Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SCO

[es] :: Advocacy :: SCO

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 25064 | Odgovora: 178 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.tmf.bg.ac.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: SCO09.08.2003. u 22:32 - pre 252 meseci
Citat:

Dejan Lozanovic
Evo pogledaj drugog protivnika GPL-a popeye-a njemu smeta ta prevelika sloboda da svako moze da radi sa softverom sta hoce, i ovako mu je tesko da GPL-uje svoj program sta mislis koliko bi mu bilo teze to da uradi kada bi znao da ti mozes da mu ceo njegov program uzmes i zatvoris ga. Pa tek onda ne bi nista u zivotu hteo da napise pod GPL-om. GPL je tu negde izmedju vasa dva stanovista balansira sto bi neki rekli.


Mislim da me nisi najbolje shvatio. GPL je mozda dobra licenca za programiranje iz hobija ili za ucenje, kao uostalom i BSD licenca. Kad je u pitanju profesionalno programiranje, po mom misljenju GPL je neadekvatna, usudio bih se reci stetna, iz razloga koje sam ranije naveo i ne bih da ponavljam.
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: SCO09.08.2003. u 23:14 - pre 252 meseci
Citat:
.. ali verovatno ne pratis dovoljno detaljno ili mozda ne koristis pa nisi dovoljno upucen u desavanja. Evo primera radi dva najpoznatija desktop okruzenja KDE i Gnom su jos pre oko godinu i po dana po funkcionalnosti i podesavanjima ...


Ma.. evo upravo sedim za KDE 3.1.2.. šta je tu novo? Ništa. Pa čak je ovaj taskbar u biti kopija onog iz Windowsa.. (što ja uopšte ne smatram kao lošu stvar, čak bih rekao pametna odluka).

Što se tiče brzine razvoja aplikacija, ma neću ni da komentarišem ko je u stanju da bolje i brže odgovori na zahteve tržišta. Koji projekti.. sve rešenja rame uz rame sa komercijalnim..
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.rcub.bg.ac.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: SCO09.08.2003. u 23:22 - pre 252 meseci
Izgleda da smo skrenuli sa teme i debelo zabasali. ;)

Na temu licenca cu reci da podrzavam softver otvorenog koda i da osim GPL licence postoje desetine drugih.

Vratio bih se SCO grupi i njihovoj tuzbi protiv IBM-a. Da li je moguce da je IBM bio trojanski konj u ovom slucaju?
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.telia.com

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: SCO09.08.2003. u 23:58 - pre 252 meseci
Citat:
caboom:
onaj drugi se zove "dancemonkeyboy.mpg", dok se ovaj pomenuti zove "developers.mpg", odn. da budem precizniji distribuira se najcesce pod tim imenima.
...
sto se gnu sveta tice, evo ja znam jedan primer: join our hands and share the software, youuuu'll beee freeee... itd. svaki community ima svoje majmune i zapravo su mnogo slicniji nego sto to izgleda na prvi pogled.


U pravu si Igore i što se tiče prvog i što se tiče drugog, s tim da ja ne mogu da se setim nekog tako debilnog govora kao taj Ballmerov u opensors svetu. Ako se ti setiš molim te pošalji mi neki URL ili slično. :)
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: SCO10.08.2003. u 02:05 - pre 252 meseci
Citat:
srki:
Ako neko hoce da pomogne sa nekim malim banalnim programcicem da ljudi koji rade na velikim komercijalnim projektima ne bi gubili vreme onda izdavanjem tog banalnog programcica ti uopste neces nista pomoci a da si je izdao pod recimo bsd licencom ti bi pomogao napretku covecanstva jer recimo nista ne gubis sto si nekome dao neki banalni programcic recimo za konvertovanje teksta iz unix u windows format.


Ali početna ideja („GNU“) nije bila da se napravi „banalni programčić“, nego čitav operativni sistem. GPL licenca je tu da služi tom cilju.


Citat:
Sa GPL-om vi terate ljude da izmisljaju toplu vodu i da gube vreme oko nekih banalnih stvari.

Ne, Srki, ti sebe teraš da izmišljaš toplu vodu. Ti uvek imaš izbor — objavi tvoj program pod GPL licenom, ili nemoj da koristiš GPL softver. Takođe, ako ne želiš da koristiš GPL softver, neretko postoje i programerske biblioteke koje obavljaju taj isti posao (samo ponekad moraš i da ih platiš).

