Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?

[es] :: Fizika :: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 31179 | Odgovora: 186 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

modus_ponens

Član broj: 75014
Poruke: 71
*.dynamic.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?30.10.2006. u 16:29 - pre 212 meseci
Srki, mozes da pojasnis sta si mislio ovom recenicom:

"To je samo kada gledas iz referentnog sistema satelita ali iz referentnog sistema vezanog za zemlju samo gravitaciona sila deluje na satelit, nikakva centrifugalna sila."?

Nisam siguran da je ispravno tumacim.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?30.10.2006. u 16:46 - pre 212 meseci
Zamisli da vuces neka kolica nekom silom F. Jednacina kretanja kolica ce biti F=ma. Nema nikakve druge sile koja deluje na kolica. A sada zamisli da posmatras sve to iz referentnog sistema kolica. U tom referentnom sistemu ta kolica stoje sto znaci da mora postojati dinamicka ravnoteza sila. Imas silu F kojom vuces kolica ali koja je druga sila? Druga sila je inercijalna sila -F i ta sila postoji jer je taj referentni sistem nije inercijalan nego ubrzava. Slicno je i sa satelitima oko zemlje. Kada posmatramo sa zemlje onda na njih deluje samo gravitaciona sila (to je centripetalna sila!). Centrifugalna sila je inercijalna sila koja se pojavljuje samo u neinercijalnom sistemu referencije tj. u sistemu vezan za satelit. Da ta sila postoji i kada posmatramo sa zemlje onda satelit ne bi kruzio oko Zemlje nego bi ili stajao u mestu ili bi negde otisao ravnomernom brzinom. Kada posmatramo sa Zemlje onda samo gravitaciona (centripetalna) sila deluje na satelit a ne centrifugalna. Nadam se da sam ti lepo objasnio. Meni je zao sto Dane i Milan to ne shvataju.
 
Odgovor na temu

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.adsl.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?30.10.2006. u 16:49 - pre 212 meseci
Srki mi nismo političari pa da se nikad ne složimo.
Trebalo bi da imamo argumente i zdrav rezon potkrepljen eksperimentalnim rezultatima, pa da te argumente suprotstavimo i nađemo šta bi trebalo da bude istina.
Ne treba žaliti što se ne slažemo - to je dobro - mnogo bolje nego da se čovek sam sebi suprotstavlja jer nije u mogućnosti da proceni objektivnost sopstvenih zaključaka.
Što se tiče tvog shvatanja centripetalne i centrifugalne sile Dane i Milan to ne shvataju zato što to nije tako.

Citat:
Zamisli da vuces neka kolica nekom silom F.
.
A šta će ti onda sila F - što ne vučeš kolica bez sile?

[Ovu poruku je menjao galet@world dana 30.10.2006. u 17:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?30.10.2006. u 17:04 - pre 212 meseci
Citat:
galet@world: Što se tiče tvog shvatanja centripetalne i centrifugalne sile Dane i Milan to ne shvataju zato što to nije tako.

Nego kako?

Citat:
što ne vučeš kolica bez sile?

A sto da ne?
 
Odgovor na temu

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.adsl.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?30.10.2006. u 22:07 - pre 212 meseci
Citat:
srki: Nego kako?


