recima, ona predstavlja modifikacija OTR u obliku:

umesto:

gde R i g poticu iskljucivo od geometrije prostor-vremena, T potice od materije i energije u svemiru (ukljucujuci dark matter) a je nepoznata, eksperimentalno utvrdjena konstanta.

E, sada, dolazi interpretacija i iz te interpretacije/interpretacija sve spekulacije i u popularnoj ali i u ozbiljnoj fizici.

Naime, moguce je prebaciti na desnu stranu jednacine i interpretirati kao deo . Ako se setimo da odgovara raspodeli materije/energije u prostoru, onda ovom interpretacijom zakljucijemo da cak i prazan prostor ima T!=0 iliti poseduje izvesnu gustinu materije/energije. Stavise, komponente posmatraci u prostor-vremenu interpretiraju kao:
- gustinu energije (T_00)
- pritisak x-, y- i z- pravcu (T_ii, i=1,2,3)
- gustinu impulsa koji materija nosi (T_0i)
- stres u materiji (T_ij, i,j=1,2,3, i!=j)
(Wald: General Relativity, Chicago Univ. Press)

U slucaju T koje podice od kosmoloske konstante, posmatraci koji se ne krecu u odnosu na pozadinsku mikrotalasnu radijaciju ce onda da "vide" fluid konstantnog i izotropnog pozitivnog pritiska ali negativne gustine tj. negativne energije (!!!)

Onda se namece pitanje otkud ovakav "fluid" svugde oko nas.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: Kretanje nadsvetlosnim brzinama!?30.01.2007. u 11:37 - pre 210 meseci
Citat:
mcetina2: Mislim da opet nikako bilo kakvu *informaciju* ne mozes da posaljes brze od brzine svetlosti.

http://www.aei-potsdam.mpg.de/...l/Physik/FTL/tunnelingftl.html

Dakle, slanje informacija većom brzinom od brzine svetlosti je moguće, ali se tu ne radi o česticama koje se "kreću" većom brzinom od brzine svetlosti. Tu i dalje nije ništa u suprotnosti sa specijalnom teorijom relativnosti. Štaviše, ceo eksperiment se može objasniti unutar kvantne elektrodinamike koja obuhvata (i proširuje) celu specijalnu teoriju relativnosti.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

entropy
Vladica Velickovic
Nis

Član broj: 131872
Poruke: 306
*.57.eunet.yu.



+8 Profil

icon Re: Kretanje nadsvetlosnim brzinama!?30.01.2007. u 13:39 - pre 210 meseci
Jel znate mozda koje je zvanicno objasnjenje anomalije Pionira?

Citao sam o tome dosta na ovim linkovima

http://www.astronomija.com.mk/vest.asp?id=334
http://www.latimes.com/news/lo...-pioneer21dec21,1,957815.story
http://en.wikipedia.org/wiki/Pioneer_anomaly
http://www.estfound.org/pioneer.htm
 
Odgovor na temu

entropy
Vladica Velickovic
Nis

Član broj: 131872
Poruke: 306
*.72.eunet.yu.



+8 Profil

icon Re: Kretanje nadsvetlosnim brzinama!?30.01.2007. u 18:21 - pre 209 meseci
Jos jedno pitanje koje je mozda malo vise filozofsko nego sto je pitanje iz fizike.
Kretanje bilo kakvog tela kroz prostor brzinom svetlosti kao i vecim brzinama je nemoguce. Medjutim da li bi onda bilo ispravno reci da je kosmos u trenutku big benga mogao da se siri brzinama mnog vecim od brzine svetlosti imajuci u vide da se on i ne siri kroz prostor jer je besmisleno uopste pricati o prostoru pre big banga?
 
Odgovor na temu

mcetina2
Marko Cetina
Grad student (fizika)
Cambridge, MA (SAD)

Član broj: 125398
Poruke: 220
*.MIT.EDU.