Citat:
Stvarno koja je poenta izbacivati neke sitne programcice pod GPL umesto pod recimo LGPL?

Sve je lepo objašnjeno na stranicama Gnu projekta, pa čak i zašto se preporučuje da i biblioteke budu pod GPL licencom. Upravo je cilj da se sloboda u radu sa programom obezbedi svima i za što veći broj programa, a ako je to moguće postići i za izvedene programe, treba tome i težiti.

Znači, ideja koja je pokrenula Gnu, samim tim i bila osnova za GPL je da sav softver treba da bude slobodan. I zato je licenca takva. Da li su ti razlozi ispravni, ili ne, je za neku drugu raspravu.

Branko, što se inovacije tiče, opet bih se pozvao na akademsku sredinu. A primeri „inovacije“ koje navodi degojs (tablet PC? pa to se reklamiralo pre jedno 6–7 godina, uz sve te iste mogućnosti, samo naravno nije bilo „PC“, i minus 5 godina razrade rešenja u praksi) su više parodija, nego ozbiljna inovacija. Inovacija u preduzećima je usmerena isključivo na komercijalnu dobit (a naročito u sadašnjim vremenima kada nije baš lepo poslovati u IT oblasti), i radi se u interesu onih koji drže kapital, a ne u interesu „čovečanstva“. Možda se interesi ponekad poklapaju, ali to je samo kratkoročno.

Poenta je da nije novac = inovacije (uostalom, većinu „inovacija“ koje eksploatišu velike firme su učinili manji preduzetnici, ili već davno propala ili marginalizovana preduzeća; naknadno, oni su „otkupljeni“ i sve je to ušlo u „intelekt“ novog preduzeća).

Citat:
Vratio bih se SCO grupi i njihovoj tuzbi protiv IBM-a. Da li je moguce da je IBM bio trojanski konj u ovom slucaju?


Svakako da postoji mogućnost i za tako nešto (sve neke teorije zavere smišljate :-), ali mislim da je malo verovatno. A evo i zašto.

IBM je preduzeće koje se bavi proizvodnjom hardvera (znači ono „tvrdo i opipljivo“, a ne nekom prodajom magle zvanom „softver“ ;-), i oni su tu uskočili samo da bi iskoristili zanimljivo i privlačno ime „Linux“. IBM ulaže gomile novca u razvoj hardvera, a softver proizvode u skladu sa hardverom. Njima je Linux doneo malo pažnje (koje bi preduzeće stavilo Linux jezgro, uložilo u njega dosta para, oformilo odseke za podršku, programiranje, dokumentaciju, i sve ostalo, osim da iskoristi popularnost Linux-a — adekvatna tehnička rešenja su sigurno mogli naći i u AIX-u i zasebnim rešenjima) koja im je veoma nedostajala.

Uopšte, problemi sa Linux-om i njih pogađaju (oni su ti koji prodaju superračunare sa instaliranim Linux jezgrom na virtuelnim mašinama — ne verujem da bi išli toliko daleko da na ovaj način pokušaju da diskredituju Linux). Uz to, oni su i dalje preduzeće koje je „veće“ od SCO-a, Microsoft-a i većine ostalih. Tj. njima je Linux više koristio nego što je štetio.

Mada, sumnjam da će one njihove kvantne računare pokretati Linux jezgro. Tj. bar se nadam ;-)

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: SCO10.08.2003. u 02:56 - pre 252 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic:
Citat:
degojs
Koje su to aplikacije koje se brže razvijaju tako?

Pa evo primera radi eFLTK, pored standardnih programera na projektu ima i mnogo "padobranaca" koji tako tu i tamo posalju neki patch, ovi razmotre i ubace ukoliko im se dopada. Takvih projekata imas mnogo.


HA! Pa eFLTK nije izdat pod GPL nego pod LGPL. To si i sam napisao.
Citat:
A sa druge strane recimo uzmimo za primer (e)FLTK koji nije toliko popularan kao QT i nema toliko veliki konfor za programiranje kao QT, oni da bi privoleli vec broj korisnika su izdali svoju biblioteku kao LGPL jer su tako uvideli da mogu bolje da prosperiraju.