Evo ovako:Ako satelit kruži oko Zemlje onda su u ravnoteži sila gravitacije i centrifugalna sila.
Ako satelit ne kruži oko Zemlje, on će na nju pasti i prilikom padanja imaće strogo određeno ubrzano kretanje.
Kad telo miruje ili se kreće jednolikom brzinom onda se iz tog stanja može izvesti samo nekom silom jer je ta sila potrebna da bi se savladala sila inercije tela. Kod ubrzanog kretanja telo se u svakom trenutku izvodi iz trenutne brzine u veću ali je i u svakom trenutku potrebno savladavati silu inercije tela jer telo u svakom trenutku postiže drugu brzinu od one koju već ima.
Geostacionarni satelit ne stoji nego se kreće istom ugaonom brzinom kao i Zemlja i odatle mu potiče centrifugalna sila koja sprečava da taj satelit Zemlja privuče.
Kružno kretanje nekog satelita oko nekog vasionskog objekta ne zavisi od sopstvene rotacije tog vasionskog objekta.
Ako satelit sa stanovišta promatrača na Zemlji ima istu ugaonu brzinu kao i Zemlja, ali u suprotnom smeru - on se onda ne kreće kružno i pašće na Zemlju. E sad i tu ima više varijanti. Ako se smer brzine satelita podudara sa linijom satelit - Zemlja, onda satelit direktno pada na Zemlju po pravoj liniji. Ako se smer brzine satelita ne podudara sa spojnicom satelit - Zemlja, onda satelit može da padne na Zemlju u nekoj spiralnoj putanji, zatim može da obitira oko Zemlje u nekoj eliptičnoj putanji i na kraju može biti samo skrenut sa smera svoje brzine i otići nepovratno u Kozmos, zavisno od brzine i odstupanja od spojnice Zemlja - satelit.
E sad za kolica: Ako ne deluješ silom na kolica, ona će ostati u stanju mirovanja ili ravnomernog kretanja. Da bi to stanje promenio, moraš delovati nekom silom da bi savladao silu inercije kolica i pokrenuo ih ili da bi im promenio već postojeću ravnomernu brzinu.
Uvek se akcionoj sili suprostavlja reakcija. Statika rešava probleme uravnoteženja sila na tela u relativnom mirovanju, dinamika to isto na tela u kretanju.
Problem je u tome što se pod ravnotežom obično podrazumeva mirovanje, pa tela koja se kreću nisu u statičkoj ravnoteži, ali jesu u dinamičkoj.
Dinamička ravnoteža se upravo i manifestuje kretanjem.
 
Odgovor na temu

LightBow
London

Član broj: 4829
Poruke: 158
*.bulldogdsl.com.



+1 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?30.10.2006. u 22:27 - pre 212 meseci
Zamisli da si automobilu koji se krece ravnomerno po ravnom putu i ima veoma glatka sedista tako da sile trenja mozemo zanemariti. Kada kola pocnu da koce, ti ces poceti da ubrzavas napred, u odnosu na kola. Dakle u referentnom sistemu kola, na tebe ce delovati sila koja te gura napred. Ali iz referentnog sistema puta, kao i iz bilo kog drugog inercijalnog sistema, ti ces se sve vreme kretati ravnomerno, dakle nikakva sila ne deluje na tebe.
Sve ove sile, koje postoje samo u neinercijalnim sistemima nazivaju se inercijalne sile. Centrifugalna sila je jedna takva sila koja se javlja pri kruznom kretanju tela. Ako kola pocnu da skrecu ulevo nepromenjenom brzinom, opet dobijamo neinercijalni sistem. Putnik ce osetiti da ga vrata guraju prema levo (ovo je centripetalna sila koju zapaza i on i inercijalni posmatrac), a da se on ne krece, pa je njegovo jedino objasnjenje da na njega deluje centrifugalna sila suprotno centripetalnoj (ovu silu ne zapaza inercijalni posmatrac).
Dakle, u inercijalnim sistemima, pri kruznom kretanju ne postoji centrifugalna sila, nego samo centripetalna.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.jetstream.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?30.10.2006. u 22:54 - pre 212 meseci
Citat:
galet@world: Evo ovako:Ako satelit kruži oko Zemlje onda su u ravnoteži sila gravitacije i centrifugalna sila.