Profil

icon Re: Kretanje nadsvetlosnim brzinama!?30.01.2007. u 20:19 - pre 209 meseci
> Kretanje bilo kakvog tela kroz prostor brzinom svetlosti kao i vecim brzinama je nemoguce. Medjutim da li bi onda bilo ispravno reci da je
> kosmos u trenutku big benga mogao da se siri brzinama mnog vecim od brzine svetlosti imajuci u vide da se on i ne siri kroz prostor jer je
> besmisleno uopste pricati o prostoru pre big banga?

Jako lepo pitanje. Prostor-vreme se siri i *posle* big bang-a i stoga je pitanje veoma relevantno za danasnja posmatranje u astronomiji.

Da bih dao najbolji odgovor, idi cu potpuno logicki/aksiomatski. Stoga ce ovo posluziti i kao uvod u OTR bez formula.

STR se zasniva na:
1) brzina svetlosti je konstantna za sve neubrzane posmatrace
2) svemir je isti u svim pravcima tj. isti je pri svim rotacijama (t,x,y,z)->R.(t,x,y,z)
3) svemir je homogen tj. isti pri svim translacijama (t,x,y,z)->(t,x,y,z)+(dt,dx,dy,dz)
(vidi moju poruke u temi teorija relativiteta ili bilo koju knjigu o STR)

A sta je sa OTR? Einstein spominje misaoni eksperiment sa tri lifta:
1) lift koji stoji pri uticaju gravitacije sa ubrzanjem g
2) lift koji van uticaja gravitacije ubrzava ubrzanjem g
3) lift koji pri uticaju gravitacije slobodno pada

**Ako je lift mali**, ljudi u liftovima 1) i 2) videce iste pojave. Stoga, ako posmatramo *mali deo* prostor-vremena, gravitacija je ekvivalentna ubrzanom kretanju. To ubrzano kretanje moguce je izuzeti iz razmatranja ako pustimo da posmatrac slobodno pada kao lift 3). U tom slucaju, posmatrac nece videti nikakvu gravitaciju. Stoga, za njega ce prostor biti ekvivalentan onome koji opisuje STR i za posmatraca 3) STR vazi.

Zasto je bitno zahtevati "mali deo"? Pa, razmotri slucaj Zemlje koja oseca uticaj Meseca. Zemlja slobodno pada oko doticnog, right? Medjutim, i dalje vidimo uticaj gravitacije Meseca putem plima i oseka ...kojih ne bi bilo da je Zemlja mnogo manja od izvora tj. manja po dimenzijama od Meseca! Evo jos jednog primera: Uzmi dve lopte razmaknute 1m i pusti ih da sa velikog rastojanja padaju ka Zemlji. U praznom prostoru te dve lopte bi se uvek nalazile na istom rastojanju. Medjutim, cak i ako predjemo u referentni sistem koji slobodno pada sa dve lopte, primeticemo da se usled gravitacije te dve lopte primicu jedna drugoj.

Dakle, STR vazi *lokalno* i *lokalno* ogranicava relativnu brzinu kretanja dva tela na <c. Globalno interpretaciju komplikuje geometrija prostor-vremena. U svakom slucaju, STR globalno ne vazi.

Evo onda prilicno dobre analogije sa velikim praskom:
Imas balon (svemir). Na balonu gmizu mravi (materijalna tela). Usled STR, jedan mrav u odnosu na drugog mogu da se krecu najbrze brzinom c. Onda krenes da duvas balon, usled cega ce svi mravi krenuti da se razmicu. Koliko god brzo duvao balon, bliski mravi ce uvek da se krecu brzinom <c. Medjutim, usled duvanja balona, rastojanje izmedju udaljenih mrava moci ce da se povecava brze od c.

Nema kontradikcije sa STR jer STR vazi samo lokalno.