Pa i ja mislim da je to bolje od GPL-a. Ostavis ljudima slobodu da biraju da li ce softver koji koristi tu biblioteku izdati kao otvoren ili kao zatvoren...

A QT i MySql su primeri zasto GPL unazadjuje. Oni imaju dve verzije-jednu pod GPL licencom o drugu istu takvu ali pod nekom komercijalnom licencom. E a da GPL omogucava komercijalnu upotrebu onda bi oni mogli da ubace u svoje biblioteke neke dobre stvari koje su drugi napravili a da izdaju softver pod komercijalnom licencom i a i pod nekom OS licencom koja nedozvoljava komercijalno koriscenje. Tako program moze vise da napreduje a opet ako su iskoristili neke stvari od ljudi koji zele da pomognu OS zajednici i drugim ljudimna i celokupnom napretku covecanstva...Tako i dalje neko moze da im posalje patch a opet mogu da zaradjuju od prodaje pod drugom licencom a opet mogu da iskoriste neciji tudji dobar rad koji je to uradio da bi pomogao svima a ne samo ljudima koji hoce da izdaju besplatan softver...

Citat:
Citat:
srki
A i MySql ne zaradjuje od GPL licence nego od izdavanja softvera pod drugacijom licencom!!!


Ljudi nikako da shvate da pare leze u tehnickoj podrsci a ne u samom prorgamu. Mysql zaradjuje najvise para prodajom kompletnih gotovih resenja.

Pa zasto onda imaju i tu komercijalnu licencu?
A i nije bitno, ja kao pojedinac nikada ne bih mogao da se merim sa tim firmama poput RedHat i slicnim koji bi davali tehnicku podrsku za moj softver i to je razlog zasto hocu da zaradjujem od prodaje mog softvera a GPL mi to onemogucava (ne daje mi tu slobodu :P)

Citat:
Da ali time bih dozvolio tebi da moj "programcic" (ma koliko mali ili veliki bio naveo sam ti bio kontra primer gde ti dodajes samo dve linije koda) izgubi slobodu jer ostali korisnici tvog programa ne bi vise imali pravo da menjaju distribuiraju kopiraju moj deo programa jednostavno oduzeo bi mom programu slobodu.

Pa ne bi taj tvoj programcic izgubio slobodu! Ti bi i dalje mogao da ga dajes pod onom licencom a samo moj izmenjen program bi izgubio slobodu. Ako hoces da mi pomognes onda je glupo da me uslovljavas kako da ga koristim nego ako ja zelim ja cu i izmenjeni program izdati pod OS licenom a ako necu onda ne moram...Mada ako ti je toliko stalo do OS sto ne izdas pod nekom licencom tako da ja moram da izdam pod nekom OS licenom a da ipak bude komercijalan. Ne zele svi da zive od podrske nego ja mozda zelim da zivim direktno od prodaje softvera...

Citat:
A ako te zanima to na cemu trenutno radim header fajl od same biblioteke mozes preuzeti ovde

http://alas.matf.bg.ac.yu/~mr97209/libaiarena.h

i jos samo mala napomena ako se odlucis da napises svog poluena(ili ceo borbeni tim), na pocetku main funkcije bi trebao da pozoves funkciju configure i da kasnije negde uletis u neku beskonacnu petlju(tj da ne dozvolis da se program zavrsi)

Ok, probacu :) Mogli bismo da organizujemo takmicenje.
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.rcub.bg.ac.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: SCO10.08.2003. u 04:19 - pre 252 meseci
Citat:
tOwk:
Svakako da postoji mogućnost i za tako nešto (sve neke teorije zavere smišljate , ali mislim da je malo verovatno. A evo i zašto.

IBM je preduzeće koje se bavi proizvodnjom hardvera (znači ono „tvrdo i opipljivo“, a ne nekom prodajom magle zvanom „softver“ ;-), i oni su tu uskočili samo da bi iskoristili zanimljivo i privlačno ime „Linux“. IBM ulaže gomile novca u razvoj hardvera, a softver proizvode u skladu sa hardverom. Njima je Linux doneo malo pažnje (koje bi preduzeće stavilo Linux jezgro, uložilo u njega dosta para, oformilo odseke za podršku, programiranje, dokumentaciju, i sve ostalo, osim da iskoristi popularnost Linux-a — adekvatna tehnička rešenja su sigurno mogli naći i u AIX-u i zasebnim rešenjima) koja im je veoma nedostajala.