A ako ide po elipsi kao sto obicno i ide?
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2154
*.dialup.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?30.10.2006. u 23:45 - pre 212 meseci
Srđan je pristalica TR pa mu se čini da mi ne
shvatamo osnovne pojmove dinamike.
Mene nešto drugo zabrinjava.Haefele i Keating
eksperiment.To je jedan od dokaza valjanosti TR.
Ukratko:Ukrcan je jedan A-sat u avion i obišao je Zemlju
krećući se ka istoku.Na tlu je ostao komparacioni sat.
Zatim je ponovo napravljen put okolo,istom brzinom
i na istoj visini ali ka zapadu.(Da ponekad su i slijetali.)
Nađena su odstupanja u odnosu na komparacioni sat.
Različita u prvom i drugom slučaju.
------------------
Kakve veze ima kretanje ka istoku ili zapadu ako
centrifugalna sila ne postoji?
------------------
Zašto su istovremeno objavljeni rezultati teoretskog
predviđanja i eksperimentalnog mjerenja (odlično se
slažu.)?
A bilo je zahtjeva da se objave predviđanja i prije
prvog polijetanja!
------------------
Zašto isti način računanja nije proveden i kod GPS?
------------------
Zašto se tuba sa plazmom kod A-satova na zemlji
drži u vertikalnom položaju ?
------------------
Kome služi onaj institut za inplementaciju TR i koliko
su uticajni na dodjelu Nobela?


________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

LightBow
London

Član broj: 4829
Poruke: 158
*.bulldogdsl.com.



+1 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?30.10.2006. u 23:47 - pre 212 meseci
E bas nemam srece sa ovim citatima, sad ne mogu ni da citiram text koji je na istoj strani :(

galet@world :
"Ako satelit kruži oko Zemlje onda su u ravnoteži sila gravitacije i centrifugalna sila."

Voleo bih ako mozes da objasnis sta u ovom slucaju podrazumevas pod ravnotezom. Ne moze biti da centrifugalna sila i gravitacija deluju na isto telo (satelit) jer onda on ne bi imao ubrzanje. Da bi telo imalo ubrzanje, zbir svih sila koje na njega deluju mora biti veci od nula, i obratno, kao sto i sam kazes:

"Kad telo miruje ili se kreće jednolikom brzinom onda se iz tog stanja može izvesti samo nekom silom jer je ta sila potrebna da bi se savladala sila inercije tela."



E sad i tu ima više varijanti. Ako se smer brzine satelita podudara sa linijom satelit - Zemlja, onda satelit direktno pada na Zemlju po pravoj liniji. Ako se smer brzine satelita ne podudara sa spojnicom satelit - Zemlja, onda satelit može da padne na Zemlju u nekoj spiralnoj putanji, zatim može da obitira oko Zemlje u nekoj eliptičnoj putanji i na kraju može biti samo skrenut sa smera svoje brzine i otići nepovratno u Kozmos, zavisno od brzine i odstupanja od spojnice Zemlja - satelit.

Prvo da kazem da je nemoguce da satelit pada na zemlju po spiralnoj putanji, ovo se jasno vidi kada se analiziraju vektorske jednacine kretanja, a i bio bi narusen princip centralnih sila da svako telo koje orbitira opisuje jednake povrsine u jednakim vremenskim intervalima. Ustvari najbolje je reci da pad na zemlju ne moze da se desi, nego samo sudar sa zemljom. Dakle kada se ne bi sudarilo sa zemljom, telo bi ili kruzilo po elipsi (ciji ekscentricitet moze biti od 0 do 1) ili bi imalo hiperbolicnu putanju.
Dakle kad god je telo u gravitacionom polju, ono ce imati ubrzanje. Bez obzira kolika mu je brzina u odnosu na zemlju. Ovo ubrzanje ce zavisiti samo od rastojanja. To ubrzanje je posledica gravitacione sile.
 
Odgovor na temu

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.adsl.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?31.10.2006. u 09:35 - pre 212 meseci
Citat:
srki: ako ide po elipsi kao sto obicno i ide?


Ti, izgleda, pridružuješ centrifugalnu silu samo sa specijalnom eliptičkom kretanju - po kružnici.

LightBow - ipak bi trebalo da mnogo bolje proučiš osnove dinamike.
 
Odgovor na temu

modus_ponens

Član broj: 75014
Poruke: 71
*.dynamic.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?31.10.2006. u 20:29 - pre 212 meseci
Srki, u pravu si glede centrifugalne sile. Mada, onako sire gledano, oko njene prirode i cijelog modela i dan danas moze se cuti dosta polemika.