Ako u OTR globalno STR ne vazi, sta onda vazi? Da li OTR sama po sebi postavlja neka ogranicenja?
Einsteinov brilijantan odgovor je dobrim delom, "ne"! Naime, Einstein nam predlaze da gravitaciju opisemo *najopstijom* matematickom geometrijskom teorijom za koju lokalno vazi STR.

Jedina bitna ogranicenja poticu od toga sto geometrija tj. gravitacija ipak poticu od neceg. To nesto su materija, energija i... valjda... kosmoloska konstanta :) Stoga nas pitanje o izvodljivim geometrijama prostor-vremena dovodi do pitanja o mogucim vrstama materije -- vidi Alcubierre's warp bubble -- geometrija OK ali materija mnogo cudna bre!


 
Odgovor na temu

mcetina2
Marko Cetina
Grad student (fizika)
Cambridge, MA (SAD)

Član broj: 125398
Poruke: 220
*.MIT.EDU.



Profil

icon Re: Kretanje nadsvetlosnim brzinama!?30.01.2007. u 20:36 - pre 209 meseci
Za potrebe ove diskusije:
1) STR ne dozvoljava propagaciju informacija >c. Pri tome "propagacija informacija" = "propagacija poruke o iznenadnom dogadjaju koji se desio u jednoj tacki"
2) OTR *lokalno* ne dozvoljava propagaciju informacija >c. Pri tome, "lokalno" = "na rastojanjima na kojima su plimski uticaji koje osecaju posmatraci u slobodnom padu zanemarljivi"
3) Kvantne teorije polja, ukljucujuci i standardni model, bez prisustva gravitacije, kompatibilne su sa STR i povinuju se 1)
4) U prisustvu slabe gravitacije, moguce je generalizovati kvantne teorije polja. Takve teorije su kompatibilne su sa 2)

P.S.
1) Hawkingov-a evaporacije crnih rupa zasnovana je na generalizaciji tipa 4). Nije lokalna.
2) Alcubierre-ov warp drive nije lokalan. Izmedju svemira koji "stoji" i unutrasnjosti mehura nalazi se ogromno zakrivljenje prostor-vremena
3) Wormholes nisu lokalne. Izmedju dve strane nalazi se grlo sa velikim zakrivljenjem.
 
Odgovor na temu

mcetina2
Marko Cetina
Grad student (fizika)
Cambridge, MA (SAD)

Član broj: 125398
Poruke: 220
*.MIT.EDU.



Profil

icon Re: Kretanje nadsvetlosnim brzinama!?30.01.2007. u 20:44 - pre 209 meseci
Nedeljko, procitaj sam pazljivo link koji si mi poslao.

Autor web strane prica upravo ono sto sam ja ranije naveo u diskusiji:
- grupna brzina moze da bude >c
- fazna brzina moze da bude >c
- medjutim brzina prenosa informacija = brzina prenosa ostrog talasnog fronta (front velocity) < c. Uvek.

Sto se prenosa informacije sadrzane u Mozartovoj simfoniji brzinom >c tice, autor web strane lepo kaze da nije nasao ni jednu tehnicku referencu.

Takodje, za objasnjavanje ovih "tunneling" eksperimenata nije ti potrebna QED. Samo klasicna elektromagnetika ukljucujuci propagaciju "evanescent" talasa.



 
Odgovor na temu

entropy
Vladica Velickovic
Nis

Član broj: 131872
Poruke: 306
*.60.eunet.yu.