Uopšte, problemi sa Linux-om i njih pogađaju (oni su ti koji prodaju superračunare sa instaliranim Linux jezgrom na virtuelnim mašinama — ne verujem da bi išli toliko daleko da na ovaj način pokušaju da diskredituju Linux). Uz to, oni su i dalje preduzeće koje je „veće“ od SCO-a, Microsoft-a i većine ostalih. Tj. njima je Linux više koristio nego što je štetio.

Mada, sumnjam da će one njihove kvantne računare pokretati Linux jezgro. Tj. bar se nadam ;-)


Tja, verovatno si u pravu... A imao sam tako lepu "teoriju zaverice" i ti moras da mi pokvaris, neka, neka...
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.rcub.bg.ac.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: SCO10.08.2003. u 04:40 - pre 252 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic:
A ako te zanima to na cemu trenutno radim header fajl od same biblioteke mozes preuzeti ovde

http://alas.matf.bg.ac.yu/~mr97209/libaiarena.h

i jos samo mala napomena ako se odlucis da napises svog poluena(ili ceo borbeni tim), na pocetku main funkcije bi trebao da pozoves funkciju configure i da kasnije negde uletis u neku beskonacnu petlju(tj da ne dozvolis da se program zavrsi)


Vec sam igrao takvu igru, pisanu u Javi. Mislim da se moze naci na fm, jedino se ne secam naziva... java robots ili tako nesto svasta slicno...
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: SCO10.08.2003. u 06:32 - pre 252 meseci
Dobro, ajd sad da malo odmorimo od licenci i inovacija i da se vratimo na temu - SCO.
Dakle, čekamo dalji razvoj situacije, pa, ko prave strine uz kafu zabrinute za ulazak u EU, prijavljujemo nepravilnosti.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
217.26.67.*

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: SCO10.08.2003. u 07:52 - pre 252 meseci
Citat:
tOwk
Misliš li na onu pesmu koja se nalazi na adresi „http://www.gnu.org/fun/humor.html#Music“?

Hm, da li ovakva adresa nosi neki nagoveštaj, ili se samo meni čini ;-)


nisam bas najsigurniji... pogotovo sto se doticna pesma cesto navodi kao primer nemogucnosti saradnje sa stallman-om van konteksta njegovog ega. mislim da sam vec naveo primer jwz-a i konkretno xemacs-a.

Citat:
leka:
U pravu si Igore i što se tiče prvog i što se tiče drugog, s tim da ja ne mogu da se setim nekog tako debilnog govora kao taj Ballmerov u opensors svetu. Ako se ti setiš molim te pošalji mi neki URL ili slično. :)


pa poredjenje ballmera sa nekim ekvivalentom u gnu svetu svakako ne bi smanjilo grotesknost njegovog nastupa. pre nekog vremena sam gledao neki snimak sa nekog linux festa gde se neko na slican nacin pogubio (e sada, jos kada bih se setio odakle sam iskopao snimak...), a i stallman-ovi nastupi imaju skoro nepodnosljivu dozu "ja sam misticni guru" pojave (poslednje sto mi pada na pamet je razgovor sa kde timom). ne mozes da ih poredis na isti nacin posto je nastup drugaciji, da kazemo interesi su donekle drugaciji kao i ciljna grupa, ali po kolicini apsurdnosti svakako mozes. evo, da ne zaboravimo i bsd community mislim da su theovi nastupi dobar primer ekstremne deformacije.

 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
217.26.67.*



+27 Profil

icon Re: SCO10.08.2003. u 12:17 - pre 252 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic:
Naime pisem igru za programere gde je cilj napisati AI ili ako ti je laksi termin "bota" za moju igru naime ti kao programer treba da koristis moj spisak funkcija (iz moje bilioteke) i da preko njih komuniciras sa mojim serverom (simulatorom). E sada moja zapazanja ako samu biblioteku dam pod GPL licencom, tako cu primorati programere (takmicare) da uz slanje svog robota negde na mec posalju i source code i na taj nacin upropastiti takmicarski duh cele igre, dok ako dam pod LGPL taj problem takmicari nece imati sto nece sputavati ceo projekat. I eto u tom slucaju je pogodniji LGPL ali malo je ovakvih slucajeva. I na samom autoru je da proceni da li je bolje da izda nesto kao GPL ili LGPL.