Dane, znas sta mi u tvom objasnjenju nije jasno? Rekao si:
"Evo ovako:Ako satelit kruži oko Zemlje onda su u ravnoteži sila gravitacije i centrifugalna sila."

Ne znam na kakvu ravnotezu mislis. Ako mislis da se one ponistavaju, jer centrifugalna ima isti intenzitet kao gravitaciona, sta daje onda normalnu komponentu ubrzanja satelitu, odnosno sta zakrivljuje trajektoriju satelita? Koja je to sila? Heh, tek sada ugledah da je isto pitanje postavio LightBow. :)




 
Odgovor na temu

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.adsl.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?31.10.2006. u 22:30 - pre 212 meseci

Citat:
modus_ponens: odnosno sta zakrivljuje trajektoriju satelita?

Trajektoriju satelita zakrivljuje gravitacija, jer da nema centrifugalne sile odnosno inercije trajektorija satelita bi bila prava linija do sudara sa Zemljom.
Budući da centrifugalna sila postoji - ona ne dozvoljava tu pravu liniju.
Centrifugalna sila zavisi od ugaone brzine satelita.
Ako je ugaona brzina manja od neke određene vrednosti, satelit će postepeno gubiti visinu i posle određenog broja obilazaka (dakle spiralno) oko Zemlje pasti na Zemlju i obrnuto - ako je veća otići će posle nekog broja obilazaka u Kozmos u područje polja sila drugih vasionskih objekata.
Ako je ugaona brzina satelita tačno određene vrednosti koja može da se izračuna, onda će satelit stalno kružiti oko Zemlje i neće pasti na nju niti će otići u Kozmos. Ugaonu brzinu sam uveo zbog pretpostavke da se satelit kreće po po strogo određenoj kružnoj putanji. U opštem slučaju važi promenljiva ugaona brzina u nekom vremenskom intervalu u kom pređeni put satelita i udaljenosti na početku i na kraju tog intervala od centra gravitacije zatvaraju jednake površine u jednakim vremenskim intervalima.
Dakle, u opštem slučaju, ugaona brzina je promenljiva i mora da ostane unutar određenih granica za satelit koji stalno orbitira oko Zemlje po nekoj eliptičkoj putanji.
Tu određenu brzinu teško je strogo tačno postići i kod kružnog kretanja satelita oko Zemlje i zato su potrebne povremene korekcije ugaonih brzina (iliti radijusa orbite) satelita da bi ostali i dalje sateliti, a ne da padnu na Zemlju ili odu u Kozmos.
I sad kraći odgovor na tvoje pitanje:
Centrifugalna sila (odnosno inercijalna sila) i sila gravitacije su uvek u dinamičkoj ravnoteži s tim što ta ravnoteža može imati različite oblike kretanja (po izgledu trajektorija): spiralni, kružni, eliptički i hiperbolički.
Kod kružnog ili eliptičkog kretanja satelita oko Zemlje - dinamička ravnoteža se manifestuje time što taj satelit niti pada na Zemlju niti je napušta, naravno, ako mu je data tačno određena brzina u odgovarajućem smeru i na određenom mestu.
 
Odgovor na temu

modus_ponens

Član broj: 75014
Poruke: 71
*.dynamic.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?01.11.2006. u 10:11 - pre 212 meseci
Dane, mozes da pojasnis sta podrazumijevas pod dinamickom ravnotezom sila?
 
Odgovor na temu

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
212.200.218.*



+3 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?01.11.2006. u 14:09 - pre 212 meseci
@modus_ponens