+8 Profil

icon Re: Kretanje nadsvetlosnim brzinama!?30.01.2007. u 21:57 - pre 209 meseci
Nikad nisam uzeo za ozbiljno warp pogon delovalo mi kao samo sf i nista vise. Skoro sam citao o Migel Alkubijeru i koliko sam ja ukapirao njegova ideja je sledeca on pokusava da napravi takvu metriku tako da prostor oko npr. svemirskog broda pravi jedan talas ili mehur(kako ga ti zoves) pri čemu će se prostor ispred broda sažimati u pravcu u kome brod želi da leti, a iza će se ponovo širiti. Svemirski brod bi tada na neki način jahao na tom talasu, pri čemu bi on lokalno, tj. u odnosu na prostor unutar talasa mirovao, ali bi se zajedno sa talasom kretao brzinom koja nije ničim ograničena. Kao posledica lokalnog mirovanja svemirskog broda ne bi dolazilo do vremenskih i prostornih dilatacija, tj putnici u brodu i posmatrači pored kojih brod prolazi mere iste prostorne i vremenske intervale, i brod bi čak i pri ubrzavanju bio u stanju slobodnog pada, tj. putnici ne bi osećali ubrzanje dok bi na ivicama talasa vladale strašne gravitacione sile zbog velikog zakrivljenja prostora.
Medjutim kako bi se uposte takav talas pokrenuo a i prekinuo?
Nesto o cemu je pricao ja mislim Hawking da je za tako nesto potrebna neka vrsta egzoticne materije koja bi trebala da ima negativnu gustinu. Takodje sam cuo i za tzv. Kazimirov efekat ali nisam pronasao sta je to?
 
Odgovor na temu

mcetina2
Marko Cetina
Grad student (fizika)
Cambridge, MA (SAD)

Član broj: 125398
Poruke: 220
*.MIT.EDU.



Profil

icon Re: Kretanje nadsvetlosnim brzinama!?30.01.2007. u 22:39 - pre 209 meseci
entropy -- sasvim tacna interpretacija Alcubierre-ove metrike.

Jedan problem je u tome sto, kao sto sam vec ranije rekao, Einstein-ova jednacina povezuje metriku prostor-vremena (leva strana jednacine) sa raspodelom materije/energije (, desna strane jednacine). Sa stanovista odredjenog posmatraca, pak, 10 nezavisnih komponenti interpetiaju se kao gustina energije, pritisak u sva tri prostorna pravca, gustina impulsa u sva tri pravca + stres kidanja (tri komponente).

Ako uzmes Alcubierre-ovu metriku i pomocu Einstein-ove jednacine sracunas , u zidu mehura dobices veoma cudne stvari za pritisak/gustinu energije/gustinu impulsa/stres, ukljucujuci negativnu gustinu energije/materije.

Normalna materija koju poznajemo a koja se sastoji od kvarkova, elektrona, fotona, etc. ne bi bila u stanju da napravi takvu raspodelu pritisaka/gustina/stresa.





 
Odgovor na temu

mcetina2
Marko Cetina
Grad student (fizika)
Cambridge, MA (SAD)

Član broj: 125398
Poruke: 220
*.MIT.EDU.



Profil

icon Re: Kretanje nadsvetlosnim brzinama!?30.01.2007. u 22:49 - pre 209 meseci
Tu u spekulacije ulaze Casimir. Ideja je malo uvrnuta ali nije komplikovana.

Da ne bih gnjavio sa objasnjenjima ili pak zvucao previse naivno, hocu prvo da proverim malo pred-znanja. Entropy, da li znas sta su normalni modovi nekog oscilatora (poput membrane bubnja ili elektromagnetnih talasa u metalnoj kutiji)? Takodje, da li ti je poznat opis kvantnog harmonijskog oscilatora (matematicko klatno, ali kvantizirano)?

Doduse, sve se na kraju svodi na to da, barem sto se EM talasa tice, Casimir efekat:
1) proizvodi negativnu energiju i stoga privlacenje izmedju npr. dve paralelne ploce malog kondenzatora
2) direktno je izmeren (ref: http://www.deas.harvard.edu/ca...ns/Chan_PRL_87_211801_2001.pdf)
3) isuvise je mali (za puno redova velicine) da bi se koristio za bilo koje makroskopske svrhe

E, sad, Casimir fenomen nije vezan samo za EM talase -- trebao bi da postoji i za jace interakcije (npr. jaku silu). To bi delovalo na manjim rastojanjima ali bi bilo mnogo jace. Da li bi to moglo da bude relevantno za neki warp drive, pojma nemam :)




 
Odgovor na temu

mcetina2
Marko Cetina
Grad student (fizika)
Cambridge, MA (SAD)

Član broj: 125398
Poruke: 220
*.MIT.EDU.