U duhu ove priče (doduše ne i teme :), mislim da grešiš, i te kako treba da izdaš biblioteku pod GPL-om, i da naglasiš „takmičarima“ da moraju da pošalju i kod! Ključno je: kakav takmičarski duh želiš da uspostaviš, odnosno kakve takmičare da privučeš. Da ne davim ovde dalje, možda da otvoriš novu temu negde.

I ja sam svojevremeno (za maturski) pravio nešto slično, pa mi je tema donekle interesantna.
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.verat.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: SCO10.08.2003. u 12:38 - pre 252 meseci
Citat:
Časlav Ilić:
Citat:
Dejan Lozanovic:
Naime pisem igru za programere gde je cilj napisati AI ili ako ti je laksi termin "bota" za moju igru naime ti kao programer treba da koristis moj spisak funkcija (iz moje bilioteke) i da preko njih komuniciras sa mojim serverom (simulatorom). E sada moja zapazanja ako samu biblioteku dam pod GPL licencom, tako cu primorati programere (takmicare) da uz slanje svog robota negde na mec posalju i source code i na taj nacin upropastiti takmicarski duh cele igre, dok ako dam pod LGPL taj problem takmicari nece imati sto nece sputavati ceo projekat. I eto u tom slucaju je pogodniji LGPL ali malo je ovakvih slucajeva. I na samom autoru je da proceni da li je bolje da izda nesto kao GPL ili LGPL.

U duhu ove priče (doduše ne i teme :), mislim da grešiš, i te kako treba da izdaš biblioteku pod GPL-om, i da naglasiš „takmičarima“ da moraju da pošalju i kod! Ključno je: kakav takmičarski duh želiš da uspostaviš, odnosno kakve takmičare da privučeš. Da ne davim ovde dalje, možda da otvoriš novu temu negde.

I ja sam svojevremeno (za maturski) pravio nešto slično, pa mi je tema donekle interesantna.

Ne iz prostog razloga jer bi svi roboti licili jedni na druge. Autore samih robota bi se svakako ohrabrivali da izdaju robote pod GPL licencom ali razmisljao sam tipa ako se pravi neka liga ili slicno vec nakon prvog kola ti bi imao sve kodove ostalih robota i video bi kako se svaki ponasa analizirao ih i na osnovu njihovog koda napravio kontra algoritme. Misim da je to kvarenje zabave. Ovako je bolje i ako ja ne volim mnogo LGPL i vise preferiram cisti GPL.

No vratimo se SCO-u na stranim irc kanalima video sam da ljudi masovno zovu 1-800-sco tehnicku podrsku oko 30 puta na dan i raspituju se licenciranjima linuxa cisto onako da ih zezaju maksimalno :))) blago njihovoj tehnickoj sluzbi grla im se osusila :)).
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
194.106.169.*

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: SCO10.08.2003. u 14:34 - pre 252 meseci
Ja bih se samo offtopic ubacio i predložio (po ko zna koji put) onima koji nisu čitali, a vode raspravu na temu OS vs. Proprietary S/w (braneći bilo koju stranu), da svakako pročitaju Eric S. Raymondov tekst The Cathedral and the Bazaar. Čisto radi kompletnosti.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
217.26.67.*

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: SCO10.08.2003. u 15:15 - pre 252 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic:
No vratimo se SCO-u na stranim irc kanalima video sam da ljudi masovno zovu 1-800-sco tehnicku podrsku oko 30 puta na dan i raspituju se licenciranjima linuxa cisto onako da ih zezaju maksimalno :))) blago njihovoj tehnickoj sluzbi grla im se osusila :)).


znas kako, na taj nacin maksimalno zajebavaju one koji su najmanje krivi za celu situaciju, a to je tehnicka podrska koja nema nikakve veze sa politikom firme. da li je to ok?
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: SCO11.08.2003. u 09:53 - pre 252 meseci
Naravno da je OK.

Uvek postoji taj argument kako neko nije kriv zbog neceg sto jadan mora da uradi. Kao ona fora nemojte bojkotovati americke brendove (McDonalds, CocaCola, Pepsi) dok nas bombarduju jer tu rade nasi ljudi koji jadni nisu nista krivi! A i siroti vojnici i piloti nisu nista krivi, ni njihovi zapovednici nisu nista krivi,... ni predsednik, koji mora da slusa senat, itd.