Ako putuješ raketom koja ima konstantan potisak kretaćeš se ubrzano, što znači da svakog trenutka menjaš brzinu - toj PROMENI brzine suprotstavlja se tvoje telo i raketa silom inercije. Tu silu ćeš osećati na svojim tabanima kao "težinu" tvog tela jednaku potisnoj sili rakete, naravno ako su ti samo tabani u kontaktu sa raketom.
Ako prestane potisak rakete - nećeš osećati nikakav potisak, ali ćeš nastaviti da se krećeš dostignutom brzinom ravnomerno.
Dakle, ako osećaš pritisak na tabanima krećeš se ubrzano.
Taj pritisak osećaš isto kao što osećaš svoju težinu samo što je on u dlaku jednak potisnoj sili rakete.
To je dinamička ravnoteža. Potisna sila rakete jednaka je u svakom momentu sili kojom tvoji tabani pritiskaju raketu.
To je, naravno, samo deo potisne sile rakete koji se uravnotežuje sa inercijom tvog tela, ostatak potiska rakete uravnotežuje se sa masom rakete.
Dakle tvoja masa i masa rakete suprotstavljaju se inercijom potisku rakete.
E sad ti možeš da postaviš pitanje - zašto telo ne stoji kad je uspostavljena ravnoteža!
Ne stoji zato što se inercijalna sila ne pojavljuje ako nema kretanja. Inercijalnu silu izaziva kretanje odnosno promena brzine, dakle da bi se inercijalna sila pojavila i suprotstavljala sili potiska mora postojati ubrzano kretanje.
Eto to je to.
Razmisli natenane i pitaj ako nešto ne možeš da razumeš ili prihvatiš.
Još jednom: raketa pritiska tvoje tabane samo ako i tvoji tabani pritiskaju nju.
Naravno, istom silom.

 
Odgovor na temu

modus_ponens

Član broj: 75014
Poruke: 71
*.dynamic.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?01.11.2006. u 17:50 - pre 212 meseci
Dane, donekle sam shvatio kako razmisljas. Ipak, neke termine koristis u kontekstu u kojem ih ja ne razumijem.
Citat:
galet@world
To je, naravno, samo deo potisne sile rakete koji se uravnotežuje sa inercijom tvog tela, ostatak potiska rakete uravnotežuje se sa masom rakete.


Koristis pojmove "sila" i "inercija" kao kvalitativno iste. Pretpostavljam da mislis na inercijalnu silu?

Citat:
galet@world:
E sad ti možeš da postaviš pitanje - zašto telo ne stoji kad je uspostavljena ravnoteža!
Ne stoji zato što se inercijalna sila ne pojavljuje ako nema kretanja.


Tijelo u raketi stoji, tj. miruje,ali ako se gleda iz referentnog sistema vezanog za to tijelo. Ako se gleda spolja, tijelo se krece ubrzano. Mislim da je od rakete, cisto da ne bi komplikovali i ubacivali Mescerskog i Ciolkovskog(iako se ne mijenja mnogo toga), bolje upotrebljavati kolica koja neko vuce silom F.

Dane, sto se tice Srkijevog objasnjenja centrifugalne sile, a samim ti i sila inercije, to je skroz tacno. Tu nema dileme. Ne znam kako sile mogu biti u ravnotezi, tj.da je rezultujuca sila nula,a da se tijelo pritom krece ubrzano. To je onda neki koncept sile koji nije baziran na njutnovim zakonima. Isto tako, zato sam i postavio to pitanje kod kruznog kretanja satelita.

Odmah da ti kazem:gledano sa zemlje, samo gravitaciona sila djeluje na satelit, a gledano sa satelita, tu je i centrifugalna.

Ajde izanaliziraj problem rakete, ili problem kolica iz oba sistema referencije, posmatraca sa vana, na koga ne djeluju sile, i osobe iznutra, iz same rakete, tj. iz neinercijalnog sistema. Pritom, neka je "vucna sila" rakete F (radi jednostavnosti).

Bez trunke zle misli, cini mi se da nisi shvatio koncept inercijalnog i neinercijalnog ref.sistema, i sila koje se javljaju u njima.

 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.adsl.xtra.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?02.11.2006. u 03:31 - pre 212 meseci
Citat:
modus_ponens: Bez trunke zle misli, cini mi se da nisi shvatio koncept inercijalnog i neinercijalnog ref.sistema, i sila koje se javljaju u njima.


I ja to mislim. Centrifugalna sila i ostale inercijalne sile su fiktivne sile a ne "prave" sile. http://en.wikipedia.org/wiki/Fictitious_force

Citat:
A fictitious force is an apparent force that acts on all masses in a non-inertial frame of reference, e.g., a rotating reference frame. The force F does not arise from any physical interaction, but rather from the acceleration a of the non-inertial reference frame itself.