Profil

icon Re: Kretanje nadsvetlosnim brzinama!?30.01.2007. u 22:57 - pre 209 meseci
Priznajem da malo znam o egzoticnim vrstama "materije" koje bi pravile cudne oblike . Ali, to stvari poput Alcubierre-ovog warp bubble-a upravo cini zanimljivim za diskusiju. Stavise, sa onog WMAP kolokvijuma se secam da se kao mehanizam za inflaciju svemira upravo spominje neko kvantno polje poput Higgs-a. Onda Casimir-like efekat tog polja dovodi do negativne gustine energije koja je pak ekvivalentna kosmoloskoj konstanti (vidi moju raniju poruku). To pak tera inflaciju.

P.S.
Da stvar bude jos veselija, kada saberes ukupnu energiju tokom inflacije, ispada da nije konstantna! Ispostavlja se da u OTR ne moze da se definise ukupna energija citavog svemira (ukljucujuci gravitacione efekte). Sve cudnije od cudnijeg... mozda Baez objasnjava ove stvari :)
 
Odgovor na temu

entropy
Vladica Velickovic
Nis

Član broj: 131872
Poruke: 306
*.60.eunet.yu.



+8 Profil

icon Re: Kretanje nadsvetlosnim brzinama!?30.01.2007. u 23:16 - pre 209 meseci
E tu mi je pred znanje-tanko!!!
Slabo poznajem EM talase, samo najosnovnije.

Sto se Baeza tice trebace mi neko vreme dok prevedem njegove tekstove koje sam skinuo sa neta. I ko zna koliko dok ga skapiram.

A inace stvari poput negativne gustine i slicni pojmovi potpuno su mi nezamislivi.


 
Odgovor na temu

entropy
Vladica Velickovic
Nis

Član broj: 131872
Poruke: 306
*.51.eunet.yu.



+8 Profil

icon Re: Kretanje nadsvetlosnim brzinama!?31.01.2007. u 00:32 - pre 209 meseci
a jel znas mozda nesto vise o anomaliji Pionira?


a pronasao sam i ovaj tekst iz 2004. pa me interseuje komentar.
“Ali sada je grupa Britanskih astronoma pronašla dokaze da je prvobitni mikrotalasni eho možda promenjen ili čak u iskrivljenom obliku stigao do nas na putu do Zemlje dugom 13 milijardi godina.

Rezultati dobijeni od tima naučnika sa Univerziteta u Daremu (Durham), predvođeni profesorom Tom Shanks-om, se baziraju na novim analizama podataka dobijenim od Nasine Wilkinsonove Mikrotalasne Anizotropske Satelitske Sonde (WMAP). Navedeni tim je pronašao da se najbliže jato galaksija nalazi u delu neba gde je mikrotalasna temperatura znatno niža od prosečne. Ovo stanje se da pripisati vrelom gasu koji se nalazi u jatu galaksija. Taj gas stupa u interakciju sa fotonima nastalim Velikim Praskom, koji prolaze i na taj način ometaju njihovu informaciju koja se nalazi u ehu prvobitnog praska.

Ruski fizičari: Rašid A. Sunjajev i Jakov B. Zeldovič su predvideli ovakav efekat još ranih 1970-tih, odmah nakon otkrića mikrotalasnog zračenja. Efekat koji su otkrili Rusi je predhodno bio viđen u slučaju detaljnog posmatranja pozadinskog mikrotalasnog zračenja u blizini nekoliko veoma velikih jata galaksija, a i sam tim WMAP-a je podneo izveštaj, kada je opazio isti efekat u blizini centra galaktičkog jata.