Na kraju krajeva ni CEO SCO-a nije nista kriv, jer se "samo" trudi da uradi najbolje za svoju firmu i vlasnike akcija.

Setio sam se da su mi prepricavali neku valjda narodnu umotvorinu o dvojici lopova koji su otisli u vinograd da kradu grozdje. Jedan je nosio drugog, a taj drugi je brao grozdje. Na sudu su mirne duse izjavili, jedan kako je prolazio kroz vinograd, ali nije dirao grozdje, a drugi kako je doduse brao grozdje ali uopste nije isao kroz taj vinograd.

SCO je celina i svaki njegov deo legitimna je meta nenasilne borbe, u granicama legalnog, naravno.
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
195.252.98.*

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: SCO11.08.2003. u 13:42 - pre 252 meseci
Citat:
salec:
Naravno da je OK.

Uvek postoji taj argument kako neko nije kriv zbog neceg sto jadan mora da uradi. Kao ona fora nemojte bojkotovati americke brendove (McDonalds, CocaCola, Pepsi) dok nas bombarduju jer tu rade nasi ljudi koji jadni nisu nista krivi! A i siroti vojnici i piloti nisu nista krivi, ni njihovi zapovednici nisu nista krivi,... ni predsednik, koji mora da slusa senat, itd.

.....

SCO je celina i svaki njegov deo legitimna je meta nenasilne borbe, u granicama legalnog, naravno.


izvini, ja sam mozda malko glup, ali ovo sto si napisao je krajnje povrsan pogled na situaciju. da preformulisem za one sa jeftinijim ulaznicama, da li treba vrsiti pritisak na visoke instance, ili na male ljude i nebitne delove masinerije? da li cemo da se vracamo na negativne tekovine komunizma i na pojam kolektivne krivice?
ili da preformulisem za one sa jos jeftinijim ulaznicama, da li ces da se deres na cinovnika ako ti drzava nije uplatila penziju na racun? sorry, ali ja nikada necu razumeti ljude koji se bore na takav nacin.

 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: SCO11.08.2003. u 14:25 - pre 252 meseci
Citat:
caboom:
..., da li treba vrsiti pritisak na visoke instance, ili na male ljude i nebitne delove masinerije? da li cemo da se vracamo na negativne tekovine komunizma i na pojam kolektivne krivice?
ili da preformulisem za one sa jos jeftinijim ulaznicama, da li ces da se deres na cinovnika ako ti drzava nije uplatila penziju na racun? sorry, ali ja nikada necu razumeti ljude koji se bore na takav nacin.


Pazljivo razmisli o tome sta su zaista nebitni delovi masinerije. U masinerijama ne postoje nebitni delovi, osim mozda u nekom skrivenom budzaku, ako govorimo o birokratskim masinerijama. Mogu da saosecam sa cinovnikom, ali kao stranka nemam bas mnogo izbora. Cinovnik je vojnik-pesak sistema. Veoma vazan deo njegovog posla je da stiti vise instance od tvog pritiska. On to i cini, do granice svoje izdrzljivosti, ali on je jedan naspram vise potencijalnih nezadovoljnika. Pritisak moras da primenis svuda gde mozes, a on se, brze ili sporije, penje ka zeljenom cilju, jer ce nize instance, uz malo usporenje i ublazavanje, preneti nezadovoljstvo ka gore. ("Moram da uzmem slobodan dan da se odmorim, uslovi za rad su mi losi, jer stranke vicu na mene zbog neceg za sta nisam kriv..."). Pri takvoj atmosferi, ko ima mogucnosti, napustice posao cinovnika u organizacijama koje privlace gnev masa, ta organizacija ce biti prinudjena da ponudi vece plate za svoje frontmene, osetice se efekti na njen budzet... U politicki kontrolisanim organizacijama, emitovanje nezadovoljstva je jos efektnije, jer je njihova moneta raspolozenje glasaca i efekti ce se osetiti i pre nego sto se pojavi finansijska steta.