Takodje Dane ne shvata poentu 3. Njutnovog zakona i misli da se zakon akcije i reakcije odnosi na tu centrifugalnu silu koja je reakcija na gravitacionu. To uopste nije poenta zakona akcije i reakcije nego je poenta da ako jedno telo deluje na drugo nekom silom (npr. zemlja na satelit) da onda i to drugo telo deluje na prvo istom silom samo suprotnog smera (satelit privlaci zemlju). Centrifugalna sila je sasvim drugi vid reakcije i nema veze sa 3. Njutnovim zakonom.
 
Odgovor na temu

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp450.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?02.11.2006. u 07:40 - pre 212 meseci
Citat:
cini mi se da nisi shvatio koncept inercijalnog i neinercijalnog ref.sistema, i sila koje se javljaju u njima.

Čiji „koncept“? Bilo čiji „koncept inercijalnog i ne inercijalnog sistema referencije“ lako je shvatljiv, tako da ti nije potrebno ovo „nisi shvatio“, bez obzira na tvoje „čini mi se“.
Citat:
Kada posmatramo sa Zemlje onda samo gravitaciona (centripetalna) sila deluje na satelit a ne centrifugalna.

Ovakve izjave traže dublju analizu relativnih “shvatanja“, stvarnih i prividnih sila, stvarnih i prividnih masa, stvarnih i prividnih relativnih količina kretanja, stvarnih i prividnih relativnih istina....
Uopšte („čini mi se“ za tri učesnika) niste u stanju shvatiti niti razumjeti šta vam Dane govori!
 
Odgovor na temu

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
212.200.218.*



+3 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?02.11.2006. u 07:56 - pre 212 meseci
Ako stojiš na Zemlji onda te gravitacija privlači t. j. imaš težinu - to je sila usmerena prema centru gravitacije.
Podloga na kojoj stojiš ne da ti da odeš do tog centra nego te pritiska u suprotnom smeru isto tolikom silom.
To je akcija i reakcija.
Ako si u raketi koja ima ubrzanje g u zatvorenom prostoru onda ne možeš ni po čemu znati da li si na Zemlji ili raketi.
Potpuno isto se dešava. Kolikom silom tebe pritiska podloga na kojoj stojiš, tolikom istom silom ti pritiskaš podlogu.
Stani na orah i slomiće se zato što je pritisnut sa dve strane, a ne samo sa jedne.
Zamisli da si umesto u raketi u nekoj ogromnoj centrifugi u vasioni - opet će se desiti isto.
Sve su to neinercijalni sistemi upravo zbog pojave akcije i reakcije.
Kako mi na Zemlji možemo da dokažemo da smo u inercijalnom sistemu? Da li postoji gravitacija ili je to rezultat ubrzanog povećavanja Zemlje i čitavog Kozmosa. Zar nije dokazano da se Kozmos širi?
Ja nisam pristalica ove ideje, ali ne mogu ni da dokažem da nije tako.
 
Odgovor na temu

maxydelanoche
maxy delanoche

Član broj: 78435
Poruke: 126



Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?02.11.2006. u 20:05 - pre 212 meseci
Ne bih se ovde dublje upustala u vasu raspravu, jedino moram ispraviti pisca jednog posta jos na drugoj ili trcoj strani koji spominje crne rupe , tj. singularnosti - beskonacno zakrivljenje prostor-vremena, kao izmisljotinu Alberta Ajnstajna. Moram vas, za zaloscu, obavestiti da ste tu malkice, tacnije malo vise pogresili!