Naučni tim iz Durham-a je pronašao dokaze da vreo gas u galaktičkim jatima može da utiče na mikrotalasnu mapu pozadine i do jednog stepena od centra galaktičkog jata, što je mnogo veća oblast nego što je ranije bilo otkriveno. Ovo sugeriše da i pozicija "jata sačinjenih od jata" ili takozvana super jata galaksija, mogu takođe da se podudaraju sa hladnim tačkama u uzorku fluktuacije mikrotalasnog pozadinskog zračenja.

Elektroni iz obližnjih jata galaksija u sudaru sa fotonima koji dolaze iz pozadinskog mikrotalasnog zračenja razbijaju - raspršuju fotone, što prouzrokuje veoma bitne promene na zračenje dok ono putujući kroz "vreme" stigne do nas.

Ako jata galaksija koja su locirana nekoliko milijardi svetlosnih godina od nas, takođe imaju isti efekat, onda se mora modifikovati dosadašnje tumačenje mapa mikrotalasnog pozadinskog zračenja.

Ako rezultati naučnog tima iz Darema budu potvrđeni, onda bi za kosmologiju mogle biti od izuzetnog značaja da objašnjenje za postojanje tamne materije i energije leži u samoj strukturi čestica - talasa kojim se širio kosmos, koji su otkriveni u mikrotalasnom pozadinskom zračenju, mala temperaturska razlika koja je nastala u vreme kada je prečnik univerzuma bio hiljadu puta manji nago što je danas.

Sadašnja merenja mikrotalasnog eha prvobitnog praska je možda neka vrsta kompromisa koji se odigrao u toku procesa formiranja galaksija u nekom srednjem vremenskom periodu sveukupne istorije univerzuma. Naučnici su podneli dokaze da je gas koji je bio zagrevan u prvorođenim zvezdama nastalim u galaksijama i kvazarima, možda takođe uticao da se ometa mikrotalasni signal, kada je univerzum bio 10 do 20 puta manji, nego što je danas, što navodi na zaključak da je mikrotalasni eho Big Bang-a morao da prođe kroz mnogo više prepreka na svom putu do Zemlje nego što se to ranije mislilo, sa posledicama mogućeg iskrivljenja prvobitnog signala.

Ovi rezultati mogu konačno da uzdrmaju verovanje da u univerzumu dominira nevidljiva-neuhvatljiva tamna materija, i još zagonetnija tamna energija. Mada su dokazi koji se traže kod izvršenih posmatranja, za standardni model kosmologije i dalje veoma strogi, sadašnji model kosmosa sadrži i vrlo neprijatne aspekte. Ovo proizilazi prevashodno iz činjenice da se današnje teorije baziraju na dva elementa koja se smatraju kao ne otkriven deo fizike: Hladna tamna materija i tamna energija, koje do sada nisu bile otkrivene u laboratorijama. I zaista, uvođenjem ove dve nove komponente bi u mnogome iskomplikovalo dosadašnja uverenja o standardnom modelu širenja kosmosa nakon Velikog praska. ”
 
Odgovor na temu

mcetina2
Marko Cetina
Grad student (fizika)
Cambridge, MA (SAD)

Član broj: 125398
Poruke: 220
*.MIT.EDU.



Profil

icon Re: Kretanje nadsvetlosnim brzinama!?31.01.2007. u 00:59 - pre 209 meseci
Novinari uvek senzacionalisticki pisu. Takodje, clanak je objavljen 2004., pre drugog objavljivanja WMAP podataka.

A upravo u drugoj grupi WMAP podataka je puno paznje posveceno ovom efektu. To je tema kojoj je Lyman Page posvetio barem 30% svog kolokvijuma. Ne mogu da se setim detalja ali se secam da je bilo neophodno dosta detaljno znati raspored Mlecnog Puta i drugih bliskih galaksija da bi se eliminisao njihov efekat. Takodje, mislim da interakcija CMB fotona sa galaksijama utice samo na odredjene komponente CMB.