Da se vratimo na SCO, zagusenje tehnicke podrske je Denial Of Service Attack koji pravi stetu kompaniji narusavajuci njenu sposobnost da isporuci obecanu uslugu (koja je uracunata u cenu, znaci placena) korisnicima od kojih kompanija zivi ili terajuci je da privremeno zaposli jos ljudi i prosiri telekomunikacioni protok, za sta moraju dodatno da plate. Udaranje po resursima je sustina svake uspesne RTS, jer usporava ofanzivne aktivnosti protivnika i tera planere protivnicke organizacije da trose dodatno vreme svojih najskuplje placenih ljudi na smisljanje kontramera.
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: SCO11.08.2003. u 20:54 - pre 252 meseci
hmmm... i dalje ne razumem, deluje veoma neubedljivo kao los scenario holivudskih filmova 80-tih kada nas dobri geek pobedjuje loseg momka i pritom mu otima ribu u koju je zaljubljen od pocetka filma. priznajem, glup sam, a pritom sam izasao i iz puberteta, nemam nikakvo opravdanje.
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: SCO18.08.2003. u 09:12 - pre 251 meseci
Citat:
Dejan Lozanovic:
Ne iz prostog razloga jer bi svi roboti licili jedni na druge. Autore samih robota bi se svakako ohrabrivali da izdaju robote pod GPL licencom ali razmisljao sam tipa ako se pravi neka liga ili slicno vec nakon prvog kola ti bi imao sve kodove ostalih robota i video bi kako se svaki ponasa analizirao ih i na osnovu njihovog koda napravio kontra algoritme. Misim da je to kvarenje zabave. Ovako je bolje i ako ja ne volim mnogo LGPL i vise preferiram cisti GPL.

GPL ne obavezuje da se kod objavi. On to samo dozvoljava, a ako hoces da zadrzis fer uslove, ti kao organizator nemoj da objavljujes kodove pre kraja takmicenja.
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: SCO18.08.2003. u 10:46 - pre 251 meseci
Citat:
caboom:
hmmm... i dalje ne razumem, deluje veoma neubedljivo kao los scenario holivudskih filmova 80-tih kada nas dobri geek pobedjuje loseg momka i pritom mu otima ribu u koju je zaljubljen od pocetka filma. priznajem, glup sam, a pritom sam izasao i iz puberteta, nemam nikakvo opravdanje.


Promasio si poentu. Nisi glup i dostojan si postovanja, ali si previse skroman da ga zahtevas. Tvoja milostivost prema "ljudima koji nisu nista krivi" je za svaku pohvalu, jer pokazuje da si plemenit covek. Ali si ipak samo covek: bes koji osetis zbog maltretiranja od strane poslodavaca "onih koji nisu krivi" nece nestati sam i kad se dovoljno nakupi, izlice se na nekog ko ZAISTA nije nista kriv (porodica, prijatelji,...). A ako ga dovoljno potisnes i pazis da se ni to nikada ne desi, onda ces licno nadrljati.
Postuj sebe, inace te niko nece postovati ("Respect Yourself" - Beastie Boys).

Ne znam o kakvom scenariju pricas? Uspeh takvih kampanja se dogadja samo u retkim slucajevima kada se privuce dovoljno pristalica i/ili kada postoji skrivena podrska nekog drugog "loseg momka" koji hoce da postane kalif umesto kalifa ili obogalji svog konkurenta (takvi tipovi su narocito gadni, jer veruju da je njih same nemoguce uloviti bez nekog treceg od iste fele i kad zabrljaju uporno se zale kako im "neko kvaran podmece").

Ali to ne znaci da su takvi napori uzaludni: oni koji su "gore", moraju da nauce da je opasno potceniti snagu velikog broja onih koji su "dole". Moraju da RACUNAJU sa javnoscu. Moraju da shvate da zive od tih drugih, malih, potrosaca, zaposlenih ili poreskih obveznika i da svoju dobrobit duguju i njima. Moraju da shvate da podvale i opacine uglavnom ne uspevaju (tj. uspevaju, samo ako nikog nije briga!). Moraju da osete da nema povoljne "prilike koja stvara lopova". Cak i kad takve akcije propadnu, to ne prodje bez posledica i bez napetosti medju krivcima. Tresla se gora, rodio se mis, ali se misica bas namucila. Sledeci put...?

 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: SCO

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 25064 | Odgovora: 178 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.