Od objavljivanja Ajnstajnove Opste relativnosti pa do Drugog svetskog rata nastala su tri bitna resenja njegovih jednacina, od kojih su sva po objavljivanju bila ignorisana ili ismevana, a narocito od Alberta Ajnstajna. Prvo od tih resenja dato je vec 1915. godine. Ajnstajn je dosao do aproksimativnih resenja i mislio je da egzaktna nikada nece biti otkrivena. Radilo se o deset jednacina sa hiljade clanova, a jednacine su drugog redam nelinearne, parcijalne, diferencijalne jednacine. Karl Svarcsild je dao egzaktna resenja sa svako sferno telo kao sto je zvezda. Njegova matematika je pokazala da se zakrivljenost prostora oko nekog tela menja kao funkcija udaljenosti od sredista tela, a izgledalo je da postoji kriticna tacka u kojoj je zakrivljenost tako jaka da materija nije u stanju da pobegne, a zavisna je samo od mase tela. Gravitacione sile bi bile tako snazne da bi objekat beskonacno kolapsirao, a sve bi se zavrsilo beskonacnom zakrivljenoscu prostor-vremena. Niko to nije uzimao za ozbiljno, Ajnstajn ponajmanje, sve do Openhajmera 1939. godine i jednog od njegovih studenata Hartlanda Snajdera, koji su objavili svoj rad "O kontinuiranom gravitacionom kolapsu". Nagadjate koji su bili rezultati rada. Crna rupa. A Ajnstajn je ovaj rad cak i energicno ismejao u jednom svom napisu.

Detaljnije o tome mozete naci u knjizi "Hoking za pocetnike" od J.P.Makivoja i Oskara Zaratea, a postoje i knjige "Njutn za pocetnike", kao i "Ajnstajn za pocetnike" iz edicijie iste izdavacke kuce. Toplo bih ih preporucila nekim ucesnicima u ovoj temi!
 
Odgovor na temu

modus_ponens

Član broj: 75014
Poruke: 71
*.dynamic.sbb.co.yu.



+2 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?02.11.2006. u 20:10 - pre 212 meseci
Dane,
Odmah da se dogovorimo oko jedne stvari. Ja vodim diskusiju o modelu klasicne mehanike, o modelu koji se slusa na prvoj godini fizickog fakulteta. Pritom treba razdvojiti dvije stvari. Same cinjenice o modelu, definicije i koncepti idu na jednu stranu, a na drugu prica o tome da li je taj koncept valjan i kada je valjan. Dakle, rijec je o modelovanju. Opisujemo prirodu sa nekim stepenom tacnosti (kolikim, to je drugo pitanje, i ja trenutno u to ne ulazim).
Odmah da se razumijemo, ja sam prvenstveno usao u diskusiju oko samog modela tj. sta on zapravo govori, a ne oko njegove ispravnosti. Naime, ako spomenes centrifugalnu silu, ja pretpostavljam da je to ona centrifugalna sila koja je definisana u ovom modelu. Ako nije, tj.ako ti imas drugi model, onda ja nemam sta tu da dodam, jer npr. ne poznajem sta za tebe predstavlja centrifugalna sila.

Dakle, kada sam rekao sta mislim o centrifugalnoj sili, odnosilo se na model klasicne mehanike iz udzbenika. Ako ti imas nekakav svoj model, i drugacije shvatanje pojava, ili radis na njemu, to je sasvim u redu. Medjutim, to je onda sasvim druga stvar, sa drugom tematikom.

To da se centrifugalna sila javlja samo u neinercijalnim sistemima, da treba razlikovati posmatranje iz inercijalnog i neinercijalnog sistema vezano je za klasican model. Pritom, mi smo rekli sta je inercijalan sistem, a sta neinercijalan.
Zemlja je recimo neinercijalan sistem, za kojeg se ponekad moze uzeti da je inercijalan. Ponavljam, rijec je o modelu.

Isto tako, ja ne mogu da kazem niti sta je gravitacija, niti da odgovorim na tvoje pitanje i tezu s kraja posta (o sirenju kosmosa i porijeklu gravitacije), jer naprosto ne znam. Kako vec rekoh, mogu samo da diskutujem o postavkama klasicnog modela, ili eventualno o nekom drugom, tvom modelu. Meni je svejedno o cemu diskutujemo, dokgod znamo tacno o cemu diskutujemo.

Izvinjavam se za poduzi post, ovo je i meni naporno za citanje

Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 31179 | Odgovora: 186 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.