U svakom slucaju, ovaj fenomen nije poguban po WMAP podatke -- samo ga je jako bitno uzeti u obzir i ukljuciti ga kao parameter kosmoloskih modela. Koliko se secam iz Page-ovog kolokvijuma, glavni parametri su Hubble constant (brzina ekspanzije svemira), kosmoloska konstanta, gustina dark matter-a kao i cosmic opacity koji predstavlja gorenavedeni efekat.

Nemoj me uzeti na rec sto se ovoga tice jer se bas ne secam dobro detalja kolokvijuma.

Marko
 
Odgovor na temu

mcetina2
Marko Cetina
Grad student (fizika)
Cambridge, MA (SAD)

Član broj: 125398
Poruke: 220
*.MIT.EDU.



Profil

icon Re: Kretanje nadsvetlosnim brzinama!?31.01.2007. u 01:01 - pre 209 meseci
Za anomaliju Pionira znam da postoji ali ne znam nista vise nego sto si ti naveo.
 
Odgovor na temu

entropy
Vladica Velickovic
Nis

Član broj: 131872
Poruke: 306
*.51.eunet.yu.



+8 Profil

icon Re: Kretanje nadsvetlosnim brzinama!?31.01.2007. u 01:03 - pre 209 meseci
E da a sto se tice Wormholes ili crvotocina na vikipediji sam nasao sledecu definiciju “U realnosti crvotočine su i praktično moguće; nalaze se u mikroskopskim naborima kvantne pene, ali nažalost njihov prečnik iznosti 10-12(deset na minus 12) milimetara a vreme trajanja 10-20 sekunde(deset na minus 20).”, da li je i ovo neka teorijska spekilacija ili postoje eksperimentalni dokazi.
definicija kvantne pene?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.sr.gov.yu.



+2790 Profil

icon Re: Kretanje nadsvetlosnim brzinama!?31.01.2007. u 17:41 - pre 209 meseci
Citat:
mcetina2: Nedeljko, procitaj sam pazljivo link koji si mi poslao.

Autor web strane prica upravo ono sto sam ja ranije naveo u diskusiji:
- grupna brzina moze da bude >c
- fazna brzina moze da bude >c
- medjutim brzina prenosa informacija = brzina prenosa ostrog talasnog fronta (front velocity) < c. Uvek.

Sto se prenosa informacije sadrzane u Mozartovoj simfoniji brzinom >c tice, autor web strane lepo kaze da nije nasao ni jednu tehnicku referencu.

Takodje, za objasnjavanje ovih "tunneling" eksperimenata nije ti potrebna QED. Samo klasicna elektromagnetika ukljucujuci propagaciju "evanescent" talasa.

Priznajem da nisam pročitao sadržaj stranice čiji sam link naveo. No, svejedno, ono što sam tvrdio nisam ja izmislio.
Citat:
Za potrebe ove diskusije:
1) STR ne dozvoljava propagaciju informacija >c. Pri tome "propagacija informacija" = "propagacija poruke o iznenadnom dogadjaju koji se desio u jednoj tacki"
2) OTR *lokalno* ne dozvoljava propagaciju informacija >c. Pri tome, "lokalno" = "na rastojanjima na kojima su plimski uticaji koje osecaju posmatraci u slobodnom padu zanemarljivi"
3) Kvantne teorije polja, ukljucujuci i standardni model, bez prisustva gravitacije, kompatibilne su sa STR i povinuju se 1)

Voleo bih da obrazložiš 1). Pokazaću ti da obrazloženje ima "rupa". Znam da je Ajnštajn delio tvoj stav, ali ipak, živeo je pre više od pola veka, kada se mnogo manje znalo nego danas.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Kretanje nadsvetlosnim brzinama!?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 8845 | Odgovora: 51 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.